No. 19616. DINSDAG 19 FEBRUARI Anno 1924 (WNeele Kennïsppvïiwen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van hecten. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVEBTENTIEN: 80 Cis. per regel. Bij regelabonnement belangrijk fageren prijs. Kleine Adrertcntiên, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 CU., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens po3trecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postehèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 64 PRIJS DEZER COURANTi Voor Leiden per S maanden 8.35, per week jf 0.18, Buiten lalden, waar agenten gevestigd zijn. per vreek .0.18, Franco per poet 2.85 portokosten. Olt nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. G E MEE M TELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Vischmarkt 18, tel. 1225 is WOENSDAG verkrijgbaar N. Z. BOT a f 0.19, SCHEL- VISCH a i 0.26—i 0.38, SCHOL a f 0.22— f 0.38. SCHAR a f 0 22 en VOLLE HARING a f 0 05 per stuk. N C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 19 Februari 1921. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen aan 'do N V. Koekfabriek „De Bij" en recht- verkrii"enden vergunning is verleend tot uitbreiding van de koekfabriek in hel per ceel Groenesleeg No. 10. Sectie I. No. 2500 N. C. DE GIJSELAAR, Burgem VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 16 Februari 1921. De Roeping der Religieuze Jongeren ten opzichte der samenleving. In zijn tweede lezing voor den V. C. S. 3., door prof. G J. Heering gisteravond in hel klein auditorium van het academie gebouw gehouden over de roeping der Reli gieuze Jongeren, behandelde de hoog leeraar hun roeping ten opzichte van de samenleving. Eerbied voor den mensch zoo ving hij aan blijft het uitgangspunt. Van zake lijkheid tot menschelijkheid blijvc de rich ting. Met een indiviiueele ethiek komen wij er echter niet. Het is immers juist deze maatschappij, die zoo dikwijls de zaak ten koste van den mcnsch verheft. De klassen strijd, al kan hij vaak anders worden ge voerd, is geen willekeurige uilvinding, maar een onvermijdelijk gevolg van ons produc- tie-svstcem. Meer dan nog door de loon- vraag wordt hi] beheerscht door het gevoel yan onmondigheid en afhankelijkheid der arbeiders, wier werkkracht koopwaar is ge- Worden. Het loon van zakelijke behandeling van menschen, kan en zal nooit anders zijn dan wrevel en verzet Ook zal hij het ver dwijnen van den seigneuri.alen in den ser- vielen stand de mogelijkheid steeds geringer worden, dat er gemeenschap en solidariteit bestaat lusschen werlde en ontbering, lus- «chen machten en afhankelijkheid. Vooral waar de zaak heerscht (bezit, geld, macht) triomfeert het egoïsme en raakt de eerbied voor mensch en volk zoek. De zake lijk georiënteerde Staten die als goden wil len heerschen, kunnen in elkander niel an ders dan concurrenten zien en zijn niet bij machte, om elkaar, noch om hun onderda nen te eerbiedigen. Langs alle wegen, die het tractaat van Washington open liet, wa penen zij zich weer, en zelfs de geboorte van het komende geslacht wordt bpgroot in het licht van den komenden oorlog Hoe hebben de religieuze jongeren te slaan tegenover deze samenleving? Met be reidvaardigheid om te diehen, maar met een bereidvaardigheid, die kritisch inziet, hoe er gediend moet worden In de jonge jaren trachtte men zich dit inzicht te veroveren. Wij, ouderen, zeide spr., hebben ons vroe ger te veel schuldig gemaakt aan „de zonde der gedachteloosheid". Het zedelijk beginsel dezer kritiek bhjve: eerbied voor den mensch. Wij kunnen God in de samenleving niet beter eeren dan door den mensch te eeren Broederschap is meer resultaat dan beginsel en slaat alleen slerk zoo zij wor telt in religieuzen eerbied voor den mensch. Uitgaande van dat beginsel, zijn de reli gieuze jongeren, naar spr meent, geroepen op te komen voor lo. Eenheid van moraal in het persoon lijk en in het maatschappelijk leven. Wat slecht is op het eene gebied (de zelfzucht) is ook slecht op het ar.dere. Dat geldt zoowel voor de samenleving lusschen burgers als voor die lusschen Staten. Men zal moeien 1 komen tol de uitdrukkelijke erkenning van de waarheid, dat er nergens tweeërlei mo raal bestaat. 2o. Meerdere gemeenschap in arbeid, ar- beidsduel en arbeidsbelang. Gemeenschaps productie. (Rathenau) iets anders dan Staatsproductie, is geen panacee, maar zal de ondraaglijke spanning breken en den groei van gerechtigheid bevorderen. Zij zal meerdere gelijkheid brengen in levens voorwaarden. de schande van rijkdom en armoede verminderen. De vernederende af hankelijkheid en onmondigheid wegnemen, kameraadschap mogelijk maken, naar bo ven en naar beneden, terwijl er in de poli tiek meer plaats zal komen voor beginselen. Maatschappelijke verandering moet en zal komen. Wij hebben slechts dieper invreten de ellende te verwachten van partijen, wier programma's uit tegenhouden en wier daden j uit „neen" zeggen beslaan (prof. Van Blom). De socialistische partij kan men verwij- 1 a. dal zij in gebreke blijft de geestesge steldheid te kweeken, die noodig is voor een Umenlevinz. zooals zij bedoeld. Maar lege- I lijk geven wij loe, dat haar slaat van dienst op het gebied van sociale hervorming niet gering is. en erkennen wij, dat alleen het socialisme, hoe ook opgevat en in welk tempo ook uitgevoerd, [>erspectief biedt voor een maatschappij van zoodanig gemeen schapskarakter, dal eerbied voor den mensch en daarop gegronde zedelijke en solidariteit verwezenlijking vinden kunnen. Persoonlijke en maatschappelijke regene ratie moeten niet op elkaar wachten, maar elkaar de hand reiken; alleen samen kun nen wij wat uitrichten. Innerlijk leven en politiek moeten tot elkander worden gebracht, opdat het inner lijke leven meer mocht krijgen in de wereld en de vuile machten terugdringen en opdat de politiek ophoude een ideaallooze reaal- politiek te zijn, die op zoo irriëele wiize het welzijn der volkeren heeft gediend. De democratie, waaraan, of men dit wil of niet, de toekomst is, kan een zedelijk gevaar worden en oen zedelijke redding. Aan de Religieuze Jongeren de laak om het demo cratisch beginsel, dat in den grond een Christelijk beginsel is (Kohnstamm) te aan vaarden en zijn gang door de wereld hoog en nobel te maken. Eerbied voor de geeste lijke individualiteit van mensch en volk blijve den grondslag. Van die eerbied vervuld hebben do Reli gieuze Jongeren hun houding te bepalen tegenover den „komenden oorlog". Ernstig hebben zij zich af te vragen of er één doel ter wereld is, dat de middelen van den mo dernen oorlog heiligt. In geen geval mogen zij het religieus ideaal prijs geven voor oen nationaal of ander ideaal De komende sa menleving zal. indien zij beter is dan de huidige, voor geen gering deel geboren zijn uit die idealen, waarlegen de tegenwoordige samenleving zich nog verzet. De verantwoor delijkheid van het opkomende geslacht aldus besloot spr zijn schoone redo j springt hier in hel oog. Geestelijk leven in Amerika. Voor een matig bezette zaal hield prof. dr. K. H. Roessingh in het Leidsche Volkshuis gisteren de aangekondigde voordracht Na even uiteengezet te hebben hoe ondoenlijk I het is na een kort bezoek een zuiver beeld te geven van het geestelijk leven, waarin het Arnerikaansche volk leeft, beloofde spreker in enkele trekken zijn persoonlijke indruk ken mcc te deelen en schetste daarop hoe imponeerend al dadelijk voor den vreemde ling de aankomst is in de haven van New- York, De geweldige gebouwen, veertig iï vijftig verdiepingen hoog, verbijsteren den toeschouwer en zijn als een symbool van de techniek, welke in Amerika haar toepassing vindt. Beginnend bij het kerkelijk leven, komt men al dadelijk onder den indruk van de groote verscheidenheid van Kerkgenootschap pen, die men in Amerika aantreft, en dan blijkt het al ras, hoo de Yankee in veel op zichten is als een kind, dat zich door uiter lijkheden spoedig laat beïnvloeden. Welspre kendheid wordt door hem op hoogen prijs ge steld; hij is emotioneel en zoo laat het zich verklaren, dat een zekere Billy Sunday, een vroegere worstelaar, die ook op den preek stoel zijn physieke kracht zoo nu en dan nog demonstreert, daarbij een vlugge tong heeft, talrijke volgelingen vindt. Voorts treft ons do vcrwerktuiglijking van het leven. Zooals de verkeersagent op drukke punten van af zijn toren de seinlichten han teert en machinaal het verkeer regelt, zoo behartigt de predikant van uit zijn bureau de gemeentebelangen met behulp van de te lefoon, de typiste, etc. Hij moet van nature een goed organisator zijn wil hij iets berei ken en het doet, 's Zaterdagsavonds zeer wonderlijk aan, als men op de laatste blad zijde van ieder dagblad de reclames leest, waarin de op Zondag te houden diensten worden aantrekkelijk gemaakt. De universiteiten zijn op weelderige wijze ingericht, de uitgebreide bibliotheken wek- j ken de jaloezie van rncnigen geleerde in 1 Europa, doch het zijn stichtingen van parti culieren, wat dit nadeel heelt, dat er een groot gemis aan vrijheid is en de docenten zich in een eng kader bewegen. Men moet vaak te veel rekening houden met de wen- schen van den stichter en de geestelijke be langen raken daardoor wel eens op den ach tergrond. Voorts treft ons de centraliseering. Er wordt aan allerlei gedacht om het kerkelijk leven te bevorderen. Zoo heeft menige Kerk een soort kinderbewaarplaats, waar de moe ders op den Zondagmorgen hun telgen kun nen deponeeren, wanneer zij zelf van de preek wenschen te genieten. De gemeente is het middelpunt van het sociale leven; diners en soupers gaan dikwijls aan een bespreking vooraf, gemeenschappelijke uitstapjes worden beraamd en de toon is daarbij gemoedelijk en ongedwongen. De Federatie van Christelijke Kerken, die ook de Katholieke omvat, is een groote macht in de Vereenigdc Staten. De afschaffing van de slavernij, de Verbodswet, Ontwapenings conferentie te Washington waren alle voor een groot deel te danken aan hef gezag der Kerken. Groote zedelijke idealen worden in waarheid door deze machtige organisatie ge dragen. Het volksleven is slerk Bijbelsch bepaald. De Amerikaan heeil nooit meegemaakt de groote botsingen in liet geestelijk leven, die bij ons in do vorige eeuw zooveel beroering brachtea. De Zondagsscholen houden de leer lingen veel langer flan bii ons en het onder wijs aldaar vervangt voor een groot deel de catechisatie. Een oordeel over het Internationale leven heeft de doorsnee-Amerikaan niet; hij heeft er weinig belangstelling voor, weet er ie wei nig van; hij heeft zijn eigen problemen: het negervraagsluk de Prohibition, etc. Alleen de verder zienden hebben eenig begrip van de groote verantwoordelijkheid, welke ook Ame rika heeft voor de dreigende debacle in Europa en trachten dit inz'icht ook bij ande ren te verlevendigen. De eindindruk van dit alles moet wel zijn, dat, ondanks dc bewondering, die men voelt voor den durf, den arbeidslust, de vooruit strevendheid, waarmede men daarginds is bezield, het leven in Europa begeerlijker is. Men leeft er dieper, heeft een krachtiger be sef van geestelijke waarden; men voelt hier, dat zoowel kunst als religie zijn opgegroeid uit een verleden; men kent hier geestelijke tradities, die men tot geen prijs zou willen missen. 3-Oetobei-Veieeaiging. Gisteravond heeft het bestuur der ,3-Oc- tober-Vereeniging weder- vergaderd met de bestuurderen van V. V. V., de drie Midden- standsvereenigingen en de „L.A.W.E.T.". Thans ie definitief besloten, dat gezamenlijk voor oon algemeene verlichting en versie ring van de stad met 3 October zal worden zorg gedragen. Het Hoofdcomité daartoe heeft zich als volgt geconstitueerd: P. A. v. d. Heide, na mens V. V. V.; G. J. van Deene, namens „De Hanze"; Joh. Dekker .namens de Ver. v. Handeldr. Industr. Middenstand; M. Ziegelaar, namens de Chr. Middenst.-Ver- eeniging; J. G. Pulle, namens de „L. A. W. E. T.", terwijl namens de 3-October- Verecniging is afgevaardigd de heer A. M. Touw. Het Hoofdcomité zal worden gepre sideerd door het bestuurslid der 3-October- Vereeniging. Voorts zai de heer Ziegelaar het secretariaat der Commissie op zich nemen. Het is aan geen twijfel onderhevig, of dit Comité zal van de inwoners alle medewer king verkrijgen, want, vooral nu H. M. de Koningin de toezegging heeft gedaan, dat Zij op 3 October de feeslelijkheden zal ko men bijwonen, moet onze stad in feest- kleedij gestoken worden. Wij wenschen het Comité gaarne alle succes en richten bij voorbaat reeds een woord van opwekking tot de burgerij om het Comité in al zijn pogingen te steunen. Naar ons mede ter ooren kwam, krijgt Leiden ook oen 3-October-Winkelweek. De wethouder van onderwijs zal mor genmiddag niet om één uur, doch om twee uur spreekuur houden. In de gistermiddag gehouden vergade ring van aandeelhouders der Leidsche Brood fabriek is prof. dr. S. G. de Vries als com missaris herkozen. Benoemd is bij enkele candidaatstel- ling tot quaeslor coilegii van het Lcidsch Studentencorps de heer R. C. Burlag, can- didaat van het aftredend Collegium. Naar „Het Vad." verneemt, komt dr. Leo Polak, privaat-docent aan de universi teit van Amsterdam, zeer ernstig in aanmer king om prof. mr. W. van der Vlugt op te volgen als hoogleeraar in de rechtsfilosofie en de encyclopedie van het recht aan de Universiteit alhier. In de buitengewone vergadering van aandeelhouders dor N. V. Nederlandsche Fa briek van Verduurzaamde Levensmiddelen v.h. W. Hoogcnslraaten Co., Leiden-Alk- maar Donderdag a.s. alh. te houden, zal aan de orde komen benoeming van een nieuwen directeur in de plaats van wijlen mr. E. L. Th. Hoogenstraaten. Met ingang van Zondag 23 Maart a.s., zal de conducteur der Ned. Spoorwegen J. Peters van Nijenhof, overgeplaatst worden van Rotterdam D. P. naar Station H. S. M. alhier. Het R.-K. Huisvestingscomité verzoekt ons mede te deelen, dat a.s. Donderdagmid dag te drie uur in de Mon-Père-Kerk biecht zal worden gehoord voor de Hongaarsche kinderen door den welerw. heer Schweit zer. Het hoopt en verwacht, dat alle Hon gaarsche kinderen aanwezig zullen zijndat de pleegouders hiervoor zullen zorgen. De pleegouders, die dit mochten wenschen, kunnen zeiven den weleerw. heer Schweit- zet spreken, na aanmelding aan de pastorie Oude-Vest. Heden had door R. en W. ten Stad- huize de aanbesteding plaals van; A. (Bestek no. 6). Het witten en kleuren van Plafonds en Muren (in 4 perceelen); B. (Bestek no. 7). Hei wassohen van rut ten, enz. (in 10 perceelen). C. (Bestek no. S). Het schoonmaken en onderhouden van Jaloezieën, Gordijnen, Vlocrkleeden. A. Zeven inschrijvingen: F. A. Wempe: perc. 1 f2204, perc. H (647; perc. HI f2098, perc. IV f481. W. Bekooy: perc. I f2397, perc. II f548, perc. III f 1696, perc. IV f 552. W. Kukler: perc. I f 1340, perc. II f 649, perc. Ill 1 1239, perc. IV f DOO. J. A. dc Best: perc. I f 1460, perc. II f 1160, perc. Ill 1 1650. perc. IV f 300, J. Araoldus; perc. I f 1210, perc. f 1420, perc. II f 420, perc. III f 955. W .Verhoef: perc. I 11188, perc. n f415, perc. IU f 886 en perc. TV f 430. C. D. J. Welling; perc. I 12460, perc. II 1800, perc, IV f350. B. 2 inschrijvers, t.w. J. Kukler 1. f649 2. f 599, 3. f 569, 4. f 539, 5. f 309, 0. f 1249 7. f 409, 8. i 269, 9. f 199, 10. f 339 L. van Es 6. 1847, 7. f 344-, 9. 1170, 10. f 330 C. 11 inschrijvingen A. de Graaff 1. f330, 2. f224 F. J. Milo 1. f270, 2 f 155, 3. f 118, 7. f 124 J. van Bemmel 1. f 205, 2. f 200, 3. f 146, 4. f 150, 5. f 54.50, 7. f 150, 8. f 150 J. Jansen 2. f 199, 4. f 129, 5. f 69, 8 f 139 J. van Weeren Jr. 2. f 158, 5. f 42 A. van Weeren Jzn. 4. f 125 J, van der Wilk Cz. 6. f 385 Van Ewijk en Zn. 6. f 380 J. C. Schiphuizen 9. f 1045 A. La- dan 9. f 1016 L. van Es 9. f 629 Alle inschrijvers le Leiden woonachiig. Gisteravond ongeveer halfacht werd brand gealarmeerd op de Haven. Bij onder zoek bleek deze te zijn ontstaan in liet per ceel Havüfi 32, bewoond door den heer W. Swaak, blikslager en handel in emaille- en ijzerwaren. De brand scheen door een onbe kende oorzaak te zijn aangekomen op den zolder, die tot bergplaats was ingericht en waar veel goederen lagen. De eigenaar was in den loop van den avond nog op den zol der geweest en had er een lucifer ontstoken, zoodat de waarschijnlijkheid groot is, dat er een vonk is gevallen in de brandbare goe deren en deze zoo vlam hebben gevat. De politie rukle het eerst aan mei baai- spuit die echter spoedig door de brandweer kon overgenomen worden. Dczo was toch ook onmiddellijk daarna met bekwamen spoed op hot terrein met de groote auto motorspuit, gevolgd door de kleine stoom spuit en twee slangen op de waterleiding. De molorspuit posteerde zich voor hot hoogo gebouw op de haven en wierp met vier stra len intensief werkend, groote massa's water in de fel brandende bovenverdieping, terwijl ook water werd gegeven aan den achterkant van het perceel in de West-Havenstraat, i I Het was een geluk dat de wind uit Noord- Oostelijke richting woei, dus naar de Haven toe, anders had het vuur zich allicht meege deeld aan de woningen in do West-IIaven- slraat. Ongeveer le haUnegen was men hel vuur meester en sleeg alleen maar een enkele lek kende vlam nog boven de rook uil. Het bo vengedeelte brandde geheel uit en de win kel, die ruim aan goederen was voorzien, verkreeg zeer veel waterschade. Ook de be lendende perceelen, aan den eenen kant be woond door J. Blok en dc Wed. J. W. van HeelBens, aan den anderen kant door den winkelier Fontein, leden eveneens veel wa terschade. Bij de laatstgenoemde familie lag op de eerste verdieping een bejaarde vrouw ernstig ziek. Deze moest uit voorzorg in ze nuwachligen toestand naar beneden gebracht worden, wat in het gezin heel veel conster natie verwekte. Ruim negen uur kon de kleine stoomspuit inrukken en tot ruim 10 uur bleef do molor spuit op het terrein. Te halfelf was de straat weer in haar gewonen doen. De politie heelt op uitstekende wijze voor de goede orde ge zorgd en had spoedig het terrein afgezet. Er waren heel veel menschen op de been. Wij vernamen nog, dat gebouwen en goede ren tegen brandschade waren verzekerd. Ten gevolge eener ontsporing te Deltt, waardoor het hoofdspoor naar Rotterdam geheel versperd werd, en enkel spoor moest bereden worden, kwamen gisteren de trei nen na 5 uur alhier met een half uur en meer vertraging uit Rotterdam aan. Ook de treinen in do richting Den Haag ondervonden veel vertraging. Zoo kwam o. a. de tr-in die 4.05 van hier vertrekt, pas om 5.20 in Delft aan. Na 9 uur was de versperring weer opge heven. In het Acad. Ziekenhuis is overleden hel drie-jarig meisje G. v. d. W., ten gevolge van bekomen brandwonden. LEIDSCHE SCHOUWBURG. Een tooneelmeestei's jubileum. Het was gisteravond bij de zooveelste op voering van „Boefje" door het Hoistadtoo- neel, aan en in den Schouwburg te zien, dat er iets bijzonders was te doen. De vlag gen hingen uit, er speelde een orkestje. Con clusie ook voor den onwetende: er is een jubileum. 't Was een bijzonder jubileum, n.l. van den man, die men nooit te zien krijgt en toch een onmisbare factor is bij iedere voor stelling. Van den looncelmecstcr, den heer C. P. Hoogeveen. Na afloop zag men dan den voor 't pu bliek onbekenden werker eens op het too- neel, nog gekleed in zijn looneeljas en rondom hom de schouwburgcommissie, ver tegenwoordigers van plaatselijke vereeni- gingen, spelers van den avond, enz, 't Was prof. Meyers, die het eerst naar voren trad om den jubilaris te huldigen. Bij het tooncel, aldus ving spr. aan, is, evenaU in de oud- heid-wereld, een zichtbaar en een onzicht baar deel. De god der onzichtbare onder wereld kwam eens naar boven om zijn vrouw te rooven, zoo komt gij nu ook uil het onzichtbare naar liet zichtbare deel. al is het niet om een vrouw te rooven. maar BINNENLAND. Adres van de directie der NeiL Spoorwe. gen betreffende invoering van den zomertijd» De bezuiniging op de Staatsbcgrcotinrj. Overleden is het R.-K. Tweede-Kamcr-lid mr. M. J. C, M. Kolkman. BUITENLAND. Amerika acht het ondoenlijk thans een ontwapeningsconferentie bijeen te roepen. Het conflict tnsschen Beieren en het rijk is opgelost. De Dnitsche nationalistische leider Ross- bach te Weenen gearresteerd. Een raad van onderzoek in dc Engekcha havenstaking. Staking van bankpersoneel in Weenen. Noodlottige brand n in Engeland en Ame* rika. Het Amexikaansch olieschandaal leidt in' derdaad tot het aftreden 7an minister Denbyr om een welverdiende hulde in ontvangst te nemen voor uw 26 jaren werkzaamheden in het onzichtbare. Gedurende deze periodo is het publiek nooit zich bewust geweest van uw bestaan en dat i9 wel de hoogste lof. Alleen bij het instorten van een coulis of zoo'n ongeluk denkt het publiek toch aan uw bestaan. Spr. schetste dan het tooveren van den jubilaris met het aantal ameuble menten, coulissen etc., zoodat telkens een andere indruk wordt gewekt. Altijd wist go raad, b.v. bij de eerste opvoering van „Boefje" toen ge een brandweerfiets wist te benutten als redder uit den nood. De venti latie is op uw aanraden verbeterd. Do burgemeester had zelf ook aanwezig willen zijn ,rnaar om te bevroeden recjen is dit niel doorgegaan. Spr. besloot den jubilaris toe te wenschen tc blijven, wat hij al die 25 jaar is geweest: een goed tooneelmeester. Deze woorden deed spr. vergezeld gaan van een* keurig ïnklstel en een krans van liet schouwburgbestuur. Waar de heer v. d. Lugt Melsert zo<# moeilijk kon spreken door hecschheid, wenschlc dc lieer Schwab den jubilaris veel geluk namens de tooncelgezelschappen. Hij verzekerde, dat het werken van den heer Hoogeveen op hoogen prijs wordt gesteld, waarvan het publiek zoo weinig weet, niet kennend, wat er noodig is voor een vlotte tooneelbediening, die mcdehelpt aan het slagen van een opvoering. Namens de Kon. Vereen. Het Tooneel, het Vercenigd Hofstad- en Rotterdamsch Too neel, het Schouwtooneel, het Princesse- Toonccl en Pisuissc's gezelschap, benevens de plaatselijke vereenigingen als het Leidsch Studentencorps. Litteris Sacrum, Nut cn Vermaak en Jacob Cats en voorts namens vele particulieren w. o. uw bur gervader, aldus spr. overhandigde hij een beeld van den arbeid op piede-slal met een album, bevattend de namen der schenkers. Hel Leidsch Studentencorps cn Lilteri? Sacrum voegden hierbij nog een krans, Nut en Vermaak een kistje sigaren, waarbij eveneens waardeerendo woorden werden gesproken. Tenslotte dankte do jubilaris allen, cok het publiek, nog even wijzend op de goede samenwerking met het personeel, dat hem ter zijde Blaat Nog even muziek en dc hulde was voorbij Boefje was als altijd een doorslaand suc ces. Voor de 4e maal was de schouwburg geheel uitverkocht. Jammer, dat v. d. Lugt Melsert aan heeschheid leed, zoodal in het vierde bedrijf zijn verdedigingsspeech van het boefje werd gehouden door Han9*van Ees, die er zich echter goed doorheen sloeg, onvoorbereid als hij was. Het hoofdsucces was als altijd voor Annic van Ecs, die dat voor haar gave creatie ook volkomen verdient. Komt er nog een 5e opvoering? De Zomertijd. Do directie der Nederlandsche Spoorwe gen heeft aan de Tweede Kamer het vol gende adres gericht De directie der Nederlandsche Spoorwe gen t© Utrecht, kennis genomen hebbende van het voorstel van wet tot- intrekking van do wet van 23 Maart 1913 tot tijdelijke afwijking van dc wet van 23 Juli I90s tot invooring van een wettelijken tijd, inge* diend door de hoeren Braat on Do Boer, cn van het voorstel van wet tot wijziging van eerstgenoemde wet, ingediend door do

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1