REGAL De Onzichtbare Hand. 'No. 19615. LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 18 Februari. Tweede Blad. Anno 1924 fT BINNENLAND. j 5IQAR.EN GEMENGD NIEUWS. UIT BE RIJNSTREEK. FEUILLETON. c-— J1 Plaatselijke keuze. Naar aanleiding van de indiening bij de [Tweede Kamer van een nieuw iniliatiel- welsvoorstel Rutgers c. s. tot invoering van i Plaatselijke Keuze is Zaterdag te 's-Graven- Jiaga ë®11 Ero°te nationale behooging gehou- J flen. Va» heinde en ver waren de betoogers piet bun vaandels en banieren naar de Resi dentie gekomen drankbestrijdersvereenigin- gen en vakvereenigingen van allerlei ricli- (ting, politieke vereenigingen, vereenigingen jran godsdienstige en van maatschappelijke Strekking waren vertegenwoordigd. Voorafgegaan door muziekkorpsen gingen de betoogers van de beide stations af in Jwee groote optochten door gedeelten der stad, om ten slotte bij het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen weer samen te komen. Later kwamen nog eenige honder den Rotterdammers met eigen muziek. Het gebouw was weldra geheel gevuld; de yaandels, banieren en doeken met propa- ganda-opschriftcn, welke op het podium en langs dc wanden waren opgesteld, gaven het geheel een kleurig aanzien. Verschillende autoriteiten hadden aan de £un gezonden uitnoodiging lot bijwoning der betooging gehoor gegeveti. Zoo waren aanwezig ar. De Visser, Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, de directeur-generaal de rvolksgezondheid, 'en iele inspecteurs der volksgezondheid, ver tegenwoordigers van een G-lal gemeentebe sturen, de heer Drees, weihouder der Resi dentie; verschillende Eerste- en Tweede- Kamer-leden, ds. A. B. te Winkel, vertegen woordigend de Alg. Synode der Ned.-Herv. JKerk, oen vertegenwoordiging van de jïvang.-Luth. Kerk, vertegenwoordigers van meer dan 400 afdeelingen van geheelont- houdersvereenigingen, van het Ned. Ver bond van Vakvereenigingen, van het Chr. Nationaal Vakverbond, van het Alg. Ned. [Vakverbond, van het partijbestuur en 30 af- deelingen der S. D. A. P., van 4 soe.-dem. iVrouwenclubs. van 6 besluurdersbonden, Van 48 hoofdbesturen en afdeelingen van bij het N. V V. aangesloten vakvereenigin gen, van den Ned. Bond van Onderwijzers, Van 9 hoofdbesturen en afdeelingen van Prof. Chr. Vakvereenigingen, van 19 andere Vakorganisaties, 12 andere organisaties en Voorts van de Jong Friesche beweging. De zangvereeniging „De Slem des Volks" en de jnuziekvereeniging „Kunst voor Allen" ver leenden hun medewerking. Niet alle belang stellenden voor de betooging konden plaats Vinden in het Gebouw; men had echter ook üi» ds beschikking gekregen over de groote Zaal van den Dierentuin, die ook spoedig Volliep. Op het podium in hel Gebouw had bij het bestuur het Kamerlid, de heer Rutgers, plaats genomen. De voorzitter van het Comité, de hoer P. Van der Meulen, uit Utrecht, opende de bij eenkomst en sprak een openingswoord. Hij Beelo nog mode, dat een 100-tal telegram men en brieven met betuiging van instem ming was ingekomen. De aanwezigen zongen hierna gezamen lijk eenige coupletten van den Plaatselijke Keuze-marsch. Als eerste spreker trad vervolgens op prof. dr. D. van Ëmden, hoogleeraar te Am sterdam, met het onderwerp: Het stelsel der ■Vrijheid. Freule L. S. van Hania van Weidum, lid Van den Haagschen Gemeenteraad, die hierna het spreekgestoelte betrad, voerde Joen het woord. De volgende spreker was de heer F. S. Noordhof, voorzitter van den Cenlralen Neder!. Ambtenaars-bond. Dr. A. A. Phanstiehl, emerifus-predikant yan de Dutch Reformed Church te New York, sprak in het Ilollandsch over: de toe standen in Amerika in verband met de plaatselijke keuze. De laatste spreker, ds. C. Horrcüs de Haas, Hervormd predikant, betoogde, dat een drankverbod alleen mogelijk is op een basis van internationalo democratie van ïen wclgerijpte volksovertuiging. Ten slotte werd de volgende molie aange- pomen: De groote vergadering, gehouden op 16 Februari 1924 te 's-Gravenhage, in het .Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen en fn den Dierentuin, bijgewoond door ruim 4000 personen uit alle deelen des lands; overwegende, dal ook in deze moeilijke tijden nog steeds lol onberekenbaar nadeel voor onze volkskracht, het alcoholisme on der ons volk voortwoekert; overwegende, dat de allereerste Bezuini ging kan worden gevonden op het overbodig en veelszins schadelijk genotmiddel, de be dwelmende dranken, en dat deze bezuini ging behalve aan de maatschappij, ook aan de zedelijke en geestelijke verheffing van ons volk ten goede moet komen; overtuigd, dat bij een overgroot deel van ons volk de uitdrukkelijke wenseh beslaat, dat om al deze redenen, de drankverleiding zal worden verminderd, en zoo mogelijk ver bannen; spreekt als haar begeerte uit, dat ten ein de aan het volk de gelegenheid te verschaf fen, dat deze meening te doen blijken, dat bij de Tweede Kamer aanhangige initiatief voorstel inzake Plaafselijke Keuze spoedig tot wet zal worden verheven. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw mgr. H. M. F. Hollmann, magister-generaal der orde van het Heilige Kruis, wonende te Cuyk; is aan C. A. Verhaart, notaris klerk fe Breda, verleend de eere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje»Nassau, in zilver; is aan H. H. D. van Slijpe, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burge meester van Giessen-Nieuwkerk, Peursum en Schelluinen. met dankbetuiging; is de heer B. Brulel de la Rivière, oud-luitenant (er zee der 1ste klasse, inspecteur van den havenarbeid in het 2de en 3de district te Amsterdam, met ingang van 1 April 1924 benoemd tot havenmeester van het Noord zeekanaal, ter standplaats IJmuiden. Volgens „De Tijd" heeft de voorzitter van den Ministerraad bepaald, dat ten aan zien van den kinderbijslag voor de Rijks ambtenaren de volgende toepassing moet gelden voor het geval de ouders beiden daarop aanspraak mochten maken: „De toekenning geschiedt aan den ambte naar, die in den zin van het Bezoldigings besluit geacht moet worden het kind te be zitten en de kosten van het onderhoud te dragen. Indien de vader, na een volgend huwelijk zijner vrouw met een ander amb tenaar voor ift verzorging van het kind moet blijven bijdragen en ook de stiefvader in het onderhoud voorziet, geschiede de uitkee- ring van den bijslag aan den naluurlijken vader." Het Alg. Nederl. Correspondentie- bureau te 's-Gravenhage meldt: Naar wij vernemen is thans bij het De partement van Waterstaat ingekomen de ontslagaanvrage van den heer Kfinig, als directeur-generaal der posterijen en tele grafie. Wij meenen voorlj le weten, dat deze ont slagaanvrage uitsluitend om persoonlijke redenen is geschied, Volgens het „Ulrechlsch Predikbeurlon- blad" heeft de kerkeraad van de Ned.-Herv. Gefn. te Utrecht aan het college van kerk voogden en notabelen zijn leedwezen be tuigd over het feit, dat het college in zulk een gewichtige zaak als de aanvaarding van Toorop's raam heeft gehandeld zonder den kerkeraad er in te kennen. De Vereeniging van Nederl. Gezag voerders en Stuurlieden Ier Koopvaardij heeft den 6den cn den 14den dezer, respec tievelijk te Amsterdam en le Rotterdam, haar 23ste jaarlijksche vergadering gehou den. Na een inleidend woord van den voor zitter, rnr. Seret, heeft de secretaris, de heer C. Goslinga, een uitvoerig jaarverslag uil- gebracht. Hierin werd meegedeeld, dat als gevolg van de omzetting van de voorraaligo afdeeling Ned.-Indië in een zelfstandige Vereeniging ,het aantal leden van 3065 op 31 December 1922 verminderd was lot 2547. Het aantal in J923 nieuw toegetreden leden bedroog slechts 116, tegen 218 in 1922 en 252 in 1921. Hierin weerspiegelt zich de ongunstige toestand in het bedrijf, als ge volg waarvan de vraag naar jonge stuur lieden is verminderd. Gememoreerd werden het na eenige strubbeling afsluiten van een nieuwe collectieve overeenkomst met den Bond van Werkgevers in de Koopvaardij en de actie tot Invoering van do Schippers^ wet 1920. De heer S. J. van Limburg Stirum heeft verslag uitgebracht over den financieelen toestand der Vereeniging. De inkomsten en uitgaven over 1923 sloten met een bedrag van f 73,600. Daarbij sloot zich aan het verslag van de inkomsten en uilgaven van de fondsen voor speciale doeleinden. De gewone audiënties van de Ministers van Oorlog en van Arbeid, Handel en Nij verheid, zullen Donderdag e.k. niet plaats hebben. RECLAME. ctadeïdoacL'ni Den Haag wordt hetcentrum, waar de groote Maatschappijen zich gaan vesligen. Thans is het de „American Petro leum Company", die haar zelel uit Rotter dam daarheen heeft overgeplaatst en aan den Benoordenhoutschen weg in een groot gebouw haar kantoren en die van haar dochtermaatschappij heelt opgeslagen. Zaterdagmiddag had in tegenwoordigheid van vele genoodigden de officicele opening plaals. In Den Haag staken de taxi chauffeurs, ten getale van 150 inan. Gisternacht is ingebroken in de kerkeraadskamer van de Geref. Kerk aan de Laan van Oostenburg, te Voorburg. De dieven hebben de brandkast geforceerd en daaruit ongeveer f 250 gestolen, Het „H d b 1." verneemt, dat de directie der Stoomvaarlmij. „Nederland" heeft besloten, bijwijze van bezuinigings- proef, den Indischen maildienst te gaan on derhouden met zeven, in plaats van met acht mailboolen, zooals bij den legenwoor- digen dienst het geval is. De overtocht zat, bij de overzeesche ver binding met zeven schepen, eenigszin3 be spoedigd en het verblijf der schepen in Am sterdam en te Tandjong Priok, thans drie en vier weken, in ieder dezer havens met één week worden verkort. Te Haarlem is een staking onder de kleermakers uitgebroken. Zij om vat 110 man. To Zwolls is een actie uit de burgerij begonnen, om te komen tot weder invoering van de kermis. Aan den Raad ls een adres, voorzien van 7-149 handteekenin- gen, gezonden. Het op de Twontscfia Bonl- weverij te Hengelo nog in dienst zijnde per soneel is ontslagen. Deze week hebben veertig werkloozen, die werkzaam gesteld waren op de gemeentelijke werkverschaffing te Hooge Hexel (gemeente Wierden) liet werk ge staakt, omdat het h. i. onmogelijk was, daar een behoorlijk loon le verdienen. Zij ver langden een minimum-loon van f 16.80. Een conferentie met den betrokken wethouder leverde geen resultaten op. Afgevaardigden van de stakers hebben een Onderhoud gehad met B. en W., die hebben meegedeeld, dat de actie h, i. ongemotiveerd is. De Vereeniging van Gebeel- onthouders onder het Nederlandsche spoor wegpersoneel heeft ran de directie de be schikking gekregen over een rijtuig, dat voor een propaganda-tentoonslelling is inge richt en waarmede reizen zullen gemaakt worden naar de verschillende stations. Het rijtuig heeft aan beide zijden het geschilder de blauwe insigne van dc Vereeniging; het vervoer vindt kosteloos plaals, zooveel mo gelijk met reizigers- en beslelgoederentrei- nen. In de laatste weken zijn ver scheidene honden ln den omtrek van Roer mond vergiftigd, door het eten van sjukjes vleesch met strychnine. De Vereeniging voor Duitsche Herdershonden heeft thans een be looning van f 100 uitgeloofd voor dengene, wiens aanwijzingen leiden tot het arrestee ren van den man, die dit vergif neerlegt. Te Bellegarde, liet Franse H- Zwitsersche grensstation, is de Nederlander V. Br. aangehouden, die edelsteenen ter waarde van 800,000 frank over de grens wildo brengen. Men meldt uit Berlijn aan de „N. R. Crt.": De diefstal van een aan een Nederlander loebehoorende zeer koslbare verzameling postzegels wordt in alle Berlijnscho bladen druk besproken. Het slachtolfer van den diefstal is de heer Leek, uit Amsterdam. Uit het onderzoek is gebleken, dat de diefstal reeds in den nacht van 7 op 8 Februari moet zijn gepleegd. De drie albums, die ontvreemd waren, werden den volgenden ochtend in het portaal van een huis in de Kochslrasse door den porlier van het huis teruggevon den. De kostbaarste zegels, ongeveer 1000 siuks, ontbraken echter. Gisteren heeft dc porlier de albums bij de politie afgegeven, nadat hij uit de couranten had vernomen, dat zij van diefstal afkomstig waren. Do verzameling was bij Lloyd's te Lon den verzekerd voor een bedrag van 810,000 goudmark. Lloyd's hebben een belooning van 100,000 mark uitgeloofd voor het terug bezorgen van de ontvreemde postzegels. Dit is de hoogste belooning, die ooit in Duitsch- land werd uitgeloofd. Het „Acht Uhr Abendblatt" verzekert, dat, volgens de autoriteiten, die het onderzoek in deze zaak leiden, landgenooten van den heer Leek bij den diefstal de hand in het spel moeien hebben gehad. De dieven zou den den heer I-eck van Amsterdam zijn ge volgd. Iletkanverkeeren. Men leerde de jeugd in d'ouden lijd Van Jan de Wit, Piet Hein en do Ruyler; Maar tegenwoordig kent ze nog slechts Simon de Wit, Albert Heijn en Do Gruyter. BUITENLANDSCH GEMENGD. Ta Stolp lieeft een dronken agent van de schupo twee van zijn collega's doodgescho ten. In Tsjecho-Slowakije is dezer dagen een zeer ongewoon spoorwegongeluk gebeurd. Vlak bij den ingang van een tunnel is een Irein getroffen door een neerstortenden beu- keboom, een ouden reus van 1500 K.G. Drie passagiersrijtuigen werden vernield en 23 menschen meest licht gewond. Alleen de conducteur van den trein werd ernstig ge kwetst, zoodat het ongeluk nog vrij goed afliep, In het bosch bij Dalsjifs in Moravië heeft men bij het omspitten van den grond een kistje gevonden met een kilo gouden en zil veren munten, ln dit bosch moet in den Napoleontischen lijd een bekend roover ge huisd hebben. Men denkt, dat do schat van hem afkomstig is. De „influenza-golf" doet in Engeland nog steeds haar invloed gelden, schrijft de „Daily Mail". Het aantal gevallen neemt nog bij voortduring loe, ofschoon 'niet in gelijke male als fol dusver. Gedurende de laatste vier weken zijn er in 105 groote sleden in Engeland en Wales 153, 236, 367 en 501 sterfgevallen voorgeko men en 49, 74, 122 en 154 in Londen. Naar de „Lancet" schrijft, is de huidige influenza-epidemie van een goedaardig ka rakter. Ernstige complicaties, zooals long ontsteking b.v., kornen nagenoeg niet voor, Parijsche bladen vermeldden het niel da-, gelijks voorkomende feit, dat een man deze dagen, in een aanval van jaloerschheid, zijn minnares den neus heeft afgebeten. Hij heeft het gedaan toen zij hel kerkhof van Bafig- nolles verlieten. De afschuwelijk verminkte vrouw verkeert in liet ziekenhuis, waarin zij is opgenomen, in ernstigen toestand. Dc Amerikaansclie Senator Frank Grune is te Washington bij ongeluk neergescho-. ten, toen hij met zijn vrouw eon straat pas seerde, waar de politie in gevecht was met dranksmokkelaars. De financier Morgan, heefl, ter herinne ring aan zijn vader, een prachtige boekerij en terreinen in een van dc kostbaarste dis tricten van New-York aan een schaar van curatoren overgedragen, voor geleerden uit alle deelen van de wereld. De bibliotheek bevat 25,000 deelen en manuscripten, ter waarde van 7 milliocn dollar. De gilt wordt vergezeld van een schenking van I'/j mit- lioen dollar. Men vermoedt, dnt elf personen hel leven hebben verloren bij een brand, die te Ohio een grool gebouw van vier verdiepingen in de asch heeft gelegd on hot zakenkwartier der stad een tijdlang heeft bedreigd. Reeds zijn twee lijken gevonden. RECLAME. MiJNHARDT's Zenuw-Tabletten75 ct. Laxeer-Tabietten 60 ct, Stoofdpljn-Tahletten 60 ct. 7742 By Apoth. en Drogisten. Alphen. De dames J. Lokker en T. Tolk, beiden aan het post- en telegraafkantoor al hier verbonden, zijn als telefoniste overge plaatst naar het kantoor (o Haarlem. Boskoop. Zaterdagmorgen kwam moo in hotel Klaassen tot ontdekking, dat een der logeergasten (een Duitscher) door gas- ontsnapping het bewustzijn verloren had. Alle pogingen om hem tot bewustzijn te brengon, zijn tot hiertoo gefaald. Inzake den diefstal van de pracht col lectie pioenen van de firma Gobr. Verboom is tot hiertoe nog weinig licht gekomen. Wel is een zeker iemand uit Mijdrecht in verhoor goweest, maar nog' niet met het gewenschte resultaat. Hazerswoude. Dc vereeniging lot be strijding der tuberculose (Ziekenverpleging) hoeft haar jaarvergadering gehouden in café Verhaar, aan den Rijndijk. De voorzitter, do heer T. Wezelenburg, heette de aanwezige leden hartelijk welkom, daar hun aanwezigheid een bewijs was voor het bestuur van hun belangstelling voor de vereeniging. Na vaststelling der notulen der vorige algemeene vergadering en mededee- Ling van enkele Ingekomen stukken, bracht de voorzitter een beknopt verslag uit over do werkzaamheden der beide vereenigingen, waaruit bleek, dat het bestuur buitenge wone zorgen had besteed aan do voorziening der depóts, en noodgedwongen een statiegeld van f 0.50 had moeten bepalen bij het uit. leenen van thermometers, daar deze veel-, vuldig stuk of in 't geheel niet werden terug bezorgd een bijzonder woord van dank word gebracht aan de aanwezige zuster Boer voor hare toewijding en voorkomende zor gen bi) de luberculose-1 ijders in de gemeente. Buitengewoon waren do cijfers, die daarna de penningmeester, pastoor P. M. do Vetten, liet hooren omtrent de uitgaven, zoowel van de vereeniging „Ziekenverpleging" tot een bedrag van 1811.80, als van de vereeniging tol bestrijding der T. B. C., welke beliepen f 3-117.98. Dientengevolge had deze laatsln vereeniging een nadeclig saldo van f232.44, wat aanleiding zou zijn voor het besluur om Door DOUGLAS VALENTiNE. Schrijver van „Da man met den Klompvoet". Geautoriseerde vertaling van W. E. P, (Nadruk verboden). 47) Maar wij, nietige stervelingen, zijn allen Speelpoppen in de handen van het Lot. Ter wijl de trein Desmond in dezen oproerigen gemoedstoesland naar Londen voerde, trok het Lot reeds aan de touwtjes, die den „dwa lende" weer op het pad, dat hij had verla ten, moesten terugbrengen. Tot dit doel had het de vermomming aangenomen van oen man met een vuil gezicht, in een vies. oud pak, met een geslippelden zakdoek in plaats van een boord cn das om zijn halsmaar daarover later. Toen hij in Liverpoolstreet aankwam, nam Desmond, die zich pijnlijk bewust was Van zijn slordig uiterlijk, een taxi naa^ een rkschc badinrichting in West End. Daar was zijn eerste zorg zich aan de handen van een barbier toe te vertrouwen, die. na een blik op het verbonden hoofd, de modde rige kleeren en den verwarden baard van zijn klant, veelbeteekcnend kuchte en in een .Weinig bij een barbier passend stilzwijgen yerviel. Desmond hoorde den kuch en ving den Pedelijdenden blik van den man op. „Ik geloof, dat ik wel een scheerbeurt hoüdig had", aei hij flauwtjes. „Ik geloof bet ook wel, mijnheer!" ant woordde de man, terwijl bij met zijn riem cazig was. Ik heb oen leelijk ongeluk gehad", mompelde Desmond, „gevallen en een gat in mijn hoofd gekregen. „Daar zijn wij hier aan gewend, mijn- lieer", antwoordde de kapper, „maar hel bad zal u wel weer heelemaal opknappen. We hadden hier laatst een heer, het was de vo rige week, die in geen vijf dagen en nachfen thuis was geweest en zijn jas was heelemaal in den rug getornd, doordat hij 's nachts in een van die clubs een kloppartij bad gehad. En' dronken!Wel had hij gewoon op straat gelegen, verleiden zo mei Maar we hebben hem netjes geschoren, en een paar uur in het bad en een dutje.en we ver stelden keurig zijn kleeren, die gescheurd waren, en hij ging naar huis zoo deftig als een rechter en zoo frisch als een made liefje!" Desmon-d was eerst geneigd le proteslee- ron tegen deze uitlegging van den ongeluk- kigen toestand, waarin hij verkeerde; maar toen hij in den spiegel zijn gehavend cn schunnig voorkomen zag, zweeg hij maar. De uitlegging van den barbier was zoo goed als elke andere, aangezien Desmond zelf geen voldoende verklaring kon geven van de omstandigheden, die hem in zoo'n toestand hadden gebracht Dus hield hij zich maar bedaard, hoewel hij veel neiging voelde om het aanbod van den barbier, hem een hart versterking te geven, af te slaan. Van het kapperssalon zond Desmond eon boodschap naar zijn club, om zijn kleeren mee te geven, en de eerstvolgende drie uren hield bij zich bezig met alle genietingen te smaken,die een Turksch bad kan geven. Ten slotte lag hij tegen twaalf uur, heerlijk opgefrisclit, in badhanddoeken gewikkeld, op een rustbed, met een kop koffie naast zich cn de „Daily Telegraph" van dien mor gen uitgespreid voor zich. Advertenties, zoo zeggen zij, die het we len kunnen, zijn op de eerste en de laatste bladzijde van de kranten gedrukt om den luien lezer te treffen, want er is kans, dat hij, na al het nieuws uitgelezen te hebben, zijn blik nog eens doelloos over den voor- en achterkant van do courant laat glijden, vóór hij haar op zij legt. Vóórdat Desmond dan ook zijn krant opende, gleed zijn blik over de tweede kolom van de voorste bladzijde, waar dagelijks zooveel oproepen, geheim zinnige berichten, hartroerende afspraken en onbedekte bedeladvertentics slaan, die aan deze kolom zijn karakteristieken naam geven. Daar viel zijn oog op een advertentie van den volgenden inhoud: „Wanneer kanonnier Martin Barling, 1820s!e batterij Veldartillerie, zich in ver binding wil stellen met Mills Cheyne, ad vocaten, 130 Bedford Row, London, W. C., zal hij iet3 kunnen vernemen, dat hem van voordeel kan zijn. Moeilijkheden met de militaire overheid kunnen uit den weg ge ruimd worden." Desmond las deze advertentie eenmaal over en begon toen weer opnieuw. Kanon nier Barlingdie Daam riep een beeld op van een opgewekten, bruin-verbranden kerel, altijd keurig in de kleeren, die het eigenaardige taaltje sprak van de beroeps soldaten, geworven uit Indië, Malta,- Aden en Gibraltar, het type van den Brilschen sol daat, die den terugtocht van Mons in de ge schiedenis voor alle tijden beroemd heeft gemaakt. Advertenties, zooals deze, dacht Desmond droomerig, hangen meestal samen met een erfenis; hij was er blij om ter wille van Barling, dien hij niet harl gezien sinds zijn lijd in het kamp van Aldcrshol, vóór den oorlog. „Buzzer" Barling vras de broer van een zekeren Henry Barling, (lio Desmonds oppasser geweest was. Zijn bijnaam „buz zer" (gonzend insect) had hij te danken aan het feit, dal hij seiner was. Door de wissel valligheden van den rcililairen dienst waren de beide broers vele jaren lang gescheiden geweest, maar zij hadden, wanneer zij toe vallig op eenzelfde plaals waren, elkaar steeds zoo veel mogelijk gezien en Desmond was den kanonnier dikwijls tegengekomen, als hij in het kamp was. Henry Barling vras met Desmond meegegaan naar Frankrijk, maar een kogel in het bosch van Villers cotterels had Desmond beroofd van den bes ten dienaar en trouwsten vriend, dien hij ooit liad gehad. Hier dook nu plotseling Henry's broer weer op. Desmond hoopte, dat „Buzzer" Barling de advertentie zou zien cn besloot, half slapend, de advertentie uit te knipjren en naar den kanonnier te zenden, die, tot zijn groote vreugde, dus nog wel in leven zou zijn. De eigenaardige zinspeling op moeilijkheden met de militaire overheid moest wel beteekenen, zoo dacht Desmond, dat Martin Barling verlof kon krijgen om naar huis 1e kunnen gaan en zijn erfenis in ontvangst te nemen. Toen Desmond zoo ver gekomen was met zijn overdenkingen, gleed de „Daily Telegraph" op den grond en hij viel in slaap. Toen hij wakker werd, heerschtc stille van den middag in de badinrich ting. Hij schoen de eenige gast te zijn in de kamertjes. Zijn kleeren waren, terwijl hij sliep, door de club gezonden en lagen keurig uitgespreid op een divan tegenover hem. Hij kleedde zich op zijn gemak aan- Do I barbier bad gelijk. Hel bad had een ander mensch van hem gc-maakt. Behalve een grooten bult op zijn achterhoofd, wist hij niets meer van Strangwise's geweldigen klap. Desmond dwaalde doelloos langs de over volle straten in den zonneschijn. Hij wist eigenlijk niet, wat hij nu verder beginnen moest. Nu zijn geest wat was opgefrisclit, begonnen zijn gedachten zich weer bezig le houden met de verdwijning van Barbara Mackwayte. Ilij voelde zich schuldig tegen over haar. Ilij verweet zichzelf niet zoozeer, dat hij niel in Mill House geweest was, om haar te ontvangen, als wel, dat bij ontrouw was geweest bij bet onderzoek van den moord op haar vader. Nu hij ver weg was van Nur-cl-Din, met haar smeckcnde oogen en lieve gebaren, keerden Desmonds gedachten terug naar Barbara Maekwavte. Dc gedachte, dat zij misschien in handen was van die vrouw met die wrecde oogen of een slachtoffer was van den rneedoogenioo- zen Slrangwise, maakte Desmond koud van angst. Wanneer zij dachten, dat liet meisje wist ivaar de Ster van Polen gebleven was, zouden zij voor niets terugdeinzen om haar een bekentenis af te dwingen; daar was Des- mond van overtuigd. Maar wat was er van het drietal gaworden? Tevergeefs zocht hij naar den samenhang. Voor zoover hij wist, was het cenigo adres, dat Slrangwise te Londen opgaf, hel Nivi- vch-hotel; en het was evenmin denkbaar, dat hij daar zou terugkecren, als dat Belt- ward naar het kleine holel in de Jerrayn- straat zou gaan. Dap bleef er nog over me vrouw Malplaquel, die hem, dat herinnerde hij zich, had verteld van haar huis in I Camndcn Hill. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5