WOENSDAG 5 MAART Anno 1924 Offside Kerinis«®u»»wen. Het voornaamste nieuws van heden. PRIJS DER &DVERTENTTEN: 80 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Adverlenliëil, uitsluilend bij vooruitbetaling, Woensdags ea Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzendiDg van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummer» voor Directie en Administratis 175 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT» Voor Lelden per 8 maanden Z2.35, per week ....r....... f 0.18, Bulten Leiden, waar agenten gevestigd rijn, per week 0.18, Franco per post 2.96 H* portokosten. Olt nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE 7ISCHVERK00P. Aan den gemeentelijken vischwinkel Vischmarkt 18. tel. 1225, is DONDERDAG verkrijgbaar SCHELVISCH a i 0.27—10 48, SCHAR a 10.28, SCHOL a 10.20—f0 25. en KABELJAUW 10.45—10.50 per pond. N C. DE GIJSELAAR, Burgeru Leiden, 5 Maart 1024. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algerneene hennis, dat door C. Ba vel aar, Wed. van W. F. Prins, wonende te Leiden, een verzoekschrift is ingediend orn vergunning voor den verkoop van ster ken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop en elders in het perceel K.ijfgracht No. 8. N C DE GIJSELAAR. Burgem. VAN STRI.I EN. Secretaris. Leiden. 5 Maart 1924. ZITTING CENTRAAL STEMBUREAU VERKIEZING GEMEENTERAAD. De Voorzitter van het' Centraal Stembu reau voor de verkiezing van de leden van 3en Gemeenteraad maakt bekend, dat het Centraal Stembureau een zitting zal houden In het Raadhuis op Dinsdag 11 Maart a.s., des namiddags 41/2 uur. De Voorzitter voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 5 Maart 1924. STADSBHP'J^S. Vereeniging tot bevordering van de opleiding tot instrumentmaker. Onder voorzitterschap van prof. dr. II. Kamerlingh Onnes, oud-hoogleeraar alhier, werd gisteravond in de collegekamer voor Theoretische Natuurkunde van liet Na- jtuurkundig Laboratorium, alhier, de jaar- lijksche algerneene vergadering van boven- •onoemd- Vereenigir.g gehouden. Prof. Kamerlingh Onnes maakte in zijn openingswoord met voldoening melding, dal een der oud-leerlingen, de heer J. H. H. Vrijdaghs, te Delft, met goed gevolg het in genieursexamen deed en daarmede hel hoog ste bereikte, wat op het gebied van het tech nisch onderwijs kan worden bereikt. Hij heeft in dit opzicht nog geen voor ganger gehad, maar wel hebben anderen evenzeer eervolle betrekkingen in het land Yelf en in het buitenland welen te verder ven. Dit succes is, volgens spr., hoofdzake lijk te danken aan de samenwerking tus- schen de Vereniging en het Genootschap „Mathesis Scientiarum Genilrix", waar door de leerlingen verplicht zijn hun vrije avonden aan hun ontwikkeling te wijden. jEn zooals spr. reeds zoide over het algemeen met groot succes. Ten slotte bracht spr. dank aan den heer Kruythoff voor het reorganiseeren van de instrumentmakers-examens, waardoor deze nog betbr dan ,'roc-ger aan hun doel beant woorde il. Aan het jaarverslag, uitgebracht door den Secrelarispenningmeesler dr. G. A. Cromme- Alin,,is het volgende ontleend: liet ledental onderging een kleine vermin dering; 11 leden bedankten, terwijl 4 nieuwe leden loetraden, zoodat hel ledental 31 De cember 1923, 244 bedroeg. De toestand der geldmiddelen werd geheel beheerscht door een krachtig streven naar versobering en bezuiniging. Alleen die uilgaven, welke on vermijdelijk mochten heeten, konden ge daan worden. Van liet Leidsch Universi- leitsfonds werd wederom een bijdrage van f 100 ontvangen en ook voor 1921 werd deze bijdrage toegezegd. Omtrent het onderwijzend personeel valt te vermelden, dat met ingang van 1 Januari 1923 de heer C F. L. Kraaneveld aangesteld Werd tot tijdelijk hulpleoraar in het*instru ment maken en de heer H. Kuipers tot tijde lijk hulplecraar in het glasblazen. Aldus kon, door het benoemen van deze beide bekwame leerkrachten, voorloopig in de twee vacaturen worden voorzien. Voer de praclische opleiding zorgden ver der de beambten van het Natuurkundig La boratorium, n.l. de heeren G. J. Flim on H. L Wismeier voor hel instrumentmaker!, O. Kesselring voor hel glasblazen, L. Ouwër- kerk-, a. Ouwcrkerk en II. Th. van der Starre, voor hel amanuensisvak en W. Wal stra voor hel smeden cn bankwerken en het machine-vakzij allen genoten een toe lage uit de ko? der Vereeniging. erder was de heer P. J. van der Baan uitsluitend voor rekening der Vereeniging als leeraar in hel inslrumenlmakcn werk zaam. II: t bestuur is aan deze voortreffelijke leerkrachten grooten dank verschuldigd voor de wijze, waarop zij zich, ondanks de dik- moeilijke tijdsomstandigheden, van *»Jn laak gekweten hebben. Hot aantal leerlingen bedroeg bij den aan- nn2 ü®s jaars 39. In den loop van het jaar verlieten een 9-tal leerlingen de inrichting en verkregen voor het rneerendeel goede be trekkingen; één werd bijv. benoemd tot in strumentmaker aan het Magnetisch Mele- reologisch Slation te Weltevreden. Negen nieuwe leerlingen werden aangenomen, ko mend.? van de ambachtsscholen te Leiden, Deventer en Meppol. Evenals vorige jaren konden ook in 1923 sommige leerlingen ondersleuning ontvan gen uit hel door wijlen den heer P. W. Janssen geslichte Janssenfonds voor „Vak- opleidingsbeurzen". De vacantie-cursussen trekken de toene mende belangstelling, ook uit het buiten land. Onder de deelnemers nan den glas blazerscursus namen diC jaar 3 Engelschen, 5 Schotten en 4 Ieren. De nieuwe instrumentmakerswerkplaat- sen, die door de verbouwing en uitbreiding van hel Natuurkundig Laboratorium be schikbaar zullen komen, konden in 1923 nog.niet in gebruik worden genomen. Dit zal in den loop van 1924 kunnen geschie den. Ook in 1923 werden herstellingen aan of constructies van niet aan de opleiding of aan het Laboratorium toebehoorende toe stellen en instrumenten verricht, die van wege de daaraan verbonden moeilijkheden nergens elders in ons land konden worden uitgevoerd. In het bijzonder geschiedde dit ten dienste van openbare instellingen en steeds in zulke gevallen, waarbij deze werk zaamheden buitengewone moeilijkheden op leverden en van concurrentie met de Neder- landsche industrie geen sprake kon zijn. Na goedkeuring van het verslag werd tot bestuurslid in de plaats van dr. C. Schoute, te De Bildt, niet herkiesbaar, tot bestuurs lid gekozen dr. S. Holst Weber, alhier. Na afloop der huishoudelijke werkzaam heden deden de heeren dr. Schoute en dr. Crommelin eenige mededeelingen over de resultaten van het psycho-technisch onder zoek van jonge menschen, voordat zij tot een of andere opleiding worden toegelaten. Zij hadden daarvoor een onderzoek inge steld in inrichtingen tc Gassel en Berlijn en aan het Amsterdamsch psycho-lechnisch bureau. Na een gedachten wisseling over dit onder werp, waaraan ook de hoogleeraren Kamer lingh Onnes en Keesom deelnamen, werd besloten nader te overwegen of en op welke wijze dit onderzoek zal ku-nnen worden toe gepast bij de aanneming van leerlingen. Ten slotte deelde de secretaris het resul taat zijner orderhandelingen met hot Depar tement van Onderwijs ter zake vrijstelling voor het doen van middelbaar technische examens voor jongelui, die aan de inrich ting der Vereeniging hun praclische oplei ding ontvingen, mede. Ook hier ontwikkelde zich eeri leerzame bespreking. De bijeenkomst droeg overigens oude ge woonte een huishoudelijk karakter. Den aanwezigen werd thee met gebak' aangebo den. Zoo werd hel vrij laat, toen de voorzit ter de recht aangename bijeenkomst op zijn gewone vriendelijke wijze sloot. Archaeologische Lezingen. Dr. J. Caparl, conservator en secretaris van de Koninklijke Musea te Brussel cn hoogleeraar aan de universiteit te Luik, heeft het voorrecht gehad het graf van Toet- anch-amon te bezoeken, in gezelschap van de koningin van België en prins Leopold in Februari 1923. Dit was juist op het oogen- blik, waarop de muur zou weggebroken wor den, die de grafkamer des IConings verborg. Dr. Caparl is dus wel iemand, die met ken nis van zaken over deze scnsationeele ont dekking kan spreken. Hij geleidde gisteren zijn toehoorders eerst door de beroemde vallei der Koningen, be kend onder den naam van Biban el Moe- loek. Hij resumeerde de geschiedenis van de opgravingen, welke geleid hebben lot de ont dekking van Lord Carnarvon en van Ho ward Carter. Vervolgens verhaalde hij de geschiedenis van de opening van het graf en toonde den aanblik van de verschillende ka mers op het oogenblik, waarop de onderzoe kers voor de eerste maal er in doordrongen. Hij beschreef zijn persoonlijke indrukken van dien dag, toen hij de grafkamers kon binnentreden en een blik werpen in de kleine kamer, gevuld met kostbare voorwer pen, welke zich bevindt in de diepte van het graf. Hij liet aan de hoorders de katafalk zien, en eindigde met in groole trekken de jongste werken-te schetsen, die zijn vooraf gegaan aan het openen van de sarcophaag des konings. Deze voordracht werd geïllustreerd door photografieën, die den toehoorders het ge voel gaven Alsof zij zelf dr. Capart vergezel den bij zijn bezoek aan het graf van Toet- anch-amon. Bij de volgende voordracht zal dr. Capart spreken over hel grafmeubilair van den Ko ning, zooals men dat gedeeltelijk reeds kan uitgestald zien in het Museum te Kaïro. Waar zich de wegen scheiden. Voor de Remonslranlsche vereeniging „Gemeenteleven" hield ds. C. Westmijse, predikant bij de Ned. Hervormde gemeente te Warfhuizen voor een geheel gevulde kerk een lezing over bovenstaand onderwerp. Oude tegenstellingen, door bepaalde na men uitgedrukt, blijven gelden, ook al dek ken die namen de oorspronkelijke tegenstel lingen niet meer, aldus ving spr. zijn lezing aan. Onze geest heeft behoefte aan indeelen^ aan classificeeren, ook al is men zich be wust daarbij altijd min of meer willekeurig te werk te gaan. Groote volksgroepen-kunnen historisch in gedeeld zijn bij een bepaalde kerk of gods dienstige gemeenschap, terwijl nauwkeurig onderzoek naar de geesten zou leeren, dat de scheidingslijnen door Me groepen heen loopen cn dat de gemeenschap door een naam uitgedrukt zeer flauw gevoeld wordt. Men kan de geestelijke goederen, die met de namen Roomsch of Protestant aangeduid worden, zóó vanzelf in zijn geestelijke ba gage hebben opgenomen, dat men oorsprong en waarde ervan zich niet meer bewust is. Het „gewone" wordt' onnadenkend genoten en bezeten; dit geldt ook immers reeds van de stoffelijke dingen. De tegenstelling Roomsch-Protestant leeft in ons volk, waarbij vooral bet bloedig ver leden nawerkt in de gedachten. Als wij dezen avond enkele verschilpun ten bespreken, zullen wij trachten zoo ob jectief mogelijk te zijn en ons te hoeden voor de dikwijls gevolgde methode, om bij tegen stellingen eerst een caricatuur te maken van dat deel der tegenstelling, dat men zelf af wijst. Achtereenvolgens besprak spr. nu drie punten, waarbij zich de wegen scheiden. lo. De gezagskwestie. Voor ons, vrijzinnige Protestanten, is ge loof een zaak van innerlijke overtuiging, niet: een voor waar houden, wat de Kerk leert. Uitvoerig beschreef hij hieromtrent de leer van de Roomschc kerk en de uitbouw van haar dogmenstelsel. Verder hoe bij de Her vormers en hun latere belijdenissen een deel der Roomschen meeging. Wij hebben de overtuiging dat, met erken ning van den grooten invloed van verleden, cultuur en menschen om ons heen, op ons uitgeoefend, toch het getuigenis van eigen geest gezaghebbend is. En dit is geen Gods- onltrooning, want in dien eigen geest open baart zich God, spreekt en werkt Hij in den mensch. 2o. Het Kerkbegrip. Spreker ging het ontslaan van de kerk historisch na, wees op de voor-christelijke wereld- en levensbeschouwing, die nawerkt in Rome, terwijl het Protestantisme de ont vouwing is van den in het Evangelie go- openbaarden zedelijken verlossingsgods dienst. Rome brengt heel het leven onder haar kerkelijk leven, terwijl het Protestan tisme de genade Gods zich onafhankelijk denkt van menschelijke bemoeienis; de ze delijke zelfstandigheid van den enkeling handhaaft en zijn rechtstreeks verkeer met God, in de empirische kerk slechts een die nend orgaan ziet voor het opwekken, onder houden cn uitbreiden van hel christelijke leven. 3o. De beschouwing van den geestelijken mensch. Rome oordeelt, dat wijsheid, onsterfelijk heid, gerechtigheid, kortom, dat „het beeld Gods in den mensch" is een donum supcr- additum, een geschenk, ons wezen toege voegd. In de Röomsche leer is de betrekking tusscRen God en mensch geen oorspronke lijke, maar een bovennatuurlijke. Sacra- menteele mededeeling van bovennatuurlijke genade is noodig tegen de werking der zonde. Protestantsche herlevende vroomheid daarentegen grijpt telkens diep terug op de tegenstelling: zonde en genade. In zijn slotbeschouwingen wees spreker er op, dat, hoe onbegrijpelijk ook, het wezen van ons leven is: eeuwige liefde en dat door haar geleid, verschillende wegen weer een maal kunnen samenvloeien, als het „Imma- nuel", „God met ons", brandt in ons hart. Met grooten aandacht werd de lezing, die uitmuntte door rijken inhoud en schoonen vorm, waarmede de wijze van voordracht geheel in overeenstemming was, door de tal rijke aanwezigen gehoord. Van de gelegenheid tot gedachtenwisseling werd door niemand gebruik gemaakt. De voorzitter van „Gemeenteleven", prof. dr. Heering sprak naar het hart van alle aanwezigen toen hij den redenaar dankte. Nationale ontwapening. Mr. YV. H. A. Elink Schuurman schrijft aan „Het Vad.": De ge leger, hiedy^om voor nationale ontwa pening op te komen, doet zich zeldzaam voor. Doet zij zich echter voor, dan moge het bij de vrienden hekend worden gemaakt; opdat de meöedec-ling het geloof in de goede zaak versterke, iets, waaraan te midden van veel ontmoediging bij weifelaars wèl be hoefte is. 't Is, voor heden, niet anders dan een voorloopig persoonlijk succes; het heeft zich zóó toegedragen. Jaarlijks vergadert op 8 Februari, den herdenkingsdag van de stich ting d?r universiteit te Leiden, de z.g. Uni versiteitsraad; zoo ook onlangs. Deze raad bestuurt liet Leidsch Universiteits-Fonds, een stichting, wier geldmiddelen ten bate van wetenschappelijke onderzoekingen wor den besteed. Art. IX statuten zegt: „De in komsten worden aangewend ter bevordering van den bloei der Rijksuniversiteit te Leiden en van de studie aldaarAls middelen worden aangegeven:.. (het bevorderen en vergemakkelijken van wetenschappelijke onderzoekingen door hoogleeraren, lectoren, privaat-docenten en studenten der universi teit Als lid van den Raad heb ik" ter vergade ring dit voorstel gedaan: „De universiteits raad verzoekt de Comm. van Uilvoering (deze bestaat uit vijf hoogleeraren, van elke faculteit een) de wenschelijkheid en de mo gelijkheid te onderzoeken, het vraagstuk van nationale ontwapening tot voorwerp te maken van een reeks wetenschappelijke voordrachten gedurende één of meer jaren; waarbij het van zielkundig, juridisch en eco nomisch standpunt zal moeten worden be schouwd. en te zijner tijd van haar bevin ding mededeeling la doen aan den Universi teitsraad." Het denkbeeld vond bestrijding en in stemming. Yran de vier aanwezige leden der C. van U. steunden twee het; en werd nog een derde tijdens het debat gewonnen, zoo dat het daar stond 3 tegen 1. Yran den Raad in zijn geheel stemden 19 vóór en 9 tegen het voorstel, zoodat liet met een 2/3 meer derheid aangenomen is. Ik ben geneigd, deze ondervinding niet toe te schrijven aan do bijzondere verdiensten van mijn verdediging, want ik was heel kort; maar veeleer aan de ontvankelijkheid van dezen kring, aan om het zoo uit tc drukken de vruchtbare aarde. Nu weet ik wel, dat niet alle vóórstem mers overtuigde voorstanders van nationale ontwapening zijn; en dal de Commissie van Uitvoering nog aan het werk moet gaan: onderzoeken, voorbereiden, voor de geldmid delen zorgen. Maar het stemt mij reeds lot groote voldoening, dat er groote kans be staat, dat eerlang in collegezaal of aula der Leidsche universiteit het vraagstuk van de N. O. een beurt zal krijgen. Is het revolutio nair. de Leidsche universiteit zelve is van revolutionaire geboorte. De dniven-wedvlucht-iilm. Op initiatief van de Leidsche Duiven- vereenigingen en de Leidsche Geitenfokver- eeniging werd gisteravond een filmvoor stelling gegeven in de groole Stadszaal, welke geheel met belangstellenden was ge vuld. Behalve dat de bekende duiven-wed vlucht-film der Pleines-fabrieken zou wor den vertoond, zou tevens de heer J. G. H. Holsheimer, dierenarts, alhier, een lezing houden, aldus stond op de uilnoodiging ver meld. De voorzitter, de heer Van Zijp, zeide in zijn openingswoord echter na de aanwe zigen te hebben welkom geheeten, dat do heer Holsheimer door onvoorziene omstan digheden verhinderd was, evenals het mu ziekgezelschap Sappho, dat dezen avond zijn welwillende medewerking had toege zegd. Het bestuur had evenwel den heer Y'an Ginkel, uit Den Haag, bereid gevon den een korte toelichting van de film te geven, hetgeen dan ook na het verloonen van „Journaal", en „Het Spookhuis", een comedie in 2 aclen, geschiedde. De heer Van Ginkel herinnerde er aan, dat de Plei- nes-film twee weken achtereen is vertoond ia het Luxor-lhealer, waar ongeveer 10.000 kinderen haar, op uitnoodiging van de di rectie der Pleines-fabrieken, hebben aan schouwd. Spreker vertelde nu in het kort den inhoud. De film brengt namelijk in beeld de voorbereidingen tot de groole Plei- nes-wedvlucht, welke op 9 September van het vorige jaar werd gehouden, en waar voor 9000 personen inschreven met 50.000 duiven. Men ziet het inladen en vervoer, en tenslotte het loslaten der duiven te Quevrain in België, terwijl vervolgens nog tal van fraaie duiven-exemplaren (ook sierduiven) werden vertoond, hoofdzakelijk toebehoo rende aan den welbekenden kweeker Spruyt te Gouda. Na afloop werd den aanwezigen een beeld gegeven van de bereiding der Pleines-zeep en zeeppoeder. Wij gclooven dat het niet noodig zal 'zijn hierop nader in te gaan. Deze film is zoo langzamerhand genoegzaam bekend geworden, Dat ondanks dat de belangstelling nog altijd zoo buiten gewoon is pleit voor dc wijze waarop de directie der Pleinesfabrieken haar reclame opzet. Zij zpl ook gisteravond, toen er een zeer opgewekte stemming heerschle, wel te vreden zijn geweest. Dr. YY. E. van Wijk, te Rotterdam, is tot wederopzeggens toegelaten als privaat docent in de faculteit der letteren en wijs begeerte aan de Rijksuniversiteit alhier, om onderwijs te geven in de mathematische en technische tijdrekenkunde. Dinsdag 11 Maart a.s. hoopt de heer II. II. de Mik zijn 25 jarig jubileum als letter zetter bij de N. V .voorh. E. J. Brill, alhier, te herdenken. Verschenen is de Memorie van Ant woord betreflende de begrooting van inkom sten en uilgaven voor het Bouwfond-- voor de Departementen van Binnenlandse he Za ken en Landbouw en van Onderwijs, Kun sten en YYelenschappen voor 1923. Ten aanzien van den bouw van het nieu we Acad. Ziekenhuis alhier merkt de Minis ter van Onderwijs nog op, dal de uitwerking van het gewijzigde plan (uiteengezel in de Memorie van Antwoord nopens Hoofdstuk Yra der Staatsbegrooting voor 1924), met kracht ter hand is genomen en dat het in de bedoeling ligt, ook met de daadwerkelijke voortzetting en voltooiing van den bouw den mee3t mogelijken spoed te betrachten. Om financieele en technische redenen is het echter wenschelijk, niet het gehcele complex gelijktijdig af te bouwen, maar do uitvoering in een drietal groepen te doen ge- f.-^eden, zoodat het eerst gereed zutlc-n ko men de gebouwen voor den huislioudel ijken BINNENLAND. De Tweede Kamer heeft verworpen hel amendement van mevr. De VriesBrnina tot opheffing van den leerstoel in tropische hygiëne te Leiden. Minister De Visser heeft een nieuwe rege ling aangekondigd in dc snbsidieering van het voorber. H. O. en het M. O. wat betreft de verhouding tusschen de bnitengemeenten en de centrale gemeenten. Memorie van Antwoord nopens het voor stel van wet-Braat en De Boer betreffende den zomertijd. Congres van „Boaz". Een gelijk spel in den voetbalwedstrijd tusschen de Roode Duivels en de Zwaluwen te Brussel. BUITENLAND. Eeu motie van den socialistischen partij raad in België. Het Engelsche Hoogerhuis heelt een motie aangenomen, uitsprekend, dat Groot- Brittannië een luchtmacht voor 's lande verdediging in stand moet houden, vol doende bescherming biedend tegen een aan val nit de lucht door de sterkste luchtmacht op aanvalsafstand van Engelands kusten. De toestand der Spanjaarden in Marokko netelig. Versterkingen worden in allerijl gezonden. In Zwitserland zal de regeering van 1 April a.s. af geen hulp meer verleenen tot bestrijding ven de werkloosheid. De Kalief reeds nit Konstantinopel vee dieven. dienst, voor kinderziekten, voor otologie en dermatologie, voor gynaecologie en obste tric, benevens het gebouw, dat waarschijn lijk aan de Vereeniging voor Misvormden zal worden verhuurd en dienst zal doen ala orthopacdisch instituut. De voltooiing van deze groep zal kunnen worden te gemoet ge zien in 1925/26. Y:ervolgens zullen worden ter hand genomen de gebouwen voor de ad ministratie, de chirurgie, de interne ge neeskunde, de pathologie, vergelijkende pa thologie, bacteriologie en hygiëne en de oog heelkunde, welke in 1928/29 gereed zullen kunnen zijn, terwijl daarna de psychiatri sche kliniek en het laboratorium voor phy* siologie zullen volgen. Uiteraard zullen deze groepen met streng gescheiden worden ge houden, maar dooreenloopen al naar de voortgang van het werk dit zal vereischen. De verdeeling van de kosten van het nog res bee rende gedeelte, welke in totaal op f 5.590.009 worden geraamd, wordt als volgt gedacht. 1924 f500 000, 1925 f700.000. 1926 f950.001), 1927 f 1.000.000, 1928 f 1 0000 000, 1929 f840.000, 1930 f300.000 en 1931 f300.000. Hot spreekt ech ter vanzelf dat dit slechts een voorloopig schema is, hetwelk voor nadere wijziging vatbaar moet zijn. De voor 1923 aanvankelijk uitgetrokken vervolgt©rmijn ad f 1.300.000 wordt bij deze teruggebracht tot f 900.000. Ter voltooiing van de verbetering van het gebouw, waarin het Rijksmuseum voor Oud heden is gevestigd, wordt nogmaals een be drag van 125.000 voor 1923 als slottermijn aangevraagd. Er is een schoorsteenbrandje gebluscht in perceel Oude Ileerengracht 2 bewoond door G. L. Bij de politie is aangebracht een rij wiel, dat onbeheerd voor een winkol in de Kaiserslraai was aangetroffen. Aangifte is gedaan door L.. alhier, datv toen hij gistermorgen zijn fiets had neer gezet bij de Arbeidsbeurs, waar hij was om zijn kaart te doen afstempelen, zijn karretje was verdwenen, toen hij er weer uitkwam. In de fabriek van Voorhoeve en Van Ravcstoijn aan den Vliet beeft gistermiddag een vrij ernstig ongeluk plaats gehad. De arbeider P. M., alhier, die belast is met het bedienen van de lift, werd getroffen door het vliegwiel daarvan, dal naar beneden viel en precies op zijn hoofd. Vermoedelijk met een hersenschudding is hij per ficls- brancard naar het Acad. Ziekenhuis ge bracht. Zijn toestand is gelukkig vrij goed. De 7-jarige IC v. d. N., wonende Haag- weg, was gistermiddag met een broertje van hem onder het rijden achter op een vracht auto gesprongen. Op de Hangbrug wilde hij er weer afspringen onder de rit, kwam te vallen en vloog over den kop. De brug wachter nam hem op, liet hem wat drin-. ken en het jongetje ging, daar hem blijk-, baar niets mankeerde, gewoon naar school, de Chr. School aan de rieterskerkgracht. Daar word hij onder de les echter onwel, zoodat hij door den ontboden Eersten Hulp dienst, die een lichte hersenschudding con stateerde, naar het Acad. Ziekenhuis werd vervoerd.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1