AGENDA VAN DE WFEK. BINNENLAND. Zoterdag. Sladszaal: „SappW-avond. 8 uur. 2 Zondag. Donsacademie Nieuwe Rijn '28: Dans avond van den heer S. P. Wielinga. Van 5 tot 10 uur. „De Burcht": Dansavond van den heer JV. F. van Wijk. 8 uur. „Jcruêl" (Groenosteeg 16): Jeugdsamen- komst te halfelf. Openbare samenkomst te halfzeven. „Jerucl" (Middelstegracht 3)Samen komsten te 10, 3 en 7 uur. Leger des Heils Jaarteeslsainenkomslen te 10 uur, 3 uur en halfacht. Jtorschwcg 59: Evangelisatiesamenkomst. 8 uur. ,,'t Posthoi"; Dansavond van den heer W. J. Rooy akkers. Sladszaal Ensemble Solser en Ilesse. „Rooie Sien". 8 uur. Volksgebouw Duo Van Laar. 8 uur. „Zomerzorg": Uitvoering met bal Steun fonds Marktkooplieden. 8 uur. Zoeter woud e, Hooge Rijndijk, Po- tronaategebouwOpvoering van ,,8h; lock" Hallacht. Dagelijks: „Prediker":Bazaar Ring Leiden Chr. Gem Zangvereenigingen. 27, 28 en 29 Februari. Sladszaal (kleine) Tentoonstelling van „Herwonnen Levenskracht" tot bestrijding der tuberculose. Zaterdag van 2 tot 6 en van 7 tot 11 uur. Zondag van 8 tot 11 uur. Volkshuis; Tentoonstelling van foto's van Florence. Van 25 tot en met 29 Februari. Van 7 tot 10 uur en bovendien 's Woensdags van 8 lot 5 uur. Den Raag, „Scala". „0e Shimmy-bok ser", enz. 8 uur. De apotheek van „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 18 is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. Do avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 18 tot en met Zondag 21 Februari waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Visch. jnarkt 8. De geneeskundige Zondagsdienst te Lei den wordt van Zaterdagavond te acht uur tot Maandagmorgen te acht uur waargeno men door de doctoren Muyzcrt, tel. 2268; Kist, tel. 1202; Seret, tel. 581; cn Timmer mans, lel. 303. Deze dienst wordt dan te Oegstgeest waargenomen door dr. Varekamp, Warmon- derweg 22, tel. 19. Voordrachtavond Clinge Doorenbos. Het echtpaar Clinge Doorenbos uit Bus- suin, dat gisteravond in de groole Nutszaal een voordrachtavond gaf voor de leden van het departement Leiden der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen, met dames, die In grooten getale waren opgekomen, heeft een enorm succes gehad en ongetwijfeld al len, die het met aandacht beluisterd heb ben, een paar zeer aangename uren doen beleven. Met dezen vrij langen volzin zouden wij eigenlijk kunnen volstaan; want zóó en niet anders is het naar waarheid geweest Er zijn echter misschien nieuwsgierigen onder onze Jezers, die, geen leden van het Nut zijnde en die dus van dezen avond wa ren buitengesloten, gaarne wat meer van dezen avond willen weten. Iets meer zullen wij er dan nog van mededeelcn; maar in gecncn dcele bijna alles, omdat het ons om vele redenen onmogelijk zou wezen het zóó te doen, dat ook die belangstellenden er yan zouden genieten. Clinge Doorenbos dan heeft veel verteld, Veel gepraat, veel toegelicht, veel „fabrieks geheimen" verklapt. En dat alles heel aar dig, heel geestig, met menschenkennis en veel gevoel. Zoo wa9 je op straat en zoo op een kantoor of in zijn huis; nu bij een feest en dan, om zoo lo zeggen, bij een be grafenis; je volgde met pret een vloo in zijn drieste sprongen en verblijfplaatsen en dan weer stondt je aan het graf van den onbe kenden soldaat; je was onder soldalen, han delslui of ariloeraten; verdiepte je in de uitwerking, welke bloemen kunnen hebben, of peinsde over je eigen positie tegenover een zoen; je zag druk verkeer, zat er met je auto tusschen, of schonk aandacht aan cenzcltde voordracht door een Franschman, een Engelschman en een rasechten Amster dammer van zooveel hoog, achter. Men versta ons wêl: over dit alles en nog veel meer praatte Clinge Doorenbos niet alleen; hij had het bezongen en zong het nu ,al naar het behoorde ernstig of vroolijk. Wat sloegen die levensliedjes in, de oudere zoowel als de nieuwere 1 Ook het aller nieuwste. over hel kortgeknipte tante-haar, Jlat voor ons als proef wyerd gezongen. Mevrouw hielp haar man. Zij zet wat hij licht op muziek. En zingt hij. dan speelt zij; Du op een concertvleugel uit het magazijn ran Cor A. Mulder, aan de Breestraat. Wie gou hem beter kunnen begeleiden? Ilceft manlief, die zijn vrouw er nogal eens tus schen neemt heel netjes en niet 11 te beleedigend, hoor; denk even aan hel stof, dat bij hen thuis op plotseling alarmsignaal, dal er bezoek nadert, onder de canapé wordt geveegd, waar het een poos rustig blijft lig gen dal accompagnement van zijn vrouw al eens bezongen? Hij heeft ons allen te Bussum genoodigd, herhaaldelijk. Willen wij het hem eens gaan vragen? Mr. A. van der Kist, voorzitter van hel Departement, bood mevrouw namens het bestuur bloemen aan. De heer Clinge Doo renbos kreeg' er van zijn vrouw één van voor z.ijn knoopsgat. Beiden gold het krach tig applaus aan het slot van den genolvollen avond. „Selsliip Fiyslan". Het was gisteren de avond voor do Leid- sche Friezen. Den geheelen dag woei van „De Harmonie" aan de Breestraat waar het Selskip (de Vereeniging) zijn bijeenkomsten houdt, de Friese he vlag, die zeer de publieke aandacht Irok en aanleiding gaf lot menige vraag of opmerking. Wat daartoe aanleiding gaf? De vcrecnigde Friezen hier ter slede ko men in „De Harmonie" op gezette lijden bij elkaar en zorgen dan zelf voor onderlinge ontspanning. Maar gisteravond zou er iemand uit het „Heitelln" zelf overkomen en niemand min der dan de gevierde Friesche spreker-dicliler- zanger, de lieer Sjouke de Zee, uit Irnsum, de man die op het gebied van de propaganda voor de Friesche taal, zeden en historie een zoo goeden naam heeft, dat hij door de in Amerika wonende Friezen over den Oceaan werd geroepen en in de Vereenigde Staten, alleen de Friesclie vlag met zich meedragen de, een waren zegetocht hield, en mannen als Henri Ford cn vele autoriteiten van stad en land onder zijn gehoor kreeg. Was het wonder, dat de Friezen, en wie zich daaraan in Leiden verwant gevoelen, gisteravond op het appél waren en de ver sierde bovenzalen van „De Harmonie" vul den en dat men den mooien, intelligenlen „lansman" uit volle horst het Friesche Volks lied toezong? De voorzitter van het Selskip, de lieer W. J. Nijholt, wist met oen eenvoudig, frisch ope ningswoord de „gearkomste" subiet in liet teeken van de geestdrift te zetten en daarin is zij blijven staan, tot liet late einde toe. Het bestuur van de „Grónniger Verein" was de gast en de Groningers gevoelden zich zoo echt thuis bij hun westelijke buren. Ilct bloed kruipt waar liet niet gaan lean. En toen kwam „Sjouke" op en zijn „pük- frysk" hart uitte zich hel eerst in een hoog gestemde rede over „dregens (soliditeit en ernst) en trouwe" van de oprechte Friezen natuurlijk en greep daarmede zijn gehoor in liet hart. Daarop volgden er zangen in ernst en kortswijl, waarmede hij bij afwisseling de aanwezigen wist te ontroeren of te doen schateren van lachen. Daartusschcn in kwam nog een interview dat de spreker had met Pieter Jelles (mr. Troelstra) op diens GOsten verjaardag waaruit bleek dat dezen Fries ook nog wel iets anders is geweest dan politicus. In de korte pauze tusschen de onderschei dene nummers van het rijk afwisselend pro gramma in kwam het „Lieteboek" voor den dag en werden er door de aanwezigen Frie sche liederen gezongen dat de zaal er van daverde. Na middernacht werden de stoelen opge ruimd en gingen „de foelen fen'e flicr". Natuurlijk Friesche dansen. Maandag a.s. zal de heer A. Bakker vijf en twintig jaar in dienst zijn van de N.V. voorheen R. M. Beuth en Zonen, alhier. In een gisteren gehouden bestuursver gadering van het dep. Leiden van de Neder- landsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel is de heer N. C. F. van Ginkel tot voorzitter van genoemd Departement geko zen. Bij Kon. besluit is aan den heer I. G. Ballego, alhier, verlof verleend tot het aan nemen van het ridderkruis der orde van de Kroon van België. Het nieuwe collegium van het Leidsch Studentencorps is thans voltallig en bestaat' uit de heeren: W. A. Dudok van Heel, prae- ses; H. L. M. van Schaik, ab actis; R. C. Bierlage, quaestor; A. Stoop, assessor I en P. K. Pel, assessor II. Waar door de regeering het besluit lot Invoering van den 7-jarigen leeftijd voor toelating tot de scholen voor lager onder wijs is uitgesteld tot 1 Sept. a.s. verwijzen wij hierbij naar de nadere toelatings-rege- ling, gepubliceerd onder Officieel® Kennis gevingen. Van morgen, Zondag tot en met Zon dag 2 Maart, hoopt het Leger des Heils al hier zijn 35ste jaarfeest te vieren. Dan is het 35 jaar geleden, dat het corps Leiden ge opend werd. Zeer velen mocht het in die jaren bereiken en zoowel geestelijk als maat schappelijk helpen. Ter gelegenheid daarvan zal kolonel Féenstra a.s. Donderdag een feestelijke samenkomst leiden, in de Leger des-Heils-zaal, Lammermarkt 36. De kolonel was een der eerste Heilssoldaten van het corps Leiden en is ruim 34 jaar geleden van hier uitgezonden naar de Leger-des-Heils- kweekschool. Thans is hij de veld-secretaris van Nederland. Op 27, 28 en 29 Februari a.s. hoopt de Ring Leiden en Omstreken van Chr. Gem. Zangvereeniging een bazaar te houden in het gebouw „Prediker", in de Janvossensleeg Aan het inzamelen van geld en artikelen hebben vijf der aangesloien vereenigingen deelgenomen. De zuivere opbrengst van den bazaar, zal, na aftrek van onvermijdelijke onkoslen, aan de penningmeesters van de vcreenigingen worden afgedragen, ter ver sterking harer kassen, daar vele vereenigin- gen vaak met financieele moeilijkheden to kampen hebben. Vele andere vcreenigingen hebben haar medewerking toegezegtf" Den eersten avond zal hel salon-orkest „Jong Holland" zijn medewerking verleenenden tweeden avond zullen do heeren Ammer- laan, pianist en Van der Hoeven, violist, zich doen hooren. Zie de advertentie'. De Neutrale Besluurdersbond bericht ons, dat, daar de uitsluiting in Twente nog steeds voortduurt, Maandag 25 Februari as.. wederom met twee draaiorgels muziek zal gemaakt worden door Leiden's straten, waar bij gecollecteerd zal worden voor de uitgeslo ten textielarbeiders. Het Luxor-thealer geeft na een klein voorprogramma, journaal en een klucht, een groot filmwerk „De Tragedie der Liefde", in 10 acten, dat fe Parijs speelt. Dit drama, keurig uitgevoerd, brengt een serie verwik kelingen, die goed gespeeld worden dóór verschillende bekende arlislen, o.a. Mia May. Door vrouwelijk voorgevoel gewaarschuwd vindt deze als gravin Moreau eerst haar man vermoord en later den bedrijver hier van. Voor en tijdens d» pauze zingt Alex dc- Ilaas eenige aardige nollandsehe cabaret liedjes. In het Casino-theater krijgt men een mooie natuuropname te zien en verder eeDige ko mische nummers. Voor hondenvrienden draait er deze week een bijzondere film, waarin men een keurcolleclie honden van verschillende groole en soort te zien krijgt. De directie gaf toestemming aan de heeren H. W. M. Gallê en John -Male, wereldreizi gers, om gedurende de pauze eenige liedjes te zingen en kaarten te verkoopen. Boven genoemde heeren zijn ex-onderofficieren van het Oost-Indisch leger en werden we gens bezuiniging uit hun ambt ontslagen. Zij reizen nu ongeveer twee jaar en blijven een viertal maanden in Holland, en voorzien in bun onderhoud door zang en kaartenverkoop in bioscopen en theaters. Wij wenscheu hun een goede reis. De hoofdfilm „Moedersmart" is een goed gespeelde film in 4 acten. Vooral het spel van een nog zeer jeugdige filmarlist trekt bijzonder de aandacht. De muziekbegeleiding verdient allen lof. Hedenmorgen had hoek Rapenburg- Kloksteeg een aanrijding plaats tusschen twee fietsers. Een, J. v. d. N. vloog met fiets en al over den kop en werd binnengedra gen Kloksleeg 5. Door den Eersten IIulpdiensL werd hij on derzocht, maar gelukkig bleek het mee te vallen, zoodat hij op zijn fiets zijn weg kon vervolgen. De andere fietsrijder, die door links te rijden de oorzaak van de botsing was, is er direct van doorgegaan en is onbe kend gebleven. De 7-jarige A. v. N. is gisteren bij het spelen in den Oude-Rijn te water geraakt. Door een agent van politie en een burger is de jongen met behulp van een lat en een dreg op de wal getrokken, Ter Gemeentelijke Arbeidsbeurs zijn thans ingeschreven 1369 werkzoekenden. KERKELIJKE BERICHTEN. Doopsgezinde Gem.: Zondagmorgen, te tien uur, ds. J. Wuite. Eglise wallone: DimancKe maliE, i 10 heures, Mr. L. Jalia, de la sociélê des mis sions évangéliques de Paris. Evang.-Lulersehe Gem.: Zondagmorgen, te halfelf, de heer A. P. van de Water, theol. oand. alhier, loco-ds. Makkink. Oud-Katholieke Kerk, Middeistegraoht 16: Zondagmorgen, te tien uur, em.-pastoor J. M. van Beek. Ned. Protestantenbond, kerkgebouw Rem. Gein., ingang Middelweg: Zondag te kwar tier over twaalf uur, Kinderkerk, ds. A. van der Wissel. Remonstranlsche Gem.: Zondagmorgen, te halfelf, dr. W. J. Lente. Ver. v. Vrijzinnig-Hervormden, Volks huis: Zondagmorgen, te halfelf, ds. A. van der Wissel. Koorzang. RECLAME. 8036 Middenstandsraat]. In de laatste vergaderingen van den Mid- denslandsraad werden o.m. de navolgende punten besproken. Wijziging der Boterwet. De bestaande Boterwet verbiedt in de bereidplaatsen van boter andere vetten dan boter aanwezig te hebben. Dit artikel maakt het practisch on mogelijk aan melkhandelaren, die margarine verkoopen, hun overmelk te karnen, betgeen voor onderscheidene hunner aanmerkelijk nadeel oplevert. Van de zijde van melkslijlers word in ver band hiermede den Middenslandsraad ver zocht, stappen bij de Regeering te doen, ten einde een wijziging van bedoeld artikel te verkrijgen. Op een schrijven van den Middenstands- raad aan den Minister van Binn. Zaken en Landbouw, houdende de vraag of maatrege len, zooals door de melkhandelaren ge- wensebt werden, in overweging zouden kun nen worden genomen, heeft de Minister ge antwoord, dat hiertegen overwegende bezwa ren bestaan en dat de oorspronkelijke Boter wet juist met het gewraakte artikel is aan gevuld, aangezien in de practijk was ge bleken, dat zonder een absoluut verbod tot bet aanwezig hebben van voor vervalsching geschikte vetten in bolerbereidplaatsen, on derdrukking van knoeierijen niet moge lijk is. Subsidie van Spoorwegen aan een Co5p. Verbruiksvereeniging van het personeel. De Middenslandsraad heeft de Regeering be richt, het ernstig te betreuren, dat de Spoor wegen subsidie verleenen aan een Coöp. Verbruiksvereeniging van het spoorwegper soneel. Nu onder de tegenwoordige omstan digheden het beheer der spoorwegen een te kort oplevert en dit tekort practisch door het Rijk wordt gedragen, verleent feitelijk het Rijk zelf een subsidie aan bedoelde Coöpe. ratie, welke in wezen een handelsonderne ming is en als zoodanig een concurrent van den Handeldrijvenden Middenstand. Door het verleenen van subsidie vergemak kelijkt het Rijk de voorwaarden voor mede dinging voor de Coöperatie, en zoodoende wordt do handeldrijvende middenstand ten achter gesteld. Bij den Middenstandsraad bestaat bezwaar dat het Riik voojr een be paalden vorm van handeldrijven den voor keur toont, hetgeen het Rijk doet, indien het aan een zekere groep van handeldrijvenden subsidie verleent, zonder zulks tevens aan een andere groep te doen. Premies ongevallenverzekering. De Middenstandsraad heeft de wenschelijklieid uitgesproken, dat de Middenstandsorganisa ties een onderzoek zouden instellen naar den druk op het bedrijf, tengevolge van het laat ste classificatiebesluit krachtens de ongeval lenverzekering. Enkele kleinhandcldrijven- den zijn dientengevolge zwaar belast. Som mige bedrijven vallen onder de algemeene classificatie, terwijl andoren volgens een be paalde formule worden belast. Als voorbeeld werd o.m. genoemd, dat een aardappelhandelaar voor f 1000 loon f 111 premis had te storten, terwijl een handelaar in hooi en stroo voor hetzelfde loonbedrag f 30 had te betalen. Bestaansrecht van het Rijksinkoopbuieau. De Middenstandsraad heeft de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid verzocht, zijn medewerking te willen verleenen, da: aan den Raad de noodige gegevens worden overgelegt, o.m. een volledige exploitatie rekening, welke hem in slaat zou stellen zich een betrouwbaar oordeel te vormen over de gestie van het Rijksinkoopbureau en de voordeden, welke dit Bureau voor den Staat afwerpt. Verbruiksbelasting voor calé's en restau rants. Door den Raad is het onderzoek Voortgezet naar de vraag of de betrokken or ganisaties de voorkeur geven aan een in voering van een verbruiksbelasting in café's, restaurants e.d., indien daarmede een verla ging van de personeele belasting gepaard gaat. Alle, tot dusver ingekomen antwoorden, wijzen er op, dat belanghebbenden voor zoo danige wijziging niet veel gevoelen. Petroleumverwarming in winkels. De Middenslandsraad heelt den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid bericht, dat door de Arbeidsinspectie gestelde eiscben, ten aanzien van verwarming, waardoor hat gebruik van petroleumkachels in winkels onmogelijk wordt, in de kringen van den handeldrijvenden en industrieélcn midden stand algemeen als onredelijk worden ge voeld. Waar de geheele maatschappij zich voor het gebruik van petroleumkachels niet ts goed acht, meent men in deze kringen, dat het niet aangaat om aan den werkgevers te verbieden deze kachels als verwarmingsma- teriaal in winkels te bezigen. Zelfs al mocht het juist zijn hetgeen van onderscheidene zijden bestreden wordt dat in het algemeen liet gebruik van pe troleumkachels niet raadzaam is, dan komen toch wel winkels het allereerst voor een ver bod tot gebruik in aanmerking, omdat ner gens elders een zoo voortdurende luchlver- versching plaats heeft als juist in winkels. Een verbod tot bet gebruik alsvoren bedoeld, wordt door den werkgever als onredelijk gevoelddeze ziet in zoodanig verbod niet meer een bescherming van het personeel, maar lastige bemoeizucht, die zich uitslooft in het zoeken van voorschriften, die geen ander doel hebben dan werkgevers onaan genaam te zijn. Zoodanig verbod vergroot den weerzin legen sociale maatregelen van overheids wege en verhoogt bel prestige van de Ar beidsinspectie. Met het oog op een en ander verzocht de Middenstandsraad, dat de Minister den Districtshoofden der Arbeidsinspectie als zijn wensch te kennen zou willen geven, dat bij het geven van voorschriften, de non dige voorzichtigheid in acht moet worden genomen en mitsdien niet verboden behoort te worden, wal naar algemeene opvatting, zonder bezwaar kan worden toegelaten. Hierop is van den Minister bericht ont vangen, dat deze in het onderwerpelijk ge val geen aanleiding vindt aan vorengecmcl- dc Districtshoofden een wenk, als door uen Raad bedoeld, te doen toekomen. Concurrentie door loonarbeiders. Dt Middenstandsraad heeft den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid opnieuw me- dedeeling gedaan van de ernstige concurren tie, die patroons ondervinden, doordien ar beiders, na beëindiging van den wettel ijken arbeidstijd in dienst van hun patroon, voor derden arbeid verrichten. Een bestrijden van deze concurrentie door bepalingen in bel collectief arbeidscontract, acht de Raad ton eenenmale buitengesloten zoowel patroons- als arbeidersorganisatie toch vdrklaren zich ten deze in het alge meen onmachtig. Voor een daadwerkelijke bestrijding van bet euvel is, naar het oordcel van den Raad, wijziging der huidige Arbeidswet noodig. Met het oog daarop wenseht de Raad de huidige Arbeidswet in dier voege gewijzigd te zien, dat het mogelijk zou worden, dat arbeiders, die langer dan 8uur per dag willen arbeiden, in overleg met hun werk gever ook in dienst van dezen werkgever tot ten hoogste 10 uur pcT dag arbeid mogen verrichten. Georganiseerd overleg. In de gemeenschappelijke vergadering der commissies A. en B. van het georganiseerd overleg landmacht op 19 dezer is behandela een door den Minister van Oorlog gevraagd advies in zake een zoo billijk mogelijke ver deeling van de door de Regeering voorgeno men 10 pCt. korting op de salarissen, enz. Met algemeene stemmen is besloten, bij het advies uitdrukkelijk te vermelden, dat de oommissie bet betreurt, dat haar geen ad vies is gevraagd over het vraagstuk der kor ting zelve. Met groote meerderheid werd verworpen een voorstel van de vertegenwoordigers der vereeniging „Ons Belang", om do beraadsla gingen te verdagen tot na het tijdstip, waarop het vraagstuk der salaxisvermindering voor overheidspersoneel in de Staten-Generaal zal zijn behandeld. Daarentegen is met algemeene stemmen besloten, in het advies mee te deelen, dat de commissie, bij de op zichzelf op prijs ge stelde behandeling van het vraagstuk der verdeeling, zich op het standpunt plaatste, dat deze behandeling kon geschieden zonder dat hierdoor harerzijds instemming zou woe den betuigd met het opleggen van de kortin» zelve. Met meerderheid van stemmen is besloten den Minister van Oorlog uit te noodigen bij het overwegen van op te leggen kortingen aan net militaire personeel, deze te vermin deren met de reeds opgelegde bekende 5 pCt. cutting en met alle andere uit bezuinigings- overwegingen toegepaste directe en indirecte kortingen op de totale Inkomsten. Met algemeene stemmen werd besloten' den Minister van Oorlog te verzoeken, ge, gc\ens te verstrekken omtrent de kortingenj die de laatste jaren reeds aan het militair personeel zijn opgelegd, zoowel directe als indirecte (verminderde bevorderingskansen, stopzetten van dc opleidingen, e.d.) en om-, trent de bezuinigingsmaatregelen ten aan* zien van dat personeel, die misschien nog in overweging zijn, omdat daaruit zou kun nen blijken, welk gedeelte van de algemeene» 10 pCt. korting reeds thans aan de militai ren i9 opgelegd. Met groole meerderheid wordt daarentegen verworpen het voorstel van de vertegenwoor digers van „Ons Belang" om de beraadsla ging te verdagen, tot deze inlichtingen zou den zijn verkregen. Met groote meerderheid is aangenomen, dat eventueele verdecKng van de korting over de verschillends rangen door de afzon* derlijke commissies A. en B. in de vergade ringen op 26 en 27 dezer zal worden over, wogen, waarbij in acht genomen zal worden, dat over het gezamenlijk personeel, waarvar} de belangen aan ieder der commissies afzon- der!ijk zijn opgedragen, met een gelijk peiv cent korting zal worden rekening gehouden^ Met groote meerderheid werd voorts be,-.. Bloten te adviseeren, bij het opleggen van de korting geen onderscheid te maken lus-, schen gehuwden en ongehuwdeu, noch tus* schen groote gezinnen en-kleine gezinnen, noch tusschen kostwinners en nïet-kostwln-. ners. Met groote meerderheid is besloten te ad viseeren, op de te verwachten verhoogingen geen hoogere kortingen op te leggen dan op' de traktementen. Met groote meerderheid werd besloten tqj adviseeren de korting ook te leggen op dc toe lagen voor verschillende korpsen, onderwijs-» inrichtingen, enz., waarbij als vanzelfspre kend werd aangenomen, dat niet aan kor-» ting zullen zijn onderwöfpen alle vergoe dingen van gedane of nog te doene uitgaven door de daarbij betrokken militairen. Met groote meerderheid werd besloten, niet te treden in het voorstel der Nat. Chr» Onderofficieren-Yereeniging om den Minister (e adviseeren, een veranderlijke bezoldiging in te voeren, afhankelijk- van cconomischo cn andere omstandigheden en daartoe de. noodige gegevens te doen verzamelen. Ten slotle werd met algemeene stemmen aangenomen ccn voorstel van de Ver. Off2 Ned. Landmacht, om den minister te verzoe* ken, de regeering uit te noodigen, het in.be* werking zijnd wetsontwerp tot verandering iii de forcnsenbelasüng, ren de coinmissieK voor georganiseerd over! Ir.i d macht in be- UanC. üvt-' !c. vi n De ?;n do JYiits hebben gis* terav-ond in den Prinsosse-Schouwburg in Den Haag de voorstelling bijgewoond van „Hel wonderlijke avontuur van Men een Marten Péquet', het tooneelspel van Pierre' Ghaine, door het Princesse-Tooneel. Gisteravond is VGravenhage eenf drukbezochte openbare vergadering gehou* den van den Alg. Militairen Pensioenbond, alwaar de hoofdbestuursleden K. Visser en W. Klooster spraken over den nood der ge- pensionneerden van koloniën, land- en zee macht. De volgende motie is aangenomen De A. M. P., overtuigd van de behoeftig^ omstandigheden, waarin tal van gepension- neerde militairen van land- en zeemacht cn koloniën en bun weduwen cn weezen verkeer en van oordeel, dat in deze omstan-. digheden zoo spoedig mogelijk verbetering dient te worden gebrachtspreekt uit alf haar meening, dat uit rechtvaardigheid en billiikhcidsoogpunt alle gepensionneerden enz. behooren te worden gepensionneerd op. den grondslag van de thans geldende pens sioenwetten en besluiten, ract in-acht-ne-» ming van den sterk gestegen levensstandaard en draagt bet hoofdbestuur op, ter bereiking hiervan, een zoo krachtig mogelijke actie tf voeren met al de len dienste staande geoor* loofde middelen besluit deze motie ter ken-»* nis te brengen aan de Tweede Kamer de* Staten-Generaal en de Pers en gaat over lo4 de orde van den dag. De burgemeester van Haarlem, de heer C. Maarschalk, die maanden laDg ongesteld is geweest, heeft zijn functies hervat. Het hoofdbestuur van „St.-Raphaëi'1 heeft bestolen de overeenkomst met de di* reotie der Spoorwegen aan te gaan. Het eindcijfer van de begrooting \'X 1923 der arlillerie-inrich,:ngen wordt ve> hoogd met f 1.610.000, in verband met heli uitvoeren van opdrachten van het Departe* ment van den Indischen Dienst. Do Minister van Marino brengt U* kennis van belanghoöbenden lo. dat elk van de zeemiliciems. die ge- bruik hebben gemaaikt van de onlangs be« kend gemaakte gelegenheid om vóór Fe* bruari 19&1 hun voorkeur te kennen to Se ven voor opkomst voot herhalingsoefenin gen op April of 10 Mei a.s., voor op komst op den verlangden datum zal wor den aangewezen; 2o. dat al de tot opkomst' voor herhalingsoefeningen bestemde zeerui- lioiena ziah, gekleed in hun bij vertrek met groot verlof medegenomen militair© klee- dingstukken en voorzien van hun kooigoe- deren, zoomede van hun zakboekjes, zul* len behooren te melden op den datum, u®® uur cn de plaats, die in de kennisgeving betreffende hun oproeping zullen zij» veTJ meld. Bij Kon. besluit is, met ingang van Ifl September a.s. aan dr. W. Schutter en dr. Sijmóns, op bun verzoek, eervol pn'r'.ag ver*

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2