Ons Feuilleton MARION. Officieele Kennisa-vingen. STADSMIEUWS. Het vocrsiaaenste nieuwsj van heden. fjo. 19626. ZATERDAG 1 MAART Anno 1924 DSC H DAGBLAD FBIJS DER ADVEHÏKNTlENc 80 Cta. per regel. Eij regelabonnement belangrijk iageren prij». Kleine AdvertentiSn, uitsluitend bij tooruitbetaling. Woensdags en ïaterdag» 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens po3trecbf. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cta. ter— -Ai.A1 Bureau Noordeindspielo Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 Redaclie 1507. Postchèquo- en Girodienst Jio. 57C55 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTl Voor lelden per 8 maanden /2 85. pet week ,M>. ƒ0.18, Builen Lelden, waar agenten gevestigd zijn. per week - .0.18, Franco per post 8.85 4- portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Bei nieuwe Feuilleton, waarmede weldra In ons Blad wordt aangevangen, is getiteld Het is een oorspronkelijke novelle van tonzen landgenoot J. C. L. B. Pet. AFSLUITING PASSAGE NOORDEINDE. Curgemeester cn Wethouders van Leiden brengen ter algemeens kennis, dat het ge deelte van bot Noordeiade, gelegen tus- tchen de Varkenmarkt en de Rembraudt- Itrnai, wegens het maken van een electrici- tcileaansluiting, op Maandag 3 Maart a.s., van d°s voormiddags 8 uni tot des namid dags 4 nor, voor het verkeer met rij- en Toertnigen aal zijn algesloten. >1 N. a DE GIJSELAAR, Burgcm. VAN STRIJEN, Secretaris. U Leiden. 1 Maart ''21. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van: a. de iirma H. il. Biesiot, om vergimning lot hot uitbreiden van de koffiebranderij in hot perceel Oude Rijn No. 118, Scclie II. JNo. 3469 'gedeeltelijk); b J I.ancel. om vergunning tot het uit breiden van de broodbakken; in liet per ceel Groene3teeg No. 40, Sectie i No. 2605; c. G J Rutgers, om vergunning lot het Uitbreiden van de cartonnsgefabriek met plfeiieiilijnikokcrvi in het perceel Haarlem merweg No. 57, Sectie K. No. 1845: Griet op de aiX 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij dezen kennte aan het publick, dr.t Genoemde verzoeken met de bijlsgen op 'dc Secretarie dezer gemunte ter visie ge le I zijn; Alsmede dal op Za iar.b dun 15 Maarl S.k. des voormiddags te ha'ieli oren op hel Raadhuis. gelegenheid zal worden gegeven Cm bezwaren tegen deze verzoeken in te bréngenterwijl tij er de aandacht op ves tigen. dat niet lot beroep gerechtigd zijn zij, - die niet overeenkomstig art. 7 dor Hinder wet voor het gemeentebestuur ot eon zijner jfeden zijn verschenen, teneinde hun be svaren mondeling toe te lichten. - N. C. DE GIJSELAAR. Burgem. t VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 1 klaart 1924. Arohaeclogkohe lezingen. Geh-umrat prof., dr. C. fcScüucltkardfc, Hield gisteren zijn tweede voordracht over .Alt Europa". Een nauwkeurige hcsluaeeriag der Ger- tüaaosche tale, heelt aangetoond, rei 3prc-, ker, dat 30 percent van den woordensohat Tan vreemden oorsprong is, on T0 percent «luvor Germaanseh. Een vergetijking met de talen van den Kaukasus wijst cr op, dat deze van vóór-indo-germaanscben oor sprong rijn. Do nacin Tuisen, dte bij Taci tus voorkomt, vindt men in do talen van den Kaukaeua in den vorm Tuseus, d.i. edulgeboren god. Dat er ln Europa een tvóór-indo-germaansohe bevolking moot zijn geseest, wordt niet alleen door ecnigo ta len aangeweiea, rooats het Iberisch, Bas- kiaoh, Etraxiacb, et», maar ook door de Keramiek en het ronde huin De oudste cultuurperiode ia die van den ijstijd, die K-lijktijdig over Zweden en Noord-Duiteoh- land verbreid was want men vindt in heel Nourd-DuitschJana het Zweodsob graniet. Ook vindt men daar in de oudste tijden dezelfde keramiek als in de vroegste perio den in Frankrijk. Die Keramiek komt uit bc-t Noorden door Duitscblaod, naar Po- j Ion, Roemenië, Servië, Bulgarije cn Thru- *hëtij vertoont eer bandversiering. Bij andere azen van dita aard heelt men een band in het midden, waaruit een paar bundels vno banden opwaarts aohietön. Dan treft men er ook epiraalvorsieringen bp aan. Dergelijke vazen rijn gevonden in Beieren, Wurtemburg en Ncder-Oostenri.it. (Vérder naar het Oosten wordt de spiraal ■een vulruit. Een jongere vorm van deze Wazen Ls die met een oet voorzien zijn, die loet dgnken aan do vondst te Mykene. Op He vazen met bandversiering rijn de baa lden ingelegd met witte verf. Daaruit is de •re.wnbosohildering ontstaan. Vazen van enen aard, in Apolië gevonden, rijn 'reeds geheel beschilderd. Ook dere varen ver breiden tioh naar het oosten over Roeme- Bulgarije, Tbraeid en Zuid-Rll5land. më. *Hct ronde hui, heeft men eveneens in ver- [Khillendo grooter bouwwerken teruggeven doe, zooals in de burcht van Troje. Onder bet paleis van Tirym beeft men ook een ïond1 gebouw gevonden met een ringmuur, ritte» woo ook de arohacotogie op een vóór-indo-germaanseho en een indo-ger- maanrekv bevolking, ditzelfdo vindt raoti ook in do godsdienst, waar een dergelijk dualismo te vinden is. Ia het Zuiden wordt de ziel als vogel afgebeeld op een menhir, in het Noorden ontbreekt dit. Daar wor den nl bcol weinig sporen van een weer gave van de ziel gevonden. Bij Homerus slaoht Ulysses een offerdier, en de schim- mon drinken het bloed cn spreken verder niets. Later krijgt men het geloof in een verblijf der zaligen, de Elysioischo velden Poseidon is de zeogod, die het Ulysses las tig maakt, maar Athene begeleidt Telcrun- ohus en beschermt) Ulysses, ijls hij in ithnca komt. In dit opzicht staat Rome Sterk onder den invloed der Etruciöre. Emigratie naai Canada. Zooals onze lezers weten, is Leiden een der eerste gemeenten in ons land, wetke aan het vraagstuk der emigratie naar Canada een praclische oplossing tracht te goven. Het gemeentebestuur stelde voor dit dool een credict van f 10,000 beschikbaar, be doeld als voorschot aan jonge menschen, werkloozen, die lust.en energie genoeg be zitten om hun fortuin in een nieuwe wereld te beproeven. Een commissie weTd voor de voorbereiding aangewezen onder voorzitter schap van den wethouder van financiën, don hoer Sanders, terwijl het hoofd van hel gemeentelijk ondersteuningsbureau, de lieer Wijkmans, ais secretaris werd aangewezen. Het eerste werk was oen oproeping van per sonen van 18 tot 45 jaar, die bereid waren om op kosten van de gemeente naar Canada te cmigreoren onder voorwaarde ora later de kosten te restilueeren, wanneer de omstan digheden dit toelaten. Ruim 1C0 personen, bijna alle werkloozen, meldden zich daar voor aan Daarop werden door do Commissie inlich tingen ingewonnen bij den Armenraad, het Burgerlijk Armbestuur en van den Commis saris van Politie, welke rapporten nauwkeu rig werden nagegaan, waarna de eerste sec tie plaats had. met bet gevolg, dat circa 100 afvielen De overige CO werden door den stadsgeneesheer, dr. Blöte, geneeskundig on derzocht, terwijl zij levens aan een phyeho- technisch onderzoek werden onderworpen van den ingenieur Sanders. Hoewel anders de emigranten voor hun vertrek ook nog vanwege het Emigratie- bureau onderzocht moeten worden, wordt dit voor de door Leiden aangewezen jonge menschen. niet meer noodig geacht Zóó goed wordt de Leidsche Commissie ver trouwd, De 60 slonken eindelijk tot 20, die nu dan ook tot de allerhesten kunnen wor den gerekend. Door medewerking van den inspecteur van het L. O., den heer Brants, alhier, werd voor deze jongelui een cursu3 in 't Engelsch geopend, waar les wordt gegeven door een leeraar M. O. en een onderwijzer in het be zit der akte Engelsch L. O. Tot de kc-urbenda van 25 behooren er twee gehuwden. Van een dezer blijft de vrouw voorloopig in Holland. Gisteravond waren wij in de gelegenheid kennis te maken mat den vertegenwoordiger der Canadeesche Regeering met betrekking tot do Emigratie naar dit land, den lieer G. L. Boer en den directeur van het bemidde lingsbureau voor Trans Atlantische Emigra tie, den heer Feenstra, referendaris aan liet Departement van Ju3tilie, vroeger hoofd officier bij het Leger des Heils, in welke kwaliteit hij vele landen bezocht, onder an deren ook Japan, Amerika en de emigratie van het Leger des Heils in Engeland naar Amerika leidde, een op dit gebied derhalve "een-bij uitstek deskundig Inan. Deze beide hoeren hadden een onderhoud met de candidaat-emigranten, moe3t jonge lieden van 18 tot 25 jaar, en ondorhïelden hen omtrent hun opvoeding, genoien onder wijs en werkzaamheden, terwijl zij tevens hun inlichtten over hetgeen hun in Canada wachL Voor jongelui, eenigszins geschikt voor het landbouwbedrijf, die bijv. in dienst wa ren gewcesl bij een landbouwer of veehou der, warmoe zier of te elder en soms wet bij een mclkhandelaar of stalhouder werden aangewezen voor het landbouwbedrijf en de Canadeesche Regeering nam, volgens den heer Boer, do risico op zich om hun een, i goed loonendo betrekking to bezorgen en j hen in het vreemde land, bij te staan, even- fueelo klachten over de behandeling hij hun meester in ontvangst te nomen cn te onder- I zoeken. j Voor anderen kon de Regccringsafgevaar- digde do risico niet aanvaarden. Daarvoor wilde echter liet bemiddelingsbureau van den hoer Feenstra zorgen. Wellicht worden deze personen, als zij dit liefst willen, ook nog wel bij don boer geplaatst, maar anders in andere vakken en bedrijven overeenkom stig hun aanleg en opleiding. Ilct zal nu niet lang meer duren of deze jonge menschen die inderdaad een goeden indruk maken gaan in een nieuwe wereld waarvoor hen werk is en blijkbaar een ar beidsveld gereed ligt een nieuw leven tegemoet. Vereenigmg tot Bevordering der Bonwknnst. Aan dc 192slc vergadering ging vooraf een kunstbeschouwing van het plaatwerk; „Der Ornamenlcnschalz" van H. Dolrnelscli, wel willend afgestaan door den spreker. Do voorzitter, do hoer J. A. Verhoog, open de deze vergadering met een „hartelijk wel kom in ons midejea", speciaal ook aan de dames-introducóes. Een kleine wenk wat be trof het rooken dor hoeren, werd zonder ver deren aandrang goed begrepen, want de b"e- ren wel zóó fijngevoelig, om ten minste ge durende de aanwezigheid dei- dames aan de macht der gewoonte weerstand te bieden. Nadat de notulen waren gUWgekeurd, was het woord aan den heer A. M. Biegman, oud leeraar in het boetseeren aan het Ge nootschap „11. S. G." alhier, die tot onder werp had gekozen: „Een kijkje in Florence". Wel toevallig was er in het Loidsch Volks huis dezer dagon ook een voordracht gehou den over Floïenee..en wel door mej. Neder- burgh doch desalniettemin was het voor de leden en introducées van „Bouwkunst" geen bezwaar, om hier in besloten kring te komen hooren en zien wat de heer Biegman van zijn persoonlijk bezoek aan deze ltaliaansche weelde-stad te vertellen had. liet is toch immers bekend genoeg, dat er tal van wereldreizigers zijn, die bij hun rei zen zien en toch niets zien. Om goed te ge nieten van het nog ongeziene, is allereerst noodig fijn gevoel voor het schoone, opmer kingsgave, het vastleggen van indrukken enz. om dezo straks bij thuiskomst in het hotel te memorecren, ten einde al dat schoons nog eens te genieten, en het ten slotte ook bij thuiskomst deelachtig lo maken aan anderen die al dat schoons niet gezien hebben. Wat dit laatsto betreft, daar heeft onze hooggeachte oud-leeraar, aldus de secretaris, da heer Fred. A. Wempe, wel slag van, en menigeen onzer zal weinig gedacht hebben toen bij nog in den boetseerkiel stond, later onder het gehoor te zijn van den vroegcren leermeester bij zijn reisje naar Florence, waar bet uitspreken van dien naam al reeds voldoende is om een herinnering op te wek ken van het zuiverste kunstgenot; aan de beroemdste mannen en de merkwaardigste geschiedkundige gebeurtenissen. Want immers geheel Florence is een Mu seum. Elk plein, elk monument, wekt zuiver en verheven kunstgevoel op. Florence, de voormalige hoofdstad van Tos cane, (de vaderstad van Dante), de geboorte stad der Medicis, is omgeven door eon at mosfeer van kunst en schoonheid, welke nog in onzo dagen den geest ontwikkelt en be schaaft. Wat is er dan alzoo ls zien in dat wereld beroemde Florence? Ja, dat moet u eerst zelf gezien hebben en dan ook de kracht en lust bezitten, zooals de heer Biegman, om op zijn boogen leeftijd nog door langdurige wandelingen, waarbij hem steeds een fijngevoelige opmerkingsgave ten dienste staat, weer te geven wat hij ziet cn voor zijn latere mededeelingen vasthoudt. Het begon reeds zoo aardig dat verhaaltje, waar spreker bij Chiasso liet italiaansch grondgebied betrad; dat gedoe met de doua nen cn verder de reis naar Milaan met zijn indrukwekkenden Dom en dan Boulogne en eindelijk Florence. Op zichzelf al een be langwekkende reis, bekend om haar natuur schoon. En zoo verleide spreker van zijn aankomst 'b middags om 13 uur (hier 1 uur), daar in die siad vol bouwkundige weelde en projec tie No. 1 verplaatste ons al direct op het Piazza della Signoria, het middelpunt van het stadsleven. En van uit dit centrale punt vangen wij onder vriendelijk geleide van den heer Biegman onze omwandeling aan door deze oude stad van Danle, der Medicis, daar aan de schilderachtige, door tal van fraaie bruggen overwelfde rivier de Arno. Het zou hier te ver voeren, om al die kunst gewrochten te memoreeren cn hun geschied kundige waarde te bepalen; doch waar wij door do talrijke (een 160-tal) projecties ken nis maakten met de fraaie kerken en open bare gebouwen, zoowel in- als uitwendig, met al dio schoone monumenten, grafzerken, zui len, fonteinen, fresco's en van de allerbc- roerndsto beeldhouwers en schilders van Ita lië, zooals Michel Angelo, Davinci, Fra Ange- lico, Donatello on vele anderen, moet erkend worden, dat de heer Biegman bij zijn zomer- reisjes den oogen don kost geeft Wat enthu siast kon spreker cok schilderen zoo'n stil len maannacht boven Florence, wanneer het oneindig firmament, waaraan tallooze ster ren flonkeren, zich welft boven de sluime rende stadi Wat een schitterend silhouet, waar daar rustig die oude Arno stroomt on der oeroudo bruggen, die de oevera verbin den; do machtige Dom zich afteekenend le gen do sterrenlucht En hoe ontroerend be schreef spreker daarbij het aanbreken van den nieuwen dag, het terugtrekken dier sler- ren door Gods engelen, wanneer daar de dag vorstin rijst boven do Appenijncn. Ja, zeer zeker, een vreemde stad zien met haar om streken is altijd indrukwekkend; doch het weergeven van wat men ziet, eenvoudig en duidelijk, is niet ieder gegeven en dit moet gezegd worden: toen wij ten 9lotte de laatste projectie beschouwden, genomen van uit den klokkctoren van het Paliasso Yceehio, waren de aanwezigen zeer onder den indruk van dit laatste panorama, waarbij de heer Bieg man afscheid nam van het heerlijke Flo- renco, met zijn bergketen op den achtergrond. Een luid applaus viel spreker ten deel, om to bewijzen, dat zijn eenvoudige, van gvoole historische kennis getuigende voordracht zeer zeken- allen voldaan had, waarvcor de voor zitter, de heer J. A. Verhoog, dan ook zijn bijzoudoren dank betuigde Na afdoening van enkele huishoudelijke zaken, behoorde deze intieme, gezellige avond weer lot liet verleden. Bij Kon. besluit is mr, dr. J. O. Over- voordo, gemeente-archivaria, directeur van het gemeentelijk meuseum „Do Lakenhal" en oud-voorzitter van den Nederland6chen Oudheidkundigen Bond, benoemd tot rid der in de orde van den Nederlandschon Leeuw. Dinsdag a.s. zullen, zooals dal ieder jaar de gewoonte is, B. en W., bonovens do secretaris dezer gemeente, in Den Haag op audiëntie gaan bij II. M. de Koningin. In de gisteren gehouden ledenvergade ring van de afdeeling Leiden van do Ncder- landschc Vereeniging van Huisvrouwen zijn in de plaat* van de aftredonde bestuursle den mevr. Venver, mevr. Reyst, mevr. Ten Bosch, gekozen; mevr. BosmanVan der Blips, mevr. DuysterBoon en mevrouw Schots—Neubocr. Onze stadgenoot de heer C. G. van Beukering ia geslaagd voor electroteclmisch ingenieur aan het Technicum te Miltweida. Benoemd is tot directeur van het Christelijk Strijkorkest to Boskoop de heer J. H. A Ripken, alhier. Heden herdenkt onze stadgenoot, de heer M. Ziegelaar, Oude-Singel 166, hoek Zandstraat, den dag, waarop hij zich vijl en twintig jaar geleden hier ter stede als •childerspatmon vestigde en zich in de gunst van zijn siadgenoolen aanbeval. Dc jonge patroon wist zich spoedig een goede cliëntcele t« verwerven en zijn zaak tot bloei te brengen Dit ia zoo gebleven tot op heden: de schilderszaak van den heer Zie gelaar heeft haar goeden naam, eenmaal gevestigd, welen to handhaven. En dat de heer Ziegelaar als zoodanig ook wordt ge waardeerd blijkt wel uit de belangstelling, hom van alle kanten vandaag betoond. Le- voranciers, collega's en klanten zonden bloomen en wensehten den jubilaris en zijn huisgenooten geluk, persoonlijk of door middel van brieven of visilekaarlen. Een hedenmiddag, gehouden receptie was druk bezocht De hcor L. J. Beij, mr. schilder, wo nend? Boerhaavestraat 6a, alhier, herdenkt heden het feit, dat hij vijf en twintig jaar geleder, zich als patroon te dezer alede ves tigde. liet kan gezegd worden, dat in dien tijd, da heer Beij hel vertrouwen van vele ingezetenen heeft gewonnen. Heden herdenkt onze stadgenoot W. J. Rooztndaal, dat hij vóór vijitig jaar in dienst trad bij do Kon. Ned. Grofsmederij, afdeeling kettingfabriek. Te negen uur ver scheen de jubilaris, per auto van huis af gehaald door den heer H. Paats, in do fa briek. Er waren eenige versieringen aange bracht, welke de stemming verhoogden. Door het hoofd der afdeeling, den heer Harmsen, werd de jubilaris hartelijk toe gesproken en tevens gelukgewensehL Daar na werd het woord gevoerd door den heer H Paats. die namens het personeel den jubilaris geluk wenschte en hem een rust stoel aanbood. Na afloop dezer huldiging stapte dc ju bilaris in de auto, welke hem naar liet hoofdkantoor aan den Zuid9ingcl bracht. Hier werd hij door do Directie gefeliciteerd en hem een enveloppe mot inhoud over handigd. Men verzoek! ons te willen mcdedec- ien, dat Gerrit Kluivers, geboren 14 Decem ber 1840 en Suzanna Ilarlevelt, geboren 20 October 1839, bejaarde menschen dus, wonende Groenhazengracht 7a, en verkee- rende in hulpbehoevende omstandigheden, op 17 Maart a.s. 65 jaar gehuwd zullon zijn. Op 3 Maart a.s. is het de dag hunner on dertrouw. Wij vestigen hierop de bijzondere aan dacht. Het zijn knappe menschen. Wie hun even de hand wil drukken Trof. J. P. Verhaar hield alhier zijn achtste voordracht over Maria-vereering. In do inleiding werd aangegeven hoe uit de vorige lezing over de II. Mis duidelijk was gebleken, dat heel het godsdienstig leven zdcli concentreert' in Christus, zooals in geen en kelen godsdienst het geval is; terwijl in deze voordracht zou worden aangetoond, dat de eere van Christus niet verduisterd wordt door de Heiiigenvercering in 't algemeen en dc Mariavereering in 't bijzonder. 1. Allereerst werd een scherp omsclirevcn definitie gegeven van hetgeen de Kath. Kerk Verstaat onder aanbidding en vereering. Vastgesteld werd, dat do Kath. Kerk de aanbidding (of goddelijk eerbetoon) allcc-n toelaatbaar acht voor God, terwijl de heiligen (en ook Maria) alleen vereerd mogen wor den om hun bovcnnaturlijke voortreffelijk heid, welke zij van God ontvangen hebben. 2. Vervolgens werd aangetoond: lste. Dat de Heiligen- en Maria-vereering goed en redelijk is te noemen, omdat wij, die er niets onrekelijks in vinden, om onze mede burgers te vereeren om allerlei natuurlijke en profane voortreffelijkheden, liet toch 5 fortiori niet onredelijk kunnen vinden om de Heiligen le*vereeren, die door bovennatuur lijke. godsdienstige voortreffelijkheden uit schitteren. Dit gcidt vooral voor Maria, die verheven wordt tot hemcisclic waardigheden, vooral echter tot Moeder ven God, gelijk in den brecdc werd aangetoond. 2d De Heiligen- en Mrrin-vcrcerirg is niet in strijd rnet dn n. Schrift; eer hel tegen deel bliikt. hetgeen speciaal voor de Maria- BINNENLAND. Besloten ls tot da oprichting van ea3 Leidechen Athletlek-kring. In de Centrale Oommissie voor Georgani seerd Overleg zouden de bosprekingen met minister Westerveld over de salarisverla ging zijn mislukt. Ingesteld Is een commissie van advies voor het Hooger Onderwijs. De zoekgeraakte chèque. Door den Minister van Arbeid is van S tot en met 22 Maart 1924 een overwerkvergutt- ning verleend voor de ondernemingen van werkgevers, aangesloten bij de Ned. R.K. Ter. van Sigarenfabrikanten, BUITENLAND. k» De Belgische kabinetscrisis. Uitbreiding van het vrouwenkiesrecht ln het Engelsche Lagerhuis. Het Hitier-proces te Miinchen. Verklaring van den Dultschen minister van financiën. vercering werd aangetoond uit Lukas I, eh zelfs door Luthcr erkend wordt. 3de. Ook de oudste geschiedenis der Kerk is een doorloopend pleidooi voor de IR-iligen- en Alaria-veroeriug. 3. In het laatstt gedeelte werden verschil lende objecties behandeld: lste. Aangetoond werd, dat do Maria-ver eering niet een vermindering is van de eert, die aan Chiislus toekomt, maar juist die eer verhoogt. Ja zelis hel is onmogelijk om Christus volledig te eeren, als wij Ziju Moe der zouden willen miskennen. 2de. Aangetoond werd vervolgens, 'dat ook het aanroepen van Gods lieve Heiligen, in 't bijzonder van Maria, niet ccn gebrek is aan vertrouwen op Christus, maar juist het te gendeel; noch een miskenuing van Christus' middelaarschap, maar juist dit middelaar schap voronder9teltnoch met het gezonde verstand, dat juist het inroepen van iemands voorspraak aanbeveelt. Ook hiervan zijn on telbaar vele voorbeelden in de oude Kerk. 3de. Aangetoond werd ten slotte, dat ook de beeldenverecring, mits goed verstaan, n.L van do verecring van de personen, die er door worden voorgesteld, niei in strijd is met de H. Sclirift, welke alleen de aanbidding van beelden verbiedt, en dc ver eering toelaat en begunstigt, terwijl ook de natuurlijke rede, bevestigd door de geschie denis, ons leert, dat er niets verkeerds gele gen is in het vervaardigen en vereeren van beelden. Daarmede is dus de Kath. leer vol komen gerechtvaardigd. In de peroratio zette dc spreker de groole voordeden uileen van de Heiligon-vereering in 't algemeen en de Maria-vereering in 't bijzonder, en liet zien, hoe er ook onder dit opzicht een groote kentering zich aan 't vol trekken is in het Protestantisme. Spreker bij sloot niet den wcnsch, dat eenmaal het voor- sjicllend woord van Maria: „Van nu af zul len alle geslachten der aarde mij zalig prij zen", volkomen in vervulling moge gaan. Wij kunnen met vrij moedigheid aan raden een bezopk te brengen aan het „Ca- sino-Uieatcr", want ieder zal er zeker eenige genotvolle uren doorbrengen. Alles, wat hot nieuwe programma er to zien geeft, is uit muntend de weckrcvue, enz., de com':die en liet hoofdnummer in vijf acten „Madame Bullerfly", naar de bekende opera van Puc cini. Den inhoud kan men in hel theater koopen en alzoo vóór do vertooning kennis nemen van dil Chincesclic drama. Wat vooral dit hoofdnummer heel mooi en aan- trckkolijk mankt, zijn de fijne kleuren, waar in het wordt gegeven, een prachtig resultaat van groote inspanning en jarcnlangen ar beid op cinematografisch gebied. De vein schoone natuurtafercclen, de bloemen en do zee, komen daardoor des te beter uit. Deze film is in één woord prachtig. Door bijzondere verlichting en ook door het personeel in Cldneesche kleedij 1e «te ken, tracht dc directie het publiek in de ge- wcnschto sfeer te brengen. Het „Luxer-Theater" geeft vóór de pauze een revue, waarin opgenomen is de Pleines- reclame in dit theater. Als hoofdiilm komt op het doek liet tweede gcdcollo van de film „Dc tragedie der liefde", genaamd do Gravin van Parijs, die evenals liet eerste gedeelte, zeer mooio opnamen te zien geefl. Van dit tweede gedeelte kan men ook zoor goed ai- zondcrlijk kennis nemen, dua zonder van het eerste te hebben geproiiteerd. De architecten L. C'usell cn J. N. Mun- nik hebben uc.mona de woningstichting Patrimonium" aanbesteed het bouwen van een woningeomplcx, bevattende 61 wo ningen on 1 winkel met woning op een ter rein aan de Dc-Ia-Rcykado cn Viljoonstraak te 'c-Gravenhage. Het langst werd inge schreven door den heer C-. yan Emmerik* alhier, voor 11S4.223.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1