De Onzichtbare Hand. fc'o. 19613. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 15 Februari. Derde Blad. Anno 1924 f TWEEDE KAMER. Zijn Uw handen en lippen RECHTZAKEN. FEUILLETON. (Verrol g van gisteren). Dc heer VAN VUUREN (R.-K.) vervolgt: De Minister moet krachtig zijn plan door zetten opdat de begrooting spoedig sluitend zij. Overleg omtrent de middelen die daar toe dienen te worden aangewend, is natuur lijk gewensclit. maar vast moet staan dat hal einddoel zij het sluitend maken der be groeting. Sedert October is er heel wat ge beurd en een paar weken geleden hebben de heeren Marchant en Dresselhuys de Re geering sleun toegezegd. Nu echter is de heer Dresselhuys al gedraaid. Van de molie-Troelstra wil spr. niels we ten omdat d ze de bezuiniging op onder was lot Sint Jutlemis zou uitstellen. Over art. 40 zal spr. zwijgen omdat dit jiu een punt van overleg zal uitmaken. De herziening der tarieven zag spr 'gaarne spoedig ingediend opdat hij niet zij zwart gemaakt voor zij komt. Gaarne steunt zijn gansche fractie de regcering op dit punt. Iedereen wil een technische tariefs herziening omdat het bestaande tarief zeer gebrekkig is. Met belangstelling ziet spr. deze tegemoet. Met de voorstellen van dezen Minister zullen wij er nog niet eens zijn. We weten niet wat nu nog te wachten slaat. De Mi nister moet niet speculeercn op een tijdelijke kentering in de malaise. Spr. ziet den toe stand nog niet rooskleurig in en daarom wenscht hij dat dc Minister mei kracht zijn plannen doorzet. Eerst als er een geregelde vooruitgang is te bespeuren mag de Minis ter daarmede rekening houden. Hij prijze den dag niet vóór het avond is. Gaarne zal spr den Minister steunen omdat hij gelooft dat hij daarmede het landsbelang steunt. 'M i VAN DORP (Lib.V| kan in het alge meen den Minister van Financien steunen. Zij znl echter in details treden over diens plannen want zij meent dat het om de groc.e lijnen gaat. Levensbelangen van het volk slaan op hot spel en dan dient men constifutioneelc bezwaren niet formeel op te vallen Zij betreurt het dat „de sterke ■man" op sommige punten is tegengevallen. Wal is bezuiniging? Iedere uitgave van den Slaat dient voor opbouw, en als men daarop gaat vermindoren, vermindert men den op bouw. Dit kabinet belemmert dus den op- bou'.v. belemmert dien cn is dus eigenlijk een kabinet van afbraak. !-M ia een krachtproef om het volk te la lt: u'.Lcn dat alle maatregelen voor ons vi.Ü: v. fzijn heil zijn. Ons volk is niet lui, nv;vr wordt lui gemaakt door al de maat- rcc !en van der» Staat. Minister Aalbersc is teruggekeerd tot dc Koninklijke besluiten van Willem I; alleen is cr nog een verschil ten nadeele van minister Aalberse. De be sluiten van Willem I waren kort en. begrij pelijk en toonden vaderlijke zorg; de beslui ten van minister Aalberse zijn niet te lezen. Thoibeckc heeft de gevaren van Hollebolle- gijs der democrat ie wel gezien, maar hij heeft Hét er op gewaagd. Nu is de demo cratie er en het spijt spr. dat minister Golijn die eigenlijk kabinetsformateur is, niet een ander fundament heeft gegeven aan zijn kabinet. Het gaat in eerste cn laatste plaats om de Verarming, waarvoor men ons volk wil be waren. Men is bezig het kapitaal steeds te .verminderen, o.a. door do 40 millioen suc cessierechten, houwtoeslagen, enz. Onze volksrijkdom ging van 19041914 vooruit met 1500 millioen gulden; de belas tingen stegen toen van 1G3 lot 220 millioen. Thans zijn de belastingen G40 millioen ge worden. Spr becijfert dat men in 1904 's jaars 150 millioen overhield voor ver meerdering van de volkswelvaart Thans bij de daling der waarden houdt men slechts 100 millioen gulden per jaar over. Aan do werkloosheidsuifkeering wordt s jaars 125 millioen gulden uitbetaald. Daarmede camoufleert men den workelij- ken toestand, want het zijn doekjes voor het bloeden. Voor inflatie vreest spr. niet. Spr. zal den Minister in zijn plannen steunen maar ont leent dat er niet meer gedaan kan worden. Wanneer wij leri-f<oan tot don toestand Van 1914 dienen w j rekening te houden met de waardevermindering. Maar afgezien daarvan zijn er vMe uitgaven die gestegen zijn. Ten aanzu-u van het plan-Wibaut gaat spr. accoord met den heer Schouten. Met de denkbeelden van rar. Dresselhuys kan spr. gedeeltelijk meegaan, doch zij zijn ge deeltelijk niet duidelijk. Met de motie-Troetetra kan spr. zich niet vereenigen, als is zij van meening, dat wij tot ingrijpende wijziging van den onder wijsuitgave moeten komen, evenals van die der sociale verzekering. Spr. wil wel staats pensioen, maar herziening van van andere verzekeringen acht zij noodig. Intrekken van art. 40 acht zij alleszins geoorloofd omdat de Staat zich niet eenzij dig mag binden om nooit ende nimmer zijn opvatting te wijzigen. Hoe de salarissen tier ambtenaren moeten zijn weet spr. niet, maar zij gelooft dat als deze 160 pCt. waren van vóór den oorlog, dat voldoende zou zijn. Zij bespreekt ten slotte den arbeid der ge huwde vrouw. Wat de Regcering doet met het oog op den tegenwoordigen toestand slaat los van deze kwestie. Normaal acht spr. het, dal de vrouw in huis en de man buitenshuis werkt. Alleen op die wijze is het meeste geluk te verkrijgen. Het ware feminisme denkt er ook zoo over. Men moet op dit punt niet overdrijven ook met wat de bezwaren van de gehuwde ambtenares sen betreft. De Regeering moet niet trachten door dwang verandering te brengen en zij moge vrijheid laten. De heer MARCIIANT (V.-D.) zal de kwes tie van het onderwijs laten rusten lot de bo- grooling voor onderwijs en hij zal zich be palen lot de financieete punten. Hoe is men zoo in de misère gekomen? Spr. herinnert aan zijn voorstel van een heffing-in-eens, dat zonder veel discussie is verworpen, aan zijn verzet tegen de aanstelling van nieuwe ambtenaren, die toch is doorgegaan. Nu zitten wij in de moeilijkheden. Het plan-Colijn ontledend, zegt spr., dat de directe bezuiniging, post vfl'or post weinig opbrengt. Indirecte bezuiniging is een twee de middel. Minister Colijn telt de taak van bezuiniging veel te licht, want reorganisa tie van den staatsdienst vereischt een vol- ledigen wederopbouw van dien dienst, een herziening van vrijwel de geheele wetge ving en dit eischt een staatsmanskunst van de hoogste orde. Spr.'s grief is, dat men nu er op inhakt, zonder relatief waarde bepaald te hebben in de lakken van dienst. Eerst als het gansche veld der wetgeving is overzien, zal men kunnen nagaan wat er te dekken overblijft. Vóóraf kan niet ge zegd worden hoeveel te bezuinigen valt. De Minister heeft gesommeerd, ieder die tegen zijn plan was, een ander plan le gevqg. Dat gaal niet aan. Vervolgens vraagt spr. mr. Dresselhuys nadere inlichtingen over diens economische reconstructie. Hij begrijpt niet wat die om zetting in „gemengde bedrijven" beteekent. Vooral ziel hij er een gevaar in, dat de par ticulieren de staatsbedrijven zullen bemach tigen. Het plan-Wibaut zal spr. niet verdedigen maar de bestrijding van den heer Schouten deelt hij niet. De heer Schouten verweet spr.'s fractie, dat zij «net bezuinigen wilde. Dat is onbillijk. Ten aanzien van de mili taire uitgaven heeft spr. hetzelfde standpunt ingenomen als in November 1922 en dat standpunt werd toen gesteund door.den heer Colijn. Art. 40 is ontstaan als reactie tegen hel index-loon, dat de ambtenaren niet wilden. Hieruit volgt dc aard van de toezegging der Regeering, die niet kan worden ingetrokken. Als dc Regeering de bevoegdheid had dit ar tikel in te trekken, wat beteekende dit arti kel dan? Minister HEEMSKERK: Ieder artikel geldt totdat liet wordt ingetrokken. De heer MARCHANT (V.-D.) betreurt het, dat de Regeering haar gegeven woord los laat als het te duur wordl In die daad ziet spr. een gevaar een moreele schade voor alle bepalingen die de Regeering treft. Resumeerende constateert spr., dat van de plannen van den heer Colijn niet veel in de praktijk zal bliikn. Dt Vlootwet die ver worpen is zal nu bij stukken worden uitge voerd; de reorganisatie van den staatsdienst is niet nader toegelicht, de militaire uitga ven gaan ongestoord door, op het onderwijs wordt een belangrijk bedrag bezuinigd zon der behoorlijk onderzoek en een bezuini gingsinspecteur speelt de baas. Minister DE VISSER: De bezuinigings inspecteur is reeds gedesavoueerd. De heer MARCHANT (V.-D.) zegi, dat diverse Ministers zich onder curateelc laten stellen van Min. Colijn. Spr. heeft groote bezwaren tegen den ganschen opzet van de financieele reconstructie. Ten slotte bestrijdt hij mr. Dresselhuys. De heer DRESSELHUYS (V.-B.) Zegt U nu eens wat u wilt. De heer MARCHANT (V.-D.): Dat heb" ik al zoo dikwijls gedaan. Tegen de indirecte belastingen had hij ernstige bezwaren en in elk geval wenscht hij termijnen van afschaf fing. Do lieer KERSTEN (Chr. Slaatk. partij) critiseert het weinig Christelijke van de da den dezer regeering, hetgeen het gevolg is van den Roomschen invloed. Spr. zegt dat in Hillefcom en Warmond verkapte proces sies worden gehouden. Voorts wenscht hij afschaffing van vaccinedwang, meer Zon dagsheiliging, opening der Kamervergade ring met gebed, enz. Bezuiniging wenscht hij vooral op alle luxe en op hooge salarissen. Mevrouw BAKKER-NORT-tV.-D.) behan delt nog eens do kwestie van de gehuwde ambtenares en de huwende ambtenares. Zij komt daar andermaal tegenop en vraagt na dere inlichtingen aan de Regeering. Da vergadering wordt verdaagd tot Heden één uur. RECLAME. pijnlijk, schraal of gesprongen door de koude gebruik dan de heerlijk verzachtende en snel genezende Purol. In doozen van 30, 60 en 90 ets. Bij apolh. en drogisten. 7617 HAAGSCHE RECHTBANK. Deze rechtbank he«ft veroordeeld P. P., 19 jaar, turf venter, en K. J. de J., 19 jaar, voorslagcr, recidivist, beiden te Leiden, thans gedetineerd, wegens diefstal met inkLimming in een leegstaan de fabriek aldaar ieder tot drie maanden gevangenisstraf, voor zoover den eersten bekL betreft voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar.' KANTONGERECHT TE LEIDEN. Voor openbare behandeling waren aan de orde 64 zaken cn 2 voor behandeling met gesloten deuren. G. C. H., te Leiden, heeft nagelaten do inlichtingen te verschaffen, hem gevraagd per aangeteekend schrijven door den Raad van Arbeid te Leiden. Getuige Gosliaga bevestigde het verhaal, evenals dat van D. A. G., eveneens te Lei den, die inlichtingen ten slotte gaf, maar te laat, zoodafc ook tegen deze, ovenals tegen eerstgenoemde gcëischt werd f 10 of 10 dagen. J. D., E. J. L., J. B., F. J. P. en H. B. hadden zich als bestuursleden van de coöp. lnkoopvereen. Helpt Elkauder" te verant woorden, voor het feit, dat hun zaak niet is ingeschreven in het register van do Ka mer van Koophandel. De eerste beklaagde als voorzitter meende, dat het niet noodig was, daar het gezamenlijk inkoopen gold. en z.i. geen handelszaak was. Als getuige weFd gehoord mr. Knibbe, secretaris van de Kamer van Koophandel, die, aan de hand van de wet, het tegondeel aantoonde, waarna de Ambtenaar voor ieder der beklaagden f 4 of 4 dagen vroeg. G. Z., vr. R., te Katwijk, heeft zich niet tijdig doen inschrijven in het bevolkings register. De bevolkingsagent v. d. Schee kon het bevestigen. Eisch f 0.50 of 1 dag. H. V., te Voorschoten, heeft als rijwiel- verkooper een door hem geleverd rijwiel niet ingeschreven, zooals dat behoort plaats te vinden, waarvoor als getuige gehoord wordt bakker Van Cassel, te Voorschoten, die verklaren kon het gekocht en betaald te hebben. Beklaagde is niet verschenen. Eisch f 10 of G dagen. P. L., voerman te Lriden, die niet ver schenen is, heeft bij het Steenschuur, waar zijn paard den wagen niet tegen de brug kon optrekken, dit dier mishandeld door zweepslagen en schoppen. Behalve de ver- baliseerende agent Hoogkamer, komen de getuigen Berendregt on Korenhof het ten laste gelegde bevestigen. Eisch tweemaal f 5 of 5 dagen. C. Zw., slager te Leiden, heeft, ondanks de aanmaningen er toe nagelaten zijn werk tuigen, door een motor gedreven te voor zien van bescherming en had geen verband- trommel in voorraad. Beklaagde'8 bedrijf is niet gevaarlijk, een dure vorbandtrommol is overbodig. Doch hij zal cr toch gevolg aan moeten geven of vrijstelling vragen, zegt dc kanton rechter. Eisch tweemaal f 5 of 5 dagen. Jac. v. V., chauffeur te Leiden, heeft do verordening overtreden door te snel te rij den. Volgens beklaagde was hij er niet mee op do hoogto en zijn wagen liep hoogstens 15 K.M. Hij mocht er maar 6 rijden, dus De eisch was f 10 of 10 dagen. J. D. H,, procuratiehouder te 'fi-Graven- hage, heeft te Leiden to snel gereden met een motorrijtuig, wat beklaagde moest toe geven. Eisch f 10 of 10 dagen. P. v. d. B., A. v. d. B. Pzn. en A. v. d. B. Wa$p., te Noordwijkerhout, de eerste niet verschenen, hebben zich in het duin bevon den op verboden grond van de Waterleiding, met het doel te stroopen. Beide (17-jarige) jongens ontkennon. Het was een bekorting naar het land, waar rij werken gingen. Eisch f 2 of 2 dagen ieder. Joh. M. van Lierop, te Haaflem, is niet opgekomen als getuige, wat zij bekent; maar het kwam doordat ook haar man wa3 opgeroepen en beiden niet uit de zaak kon. don. Eisch f 5 of 6 dagen, wat beklaagdo nogal niet zoo hoog vond. H. J. Z., telegrambesteller te Leiden, is ten laste gelegd zonder bel gereden te keb- ben. Het was waar, doch do bel was met het opschroeven onderweg gebroken en zijn werk vordert spoed, zoodat hij het er op gewaagd had. Eisch f 2. De kantonrechter direct uit spraak doende veroordeelde hem tot 50 ets. boete. D. H.. winkelier te Leiden, is de klinker- bestrating gaan berijden met een rijwiel. De te vervoeren waar was breekbaar on heeft er too geleid de overtreding te begaan. Eiscli f 1. De Kantonrechter heeft veroordeeld Wegens dronkenschap J. J. W. C. J. C. A. v. B., Katwijlc-aan-Zee, ieder tot 13 of 3 d. G. V. hv. C. J. C. f2 of 2 d. Wegens loopen op verboden grond Th. v. d M., Hillegom P. J. M. v. d. B., Noordwij kerhout J. v. d B. Azn., Noordwijkerhout, ieder tot f 3 of 3 d. Wegens overtreding der JachtwetJ. v. d. B. Azn., Noordwijkerhout, f 3 of 3 d. P. L., Noordwijkerhout f 10 of 5 d. Wegens het vervoer doen plaats hebben door een trekdier op noodeloos pijnlijke wijze J. D. de V. f 20 of 5 d. Wegc-ns overtreding der Arbeidswet G. v. d. B. C, A., Noordwijk-aan-Zee II. J. W., Noordwijk, ieder tot f 3 of 3 d. G. C. v. d. B., Noordwijk 2 maal f 3 of 2 manl 3 d. M. C., Oegstgeest 2 maal f 2 of 2 maal 2 d. Wegens rijden met een rijwiel zonder licht P. L., Noordwijkerhout f 5 of 5 d. J. S., Leiderdorp f 0.50 of 1 d. C. Z., Hazers- woudc J. v. K., Noordwijk A. v. d. W., aldaar J. C. v. d. W., aldaar J. W. L., NoordwijkerhoutJ. T., Rijnsburg J. v. Z., Slompwijk, ieder tot f 3 of 3 d. Wegens overtreding der WapenwetW. T. f 3 of 3 <L Wegens overtreding der Motor- en Rij wiel wet Th. IL, Noordwijkerhout f 2 of 2 dagen. Wegens overtreding det Veewet P. R., Haarlem f 2 of 2 d. Wegens overtreding van het Aanvarings reglement J. v. d. M., Roelofarendsveen f 3 of 3 d. Wegens varen zonder vergunning J. v. d. W., zwervende f 6 of 5 d. Wegens overtreding van het Motor- en RijwielreglementP. v. H.A. J. Wieder tot f 1 of 1 d. Wegens overtreding der Politic-verorde-» ning der gera. Leiden N. Z., Zoelcrwoude f 0.50 of 1 mnd. tuchtschool N. K., alsvo- ren J. D. do V. f 3 of 3 d. W. II. V. f 1 of 1 d. Wegens overtreding der rolilie-verorde-i ning van OegstgcestJ. R. B. f 0.50 of 1 d. P. J. G. v. D., aldaar! 1 of 1 d Wegens overtreding der Polilic-verorde-i ning der gem. Voorschoten J. II., Voorscho-» ten f 3 of 3 d. Wegens idem van Noordwijk A. F. v. <L M., Noordwijk f 0.50 of 1 d. Wegens overtreding der wet op de midde len van vervoer J. II. D., Katwijk-aan-Zee 16 of 3 d. Wegens rijden met een rijwiel zonder lichtW. G. H. S. J. v. A. C. G J. A. A. v. D., Sassenheim, ieder tot f 3 of 3 d. Wegens rijden met een rijwiel zonder rem; Gil. van H. f 2 of 2 d. Wegens loopen op verboden grond L C, S Noordwijkerhout f 3 of 3 d. N. D Azn., aldaar f 2 of 2 d. J. J. W., aldaar f 3 of 3 d.^ J. P. Jzn., Noordwijk-Binnen f 3 of 3 d. Wegens- overtreding der Invaliditeitswet B. J. v. E. f 3 of 3 d. C. A. K., Warmond f 5 of 5 d. Wegens overtreding der ArbeidswetC, R. hv. C. f 1 of 1 d. J. W. v. H. 3 maal f5 of 3 maal 5 d. Wegens overtreding der BolerwetII. O, Noordwijk f 2 of 2 d. Wegens overtreding der Spoorwegwet IL P. v. S. I. Th. v. W., ieder tot f 1 of 1 d. Wegens overtreding der HinderwetJ. Z% f 5 of 5 d. Wegens overtreding der wapenwet J. K. f 1 of 1 d. Wegens overtreding der Trekhondenwet 5 H. de N. 2 maal f 1 of 2 maal 1 d. Wegens overtreding der Vogel wetP. Z., Noordwijk f 5 of 5 d. Wegens overtreding der JachtwetM. R.i Noordwijk f 1/ of ld. Wegens varen zonder vergunning F. J. M., Delft f3 of 3 d. Wegens rijden met een voertuig zonder licht J. S. 12 of 2 d. Wegens rijden met een rijwiel zonder licht Ch. II. f 1 of 1 mnd. tuchtschool C. J. M. v. B. 2 maal f 1 of 2 maal 1 mnd. tuchtschool D. v. d. H. f 1 of ld.; M. S., Leiderdorp f 3 of 3 d. J. A. de H., Noord-, wijk f 3 of 3 d. wegens overtr. der Pol. Vorord. der ge meente Leiden: O. G. Wassenaar; P. F. de W.j iodcr f O.iTO of 1 mnd. tuschtechool O. G. J. V. f 1 of 1 mnd. tuchtschool; M. V., f 3 of 1 mnd. tuchtschool; Q. C. S.: Woubrugge, f 5 of 5 dg. wegens dronkenschap: F. A. Den Haag; dezelfde2 maal f 3 of 2 maal 3 dg. wegens loopon op verboden grond: A. H.: Rijnsburg; O. de M. aldaar; ieder tot f 5. of 5 dg.G. v. D. aldaar f 2 of 2 dg. wegens burengerucht: H. J. S. Rijnsburg, f 3 of 3 dg. wegens overtr. der jachtwet: A. v. d. B. Wzn. Noordwijkerhout, f B of 1 mnd. tucht school wegens rijden met een motorrijwiel zonder licht: A. x. d. L. don Haag f 5 of 5 dg.; wegens rijden met een rijwiel zonder licht: M. K.; A. Oh. W. G. v. H.B. K.; ieder tot f 3 of 3 dg.G. v. E. f 0.50 of 1 dg; wegens overtr. der Pol. Verord. der ge meente Leiden: W. v. d. P.; A. v. Q. ieder, tot f 1 of 1 dg. wegoos dronkenschap: H. A. F. f 3 of 3 dagen. wegens loopen op verboden grond: N* D. Azn. Noordwijkerhout 2 maal f 5 of 2 maal 5 dg.; Th. v. d. M. Hillegom, f 10 of 5 dg.P. J. M. v. d. B. Noordwijker hout, 2 maal f 5 of 2 maal 6 dg. Th. v. d. RL Hillegom f 5 of 5 dg. W. v. d. B. Noordwijkerhout; W. Th', v. d. B. Noordwijkerhout; W. v. E. Rijns- burg, ieder tot f 3 of 3 dg. wegens straatschenderijP. H. f 1 of 1 mnd. tuchtschool; wogens overtr. der arbeidswet: W. At B. f2 of 1 dg.; G. T. .B. f 2 of 2 dg.; J« J. Ch. G. 10 maal f 1 of 10 maal 1 dg.;; P. M. V. 2 maal f 5 of 2 maal 2 dg.P. J. W. Warmond 2 maal f 2 of 2 maal 1 dg. P. O. v. D. Noordwijk 2 maal f 3 of 2 maal 2 dg. wegens overtr. der Invaliditeitswet: J. Door DOUGLAS VALENTINE. Schrijver van „De man met den Klompvoet". Geautoriseerde vertaling van W. E. P. (Nadruk verboden). 45) Dus kan zij het ook niet wegge stuurd hebbent Ik ben geneigd te gc- looven, dat Strangwise, voordat hij gis teravond naar Milt House ging, Miss Maekwayte crg:cs heeft heengevoerd, met behulp van Rass en Mane, die blijkbaar zijn medeplichtigen waren, om van haar le we ten te komen, waar het juweel verbor gen is. „Maar Miss Mackwayie kan niet weten, wat er mee gebeurd is", wierp Desmond legen. „Misschien niet", antwoordde zijn broer; „maar beiden, zoo-vel Strangwise a.s Nur- el-Din, weten, dat het juweel oorspronkelijk aan baar was toeverlrouwd. Nur-el-Din heeft wel is waar niet aan het meisje verteld, wat het zilveren doosje bevatte, ma..* Miss Maek wayte zou dat hebben kunnen ontdekken, ten minste, dat kan de danseres veronder stellen en Strangwise kan hetzelfde denken. Daarom hadden dus Strangwise en Nur-el- Din beiden <w belang bij Miss Maekwayte vast te hunnen, en ik denk, dat Strangwise de danseres vóór is geweest. Toen Nur-el- Din het ontdekte, kregen Rass zoowel als Marie de straf voor hun verraad. Zij wandelden den tuin eenmaal op en neer, voordat Desmond antwoordde. „Francis", zei hij, „herinner je je Nur-el- Dins levensgeschiedenis? Ik heb je die ver teld net zooats ik die van haar had ge hoord." „Ja zeker", antwoordde zijn broer. We 1zei Desmond op vastberaden toon, ik denk, dat die geschiedenis ons dijn tvaren maatstaf voor Nur-et-Dins karakter goeft. Zij is geen moordenares. Als zij iets is, is zij een slachtoffert' Francis lachte kort. „Een slachtoffer? 't Mocht waft" riep hij. „Goedo Hemel, man, hoe kun je zulken nons»ns verkondigen tegen alle bewijs in, terwijl de slachtoffers van deze bloeddor stige vrouw nog niet eens koud zijn? Maar hoe vreeselijk deze woorden ook zijn, hot geharrewar van deze bende onder elkaar gaat in zekeren zin noch mij noch jou iets aan in deze zaak Voor ons blijft het feit, dat Nur-el-Din, behalve enn monster van ge meenheid, het hart en de ziel is van de heele samenzwering I" Desmond was moo en zenuwachtig en werd prikkelbaar bij den toon van zijn broer. Waarom zou Francis hem zoo de les lezen over Nur-el-Din? Francis wist niets van het meisje of van haar vroeger leven af; terwijl hij. Desmond, zich vleide, dat hij ten minste had uitgevonden boe Nur-e!-Din in deze duistere zaak betrokken was. En heftig riep hij uit: „Je praat a:s een dwaast Ik zeg je, dat Nur-el-Din in deze spionnenbende is inge haald; maar zij zelf staal absoluut buiten den geheelen troep „Halt event" viol Francis hem in de rede, „vergeet je niet die blauwe enveloppe, dio we op haar hebben gevonden?," „Wat zou die?" vroeg Desmond op scher pen toon. „Alleen maar dit: het cijferschrift is in groepen van vijf cijfers, geadresseerd aan een groep van vier cijfers en onderteekend door een groep van zes cijfers...." „Ja.En „Dal is ito juist toevallig de gewone ge heime code van den Duitschen Generalen Slaf. Wanneer je op het oogenblik een Duitsch stafbericht in Frankrijk moest over seinen, zou het tien tegen éèn in die code zijn. Merkwaardig treft dat samen, hè?" Wanneer iemand boos is, heeft het feit, dat hij zijn pleit verliest, meestal niet een kalmeerenden invloed op hem. Als wij allen wijsgeeren waren, was hot misschien nog mogelijk, maar daar wij slechts mensche- lijke wezens zijn, werkt een nuchter-ver- standelijke redeneering op een vlammend temperament als een lap op een stier. Desmond was wanhopig onder het gevoel van gefaald te hebben, en in zijn angst om Barbara was hij niet in de stemming om naar rede te luisteren. De nuchtere logica van zijn broer maakte hem maar woedend, omdat hij voelde, dat Francis gelijk had. „Ik geef geen snars om dat bewijs", be weerde Desmoird; „liet mag er dan nog zoo zwart uitzien tegen Nur-el-Din, en dat doet het ook werkelijk; fnaar ik heb haar ont moet cn met haar gesproken en ik zeg je, dat zij niet een hoofdschuldige is in deze zaak, maar een slachtoffert" „Je praat alsof je verliefd op haar bentl" zei Francis spottend. Desmond werd vrij bleek. Wanneer medelijden een soort van ver liefdheid is", antwoordde hij zacht, „ja, dan ben ik het, want ik heb nooit zoo'n mede leden gehad jnet een vrouw; als nu m«t Nur-e!-Dinl Maar jij, veronderstel ik", voeg de bij er bitter bij, „jij bent te veel politie man, Francis, om zoo iets te kunnen voelen!" Drift is dikwijls een familiekwaal en Francis vloog dadelijk op. „Ik mag dan een politieman zijn, zooals je 't blieft le noemen", viel hij uit, „maar ik heb genoeg plichisgevot 1, hoop ik, om mijn orders niet te verzaken uit sentimentali teit!" Het was een vinnige streek, die Desmond dadelijk trof. „Ik ben misselijk van al dal geredeneer hier", zei hij driftig; „als je dan zoo gewel dig knap bent, moet je eerst Nur-el-Din neerschieten en Strangwise naderhand ar resteeren. Dan kun je daarna uit gaan zoe ken, wie van ons beiden gelijk heeft I" Hij draaide zich om en liep naar het brug getje, waarover men in het moerasland kwam. Francis siond hem een oogenblik na le kijken en liep hem toen achterna. Hij haalde hem in, juist toen hij het bruggetje be reikt had. „Desmond!" zei hij smeekend. „Loop naar de maanl" nep de ander wocsl en daarop wendde Francis zich om en liep terug naar de herberg. Een auto hield juist stil en een man slapte er uit, toen Desmond in de richting van het ven liep. Het volgmde oogenblik stond hij tegenover den chef. Zijn gezicht was hard. Er lag een rimpel tusschen zijn wenkbrau wen, die nog dieper werd, toen hij Desmond herkende. „En", zei hij kort&l, „waar Is mijn secre taresse „Ik weet het niet", stamelde DesmoiA. „Waarom ben je dan hier?" vroeg dczelf-- de, harde, onbuigzame slem. Desmond wilde antwoorden, maar de chef sneed hem den pas af met de woorden: „Ik weet alles, wat je le zeggen hebt; maar geen enkele verontschuldiging, die je aanvoert, knn het verdwijnen van Miss Maekwayte verklaren Je hadl strikte orders thuis to blijven. Maar vondl het beter die niet op te volgen en daardoor ben je mis schien de oorzaak van den dood van Miss Maekwayte.... Neenl" voegde hij er bij, ziende ,dat Desmond zich wilde verdedigen, „ik wil niels van je hooren. Hoe duister de omstandigheden van Miss Mackwayie ook mogen zijn, èén ding is volmaakt duidelijk, namelijk dat zij naar Mill House ging, zoo als haar was bevolen, en dat jij daar niet was. Geen enkele man of vrouw in mijn dienst durfl oyit een order, die ik eenmaal gegeven heb, niet gehoorzamen." „Chef....", viel Desmond hem in de rede, maar weer kwam die onverbiddelijke stem; „lk wil niets van je hooren; het is mijn vaste gewoonte mij niet le mengen in het werk van van mijn menschen en hen niet le ontvangen voordat hun opdracht mot goed succes is ten einde gebracht. Wanneer je Miss Mackwayie gevonden hebt, wil ik van je hooren, maar eer niet!" Desmond richtte zich in zijn voll» lengte op. „Dan, mijnheer", zei hij stijf, „vensch ik' u goeden morgen. En dan denk ik wel, dat u heel spoedig weer van mij zult hooren!" v - J (Wordt vervolgd), 4

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 9