Een Pudding- Honig's No. 19631. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 7 Maart. Derde Blad. Anno 1924. j> GEMENGD NIEUWS. buitenlandsch gemengd. reclame. Wandluizen te koop gevraagd W Puddingen BUITENLAND. UIT DE RIJNSTREEK. Gister morsen vervoegde dch in den sigarenwinkel van Hillen op de Groenmarkt, te 's-Gravenhage, een persoon, die, na wat gekocht te hebben, een biljet van i 300 ter wisseling aanbood. Hij poogde echter, toen hij het wisselgeld ontvangen had, zich met dat geld èn het biljet uit de Voeten te maken. De chef sprong over de fonnbank den dief achterna. Het werd een, drilde jacht door Hoogstraat, Nobelstraat en Juffrouw-Ida-slraat, waar de dief een fiet senwinkel in vluchtte. Toen de eigenaar hem de deur uitzette, viel hij in handen van een agent van politie, die inmiddels aan de jacht had deelgenomen, waarna hij naar hel politiebureau aan de Groenmarkt vervoerd werd. Het blec-k le zijn de 28-jarige Holland- Bchc handelsreiziger W. J. de P., wonende te Parijs. Hij is ter beschikking van de com missaris geslcld. De verzouting van Delf- Iands boezemwater is afgenomen. Van 1,79 gram per liter water op 25 Februari is het zoutgehalte gedaald tot 1,19 gram op i Jlaarl. De oorzaak van de verzouting schijnt weer te liggen aan de Oranje-buitensluis. (Volgens mededeelingen in de algemeene ver gadering van den Bond Vereeniging West- land werd in de laatste dagen van Februari nan de Oranje-binnensluis, ongeveer 3 K.M. van de buitonsluis verwijderd, een gehalte Van 4,25 gram waargenomen. Met het oog pp het verpotten van millioenen stuks to matenplanten i3 het zoute water thans zeer gevaarlijk. Water met 1,50 gram zout per liter heet onschadelijk voor den groei, doch yoor opgepotte planten is de toestand geheel >nder3, wijl het zout bij elke begieting in de potaarde achter blijft. Wegens het voortdurend dreigende gevaar peeft de algemeene vergadering van den hond Weslland besloten, het bestuur van Delfland le verzoeken, den aanleg van de Ontworpen tcgendruksluis aan de Oranje- buitensluis te bespoedigen en intusschen alle maatregelen te treffen, die kunnen Lei den tot verwijdering van het zoute water uit den boezem. 'Aanhettechnischpcrsoneel Werkzaam aan de aardewerkfabriek „De PuiYöIeyne Fles" te Delft, is een loonsver laging van 5 aangekondigd. TeZandvoortis oenbejaard echtpaar door kolendamp-vergiftiging om het leven gekomen. Toen men de ongeluk- kigen op him bed vond liggen, moest de dood reeds acht uren te voren zijn inge treden. Op Vrijdag 28 dezer zal de Nederlandsche Handel-Maatschappij ter ge legenheid van haar 190-jarige bestaan aan het goheele personeel van haar kantoren hier te lande to Amsterdam een avondfeest aanbieden. Voor haar personeel in Rotter dam en 's-Gravenhage wordt een extra-trein Ier beschikking gesteld. In hetgohucht Zuidzij de o n- ifer de gemeente Nieuw-Beierl&ud is de woning van de weduwe P. Hendriks totaal afgebrand. De bewoners, de nog te bed lagen, hadden nauwelijks den tijd zich te redden. Van de zes koeien, welke zich in de 6chuur bevonden, zijn er twee in de Vlammen omgekomende overige vier wa ren zoodanig doer het vuur gekwetst, dat tij afgemaakt moesten worden. Van den jnbocdel is zoo goed als niets gered. Te Kaatsheuvel is gister- nacht de groote Stoomsclioenenfa.briek met woonhuis van den heer P. Snoeren geheel Bfgebrend. Niets is gered. Ruim 60 arbeiders en arbeidsters zijn hierdoor werkloos, Voor de betrekking van ge meenteveldwachter te Warffum zijn 118 Sollicitaties ingekomen. Het „Nederlandscli Week- Élad voor den Handel in Kruidenierswaren" meldt, dat in de afgcloopen week naar Enge land zijn verscheept 2,689,200 eieren. Het parket te 'a-H e r t o g o n- uosch heeft zich gisteren naair Helvoirt bege ren, waar in de heide het lijk is gevonden ffan een man, die vermoedelijk i3 doodge lden. Koningin Cristina van Zwe- den kon men maar niet bewegen haar on derdanen te vergunnen vreemde ridderor den te dragen. T°en men er weer eens bij haar op aan drong, zei ze: „Neen, hecron, ik ben ge hoon mijn schapen zelf te merken." a Bij een huiszoeking in do woning van hen proslituée heeft 'de Berlijnsche politie hen kostbare Stradivarius onldekt. De vrouw Verklaarde, dat zij het instrument van een naar onbekenden man had gekocht. De Dool is in beslag genomen. Te Kleef is een architect uit Goch wegens son l10"'11" uitvoer van 9000 dollar, zOOO gulden en 500 pond sterling veroor- zno maanden gevangenisstraf en 50,000 mark boete. Een Nederlander uit "och werd wegens medeplichtigheid ver oordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf en *■4.000 mark boete. A olgens een bericht uit Lübeck is een fianlal Duitsche stoomtrawlers len gevolge een lievigen storm bij IJsland vergaan. Den 7dcn December vond men in haar ttonmg te Brighton het lijk van dc 22-jarige Vrouw van majoor Bailey, met -een schot wond in liet hoofd en een loopgraafmes in hot hart. Op het bed lag een briefje van den majoor van den volgenden inhoud: „Ik heb 2i ,E'e' scdaan uit jalousie of lafheid, doch 'echts uit liefde. Als de politic mij zoekt, 2Ö „Eocd doen het oog op de kust le ichten." De majoor was verdwenen. Later fs Bailey nog te Londen gezien, doch daar na was hij geheel verdwenen, al doken er telkens uit verschillende plaatsen berichten op, dat hij daar vertoefd zou hebben. Te Turijn heeft een Engelsch filmartist, die eenigszins op den majoor geleek, eenige dagen in hechtenis doorgebracht, voordat hij zijn identiteit voldoende kon aanloonen. Thans is Bailey aangehouden in een trein in Luxemburg, waar zijn zonderling ge drag hij trok zijn schoenen uit, bedreigde er zijn medereizigers mede en wierp ze ver volgens uil het raam de aandacht trok, en in een krankzinnigengesticht in dat land opgesloten, vorige maand had de politie uit Maagdenburgg een briefkaart van den vluchteling ontvangen, waarin hij schreef: „Ik weet, dat ik schuldig verklaard zal worden, doch krankzinnig. Dat zou levens lange opsluiting beteekenen. Ik ben voor nemens rond te trekken en nimmer in En geland terug te keeren. Ik wil wegblijven en mijn leven in vrede eindigen." Het Chiiuvsche dorp Tsjau-Tsoen, in de provincie Sjantoeng. is door een brand, welke tengevolge van het omverwerpen van een stallantaarn is ontslaan, geheel ver nield, terwij drie honderd menschen om het leven zijn gekomen. Hughes, de staatsecretaris voor buit'en- landscho zaken te Washington heeft te New-York voor een vereeniging van advo caten het woord gevoerd over „de voor naamste ooTzaken van het groote aantal misdaden en do talrijke gevallen van wets overtredingen in Amerika." Hij deelde daarin o.m. mode, dat er in de Vereenigd0 Staten veel meer dan 50.000 ongestrafte moordenaars rondloopen en klaagde in 't' algemeen zeer over het gebrek aan rechts bescherming tegen de ondernemingen van misdadigers. Toch zijn de Amerikanen, zoo meent Hughes, volgt-erkt geen vijanden van het recht. Integendeel: zij hechten eigen lijk te veel waarde aan de wetten; zij ver- waohten er meer van dan ze geven kun nen. De reden waarom do wetton nact wor den toegepast is zeer eenvoudig: er zijn er to veel. Behalve de federale regcering zijn er nog 43 staatsrogeeringen, die ieder jaar een flinke hoeveelheid wetten uitvaardi gen. Alleen een staatssecretaris kan weten, hoeveel wetten er jaarlijks verschijnen. Daarenboven heeft men nog duizenden pre cedenten en belangrijke vonnissen der ge rechtshoven. Een advocaat krijgt ieder jaar zoowat 175.000 pagina's uitspraken te ver orberen, gemiddeld 12000 nieuwe wetten en 13000 vonnissen I Ook de meest werklus. tigen onder onze advocaten moet wel eens met heimwee denken aan de dagen, dat er slechts Tien Geboden of Twaalf Tafelen waren. Amerika is de grootste wettenfa briek der wereld. De productie is te groot. Er zijn thans zooveel misdaden door de wetten gemaakt, dat ee.n menseh onmogelijk alles vermijden kan. Zoo krijgt men den langzamerhand de gewoonte wetten te overtreden. Zoo komt men dan van kleine onbelangrijke overtredingen, zonder het zelf te merken, tot ernstiger zaken... tot men ten slotte plotseling bemerkt, dat men ook tot de 50.000 ongestrafte moordenaars behoort. In New-York is een onderzoek gehouden naar den aard van de z.g. „besloten dans gelegenheden" die daar in groolcn gelale bestaan. De enquête werd geleid door mejuilr. Lambkin, die voorheen inspectricc was ge weest van de danszalen in San Francisco. Zij werd in haar onderzoek bijgestaan door studenten en meisjes-studenten, die de dansgelegenheden bezochten en er hun oogen de kost gaven. Niet minder dan 653 danszalen worden bezocht, waarvan de meeste tot de openbare, een minderheid tot de besloten gelegenheden behoorden. Een aantal werd volkomen behoorlijk en fat soenlijk bevonden, doch niet minder dan 25 pet. van het totaal blijken bedenkelijke gelegenheden te wezen, waar bet animeeren tot drinken en de verleiding tot onzedelijk heid een groote rol spelen. Er was een aantal besloten gelegenheden 21 in getal waar enkel hecren toe gang hadden. De dansende meisjes werden door de inrichting geleverd. De betaling dier meisjes was zoo schamel, dat zij het van haar „bijverdiensten" moesten hebben. Het rapport over deze enquêle uitgebracht, geeft de lijst van die 21 z.g. besloten gele genheden, waar de toestanden eenvoudig ontoelaatbaar bleken te wezen. De houders van behoorlijke danszalen, waar fatsoenlijke jongemannen en meisjes op behoorlijke wijze een onschuldig dans- vermaak kunnen smaken, zijn er slerk voor dat er in het bedrijf eens groote schoon maak zal worden gehouden. Versterkend, Bloedvormend, Wekt den eetlust op. Alom verkrijgbaar i f 2.50 p. A. 7236 (Niet te lezen door erg suggestibele menschen!) Als je in zoo'n keurig, net, schoon, helder land als Holland woont, waar eeuwig ge boend en gepoetst en geplast wordt, waar ik dezen zomer iemand zelfs.... de lan taarnpaal voor z'n huis met zeepsop heb zien sclioonboencndaar huivert men al bij liel enkele idee, dat er zulke gediertes als wandluizen bestaün! Wandluizen hébben, in huis hebben, dat overkomt sleohls de allerarmsten in de allerarmoe- digste huisjes. En dan mag zoo is mij verteld bestaat er in de groote steden de gemeente-verdelging9dienst of zoo iets, die onmiddellijk optrekt op het geïnfecteerde huis, en, als bij een besmettelijke ziekle, de boel van boven tot onder reinigt. In andere landen, de meer zuidelijke vooral, daar wekt het woord „wandluis" niet zóó'n hevige schrik als in Holland. En zeker niet'in de groote steden. Wat nog niet zeggen wil, dat men „punaises" b.v. hier in Parijs een wenschelijk goedje acht. Integendeel men doet alles wat men kan cm ze kwijt te raken als men er door, of liever er méé bezocht is: En ook hier blijft een wandluizenp\aag in huis gelukkig tot de uitzonderingen behooren. Maar 'f komt hier méér voor dan in Holland, dat is zeker. En 't kan voorkomen in de beste huizen. Dat wil zeggen, in zulke huizen dan, al 3 hotels en pensions, waar veel gaslen in en uittrekken,, waar de gas ten zélf meest de overbrengers zijn van dat gezellige gedierte. Heb je er één, of liever twee in je kamer, en je merkt het niet da delijk, in een minimum van tijd ben je ver- géven I en lot je er aan gewend bent (want ook déiraan schijn je te kunnen wennen I) slaap je geen nacht meer rustig, gaan er nachten voorbij, dat je geen oog toe doet, en 's morgens kijkje mei een wanhopig gezicht in den spiegel naar de roode plekken en bulten op je lichaam. „Hoe kom ik daar af? in vredesnaam, hoe kom ik diür af?" vraag je. Het beste wal je in zoo'n geval kunt is te gaan verhuizen en de hotel-baas of de pen sion-juffrouw ander voedsel voor hun platte ronde grijze gasljes te lalen zoeken. En zelf op te passen dat je er bij ongeluk niet een, maar dan ook werkelijk niel ééntje, mee neemt in je kleeren, of in je koffers, of tus- sohen je boeken want anders zou je zelt oorzaak worden van een nieuwe kweekerij in je nieuwe hotel of nieuwe pension. Maar er zijn menschen, die niet kun nen verhuizen, al ontdekken ze wandlui zen in hun kamers. Dat zijn de menschen, die in hun eigen huizen wonen, menschen zooals de hotel-houder zelf, en de pension houdster zelf. Die menschen vragen óók zich af, wanhopig: „Hoe kom ik er af? hoe kom ik in vredesnaam d&éir af?" Het beste middel voorhen is wel: het heele huis te laten reinigen, te laten uit dampen van boven tot onder. Maar dat mid del is duur, en vrij lastig ook in de prak tijk. Dus zoeken ze baat bij middeltjes, die drogisten, apothekers, cn gewone win kels aanbevelen en er zijn heel wat van die middeltjes, het een meer, het ander min der goed. Er is zelfs een enorme concurrentie in die middeltjes. En ieder tracht door reclame-makerij le bewijzen, dat zijn middel het allerbeste is. Reclame door advertenties, door geschrif- tjes, door mooie platen. Reclame door demonstraties zelfs I Dat doet de koopman van wie ik u ver tellen wou. Die man is marktverkooper hij slaat met z'n stalletje ergens aan de kant van een boulevard, en zijn sjxcialiieit is: een wandluizenverdelginssmiddel. En daar hij weet dat zélf zien en constaleercn veel meer koopers aanbrengt dan het lezen van de meest suggestieve reclame zoo liit hij den voorbijgangers zien, hoe goed zijn mid del helpt. Als hij genoeg menschen rond zich heeft verzameld, begint hij z'n verloo- "üing. Uit een doosje haalt hij eenige levende wandluizen. De toeschouwers buigen zich nieuwsgierig naar voren, maar toch huive ren ze even, als ze de grijze platte ronde beestjes zien kriowelen en uit louter sug- gestig wrijft hier en daar iemand zich al in z'n hals, alsof hij reeds een er wandelen voelde. Geen gevaar bijl ze ontsnappen niet, de koopman is ze te vlug af en te slim. Uit een spuitje stuift hij dan hel een of andere vocht, de een of andere slof over ze heen en, bijna onmiddellijk is het uit met het ge- kriewelde monsters vallen dood neer echt dood, ze zijn niet alleen maar versuft de toeschouwers mogen zoo lang blijven kijken ais ze willen de wandluisjes ko men niet meer bij, ze zijn en blijven dood, morsdood, „as dead as a door-nail", op slig gedood door licl onfeilbaar middel van den koopman. Natuurlijk heelt die succes met z'n de monstratie. Hij verkoopt voor tientallen francs er van iedcren dag. Evenwel om die dcmonslralies te kun nen houden heeft hij levende wandluizen noodig. Misschien had de koopman de eerste wandluizen zelf meegebracht, van zijn eigen kamer. Maar natuurlijk raakte de hoeveelheid daar aan 't verminderen, en dat zónder toepassing van z'n prachlmiddel nog well en lioe jammer hij 't ook vond, daar was niels aan te doenl legen zóó drukke demonstraties kunnen de vruchtbaarste wandluizen niet optelen. En dus moest hij op andere wijze aan levende wandlui zen zien te komen. Niets in de wereld krijg je voor niets als ie 't nóódig hebt len minste. Zelfs geen wandluizen. Dat wist de koopman ook wel. Maar hij wist ook, dat je voor geld alles krij gen kunt; zells wandluizen. Zoo plaatste 'hij dus een bordje aan zijn slalletje, waarop te lezen staat: „Wandluizen te koop ge- vraagdl levende wandluizen I ik belaal de hoogste concurreerendo prijzen!" En zoo wordt hem nu iederen dag zijn voorraadje levend reclame-maleriaal ver strekt. Min oi nicer schuw komen ze bij hem, de verkoopers. Liefst op een stil uur, heel vroeg 's morgens, of 's avonds heel laat. Een enkele maar kort brulaal-weg in de vollen Schooiers-typen zijn het allemaal, die hun doosje levende, versche waar ko men aanbieden hun buit van een heele slapelooze nacht misschien; misschien ook hun buit van enkele minuten jagens slechts, na een rustige, droomloozen slaap we zijn 't er immers ovr-r eens, dat men aan illes wenl? Het gekke van het geval is dat die koopman met dat bordje zichzelf legen- werkt; en zichzelf tegenspreekt. Zijn bordje beveelt aan. „Kweekt wandluizen! Want ik koop ze van. UI levend 1" Terwijl hij zelf niet anders doel dan den voorbij gangers den heelen dag toeroepen: „Ver delgt da wandluizenl ik verkoop u een mid deltje, dat ze in een ommezien naar de an dere wereld helpt! Wat wil die man nu, vraag je je at: dat de wandluizen blijven leven, of dat ze uit geroeid worden? Maar dat is waar, zóó is hel tooh nog de beste oplossing, want zoo hebben de wandluis-houders d- keuze: de beide moge lijkheden zijn hun opengesteld: ze laten leven en er de last van hebben, maar er geld,voor krijgen; óf: een beetje geld beta len, en ze kwijtraken voorgoedI En in beide gevallen is het hun voordeelzich met dien handigen marktverkooper in verbin ding te stellen 1 Als er voor het eenc of hel andere geval een liefhebber in Holland mocht zijn (je kunt nooit welen I) dan geef ik gaarne zijn adres op. Brieven te richlen aan de redactie van dit blad onder de letters M. DE ROVANNO. RECLAME. is in de meeste ge zinnen een waardig besluit van den maal tijd. Het is echter lang niet hetzelfde welke pudding. De lekkerste zijn f Gefabriceerd met Honig's Maïzena* a l 8509 Eön dagboek van generaal Allen. Een paar weken geleden zijn de gedenk schriften van generaal Allen, commandant der Amcrikaanscbo troepen aan den Rijn, verschenen. Die gedenkschriften zijn hoofd zakelijk gevormd door een dagboek, dat de goneraal te Coblenz gehouden heeft. Wij laten er hier een en ander uit volgen. 10 Ju 1 i 1919. Generaal Mangin had het over de noodzakelijkheid om Duitsch - land de ruggegraat te breken door een maatregel, zooals de oprichting een er Rijn- landsche republiek zou zijn. 4 September 1919. Mangin sprak uitvoerig over zijn plan tot oprichting een er Rijnlandrepubliek; hij schijnt waarlijk be zeten te zijn van die idee. Nadat ik er Mangin op gewezen had, dat Clomenceau noch Poincaré zich teD gunste eener Rijn- landsche republiek hebben uitgesproken, antwoordt hij, dat Poincaré zich tegenover hem wel als een voorstander der Rij aland- soke politiek heeft uitgelaten. Hij gaf toe, dat noch Poincaré, noch Clemenceau wel is waar in heb openbaar in dien zin gespro ken hadden, maar dit verklaarde hij door het feit, dat zulk een uitlating op Lloyd George en op Wilson oen zeer slechten in druk zou maken. 2 Maart 1920. Maarscbak Poch cn generaal Weygand kwamen hier 's mor gens om 9 uur aan. Met generaal Weygand had ik een onderhoud, dat een half uur duurde. Hij toonde vooral belangstelling voor do stemming onder het Duitsche volk en sprak dan ook over de Rijnlandkwestie den Rijn noemde hij do natuurlijke grens van Duitschland in het Westen. Het lijdt geen twijfel, dat dc gedachte aan die gren3 nog steeds in hun hoofd zit, maar de gene raal erkent, dat zulk een verandering nc peut se faire au galop. 21 April 1921 Een zeer invloedrijk Fransch goneraal beweert, dat Duitschland als men het niet heelemaal lam slaat, er nog meer land aan ontrukt en het vooral berooft van de mijnen in het Roergebied, binnen vijf jaar een nieuwen veldtocht te gen Frankrijk zal ondernemen Tirard komt uit Parijs met het bericht, dat de Opperste Raad van plan is het Roergebied in geval het bezet wordt, door de Rijülan l- cornmissie te laten besturen. Men heeft hem een memorandum daarover gevraagd De Franschen hebben zich do bezetting van het Roergebied ten doel gesteld en meenen thans, dat zo alleen nog door de Amerikanen verhinderd worden daartoe over te gaan. 13 J u n i 1921. Ik heb con onderhoud géfiad met Loucheur en natuurlijk ook met Degoutte, die blijkbaar geen lust hebben de sancties op te heffen en ook meenen, dat dit wel Diet gebeuren zaL Degoutio erkent echter, dat Frankrijk zijn eigen doel moet aanpassen aan wat de geallieerden en in het bijzonder aan v.afc Amerika wil. Loucheur zcide, dat Briand geen vier uren meer aan het bewind zou blijven als het tot een opheffing der sancties kwam. De Fran schen hebben wel is waar het woord an nexatie laten vallen met betrekking tot het Rijnland, maar dat bcleekent geenszins dat zij het idee ook hebben opgegeven. 14 October 1921. Vanmiddag had ik een ernstig gesprek met Tirard en Rolin over zekere gebeurtenissen iu het Rijnland, die het gevolg zijn van het optreden van sommige Fransche officieren, met name majoor Benin te Bonn, generaal Payot in Ludwigshafen en generaal de Metz in Spiers. Het valt Tirard aliijd moeilijk do daden van Fransche ambtenaren af te keu ren; wanneer hij het optreden dezer man nen niet goedkeurt, zoo meent hij, dan zou het wel lijken of hij de rechten der overwin naars in het bezette gebied prijs geeft. Al hoewel ik dat standpunt wel begrijpt, is het mij als vertegenwoordiger der Amerikaan- sclie regeering toch volkomen onmogelijk het ook in te nemen. Om volkomen eerlijk le zijn moeten wij den toestand als volgt schetsen: wij overtreden onze eigen veror deningen, weigeren zulks te erkennen en denken er nog veel minder aan de ambtena ren le straffen, als ze ongelijk hebben. 18 Februari 1922. Bij mijn be zoek aan het gezantschap te Parijs wa3 Herrick (de Amerikaansche gezant) vrien delijk als steeds. Jk heb hem uitvoerig uit eengezet welke onze positie in het Rijn land is, hoe de Franschen steeds agressie ver optreden met de bedoeling het Rijnland permanent in handen te houden, welko poli tiek ik tot nog toe gevolgd heb, dat ik be twijfel of ons land zich oen bepaalde voor stelling gevormd heeft van wat wij in het Rijnland moeten doen, en dat ik vast over-i tuigd ben, dat Europa nooit den waren vrede genieten zal, zoolang Frankrijk het Rijnland bezet. 5 Juni 1922. Tirard sprak uitvoerig en geheel openhartig over de afscheiding van het Rijnland van Duitschland. Hij geeft toe, dat de bevolking Duitsch is, dat het slechts" een scheiding van Pruisen zou zijn, dat zelfs dan de volksvertegenwoordiging door en door Duitsch zou blijven on dat de Fransche invloed niet de overhand zou krij gen. Het uiterste, dat hij hopen kon, waren vriendschappelijk U trekk.'n jen t t Frank rijk. 2 2 Augustus 1922. De l stand in Duitschland is kritiek en men kan zich nog steeds niet voorstellen, hoe in de poli tiek van Frankrijk verandering gebracht kan worden, indien niet als gevolg van de houding der Verecnigde Stalen. Als Frankrijk zich meester maakt van de kolen van hel Roergebied, zal het met deze, met die van hel Saargebied en met de SilezL sche kolen, waarover Polen beschikt, in staat zijn een o verkeersellende invloed in Europa uit tc oefenen, misscliien zal het alle stalen van het vasteland om zoo lo zeggen tot zijn schatplichligen maken. Frankrijk heeft het over productieve panden, waar over het de deskundigen niet gelukt i3 vast le stellen, dal zij productief zijn. Nu gaat liet oin een controle van bosschen en mij nen. Frankrijk weet, dat een dergelijke con trole Duitschland verder verlammen zou en Frankrijk een bijna onbeperkte macht over het vasteland zou brengen. 26 Augustus 1922. Indien Frank rijk zijn houding tegenover Duitschland niet wijzigt, zal dit groote midden-Europ.?eschc land steeds dieper zinken cn Frankrijk zoif zal lijden onder een toenemenden finan- cieelen nood. 3 Januari 1923. Als Frankrijk voortgaat do schadevergoedingskweslie op de wijzo der machtspolitiek te .behandelen, lot nadeel van den Europceschen vrede en handel, kan het gebeuren dat eens Enge land en Duitschland een economisch ver drag sluiten, dat de goedkeuring der Ver ecnigde Staten win!. Dan zou Frankrijk door zijn vroegere sterkste hondgenoolen g 2o- leerd zijn. liet kan niet langer in twijfel getrokken worden, dat liet hoofddoel van Poincaré i3 zijn veiligheid door een verzwakking van Duitschland te verzekeren. Dit doet weer de oude vraag oprijzen: Hoelang kan de behoefte van één staat een politiek bepalen, die bijna voor allo andere stalen schadelijk is? De grens moei ten slotte ééns bereikt zijn? Is zij nog ver? 8 Januari 1923. De Commissie van Herstel rnoet de opzettelijke tekort koming van Duitschland vaststellen in zake (le leveranties van hout, kolen en dc beta lingen in natura. Bradbury deed opmerken, dal sedert de dagen van den Trojaanse hen oorlog het hout nooit voor schandelijker doeleinden is misbruikt. 23 Januari 1923. De economische ocrlog wordt met toenemende verbittering voortgazet. Nieuwe weerstand wordt met nieuwe sancties beantwoord. Kolen delven met bajonetten cn houthakken met sabels: dat bezorgt meer haal dan schadevergoe ding. 25 Januari 1923 De snelle loop der gebeurtenissen bewijst definitief, dal dc gedachten, die eens de koppen van Clemen ceau, Foch en anderen gjvufd hebben, die bij de besprekingen vóór hel verdrag van Versailles in den Rijn dc Oostelijke grens van Frankrijk wilden zien, nu in werkelijk heid worden omgezet. Het memorandum van Diriac, dat Poincaré verwc-r en had, is reeds uitgevoerd. Alphen. Ds. E. J. Wientjes, van het dorpsdeel Oud&koorn, is beroepen bij de Geref. Kerk tc Oost- cn West-Souburg. Gistermiddag ontstond in dc woning van O. aan de Hooflslraat alhier een begin van brand, doordat een vetpan, die op het vuur stond, vlamvalle. Door eenige buren werd hot brandje tnel emmers water gc- bluscht, doch dc vrouw des liuizcs viel van schrik in zwijm. In wijk Hoorn slak een kind van v. \V aldaar den weg over, juist toen een au'o kwam aanrijden. Door een handige wending van den wagen door den chauffeur werd er ger voorkomen, doch hij reod hierdoor een lantaarnpaal stuk. Ook het spatbord der auto was nogal beschadigd.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 9