No. 18643. VRIJDAG 21 MAART Anno 1924 Offfcieele Kenniswp,j»»wen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van hpflen. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE NTIEN: 80 Cla. per regel. Bij regelabonnement belangrijk (ageren prij». Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens poslrecht. Voor eventueeie opzending van brieven 10 Cis. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cis. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COüRANTi Voor Leiden per S maanden /2.86. per week Buiten Leiden, waar agenlen gevestigd zijn. per week Franco per post 2.35 portokosten. Zo.ia. .0.18, Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkcl, Vischmarkt 18, tel. 1225, is ZATERDAG en voor zoover voorradig ook ZATERDAG - AVOND verkrijgbaar SCHOL a f 0.23f 0.40 SCHAR a f 0.17, KABELJAUW a 10.43— 10.50, TARBOT a fO.SO—10.90 en TONG 11.10 per pond. N. C. DE GIJSELA ATI, Burgem. L Leiden, 21 Maart 192i. t KIEZERSLIJST. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op art. 10 der Kieswet; Brengen ter algemeene kennis dat de kie zerslijst voor den dienst 19211925 voor de verkiezing van de leden van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, de Provinciale Sla- ten en den Gemeenteraad is vastgesteld, dat die lijst van den 23sten Maart tot en met den Sisten April a.s. op de Secretarie dezer ge meente voor een ieder ter inzage is ncdergo- Icgd en tegen betaling der koslen in af schrift cn stemdistrictsgewijze, in uittreksel, .verkrijgbaar is gesteld. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 22 Maart 1924. DFENING DER VOORJAARS-ETALAGES. Inleiding. Het is een goed denkbeeld geweest van Let L.A.W.E.T.-besluur om een gemeen schappelijke Lavet-week te proclamecren in dien zin dat ieder winkelier en zakenman, groot of klein, in stille wijken zoowel als in de drukke winkelstraten, op een cn denzelf den dag de etalage opent cn dit doet op een jrijze, die trekt. Wat toch is bel geval? Wij hebben dit jaar een late Faschen en in verband met de Paschen wordt meestal het voorjaarsseizoen geopend. De een is er wat vroeger bij dan de ander, totdat allen wij schreven haast ongemerkt klaar gekomen zijn. Het pu bliek heeft er dan weinig van gemerkt En nu wilde het Lawot-bestuur, wiens vereeni- ging immers een passende reclame voor den neringdoenden middenstand bedacht, hel publiek als het ware wakker schudden, door hen toe te roepen: komt nu voor het voor jaar en den zomer uw inkoopen doen, de winkeliers zijn er voor klaar I Zoo'n herinne ring hebben de menschen in dezen weinig cpwekkeaden tijd zeker wel noodig en voor den winkelstand is het ook goed, dat zoo'n opwekking tot het publiek komt. Men heeft er den 21eD Maart, den dag der lente-intrede voor genomen. Zeker een geschikte dag. 't Was aardig geweest als nu ook het lente- zonnetje in alle glorie had meegewerkt en do straten met haar warme stralen had op- gevToolijkt. Het Lawet-bestuur vermag veel, zelfs is het in staat gebleken om voordeeligc voorwaarden te bedingen voor het maken van reclame in de plaatselijke bladen. Maar de naluur kan het niet dwingen. Doch zon der dat de zon aan de winkelstraten kleur en warmte geeft, weet het bestuur toch wel levendigheid aan te brengen. Hier en daar is de vlag uilgestoken, draai orgels spelen en eindelijk gaan immers drie herauten te paard als lenteboden door de stad, vergezeld van een omroeper die den volke kond doet dat het nu reeds in de ge legenheid is zich te voorzien van het mooi ste pn het beste van wat de mode op elk ge bied dit voorjaar brengen zal en tegelijk, mede in verband inet ia de etalages geno teerde prijzen, een keuze maken. Zoo heeft ten slotte ook nog het publiek de Lawet erkentelijk te zijn. Voordat het nog er aan denkt om zijn inkoopers elders (Den Haag) te doen, vindt het hipr te kust en te keur gelegenheid zich van al het noodige te voorzien. Hulde daarom voor het initiatief tot de Lawet-weekt De etalages. Gisteravond hebben wc reeds een. wande ling door de stad gemaald. Enkelen die er heel vlug bij waren, hadden hun etalage al gereed en uit den aard der zaak veel bekijks. Do meeste waren nog in voorbereiding. Als men eens door een kier van de gordijnen gluurde, zag men dat ze in de winkel in volle ac'ie waren. Hoe laDg zullen de meeste Wel niet hebben gewerkt? Maar vandaag zijn ze dan ook allen klaar. Beh-dve de vijftig zaken van leden der L. A. W. E. T. gisteren per advertentie be kend gemaakt, en waarbij alle branches haast vertegenwoordigd zijn. vindt men als men de winkelstraten doorwandelt er nog zooveel mooie uitstallingen, dat tiet niet doenlijk is er iets van te zeggen, al be kruipt ons af en toe wel eens de lust op wat boel eigenaardigs of heel bijzonders te wijzen. Dit kunnen we echter wel consta terenalle zaken hebben getracht het beste w»t er in hun magazijnen aanwezig was of wal voor deze gelegenheid van de leveran- rs uil hel binnen- en buitenland voor het geopend seizoen is aangekomen, naar voren te broDgen en meestal op een wijze, die toont, da' ook de kunst van het etaleeren tot haar recht is gekomen. Inderdaad het is nu dc moeite waard gehoor te geven aan des omroepers uilnoodiging om de opening der voorjaarsetalages bij le wonen. Van morgen was het eerst nog stil in dc straten. Het werd geheel anders toen de drie genoemde voorjaarsheraulen in hun. kleurige cosluums op vurige rossinanten ge zeten van uit de Manage do stad doortrok ken. Hun route liep langs het Rapenburg (waar voor het huis van den Burgemeester even halt werd gehouden) verder langs Breestraai. noogewoerd, Walerstecg, Hooi gracht, Pelikaanstraat, Haarlemmerstraat, Steenstraat, Stationsweg, Rijnsburgersinget, Mam, Donkersteeg. Vischmarkt. Nieuwe Rijn, Kraaierstraat, Hoogc-wocrd, Plantsoen, Witte Singel, Noordeinde, Rapenburg en Kaiserstraat. Op den tocht door de stad heerschto er overal groote bedrijvigheid en waren er veel menschen op de been. liet waren do koopers, waarop vooral wordt gewacht, nog niet, maar die welen nu, dat zij welkom zijn. Moge als straks de Lawet-week voorbij is, de etalages voor een grool deel zijn leeg verkocht" en ieder zijn inkoopen voor hel naderend seizoen in de eigen goede stad hebben gedaan zooals hel goede Leidenaars en alle ingezetenen van gemeenten onder de rook der stad liggende, betaamt. Zoo zij hot. Vanavond speelt van de stadhuistoren het carrillon. Intieme muziekavond. Met dit opschrift wordt bedoeld een piano-avond, welke Hans de Bock en Rie Dèutekom gisteren in het tentoonstelling zaaltje van „De Sphinx" hebben gegeven, met het doel het publiek in kennis te bren gen uitsluitend met hyper-moderne muziek. Het praedicaat „intiem* 'zal, dunkt ons, meer hebben geslagen op het hier en daar door enkole kaarsen verlichte gezellige zaaltje dan wel op de stemming, waarin de muziek ons brengen kon. Nemen wij bijv. de composities van Hans de Bock, dan vinden wij daarin alle uiter lijkheden van het modernisme, zonder de gave een diepere kern te raken. Zeker, mo derne muziek kan moot zijn; dat hoorde men in „En b.lleau" van A. Debussy, welke compositie getuigt van een subtiele schoon heid, en ook in de 2de en 8de „Feuille d'al- bum", van Fh. Jarnach, een Fransch Zwit- scher, die hierin twee gevoelige slemmings- stukjes gaf. Moderne muziek is mooi, zoolang zij ge maakt is door een grooten geest, die, om zijn gedachten volkomen uit le leven, vanzelf tot het modernisme komt. Modernisme houdt op mooi te zijn, ja, wordt zelfs belachelijk, wanneer het is modem om modem te doen. Men komt dan tot stukken zooals „De een- manswagen" of „De fontein in den morgen" van H. de Bock; marschen en polka's van Sjor Strawinsky. Men voelt in al deze mu ziek niet een kunstenaar, die gedrongen werd zijn gedachten op muziek te zetten, maar een persoon, die eens op een goeden j dag tot het besluit kwam; „Nu ga ik eens een modern stuk op den eenmanswagen ma ken". Dat de compositie modem zou zijn, i is een zeer noodzakelijk iets; ware hij niet i modern, dan zou er waarschijnlijk nooit over de resultaten gesproken worden, daar zij immers niets met kunst te maken heb ben. En hoe zou dit ook kunnen? Slechls een enkele is uitverkoren, maar die echle uitverkorene, die waarachtige kunstenaar zal zich nooit aan een dergelijk modernisme bezondigen. Dat in H. de Bock soms ook een grootcre geest spreekt, bewees zijn „Ber ceuse", dat in zijn aecoordopvolgingen een eigenaardige fijne stemming schiep. Het had ook een goed? introductie door het muzi kale en beschaafde spel van Rie Deulekom. De twee Russische dansen van Swerkoff zijn geschreven met Russische vlotheid en temperament en zonder zucht tot het excen trieke. Cyril Schott, de tegenwoordig in Engeland gevierde componist, was vertegen woordigd met „Over the praerie", een com positie, die veel moois in zich borg. Van Poulenc was daar een frissehe, kernachtige wals. Zallan Kodily, Alex Voormolen, dik wijls H. de Bock maken muziek liefst zon der eenige rhythmische regelmatigheid en los van tonaliteit. De composities eindigen in het wilde weg, soms met een dissonant, maar dikwijls z6ó maar; met een toon, die in de geheeie toonsoort ot denkbare aanver wante toonsoorten niet thuis behoort. Een gunstige uitzondering alleen wat betreft het rhythme maakt Sjor Strawinsky. Voor het publiek, dat op sympathieke wijze in „De Sphinx" gastvrijheid verkreeg, was het. zoo al niet een mooie, dan toch een interessante avond. Kamer van Koophandel. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden zal op Woensdag 2G Maart a s des nam. te halfdrie in de bovenzaal der sociëteit „Amjcitia", Bree straai 7880 alhier, vergaderen. Agenda: 1. Opening. 2. notulen: inge komen stukken; 4. mededeelingen; 5. adres Warenwet met praeadvies der afd. Kleinbe drijf; G praeadvies der afd. Kleinbedrijf om trent handeldrijven door ambtenaren: 7. praeadvies der afd. Kleinbedrijf omtrent Handelskamer; 8. adres aan li en W. der gemeenten Leiden en Ocgstgcest inzake ttraalweg Leiden-^-Oegstgecsl op praeadvies der Commissie voor Vervoer, Post en Tele grafie; 9. Rijksinkoopbureau: 10. bespreking districtsbelangen11. Aansluiting van Noordwijk aan bet Streeknet voor de bloem bollenstreek met praeadvies der Commissie voor Vervoer, Post en Telegrafie; 12. verzoek om opnieuw als donatrice der „LA.W-E T." te willen optreden; 13. rekening en verant woording; li. doorhaling .der inschrijving van eenige in het Handelsregister ingeschre ven handelszaken, welke langer dan 8 dagen hebben opgehouden le bestaan, krachtens art. 18 sub 3 der Handelsregisterwet 1913; 15. voorstel tot wijziging der bcgrooling; 1G. benoeming volontair; 17. rondvraag; 18. sluiting. De religieuze beboetten dei Jeugd. Men schrijft ons; Het vatt niet te ontkennen, dat in de laatste jaren allerwegen een streven valt op te merken, om de rijpende jeugd in geeste lijken zin te benaderen. De jongelui zijn na den oorlog geheel an ders legenover de dingen komen te staan als vroeger. Zij hebben het vertrouwen in de leiders verloren. Met eigen bewustzijn slaan zij in ons midden. Zij willen niet meer aan gezien worden als een aanwas voor de schei dende geslachten. Zij willen zelf een nieuw begin maken. Rel kan niet anders of dit streven zal teleurstellingen met zich bron gen. Bij dit pogen wordt hun van verschil lende zijden hulp aangeboden. Ieder roept hun toe: Komt over tot ons, hier wordt het eenig-noodige gevonden, het zij stoffelijk bezit, hetzij geestelijke rijkdom. In dit koor wordt steeds meer en meer een religieuze slem vernomen, en gelukkig niet tevergeefs. Dr. Hooykaas deelde in een lezing te Rotterdam mede, dat de N. C. S. V. en V. C. S. B. eigenlijk de eenige bloeiende studentenvereenigingen zijn. O, zeker, onder het opkomend geslacht vormen de ernstig gezinde jongelui wel oen klein gedeelte, doch in de ideëele wereld wordt niet geteld, maar gewogen. Van Protestanlsch-Christelijke zijde wor den in verschillende plaatsen des Zondags morgens jeugddiensten georganiseerd en hier en daar niet zonder zegen. Onze jeugd voelt zich niet meer thuis onder de verouderde kanseltaal. Ook zelf meer actief deelnemen aan den eeredienst is een behoefte, die, he laas, door het oudere geslacht niet begrepen wordt. In afwachting, wat eerlang van kerkelijke zijde zal worden gedaan, ter voorziening dezer jeugdbehoefte, is sind3 eenigen tijd op particulier initiatief een jeugddienst georga niseerd in het lokaal van „Jeruël", in de Groenesleeg. Naast het bijbrengen van een Christelijke wereldbeschouwing wordt als hoogste realiteit geleerd de persoonlijke om gang mei God door Jezus Christus. Zeker, de groote menigte heeft hiervoor geen oog, doch het is steed3 de kern ge weest, die aan een volk zijn naam gaf. De eeuwige dingen worden niet naar de lengte of de breedte bepaald, maar naar de hoogte en de diepte. De heer J. A. van der Reijden heeft de benoeming tot lid van den Raad aangeno men. Wat betreft het verslag der huldiging van den leeraar in het schilderen en teeke- nen aan de Ambachtsschool, den heer H D. Wassink meester Wassink, zooals de di recteur en de leeraar Brilman hem bij voor- j keur noemden dat wij gisteren nog onder de „laatste berichten" konden mededeelen, behoort onder de geschenken, den jubilaris aangeboden, ook nog een kachel te worden vermeld, mede van het personeel der school. Daar deze huldiging tegelijk een afscheid was, aangezien de heer Wassink na veertig jaren, dus bijna van haar oprichting, de schoot heeft gediend, sprak de jubilaris aan het slot hartelijke woorden van dank aan het bestuur, dpn directeur en de leeraren voor de vriendelijke wijze, waarop zij hem steeds le gemoet waren gelreden en met hem hadden samengewerkt. Die hartelijk heid bereikte heden wel het hoogtepunt en de vele waardevolle huldeblijken waren daarvan de zwijgende getuigen. Hij dankte ook oud-leerlingen en leerlin gen. Hij wenschte de School en wie aan haar verbonden zijn, alles goeds. Allen drukten den heer Wassink en zijn familie de hand. waarna een kiek werd ge maakt. Hierop werd nog het lokaal, waarin de heer Wassink zoovele jaren zijn zeer ge waardeerd onderwijs had gegeven, bezich tigd. Prof. dr. A. Eekhoff, alhier, zal de Ned. Hen-. Kerk vertegenwoordigen op de „Alge meene vergadering van het .Comité voor cor respondentie met de Hervormde Kerken", welke in Mei a.s. te Edinburg zal worden ge houden. Door onzen stadgenoot den heer H. W. Slóxen, modelcur, ciseleur en graveur-tee kenaar, vroeger werkzaam in de ateliers van de firma Van Kempen en Zonen, te Voor schoten. is een levensgroot portret van II. IC. il Trinses Juliana vervaardigd, geheel uit de hand gedreven uit een 60 bij 80 c.M. kope ren plaat van 0 m.M. dikre, welk portret door den heer Stüxen rtn II M. de Kor u- cin is aangeboden. De ontwerper en vervaardiger ontving een schrijven namens H. M. de Koningin, waar In hem werd medegedeeld, dat H. M. de beel tenis met genoegen had ontvangen en gaarne aanvaardt, terwijl zij den schrijver had op gedragen den schenker namens haar dank te betuigen. Er werd ons medegedeeld dat gedreven portretten van groote afmetingen zeldzaam zijn, en dat het een bijzondere vaardig heid vereischt om door plooien, drijven en klopren een goed gelijkend portret to schep pen, waaruit het handwerk onmiddellijk naar voren komt. Wij hadden het genoegen het portret, vóór het werd verzonden, in het atelier van den heer Slöxen te zien en verkregen den indruk dat het maken er van groote technische vaardigheid vereischt niet alleen, maar dat daarmede gepaard moet gaan een zeer ont wikkelde kunstzin. Het is een bijzondere eer voor onzen stad genoot, dat H. M. dit portret wel heelt wil len aanvaarden. Morgenmiddag zal lusschen twee en zes uur door korps muziek worden gemaakt ten bate der uitgesloten textielarbeiders in Twente. Gespeeld zal worden aan de Hee- orengracht, Oranjegracht, Waardgracht, Zuidsingel, Kijfgracht, Minnebroersgracht, Oude Rijn, Haarlemmerstraat, Nieuwe Rijn. Bezuiniging op Oorlog. De heer K. ter Laan heeft op het YlIIste Hoofdstuk der Staatsbegrootin* (Oorlog) acht amendementen ingediend, strekkende om op deze begrooting te bezuinigen en wel: lo. op art. 11, om dit te verminderen met f 40,000 door opheffing van de plaatselijke staven; 2o. op art 14, om dit met f 1,000,000 te verminderen, te bereiken door zeer krach tige vermindering van de legersterkle; 3o. op art. 16, om dit met f 400,000 te vermin deren en de cavalerie op te heffen, waar door ook art. 21 ten bedrage van f 855,000 grootendeels zou kunnen vervallen-, 4o. om art 16 te verminderen met f 1,000,000, waardoor het wapen der artillerie zou kun nen worden opgeheven; dan zou ook art. 22 ten bedrage van f 2,385,620 grootendeels niet meer noodig zijn; 6o. om art. 19 met f 300,000 te verminderen ,wat zou leiden tot opheffing van de Stelling van Amster dam; 6o. tot vermindering van art. 20 met f101,460; volgens de toelichting heeft dit amendement de bedoeling, om in dit jaar f 1.220,000 voor herhalingsoefeningen, uit getrokken bij dit en enkele andere artikelen niet toe te staan; 7o. om art. 110 met f 1,000.000 te verminderen, nl. door een zeer aanzienlijke besparing op de luchtvaarlaf- deélip"; bij aanneming van dit amendement zou ook op art. 171 ten minste f 1 millioen kunnen worden bezuinigd; 8o. om art. 121 met f 400,000 te verlagen, welk amende ment de bedoeling heeft het plan van aan schaffing van nieuw artillerie-materiaal met toebehooren te doen vervallen. Ten slotte heeft de heer K. ter Laan een amèndetu rl voorgesteld op art. 184, nl. om den steun aan mobilisatieslachloffors, alsmede aan hun vrouwen cn weduwen, van f 30,00 op f 200.000 te brengen, daar f 30,000 volgens den voorsteller op verre niet voldoende is om in den nood te voor- Spoozwegpersoneel. Men meldt ona: Heeds werd er in ons blad melding vuu gemaakt, dat vertegenwoordigers der vijf Vakbonden van Spoorwegpersoneel dezer dagen te Utrecht in gecombineerde verga dering bijeen zijn geweest en daar de vraag hebben overwogen in hoeverre met cenig kans op succes het mogelijk zal wezen het goheelo spoorwegpersoneel hier to lande to adviseercr» de Verklaring" niet te teekenen, waarin de Directie, in ver band met de door haar reeds ingevoerde en eventueel verder in tc voeren loonsver laging, van liet personeel oischt, dat het nu en in de toekomst afstand van rech ten" zal doen. Indien, wat niet te wonsohen is, de Mi nister van Waterstaat aan dit voorstel van de Spoorwegdirectie zijn goedkeuring zal verleenen en omtrent do te voeren actie onder de Vakbonden overeenstemming wordt verkregen, dan staat oen groot con flict in het spoorwegbedrijf to wachten, omdat, gelijk bekend is, de Directio haar personeel roet. dienstopzegging dreigt, in dien het weigert deze Verklaring te teo- kenen. Uitgezonderd de Prot. Chr. Organisatie, (he tegen hot beleggen van vergaderingen en betoogiogen op Zondagen principieel*» bezwaren heeft, hebben de vier overige Vakbondon de actie ingezet met een groofc. eohft betooging, die op 30 Maart a.s. te Utrecht wordt gehouden, en verwacht wordt, dat duizenden spoorwegmannen daaraan zullen deelnemen, om tegen dezo voornemens van de Directie te protestee- ren. Vooraf houden echter alle vijf bonden nog huishoudelijke convressen om van hun leden een beslissing te krijgen of inderdaad tof; nief-tookenen der Verklaring zal wor den besloten. Dc Prot. Chr. Bond houdt deze verga dering oo Donderdag 27 Maart a.s. to TTtrceU BINNENLAND. Opening der Leidsclie winkel-étalage, week. Memorie van Antwoord nopens de begroo- ling van Arbeid, Handel en Nijverheid. Acht amendementen van den heer K. ter Laan, beoogende bezuiniging op de begroo. ling van Oorlog. De Tweede Kamer heelt hel amendement der Chr.-Historuchen tot ophelting van het gezantschap hij den Pans verworpen. Het advies aan de A.-R. Partij inzake strafbepalingen ten aanzien van Godslaste ring en vloeken. BUITENLAND. Is er een nienwe briefwisseling gaande lusschen Mc Donald en Poincaré. Een spionnage-proces te Leipzig tegen een Fransch oiiicier. De eisch van het O. M. in het Hitier- proces. De Belgische regeering krijgt In de Kamer een motie van vertrouwen. Een nieuwe nota van Frankrijk Inzake de zöne-kwestie van Savoye. Bijzonderheden over de Britsche Rijks- tentoonstelling. De geheime doenmenten van het „Berl. Tageblatt". Strafbepalingen tegen Godlasteriug en vloeken. Het Cenlraat-Comitó vaa Anlirev. Kies- vcreenigingen heeft bij brieven van 24 No vember 1922 cn 13 Maart 1923 ingevolge van een ter Deputatenvergadering gedane toezegging de heeren rnr. J. P. Cliardon, dr. J. Ridderbos, mr. V. H. Rulgera, P. A. Schwartz en mr. J. Wedeven uitgenoodigd, de partij te willen dienen met besludeering van een advies omtrent deze vragen: lo. Moet het gewenscht worden geacht, dat van overheidswege hetzij bij Rijks wet, hetzij bij gewestelijke of plaatselijke verordening strafbepalingen worden ge maakt tegen Godslastering en vloeken? 2o. Indien dc eerste vraag bevestigend wordt beantwoord, in welken geest zijn dan deze bepalingen op te stellen? Dit advie3 i3 thans, naar „Do Stand.' meldt, in druk verschenen. De commissie komt tot dc volgende conclusies: 1. V openlijke Godslastering, voor zoo vel Let karakter draagt van een boenen of si,... \n van God, behoort in do Neder- landsche Strafwet strafbaar te worden ge steld, omdat een dergelijke ontheiliging van Gods naam een zój .asse inbreuk is op de goede zeden, die' CJn opzichte dor gedra ging jegens den hoogslen souverein onder een Christelijke nalie bchooren te gelden, dat de overheid, als zijnde voor haar deel cn op hare wijze handhaafster van Gods wet, haar niet straffeloos mag gedoogen. 2. Daar de Heilige Schrift (ook gezien het feit, dal een strafbepaling tegen hel vloeken in de Mozaïsche wetgeving niet wordt ge vonden), geen grond heeft om zonder meet te zeggen, dat een overheid, die het vloe ken niet strafbaar stelt, schuldig slaat voor God; cn daar thans in Nederland een alge meen vloekverbod niet genoegzaam steun in do volksconscientic zou vinden en ook om andere oorzaken bezwaarlijk te hand haven zou zijn, kan, zoolang die volks conscientic niet ten goede is omgezet, een algemeene strafbaarstelling van het vloeken noch als eisch van Gods Woord noch ais wcnschclijk worden beschouwd. 3. Zoolang een Rijkswet (tegen Godslas tering en tegen het vloeken) niet bestaat, kan de plaatselijke overheid (de openlijke, hoononde Godstaslering en) hel openlijk vloeken strafbaar stellen; zij behoort dit te doen wat do Godslastering betreft overal, waar daartoe aanleiding bestaat en wal het vloeken betreft in die gemeenten, waar mcD op goede gronden kan verwachten, dat een dergelijk verbod genoegzamen steun za vinden in de volksconscientic. 4. Het behoort tot de roeping der over heid, op die terreinen, waar zij bijzonder zeggenschap heeft en haar dientengevolge andere middelen tot wering van Godslaste ring en vloeken ten dienste staan dan alge meene strafbepalingen, van deze middelen een gepast gebruik te maken. Bij Kon. besluit ia, met ingang v»n 3 Mei n.a., benoemd tot burgemeester va» Ticl mr. Ch. G. Gebatteukerk. met toeken» ning van gelijktijdig eervol ontslag als Irura

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1