De Onzichtbare Hand. X UIT DE RIJNSTREEK. No. 19616. LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 19 Februari. Tweede Blad. Anno 1924 UIT DE OMSTREKEN. FEUILLETON. 'f Alphen. Gistermiddag werd de heer K., woonachtig in het St. Josephgesticht toen hij jn de JulUnastraat wandelde plotseling on wel. In het politiebureau binnengedragen, jton de onmiddellijk ontboden geneesheer dr. 'de G. slech's den dood conslateeren.. Bodegraven, Gemeenteraad. F Vergadering van 18 Februari. Voorzitter de burgemeester. Aanwezig alle Raadsleden. Na opening leest de secretaris het gebed. De voorzitter wil niet afwijken van de goede gewoonte om in de eerste vergadering van -■ het nieuwe jaar den leden het beste toe te jwenschen; hij zal geen uitvoerige cijfers jneedeelen, zooals in vele andere gemecn- .ten de gewoonte is, hoewel hij gunstige cij fers zou kunnen memoreeren; zoo is bijv. het aantal inwoners belangrijk toegenomen, het aantal kaaswagens overtreft het getal yan 1923 met niet minder dan 1956, n.l. 11060 tegen 12101 in 1S22, terwijl de schul denlast met niet minder dan 39 duizend gul den verminderde, behalve de gewone aflos singen. In dit jaar zal er weer genoeg werk to doen zijn, o.a. de concessie voor de gas fabriek en do plannen voor een meer uitge breid marktplein; spreker hoopt dat den le den wijsheid en kracht zal gegeven worden om werkzaam te zijn in hel belang van Bodegraven. De heer Ilortensius dankt den .voorzitter voor zijne wenschen en hoopt dat de voorzitter nog vele jaren aan die belangen zal willen medewerken. Daarna leest de se cretaris de notulen der vorige vergadering, die onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen zijn verschillende dankbetui gingen voor verleende subsidifin, gratifica tiën enz.; goedgekeurde raadsbesluiten door pedep. Staten; bericht dat do beslissing om trent de begrooting 1921 is verdaagd; besluit ioralrent de jaarwedde van den gemeente ontvanger; dankbetuiging van de bewoners ,van Buitenkerk voor het aanbrengen van een paar lantaarns en verslag van de Commissie I tot wering van schoolverzuim; alle deze Stukken worden voor kennisgeving aangeno men. Een adres van het Groene Kruis te Nieuwerbrug aangaande het nemen van Jnaalregelen omtrent de veiligheid bij de 'Brugstraat ten opzichte van het auto-ver keer wordt t t afdoening gesteld in handen Van B. en M' I Een adr van de firma G. G. Bik en Zn., te Gouda, vragende subsidie voor een opge richte autobusdienst, wordt op advies van B. en W afwijzend beschikt. Het in handen van B. en W. geslelde adres van de aldeeling Eodegraven c.a. der Hol- landscho Maatschappij van Landbouw, ver zoekende vrijstelling van keurloon bij zui- yere huisslachlingen, wordt aangehouden tot de behandeling van de gemeenlebegroo- ling voor het volgende jaar, omdat de het- fingsverordening pas onlangs is gewijzigd en goedgekeurd door de Regeering. Aan de orde is het verzoek van het be Stuur van de Nuls-bewaarschool om sub sidie. B. en W. stellen in meerderheid voor ;om f 200 te verleenen. De heer Beijnen ver heugt zicli over het besluit van B. en W., ïnaar wil niet een vast cijter geven, doch een zeker bedrag per. leerling, n.l. f8 per kind, dat de Nutsschool bezoekt en f 5 voor kinderen, die een bewaarschool in een an dere gemeente bezoeken. De wethouder P. n, Batelaan is als minderheid tegen het verlee nen van subsidie anders dan bij de vaststel ling der begrooting de Meije en de Nieuwer brug heeft geen profijt van deze school, dus is het geen algemeen belang de R.-K. heb ben hun eigen bewaarschool en er is juist een vergadering geweest over het oprichten yan een Christelijke bewaarschool. De heer iVan der Marot verdedigt evenals de Voorzit ter het voorstel. De heeren Turkenburg, C. B. Balelaan, Horlcnsius, Kelfkens cn Bn. Ba telaan geven hun meening te kennen. Het vcorstel om de behandeling uit te stellen lot de begrooting wordt verworpen, evenals het voorstel Beijen, terwijl liet voorsjel van het (lag, bestuur wordt aangenomen met 7 stem men. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. hebben besloten een auto-brandspuit aan to schaffen overeenkomstig het. rapport van 'de Commissie, voor f 5950, dus f 60 beneden het verleende crediet. De voorzitter be tuigt dank aan de Commissie en de heer van der Marei zoude het gewenscht vinden dat deze commissie nog niet ontbonden werd, omdat er nog verschillende zaken te regelen zijn. Aan mej. ZwartBrouwer wordt eervol ontslag verleend als verloskundige. Vastgesteld wordt een wijziging der ver ordening op de invordering der plaatselijke inkomst enbelasting. Aan de orde is het ontwerp-steunregeling aan werkloozen; de voorzitter leest het concept voor; enkele leden betuigen hun instemming met deze regeling, waarbij de heer Marei enkele vragen beantwoordt, wordt vastgesteld; de regelmg zal gelden tot 15 April a.s. Op verzoeken om voorBchot aan scholen ingevolge art. 101 der Lager-ouderwijswet wordt gunstig beschikt.. Tot leden van de financieele Commissie worden benoemd de heeren Turkenburg, Bn. Batelaan en Leliveld; tot leden van de Commissie voor Publ. Werken de hee ren C. B. Batelaan en J. Beijen; de heer van der Marei is voorzitter der commissie. Het rapport van den Accountant aangaan de het Electriciteitsbedrijf wordt dour den voorzitter voorgelezen, en daarna voor kennisgeving aangenomen. Na het beantwoorden van enkele vragen sluit de voorzitter de vergadering. Boskoop. Door een defect aan de motor moest gisterenmorgen de vuilnis als voor heen, met paard en wagen worden opgehaald Zooals men ziet is het paard nog steeds onmisbaar. De door gas bedwelmde Duilsche lo geergast in hotel Klaassen is niet meer tot bewustzijn teruggekeerd en aan de gevolgen overleden. Leiderdorp. De begrooting 'der ge meente, dienst 1924 is door Gedeputeerde Staten goedgekeurd. Burgerlijke Stand. Geboren Hendrik, z. v. W. Moraal en T. v. Winkel. Overleden: Andries Spek, jm. 30 j. Wadilinxveen. Burg. Stand. Gebo ren: Lena, d. v. J. Visser en M. Sleeuwen- hoek. Johannes, zoon van J. Ruissen en M. J. Jleijboer. Mijntje, dochter van J. de Joode en J. Fluit. Overleden: Emmelje van Willigen, 78 ja ren, echlg. van D. Kosler. Tot onderwijzer aan de Chr. M.u.l.o.- school is benoemd de heer Klausing van Nieuwzijl. Zwammerdam. Op een tweetal voor de Geref. Kerk alhier komen voor ds. G. J. Goede, te Westzaan, en dr. O. J. Gos- linga, te Oosthem. RECLAME. Gesprongen Winterhanden Jeukende Wintervoeten Ruwe en Schrale Huid Springende Lippen genéest men met PUROL, Doos 30 cn 60 ct'. Bij Apoth. en Drogisten; 7793 Haarlemmermeer. Bij gelegenheid van den Zondag te Hoofddorp gehouden voetbal wedstrijd had een der spelers, genaamd J. v. E. het ongeluk zoodanig te vallen, dat hij niet meer overeind kon komen. Met een ernstig gekneusd been werd hij opgenomen en gebracht bij een dokier, die een .voor- loopig verband legde. Onder veel belangstelling is de jaar vergadering van de School met den Bijbel te Hoofddorp gehouden. Het gezellige zaaltje in het Boazlokaal was geheel bezet. Nadat de heer Jac. de Graaf als voorzitter de ver gadering op de gebruikelijke wijze had ge opend, worden de jaarverslagen uitgebracht door den secretaris Chr. van Wi]k Ant.z. en C. G. van Wijk Lzn. Uil alles bleek, dat de lagere school goed bevolkt is en 230 leer lingen telt. Ook de in Juni 1923 opgerichte Uloschool gaat vooruit, hoewel de toename van het aantal leerlingen niet zoo groot is als men wel had verwacht. Somher was men echter gestemd door do verandering van den leeftijdsgrens, waarop de kinderen lot de lagere school mogen worden toege laten. Met het oog hierop werd op het stich ten van een bewaarschool aangedrongen. Als bestuurslid werd herkozen de heer Jac. de Graaf en in de vacature-Raven werd gekozen de heer P. J. Kraak. Aan het be stuur werd machtiging verleend om grond aan te koopen en.daarop een dubbele mid denstandswoning te doen bouwen, zulks ten dienste van het personeel der beide scholen, omdat telkens weer blijkt, dat het moeilijk is om op billijke voorwaarden een geschikte woning te krijgen voor gehuwde onder wijzers. Ook werd goedgevonden dat het be stuur een stuk grond, grenzende aan het speelterrein der school zal aankoopen-, het welk noodig is om den uitbouw van de te genwoordige school met 2 of 3 lokalen voor het ulo-onderwijs mogelijk te maken. Deze lessen worden tijdelijk gegeven in een paar lokalen van de christelijke landbouwwinter- school. De heer S. Zijp hield nog een refe raat over de noodzakelijkheid van geldelijke bijdragen aan de schooltas en toonde met cijfers aan, dat hoewel in formeelen zin financieels gelijkstelling is verkregen tus- schen openbaar en bijzonder onderwijs ook deze bijzondere school niet kan worden in stand gehouden tenzij de vrienden van het christelijk onderwijs jaarlijks nog een belangrijke som daartoe otteren aan contrl- buliën en vrijwillige bijdragen. Hillegom. Een jongeman, zekere B., van de Sleenlabriek, reed per fiets de Meer straat uit en de Hoofdstraat in en wist juist vóór de passeerende stoomtram heen te ko-- men. Maar naast de tram reed nog een auto, waar hij onder raakte. De auto moest opgetild worden, om den fietser weg te ha len. Hij werd bij den groenlenhandelaar De Jong binnengedragen en bleek er vrij goed afgekomen te zijn; de (iels was geheel stuk. De auto-bestuurder had geen schuld aan hel ongeval. Op de vaart bij de Molenbrug zijn een man en een vrouw door het ijs gezakt. Ook een jongen ondervond, dat het ijs niet sterk genoeg was. Alle drie kwamen er met een nat pak af. Burg. Stand. Ondertrouwd: J. Ruigrok en E. M. Luk. Getrouwd: J. Warmerdam en W. v. Ast. Bevallen: K. BollMans, D. J. M. van Lieropvan der Putten. D. W. J. Sal man—Smakman, Z. H. MaasdamVink Z. J. OpstalRusman, D. E. J. M. van der LindenLudlage, D. P. Rus manvan Kesleren, D. I. Timmerman Schaap, D. Overleden: F. van Roodc 9 m., M. Katwijk-aan-Zee. Gisteren was" de Oude Kerk, die geheel gerestaureerd en ver groot is, Ier bezichtiging gesteld met het oog op de toewijzing van do zitplaatsen, die heden geschiedde. Voor deze kerk zijn we der enkele giften binnengekomen. De oudste predikant, ds. Rutger9, mocht van H. M. de Koningin een gift van f 100 ontvangen. Bij de Kerkvoogdij kwamen Iwee gitten van f 100 in, terwijl ds. Voorsteegh een bedrag van f 70 ontving van catechisanten. Ook werd een mooie waterkaraf met glas cadeau gedaan. Behoudens onvoorziene omstandig heden is de plechtige in gebruik neming gesteld op Woensdag 27 Februari, des na middags te 3 uur. Van de Irawlvisscherij kwamen kraan dag te IJmuiden aan de markt de loggers: KW. 53 met f 538; KW. 170 mot f 583; KW. 23 met f 587; KW. 92 met f 504; KW. 87 met f 586; KW. 21 met f 508 en KW. 76 met f 1008 besomming. Lisse. Alhier sprak de leger- en viool- predikant ds. II. Jansen in „Rehoboth" over hot onderw. „Wat doet de Ned. Mil. Bond?" Met belangstelling werd de spreker gevolgd, die zoo geheel naar waarheid het leven der soldaten teekende. Burger!. Stand. Geboren Cornelia Johanna, D. v. C. J. Schenk en M. C. Breed. Jacobus Cornelis, Z. v. G. Grim bergen en A. M. Koek. Ondertrouwd: H. van Maris en E. Was senaar. Overleden: Jan Blokker, wedr. van J. Yarkevisser, 78 j. De Sts.Crt. bevat de statuten van de N.V. O. van Werkhoven'» Automobielbe drijf, alhier. Kap. f 150.000, gedeeltelijk geplaatst. Directeur C. van Werkhoven. Ncordwijk. Gisteravond hebben ecnige dames en heeren, ten bate van het Nuts- lokaal op den Oude Zeeweg een muziek- en tooneeluitvoering gegeven in hotel Royal op de Voorstraat. Het pas geopende Nutslo- „kaal had dringend behoefte aan gelden en het is zeer toe te juichen, dat het denkbeeld om op deze wijze in de behoeften te voor zien, weerklank vond bij zoovelen, aan wie het geven van zoo'n avond ten volle is toevertrouwd. De heer Duyster opende don avond, als vertegenwoordiger van het Nutsbesluur we gens verhindering van den voorzitter. Voor de pauze werd uitsluitend muziek en zang ten gehoore gebracht. Viool, piano, cello en zang wisselden elkaar af. Verscheidenheid behaagt en dat was hier ook wel degelijk het geval, voorat daar de instrumenten in goede, om niet (e zeggen in beste handen waren, terwijl de zangeres zich eveneens flink van haar taak kweet. Het slotnummer .American songs" viel niet minder in den smaak om den humor, dien het zoo koste lijk te genieten gaf. Er werd om de vier negers onbedaarlijk gelachen, en met recht. Na de pauze kwam het looneelstukje, dat werkelijk schitterend werd opgevoerd. Allen verdienen een woord van lof voor de wijze, waarop zij hun taak hebben opgevat. Dal or bloemen werden aangeboden, zal zeker geen verwondering wekken. De rijksveldwachter, brigadier-titulair, J. de Jong, die begin Maart naar IJselmonde vertrekt, .zal daar werkzaam zijn als briga- (Jier. Zijn plaals alhier zal niet worden aan gevuld, zoodat dan de majoor van de rijk9- veldwacht, evenals vroeger, alleen over blijft. Noordwijk-Binnen. In de groote zaal van het Juvenaatsgebouw aan de Van Lim burg Stiriunstraat alhier gaf Zondagavond de K. K. dnmes-tooneclvereeniging Stella Matutina" een liefdadigheids-uitvoering ten bate der vereeniging „Hulp in de Huis houding: Rozeknop". Na het openings woord van don geestelijken adviseur wer den opgevoerd „Mina, Lina of Wio niet waagt, dio niet wint", blijspel in vier be drijven, eu na da pauzo: „De valsehe ba rones", klucht in een bedrijf en „Het nieuwsgierige Kamermeisje" ook een klucht in een bedrijf. Daarna sluiting. De uitvoe ring was zeker verdienstelijk. De aanwezi gen zullen dan ook wel voldaan zijn ge weest. Nooidwijk aan Lee. Zondag heeft de nieuwe auto van de ondernemers van den dienst NoordwijkHaarlem ook dienst ge daan. De met vlaggen versierde wagen, die veel grooter en zwaarder is dan do andere twee wagens, maakte een prettigen indruk, en ook do reis in deze auto zal wel gerie felijker ziju. Door het in dienst stellen van dezen wagen zal het aantal passagiers ook wel weer toenemen, waar het de onderne mers natuurlijk ook om te doen is. Zaterdag had de 18-jarige J. D. het ongeluk door zijn wagen te worden over reden. Zijn beide beenen bleken gekneusd te zijn. Onze badplaats wordt telkens nog maar meer opgeknapt en verfraaid, 't Is thans do weg, welke van den Nieuwe Zee weg langs den watertoren loopt, tusscheu de duinen doof, die onder handen is geno men. 't Was al een mooie weg en nu aan de zijden beplant met dennen etc. zal het zeker een heel mooie wandelweg worden, welke de moeito waard zal zijn ook voor de vele vreemdelingen. Naar we vernemen zal de nieuwe Chr. bewaarschool 1 Maart in gebruik genomen worden. Al is 't nog vroog, een en ander schijnt wel te wijzen op een drukken zomer. Ver schillende villa's en woningen zijn al ver huurd, en er schijnen veel aanvragen té komen. Ons oude Noordwijk schijnt nog steeds aantrekkelijker te worden. Noordwijkerhout. De raad dezer ge meente vergadert a.s. .Woensdagmiddag te 3 uur. Rijnsburg. De handel in bloemen aal de bloemenveilingen blijft zeer levendig. De vraag voor export is groot. De prijzen zijn goed; voor sommige soorten zelfs f 17 per 100. De vraag voor Dnitschland was heden iets minder. Valkenburg. Alhier zou op 28 dezer een bijeenkomst plaats vinden georgani*. seerd door den Gereformeerden Bond in do Ned. Herv. Kerk, afdeeling Leiden, in de Ned. Herv. Kerk, met als spr. ds. W. Bieshaar uit den Haag. Het doel van deze saineukomst was oin' te geraken tot do oprichting van een afdee ling van den Geref. Bond. Nu is echtar het kerkgebouw der Hervormde Gemeente voor dit doel geweigerd, daar, volgens de Waarheidsvriend, de bevolking over het meerendeel confessioneel is, eaide over winning aan hun kant ie. Het blad schrijft verder; „De confessionoelen trokken nu cemaal liever één lijn met do ethschen, dan met de Gereformeerden, wat een op lossing ten goede niet gemakkelijker maakt en ook Valkenburg nu in do misère laat zitten." Voorschoten. De melkprijs is met in gang van heden 1 cent per liter verlaagd. De R.-K. Vrouwenbond, afd. Voorscho len vierde Zondag j.l. haar patroonfeest. Deze feestdag werd des morgens ingezet met een Algemeene Heilige communie, terwijl 'n Heilige Mis werd opgedragen tot intentie der leden van den Vrouwenbond. Des avonds had in het R.-K. Vereenigingsgebouw de jaarvergadering, welke een feestelijk karak ter droeg, plaats, waartoe tevens de_leden van den Jonge Vrouwenbond toegang had den. Met gebed en een woord van welkom tot de aanwezigen, werd deze feestelijke bij eenkomst geopend door de presidento mevr. J. F. De KlcermaekerMaas. Mej. M. v. d, Geest, secretaresse, las daarna de notulen der vorige vergadering. Uit het jaarverslag bleek dat de opgerichte naaischool met groot succes werkzaam is geweest en in een groote behoefte voorziet, Dank werd gebracht aan mej. A. Remmers- waal, de bekwame leidster van de naai school. Herdacht werd het behalen van den eersten prijs door de Naaischool op de ge houden huisvlijttcn toonstelling. Voor de hulpactie van Rijnland (Duilschland) geor ganiseerd door den Vrouwenbond, zijn door ongeveer 40 leden honderd stuks vervaar digd en opgezonden naar het hoofdcomitê, Bij ontstentenis van de penningmeesteresse las de secretaresse het financieel jaarver slag. Do inkomsten met het batig saldo van 1922 bedroegen f 342.01s en de uitgaven t 278.49s-zoodat de rekening 6loot met een batig saldo van f 63.52. Do rekening werd nagezien en in orde bevonden en onder dankzegging gearresteerd. Het ledental bedraagt thans .172 leden. In gekomen was een schrijven van de corres pondente van het huisvestingscomité, waar in dank werd gebracht voor het zenden van goederen voor Rijnland. Tevens was ingeko men een missive als aanbeveling tot steun aan het liefdewerk. De Inlandsche Missie" welk liefdewerk ten zeerste werd aanbevo len door Z .D. II. Mgr. A. J. Callier, Bisschop van Haarlem. De presidente deelde de vergadering mede dat het plan was, de dames tooncelclub*een uilvoering te doen geven, tegen entree, na Paschen en het batig saldo ten bate van de Inlandsche Missia'af Ie dragen. De dames Van Cassel, De Kleermaeker Maas, Schüsz en Van Wensen werden als bestuursleden herkozen. Bij de rondvraag sprak de pastoor P. Meyer dc vergadering loo cn richtte een woord van dank tot het bestuur van den Vrouwonbond voor de vele werkzaamheden verricht tot hel welzijn van velen. Na dit officieele gedeelte kwam het vermaak aan de beurt; door de bioscoop werden enkele films verloond en de jonge vrouwenbond gaf een vijftal voordrachten ten beste, die de lachspieren der aanwezigen in bewoging brachten. Mej. M. v. d. Geest accompagneerde op de piano. Het was reeds laat in den avond toen deze feestvergade- ring met gebed werd gesloten. Door DOUGLAS VALENTINE. Schrijver van „De man met den Klompvoet". Geautoriseerde vertaling van W. E. P, (Nadruk verboden). 43) Voor liet oogenblik, besloot Desmond, moest hij zoowel Strangwise als Bellward buiten rekening laten. De eenige richting, waarin hij zijn onderzoek naar Barbara Mackwayle kon beginnen, was de richting .van Campdcn ilill en mevrouw Malplaquet. Het heerlijke weer deed hem besluiten naar Campdcn Ilill te wandelen, om zijn na- Sporingcn daar te beginnen. Dus wandelde hij door het park in Kensington Gardens in de richting van de mooie hellingen van Not- ling Hill. In de Bayswater Road ging hij oen Postkantoor binnen en raadpleegde het Lon- densehe adresboek. Weldra had hij zich er van overtuigd, dat bij ds honderd duizenden Van namen, door den onvermoeiden ijver yan den uitgever Kelly bijeengebracht, die .van. mevrouw Malplaqquet niet te vinden was. bn ook in het slraalnamenregister Stond zij niet genoemd als een van de bewo ners van Campden Ilill. Ik ken geen aar diger Londensch stadsgedeelte, om in te wo nen dan de rustige straten en tuinen, dio .verspreid liggen op dezen landetijken hen- Vel. De steilheid van de hellingen, die aan de ecDo zijde van Kensington High Street en san de andere van Holland Park Avenue op- ït'jgen, is oorzaak, dat de atmosfeer van Buderwetsche rust op dit algelegen plekje bewaard blijft. De heuvel met zijn hellingen, die zoo steil zijn, dat iemand met eenige verbeeldingskracht zich zou kunnen wanen op 'n pad, dat naar een of andere rotsves ting van de Hooglanden voert, is een belet sel voor orgeldraaiers en motorbussen en andere leden van de groote vereeniging tot bevordering van straatrumoer. Wanneer gij den top nadert, wordt de rust om zoo te zeg gen meer voelbaar, totdat gij u kunt verbeel den duizend mijlen in plaals van even zoo veel meters verwijderd te zijn van de drukke bedrijvigheid van Kensington of het roezige centrum van Nolting Hill. Zoo verschillend in grootte en uiterlijk zijn de huizen, dat het schijnt alsof zij los gebroken zijn uit de meest heterogene opeen stapeling van steenen en kalk, die de Ko ninklijke Burcht van Kensington vormen, en toen in grootcn getale naar delf top van den heuvel zijn geloopen, om daar nu met verachting neer te zien op hun minder ge lukkige familieleden in de vlakte. Op Camp den Hill zijn huizen voor elke beurs en eiken smaak van af het gewone huis met den luin rondom lot de kleine één-verdie pingshuisjes toe, die door Kunst (die in dit stadsgedeelte bloeit) en een shilling of tien aan verf gemaakt zijn tot een soort cottage. Een halfuur dwaalde Desmond doelloos langs de stille wegen en de aardige huizen met de fleurig geverfde deuren en de glim mende koperen kloppers. Hij had geen be paald doel; maar hij hoopte vaag, dat hij een of ander gegeven zou opdoen, dat hem bij hel huis van mevrouw Malplaquet kon brengen. Langzaam wandelde hij voort, be keek de huizen en lelie nauwkeurig op de gezichten van de voorbijgangers, die hij nu en dan tegen kwam, zonder evenwel iets dichter bij zijn doel te komen. Het begon nu Ie schemeren. Op den top van den heuvel stak de watertoren scherp en donker af tegen den avondnevel. Des- mond was langzamerhand den weg kwijt geraakt op zijn omzwervingen, en slond be sluiteloos slil op een tweesprong; hij dacht, dat het maar het besle zou zijn naar den hoofdweg lerug to keeren; misschien had hij daar kans een taxi op te pakken, die hem naar zijn club terug zou brengen .Hij koos op goed geluk af één van de beide wegen; maar dat bleek een omweg te zijn, die hem weer op dezellde plaals bracht, waar hij juist vandaan kwam. Daarop nam hij den anderen weg en volgde dien, zonder te let ten op verschillende zijwegen, die, vreesde hij, een strop zouden zijn nel als de laatste. Maar de Iweede weg was al even slecht a's de eerste. Hij liep dood on Desmond kwam voor een muur te slaan. Ilij keerde terug en keek uit naar iemand, wien hij den weg zou kunnen vragen. Maar de straat was geheel verlaten. Hij scheen op den top van den heuvel ie zijn, want alle straten liepen berg afwaarts. Hoewel het snel donker werd, was er toch nergens licht le zien in de huizen en de straatlantaarns wanen nog niet aan gestoken. De roezige geluiden van het drukke verkeer drongen hier lot zijn ooren door als het geruisch van de brandingmaar verder was de wind. die door de struiken in de tui nen suisde, het eenige geluid, dat hij hoorde. Desmond begon langzaam den weg, dien hij gekomen was, terug le wandelen. Plotse ling viel zijn blik op een licht, dat aanging boven een huisdeur. Toen hij vlak bij geko men was, zag hij, dat een gaslicht brandde in een afdak boven de huisdeur van een aardig twee-verdiepingen-huis, helwelk af zonderlijk slond in een peuterig klein tuintje. Hij had grondig genoeg van het doel loos heen en weer loepen cn ging op het aardige huisje at. Op zijn bellen werd de deur geopend door een dienstmeisje met schort en muts, dat op dezelfde schaal van het huis scheen geschapen te zijn, zoo'n nietig, klein persoontje was zij. „O meneer", zeide zij, loen zij hem zag, „kwam u om do kamers?" En zij wees naar het bovenslc gedeelte van de deur, waar Desmond nu eerst bij hel gaslicht een kaart ontdekte met het op schrift: Gemeubileerde kamers te huur. De onverwaclüe vraag van het dienst meisje deed een plotselinge éedachle in zijn brein opkomen. Hij had geen kamer op de club gereserveerd en allo slaapkamers kon den wel besproken zijn. Waarom zou hij geen kamer in dit huis nemen, midden in het kamp van zijn tegenstanders, en een paar dagen op de loer gaan liggen, of hij mevrouw Malplaquet kon ontdekken of iets kon vinden, dat hem op een spoor kon brengen. Dus antwoordde Desmond van ja, dat hij gekomen was om de kamers. Het meisje zei, dat zij het mevrouw zou gaan zeggen en liet hem in een keurige zit kamer, netjes en vroolijk, met blauwe cre tonnen gordijnen en een blauw karpet; een gravure van „Koning Cophelua en hel bede laarsmeisje" hing boven den schoorsteen mantel. Zoodra je de kamer binnenkwam, sprak ieder ding als 't ware van de goed- kcopc winkeltjes van Tottenham Court Road. Toen ging de deur open en een kleine, dikke, prachtig opgedofte dame kwam met groot gerinkel en geruiseh binnen. Hel ge rinkel werd veroorzaakt door de groote hoe veelheid versierselen, die zij aan alle kan ten droeg; 't geruisch door een zwarte, sterk glanzende, zijden japon. Met elke beweging, die zij maakte, rinkelden de groote, athan» gende steenen, dio zij in de ooren droeg, en hel gerinkel werd begeleid door een melo dieus getingel van de charivari-armbanden, die haar polsen versierden. Zij nam Desmond met een korten blik van het hoofd tot de voeten op en zijn voor komen scheen haar te bevallen, want zij glimlachte, terwijl zij met tamelijk gemaak te slem zei: „Mijn (ze zei bijna „meen") meisje ver telde, dat u de kamers wenschte te ziont" Desmond bevestigde, dat dit zijn verlan gen was. „Gaat u zitten, alstublieft", zei het kleine vrouwtje. „U zult waarschijnlijk al begrepen hebben, dat ik niet gewend ben menschen „cn pension" le nemen-, maar van mijn man aan het front is, heb ik een slaapkamer en deze zitkamer vrij en ik dacht. Zij hield op en keek Desmond scherp aan. „U is zeker officier, nietwaar?" vroeg zij. Desmond boog. „Mijn naam is majoor Okewood", ant woordde hij en hij noemde zijn regiment. „Mijn man is ook officier", antwoordde de vrouw, „kapitein Viljolin-Smythc; mis schien heeft u hem wel ontmoet, niet? Na tuurlijk, wanneer ik niet had gezien, dat u beroepsofficier was, zou ik niet De zin eindigde vaag. Desmond vroeg naar haar condities en het verbaasde haar, dat hij die onmiddellijk aannam, „Maar u Keeii de slaapkamer nog niet eens gezien 1" bracht zij in 't midden, {Wordt vervolgd)'.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5