IN DEN UITHOEK. LUCHTVAART. Het wereldhooglerecordi Een telegram uit New York meldt, dat iet den Ainerikaanschen vliegoflicier John MaeReady is gelukt het wereldhoogterecord te verbeteren. Hij bereikte een hoogte van 12.469 M. en sloeg daarmede hei record van den Franschman Sadi Lecomle met 1269 M. ATHLETIEK. Onze kansen bij de Olympiade. Thans, nu de groole wedstrijden weer ach ter den rug zijn en men de als winter sport meer en meer populair wordende cross-countries builen beschouwing latende kan spreken van het ajgeloopen athleliek- seizoen, willen wij eens nagaan, wat dit seizoen ons, speciaal met het oog op de Pa- fijsche Olympiade, gebracht beeft. Wij zullen de voornaamste gebeurtenissen niet chronologisch de revue laten passee- xen, doch onderdeel voor onderdeel behan delen, meer in het bijzonder in verband met öe door den heer Hjertberg en „his boys" bereikte resultaten. Op bet nummer 100 en 200 Meter hebben wij geen nieuwe krachten van beteekenis gekregen. Toch hebben verscheiden athleten ongetwijfeld groot voordeel gehad van de aanwijïingen van den N. A. U.-coach. Be houdens de 100 Meter recordverbetering van Broos te Yenlo, welke, zooals wij destijds reeds meldden, niet gehomologeerd is, vielen er geen sprintrecords te noteeren, daar een 100 yards poging van Broos, in Juni te Zeist ondernomen, door de slechte terreinomstan- digheden niet mogelijk bleek en er nog steeds Seen pogingen zijn aangewend om een einde !te maken aan bet sinds 28 Augustus 1901 'met 38.2 sec. ten name van J. Evers staande 300 M. record, dat nu toch werkelijk wel (eens in overeenstemming gebracht mag wor- ;den met het huidige peil van de Holland- ische athletiek. Het wereldrecord over dezen alstand staat n.l. met 33.2 sec. op naam van |den Amerikaan Ch. W. Paddock. Paulen heeft nb. in Boedapest in een 400 M.-racs 'over de 300 M. een tijd van 36 sec. gemaakt Buiten Broos hebben wij in Veniet, Kemp !kes, V. d. Berge, Van Kampen, Lamp en Boot, klachten, waaruit wel een 4 X 100 meter estafette ploeg is samen te stellen, welke na serieuze training een zeer voor name factor bij estafetteloopen wel in staat zal blijken ons land op de Olympische Spelen en bij de jaarlijksche interlandwed strijden tegen België en West-Duilschland, naar behooren te representeeren. Naar wij vernemen zal de bekende Z. A. C.'er J. do Vries, die in 1920 op de Antwerpsche Olym piade een der Hollandsche sprinters was, en in 1921 met succes is uitgekomen voor het Haagsehe Vlug en Lenig, het a.s. seizoen wederom aan de wedstrijden gaan deelne men en weer uitkomen Yoor V. en L. Dit jaar is hij slechts uitgekomen op de athle- 'tiekwedstrijden voor voetballers van den N. |C. V. B., waar hij de 100 M. in 11 sec. ge- i wonnen heeft. Op het nummer 400 M. staan wij er even eens beter voor dan voorheen. In Paulen hebben wij een athleet, welken men nu wet onder de wereldkrachten raag rekenen. Zijn 'beste -400 M. tijd van dit jaar is 49.3 sec., terwijl 49 sec. de beste, dit jaar in Europa gemaakte tijd is. Hadden wii voorheen buiten Paulen al ben den thans in Mexico vertoevende!» Harry van Rappard en Ch. Bovens, die iets presteerden, thans hebben wij in Menso, Klop en de Cler nog drie veelbelovende loo- pers over de 400 M. Paulen is nu houder van het 400 M. record met 50.3 sec.gebrek aan concurrentie hier le lande en minder goede banen zijn corzaak, dat deze tijd nog niet onder de 50 sec. is gebracht. Ook op het nummer 800 Al. Lebben wij goede vorderingen gemaakt. Paulen heeft in Kopenhagen den koristen tijd van Eurooa van dit jaar gomauk', door dezen af stand af le leggen in 1 min. 55.1 sec. Zon der twijfel zal Paulen ook op dit nummer zich le Parijs nirt onbetuigd laten, mits hij in ernstige en geregelde training blijft, want huiten de Amerikanen zat men ook rekening moet houden met don 'ir.gdschen Cecil Grif fiths, die bij de kort geleden le Londen door de Surrey A. C. gehouden wedstrijden de 880 yards (804.50) geloopen heeft in 1 min. 52.4 sec., dus slechls 1/5 sec. boven het we reldrecord van J. E. Meredith den Zweed Sven Lundgren, die voor de 800 M. 1 min. 65.6 sec. behoeft en den zesvoudigen Noor- schen recordhouder en all-round athleet Ch. T. Iloff, die de 800 M. in 1 min. 65.9 sec. heeft afgelegd. In Antwerpen werd in 1920 do 800 M. gewonnen door den Engelschman A. G. Hiil in 1 min. 63.4 sec. Paulen is de eenige athleet in Holland, waarvan men vrijwel met zekerheid kan zeggen, dat hij onze kleuren bij de atletiek wedstrijden te Parijs mol succes zal verde digen. Laten wij hopen, dat hij ons niet te leurstelt. Verder hebben wij in Menso, Krol, Rotte veel en Huybers nog eenige goede krachten, doch zij hebben nog nimmer onder de 2 m. geloopen, een eerste eisch voor deelname aan groole buitenlandscho wedstrijden. Met het nummer 1600 M. is het minder goed gesteld; Paulen is recordhouder met 4- min 13 sec., doch hij kan zooals van zelf spreekt, dit nummer op de Parijsche Olym piade niet eveneens voor zijn rekening ne men ,at werd dit in 1920 door A. G. Hill ge wonnen in 4 min. 1.8 sec., een voor een Olympiade buitengewoon slechte tijd. Het wereldrecord slaat nl. met 3 min. 53 sec. ten name van den Fin Paave Nurmi; er zou dus heel wat van den Hollandschen tijd nf moeten, alvorens wij kans op succes zouden hebben. Er is echter nog een kleine hoop, daar wij in Krol, Rotteveel en Huybers, drie ijverige leerlingen van den heer Hjertberg, eenige nog zeer jonge krachten hebben, welke het met een ernstige, nauwgezette training nog een heel eind kunnen brengen. Do Hollandsche tijden zijn echter geen goede basis, daar zij meestal gemaakt werden op inferieure banen en zonder strijd. Wij ver namen, dat Menso door den N. A. U.-coach niet is bestemd voor de 400 en 800 M., doch voor de 800 en 1500 M., op welken afstand hij volgens het oordeel van den heer Hjert berg, bij voortzelling van de training, welke hij nu ondergaat, het a.s. seizoen zeker on der de 4 min. 13 sec. zou loopen. Er wordt zelfs reeds gefluisterd van ongeveer 4 min. 6 sec., hetgeen al een groole vooruitgang zou zijn. Op de 5 K.M. kan men vrijwel met zeker heid van een Hollandsche teleurstelling spreken. Immers Jan Zeegers, op het oogen- blik onze beste lange-afstand looper, doet thans over de 5 K.M. ongeveer 16 min. 10 s. dat is 1 min. 35 sec. boven het wereldrecord van Nurmi, die gezien de huidige krachten sterk favoriet is voor de lange afstandnum mers op de komende Olympiade. In 1908 won de bekende Fin Hannes Kohlemainen dit nummer in 14 min. 3C.G sec. In 1920 was de bekende Lyonnees Jean Guillemot triomphator in 14 min. 55.6 sec. een voor een groot internationaal athletiek-tournooi vrij slechten tijd. Edwin Wide legde bij de Zweedsche kampioenschappen dezen af stand af in 14 min. 44.1 sec., aldus de „Tel." x Buiten Zeegers hebben wij als Holland sche lange-afstandloopers nog De Boer en Blaak. Eerstgenoemde is reeds wat oud, doch Blaak zou bij serieuze training nog veel kunnen bereiken. Hij heeft ontegenzeggelijk aanleg, doch animo voor ernstige training schijnt hein nog te ontbreken. Van Overdam Boinema e.a. zijn vooral op de cross-coun- fry aardige krachten, doch" o.i. geen beloften voor de toekomst. Bij de athleliekwedstrijden voor leden van den Goudschen Voetbalbond hebben wij den jeugdigen Goudenaar Amesz een pittigen wedstrijd zien loopen. Misschien is dit nog een coming-man voor den N.A.U.- coach. Met hel nummer 10 K.M. is het vrijwel hetzelfde. Men vergelijke het wereldrecord van Nurmi van 1921, 30 min. 40,2 sec. inaar eens met het Hollandsche van 30 Sopt. j.l., 34 min. 57.8 sec. ten name van C. L. Brouwer. In Gothenburg werd dit num mer gewonnen door den Fin E. Rastas in 31 min. zy.v sec. De beste twee, verder in Holland gemaakte tijden zijn van P. de Boer min. 31 9 sec. on Joh. G. Blaak 36 min 16.4 sec. gemaakl op de nationale kam pioenschappen le Haarlem, doch op 'n gras- I aan, terwijl de hiervoren gemelde presta- lies op alleszins moderne sintelbanen zijn behaald. Over den Marathon valt nog minder t« zeggen. De Antwerpsche Olympiade brachf ons, met 2 deelnemers, de 27 plaats en eeq uitvaller. Langen afstand loopen schijnen we nu eenmaal in Holland nog te moeten feeren. Het aantal voetballers in Engeland, Onder het hoofd Hoeveel voetballer» zijn er?" 6ohreef ,,AJ1 Sports" het vol gende ,,De verbazingwekkende groei van voet bal als een populaire voren van vermaak voor het publiek brengt Telen tot de mee ning, dat voetbal uitsluitend een kijkspel is geworden. Tegenstanders van voetbal wijzen er dan ook op, dat na de 50.000 men- schcn bij de groote voetbalwedstrijden in Londen, Birmingham, Manoheater, Liver pool en de andere groote voetbaloentra, or slechts 22 actief aan net spel deelnemen terwijl er nog 3 de scheidsrechter ea de grensrechters een minder actief aan deel hebben. Reden voor ongerustheid behoeft dit in- tusschen niet te geven, er zijn motieven genoeg, welke het volkomen verklaarbaar maken, dat zoo'n groot percentage oen passieve rol bij voetbal speelt, desondanks zijn er altijd nog nieneohen, die beweren, dat iaderen actief voetballer moest zijn. Heeft mcin intusscben wel eens nagedacht, over de vraag hoeveel voetballers elke week actief aan bet spel deelnemen? Het; juiste aantal is niet vast te stellen maar. vrij willen toch trachten enkele cijfers ts geven waaruit men eenigsziizs een denk-' beeld zal kunnen krijgen van bet aantal actieve voetballers. Wij zullen daarbij alleen rekening hou den met het erkende voetbal, d.i. voetbal gespeeld door clubs, welke lid van ecu voetbalbond zijn. Tot de Football Assooiation zijn 15.000 clubs toegetreden, die elk twee of moer elftallen in het veld brengen. Wanneer men als gemiddelde t/wee elftallen neemt, komt men tot een totaal van 330.000 spe lers waarbij men dan nog geen rekening heeft gehenrden met de invallers, die op zich zelf buj elke club nog wel een derde elftal vormen. Van die 15.000 e lutje brengen er ongetwijfeld 20 pCt. nog een derde elftal in het veld, wat dus nog eens 33.000 apo- ïers onder de controle van de Football As sociation uitkomen. Het is niet gemakkelijk om .(kit over Engeland te verdeeïeii, maar mem kan toch een denkbeeld krijgen van de beoefe ning van hot spel wanneer mem weet, dat de London Football Association ongeveer 2000 clubs heeft ingeschreven terwijl de Lancashire Football Association 1900 dubd heeft. Dat geeft dus reeds ongeveer 100.000 spelers in Londen en niet veel minder in de county, welke zich de bakermat faoj Assooiation voetbal noemt. Er wordt echter nog meer gevoetbald dan door clubs welke onder het rechtsgebied van de Football Association vallen. Zoo beeft de Amateur Football Association 278 clubs, waaronder er versahilleDde zijn did geregeld 6 of 7 elftallen in bet veld brem gen. De berekening van 4 elftallen per; club als basis aannemende, komt men toi 12.000 spelers. De 350 Army-clubs, gerekend tegen 1 elftal por club, geeft nog 4000 sp®, Iers de Royal Aer Force kan men even eens op 4000 spelers stellen hoewel het aantal waarschijnlijk 3 of 4 maal zoo groolj zal zijn dan levert de Navy mog 1000 spe, Iers en de 55 clubs bedvoorende tot de Busj. ness Houses Association 2000 spelers. Dan heeft men nog de soholen. De En. gelsche SchoolvoetbaJbomd beeft 270 toege. treden banden, het aantal scholen dat on der eiken bond behoort, loopt Tan 5 tot 100. Neemt men als gemiddelde DO en ver der 1 elftal voor elke school, dan komt man nog tot ongeveer 150.000 spelers. Jn totaal komt men derhalve tot eer aantal van 536.500 officieel erkende voet. bailers. Dit totaal is zeer zeker ran den la. gen kant geschat, in werkelijkheid kan lioi best tweemaal zoo groot zijn. Feit is lis! echter, dat in elke week ten minste ruiiz Icen half mitlioen aan het sped deelnemer terwijl er onder dat groote aantal slecht. 6000 beroepsspelers zijn"

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 14