Oe Onzichtbare Hand. No. 19818. LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 21 Februari, Tweede Blad. Anno 1924. I GEMEENTEZAKEN. TWEEDE KAMER. FEUILLETON. yeigurning bouw houten schuurtjes. f Poor B. en W. wordt voorgesteld aan E. n. de Jongh vergunning le verleenen om een Bubbel houlen schuurtje te bouwen achter Be woonhuizen Wille Rozenstraat 29a en f9b en aan den heer W. Fontein, om even eens houten schuurtjes te maken op een ter rein aan den Rlinsburgerweg no. 794 ÏB 795. yerplaetstng van onderwijzend personeel. Zooals hatend bepaalt het Kou. Besluit jar. 19 Januari 1.1. dat kinderen die tot een ïchool van gewoon lager onderwijs worden toegelaten bij het begin van hel schooljaar 01 van den sclioolcursus. den teeltijd moeten bereikt hebben van zeven jaren, vermin derd met zooveel tijd als de helft van den Jdasseduur der scliool bedraagt. Als gevolg (daarvan is het aantal kinderen, dat met 1 Maart a.s. tot de o. 1. scholen kan worden toegelaten zoo gering, dat slechts aan één Bar acht scholen, welke op 1 Maart nieuwe leerlingen toelaten, een nieuwe eerste klasse kan worden gevormd. Met inachtneming, zooveel mogelijk, van Be plaaU waar de kinderen wonen, is de nieuwe eersle klasse toegewezen aan de o. 1. gchool aan den Zuidsingel A Ten gevolge van dezen maalregel zal dus jan de bovenbedoelde zeven scholen een leerkracht overcompleet worden. In verband met de omstandigheid, dat het personeel der Centrale school voor het 7e leerjaar, ten gevolge van de toename van het aantal klassen dier school op 1 Maart S.s. moet worden uitgebreid en dat aan ver schillende scholen nog vacatures zijn, waar in door de aanstelling van tijdelijke krach ten is voorzien, is het door overplaatsing yan leerkrachten mogelijk, ontslag te voor- komen. Verder is overplaatsing van nog eenige leerkrachten noodig ter verzekering van Öen goeden gang van het onderwijs in de Bultige handwerken. Op grond van een en ander geven in over weging met ingang van 1 Maart 1921 over 'jfi plaatsen: a. naar de Centrale School voor liet 7e leerjaar mej. C A. A. de Jong, onderwijzeres ban de o. 1. school aan de Medusaslraat B, ,en de heeren A. Meijer en D. G. Magé, resp. (onderwijzer aan de Opleidingsschool voor V. L. O. aan den Maresingel B, en aan de p. 1. school aan dc Vrouwenkerksteeg B b. de onderwijzeres mei. A. M. de Haan .van de o. 1 school aan het Plantsoen A Haar die aan de Duivenbodestraat B; c. de onderwijzeres mej. J. J. Ragut van Be o. 1. school aan '1 Schuttersveld B, naar Bic aan de Medusastraat B; d. den onderwijzer den heer P, A. R. J. Bom van de Centrale school voor het 7e leerjaar naar de Opleidingsschool voor U. L. aan den Maresingel B; e. den onderwijzer den heer L. 0 van Doorn van de o. 1. school aan het Schutters veld A naar die aan het Schuttersveld B; f. den onderwijzer den heer F. A. Schilt- Kuizen Jr. van de o. 1. school aan de Paul Krugeretraal A naar die aan de Vrouwen- kerksteeg B; g. de onderwijzeres mej. M. S. den Blaait- Sron van de o. I. school aan het Plantsoen B paar die aan de Haverstraat A; h. den onderwijzer den heer W. Caro van 3« o. 1. school aan de Haverslraat A naar die Ban het. Plantsoen I? Overname van grond. Dc Ni. „Uijksdorp"-msatschappij lot exploitatie van onroerende goederen alhier tl voornemens oen terrein tusschen den Hoogen Morschweg en den Rijn-Galgewa- ler als bouwterrein in exploitatie te bren gen en heeft B. en W. verzocht tot den aan leg van stralen te mogen overgaan. De vennootschap is bereid den voor dezen Banleg benoodigden grond kostel. aan de ge meente af te staan en de aan dien aanleg Varbonden kosten vooraf in de gemeentekas Je storten waarna eerst tot de uitvoering kan Worden overgegaan. De globale kosten worden geraamd op f 38.250, wanneer echter de N. V. Rijksdorp Be werken voor eigen rekening uitvoert, kan piet de storting harerzijds in de gemeente kas van een bedrag van f 24.750 worden volstaan. In verband met dezen straalaanleg zal een sloot langs den Hoogen Morschweg wor den gedempt en is het noodig dat dit na de demping door de gemeente wordt verhard. De kosten hiervan naar raming f 10.000, zullen komen ten laste der gemeente en zijn met het oog op een toekomstige woon wijk aldaar, naar het oordeel van B. en W. wel gerechtvaardigd Op grond van het bovenstaande geven B. en W. in overweging: I. te besluiten den grond, gelegen len Zuid-Oosten van den Hoogen Morschweg, alhier, ter grootte van ongeveer 6400 M2„ zonder eenige kosten voor de gemeente en vrij van alle lasten in eigendom en onder houd bij de gemeente over te nemen, een en ander onder voorwaarde: a. dat ter bestrijding van de volledige kos ten van den straalaanleg en daarmede ver- band houdende werken voor zoover een pn ander van gemeentewege geschiedt, door of namens de eigenaresse van den voor straat bestemden grond vooraf een bedrag van f24.750 ter nadere verrekening in de ge meentekas wordt gestort; b. dat de vastgestelde of nader vast te stellen rooilijnen in acht worden genomen; c. dat de volledige ophooging en rioleering van het voor straat bestemd terrein, zoo mede het dempen van de sloot langs den Hoogen Morschweg volgens B. en W. nader te geven voorschriften en onder hun toe zicht door ol vanwege de N. V. „Rijksdorp" in eigen beheer en voor haar rekening wordt uitgevoerd, zullende de overdracht van het slootgedeelte niet plaats vinden, dan nadat het zal zijn gedempt en gerioleerd; II. ten behoeve van don aanleg van stra len ten Zuid-Oosten van den Hoogen Morschweg een bedrag van f 34.750 te hun ner beschikking le stellen. Van deze som wordt f 24.750 terugontvangen van de N. V „Rijksdorp", terwijl een bedrag van f 10.000 noodig voor de verharding van een gedeelte van den Hoogen Morschweg, ten laste van den post voor „Onvoorziene Uitgaven" komt, Over te nemen terreinen aan de Jodenkerksteeg. Bij overeenkomst tusschen de gemeente Leiden en de Maatschappij tot Exploitatie van Tramwegen is bepaald, dat na de tot stand-koming van de verbreeding van de Jo denkerksteeg, de Maatschappij terreinslroo- ken aan de gemeente Leiden zal overdragen, nadat die terreinen vooraf van de opstallen zullen zijn ontdaan. De bedoelde terreinen liggen ten Oosten en ten Westen van de ver- breede Jodenkerksteeg en beslaan een op pervlakte van pl.m. 665 M'. Bij het tusschen B. en W. en de Maat schappij gehouden overleg is overeenstem ming verkregen omtrent den aan bedoelde terreinen toe te kennen koopprijs en is deze bepaald op f 16 per M'. De kosten van op meting en die op de overdracht vallende, zullen, zooals gebruikelijk ie, voor rekening van den kooper, i.e. de gemeente, moeien komen. Voor koopsom en kosten zal dienten gevolge een bedrag van ln ronde som f 11100 worden vereischt. B. en W. geven den Raad alsnu in over weging in dien zin te besluiten. Verder is in de Raadszitting van 23 Jan. 1923 besloten, mode in verband met de ver breeding der Jodenkerksteeg, tot aankoop van een strook grond, deel uitmakende van de perceelen Sectie D. Nis. 1152 en 1146, eigendom van de firma Wed. Molkenboer. o.m. onder voorwaarde dat, zoodra dit aan do gemeente mogelijk is„zij een tweetal ter- reinatrookjes ter gezamenlijke grootte van pl.m. 30 M*., tegen den prijs dien de gemeen te zelve daarvoor heeft moeten betalen, aan de firma Wed. Molkenboer in eigendom zal afstaan. Indien de prijs, door do gemeente voor den door haar over te nemen grond le be talen, op f 16 per M2. wordt vastgesteld, zal ook de koopprijs van de beide aan de firma Wed Molkenboer over fe dragen stuk jes grond die voor verreweg het grootste deel afkomstig zijn van den door de ge meente overgenomen grond op f 16 per M2. zijn te stellen, De juiste grootte zal ook in dit geval eerst na da kadastrale opmeting blijken; volgens dezerzijdscho meting zijn zij resp. pl.m. 25 en pl.m. 3 M2. grool. Inmiddels kunnen B. en W. hierbij mededeelen, dat de firma Wed. Molkenboer heeft verklaard, zoowel met de ligging der door haar te verkrijgen stukjes groud als met een koopprijs van f 16 per M2. genoegen (e nemen. Inlusschen is het van de Tramweg-Maat schappij over le nemen terrein nog niet ge heel van de opstallen ontdaan; er bevin den zich nog Iwee pakhuizen op hel terrein Deze pakhuizen zijn nog betrekkelijk nieuw zij zijn solide gebouwd en na aanbrenging van eenige verbeteringen zeer wel verhuur baar. In ieder geval zijn zij de atbrankkos- ten waard. De Maatschappij is bereid den opstal dezer pakhuizen om niet aan de ge meente af le staan; de bndergrond is be grepen in de totaal oppervlakte (pl.m. 665 M2van de terreinen, die van de Maat schappij worden overgenomen. In deze omstandigheden komt het B. en W. met de Commissie van Fabricage alles zins wenschelijk voor, ten opzichte van de bedoelde pakhuizen den afbraak niet te eischen, maar deze gebouwen zonder beta ling van koopsom in eigendom en onder houd bij de gemeente over te nemen. Voorts zullen nog op do begrooling be schikbaar moeten worden gesteld dc door dc gemeente aan de Maatschij. tot Exploi tatie van Tramwegen lerug le betalen scha deloosstelling wegens de onteigening van het perceel Hoogewoerd no. 1. De schade loosstelling is door de Arrondissemenls- Rechtbank bij haar vonnis van den 2Ien December 1922 bevestigd krachlens het door den Hoogen Raad verworpen beroep in cassatie, dat door dc onteigende partij was ingesleld bepaald op f 32645.83. Met de bijkomende kosten, w.o. die van de pro cedure en van hot verweer tegen het inge stelde cassatie-beroep voor zoover die kosten niet ten laste van de onteigende partij komen en de rentevergoeding aan de Tramweg-Maatschappij over de voorge schoten gelden, wordt een uitgaaf vereischt van in ronde som f 36.100. Derhalve geven B. en W. op grond van het bovenstaande, in overweging aldus le besluiten. Subsidie aan de Leidsche vereeniging voor Kindeiherctellingskolonies. Bij adres verzoekt de Leidscho vereeni- ging voor Kindevherstellingskolonies, afdee- ling van liet Centraal Genootschap voor Kinderherstcllings- en Vacantie-kolonies, ook weder voor dit jaar in het genol le wor den gesteld van een subsidie van 50 cents per dag en per kind, dat door haar naar een koloniehuis wordt uitgezonden. B. en W. zijn van meening, dal er ook nu evenals vorige jaren alle aanleiding beslaat om het verzoek der vereeniging ln te willi gen en zij geven dan ook, overeenkomstig het advies der Commissie voor den Genees kundigen Dienst, in overweging aan de af- deeling Leiden van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantie-kolonies voor liet jaar 1924 de gevraagde subsidie te verleenen tot een totaal maximum bedrag van f 450 voor elk door haar naar een kolo niehuis uitgezonden en aldaar verpleegd, Ie Leiden woonachtig kind. Verlenging van den termijn van ontruiming van afgekenrde woningen. In verschillende vergaderingen werden door den Raad in het geheel 319 woningen onbewoonbaar verklaard. Bedoelde wonin gen moeten, met uilzondering van die, waar voor door Ged. Staten voorziening is ge vraagd resp. op 7 Maart en op 3 April zijn ontruimd. Na 27 Augustus werden reeds 16 wonin gen ontruimd, meestal poort- en eteegwonin- gen. Aangezien het den bewoners van de nog niet ontruimde woningen niet Is mogen go- lukken andere woningen le verkrijgen, ge ven B. en W. den Raad in overweging de termijnen van ontruiming van de hierna te noemen nog niet ontruimde woningen, met zes maanden te verlengen. Geldleening onder hypothecair verhand. In den loop van het vorige jaar werden door den Raad gelden gevoteerd voor de uit voering van het le gemeenlelijko bouwplau benoorden den Heerensingel, het 4e plan der vereeniging „De Eendracht", het 2e gemeen telijke plan bezuiden den Haagweg en het 2u plan der vereeniging „Tuinstadwijk". In totaal is voor deze bouwplannen be- noodigd een bedrag van rond f 1.630.000. Verder is reeds of moet nog voor andere doeleinden ten laste van den builengewoneii dienst worden uitgegeven een bedrag van pl.m. f 3.750.000, zoodat te eeniger tijd op de geldmarkt een beroep zou moeten worden gedaan voor een leening van f 5.380.000. Van de Levensverzekering Maatschappij „Rotterdamscbe Verzekering Societeiteu" („R.V.S.") werd een aanbieding ontvangen .voor het aangaan van eon geldleening, groot maximaal 1320.000, tegen een rento van 6% per jaar, zulks onder hypothe cair verband van liet le gemeentelijke bouwplan en verder onder do voorwaarden, welke voor den Raad vertrouwelijk ter vi sie liggen. De aanbieding is alleszins aaa- uemclijk, zoodat B. en W. in overweging •geven daarvan gebruik te maken. Alsdan wordt tevens het voordeel verkregen, dat het voor het le gemeentelijk plan ereischte bouwknpitaal voor een zeer belangrijk be drag buiten de gewone geldleening wordt gehouden. Dit is ook alleszins logisch, daal de door de gemeente ondernomen woning bouw als een op zich zelf staande zaak en dus niet als behoorendo tot dc gewone overheidstaak is te beschouwen. Bovendien wordt door deze wijze van handeion be reikt, dat het bedrag der te zijner tijd uit te geven obligatie-leening niet al te zeer wordt opgevoerd. Op dit oogenblik heeft de gemeente geen vlottende schuld, doch in verband met de eischen, die de uitvoering van de verschil lende plannen in dit jaar aan de gemeen tekas zal stellen cn met het oog ep andero betalingen die moeten geschieden, kunnen kasgcldlcenniugen niet worden voorkomen, tenzij op andere wijze in de behoeften wordt voorzien. Nu moet h.i. het streven er op zijn gericht, do vlottende schuld zoo veel mogelijk to beperken, doch aan den anderen kant is het oogenblik voor dc uit gifte van een obligatie-lecning thans niet gunstig te achten. Ook daarom adviseeren zij den Raad op de aanbieding in te gaan. Wol is da looptijd aanvankelijk slechts 5 jaren èen poging om dezen op 10 jaren gesteld te krijgen mocht niet slagen doch continuatie ua dezen termijn is geens zins uitgesloten; verlenging is zelfs, wan neer veranderde omstandigheden voor op zegging geen aanleidiDg geven, bij deze geldgeefster regel. Ten aanzien van het bedrag der leening valt nog op to merken, dat dit gebaseerd i3 op 70 der werkelijke bouwkosten. Deze kosten worden thaus (zonder aftrek van do Rijkspremio en van de bijdrage der Lichtfabrieken) geraamd op f 100.652, in ver-band waarmede het bedrag der leening voorloopig is gesteld op rond f 320.000. Blijken bij de voltooiing van don bouw do genoemde kosten beneden de raming te zijn gebleven, dan daalt het bedrag der leening natuurlijk in verhouding. Grond voor een politiepostlrais. Zooals B. en W. destijds reeds mededeel den zou in verband met de verbetering van den Hooge Rijndijk, waartoe in de vergade ring van 25 Juni 1923 werd besloten, het nabij de Utrechtsche brug slaande politic- posthuis moeien worden verplaalst. Dit posthuis toch was gebouwd boven do sloot naast de Bleekersluisbrug en kon daar dus bij de verhreediug dier brug niet blijven staan. Het is dan ook bereids opgesteld nabij de Roomburgerlaan. Evenwel kan deze plaatsing slechts van voorloopigen aard zijn aangezien de grond, waarop het huisje zich thans bevindt, voor slraat bestemd is en het posthuis dientengevolge ook daar op den duur niet zou kunnen blijven slaan. Waar zich nu bovendien de' behoefte aan een rui mer on beter ingericht politieposthuis in dit betrekkelijk ver van het hoofdbureau ver wijderde gedeelte der gemeente steeds ster ker doet gevoelen, hebben B. en W. uitge zien naar een plaats in de omgeving van den Hoogen Rijndijk, geschikt, om daarop een nieuw posthuis te houwen, dat aan re delijke eischen voldoet. Van het tegenwoor dige posthuis toch kan dit niet worden ge zegd. Het heelt een vloeroppervlakte van slechts 2.4 M. bij 2.9 M., waarvan dan nog de doop tafel, stoelen en kachel ingenomen ruimte afgaat; is het bij ongevallen, als an derszins. noodig er iemand binnen te bren gen, dan biedt do vloer dus niet voldoende plaats. Arreslantenlokalen ontbreken len eenenmalc. Het behoeft wel geen beloog, dat deze toestand tot velerlei ongemak en tot ongewensehte gevolgen leidt. Hel miuste. w \t een eenigszins behoorlijk politieposthuis near onze meening dient te bevatten is: een wachtkamer van 4 bij 3 M. twee arrest» ntenlokalen, een kast, W C wasehgelegenheid. bergplaats voor brand stoffen en een rijwielhek. Aanvankelijk hebben B. en W. overwogen of het mogelijk was. het beslaande posthuis le vergrooien, doch iiet is ons gebleken, dat dii ten eencnmale onmogelijk is: de con structie (houlpn vakwerk), zoomede de in wendige indeel in* vormt daartegen een be, ietset. Zij achten het derhalve, met do Com missie van Fabricage, gewenschl, dat lot den bouw van een aan bovenaangeduido eischen voldoend poüüeposthuis wordt over gegaan. Do plaats, welke B. en W. daartoe liet meest gesoliikt. voorkomt, is een stukje grond aan den Hooge-Rijndijk, dool uitma kende van het speelterrein nabij do Wil- heiminabrug. Het is groot, plm. 144 MS. Du Ged, Staten van Zuid-Holland zijn be reid den grond af to stnau voor een alles zins billijken p ij's van f 15 per M2. De koe ten van een nieuw politiepostbuis warden geraamd op f 7500. Restauratie Pieterskerk. Zooals de Raad bekend is, wordt jaar lijks van gemeentewegen een bijdrago ge geven in do bosten van do restauratic der Pieterskerk. Tot do werkzaamheden be treffende de herstelling van het koor der kerk, waarmede in 1922 een aanvang werd gemaakt, behoort onder meer ook dio van het op liet dak, in het midden van koor en transept, staande torentje, de z.g. dakrui ter, dat in eigendom aan dc gemeente Lui den toebehoort. In dg laatste twintig ja ren werd aan dit torentje gecperlol vor- betoring aangebracht, hetgeon trouwens zonder gelijktijdig ook de kapconstructie onder handen te nemen, zeer moeilijk ge weest zou zijn. Nu eohter dit gedeelte van het kerkgebouw wordt gerestaureerd, kan herstelling van den toren niet achterwege blijven. De kosten van bet werk zijn uit den aard der zaak thans niet dan zeer globaal te 1-amen, aangezien een meer volledig onder zoek van de noodigo werkzaamheden eerst kan plaats vinden, nadat de toren is be- 6teigerd cn de constructiedcelen zullen zijn blootgelegd. Kunnen dus oenerzijds op grond van het voorloopigo onderzoek do herstellingskosten op een bedrag van rond f 3000 worden goraamd, anderzijds is het niet uitgesloten, dat tijdens de uitvoering van het werk nog andere gebreken aan het licht komen, waardoor de koeten van- het herstel worden verhoogd. B. en IV. geven den Read in overweging door vaststelling van don overgelegden staat van af- en overschrij'ving, ten behoe ve van de herstelling van den toren der Pieterskerk een bedrag van f 3O0O te hun ner beschikking te stellen. (Zitting van gisteren). Staatsbegrooling voor 1924» Voortgegaan wordt met de algconoone beschouwingen over de Staatebegrooting voor 1924. Mevr. BB.ONSVELD—VITILINGA (K.- K.). dio verhinderd was verleden week aan wezig te zijn, wensoht nu haar instemming te betuigen met do houding der Regeering tegenover de huwende en gehuwde ambte nares. Mea moet niot uitzonderingsgeval len voorop stellen: normaal is het dat de vrouw in het huwelijk een zware taak heeft met de opvoeding der kinderen. Normaal is, dab de man de kostwinner ia. Ale regel wensoht apr. de huwende ambtenares to ontslaanieder geval dat zij wenschb in dienst te blijven, dient op eichzelf be schouwd te worden. Ambtenaressen, nemen vaalt ©en plaats in die cloor mannen bercet konden worden. Wanneer d i dio ambtena ressen nog gehuwd zijn cn con man hebben die kostwinner is, vergroot dit de onbil lijkheid. Het ia de plioht van de overboid om het Door DOUGLAS VALENTINE. Schrijver van „Ds man met den Klompvoet". Geautoriseerde vertaling van W. E. P. (Nadruk verboden). 60) Blijkbaar was hij voldaan over zijn werk, Want hij slaakte een zucht van voldoening en wondde zich tot mevrouw Malplaquet. „Zij zal nu geen moeite meer geven 1" «ol hij luchtig. „Ach, Bellward", zuchtte mevrouw Mal- t'acjuet, „je bent onvergelijkelijk 1" „Wel I" antwoordde Bellward peinzend, „zoo'n nacht als deze maakt, dat ik »ij twintig jaar ouder voel, Minna. Hij is een Öuivel, die alles durft, die Slrangwise. Denk eens terug te gaan naar die ellendige hgr- S?3"?', '"wijl de politie ons elk oogenblik bij vT i,ak,:on- H'i wildo er zeker- bial ,dat Nur-el-Din hem het 6^^'winri3 na.n1fk had 8cmaakt. heewel i f kij het dag en nacht hii Zich heeft gehad, sinds hij het in bezit heeft gekregen H,j heeft de heele achterkamer haald'" herber£ compleet overhoop ge- 7;ei mevrouw Malplaquet vrij spij tig, „hij schijnt dezen keer dan toch een ne derlaag to hebben geleden. Zijn diorbare Sier x- beef' nic' gevonden". „Neen", antwoordde Bellward nadenkend- „maar ik denk, dat hij haar wel vin den zal!" Mevrouw Malplaquet lachte een schellen lach. „En hoe, als ik vragen mag Volgens hei geen Strangwise mijzelf verleide, is het ding spoorloos verdwenen. En hij schijnt niet de minste aanwijzing te hebben wie het weg genomen kan hebben I" „Misschien niet", antwoordde Bellward „maar zooals alle Duilschers laat onz„ vriend zich niet uit het veld slaan. Wanneer hij den rechlstreekschen weg niet ziet, gaat hij te werk door elimjneeren van al het an dere totdat hij er op terecht komt. Hij ver wachtte geen oogenblik, dat hij het juweel in Nur-el-Diri's kamer zou vinden, dat heeft hij mij zelf verteld maar hij door zocht alles, omdat hij ieder ding grondig doet. Weetje waarom hij eigenlijk terugging naar de Dyko Inn „Neen, waarom dan 1" vroeg mevrouw Malplaquet. „Om dit mciske hier in verzekerde bewa ring te brengen", antwoordde Bellward met een blik op Barbara. Mevrouw Malplaquet maakte even een gebaar, om hem te waarschuwen voorzichtig te zijn met wal hij zeide in tegenwoordigheid van het meisje. ,,'t Mocht wat", lachte hij „je begrijpt niets van wat wij zeggen, is het wel Dit laatste tot Barbara. Het meisje bewoog onrustig. „Ik begrijp niets van wat u zegt", ant woordde zij met bedrukte stem. „Dit meisje was de laatste, die het ju weel in het bezit had vóór Strangwise", zei Bellward, zijn gesprek met mevrouw Mal plaquet vervolgend, „en zij is werkzaam bij het hoofdbureau van den Informatiedienst. Strangwise was voldaan, dat niemand hero in verband bracht met den diefstal van het zilveren doosje, dat Nur-el-Din aan dit jonge meisje had gegeven, totdat deze jonge dame hier gistermiddag in de Dyke Inn verscheen. Nur-el-Din speelde haar spel voor hem door het muisje vast le houden. Slrangwise ge looft, en ik moet zeggen, dat ik het met hem eens ben dat waarscliijnlijk twee menschen weten waar de Ster van Polen is. De een is dit meisje En do ander wijlen mr. Bellward yToeg mevrouw Malplaquet. „Juist. Wijlen mr. Bellward of majoor Desmond Okowood 1" zei Bellward. „Ik zou donken dat wij o f bij hem o f bij dit meisje hel verloren eigendom van Slrangwise voor hem moesten kunnen terugvinden". „Maar je hebt Okcwood nog niet 1" merkte mevrouw Malplaquet mokkend op. De man keek haar kwaadaardig aan zijn vierkante dikke kin slak hoeldg naar voren. „Maar we zullen hem wel krijgen, wees maar niet bang. Met een beetje lijm zoo aan- lokkelijk als deze. Hij brak den zin af en wees met zijn hoofd in de richting van Barbara. zal ik de rest wel doen yoegde hij er zelfbewust aan toe. „Ah I" Mevrouw Malplaquet slaakle een diepen zucht van bewondering. „Dat is een verstandige gedachte. Hij is zoo sluw, die Slrangwise. Je hebt gelijk, Bellward hij geeft nooit toe, dat hij gesla gen is. En hij is het ook nooil. Maar vertel mij eens, hoe staat het nu met Nur-el-Din Ze zullen haar wel inpikken, hè „Wanneer onze Britsche vrienden ten minste niel nog minder uilvoeren dan ge loof ik, dat ze doen, ja", antwoordde hij. „En dan Bellward Irok do schouders op cn spreidde de handen wijd uit. „Een korlo ceremonie 's morgens in den Tower", antwoordde hij, „tenzij die idiote Engelschen te sentimenteel zijn om een vrouw terecht te stellen De aulo reed nu de lange helling af naar Paddinglon-slation. Zij hielden op voor den toegang lot de loketten en Strangwise sprong van de chauffeursplaats en opende het por tier. „Vooruit 1" riep hij, „wij moeien opschie ten of wij missen onzen trein I" Hij sleurde een paar valiezen boven van de auto af en ging vooraan het stalion bin nen. In de hal vroeg hij een witkiel hoe laat de express naar Bath vertrok; toen ging hij naar het loket en vroeg vier eerste-klas- kaartjes daarheen. Ondorlusschcn bleet dc auto leeg staan op de auto-standplaats. Strangwise ging aan het hoofd van zijn klein troepje de trappen op, een lange brug over, weer enkele trappen af, weer naar bo ven en len slotte kwamen zij uit bij Baker- loo Station, een station van den ondergtond- schen spoorweg. Hier zond hij Bellward weg om een taxi te halen. Taxi's zijn zeldzaam in de vroege morgen uren in oorlogstijd cn Bellward bleet volle twintig minuten weg. Strangwise ijsbeerde voortdurend heen en weer, keek telkens op zijn horloge cn wierp angstige blikken om zich heen. Zijn zenuwachtigheid werkte aanstekelijk op mevrouw Malplaquet, die haar arm ver trouwelijk door dien van Barbara ha/ ken. Het meisje bleef volkomen apathisch, Zij scheen bijna in bezwijming. „Gaan wij niet naar Bath?" vroeg me- yrouw Malplaquet ten laatste aan Slrang wise. „Vrasg toch niet altijd!'' snauwde deze haar loe. „Maar de aulo dan?" vroeg zij. „Houd ja mond!" commandeerde de offi cier; en mevrouw Malplaquet gehoor zaamde. Toen kwam Bellward lerug met de mede- deeling, dat hij eindelijk een laxi had be machtigd. Strangwise wendde zich tot hem. „Kunnen Minna en het meisje alleen naar Campden Hill gaan?" vroeg.hij. „Of zou liet meisje probeeren te ontsnappen, denk je?" Bellward hield de hand op om stilte le ge bieden. „Je gaal mot mevrouw Malplaquet mee", zei hij tot Barbara mat zijn zachte, vleiende stem; „jo blijft bij haar totdat ik kom. Be grijp je dol?" „Ik zal met mevrouw Malplaquet mee gaan", antwoordde het meisje op dezelfde manier als te voren. „Bij alle goden", riep mevrouw Malpla quet uit, „je hadt mij ook wel eens kunnen vertellen, dat wij naar mijn eigen huis gingen. Maar Strangwise viel haar in de rede. „Bellward en ik zullen per ondergrond- seften spoorweg vo'gendat is veiliger", zei hij; „haast je, haast je! We mosten alle maal om nchl uur veilig onder dak zijn We hebben geen tijd le verliezen!" (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5