No. 19641. LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 19 Maart. Derde Blad. Anno 1924. j GEMENGD NIEUWS. UIT DE OMSTREKEN. De staking in de haven jte Rotterdam. Het comité van actie, ge kozen uit de 6takende havenarbeiders, heeft gisteravond andermaal vergaderd in het Algemeen Yerkooplokaal. Zelden was de toeloop naar de vergadering zoo groot als thans. Eenige honderden konden in de zaal geen plaals meer krijgen, meldt de „N.R.Ct." De voorzitter van het comité opende met ifle mededeeling, dat het comité geslaagd is in de opdracht om de besturen van de vier organisaties in het havenbedrijf tot elkaar te brengen. Deze besturen hebben tot half- zes gistermiddag een besprekiug gehad, die .vandaag voortgezet zal worden. Het comité .woonde deze besprekingen niet bij, doch wat gewenscht werd: een begin van een heid, is verkregen. Voorts zeide de voorzit ter, dat het comité niet bereid is een nieuwe organisatie te slichten en dat een aantal menschcn, van buiten gekomen om hier te gaan werken, met de autobus zijn terug gebracht. Een dozijn sprekers uit do vergadering is yerder aan bet woord geweest. Saamgevat, d*den zij uitkomen, dat de eenheid van den arbeid is gedemonstreerd en de leugen van de organisatie ontmaskerd. Eenparig hebben 00 procent van de vaste werklieden, 95 pro cent van de blauwe boekjes cn 98 procent van de steuntrekkers het werk neder cn de haven stil gelegd. Indien do strijd uitge maakt moet worden door de organisaties, dan wordt hij verloren. Velen dringen op eenheid aan. De besturen der organisaties hebben, zoo werd betoogd, niet te praten; Zij hebben alleen te doen wat de haven Arbeiders wenschen. Tot nog toe licbben zij in hun taak gefaald door de zaak op de lange baan te schuiven. Er wordt gepraat, maar de gestelde eischen gaan niet zee in. Wij moeten, werd gezegd, geen proteststa king .want die plakken de werkgevers aan hun zolen. Arbeiders, die van builen moch ten komen en niet voor reden vatbaar zijn, moet iner. de tanden later* zien. Daarom geen proteststaking, maar een staking tot het uiterste De lijd is rijp voor de alge- meene werkstaking. Ook werd de wcnsch geuit, dal hel co mité permanent wordt en de organisaties tot een geheel samensmelten Voorts moet niet alleen gepraat en gedacht worden aan het brengen van bezoeken aan de havens, maar ook de bestuurders van de organisa ties moeten bezocht worden, om hen te noodzaken in de vergadering te komen. Doordachte mannen moeten de vuist pre- senlecren, daar, waar het noodig is. De voorzitter zcide nog. dat hem ver zocht is zoolang mogelijk dc leiding te handhaven, doch in geval wellicht heden de bestuurders tol overeenstemming komen, aeht liet comité zijn taa:c geëindigd. Medegedeeld werd, dat het machinale be drijf van Thomsen's Havenbedrijf gislema- middag te zes uur is stopgezet. Tot slot kreeg een bestuurslid van de af deel ing Rotterdam van de Ned. Federatie van Transportarbeiders het woord. Hij zeidc dat de conferentie der besturen van de vier organisaties in het havenbedrijf lot nog toe geen resultaat heeft gehad, wegens de moei lijkheden. die de Federatie in den weg ge legd worden .hoewel verschillende conces sies gedaan zijn. Hij vreest, dat het bestuur der Federatie aan de besturen der drie an dere vereenigingen vandaag nog meer con cessies zal moeten doen, om den strijd lot een goed einde te brengen. De vergadering ging kalm uiteen. De J3chied.Gr t" meldt, dat gisterochtend in de chemische fabriek op de Rui ge plaat de 35-jarige ongehuwde D., uit Schiedam, die aan toevallen leed, in een kuip met water is gevallen. Toen de man gevonden werd. Heek bij reeds over leden te zijn. De heer J. van Lceuvo n, fabrikant van kunstsmeedwerk en ijzercon structies te Delft, die zijn werklieden heeft ontslagen, omdat zij weigerden een halfuur langer per dag te werken zonder loonsvcr- hooging. heeft zijn fabriek te buur gezet en biedt machines en materialen te koop aan. Door onbekende oorzaak geraakte gisteren een duinbeplanting te Zandvoort achter do Haarlemmerstraat nabij den Tol in brand. De strakke Westenwind wakkerde de vlammen aan. doch gelukkig werd de brand tijdig door voorbijgangers ontdekt. Dezen moesten de hulp der politie inroepen om het vuur te sluiten en te doo- yen. De brand vernielde een oppervlakte van 5000 M2. In verband mol den in het laatst van hel vorige jaar gepleegden diefstal van een posllrommeJ, waarin ruim f 13,000, uit een auto, staande achter hel hoofdpostkantoor te Amsterdam, zijn ecnigc huiszoekingen gedaan. Daarbij is in een perceel in de Bioemstraat aldaar iemand gearresteerd. In het huis van bewaring be vinden zich nog dc vier ongunstig hekend staande personen, die cr van werden ver dacht, indertijd in een woning aan de Cein tuurbaan te Amsterdam een Duilschen bankdirecteur van f 10,000 te hebben be roofd. Bij dc hun afgenomen verhooren, die ook liepen over den postdiefstal, heeft één hunner den nu gearresteerde aangewezen als degene, die den posllrommel voor an deren zou hebben weggebracht. Hij zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. („Hbl") Eenige maanden geleden werd uit den Amstel -een fiets gedregd, loe- behoorende aan een veehouder te Neder- liorst-den-Berg, die sinds een halve week werd vermist. Daar de veehouder een groote som geMs bij zich had, werd aan misdrijf gedacht. Ondanks alle pogingen werd ver der geen spoor gevonden. Thans is de veehouder weer boven water gekomen; niet aan den Amstel. maar aan de Seine. In Haarlem, waar zijn vrouw en kinderen bij familie intrek genomen had den, heeft hij een samenkomst met de zij nen gehad cn is daarna met zijn tfczin weer naar Frankrijk vertrokken, waar hij ook in vroeger jaren vertoefd heeft. De NV. Ned. M a a t s c h a p p ij lot het verrichten van mijnbouwkundige werken te Haarlem heeft bij Ged. Staten van Gelderland in Mei 1923 een aanvraag ingediend ora concessie voor de ontginning van steenkolen en steenzout in het mijn- veld Alexander, gelegen in de gemeenten Winterswijk en Lichtenvoorde. Zij heeft zich thans opnieuw tot Ged. Stalen gewend met een adres, waarin zij meedeelt, behalve de genoemde mineralen 90k de in het mijn- veld voorkomende aardolie en het aardgas te ontginnen. Zij verzocht daarom in haar oorspronkelijke verzoekschrift te lezen: Dat zij ingevolge art. 13 der wet van 21 April 1810 (Bulletin des lois no. 285) concessie verzoekt voor de ontginning van steenko len. steenzout, aardolie en aardgas in een mijnveld, aan te duiden met den naam Alexander en gelegen in de gemeenten Winterswijk en Lichtenvoorde (prov. Gel derland). Het Cenlraal-Comité voor Hongaarsche kinderen deelt mede, dat de moeilijkheden ter zake van transporten uil Hongarije, welke gerezen waren door de liooge prijzen door de Oostenrijksche spoor wegen voor den doortocht verlangd, thans in dien zin zijn opgelost, dat de oorspron kelijke eisch van 118 millioen kronen, heen en terug is teruggebracht op 40 milüoen kronen (f 1520), terwijl voor een ledigen trein ter afhaling 13.100.000 kronen (f500) wordt verlangd. Do transporten zijn thans hervat, in de hoop, dat velen er toe ge bracht zullen worden bij te dragen in de bestrijding der tocli aanzienlijk verhoogde reiskosten. Bijwijze van proef zal op de grootste telegraafkantoren voor de be handeling cn bestelling van telegrammen weer het z.g. premiestelsel worden inge voerd. Door den prikkel van de premiën zal, naar men hoopt, de snelle overseining en opneming van de telegrammen en hun be stelling worden bevorderd, en ook perso neel uitgewonnen worden. Den .Minister van Water- slaat, prof. Van Swaay. heeft gisteren een droevige slag getroffen. Zijn te Apeldoorn wonende zoon, gehuwd en vader, ingenieur bij het Geldersche Provinciaal Electrisch Bedrijf, was bezig met een electrischo in stallatie en raakte daarbij met zijn potlood een relais aan. De stroom ging hem door hetjichaam en-doodde hem op slag. "Do Minister werd voorzichtig voorbereid. In de avondzitting der Kamer, welke gis teravond gewijd zou zijn aan de behande ling van de Waterstaalsbegrooting, werd thans dc begrooting van Builenlandsche Zaken behandeld. Gister voormiddag circa halltwaalf ontstond in de woning van den heer Lievers, aan de Klokslraat te Met Loo, een binnenbrand, vermoedelijk door een lek in de gasslang veroorzaakt. Op het hulp geroep van de vrouw de9 huizes, die zich geheel alleen bevond, schoten de buien toe, die mej. Lievers, wier kleeren met bet gas komfoor in aanraking waren gekomen, in lichte laaie vonden. De lieer G. van Mossel trok de vrouw de brandende kleeren van liet lijf. Zij is echter aan de hekomen brand wonden overleden. Een b ij voegsel tot de St e.O r t. No. 54 bevat eon staat van de gevallen van besmettelijke veeziekten in Nederland, voorgekomen gedurende Februari j.L Daar aan ontlecnen wij do volgende opgave (de cijfers tussohen haakjes duiden bet aantal eigenaren aan, onder wier vee de riekte voorkwam): mond- en klauwzeer bij de her kauwende dieren en de varkens (369) schurft bij de eenhoevige dieren en scha pen 121 (12) rotkreupel bij schapen 56 (50). Op 1 Feb r. 1921 werden 3033 w c- duwenrenten cn 5131 weezenrenten krach tens do Invaliditeitswet genoten, terwijl op genoemden datum krachtens artikel 373 dier wet 33.378 personen in het genot ver keerden van een als vrucht hunner verze kering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per weekvoorts genoten 474-1 per sonen een in val idi tcrite r en te als bedoeld in artikel 71 dier wet. Krachtens de vrijwil lige verzekering, geregeld in do Ouder domswet 1919, waren op vorengenoemden datum 78.070 personen in het genot van een als vrucht hunner vorzokering verkregea ouderdomsrente van drie gulden per weck. Ter bestrijding van de werk loosheid wordt in Drente do oprichting van de naaanlooze vennootschap ,,Het Land schap van Drente" voorbereid. Het aan deelenkapitaal, dat bepaald is op f 100 000, zal geplaatst worden onder do Drentseiic gemeentebesturen en particulieren. Deze vennootschap zal zich bozig houden met het ontginnen van woeste gronden. Het ligt in de bedoeling, dezen zomer met de vooihe- reddende werkzaamheden te beginnen, op dat in bet najaar, na afloop van de cam pagne in d© veenstreken, als de. werkloos heid het grootst is, een aanvang met de ontginningswericzaamhedcn gemaakt kan worden. Gisternacht is aan de Geenwei lusschen Ifurwencn cn Rossum dc boerderij van W. van Gameren afge brand. Acht stuks vee, 3 varkens, 2 geilen cn een zestigtal kippen kwamen om. Ook de voorraad hooi ging in vlammen op. Al leen het huis was verzekerd. Inboedel en vee niet. Oorzaak onbekend. Collega: Kerel, wal is er aan de hand?" Redacteur: ,!k schreef een lang artikel over versche melk, en nu heeft de hoofdre dactie het gecondenseerd." 1% BUITENLANDSCH GEMENGD. De Berlijnsdio rechtbank beeft gisteren een 52-jarigen horlogemaker, Schaper ge naamd, ter dood veroordeeld. Schaper had eükclc maanden geloden het 7-jarig doch tertje van zijn kostjuffrouw vermoord, om dat dc moeder van dit kind hem de huur had opgezegd. De moedor was een tijdlang rijn geliefde geweest. Toen aan de vriend schap een einde was gekomen, en Schaper bovendien de huur schuldig bleef, wilde zij hom met aile mogelijke middelen uit haar woning verwijderen. Zoo had zij om hem te dwingen heen te gaan, het bed uit rijn kamer genomen. Daarop bad Schaper, toen de moeder afwezig was, het 7-jarig meisje in rijn kamer gelokt en aan een haak opgehangen. Toen het koord brak en de kleine luid om hulp schreeuwde, heeft Schaper haar met een hamer doodgesla gen. In Japan heeft weer een aardbeving plaats gehad en wel te Toyohara, waar vele gebouwen rijn ingestort cn vermoede lijk slachtoffers zijn gevallen. Volgens een bericht uit New-York heeft dc uitgever van de „New-York Tribune" Reid, de New-York Herald" aangekocht. Hij zal beide bladen samensmelten. Dc „New-York Herald" is opgericht in 1535 door James Gordon Bennett die in 1872 als redacteur en eigenaar opgevolgd werd door z'n zoem do tweede Jameg"Gor don Bennett. Onder hun directie werd dc „Herald" een groote bron-van inkomsten. In 1920 werd het blad aangekocht door Munsey, <li© in 1916 do „New-York Sun" had gekocht. Do „Tribune" is in 1341 door Horace Greley gesticht; hij werd als eigenaar-re dacteur opgevolgd door Whitclaw Reid. Sedert 1913 is Ogder Reid hoofdredacteur van do „Tribune". Volgens een berioht uit New-York wer den gisteren t© Key West (Zuidkust van Florida) draadloozc noodsignalen van het) p otrole um-tankschip „Mary Lukenback" opgevangen. De Amerika arische politie ambtenaar Lopez begaf zich daarop met een voldoend aantal manschappen aan boord van een regeeringsstoomboot en liet koers zetten naar het om hulp seinende schip. Ongeveer 50 mijl van do kust werd het schip aangetroffen met oen muitende bemanning aan boord. Na een kort, dooh hevig gevecht werden de muiters over mand, aan land gebracht en in dc gevan genis opgesloten. Katwijk aan den Rijn. IieL viertal voor de benoeming van een hoofd aan de alhier in Augustus te openen school der Vereeni- ging voor Christelijk Onderwijs op Geref. Grondslag luidt als volgt: P. C. v. d. Heer, hoofd te Lekkerkerk; W. v. Veen. onderw. te Vtaardingen; A. de Vos, onderw. te Voor schoten, en P. J. de Vries, onderw. te Enk huizen. OeastgeeBl. Gemeenteraad. Voorzitter de heer J. G. M. van Grielhuij- sen. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering waar na de notulen der vorige vergadering wor den voorgelezen welke onveranderd worden goedgekeurd. lngekomen stukken: a. Eenige goedge keurde hesluiten van Ged. Staten. Een uit voerig verslag wordt voorgelezen van de commissie lot onderzoek voor het lager on derwijs. Rekening en begrooting van de burger wacht. Deze stukken worden voor konnis- geving aangenomen. Door B. en W. wordt voorgesteld den naam van de Groenestceg te veranderen in „Rijnzichtstraat" en den nieuwen weg ach ter Rhijngeest te noemen „Rijnstraat", Wat door alle leden wordt goedgekeurd. Bij een adres om adhac-siebetuiging van de Holl. Maatschappij van Landbouw voor afschaffing van den zomertijd, wil den heer Bakker daarvoor thans geen verdediging voeren. Hij acht. voor deze gemeente af schaffing niet zoo gewenscht. De heer De Graaf acht voor velen den zomertijd een schade. De heer Zandbergen spreekt voor handhaving van den zonnetijd. Ook de heer Uittenbogaard is deze meening toegedaan. Eenigen tijd wordt hierover gediscussieerd en het voor en tegen op verschillende wijze besproken, waaruit de voorzitter opmaakt, dat de raad dit adres voor kennisgeving aanneemt. Een adres wordt voorgelezen om adhaesio te betuigen aan een adres van dan raad van Woerden om aan te dringen bij Ged. Staten tot verlaging der, salarissen van gemeente ambtenaren. De voorzitter vindt hierin een gevaarlijken-weg gelegen om mede te gaan en tot verlagin gder salarissen te komen. De heer Van Egmond had verwacht dat B. en W. met een advies in dezen gekomen waren, want het is voor den rand moeilijk hierin een beslissing te nemen. Hij zou dit punt willen uitstellen lot een volgende ver gadering wal door den heer Bakker wordt ondersteund. Dc voorzitter zegt dat het eigenlijk be hoort tot de bevoegdheid van Ged. Staten om de salarissen te bepalen en hij vindt het beter als elke gemeenle afzonderlijk voor- slellen bij Ged. Staten doet. De lieer Bakker vindt de betoogtrant van dit adres niet zeer beleefd cn repeteert hierna het gesprokene van den heer Van Egmond. Het voorstel om aanhouding van dit adres wordt verworpen. Een zelfde verzoek, als in de vorige ver gadering kwam uil de gemeente Werken dam, werd nu voorgelezen, komende uit een Groningsche gemeente aangaande de beta ling van schoolgelden voor kinderen builen de gemeente schoolgaande. liet wordt voor kennisgeving aangenomen. Adressen om voorschot volgens art. 101 der Lageronderwijswet 1920, wordt goedge keurd. Ontslagaanvrage concierge schoonmaak ster van het gemeentehuis, wordt tegen 1 Mei eervol verleend. In eenige sympa thieke woorden gewaagde de voorzitter van de nauwgczelle plichtsvervulling van deze ambtenaresse. Advies op de credictaanvrage W. F. de Booij voor woningbouw. Dit advies van B, en ,W, wordt in zijn ge heel voorgelezen, waaruit blijkt dat de heer De Rooij aanvangt oen crediet tegen .4 pet. voor den bouw van arbeiderswoningen nl. 3 blokken van 4 huizen, groot f 3000 maxi mum per huis als ook de hypotheek over te dragen aan den eersten kooper per huis. B. en W. doen het voorstel, overeenkomstig het verzoek met de ontworpen bepalingen van B. en W„ dit in te willigen. De heer Bakker vraagt naar den duur der hypotheek, waarop de voorzitter antwoordt, dat deze voor 5 jaar wordt gegeven en daar na van jaar tot jaar kan worden verlengd. De heer Uittenbogaard zegt dat bij aanbe steding de kosten van den bouw toch zeker vee! lager zullen zijn. waarop de voorzitter zegt dat de schatting die deskundig is ge schied toch zeker goed i Hij is het daarom met den heer üiltenbogai-d niet eens. De "heer Uittenbogaard komt ook op tegen dc be paling van 4 pet. rente en vindt het onge motiveerd ais de raad hierin toestemming verleent. De voorzitter acht het toch noodig om bijstand te verleenen. De heer Schoonderwoerd is er in principe logen dat uit Staat en Gemeentekas gehaald wordt wat er uit te halen is. In deze voorstellen wordt niet voldaan aan den roep uit de arbeidende klasse om huizen met lage huur te bouwen, terwijl spr. nit bejrouwbare bron bekend is dat plannen aanhangig gemaakt zijn bij B. en tV. om huizen te houwen van f 3 A f 4 en dan onder dezelfde voorwaarden als in dit verzoek ver\-at. Spr. is ora opporlunileits- redenen er niet geheel tegen, maar is wel wat huiverig al3 dit ^voorstewordt aangeno men, want dan zullen er slraks weer ande ren komen en dat zou dan mogelijk boven de draagkracht van de gemeente gaan. Spr. wil voorstellen om het advies te reserveeren en met de andere plannen die bij B. en W. aanhangig zijn gemaakt, gelijk te behan delen. Ook zet spr. uiteen dat degenen, die weinig kapitaalkrachtig zijn, dc gelegenheid krijgen om een huis te bemachtigen, terwijl zij die niets bezitten achter het net vis- schen. Ilij is daarom tegen den bouw van huurkoophuizen en wenscht een bepaling te zien opgenomen dat een zeker getal huizen onvoorwaardelijk als huurhuizen gehand haafd wordt. De heer Van Egmond vindt het wel onbe gonnen werk om uit te stellen en acht het belang van de arbeiders te groot, maar go- voelt ook veel voor het voorstel van den heer Schoonderwoerd. Do voorzitter zegt dat er toch wel men- schen zijn die f 6 kunnen verwonen al ont kent hij niet dat er wel zullen zijn die ge noodzaakt zijn minder te verwonen. Spr. komt op tegen de uiting van den heer Schoonderwoerd dat alle huizen huurkoop- huizen zullen zijn want de bedoeling-is toch dat een zeker deel huurhuizen zullen blij ven; waarop de heer Schoonderwoerd inter rumpeert dat dit toch niet in de bepalingen is opgenomen. De voorzitter vervolgt dat als Ier gelego- nerlijd komt vast te staan, en de overtuiging is gebleken, dat er nog meer arbeiderswo ningen noodig zijn, B. en W. ook dan zullen voorstellen tot hulpverkening. Spr. komt op voor de belangen van de arbeidersklasse voor den bouw van woningen. De heer Zandbergen uil do meening dat er zeer velen zijn die wel f 3 maar dat er weinigen zijn die f5 huur kunnen betalen. De heer Rubenkamp kan niet begrijpen dat, zooals de heer Uittenbogaard zegt, f5000 voor de gemeenle een strop zou zijn. daar er toch de arbeiderswoningbouw mede word! gediend. De lieer Uittenbogaard spreekt de meening uit dat er hier meer gebrek is aan arbeiders woningen van f 3 dan van f 5. De lieer Schoonderwoerd zegt dat bij den bouw van dure woningen er tocli zeer veel inwoners behoefte blijven gevoelen aan goedkoopor woningen en hij zag dan ook liever een g - combineerdo behandeling met andore plan nen. Gaan wij uitstellen, zegt <1In Itu- benkamp, dan bestaal er weer kans dat cr voor de arbeiders geen huizen komen. Ook de voorzitter acht het stadium thans gekomen lot doorzetten, want al 3 jaar is uitgesteld door verschillende mislukkingen. _De heer Schoonderwoerd acht het echter beter voorzichtig te zijn met nu deze toe stemming te geven want wanneer straks voorstellen ter tafel komen voor goedkooper huizen, is beraadslaging dan z. i. beter en spr. stelt voor om het voorstel van B. en W. te verdagen, wat wordt aangenomen met 7 tegen 4 stemmen (die van de heeren De Graaf, Rubc-nkamp, Spaargaren en Nijssen). Hierna komt aan de orde: Credietaan- vraag straatverlichting nl. voor een nieuw lichtpunt aan de Zoutkeetlaan en een gas verlichting in plaals van dc olielamp over de Kanaalbrug. Zonder eenige discussie wordt dit goedge keurd. Credictaanvraag voor de verbouwing van de bijzondere school aan den Endegeester- slraalweg tot een maximumbedrag van f 45.000, wordt ook zonder discussie goedge keurd. Benoeming onderwijzeres openbare lagere school Leidsche Buurt. De voorzitter geeft een toelichting in deze zaak nl. dat aan genoemde school een leer kracht noodig blijkt ingevolge de nieuwe Onderwijswet. Nu is naar aanleiding van deze wet gebleken, dat aan do school aan den Morsch een leerkracht overbodig is. Om nu bezuiniging in het oog te houden, mcc- nen B. en W. den raad voor te stellen, na overleg met den schoolopziener om deze leer kracht met name mej. Van Konijnenburg, over te plaatsen van de school aan den Morsch naar die in de Leidsche Buurt, daar toch anders deze leerkracht op wachtgeld zou moeten worden. De iieer De Graaf spreekt voor tevreden- stelling van twee partijen, waarop de voor zitter antwoordt in dezen niet in bijzonder heden te kunnen treden. Het voorstel van B. c-n W. wordt hierna met alg. stemmen aangenomen, zoodat èn de tijdelijke onder wijzeres èn de onderwijzeres in de hand werken eervol zal worden ontslagen. Wijziging uitbreidingsplan en bouwver- bod. Deze plannen worden den raad mei tee- keningen voorgelegd waaruit blijkt- dat ee« straat zal geprojecteerd worden door hik land, toebehoor.mde aan den lieer Olst- hoorn. Na eenige besprekingen vereenigen alls leden zich hiermede Aanvraag subsidie Nijverheidsschool voor 1924; wordt goedgekeurd. Comptabiliteit. Eenige af- en overschrij vingen worden na voorlezing goedgekeurd. Vaststelling heffingspercenlage Gem. In komstenbelasting; wordt bepaald op 2l/i pet. Vorig jaar 1 pet. Voorstel tot aangaan van een geldleening, Naar aanleiding van eenige raadsbeslui ten o.a.: den bouw Duinzicht, arbeiderswo ningen aan den Morsch, verbreeding en demping Groenesleog, stellen B. en W. vooc een geldlecning aaD te gaan. groot f46.000 tegcp G'U pet., hetgeen wordt goedgekeurd. Dij de rondvraag vraagt de heer Verhaac verstrekking van dreggen langs een gedeelte van don Rijn om bij mogelijke ongevallen direct hulp te kunnen bieden. B. en W. zul len dit in overweging nemen. Do heer Zandbergen vraagt om te doen nazien een gedeelte rioleering nabij Rijns- burg alsook om op eenige plaatsen langs den Oegstgeeslerdijk een verbrceding aan te brengen om het passecren van rijtuigen daar ter plaatse mogelijk te maken. Ook dit zal door B. en W. in overweging genomen wor den. De heer Uittenbogaard verzoekt beter toe zicht van de politie langs den Rüijnhofweg, daar de onzedelijkheid daar ter plaatse on rustbarend toeneemt. De voorzitter zegt in dezen toezicht toe, maar zou verwijdering van oenige lioulwat- le.n langs dien weg aanbevelingswaardig vinden, waardoor ook dp gelegenheid voor onzedelijkheid zeer kan verminderd worden. Hierna wordb_de openbare -vergadering gesloten. Valkenburg liet feit, dat mej. T. van Okkeren den 12den dezer een kwarteeuw aan de Zondagsschool verbonden was, werd door omstandigheden eerst Maandagavond in de Ned. Hcrv. Kerk feestelijk herdacht. Klokke zeven leidde ds. Hermanides de jubilnresse met familie binnen. Als stille hulde rezen allen van hun zitplaatsen op. Toen alten weer gezeten waren, zongen de leerlingen van de Zondagsschool haar liet welkom te dier plaatse toe, waarna dominé, als voorzitter van de Zondagsschoolvereeni- ging, haar zeer vaardeerend toesprak. Spreker, deed uitkomen, dat het „Soli Deo Gloriadezen avond den boventoon moest voeren, waarom liij de aanwezigen, die' in groolen getale waren opgekomen, verzocht le zingen ps. 103 vers 1. Wederom het woord nemende, vergeleek de jubilaresse bij Saul en zei o.a., dat haar eenvoud en bescheidenheid aan allen be kend was. De heer B. Imlhorn dankte, namens de ouders van leerlingen en oud-leerlingen, do jubilaresse voor de zaden van godsvrucht, door haar in do jeugdige harten gelegd. Toon weer zei ds. Hermanides, dat do ver wachtingen, om aan dit feit een blijvende herinnering te verbinden, verre overtroffen waren. Het deed hem genoegen, haar, die 25 jaren had geslaan, naast een zestal stoeten 6én gemakkelijke» stoel aan le bieden, waar in ze kon plaat; nemen, om eens uit te rusten. Ook reikte bij haar een schemerlamp over en hoopte, dat zij van alles nog lang genot mocht hebben. Oud-leerlingen vereerden haar bloemstuk ken cn zongen van de gaierij een vers van 3 coupletten, dat een indrukwekkend effect gaf, evenals liet op verzoek van ds. Herma nides gemeenschappelijk aanheffen van het bekende: „Dat 's Heeren zegen op u daal." Tusschen de bedrijven door kregen de kin deren enkele versnaperingen. Eindelijk was bet de jubilaresse, die sprak En, liet moet erkend: ze deed tiet mooi. In eenvoudige, recht hartelijke taal dankte zij voor alles. Dank, zei ze, gemeente, voor de ontvangen stoffelijke blijken, maar niet min der voor de groote bewezen belangstelling. Met liefde heb ik al die jaren aan do jeugd gearbeid cn ik hoop, dat God mij nog lang kracht mag schenken er meo voort te gaan, want dc lust is nog onverflauwd. Aldus be sloot ze. Ds. Hermanides onderstreepte nog even enkele punten en dankte bij name ieder, die had meegewerkt tot het succes van dezen avond. Om niet to uitvoerig te worden, zij hier slechts de lieer H. v. d. Meij genoemd, om zijn ganseh niet onverdienstelijk geleverd csdligrafisch werk. Nadat spr. was voorgegaan in dankgebed en de gemeente staande Gcz. 96 had doen hooren, werd gelegenheid gegeven de jubi laresse persoonlijk te complimentceren, waarvan door velen gebruik werf gemaakt. Het is hier heusch geen holle phrase, als we eindigen niet te zeggen, dat 17 Maait '24 voor Teuntjo van Okkeren en haar familio onvergetelijk blijft: ze is eenvoudig, doch waardig gehuldigd. Voorschoten. Door <le gemeontc-poliüo is in samenwerking niet dc recherche to Leiden, alhier in beslag genomen een partij spoorwegbalken, z.g. heels, afkomstig van de trambaan, die gesloopt wordt, en door een werkman, bij deze slooperij werkzaam, ver kocht. Donderdagmiddag om haltvier is er in het Raadhuis gelegenheid tol koslelooze in enting. Wassenaar Ifet bestuur van de R -K. kiesvereeniging alhier i- thans als volgt sa mengesteld: C. E. van der Kroft, voorzitter} mej, T. Rcmmerswaal, secretaresse; 1'. li Alkemade, T. L. Uuibers, A. van der Meer, A. L. Rooijakkers. J. J. Westgeest, N. H, Winnubst en J. Th. Wouters. ■0'

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 9