uu pIWstbeekT" pjoi 19613* LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 15 Februari. Tweede Blad. Anno 1924 5 BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Begin Februari in den Hortus Nederland en Rnsland. f Op vragen van het lid van de Tweede Ka mer den lieer Van Ravesleijn, betreffende de handels- en diplomatieke betrekkingen van Nederland met de Unie der Socialistische Sow jet Republieken: Heelt de Minister kennis genomen van liet gericht, dat een belangrijke groep vaD Brit- sche, Canadeesche en Nederlandschc trans portondernemingen een overeenkomst beeft aangegaan met de Regeering van de Unie der Social. Sowjet-Republieken, ter ontwikke ling van het overzoesch verkeer met reizi gers van en naar Rusland? Heelt de Minister kennis genomen van de rncdedeelingen van Russische zijde, waaruit blijkt, dat Nederland reeds een van de voor naamste exportlanden van de Unie der S. S, R. is geworden, terwijl daarentegen de im port uit Nederland nog zeer gering is? ücett de Minister kennis genomen van den steeds greoieren aandrang, die er bij de Ne- Berlandsche industrie, den Nederlandschen hande! en onze groole kapitalistische kringen is waar te nemen om met de U. S. S. R. weer regelmatige verbindingen op handels- en .diplomatiek gebied te verkrijgen? Heeft de Minister bij name kennis geno men van hetgeen o.a. dr. Van Aalst in een interview, alsmede liet Congres der Roomsch- Katholicke werkgevers en het orgaan van den Bond van Ruomsch-Kalholieke werkgevers in een zijner jongste nummers hebben verklaard "omtrent de noodzakelijkheid thans ten spoe digste tot een zoodanige regeling te komen? Wil de Minister mededeelen of er thans jinderhandelingen gaande zijn om tot een iherstel Jcr normale handels- en diplomatieke betrekkingen met de U. S. S. R. te geraken, .en, zoo neen, wil de Minister dan alles in het ,wcrk stellen, om zoo spoedig mogelijk in Zulke onderhandelingen te treden? heeit de Minister van Builentandschc Za ken geantwoord: In antwoord op de eerste, tweede en vierde yraag kan worden medegedeeld, dat' berich ten en mededeelingen, als in die vragen be doeld, o.a. uit rle pers, ter kennis van onder- ge teekende zijn gekomen. Van den in de derde vraag besproken aan drang, die in handels- en nijverheidsklingen yalt waar le nemen, om met Rusland weer tot regelmatige verbindingen op handelsge bied te geraken, is de Regeering niet on- Jtuiidig. Wat de laatste vraag betrelt, zijn onder handelingen als daarin bedoeld niet gaande. •Wel is op de handelsmogelijkheden en in .Verband daarmede op de opportuniteit van 'een regeling der handelsbetrekkingen met Rusland de aandacht der Regeering voortdu rend gericht geweest. Gelijk bekend, heeft dc- Z„r dagen de heer S .Hermer, secretaris van de vertegenwoordiging der Sowjelregcering te tonden, op zijn doorreis van Moskou naar Londen, een bezoek gebracht aan het Depar tement van Builentandschc Zaken en aldaar 'de zienswijze van zijn Regeering uiteengezet nopens een hervatting van betrekkingen tus- scbon Rusland en Nederland De Minister hoopt hij de behandeling van Hoofdstuk 111 der Slaalsbegrooting in slaat te Zijn, nadere modedeetingen Ier zake te doen. Uit het stukadooisbedrijf. De stukadoorspalroonsbond heeft het op 30 [April atloopende collectieve arbeidscontract opgezegd met mcdedeeling aan de gezellen- benden. dat een nieuw contract van pa- froonsziide alleen zal worden aanvaard, in dien de 48-urige werkweek daarin wordt Vastgelegd, bepaald wordt, dat de Christelijke feestdagen niet meer zullen worden doorbe taald, het uurloon voor den stukadoor, thans 88 cent bedragende, wordt gebracht op 78 cent in de eersle-klasse-plaatsen en dat voor öen opperman op 73 cents en het tarief voor aangenomen werk 10 pet. naar heneden gaat. Cp deze voorwaarden is men bereid een con tract aan te gaan tot Februari 1923. De moderne en conlessionecle gezellenbon- ü»n hebben daartegenover als eischen gesteld handhaving van de 45-urige werkweek, door betaling van de Christelijke feestdagen, uit betaling van verteldagen voor vriezend weer en meebetaling van de patroons aan den Werkloosheidssteun, een niet nader aangege ven verhooging van het uurloon, handhaving van het bestaande larie! voor aangenomen ycik, het toestaan van 8 vacantiedagen per jaar met behoud van loon en vacantiebijslag jen aanwijzing op elk bouwwerk van een ge delegeerde van de gezcllenorganisaties, die toezicht houdt op het nakomen van de ar beidsvoorwaarden. Bovendien wenschen de conressioncetcn nog bijslag voor groote ge zinnen. Van patroonszijde deelt men mee, dat er biet aan gedacht wordt, over deze eischen zelfs maar te onderhandelen. Naar aanleiding van een bericht, dat de directeur-generaal der posterijen en tele grafie, ir. A. A. H. W. König, tegen 1 April a.s. ontslag uit zijn betrekking zou hebben verzocht, heeft het Ned. Correspondentie- bureau te 's-Gravenhage getracht daarom trent te bevoegder plaatse iels le vernemen. Het bericht werd eenerzijds noch bevestigd noch ontkend -. men kon er zich niet over uitlaten, terwijl anderzijds de indruk werd gevestigd, dat hoewel officieel een ontslag aanvrage lot dusverre hel betrokken depar tement nog niet had bereikt, men van een voornemen tot ontslag-aanvrage door den di recteur-generaal blijkbaar niet geheel on kundig was. Bij Kon. besluit is A. T. Konings, ge zagvoerder van het stoomschip „Iris", van de Pefroleum-Maatschappij „La Corona", te 's-Gravenhage, benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Mr. M. W. F. Treub. voorzitter van den Ondernemersraad voor Nederl.-Indic, is door de Nederlandsch-Amerikaansche Ka mer van Koophandel uilgenoodigd, in Maart oenige spreekbeurten in Amerika te gaan houden, toegelicht door films omtrent Ne derland en Neder] -Indië als verkeerspropa- ganda voor Nederland in Amerika. De Vereeniging tol Bevordering der Studie van het Fransch heeft een adres ge richt lot den Minister van Onderwijs en een afschrift hiervan gezonden aan de leden van de Staten-Generaal, met verzoek krach- lig het initiatief der Vereeniging te willen steunen. Op 26 dezer zal in hef gebouw van het Departement van Arbeid, Handel en Nijver heid een bespreking plaats hebben over do regeling van den uitvoer van boter en kaas. De directeur-generaal van den landbouw zal dezo bespreking leiden. Het bestuur van den AJg. Ned. Zuivel- bond (F.N.Z.) heeft besloten er bij de re geering op aan te dringen, dat voortaan een scherpe scheiding worde gemaakt tus- schen den verkoop van boter en van marga rine, ook voor de bedrijven, welke niet bij de botercontróle zijn aangeslotenzulks tot het tegengaan van fraude en het weren van oneerlijke concurrentie der margarine. De F.N.Z. zal voorts een licht-reclamo organi- seeren in do voornaamste steden, in Eet be lang der natuurboter en tot meerdere be kendmaking van het Rijksbotcrraerk, en in advertenties op het misloidcnds in de recla me voor bepaalde soorten margarine wijzen De dienstplichtige onderofficieren, die voor herhalingsoefeningen onder de wape nen moeten komen, zullen vier dagen vóór de opkomst hunner lichting worden opgeroe pen, ten einde vertrouwd te rakon met do wijzigingen, die de dienstreglementen heb ben ondergaan. Op een vraag van liet lid van de Tweede Kamer den heer Weilkamp Kan de Minister mededeelen, aangezien 't rapport der Staatscommissie dienaangaande reeds lang geleden verscheen, of een ont werp tot wijziging der wet op de Coöpera tieve Vereenigingen spoedig kan worden te- semoet gezien heeft de Minister van Justitie geantwoord De ondergeteekende heeft de eer mede te deeten, dat een ontwerp van wet, houdende regeling opnieuw der Coöperatieve Vereeni gingen, ter overweging aanhangig is gemaakt bij den Raad van State. Het 49sle jaarverslag van de Neder landschc Ifandelsreizigersvereeniging ver meldt, dat het aantal leden van deze Ver eeniging thans 1500 bedraagt. Hun kapitaal is ruim f 550,000. Do balans wijst dit boek jaar een kapilaalsvermecrdering van f 28,512 aan. Uit het vrijwilligo ondersteu ningsfonds werd f 5278 uitgekeerd, tegen f 3005 in het boekjaar 1921'22. Het or gaan van de Vereeniging werd eenigszins ingekrompen. Men meldt uit Maastricht aan de „N. R. Crt.": Einde October 1923 moesten op last van den Inspecteur van het L. O. op grond van hot Kon. besluit van 1920 alle kinderen, die den leeftijd van 6 of 5*/« jaar niet bereikt hadden, de school verlaten. Op de eenige Rijksinrichting, die er bestaat, werd onmid dellijk aan die roepstem gehoor gegeven en werden de kinderen naar huis gezonden, terwijl op de bijzondere scholen dio kinde ren zoogenaamd als toehoorders werden toegelaten. Het bestuur van een dier bij zondere scholen is van meening, dat, daar het Rijk alleen subsidie geeft voor de leer plichtige kinderen, het die alleen behoeft op te geven en verder niet gebonden is, zoodat ook de kinderen beneden 7 en 6jaar op haar school kunnen worden toegelaten. Omtrent den moordaanslag in Den Ilaag wordt nog het volgende gemeld Toen Woensdagmiddag omstreeks één uur de groentenhandelaar W thuis kwam m zijn woning aan de Engclenburgstraat no. 31 vond hij daar in de achterkamer zijn vrouw liggen op den grond, in een groole bloedplas. De vrouw, die nog zeer zwakke teekenen van leven gai, bleek een groote houw dwars over den srhedel le hebben gekregen, ver moedelijk foc-gebraclit met een bijl of hak mes. Een kindje van nog geen jaar stond rechtop in zijn bedje, dat met bloed bevlek: was, en wees schreiend naar de moeder. W. waarschuwde onmiddellijk den eerstt-hulp- dienst, die in een ommezien Ier plaatse ver scheen en die, na het eerste verband te heb ben aangelegd, de politie met het gebeurde in kennis stelde. De commissaris van politie, de heer Kra mer, stelde een voorloopig onderzoek in. Dit onderzoek bracht uit, dat de vrouw, iemand van 26 jaar die slechts kort ge trouwd was, op eenigszins gespannen voet stond met een harer familieleden. Oogen- biikkeiijk werden door de politie nasporin gen gedaan naar bedoeld familielid. Het leidde er toe, dat Woensdagmiddag omstreeks vier uur bedoelde persoon, een ongeveer 21- jarige ongehuwde man, werd aangehouden in de nabijheid van het ziekenhuis. Het bleek dat hij niel onkundig was van hetgeen in de woning aan de Engelenburgslraat wa9 voor gevallen. Hij gaf voor, op weg naar het zie kenhuis te zijn, om le intormeeren naar den toestand van de vrouw. Den geheelen verderen namiddag en ook gedurende een groot gedeelte van den nacht is het verhoor van dezen persoon voortgezet door den ofiicier van justitie, mr. Enger, den rechler-coramissaris, mr. Kilhn, en den com missaris van politie, den heer Kramer. De aangehoudene ontkent alles. Hij liecit een alibi opgegeven, dat echter zeer gecom pliceerd is en dat wordt gecontroleerd. In de woning in de Engelenburgslraat was ook een kast opengebroken, zoodat de indruk werd gewekt, dat er tevens sprake was van diefstal. Wat er vermist wordt, kan nog niet worden vastgesteld, omdat voorloopig alles door de juslilie is verzegeld. De vrouw, die buiten bewustzijn naar het ziekenhuis werd vervoerd, reageerde heel zwak en moeizaam kreunend op de vragen, door den commissaris gesteld. Zij is, als reeds gemeld, aan de verwondingen overleden. De commissaris van politie de heer Kra mer roept ieder op, die iets zou kunnen mee deden, dat aanwijzing kan geven omtrent het vinden van den dader of de daders, of het voorwerp, waarmede het misdrijf is ge pleegd, waaromtrent men nog steeds in het duisler tast, zich onverwijld le vervoegen aan zijn bureau, Alexandcrveld. Het komt hem voor, dat een misdrijf dat op klaarlich ten dag is geschied in een huis in zulk een drukke straat, niet geheel aan ieders aan dacht heeft kunnen ontsnappen. De beneden buren hebben omstreeks elf uur wel stoclen- geslommel gehoord en een mannenstem, maar van een woordenwisseling of iets der gelijks is niets bemerkt. DoDynamo-enKlectromoto- renfabriek van Willem Snut Co to Rot terdam, heeft van de firma Sulzer, te Win- terthur, in Zwitserland, do opdracht tot vervaardigiog ontvangen van dc dynamo's, besterad voor het veel besproken motorschip der Mij. „Nederland". De drie hoofddyna mo's krijgen elk een vermogen van 330 K. W. en worden direct gekoppeld aan Dieselmo toren. Twee rechcrcheura te A in - sterdam hebben een 29-jarigen chauffeur aangehoudon, verdacht van bedrieglijke bankbreuk. Een ingezetene van 's-H e r t o- genbosoh, die meestal met eon geheel lot in de Staatsloterij speelt, heeft ditmaal het geluk gehad den hoofdprijs, f 100.000, te winnen. D commiss a ris van politie to Bergcn-op-Zoom waarschuwt ieder, die in relatio wenscht to treden met de Neder- landscho In- en Exportverceniging v.h. fir ma Griensven Co. govestigd Blauwehand- straat 2, aldaar, eerst inlichtingen bij hem in te winnen. DeuitvoeruitFran krij k v a n gecondenseerde melk cn kindermeel (farine lactóe) en van gesteriliseerde of gepeptoni- seerdo melk, welke niet is gecondenseerd, is verboden. Gistermiddag is te Oapelle- au-Bols, in de buurt van Brussel, zekere H. O., iemand uit Nederlandsch Limburg, aangehouden, die verbonden was aan een transportonderneming to Rotterdam en er met 50.000 gulden van door wag gegaan. Het „Neder!. Weekblad voor den Handel in Kruidenierswaren" meldt, dat in de afgeloopen week naar Engeland zijn verscheept 3 879.600 eieren. Een familie had een pap e- gaai, die ziek werd. Denkend, dat groole warmte het beest spoedig zou opknappen, werd de meid gevraagd liet beest zoolang in de keuken dicht bij bet fornuis le zetten. Na een week of vier was het dier werke lijk cfjeknapt en koerde hel weer in de huiskamer cru■- Maar telkens, als mevrouw naar het electrische schelletje voor de keu kon greep, riep de papegaai verstoord „Daar belle die krenge weer". Alphen. Gemeenteraad. (Vergadering van Donderdag 14 Februari). Voorzitter is burgemeester dr. H. J. Lo- vinck. Secretaris de heer K. Salverda. Aan wezig allo raadsleden. Dc voorzitter opent de vergadering en zegt het volgende: „Zooals in deze vergadering, de eerste in het nieuwe jaar, gebruikelijk is, wil ik, al vorens te beginnen met onze werkzaamhe den, u mijne hecren, mijn gelukwenschen aanbieden en de hoop uitspreken dat 1924, evenals voor onze gemeente, ook voor u moge zijn een gelukkig cn voorspoedig jaar. Werpen wij een blik terug op het afgeloc- pen jaar, dan mogen wij, hoezeer de econo mische toestanden, zoo in ons land als el ders, zeer ongunstig waren, niet ontevreden zijn. Niet dat ook wij in onze gemeente niet den druk der tijden gevoeld hebben. Ook hier toch was do terugslag in velerlei opzicht, zoowel in de industrie als in den landbouw, dikwijls niet ongevoelig merk baar. Haar naast dien terugslag waren er toch ook weder verschillende lichtpunten, die ten gevolge hadden dat die terugslag niet die verwoestingen aanrichtte, welke el- dors vielen te constateeren. Zoo kan ten aanzien van den financieelen toestand van de gemeente gezegd worden, dat deze over het afgeloopen jaar niet on gunstig was. Uiteraard zijn, wat de ont vangsten en uitgaven betroft, nog geen cij fers te noemen, doch uit een voorloopig in gesteld onderzoek is gebleken dat dc ont vangsten de ramingen hebben overtroffen, terwijl dc uitgaven, dank zij een zuinig be heer, vrijwel alle beneden de begrotings posten zijn gebleven. Wel zal de opbrengst van de plaatselijke belasting voor het jaar 1923-1924 tengevolge van don economisch en toestand, minder opbrengen dan waarop bij het va-ststellen van do begrooting en het vermenigvuldigingscijfer is gerekend, maar hiertegenover staat dat de opbrengst over het jaar 1922-1923 meer ontvangsten in de gemeentekas heeft gebracht, welke aan het jaar 1923 ten goede komen. Uit de gemaakte berekeningen blijkt dan ook dat do reke ning over 1923 wederom zal sluiten met een batig saldo. Ook de schuldenlast van de gemeente heeft geen reden tot ongerustheid. Op 1 Jan. '21 bedroeg de schuldenlast f 1119640.21 waarvan komt voor dc water- en lichtbedrij- vcn f 641550 en voor het grondbedrijf f 4274G7.30. In 1923 werd afgelost f 70188.33 en aan rente betaald f 73531.13. Do bevolking bedroeg op 31 December 1922 15432 zielen. Zij nam in den loop van hot jaar toe met 63 mannen en 152 vrouwen, tezamen 215 zielen en bedroeg op 31 Decem ber 1923 15647 zielen. Onder hen die zich in de gemeente vestigden kwam on 5 perso nen uit Ned. Indië en 42 uit het buitenland. Naar Ned. Indiö vertrokken 2 personen en naar het buitenland 1G personen, waarvan 9 naar Amerika, 2 naar Duitschland, 1 naar België, 2 naar Frankrijk, 1 naar Engelsch Indië en 1 naai' Afrika. Het aantal wcrkloozcn dat bij da arbeids bemiddeling was ingeschreven bedroeg op 1 Januari 1923 107 en op 1 Jan. 1924 209. Aan werkloozen werd, ingevolge het werlc- loozenbcsluit 1917 in het afgeloopen jaar be taald f 10091.63& In het jaar 1923 verleenden li. en W. 34 vergunningeji tot den bouw van totaal 114 woningen, een aantal, belangrijk hoo- gcr dan in de laat3to drie jaar, toen ver gunningen werden verleend in 1920 voor 29, in 1921 voor 45 en in 1922 voor 72 wo ningen. Niettegenstaande dezen vrij be langrijken bouw is er nog steeds gebrek aan middenstands- en goede arbeiderswo* nïngen, zoodat de woningnood nog niet is opgeheven. In den loop van liet jaar ver meerderden de eigendommen van 't grond bedrijf met 2.67.06 H.A., waarvoor in to taal werd betaald f 20527.05*£, terwijl 9315 M2. bouwgrond werd verkocht of overge dragen waarvan de totale opbrengst f 69525.41 was. Ik mag dit overzicht over het afgeloopen Mogen wij met enkele regels uw aandacht vragen voor wat er thans in den Hortus ge schiedt Hel zijn grootsche dingen, al is ei maar een enkele wandelaar, die dat goed beseft I Eigenlijk is dat hetzelfde, als wat er thans in ons geheele land gebeurt, n.l. het zich voltrekken van het voorjaarsproces, als wij het zoo eens mogen noemen. Niet ieder is in de gelegenheid om geregeld naar bosch en duin, strand en wei ie gaan, om daar het grootsch natuurgebeuren waar te nemen. Daarom is hei voor onze stad een zegen, dat wij allen het voorjaar kunnen zien hamen zonder dat het veel tijd kost. Een of Iwee uurtjes per week in den Hortus doorge bracht, dat kan ieder wel missen. Trouwens, bei brengt ruimschoots zijn rente op aan le venslust Wie meer tijd beschikbaar heeft, zat ook meer zien. Maar nogmaals, noodig is dai niet. En om te toonen, hoe krachtig do natuur al werkt, geven wij hier onze in- drukker. weer van een wandeling van nog geen uur, die we de vorige week maakten. 't Was een heerlijke morgen, de zon stond aan don strak blauwen hemel, waar enkele wille wolken langs dreven van die groot- sclie wolkenmassa's, waaraan Holland zijn beroemdheid voor een groot deel aan te dan ken heeft. Een bolle wind dreef ze voor zich uit. Dat steeds wisselende spel moest wel in druk maken. Wij hebben dan ook heel wat schilderstukken, waarvan meer dan drie vierde door onze hooge luchien ingenomen wordt. Denk maar aan de Marissen, Weisen- bruch en zoovele anderen. Als wij een poosje naar de lucht luren, zien wij al spoedig groepjes vogels hoog over-vliegen, elkaar met korte zangtirades lokkend. Het zijn terug trekkende leeuweriken, wier zang straks weer allerwegen in de lucht zal hangen. In liet groote grasperk hippen enkele zwarfe lijsters,, er zijn er met hei-oranje snavel en een pikzwart pakje, maar ook die valer van tint zijn en geen oranje-snavel. De eerste zijn de mannetjes, de andere de vrouwtjes. Wie goed toekijkt, zal ook wel jonge mannen ontdekken, wier veeren en snavels aan het uitkleuren zijn. Met forscho trekken plukken ze aan het mos, zoekend naar stokjes en wormpjes blijkbaar. Als wij doorloopen, gaar. wij eerst wat heesiers en hoornen nauwkeu rig bekijken. Vibrinum lautana, de wol sneeuwbal, een verwant van de Geldcrsche roos uit de duinen. Iaat in zijn bloemknop pen teere, rose kleurtjes zien, die prachtig in het grijs spelen. Mogen wij er even op wijzen, dal deze heesiers z'n jonge blaadjes niet beschermd door knopschubben, maar dat het z.g. naakte knoppen zijn De laag villige haren, waarmee ze bedekt zijn, be schut blijkbaar voldoende. Er zijn niet vcet houtige gewassen, die het vertoonen de vleugelnool, die hier ook slaat, heeft het ook. Die heester met zijn driepuntige doornen is een Berberiser staan hier meerdere soor ten. De knoppen, in den oksel der doornen gepiaatst, vertoonen een klein rood puntje, als bewijs, dat de vorst hen geen schade heeft gedaan. De vlier heeft het dit jaar hier en daar wel te kwaad gehad, maar deze ver toonen nu toch al weer flink onlwikkeldo rood-paarse blaadjes. In zachte winters heb ben ze in December al flink oniploeide bla deren. Ook bij de berken blijven wij even staan met hun hangende takken schijnen ze de lucht schoon te vegen. Aan de linden is ook al leven te bespeu ren je kunt zien hoe zij de laatste dagen uit de knopschubben schuiven. Maar dc Esch en Plataan geven er nog weinig blijk van. Die Plataan schijnt wat van de vorst geleden te hebben er zitten nogal doode twijgjes aan. Op 'n zonnig hellingtje bloeien eenige exemplaren van het Groot Hoefblad. De bloemen zijn eenigszins vuil-rose van tint, maar bij nader beschouwen verdienen zij toch onze volle aandacht. Als de bloei afgeloopen is, vormen zij groote bladeren, die zeer decoratief staan aan het water. 2 Februari vond ik in den hoek hij de Sterrenwacht reeds een croocje bloeien, dio is de andere wel al ver vooruit I Ook een heester is er op 't oogenblik in vollen bloei, n.l. Homanclis arborea of do Tooverhaze- taar. Wat een lust voor de oogen I Het is een bloemlvpe, dat wc niet vaak zien. Prach tig wisselen de vier donkerbruine kelkblaad jes af met vier gele linlvormige bloemblaad jes. Bij 't Hoefblad slaat ook nog een Honi- cera, die al zijn blaadjes, leer, fijn groen, al builen de knoppen heeft. Verder een treur- vorm van de Satelpopulier ge weet wel, de hoornen die 's zomers altijd ritselen, ook al waait het haast niel. Hij draagt nu mooie katjes. Er bloeien ook nog een paar Kerstrozen, lm jaar niet sluiten zonder nog met een en. kei woord te mogen herinneren aan (ie herdenking van do 25-jarige regeering van or zo geëerbiedigd© koningin, die in hel geheele land, ondanks de tijdsomstondighe. den, met een opgewektheid is gevierd, ais men niet zou hebben verwacht cn die diepe blijken heeft gegeven van de gehechtheid van ons volk aan het Oranjehuis. Ook in onze gemeente ij dit feest met groote opgewektheid gevierd eo de waar. <lige houding, dio de bevolking in dezo go- meento heeft aangenomen, zonder te ver vallen in voor anderen hinderende uitspat* tingen, voegt naast een les, hoe allen feest kunnen vieren, ook een scboone bladzijde toe aan de geschiedenis van onze gemeente. Ik hoop, mijne hoeren, dat liet u gegeven moge zijn onder Gods onmisbaron zegen, ook in dit jaar wedor to mogen werken, met eerbiediging van ieders meening, in het belang en do welvaart van onze zoo scboone gemeente." Wethouder Viasman dankt namens de raadsleden den voorzitter voor zijn welge meende woorden en wensoht hem ook we- derkeerig Gods besten zegen toe. Onder meer zijn ingekomen: Van Ged. Staten do goedkeuring van een raadsbe sluit tot verhuur van lokalen van de school aan de Schoolstraat, ten bate van do Mij. Tot Nut van 't Algemeentweo wijzigin gen in do gomeentobegrooling dienst 1923 idem tot verkoop van twee perocelcn bouw grond aan do Wiihelminastraat on do Prins Hendrikstraat resp. aan de heeren D. ten' Cate Brouwer cn H. Oudenes en vervol gens dat genoemd ooilege d« goedkeuring op de gemeentebegrooting 1924 heeft ver daagd. Medodeeüng van de eerste oommissie tot wering van schoolverzuim dat -'-J als voor zitter de heer W. Jongenburger en tot se cretaris do heer J. Tolk heeft bonoemd. Eenzelfde bericht van de derde commis sie betreffende dc benoeming van de hee ren W. Bol en Westmaas respectievelijk als voorzitter en secretarie. Tot voorzitter der commissie van bij stand voor de water en Kchtbedrijven werd benoemd wethouder Vlasman, terwijl web- houder van Leouwen diezelfde functie zal beklceden in de commissie van bijstand voor het grondbedrijf. De burgemeester zal in beide commissiën ais plaatsvervan gend voorzitter optreden. Ingekomen is een adres van de firma G, G. Bit en Zoon te Gouda houdendo ver zoek om subsidie ten bato der autobus dienst Alphen-Bodegravon-Gouda. B. cn W. adviseeron hierop afwüzend te beschik ken, waartoe wordt besloten. Verschillend verzoeken tot pensioenstoe- stag over het jaar 1924 worden evenals vo rige jaren toegestaan. Ter behandeling komt punt 1 van de agen da: Voorstel van B. en W. tot het beschik baar stellen van een crediet van f 1500 voor de bestraling over een tengle van 40 M. van den Westelijken oprit van St. Molenaarshrug. De heer Den Ouden geeft in overweging do bestrating nog 10 Meier door te zetten, waar door hel huIppo3tkanloor en het overzetveer eveneens worden bereikt hetgeen een groof gerief heleekent. De heer van der Neut ziet de noodzake lijkheid van bestrating van dat gedeelte niet in; er zijn z. i. nog wel meer wegen waal bestrating geen overbodige weelde is (het pad naar Woubrugge) doch uit bezuinigings oogpunt is spreker legen het voorstel. De heer Herngreen spreekt dit gezegde te gen daar juist door bestraling de geregeld tc- rugkomendo onkoslen zullen worden verme den. De heer Noomen vindt het niet overbodig doch vindt het niet billijk dat vorige aan vragen van andore gedeelten o.m. de Aarkado terzijde worden gelegd, hetgeen de lieer van Dijk doet opmerken dat voor de bestrating der Aarkade wel degelijk een post op de begroo ting is uitgetrokken, terwijl hij den lieer van der Neut opmerkzaam maakt, dat het Wou- brogsche pad privé bezit van een der ingeze tenen is. Do voorzitter wijst levens nog op het drukke verkeer en de sterke helling van den weg van af do brug waardoor dc passage daar bijzonder gevaarlijk is. Bovendien zal de gemeente toch kosten moeten maken wan neer vanwege do provincie de Lage Rijndijk aldaar zal worden verhoogd. De lieer Van der Neut ia echter nog niet le overtuigen. Het voorstel wordt in stemming gebracht en met 16—1 stem aangenomen. Voorstel van B. cn W. tot het in gebruik geven van een perecel bouwterrein aan de Pr. Hendrikstraat aan liet bestuur van de af- deeling Alphen aan den Rijn van de /.uid- Ilollandsche Vereeniging „Het Groene Kruis" De lseer Herngreen waardeert ten volle de vereeniging doch gaat niet mede met het voorstel van het dagelijksch bestuur.. Spre ker wil niet het in het voorstel bedoelde ter rein afslaan doch grond b.v. in de Blocm- dia we nu niet zoo interessant vinden, don met de Kerstdagen. Ifaast zijn we geneigd le zeggen „Wat bloeit die nog laat I" Wat na tuurlijk niet het geval is. Wij gaan nog even naar de Alpentuin en vinden daar wat wij zochten, n.l. bloeiende sneeuwheide. Als do glelschers gaan smelten, gaal in de Alpen de sneeuwheide bloeien. Behoeft liet ons le verwonderen, dat zooiets grooien indruk maakt op het eenvoudige bergvolk, als na maanden ijs cn sneeuw, eindelijk liet grauwe gesteente zich rose kleurt met dit moois plantje Kool- en pimpelmezen zingen ook al een week of twee. De cersle laat op elk oogen- Mik van den dag zijn „Spindilike, Spin- dikke" of „Schiet in 't vuur" hooren. Dit is zijn zoogroep. Terwijl de pimpel allerwegen een helder klokje lalen hooren. Dit zagen wij op een wandeling van nog geen uur. Zooals gezegd, wie meer tijd be steedt, ziet ook meer. We eindigen met een opwekking, om ook in deze dagen eens een kijkje in den Hortus te nemen. Pe moeite wordt zeker beloond. H, i

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5