DONDERDAG 13 MAART Anno 1924 Officieels Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. r BINNENLAND. Mo. 19636. BLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 80 CU. per regel. Bij regelahonneraent belangrijk (ageren prija. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzendirifc van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. '.li. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummer! voor Directie en Administratie 175 Redaetle 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden 8 85, per weekf.0.li. Buiten Lelden, waar agenten gevestigd tijn, per week' T...«.~H0.13, Franco per poet 2.86 -f- portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Vischmarkt 18 let. 1225 is Vrijdag verkrijg baar VERSCHE HARING a f 0.13. SPROT a f 0.07 N. Z BOT a f 0 17, SCHELYISC1I a f 0.23—f 0.30, SCHOL a 0.18f 0.40; SCHAR a f 0.13, KABELJAUW a f 0.45— I f 0.50 pc-r pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden. 13 Maart 1921. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen lor algemcene kennis dat door C. L. Groenewegen, te Leiden, een verzoek is ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcolioLvrijen drank voor bet gebruik ter plaatse Van verkoop in het per- ceel 2e Grocnestcec No. 19. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden. 13 Maart 1921. p JACHT. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland, Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft bepaald, dat houders van vervallen jachtakten 19231921 deze lot den vervaldag kunnen doen bevestigen door de hoofden van plaatselijke politie hunner woonplaats, zijnde in gemeenten waar geen Hoofdcommissaris of Commissa ris van Politie is, de Burgemeester, in an dere gemeenten onderscheidenlijk de Hoofd- Commissaris of de Commissaris van Politie. Deze kennisgeving zal worden geplaatst fn het „Provinciaal Blad", terwijl de ver- -aischte exemplaren daarvan in plano ge drukt, aan Burgemeester en Welliouders 3er gemeenten in de provincie Zuid-Hol land zullen worden gezonden Ier afkondi ging, aanplakking en inschrijving in hot register van public alien. De Commissaris der Komngiti. voornoemd, SWEERTS. 's-Gravenhngo, 10 Maart 1924. YERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN, op MAANDAG 17 MAART 1921, des namiddags ie twee uur. De ver-iaJeiing zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen lo. Benoeming van een keuringsveearts, tevens adjunct-directeur van het Openbaar Slachthuis. (T2) 2o. Voorstel tol intrekking van het Raads besluit van 25 Februari 1921, voor zooveel betreft de overplaatsing van de onderwij zers L. G. van Doorn, F. A. Schilthuizen Jr. en W. Caro en van de onderwijzeressen A. M. de Haan, J. J. Ragut en M. S. den Blaau- Wen. (71) 3o. Voorstel tot verpachting van hel gras gewas op bermen en open gronden langs Jen Haarlemmerlrekvaarlweg en het rietge was in de Haariemmerlrekvaart. (73) 4o. Voorstel: a. lot verhuring van de perceelen wei- eD feelland ten oosten van de trambaan 's-Gra- venhageLeiden, Sectie M nis 2323 ged. en 1446 ged. aan G. F. Hemerik b. tot verhuring van het pereeet leelland ton westen van die trambaan, Sectie M no. 3840 ged., aan A. Galjaard; c. tot verhuring van den moestuin c. a. ten We3tcn van die trambaan, Sectie M nis 3799 en 565, aan J. de Graaft. (74) 5o. Voorslel in zake hel sluiten van kas- geldleeningen gedurende het 2dekwarlaal 1924. (75) 6o. Verordening, houdende wijziging van de verordening van den 19den Januari 1911 (Gemeenteblad no. 1). houdend? reglement op het beheer en bestuur van het Krank zinnigengesticht „Endegeest", de afdeeling voor jeugdige idiolen „Vaorgeest" en het Sanatorium voor zenuwlijders „Rhijn- geesl". (76) 7o. Praeadvies op het verzoek der Leid- Sche Duinwater-Maatschappij, om vergun ning tot uitbreiding van de pr.ee d'eau onder Katwijk en Wassenaar en tot uilvoering van 'de daartoe noodige werken. (77) 8o. Voorstel lot aankoop, in het belang Van de Volkshuisvesting, van de perceelen leelland c.a., gelegen ten zuiden van den Haagweg, Seclie O Nis. 671, C72 en 738 er: beschikbaarstelling van de voor dien aan- i koop benoodigde gelden. (73) 9o. a. Herstemming over het amendement- Baart op art. 7 der verordening, houdende i reglement voor de Commission van Advies, betreffende de arbeJds- en dienstvoorwaar- den, van het personeel in dienst van de gc- 1 meente Leiden, waaromirent de stemmen in de vorige vergadering hebben gestaakt; b. stemming over art. 7 dier verordening c. stemming over de verordening in haar geheel. (35) lOo. Praeadvies op het voorslel van den heer Van Eek, in zake de instelling van ar beidscommissies bij alle gemeentebedrijven en -diensten, gekozen rechtstreeks door en uit hel gemeeniepersoneel. (43) llo. Voorslel lol wijziging van Lel tarief voor den vuilophaaldienst. (69) 12o. Voorslel lol beschikbaarstelling van gelden len behoeve van de kosten van dem ping en rioleering van de slool langs de Pie- ter-de-la-Court-straal. (68) 13o. Voorslel tol beschikbaarstelling van gelden len behoeve van de verbetering van den Zoelerwoudsche-weg tusschen de spoor baan LeidenWoerden en de Laintne- brug. (79) lio. Voorslel lol nadere vaststelling van den prijs van hel gas. (66) lóo. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 23 Mei 1912 (Gemeente blad No. 18) op het Rijden. (67) 16o. Bezwaar- en verzoekschriften in zake aanslagen in liet schoolgeld Middelbaar- en Ilooger Onderwijs, dienst 1923/24. (70) Over geheugen. Gisteravond hield dr. A. U. Oort, in het Nulsgebouw, zijn tweede voordracht, welke handelde over het geheugen. Spr. wilde zich beperken tot het geheugen in engeren zin het vermogen om iets te herinneren of oin iets in het bewustzijn terug te roepen van wat men vroeger beleefd heeft. Gewoonlijk en gemakshalve bespreekt men hierbij ook het inprenlingsvermogen, hoewel dit, vol gens spr., eigenlijk geen geheugenverschijn - sel is, omdat het berust op het vermogen om aandachtig tc kunnen waarnemen. Het ver mogen zich iets in te prenten is bij 't jonge kind kleiner dan bij oudere kinderen, groeit lot het achttiende jaar, om dan gelijk te blij ven, maar tegen het einde van het léven duidelijk af le nemen. Of iels goed onthouden wordt, hangl af van allerlei factoren. Ten eerste van den tijd, gedurende welken men den indruk liet inwerken, het aantal malen en hel tijdstip van hel leven, waarop de inprenling geschiedde emoties, daarbij opgewekt. Verder van den aard van den in druk letters, cijfers, figuren, woorden, enz., en de wijze, waarop zij aangeboden werden door laten zien, hooren of naspreken. Ten slolle is hel geheugen vooral afhanke lijk van den lijd, die lusschen inprenting en oogenblik van reproductie verloopen is. Natuurlijk is de wethoe meer herhaald, des te beter gekend, er een, die njpt door proe ven behoorl vastgesteld le worden maar weet men ook hoe men die herhalingen het best verdeeien kan Hoe meer men de her halingen verdeelt, des te beter een rij er in zit. Het bezinken van het geleerde is dus ge- wenscht. Wat in de jeugd wordt ingeprent, wordt beter onthouden, dan wat op later leeftijd geleerd wordt. Sommige jeugdherin neringen blijven altijd beslaan. Ging de een of andere gebeurtenis in ons leven gepaard met een sterke gemoedsaandoening, hetzij een aangename of een onaangename, dan bestaat er ook meer kans, dat de herinnering behouden blijft, aldus besloot spr. dit deel der voordracht. Hierna kwam hij tot den aard van den in druk. De een onthoudt beter iets, wat hij ge zien, een ander, wat hij gehoord heetteen derde is meer motorisch aangelegd, onthoudt beter, wat hijzelf nagesproken heeft De meeste menschen zijn echter gemengd van aanleg. Hieruit blijkt, dat verreweg het best onthouden wordt, wanneer men iets tegelijk laat zien en hooren. Verder wordt iets, wat men begrijpt, beter onthouden, dan wat zin loos is. De meesten leeren iels sneller van buiten op mechanische wijze, op een dreun of mei een zeker rhythme het alphabet, de bijbelboeken, de tafels van vermenigvuldi- ging. Maar op deze wijze ontwikkelt het ver stand niet en ontwikkelt ook niet het ver mogen om van builen te leeren. Het is ge bleken, dat, wanneer men met verstand leert men daarvoor meer tijd noodig heeltmaar dat er ook mc-er van bewaard blijft. Wij vergelen, en dat is maar gelukkig ook, zeide spr., want stel u eens voor, dat alles, wat wij ondervonden hadden, onthouden werd het zou een chaos in ons zijn, waar aan wij practiscli niets hadden. De veel weters zijn het ook niet, die de wereld voor uit kunnen helpen maar alleen zij, die, wat zij ondervinden of leeren, aanpassen aan het gewetenc, zijn in slaat zich te ont wikkelen en „geleerd" te worden. Van veel belang in deze aangelegenheid is de vraag, waarmee de tijd lusschen leeren en opzeg gen gevuld wordt. Morgen- en avondleeren. Zeer belangwekkend zijn ook in dit opzicht de proeven van Bigham, volgens spr.. waar- Uit bleek, dat, wanneer de rusttijd gevuld werd met indrukken van gelijken aard, er meer vergelen werd dan wanneer hij gevuld werd met een bezigheid van andere toort. Afleiding op hetzelfde zintuigengebied deed dus hel meest schade een van de redenen, waarom oen afwisseling van leerstof ge- wenschl is. Het geheugen is bij verschillende menschen zeer verschillend ontwikkeld het inprenlingsvermogen kan men oefenen, evenals het vermogen om van builen tc lee ren maar of men iels kort of langen tijd onthouden kan, daaraan kan men, volgens spr., niets veranderendit berust waar schijnlijk op een aangeboren eigenschap van de slof. Uit de literatuur, bijv. uit de pro;ven van Muller en Schumann, kreeg'spr. den indruk, dat snel leerenden ook sneller vergelen. Wat belreft het verband lusschen het ge heugen en algemeene begaafdheid, schijnt er wel samenhang te* zijn tusschen inpren ling en van buiten leeren met begaafdheid, maar het lang onthouden is er in geringe male mee gecorreleerd. Men vindt goede ge heugens bij menschen, die geestelijk in an dere opzichten laag slaan. Rekenkunslenaars zijn somtijds zelfs idiolen onder achterlij ken zijn goede naleekenaars en zij onthou den vaak gemakkelijk muziekstukken. Omge keerd zijn er zeer ontwikkelde personen, die een slecht geheugen hebben. En waar da be oordeeling van den onderwijzer en exami nator veelal berust op de hoeveelheid teilen, welke de leerling heeft behouden, is, vol gens spr., de uitslag van een examen oi van proefwerk herhaaldelijk misleidend ten op zichte van den vorslandelijken aanleg. Archaeologische lezingen. Dr. J. H. Holwerda heeft een lezing ge houden over „Zuid-Rusland als bakermat der volksverhuizing". Na er op gewezen te hebben, hoe weinig dingen ecner volkskulluur zoo kenmerkend zijn als de wijze van kunstuiting en welk een verbazend lang leven een dergelijke kunstwijze kan hebben gehad, loonde spre ker, lioe in de oudste graven van Egypte een zeer eigenaardig gestylecrde dierstijl heerschende is, welke een volkomen on Egyptisch karakter draagt, en zijn analo gieën vindt in het voorhistorische Mesopo tamia1 en de landen van Azië. Deze zeilde stijl vindt men nu weer in zeer oude prae- historische graven in Zuid-Rusland, terwijl de volkeren, welke elkaar daar als lieer- schers hebben opgevolgd, Scylhen, Sar maten enz., allen eveneens uit Azic afkom stig, hetzelfde, zeer eigenaardige kunstka rakter bezitten. Daar in- Zuid-Rusland, flat de bakermat geworden is voor de latere volksverhuizingen naar het Westen, bloeide deze eigenaardige kunst, welke zich spe ciaal in bizonder gestylecrde dierlypen uitte, gedurende lal van ecuwen, in nart- wen samenhang met dergelijke verschijnse len in Midden-Azië, ja tot in China toe. In tegenstelling met de oude meening, dat de kunst vair ons Westen in en na do groote volksverhuizingen zich uit de klassieke kunst zou hebben ontwikkeld, werd aange toond, dat in tal van verschijnselen in het meer westelijk Europa, diezelfde kunststijl is waar le nemen, daarheen uit Zuid-Rus land gevoerd, ongetwijfeld door de stam men, welke vandaar uit in de eeuwen na Chr. gcboorle het westelijk Europa hebben overstroomd. De Noorsche kunst, vaak bij voorkeur typisch Germaansch genoemd, is niet anders dan een uiting van deze zelfde kunstrichting, onder invloed dus van die kuituur uit het Z O. van Europa. Hieraan is duidelijk zichtbaar, hoe dus deze oude stijlen pp lal van eeuwen blijven voort leven als uiting van den machtigen invloed in dien betrekkelijk laten tijd, welke uit die landen ten N. van de Zwarte Zee over Europa is uitgegaan. De huldiging van den heer Wassink zal niet den 18den, doch den 20sten Maart in de Ambachtsschool plaats hebben. Tot directeur van het Ohr. zangkoor „De Lofstem",'te Voorschoten, is benoemd de lieer P. de Rook, alhier. Op 1 April as. hoopt de heer H. Cornet Sr. custos aan da Rijksuniversiteitsbiblio theek alhier, zijn 40-jarig jubileum als amb tenaar aan die bibliotheek te herdenken. Tot assistent aan de Rijksuniversiteils- bibliolheek alhier is benoemd mevr. mr. E. Molhuysen-Oppenheim. De Leidsche Marktkoopliedenbond „Ons Belang" heeft op haar jongst gehouden ledenvergadering besloten venters en andere kooplieden in de organisatie op fe nemen, een en ander op verzoek van verschillende dezer kooplieden en van een besluit van het hoofdbestuur, De oudercommissie van de Opleidings school voor U.L.O., Langebrug A., hoofd de heer A. J. J. Verbrugge, hield gisteren een ouderavond, welke door een 40-tal ouders was bezocht. De heer Verbrugge opende de vergaidering met een woord van welkom aan de ouders, in 't bijzonder aan mevr. Rademaker, die als lid van de plaatselijke schoolcommissie te genwoordig was. Allereerst werden door de meisjes der hoogste klasse, onder leiding van mej. Kok, eenige gymnastische oefeningen verricht, wat bij de ouders zeer in den smaak viel. Een hartelijk applaus volgde op de keurig uitge voerde oefeningen. In 't bijzonder bracht de heer Verbrugge een woord van dank aan mej. Kok en gaf den ouders de verzekering, dat den kinderen op school voldoende gyrn- nastiek-onderwijs syoxdt .gegeven, zoodat het zenden naar gymn-yereenigingen niet noo dig was. - Vervolgens kreeg de voorzitter der Ouder- commissie, de heer J. W. van Hees, het woord, die de aangename taak had, namens de ouders aan de school een projectie-lan taarn aan le bieden. Spr. releveerde in 'tkort de bemoeiingen der commissie, die in sa menwerking met de commissie van school B, thans in staat is gesteld deze lantaarn le kunnen aanbieden. Hij vertrouwde, dat de heer Verbrugge, als hootd der school, dit be wijs van goede samenwerking tusschen school en huis wel zou willen aanvaarden, en sprak de hoop en den wensch uit, dat van dit geschenk een veelvuldig en dankbaar ge bruik gemaakt zal worden, in 't belang van het onderwijs en in dat van de kinderen. De heer Verbrugge sprak eenige van waar deering getuigende woorden aan het adres der commissies en dat der ouders, voor het prachtige geschenk en bracht' een woord van dank aan allen ,die tot dit resultaat hadden medegewerkt. Spr. stelde een en ander op hoogen prijs en gaf de verzekering alles in 't werk le zullen stellen met dit geschenk werkzaam te zijn in het belang van het on derwijs der kinderen. Een hartelijk applaus bezegelde doze woor den. Verder werd overgegaan tot behande ling van een ingekomen schrijven van den Cenlr. Ouderraad, inzake do aangekondigde maatregelen van de Regecring lot bezuini ging op het Lager Onderwijs. De voorzitter der Oudercommissie deelde mede, in zijn kwaliteit als voorzitter van den Cenlr. Ouder raad, wat door de landelijke organisatie, de N.O.R.O.L. aan de plaatselijke Ouderraden is medegedeeld. Opgericht is een landelijk co- milé tegen de voortgezette verslechteringen van het onderwijs (A.V.V.O.) welk comiló in vele plaatsen van ons land prolestvergade- ringen zat beleggen en verder alle nuttige maatregelen zal nemen, om lo trachten dal de aangekondigde maatregelen der Regeering niet uitgevoerd zullen worden. De heer Verbrugge lichtte daarna uitvoe rig toe wat deze maatregelen voor liet onder wijs le beteckenen hebben. De vergadering was eensgezind van mcening, dat alles ge daan moest worden, om te voorkomen, dal ons lager onderwijs werd verslechterd, en zegde haar moreeleivjsteun toe aan de actie, die door het A.V.V.O. daartegen wordt ge voerd. Aan den Centra len Ouderraad zal dienovereenkomstig wordon bericht. Bij do rondvraag werd ter sprake gebracht het om elf uur 's ochtends naar huis toe zen den van de kinderen der Isle en 2de klasse. Verscheidene ouders vonden dit een onver- antwoordelijken maatregel, aangezien vele ouders van arbeiderskinderen buitenshuis hun brood moeten verdienen, eerst na twaalf uur thuiskomen en dus die kinderen zonder toezicht zijn. Voor kinderen van hel 1ste en 2de leerjaar vond men dit zeer bedenkelijk, wat lot zeer onaangename gevolgen zal leiden. Een der ouders merkte op, of nu die ouders, wier kinderen dus vier uur per week minder onderwijs ontvangen, ook minder schoolgeld hebben ie betalen. Met algemeeno stemmen besloot men te gen dezen maatregel een wtford van protest uit te spreken en deze kwestie bij den Cen- Iralen Ouderraad aanhangig te maken Niets meer aan de orde zijnde, werd deze discussierijke, niettemin zakelijke ouder avond, met een woord van dank voor de op komst der ouders door den heer Verbrugge gesloten. Op Zaterdagavond 29 Maart geeft in „De Graanbeurs" het Eerste Leidsche Klucht en Revue-Gezelschap een uitvoering met bal ten bate van de uitgesloten texliel-arbeiders in Twenle. Gisteren zijn bij de firma S„ aan de Haarlemmerstraat, een paar liooge dames- rijglaarzen ontvreemd. Ean schoorsteenbrandje is gebluschl in perceel Van-Banchem-straal 9, bewoond door v. d. T. Er is een muntgasmeter gelicht in de Koddesteeg. Gisteravond kwam onze stadgenoot L'. op de motorfiets uit Den Haag ierug, met zijn verloofde v. d W. achter op de duo. Tusschen „De Deyl" en het Haagsche Schouw zag hij een paar kleine lichtjes aankomen, die hij voor wielrijders hield. Hij hield zooveel mogelijk rechts met een vaart van pijn 25 K.M. De lichtjes waren echter van een aulo, die te veel links hield, zoodat een botsing plaats had. De berijders van de motorfiets werden op het ruiterpad geslin gerd. Het meisje bekwam eenige vrij ern stige wonden aan het linkerbeen en is eerst met een particuliere aulo, die juist passeer de, naar huis gebracht en vervolgens naar het Acad. Ziekenhuis, waar zij is verbonden om toen weer huiswaarts te kunnen keeren. L., die eerst eenigen tijd bewusteloos was, bekwam een ernstige hoofdwonde en is eveneens per auto naar huis getranspor teerd. De motorfiets werd ernstig beschadigd. De aulo, die de aanrijding veroorzaakte en waarin vier heeren zaten, reed door en noch nummer noch iets anders is er van bekend, De heer IJ. C. J. de Haan, Nieuwe Rijn 44 en 44a alhier, die zich bij het Leidsche publiek en daarbuiten liefst laat voorstellen ail ..Speciaal Huis voor geschenken" heeft in BINNENLAND. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot verhooging van den accijns op bier en van hel invoerrecht op bier en op thee, gel dende voor drie jaren, aangenomen met 48 tegen 30 stemmen, De Nijverheidsraad over de hervorming van den kalender. Ingediend is een wetsontwerp tot opheffinf van privaatrechtelijke belemmeringen. j -• -- BUITENLAND, Engelsche en Amerikaansche bankiers vei* sirekken de bank van Frankrijk hulp. Merkwaardige omval van het Fransche biad de Temps". Hel rapport der iinantieele commissie uit den Franschen Senaat over de finantieele voorstellen. De zitting van den Volkenbondsraad. den loop der jaren heel wat veranderingen, altijd verfraaiingen en verbeteringen, aange bracht Thans is als men hem zelf gelooven mag, daaraan een einde gekomen, omdat hij meent het ideaal dat hij zich voorstelde te bereiken, zoo dichtbij mogelijk benaderd te hebben. De meest belangrijke verandering ditmaal aangebracht- is het bijtrekken aan den winkel van de vroegere toonkamer en het verdeeien van de groote ruimte in een achttal speciale afdeelingen. Verschillende etalagekasten waaronder witgekleurde zijn vervangen door fraaie in eiken en glas uitgevoerde kasten en vitrines Het kubisme dat in zijn besten vorm reeds uitkwam bij het front van de zaak is hij deze restauratie ook inwendig doorgevoerd, aller eerst in de artistieke plafondschildering, ont worpen en bewerkt door den heer M. Ziege- laar, Oude Vest 166, die daarmede een tref fend blijk van zijn kunstzin en vaardigheid heeft gegeven. Onze stadgenoot de heer Van der Henst vervaardigde de nieuwe kasten en vitrines, terwijl dc heer en mevrouw De liaan zelvQ voor het: verdere interieur op de bij deze firrna bekende artistieke wijze hebben ge zorgd. Opheffing van privaatrechtelijke belemmeringen, Ingediend is een wetsontwerp lot opbel, fing van privaatrechtelijke belemmeringen- Dit wetsvoorstel en de daarbij behoorondi, memorie van toelichting kunnen over het algemeen worden aangezien als uitkomsten van den arbeid der staatscommissie voor do walevstaatswelgeving, ingesteld bij K.B. van 21 April 1892, behoudens noodzakelijk gebleken afwijkingen van de door die com missie ingezonden ontwerpen. Het wetsvoorstel berust op geenerlel nieuw beginsel van wetgeving, maar geeft enkel een meer algemeene toepassing aan het beginsel, waarvan is uitgegaan bij de wet van 26 April 1918 tot opheffing van belemmeringen, aan de fot-sland-konhng en de in-stand-houding van eleclricileilswcr- ken in den weg gelegd. Overweging van de vraag of niet een wet van gelijke strekking noodig zou zijn ook voor andere werken dan electrische gelei dingen, heeft geleid tot een antwoord in be vestigenden zin. Het is inderdaad rationeel, dat voor belemmeringen op grond van pri vate rechten een even algemcene regeling worde lot stand gebracht als sinds 1899 reeds beslaat met belrekking lot belemme ringen, uil publiekrechtelijke verhoudingen voortspruitende. Daardoor zal een einde komen aan den thans besiaanden toestand, dat een openbaar bestuur, nadat de belem meringen, die het krachtens publiek recht aan de tot-stand-koming van een openbaar werk had in den weg gelegd, ingevolge de regeling van de wet van 1899 zijn wegge ruimd, daarna, krachlens private rechten, die tot-stand-koming zal kunnen beletten, of althans in hooge mate bemoeilijken. In dit wetsvoorstel is dus nauwe aan sluiting gezocht eenerzijds bij de belemme- ringswet van 1899, n.l. voor zoover de ca tegorieën van de openbare werken betreft ten behoeve van de tot-stand-koming en de in-sland-houding waarvan de regeling is ontworpen, anderzijds bij de wet van 26 April 1918 omtrent de electriciteitswerken, voor zooverre betreft den gang van zaken en de procedure om tot opheffing van dt belemmeringen te geraken. Bij dit wetsvoorstel was een opsomming van de strekking der daaronder vallende! werken uiteraard niet mogelijk. Hier viel niet» anders te tjoen dan het voorbeeld t<

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1