fêo. 1S620. ZATERDAG 23 FEBRUARI Anno 1924 Offteieele Kennisnevinnefi. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van herten. UEIDSCH DAGBLAD prijs der asvertenchsnt 80 Cts. per regel. Bi) regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine AdrertenliJn, uilsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens posirecht. Voor eventueels oprending van brieven 10 Cts porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cis. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummer» voot Directie en Administratis 175 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. De Burgemeijler en Wethouders van Lei den doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 26en November 1923, is vastgesteld de volgende TERORDENING, faondcntle wijziging van de verordening van 23 Mei 1912 (Gem.bl. No. 18), op het rijden, laatstelijk gewijzigd bij verordening van 16 Jnli 1923 (Gemeentebl. No. 18). Eenig Artikel. Artikel 24 van bovengenoemde verorde ning wordt gelezen als volgt: „Het is den bestuurders van motorrijwie len op twee wielen en van rijwielen verbo den te rijden op de helling van de Visch- brug in de richting naar den Nieuwen Rijn en op de Karnemelksbrug; van des voormid dags 7 uur tot des namiddags 7 uur op de groote Havenbrug; van des voormiddags 6 uur tot des namiddags 11 uur door de Maars- ni^nssteeg, de Donkersleeg, de Watersteeg, Sohapensleeg, de heide Pieterskerkkoor- stegen, de Ketelboeterssteeg en liet Gangetje, des Zaterdags van des voormiddags 10 uur tot des namiddags 10 uur op de .Hoogstraat, de Tischbrug, dSTischmarkt, de Koornbrug pn de Botermarkt, en des Zaterdags van des namiddags 2 tot 10 uur op den Nieuwen Rijn tusschen de Vischbrug en de Karnemelks- brug". Tastgesteid door den Gemeenteraad van Leiden, in zijne openbare Vergadering van (leu 86en November 1923. De Burgemeester, N. C. DE GIJSELAAR. De Secretaris, VAN STRIJEN. Kqnde deze Verordening aan de Gedepu teerde Slaten van Zuid-Holland, volgens hun bericht van den 12-18 Februari 1924 B No. 632 (2e Afd.) G.S. No. 72-1. in afschrift me degedeeld en ia hiervan aïkonui :uig geschied, waar krf behoort, den 23en Februari 1924. N. C. DE GIJSELAAlt, Burgemeester. VAN RTRT.IEN, sr: ptaris. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien hetwerzoek van E. Offenberg, om rergunning tot oprichting van een onder- ïondsche bewaarplaats voor 2000 Liter oenane, met attapinriehting, op een ge deelte van de Beestenmarkt, kadastraal be kend Sectie B. ongenummerd, gelegen te genover perceel Steenstraat No. 55. Getut op de artt. 0 en 7 der Hinderwet; Gev>« bij dezen kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd is; alsmede dat op Zaterdag, den 8en Haart e.k. des voormiddags te halfelf uren op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te bren gen, terwij! zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niel overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner le den zijn verschenen, teneinde hun bezwa ren mondeling toe te lichten. N C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden. 23 Februari 1924. ONTHEFFING van het sluitingsuur voor winkels. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen ten aanzien van den door den Ring Leiden e. o. van Christelijke Zangvereenigingen. op 27, 28 en 29 Februari a s. in het gebouw Prediker 1 la aan de Janvossenstecg te houden bazaar, ontheffing is verleend van het sluitingsuur voor winkels, welke ont heffing geldt tot des avonds 11 uur. N. C. DE GIJSELAAR. Burgem. VAN STRIJEN. Secretaris, f.aider: £3 Februari 1924. hiebwe inschrijving van leer lingen voor openbare lagere scholen. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden: lo. aat wegens opschorting van het Ko ninklijk Besluit van 19 Januari 1924 de ge legenheid tot het doen inschrijven van leer lingen voor de toelating op 1 Maart tot de Openbare lagere scholen aan het Plantsoen, OP het Schuttersveld, aan de Duivenliode- Shaat, aan oé Haverstraat. aan de Paul Kra,gerstraat; nan den Zuidsingel, aan de Hednsastraat en aan de Vrouwenkerksteeg. op nieuw opengesteld wordt in de Trouw kamer ten Raadhnlze (dus niet on de scholen) op: Zaterdag 23 Februari des namiddags van 7 tot 0 uur; «7#ïfï,dae S5, Dinsda? 26 en Woensdag 27 I ebruari, telkens van voormiddags 9 tot namiddags 6 uur en van 7. tot 9 u. s avonds 2o. dat bij de inschrijving het bewijs van geboorte-inschrijving moet worden vertoond 3o. dat tot de bovengenoemde scholen zullen worden toegelaten kinderen, die op 1 Maart 1924 ten minste vijf en een half jaar oud zijn. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden. 23 Februari 1924. Tnbercnlo3c-beslrijding. Op lülnoodiglng van het Leidsche Comité „Herwonnen Levenskracht" hield dr. M. D. Horst, directeur van den Gemeentelijken Geneesk. Dienst in de groote Stadszaal gis teravond een voordracht over bovenstaand onderwerp, toegelicht door lichtbeelden. 9pr. had gaarne gevolg gegeven aan het vereerend verzoek van het bestuur van het Plaatselijk Comité Leiden, om een en ander mede te de eten over tuberculose-bestrijding, en te probeeren in het kort een overzicht to geven van het belangrijkste op dit gebied. Tot goed begrip van zaken, waar het hier om gaat, meende spr. goed te doen eerst een en ander over de oorzaak der ziekte, en de ziekte zelve mee te deelen Daaraan slui ten zich vanzelf de behandeling, de voor zorg (prophylaxe) en de nazorg, aan. Tot slot zou hij enkele woorden wijden aaii de organisatie der bestrijding. Spr. maakte daarbij gebruik van een aan tal lantaarnplaatjes, hem welwillend afge staan door de Vereeniging voor tuberculose bestrijding te Amsterdam, de Nederlaodsche Centrale Vereeniging tot Bestrijding der Tu berculose. de Leidsche Buitenschool. Werd er vroeger strijd gevoerd over de besmette lijkheid der tuberculose, door de dierproeven van Villemin (ongtv. 1860), ontdekking van de tuberkelbacil door Koch (1882) men is liet daarover nu wel eens. Doot de luchtwegen, door den darm met het voedsel dringen de bacillen in het men- schelijk organisme, wat spr. nader aan toonde. De ziekte kan acuut en chronisch verloo- pen, zeide spr. nagenoeg in elk stadium kan nog genezing optreden en een zeer groot aantal gevallen komt de genezing vanzelf. De ziekte is te beschouwen als een strijd tusschen den bacil en de verwoerkrachten van het lichaam. Vroegtijdige diagnose van het ziektegeval is van het grootste belang. Inrichting van consultatiebureaus voor diagnostiek en voor voorlichting. Het i3 do vraag of aan deze bureaux ook behandeling moet worden toe gestaan. Conflict met de hui.-artsen is dan vaak niet te vermijden. In 1922 stierven te Leiden aan tubercu lose 100 personen Dit is 15.3 pet. van de ge- heete sterfte per jaar. Slechts 12 van deze 100 waren bekend bij het consultatie bureau. Spr. schelste den invloed van alcoholmis bruik van sommige andere ziekten en van tal van bedrijven enz. op het ontstaan der ziSvte, uitgeoefend em gaf in dit opzicht en kele wenken. Sanatoriumbehandeling is sleciils noodig voor een kleine categorie van lijders. Vele lijders kunnen best hun bezigheden blijven doen, wanneer slechts de voorgeschreven leefwijze streng wordt gevolgd. Huidtuber- culose is te genezen door bestraling. Ge- wrichtstuberculose door verblijf in zee- liospitia. Verbetering der volkshuisvesting, goede volksvoeding, openluchtseholen, buitenscho len. kolonieshuizen, kortom alles, wat liet licJiaarn sterker maakt, werkt mede tot de bestrijding der ziekte Spr. deelde verschillende pogingen in En geland, in Zwitserland, in Nederland en elders aangewend om door nazorg een her haling van de niet sucoes bestreden kwaal te voorkomen. Na het door hem gegeven overzicht zeide spr. vervolgens, zal het voor iedereen duide lijk zijn, dat de tuberculosebestrijding een zeor omvattend een moeilijk vraagstuk is. Hadden wij slechts een middel er tegen, als chinine bij malaria, of serum als bij diph- thcrie, dan was de zaak heelwat eenvoudi ger. Doch juist in het ontbreken van zulk een middel en in de gruole uitbreiding der ziekte, schuilt de moeilijkheid. Voorkomen van de besmetting, waar dit mogelijk is, en verhooging van het weer standsvermogen der nog gezonde personen, moot. waar het de bestrijding der ziekte als volksziekte geldt, hoofdzaak blijven. Slechts wanneer alle beschikbare krachten samen werken, is resultaat te verwachten. De Regeering heeft dan ook zeer terecht besloten, slechts dan subsidies toe te slaan, wanneer een goede organisatie gewaarborgd is; de Provincie volgt haar voorbeeld en ook de Gemeenten sluiten zich hierbij aan. Voorzorg, diagnostiek, behandeling en na zorg dienen voor een bepaald district van uit één punt te worden geleid, «ril men suc ces kunnen verwachten van de bestrijding der ziekte als maatschappelijk kwaad. Men is dan ook reeds op verschillende plaatsen overgegaan tot het stichten van dislrictsconsullatiebureaux, waar allo lijnen samenkomen Dat daarbij aan bepaalde groepen der be volking een ruime zelfstandigheid lean wor den gewaarborgd, spreekt vanzelf. Mits slechte de geneeskundige principes niet in het gedrang komen. PRIJS DEZER COURANTi Voor Leiden per 8 maanden 12-35, per week 10.18, Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week" Franco per post 2.35 portokosten. Hier, te Leider» berculosebestrijd ij niet wat zij weza moeten trachten j consultatiebureau is de organisatie der tu- volgens dr. Horst, nog moet Ook hier zal men komen tot een districts- waaraan een geneesheer verbonden is. die %een gewone praktijd doet, en zich dus geheel aan de tuberculosebe strijding kan wijden. Lichamen als de Raad van Arbeid, de Ge neeskundige Dienst, de plaatselijke Vereeni ging „Herwonnen Levenskracht", „Draagt elkanders Lasten" e. a. moeten meer con tact zoeken dan tot nu toe, terwijl boven dien door doelmatige propaganda de belang stelling der burgerij voor de tuberculose bestrijding levendig moet worden gehouden. Dat de tuberculose bestrijding geheel Overheidstaal zou zijn, wordt door de meeste deskundigen ontkend. Zonder medewerking der bevolking is niet voldoende resultaat te verwachten. De be volking moet actief deelnemen aan den strijd c-n dit is niet te venvachten, indien men alles ambtelijk gaat regelen. Spr. acht het daarom van groot belang, dat Vereenigiitgên ais waarvoor hij heden avond optrad Rink de zaak ter hand nemen, wenschte de Vereeniging succes op hun werk en gaf het bestuur gaarne de verzeke ring, dat het op zijn medewerking ten allen tijde kan rekenen Zooals wij boven reeds opmerkten, werd deze lezing, die met groate aandacht door de aanwezigen werd gevolgd, toegelicht en verduidelijkt door een groot aantal licht beelden. Wij sluiten ons gaarne aan bij den dank, door den voorzitter, den heer Van Bergen Henegouwen aan dr. Horst gebracht. Ook in. dit geval is kennis macht en leidt onwetendheid tot onaangename gevolgen. Naar aanlridLng van de ientoonsleliing van de afd. Leiden van de Vereeniging „Herwonnen Levenskracht", sprak heden middag in den foyer van de Stadszaal de heer T. S Goslinga, Voorzitter van den Raad van Arbeid alhier, over het verband tusschen da rentekaart en de T. B. C.- bestrijding. Spreker begon mot het bestrijden van het alom bestaande dwaalbegrip dat do rente- kaart slechts oplevert een pensioen van f 3 op 65-jarigen leeftijd, er. schetste vervol gens in grove trekken de werkelijke voor- deelen van deze sociale verzekering: invali- diteilsrente, zelfs op zeer jeugdigen leeftijd, weduwen- en weezenrente en de ouderdoms rente, welke in de toekomst lot over het dubbele van f 3 per week kan stijgen. Hoofddoel der wet is evenwel; verzeke ring begen invaliditeit, en waar voor komen ook in dezen beter is dan genezen, heeft de wolgever door artikel 99 der wet luidende: „Indien de Raad van Arbeid van oordeel is, dat er gevaar bestaat dat een verplicht verzekerde aan wien geen invaliditeitsrente is toegekend, blijvend invalide zal worden en dat dit gevaar afgewend kan worden door doelmatige behandeling of verpleging is hij bevoegd de Bank voor te stellen op haar kosten den verzekerde genees- of heel- kundige behandeting te doen verleenen of hem in een inrichting te doen opnemen", den weg aangewezen, waarop de belangen van het invaliditcitstonds en van den ver zekerde samen gaan. Indien, kort gezegd, de dreigende ongeschiktheid tol arbeiden en dus de toekenning een er renle kan verhoed worden door geneeskundige behandeling of verpleging in een inrichting, dan stelt het fonds de kosten daarvoor gaarne ter be schikking. Spreker lichtte dit met óenige treffende gevallen toe. Er moet evenwel voldaan worden aan drie voorwaarden: a. de patiënt moot een verplicht verzeker de zijn of m. a. w. hij moet een rentekaart hebben en deze niet hebben verwaarloosd; b. er moet invaliditeit, dus ongeschiktheid lot werken dreigen, dus niet reeds zijn ingetreden; e. deze ongeschiktheid tot wer ken moet door een doelmatige behandeling kunnen worden voorkomen. Spreker behandelde deze punlen uitvoerig en wees er daarbij op, dat de tuberculose een der meest voorkomende vormen van on geschiktheid lot werken is en dat dus vele paliër.len van de Raden van Arbeid uit hoofde van doïo kwaal worden uitgezonden. Tot 1 Januari 1923 door den Raad van Ar beid te Leiden: 181, waarvan 42 of 1/4 ge deelte in het Sanatorium „Berg en Bosch" verpleegd werden. Sprekers conclusie was; een goed beplak te rentekaart opent den lijder aan T. B. C. de poorten van hel sanatorium geheel voor rekening van het invaliditeitsfonds. Spreker wekte daarom de aanwezigen op om de rentekaart als een kostbare polis op prijs te stellen en ai het mogelijke te doen om doze polis op waarde te houden. De tentoonstelling, welke ook morgen is geopend, heeft een geregeld bezoek. Voorstellen aan den Raad. De heer H. J. Baart heeft bij den Raad de volgende voorstellen ingediend Uï Raad, van oordeel, dat het gewenscht is het georganiseerd overleg te regelen op de wijze ais zulks te Amslcrdam het geval is, beshiit, het ontwerp, door B. on W. aan den Raad voorgelegd, terug te zenden naar het G. O., ten einde het ontwerp in dezen zin te wijzigen. Ondergeteekende stelt voor in art. 2 sub 3o te laten vervallen de woorden resp. één lid en één plaatsvervanger uit de Commis sie van Fabrikage, één lid en één plaatsver vanger uit Commissarissen der Stedelijke Fabrieken van Gas en Eleclriciteit en één lid en één plaatsvervanger uit de Commissie van Beheer over de gestichten „Endegeest", „Voorgeest" en Rhijngeest" en twee leden en twee plaatsvervangers uit zijn midden. Ondergeteekende stelt voor in artikel 3 onder A achier het woord „betreft" in to voegen de woorden „en den aard en het karakter hebben van een algemeenen lan- delijken bond van personeel in Overheids dienst. Sub c van art. 3 als volgt te lezen zij moet zich schriftelijk bereid hebben ver klaard telken jare twee vaste vertegenwoor digers en twee plaatsvervangers in de Ai- gemeene Ambtenaren/Werklieden Com nis- sie voor elk kalenderjaar aan te wijzen, en telken jare, uiterlijk den 15den Januari, aan B. en W. opgave doen van het aantal bij haar aangesloten ambtenaren/werklieden in vasten of tijdelijkcn dienst der gemeente op den len Januari daaraan voorafgaande. Ondergeteekende stel' voor in art. 7 2o alinea voor het woord „vijf" te lezen „vier' Voorts de 3de alinea van art. 7 te lezen als volgt Door de vergadering kan omtrent het in de Commissio besprokene geheimhouding worden opgelegd. De heer Eikerbout stelt voor in artikel 3 te doen vervallen en ie wijzigen in: Recht op vertegenwoordiging in de Alge meene Ambtenaren/werklieden Commissie hebben de plaatselijke afdeelingen van alge meene Landelijke vakbonden van ambtena ren/werklieden, welke tenminste 10/25 le den tellen in vasten ol tijdelijkcn dienst der gemeente Leiden, en zich schriftelijk bereid heben verklaard telkenjare iwee vertegen woordigers en twee plaatsvervangende ver tegenwoordigers in de Algemeene Ambtena ren/Werklieden Commissie voor elk kalen derjaar aan te wijzen, en telkenjare, uiter lijk den 15 Januari aan Burgemeester en Wethouders opgave te doen van het aantal aangesloten ambtenaren/werklieden in vas ten of tijdelijkcn dienst der gemeente op den len Januari daaraan vooralgaandc. De in hel eerste lid bedoelde Vakbonden moeten de Kon goedkeuring op hunne sta tuten hebben verkregen. Artikel 5 sub b en c te wijzigen als volgt b. bestuurders van de afdeeling Leiden van zoodanigen algemeenen landelijken vak bond; c. hoofdbestuurders van zoodanigen alge meenen landelijknc vakbond Vervolgens te doen vervallen: de sub b en c bedoelde bestuurders en hoofdbestuurders, tenzij niel-cérvol uil eenige openbare betrekking zijn ontslagen Artikel 7. In het tweede lid het woord „vijf" veranderen in „vier". Artikel 18 0.0. (art. 17 Ontwerp! te doen vervallen en le wijzigen ire Recht op vertegenwoordiging in cene dienstcommissie hebben de in artikel 3 be doelde afdeelingen, indien zij bij den dienst, het dienstonderdeel of de gezamenlijke dien sten, waarvoor de dienstcommissie is inge steld, ten minste vijf leden lellen, die amb tenaar, (werkman in vasten ot tijdelijkcn dienst) bij de gemeente Leiden zijn, en zich schriftelijk bereid hebben verklaard telken jare twee vertegenwoordigers en twee plaats vervangende vertegenwoordigers in de dienst commissie voor elk kalenderjaar aan te wij zen en telken jare uiterlijk den 16en Januari aan Burgemeester en Wethouders opgave te doen van het aantal aangesloten ambtena- 1 ren/werklieden, in vasten ol tijdelijkcn dienst bij den betrcffcnden dienst, het dienst- onderdeel of de gezamenlijke diensten. Een en ander wordt door hem nader schriftelijk toegelicht. Adres aan den Rasd. Aan den Raad is volgend adres gezonden: Geven met verschuldigde gevoelens tc ken nen, de besturen van de afdeelingen Leiden van: 1. den Nedcrl. Christelijken Bond van Per soneel in Publickcn Dienst; 2. den Nederl. R.K. Bond van Overheids personeel „St. Paiilus", len deze gezamen lijk domiciliuni hebbende len huize van H. Passchier, Rijngeesterstraatwcg 55, te Oegst- geest, en handelende namens de leden der beide afdeelingen; dafZlj kennis namen van het voorstel door B. cn W. bij Uw Raad ingediend, nopens wijziging van de Verordening regelende het georganiseerd overleg; dat hen uit dat voorstel is gebleken, dat het gepleegde overleg over deze wijziging, niet tot overeenstemming tusschen B. en W. cn de vertegenwoordigers der organisa ties heeft geleid; dat daarin genoegzame reden is gelegen voor het plegen van voortgezet overleg over de punten die verschil van inzicht zijn blij ven opleveren, hetwelk evenwel niet plaats had; dat, nu hel voorstel van B. en W. Uwen Raad eenmaal heelt bereikt, de adresseeren- de besturen van oordeel zijn, dat in principe door Uwen Raad kan worden beslist over drie punten: a. het deelnemen door „categorale" or ganisaties aan het georganiseerd overleg; b. het deelnemen aan dienstcommissiën, alleen door organisaties die zitting hebben in één der beide Centrale Commissiën; c. het opnieuw bespreken in de nu be- BINNENLAND. De Tweede Kamer verwierp de motie* Troelstia betreffende de Staatscommissie onderwijsbezniniging; de motie-Gioenewei over regeling der rechtspositie vronwelitke Rijksambtenaren bij de wet; en de motie- Wijnkoop inzake een gedwongen leening. Besprekingen in den MiddenstandsraadL Besluiten van de Commissie van het Ge* organise erd Overleg. Motie van den Alg. Militairen Pensioen' bond. BUITENLAND. De Pransche Kamer aanvaardt in eind' stemming het fiscale wetsontwerp der re geering. Rede van Stresemann over den toestand in da Een Doitsche nota door Frank rijk teruggezonden. Neg geen oplossing in de Engelsche haven staking. De conferentie is tot Maandag uitgesteld. Dc Fransche Senaatscommissie voor d' kieswethervorming is afgetreden. staande Centrale Com missiën der punten van meer ondergeschikt belang, waarovei verschil van inzicht bestaat"; dat over deelname der „categorale'' orga nisaties aldus kan worden beslist: categorale organisaties die tot nu toe aan het overleg hebben deelgenomen, blijven gehandhaafd, doch andere die zich eventueel zullen aandienen, worden niet toegelaten; dat de Dienstcommissiën zijn, gedecentra liseerde instanties van dc Centrale Gommis- siën en geen commissiën van Overleg voor iedoren dienst op zichzelf, hetwelk ze wor den, wanneer daarin worden opgenomen, or-< ganisaties, die niet in een der beide Centrale Commissinë zijn vertegenwoort^jgd; dat de vertegenwoordiging van den Alge meenen Nederlandschen Straaimakcrsbond in 66n der Dienstcommissiën kan plaats heb ben met adviseerende stem, ter gelegenheid dat in die Dienstcommissie slraatraakersbe- langen aan de orde zijn gesteld; redenen, waarom Uw Raad wordt verzócht te besluiten, overeenkomstig de hiervoor uit gesproken en nader gemotiveerde wenschen. Lnla Mysz Gmeiner. Ab.-coiicert De Koos. In Lula Mysz Gm/tiner, die optrad in hel vierde- abonnementsconcert serie Dc Kooa hebben wij een zangeres loeren kennen met buitengewone eigenschappen wat betreft stemmiddelen en voordrachtskunst. Niette genstaande deze beide gegevens, waarop dc zangeres met recht trolsch kan zijn cn waaraan zij nog paart een bewonderens waardige techniek, dio haar slenl beheerscht zoowel in fortes als in de teerste zwerend- ste koptoontjes. kon zij in de. liederen van Beethoven en Brahms vóór dc pauze er in enkele liederen van Strauss niet de juiste snaar bij liet publiek treffen Hoofdzakelijk zal dit gelegen hebben in het feil, dat de goede voordrachi dikwijls ontaardde in een dikheid van zingen, een oneenvoudigheid, die bij deze liederen niet behooren. en waardoor do stem dikwijls le laag moest intoneeren, door do voorafgaande zwaarte van den medeklinker. Met do twee laatste liederen van Emit Mattieser., een in Rusland geboren compo- nist n.l. „der frühliche Musikus" en „Das liuhn und der Karpfen" oogstte do zangeres veel succes. Beide liederen slaan of vallen met de voordracht en vrerden op geniale wijzo door Lula Mysz Gmeincr ver tolkt. De twee andere Mallicsen's vooral Too in Ahren, dat een schoon gecomponeerd stem mingsbeeld geeft, werden onder adcmlooze stille aangehoord. Na „in quesla tomba" van Beethoven waagde het publick niet tc klappen uit vrees de stemming le verstoren. Jammer, dat dit zelfde publiek een paar maal door zeer luid ruchtig en on noodig omslaan van blaadjes in tekstboekjes de sfeer, die de zangeres schiep, op abrupte wijze verbrak. Lula Mysz Graeiner bad een zeer goed accornpagnateur in prof. Eduard Behm. Hij bezit die gave om steeds de juiste toon te kunnen treffen De z'angeres, wie bloemen werden aangeboden, kon niet nalaten een toeslukje te geven en koos daarvoor een VolkslümlicJi lied van Brahms, waarna he* publiek dankbaar voor het genotene uiteen ging.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1