\N°- 19614. LEiDSCH DAGBLAD, Zaterdag 16 Februari. Tweede Biad. Anno 1924 GBTUICtiBN. UIT DE RIJNSTREEK. j Door AMY .VORSTMAN'TEN HAVE. 0 JVeet gij boe moeilijk bet is om le gelui- f>n? y ik bedoel om naar waarheid te getuigen? A i Getuigen is het afleggen van een getuige nis, het uitbrengen van een verslag omtrent een zaak of gebeurtenis, van welker toe dracht men op de hoogte ia o! wordt geacht H zijn- i Ziezoo, dat is de theorie; maar nu de praclijk. Hebt ge er wel eens aan gedacht, dat bijna alles, wat ge vertelt, terug te brengen is tot „getuigen?" g. Betrouwbare getuigen zijn even zeldzaam als de spreekwoordelijke witte raaf. En nu behoeft men nog niet eens uit moedwil of kwaadwilligheid „onbetrouwbaar te zijn en dus feitelijk waardeloos als getuige. ïn een strafzaak of welk ander delict ook, niet alleen „zonder waarde", maar en dat is veel erger, belemmerend, dus sie rend werkend. Hoe komt het nu, dat de meeste menschen en heusch niet alleen de onontwikkelden zoo onvolledig en haperend getuigen? „Och, daar heb ik zoo niet op ge let" en „ja, hoe zal ik dat nou zeggen" zijn de uitdrukkingen, die men vaak te hooren i krijgt, wanneer met klem wordt aangedron gen op een nauwkeurige beschrijving of een zeer precieze volgorde van plaals gehad Jebbend» feiten, waarbij de „patiënt" te genwoordig is geweest. Ik zeg de paliënl, omdat de meesle men schen zich dood-ongelukkig gevoelen, wan- ..neer van hen geüisch! wordt, dat zê eventjes logisch denken. En hier hebben wij den sleutel van liet geheim van de slechte en onvolledige getui genissen. Om naar waarheid te kunnen ge tuigen, moet men zich behoorlijk kunnen uitdrukken; du*: men moet kunnen spreken. Bewust spreken nu is heel iets anders als napraten wat ccn ander gezegd heeft. Om bewust te kunnen spreken, moet men be ginnen met iets te hebben, waarover men spreke* wil, en (lit „iets" gewordt u niet zonder dat ge oogen en ooren terdege deri kost geeft. Oplettc-n dus. ziej.de hooren en hoorende zien. Menigeen is latent uiterst vatbaar voor indrukken zonder dat bet-in-zich-opnemen daadwerkelijk tot uiting komt. Het zal wei nig voorkomen, dal zware, gezette personen, öio traag in hun manier van spreken en doen zijn, lieden zij 1 'met '„een open oog" yoor alles. Het zija integendeel meest de nerveuze, „kwieke", drukke naturen, die een scherpe opmerkingsgave paren aan oen buitenge wone vaardigheid in het trekken van con- conclucies. Zonder dit combinatie-vermogen ia uw opmerkingsgave u van gering nut, y.aht liet is dezo eigenschap, die u het bij eengegaarde en vaak in uw Onderbewustzijn bewaarde materiaal doel samenvoegen tot den bouw van uw getuigenis. iWij zien dus, dat uw ge-luie nis opge bouwd wordt uit een reeks van onbewuste handelingen, die even zoovele schakels zijn in den gulden keten, die als sieraad de ffYaarheid draagt. De gave om te combinee ren is echter niet de laatste schakel; want deze heet oordeel des onderscheids. Immers, wat vangen wij aan met onze Spgedans feilenkcnnis, wanneer wij de on derdeden niet naar aard en wezen weten te onderkennen en naar hun juiste waarde we- Jen te schalier.? En nog is dit alios niet genoeg' Wanneer gij niet een zekere male van tegenwoordigheid van geest en zellbeheer- sching bezit, die u in de meest ongunstige Condities, al sdanr zijn plotselinge schrik, iVrees, haast .lichamelijke onwelzijn, e. d., Ja hulp komen, zoodat uw denkvermogen onverstoorbaar, los van invlocden-van-bui- jen-af werkt dan nog zal uw getuigenis geen Waarde hebben. Dit mentale evenwicht is 'absoluut r.oodig voor het verkrijgen van be trouwbare gegevens. „Zóó, zei oom Nurks, toen hij dit las. „.Tij kunt dus nooit gewoon iets vertellen zonder eerst al dien raren poespas uit te halen?" Dat is weer echt flauw en alleen een oude brombeer kan zoo sarcastisch uit den hoek komen. Houdt het u voor gezegd, gij, die precies hetzelfde aan het denken waart! Ja maar, denkt ge wellicht ,dat klinkt nu Wel allemaal heel mooi, maar dat moet je piaar allemaal zoo kunnen. Maar ge kunt hetl Natuurlijk kunl gij het; gij weet hel alleen blaar niet. Ik wil niet zeggen, dat ge opeens in staat zult zijn om met pijnlijke nauwgezetheid een juist relaas van een gebeurtenis weer le Seven. Maar toch, de eigenschap om het te kunnen draagt gij in u. Want die eigen schap, die allo menschen eigens is, heet: Sewoonje. -•Mies is gewoonte, t Dit ook. tWcn u zelf aan om u icderen dag een eenvoudige gebeurtenis voor den geest te Toepen. Eerst vindt ge het dwaas. Ge denkt: „Maar goed, dat niemand het San me ziet!" BedeiiK dat het geen zickle is. Sleehls een gewoonte en een goede ge- Woon'e. Een proef op de som: Gij zijt uit Winkelen geweest en hebt vele blouses ge zien, voordat ga die snoezige rose met die knoopjes gekocht hebt. Weet ge nog welke hkur.e het eerst geloond werd en welke daarna en zoo vervolgens? Herinnert g» u nog wat de winkeljuffrouw vertelde van die blauwe, dat die geheel met de hand genaaid was? Of was dat bij die gele or bij weer ccn ander? Ziet gewell Ge W-a-et het al niet meer! ,kan roe ook nïel scheten; het is immers helemaal r.iet belangrijk!" roent ge gemelijk uit. Neen, dat is liet ook niet. maar als ge deze futiele dingc nniet eens kunt onthou den, hoe wilt ge dan de werkelijk belang rijke zaken onthouden en haar volgorde? De kind ren beginnen immers ook niet met 6lg#bra, maar met het a. b. c? Doe icderen dag eens wat geheugen-gymnastiek en wees niet zoo toegeeflijk voor het belang rijke persoontje, da tgij zijtl Ge zult zien, het wordt een sport! Evenmin als opmerken een gave is, is tot op zekere hoogte spreken een gave. Ik ben er van wvertuigd, dat van de lien men schen ,die zich nu zouden doodschrikken, wanneer zij in het publiek iets zouden moe ten beweren, zeker acht het er boven ver wachting goed zouden afbrengen, als eij het zich tijdig lot een gewoonte gemaakt had den. Én hier zijn we weer bij den aller- laalslen schakel: de tegenwoordigheid van geest en de zelfbeheersching, do deugden, die twee van de voornaamste schragen vor men van hei samenstel, dat karakter heet. Jong gewend is oud gedaan. Laten wij daarom nozc kinderen vroeg oefenen in deze oud-Helleensche deugden. Laten wij geen verlegenheid voor beschei denheid aanzien en bovenal, laten wij er niet uitsluitend op letten of onze kinderen, in slaat zijn hun van buiten geleerde lessen op le dreunen; maar laten wij nauwkeurig leeren toezien op de spontane uitingen van de kinde-ziel. In het schijnbaar onbelangrijke gebabbel van het kind iigt de sleutel tot zijn karakter, want het is de eenige maatstaf, dien wij, ouders, hebben om zuiver en onbetwist de karakter-eigenschappen van onze kinderen le kunnen peilen. Leer uw kinderen spreken. Leer ze de juiste namen voor de dingen gebruiken. Laat ze het drie-, vier- vijf-inaal over zeggen. Eindelijk zullen zij het zelf voelen en dat eene oogenblik van begrip van onderscheid der nuance in taal en wijze van uitdrukking zal uw krullebol ge leerd hebben dan het naarstighjk van bui ten leeren van een geheel lees-lcsje. Leer uw kinderen spreken. Spelenderwijs zullen zij leeren ndeken, combinceren en onderscheiden. Zij zullen ziende hooren en hoorende zien en eens zal de dag komen, da tzij tot menschen opgegroeid, u uit het diepst van hun hart zullen danken, dat gij hun den weg gewezen hebt naar het Begrip, RECLAME. Begrooting van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. (Hoofdstuk .V). Aan do .Memorie van Antwoord is hot volgende ontleend: Zomertijd. Scheen na de beslissing der Eerste Kamer van 19 April 1923, waarbij het wetsontwerp tot afschaffing van den zomertijd werd ver worpen ,een debat over het voor en legen minder .opportuun, nu een tweetal wetsont werpen inzake den zomertijd ter tafel lig gen, kan in dit stadium zoodanig debat stel lig blijven ruslen. Voordat dezo ontwerpen waren ingediend, had de Minister bevorderd dat in 1924 de zomertijd zal loopen van 30 Maart tot 5 October. De keuze van deze data is wederom geschied in aansluiting aan het- gaan hot internationaal verkeer eischi. Was de Regecring te dezen aanzien geheel vrij, zij zou er de voorkeur aan geven bij do vaststelling Vhn begin en einde van den zo mertijd meer met de belangen van den land bouw rekening te houden. In afwachting van het lot dat de beide aanhangige wetsontwerpen zullen onder gaan, meent de Minister zich le moeten ont houden van een bespreking van de vragen of verwisseling van den Amsferdamschen in een West- of Midden-Europeeschen tijd aan beveling verdient en of internationaal over- ieg uitkomst kan brengen. Trekhondenveibod. Voorbeen wellelijk verbod van het ge bruik van den hond als trekdier hier le lande bestaat geen voldoende aanleiding. Vloekverbod. Het was den Minister aangenaam, le ont waren. dat het standpunt der Regeering ten aanzien van de verordeningen der gemeen ten Wymbrilseradeel en Wonscradeel be treffende het vloeken, bij sommige leden in- slemming mocht ontmoeten. Naar zijne mea ning bleven de betrokken raden met be doelde verordeningen binnen het gebied van de gemeentewet aan 's Raads verordende bevoegdheid gelalen. Voor de Regeering be stond dan ook geen aanleiding in te grijpen. Op de bezetting van het departement zal zooveel mogelijk worden bezuinigd. Bezuiniging. Door de nader lot stand gekomen bezui niging op de verschillende uitgaven, onder dp Ilde afdeeling geraamd, bedraagt de ver mindering, de kosten der volkstelling buiten beschouwing gelaten, f 87.020 (was reeds be zuinigd) f 120.739 f 207.759 of 7 pCt. van hei totaal. Overigens brengt de Mi nister nog onder de aandacht, dat het totaal der koslon, geraamd onder de Ilde afdeeling. van f5.238.708 in 1921 geleidelijk is terug gebracht tot f 2.699.647 in 1924, heigeen een vermindering beteekent van bijna 50 pCt. Onderwijsbsbekkingen en Raadslidmaatschap. Ook naar 's Ministers meejiing ontbreekt de aanleiding voor een spoedonlwerp tot wij ziging van art. 23 der Gemeentewet op het stuk van da vereenigbaarheid van betrek kingen bij het onderwijs met het raadslid maatschap, nu zoodanige wijziging begrepen is in het wetsontwerp lot herziening van die wet, bij de Kamer aanhangig. Forensenb elastic g. Het was den Minister aangenaam te ont waren, dat het voornemen om het stelsel der torensenbelasting te herzien, instemming had. Het denkbeeld om de torensenbelasting ge heel te doen vervallen, heeft zijn instemming niet. Met name kan hij niet toegeven, dat die belasting overbodig zoude geworden zijn, sedert de gemeenten een zakelijke belasting op het bedrijf als omschreven in art. 242e der Gemeentewet, behoudens Koninklijke goedkeuring, kunnen invoeren, welke belas ting ook treft de ondernemers, die niet wo nen in de gemeente, waar hun belasting plichtig bedrijf gevestigd is. Afgescheiden van het prineipieele onderscheid fusschen deze belasting en forensenbelasting, valt reeds dadelijk tegen de geuite stolling aan te voe ren, dat in de gemeentelijke belasting op bet bedrijf slechts die forensen kunnen betrok ken worden, die hoofd van een bedrijf zijn, en mitsdienware alleen uit dezen hoofde, do beide belastingen niet op een lijn le stel len. Hot is den Minister bekend, dat de toren senbelasting, zooals die thans werkt, de laak der Rijksbelaslingamblenarcn belangrijk ver zwaart, waarmede ioenejning van werk zaamheid voor de gemeentebesturen gepaard gaat. Het aangekondigde wetsontwerp zal gele genheid bieden zoowel aan dit bezwaar als aan de moeilijkheden bij de verdeeling van het 2/3 ingeval van forensaal-aanslag in twee of meer gemeenten, do voreischle aan dacht le schenken. Grenswijziging van gemeenten. 's Ministers meening sluit zich aan bij den gedachtcngang van hen, die het streven om het aantal kleine gemeenten le verminderen, niet op de spits wenschen gedreven te zien, en mitsdien er de voorkeur aan schenken, dal elk geval op zich wordt beslist naar de voordeelen en bezwaren er aan verbonden. PoliSevraagsfuk. De behandeling van het wetsontwerp tot herziening van de gemeentewet zal naar te verwachten is, de gelegenheid scheiyken 0111 het polilievraagstuk nader te belichten, zoo dat een gedachtenwisseling omtrent dat vraagstuk thans slechts een voorloópig ka rakter zou kunnen hebben cn uit dien hoofde niet vruchtdragend zou zijn. Prijszetting door de gemeente besturen. Het is don Minister bekend, dat er in een vijflal gemeenten verordeningen bestaan be treffende vaststelling van de prijzen legen welke levensmiddelen ten hoogste mogen worden verkocht. De vraag in hoever daar tegen uit wettelijk oogpunt bezwaar is te ma ken, is voor elk geval op zich zelf te beoor- deelen. Ten aanzien van de cvenbedocldc verordeningen heelt de Minister geen aan leiding gevonden om in le grijpen. Werkverschaffing. De ontwatering van gronden, mede ter bestrijding der werkloosheid, heeit de volle aandacht der Regeering. Wat betreft de regelen, welke in do afge- loopen 12 maanden hebben gegolden ten aanzien van de werkverschaffing, kan het volgende worden medegedeeld. De Minister is van het standpunt uitge gaan, dat de werkverschaffing in de eerste plaals taak is der gemeente. Aan do ge meenten is slechts dan subsidie in de kos ten verleend, indien en voor zooverre de financieelo positie der gemeente in verband met den omvang der werkloosheid daartoe aanleiding gal. De resultaten met de toepassing van deze twee hoofdregelen verkregen in een groot aantal gemeenten is aan een aanzienlijk aantal werkloozen werk kunnen worden verschaft zijh van dien aard, dat de Re geering voornemens is, aan deze regelen ook voor 1924 vast te houden. Daar de commissie-Nolens van elk barer vergaderingen een communiqué aan de dag bladen verstrekt, wordt hierdoor reeds een overzicht van haar werkzaamheden ver kregen. Ilct is den Minister nimmer gebleken, dat de commissie le groot is om doeltreffend te kunnen werken. De Minister kan niet .onderschrijven de door verschillende leden geuite klacht over dé loonpolitiek, welke is gevoerd ten aan zien van de arbeiders bij de door de Regee ring ter band genomen of met Rijksstcun ondernomen werkverschaffingen. Regelmatig Wordt met de Departementen van FinanciSn en van Waterstaai overleg "gepleegd ter zake van de maatregelen, wel ke kunnen worden genomen ter spoedige uitvoering van werken in hel bc-lang van de werkloosheidsbestrijding. De Minister is in beginsel gaarne bereid, het plan om een groole oppervlakte dal grond in de gemeenten Emmen en Sleen te ontginnen, krachtig te steunen. De Regecring kan niet onderschrijven de meening van de leden, die emigratie de op lossing van het werkloosheidsvraagstuk ach ten. Emigratie is ter bestrijding der werk loosheid één der middqlen. Doch niettemin heeft ook de emigratie de volle aandacht van de Regeering, die niet in gebreke zal blijven, indien mogelijk, in 1924 voort te zetten, wat in 1923 is begonnen. Van een remmende werking der vereeniging „Land verhuizing" ia niets gebleken, integendeel, deze vercaaiging. w'clke geregeld geraad pleegd wordt, werkt met de Regecring krachtig mede. Landbouw. Bezuiniging. Ook de Minister beireurt het zeer. genoodzaakt te zijn op de uitgaven ter bevordering van den landbouw te be zuinigen. Inkrimping van de Staatsbe moeiing wordt in de eerste plaats getracht to vinden op die terreinen, op welke het particulier initiatief zich het gemakkelijkst onlplooien en het tot dusverre als staats taak beschouwde werk overnemen kan. Aangezien dit laatste ten aanzien van de zuivelinspectie niet het geval is, wordt dan ook geen inkrimping van het personeel voor dezen dienst voorgesteld. Geenszins kan worden toegegeven, dat de vermindering van het aantal subsidiën op onoordeelkundige bezuiniging zou wijzen. Landbouwraad. Er bestaat geen aan leiding tot het instellen van een landbouw raad Landbouwonderwijs. -Beperking van uitgaven, ook op dit deel van de regeeringszorg is onvermijdelijk. In afwachting van de indiening van een gewijzigd wetsontwerp tot regeling van het middelbaar en lager landbouwonderwijs, kan een afzonderlijke wettelijke regeling van het onderwijs aan do middelbare land bouwscholen te Groningen en Deventer, achterwege blijven. Van het samenbrengen in dezelfde plaals van de Veeartsenijkundige hoogeschool en de Landbouwhoogeschool is. zooals reeds meermalen is betoogd, geen besparing, fc verwachten; een dergelijke combinatie zou integendeel groolere uitgaven tengevolge hebben. Landbouw voorlichtingsdienst. Of in hel ontwerp van wet, regelende het middelbaar en lager landbouwonderwijs een regeling van den voorlichtingsdienst voor'den landbouw zal worden opgenomen, maakt nog een punt van overweging uit. Rijksmerken. Van de gunstige uitkomsten met het Rijks merk voor bolc-r en kaas, alsook met de keuring van Rijkswege van voor uitvoer be stemd vleesch en lovend vee, is de Minister ten volle overtuigd. Maatree Aun van overheidswege genomen 0111 te beletten, dat de naam van export artikelen door zendingen van minderwaar dige of ycrvalschte partijen wordt bena deeld, vinden ook in andere landen steeds meer navolging. Wanneer ons land in dezen ten achter blijft, zullen de nadeolige gevolgen daarvan zich niet laten wachten. Aan de vraag, in hoeverre ook op andere dan de genoemde artikelen toezicht van Rijkswege moet worden uitgeoefend, wordt door do Directie van den Landbouw dan ook steeds de volle aandacht geschonken. In 1923 heelt het Centraal Bureau voor do veilingen aan zijn plannen een begin vanuitvoering gegeven door het instellen van een keuring met een eigen merk voor vroege aardappelen, terwijl gelijksoortige maatregelen ten aanzien van uien en toma ten in voorbereiding zijn. Thans worden weder pogingen gedaan om ten dezen lot samenwerking tusschen producenten en handelaren te geraken. Deze pogingen wor den door de Directie van den Landbouw gesteund. Tegen het aanbrengen van een Rijksmerk op eieren beslaan ernstige bezwaren, waar tegen de voordeelen, welke eventueel door den maatregel zouden kunnen worden ver kregen, niet opwegen. Heel iels anders is het met het Rijks- merk voor boter cn kaas, waarbij een be- drijfsconlrole, gesteund door chemische analyse, een waarborg kan geven, dat de waar aan de garantie voldoet. Ten aanzien van eieren ontbreken do middelen om zoo danige waarborg te verkrijgen. Wat de honing betreft, werd de behoefte aan oen Rijksmerk uit den kring van be langhebbenden tot nu toe niet vernomen, en wat aangaat het nemen van maatrege len ten aanzien van de aflevering van zaai en poolgoed, moeten de organisaties die keuringsdiensten in het leven hebben ge roepen, zelf zorgen, aan de afnemers vol doende garantie te geven, voor de goede kwaliteit van zaai- en pootgoed, dat door de Keuringsdiensten is goedgekeurd. Op die aflevering van Regeeringswcge toezicht uit te oefenon .ontmoet vooralsnog ernstige be zwaren. Intrekking Distributie wet. De kwestie van intrekking der crisiswet- ten heeft de aandacht der Regeering. Verlaging van Pacht. De vraag of maatregelen kunnen geno men worden om pachters le steunen, die door to hooge pacht in moeilijkheden ver- keeren, is niet aan de pacbtcSmmissie voor gelegd en zulks mede omdat in deze van wettelijke maatregelen zeer weinig is le verwachten en de toestand zich door het dalen der pachtprijzen wat gunstiger laat aanzien. Naar de werking van de wet omtrent het tusschentijds verlagen der pacht, welke in Duitschland tot stand is gekomen, zal een onderzoek worden ingesteld. Schcarwet. Aangezien aan de scheurwet in gewone lijden geen behoefte beslaat en haar be staan zelfs voor den landbouwenden stand een gevoel van ongerustheid meebrengt, dient zij overeenkomstig het voorschrift, vervat in haar laatste artikel te worden in getrokken. Benrzcu en toelagen voor Land- en Tniahonwondoiwijs. In verband met den drang naar bezuini ging zullen voorloopig geen nieuwe Rijks- beurzen en toelagen, noch subsidién voor het toekennen van nieuwe beurzen of stu die-toelagen aan vereenigingen meer worden verleend. Aantal Rijlulanü'oouwconsu'.enten. Hot komt den Minister voorshands niet gewenscht voor tot verdere inkrimping van hot roods vermeerderd aantal consulenten over te gaan, nu met het oog op de voor den land- en tuinbouw ongunstige tijden de behoefte aan deskundige voorlichting in el- ken tak dier bedrijven zich sterk doet ge voelen. Subsidie aan centrale land- eff Tninbonw-organisaHes. Met liet oog op de dringend noodzakelijke bezuiniging in de uilgaven ton laste vac 's Rijks schatkist, wordt intrekking van d? subsidies aan de bovengenoemde organisa ties noodzakelijk geacht. Toestand in het haringvisscherij- bedrijf. De toestand in dit bedrijf, die inderdaad in liet afgeloopon seizoen geenszins roos kleurig was, daar een groot deel der vloot bleef opgelegd, heeft de aandacht van den Mini ster. Tot omstreeks liet einde van Augustus !ag de oorzaak in hoofdzaak bij de onvoldoende vraag naar onze haring in het buitenland. Aan de Reedersvereoniging voor de Neder- landsche haringvisscherij is daarom een bij drage van len hoogste f20.000 toegezegd voor de bestrijding der kosten van maatre gelen. welke deze vereeniging in overleg met den handel zou nomen. Spoedig daarop is echler vcrbelering in den toestand van het bedrijf ingetreden, doordat de prijzen der haring aanmerkelijk stegen. In verband hier mede zijn na Augustus niettegenstaande het gevorderde seizoen nog verscheidene sche pen aan de visscherij gaan deelnemen ea had het naar het oordeel van belanghebben den geen zin meer, met Rijkssleun maatre gelen te nemen, waardoor de uitvoer van onze haring onmiddellijk zou worden bevor derd. Mocht onverhoopt de toestand op de. haringmarkt opnieuw een ongunsligcn keer nemen, dan ligt het in de bedoeling, de werk zaamheid op dit gebied to hervatten. Daar naast zijn, o.a. met betrekking tot een ver laging der invoerrechten, in het buitenland van onze haring geheven, verschillende, stappen gedaan, welke in de toekomst een verruiming van het afzetgebied van onze haring tengevolge kunnen hebben. Alpiieu. De heer G. II. Gerritsen te GlindJionst is tot onderwijzer benoemd aan de Chr. School in don Hoorn (hoofd de hcor G. Kamphorst). Door heb niet goed nemen van den bocht nabij Gouwsiuis, voer een grooto motorboot komende vanaf do Gouwe op den wal aan do overzijde van den Rijn. Do sohoeiing werd voor ccn gedeelt© totaal vernield,. Iq het Nutsgebouw waren wielerwed strijden georganiseerd. Do uitslag voor be- roopsrijdera was; 1. Vreeswijk, 2. Lcddy en 3 Hulst. Door do aanwezigen was voor do laatsto rib over 10 K.M, f 17.50 aan premies ge geven, welke grootcndeels aan Leddy ten deel vielen. Voor de Aiphcuschc beginnelingen waS de uitslag als volgt: 1. G. Hogenes, 2. P. Schouten, 3. N .N., 4. J. Jansen, 5. C. Nagteganl, troostprijzen G. v. Leeuwen en J. v. Capel. Van de wedstrijden voor amateurs was do uitslag; 1. Kersbergen, Hazcrswoude, 2 v. d. Meer, Iïoelofarcndsveon en 3. Bie soit Leiden, Tusschen het rijden droeg Louis Seton humorist, ecnigo stukjes voor, die bijzon' der veel bijval oogstten. Burg. Stand. Bevallen: A M. v. Niekerk geb. v. Kooi jon Z. IC. Stapper geb. Idelcnburg D. J. M. de. Vries geb. Alemand D. M. M. Kelder man geb. v. Leeuwen Z. J. Blijswijk geb. v. d. Kolk Z. M. Kikkert geb. van Triest Z. I. Reyugoud geb. Snel Z. A. do Jong geb. Ten Winkel D. A. Streng geb. Overes leveal. Z. N. Hoogcrbrug geb. De Groot Z. Gehuwd: G. T. v. d. Vring jni. 28 j. en W. J. Binnendijk jd. 23 j. G. Paling jm. 23 j. cn J. v. 't Wout jd. 20 j. N. Bosman jm. 28 j. en J. C. Burger jd. 21 j. J. M. Rademaker jm. 26 j. en M. Ver-» ruijs jd. 22 j. D. Bczeracr jm. 30 j. en J B. Vermeulen jd. 22 j. O v c t 1 c d e n: H. van Zutphcn jm. 87 j. P. Foekkrng jm. 7 j. li. Nagtegaai jd. 3 \v. Kerk. berichten. Xed.-llcrv. Kerk Julianastraat Zondagvoorin. haJfticn uur, ds. De Bruin. Gcrer. Kerk Raadhuisstraat Zondag- voorin .tien uur en n.m. zes uur de beer Isauta. Hazerswomle. De jongclingsvcreeniging op gereformeerden grondslag ,,Filadc!phia" heeft in het lokaal achter de Goref. kerk een openbare vergadering gehouden, onder leiding van haai* voorzitter, den heer C. Bogaards. Ka het zingen van Ps. 138 1 cn gebed, sprak do voorzitter een openings woord, waarna dc secretaris, de hc-er O. de Gelder, het jaarverslag uitbracht, waar uit bleek dat de vereeniging 37 leden telt. Dc lieer M. Slappendel gef oen inleiding op Gew. Geschiedenis, on behandelde Cor nelius, de Hooftman." Dc heer Eh van Hil ton behandelde een maatschappelijk onder werp, en sprak over dc sociale kwestie. Op heide onderwerpen volgde een geanimeer de bespreking. Nadat de oerc-voorzittcr, do heer Jb. Bol. een slotwoord had gespro ken, eindigde dzee na het laten zingen van Ps. 110 5, het samenzijn met gebed. Kc rk. berichten. NeiL-IE rv. Kerk a.s. Zondag to halflien ds. Voorslccgb van Katwijk-aan-Zoetc halfzeven ds. Ja- eobs van Hoogmade. Gcref. Kerk, te balffcien ea 2 uur, de heer C. W. Keur, cand. tc Driebergen.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5