AGENDA VAN DE WEEK. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. V Vrijdag. Nulszaal Voordracht voor de Ver. „Oud- Leiden". 8 uur. Zaterdag. „De Graanbeurs": Uitvoering met hal on- deiolliciersver. „Door Vriendschap Veree- nigd". 8 uur. Rcmbrandtstraat 23: Jaar!, verg. comm. venn. Hcinekens Biorhandel. 11 uur. Dagelijks: „Casino-bioscoop". Hoogewoerd: Voorstel lingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagnamiddag vau 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinte. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variéió-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. Dansinstituut Steenstraat 2: 's Woens dags van 8 tot 10 en 's Zaterdags van 8 tot 18 uur. Sladszaal (kleine): PcppentenloonslelLlng ten hale van do onderafd. van den Dioc. R.-K. Vrouwenbond aid. Leiden „IIulp in de huishouding en De Baby". Vrijdag van 7 tot 10 uur. „De Lakenhal": Israels-ten toons tul ling. Van 10 tot 4 en 's Zondags van haiféén tot 4 uur. Amsterdam, gebouw „R. A. I.": Ten toonstelling van automobielen. Van 8 lot 17 Februari. Dc apotheek van „Hulp der Mensch- hcid", Hooigracht 48 is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 11 lot en met Zondag 17 Februari waargenomen door do apotheken van de heeren G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, lel. 502, en P. du Croix, het Rijkspersoneel, wordt ter kennis ge bracht; is van meening, dat door den maalregel om de salarissen van het militair personeel nogmaals met 10 pet. te korten, de finan- cieele toestand van dit personeel, welke door de reeds toegepaste verminderingen, als pet. salarisvermindering, 8,5 pet. korting voor pensioenen e.a. reeds ten zeerste was verslechterd, ondraaglijk wordt; van oordeel, dat deze verminderingen niet door een evenredige daling in de eerste levensbehoeften gebillijkt wordt, waardoor de gezinnen van dit personeel in armoede zullen vervallen, wat niet ten goede zal ko men van den goeden geest van dit personeel; richt zich tot de Regeering met het drin gend verzoek, om niet opnieuw tot salaris verlaging van dit personeel over te gaan, maar de tekorten der Staatsbegrooling ta doen dekken, in den vorm eencr belasting, en deze belasting, naar evenredigheid, te doen dragen, door het geheele Nederland- sehe volk; en gaat over tot de orde van den dag. De kinderen van „De Kleine Slem" gaan dezen zomer eenige dagen te Hilver sum doorbrengen. Het Noordeinde is een koek- en banket bakkerij rijker geworden. De heer A. G. Eps- kamp, die tot nog toe in perceel 23 aldaar depot had van chocolade, banket, koek, enz. van een firma in de stad en zich mocht ver heugen in dc gunst van sladgenooten en om wonenden, heeft door uitbreiding der zaak tegelijk een eigen bakkerij aan den winkel verbonden, gedachtig dat er niets vóór eigen gaat. Daartoe ging hij le gemakkelijker over, omdat hij zelf vakman is en sinds vele jaren als bakker in dienstbetrekking was. Wij hebben, op uitnoodiging, de zaak, zoo dicht in onze buurt, welke hedennamiddag werd geopend, eens bezichtigd en kunnen op grond daarvan getuigen, dat zij er goed uitziet. De bakkerij is aangericht in het achterge deelte door bijtrekking van de plaats aan de voormalige keuken. Daardoor werd een be hoorlijke ruimte verkregen, waarin een gas- oven met drie hakruimlcn is gebouwd, eenige voor het bedrijf noodige machines zijn geplaalsl, enz. Deze bakkerij is geheel naar do eischen des tijds ingericht en ziet er keu rig uil. Ook de winkel heeft een algehcele restauratie ondergaan. De ólalage is een sluk grooler gemaakt en mede het oog wil ook iets verfraaid. Een nieuwe vitrine werd aangebracht en nieuwe koek- en ban- kcltrommels weerden geplaatst. Het geheot heeft daardoor een mooi aanzien verkregen. liet werk werd, ten genoegen van den eigenaar, uitgevoerd door onze sladgenooten .Van Beukering en Rosdorf. Wegens een zedenmisdrijf is in bewa- ling geslejd zekere F. J. J., alhier, Aangehouden is zekere P., die nog twee maanden gev.-slrpf le goed had. 434c NED. STAATSLOTERIJ. Trekking van Vrijdag 15 Februari, 5c Klasse 17c Lijst. Hooge prijzen: 22478 n-.ct premie van ƒ3000. 10709 100. Prijzen van 70: II 230 293 1763 1S06 2334 3254 3314 3561 3704 4463 4466 4716 5459 7929 10588 11651 11933 12208 12275 12651 14311 14649 15952 16068 17503 185S6 1S602 1S82I 19018 20631 21641 219S9 22492 22616 22643 22719 NIETEN: 226 421 451 826 971 1256 1934 2148 2583 3041 3311 3437 4092 4467 5169 5312 5911 6601 7320 S353 S379 94S5 9815 11011 11467 11574 11649 11929 12012 12199 12226 12292 12379 12653 13845 13990 1423S 14343 14416 14910 15317 15485 16175 16258 16525 16533 16727 16909 17715 17898 1S0-16 18X16 18233 20037 20476 20913 21918 21963 22196 22687 22768 5c Klasse 16c Lijst: 7337 m.z. 6357; 15357 4U.Z. 15347. -- J DE ALGEMEENE TOESTAND. De regeering McDonald is voorlocpig in gehuurd m Engeland, men zie onder En geland. De premier heeft nog eens duidelijk gezegd, dat ailee»n practische politiek, dio verwezenlijkt worden kan, zol worden ge voerd en cius kapitaalhefling en dergelijke niet aan de orde komen, dingen, die im mers geen meerderheid zouden kunnen vinden. Slechts de Poplar-kïstorie dreigt nog op den achtergrond. In uo Palts is de rust vrijwel hersteld. Fransche kleurlingen zijn de plaatsen, waar gevochten is, binnengetrokken. Zij hebben dc lijken van de gedoode separa tisten in beslag laten nemen. Verschillende lgden van dc burgerwacht, die tegen do separatisten was opgetreden, zijn door de bezetters in hechtenis genomen. De masenser Zcitong" is voor onbepaalden tijd verboden. De gemeentelijke politie is ont wapend. Elk verkeer tusschen de Palts en liet onbezette Duitschland is verboden. Tc Pirmasens zijn in totaal 45 per&oncn gedood, nl. 37 separatisten en 8 hunner te genstanders. Over do gebeurtenissen daar schrijft de ,,Time.s"-coi respondent daar o.a. De bevolking van deze kleine fabrieks stad heeft op vreeselijko wijze wraak ge nomen op de separatisten, die baar gedu rende drie maanden hebben geterroriseerd. De separatisten bobben meerendecls hc- vigo hoofdwonden, toegebracht door bijlen eu knuppelsdo gewonde burgers kogel- wonden. E- zijn nog veel meer gewonden, die evenwel door do bevolking onmiddellijk naar hun woning zijn vervoerd, uit vrees voor Fransche epressaillc-maatregclen. Dc lijken der gedoocie separatisten dra- geu do vreeselijko bewijzen van de woede waurinedo de bevulkmg wraak heeft geno men voor haar Jijden, dat culmineerde m een terroristisch bewind, gedurende de laatste weken. «Sommige lijken zijn bijna onherkenbaar, bedekt als zij zijn met kwetsuren en brandwonden. -Het lijk van Schwab, den verfoeiden dictator van Pir- masens, is vreeselijk verminkt. Ofschoon de separatisten het raadhuis hadden ontruimd en hun vlaggen hier en elders hadden verwijderd, hadden zij de stad niöb verlaten, doch zich teruggetrok ken in het bureau van het Beziiksamt. Dit terugtrekken, tegelijk met het in vrijheid stollen van de Duitsche politie door de Fransohen en het teruggeven der wapens, welke bij do eerste bezetting door de Sepa ratisten op last der Franschen werden in genomen, hebben de bewolking aangemoe digd in het vertrouwen, dat een einde was gekomen aan de tirannie. 's Middags zouden de plaatselijke bla den weer verschijnen, nadat dit langen tijd niet het geval was geweest, doch d© Se paratisten verboden dit. Dit ia een van de onmiddellijke aanleidingen gewoost tot het wraaknemen door de bevolking. Het Fransche garnizoen, bestaande uit dertig a vijftig manschappen bleef neu traal. Later evenwel arriveerden vijf lor ries met Maroklra-ansche soldaten. De staat van beleg werd geproclameerd cn den plaatselijken bladen werd verboden be richten te publiceercn over de gebeurtenis sen, die hebben plaats gehad. De gemeen telijke autoriteiten kregen opdracht, door middel van aanplakking bekend te maken, dab do plaata gehad hebbende onlusten too te schrijven zijn „aan een gedeelte der be volking, gesteund door personen uit het onbezette gebied en beroepsmisdadigers." Om de bewoordingen van deze procla matie werd overal gelachen, daar de bevol king zeer goed weet, en dit door bitten) ervaring, aan welke zijd© de beroepsmis dadigers kunnen worden gevonden. Het zal den Franschen moeilijk vallen te ontsnappen aan de verantwoordelijkheid voor de gebeurtenissen. Indien zij dit ge- wcnscht haddon, zouden zij de Separatis ten reeds lang buiten de stad in veiligheid hebben kunnen brengen, en de onlusten hebben kunnen vermijden. Do haat tegen de Separatisten Is zoo groot ,dat dergelijke uitbarstingen elk oogenblik In d© geheele Palts zijn te verwachten. Do bevolking is blind voor het persoonlijk gevaar, indden slechts heb verfoeide juk kan worden af geworpen, een juk, dat naar hun mcening reeds wekenlang afgeworpen .had moeten zijn cn de eenige stap die d© Franschen kunnen doen, is dc Separatisten naar een veilige plaats brengen, en on voor waai-(le lijke toelating van de door de Separatisten uitgewezen Duitsche ambtenaren. Slecht» hierdoor kan de noTmale toestand tcrug- kecren. Hiermede zou Frankrijk toonen alle pogingen, om een bijzonder regiem in de Palts te vestigen, op te geven. Tot zoover de „Tames"-correspondent. Te Kaiscrlautorn is de rust niet meer verstoord. De separatisten wagen zich daar op straat onder bescherming van Fransche militairen. Een separatist is door de be volking doodgeslagen. Te Duerkheim heeft de bevolking het gebouw van het districts- commando bestormd, nadat de separatis- tentcn op de menigte hadden geschoten. Zovcn separatisten werden, nadat de be volking het gebouw had ingenomen, zoo mishandeld, dut zij naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht. De Fran schen bleven neutraal. De speciale commissie van drie leden zal een beroep doen op den kreistag om dezen tc bewegen onmiddellijk stappen t© doen tob hervatting dor openbar© diensten ge durende het overgangstijdperk, dat aan de hervatting der normale bestuurswerk- zaamheid voorafgaat. De missie zal den kreistag op allerlei wijzen behulpzaam zij'n en men hoopt, dat. deze zending een kal meerenden invloed op d© gemoederen zal hebben, De eerst© samenkomst van Franschen, Engclschcn, Belgen en Duitschers ter be spreking van de spoorwegkwesties in de Kculsdie zone heeft t© Mainz plaats gehad. Tal van organisatorische vragen werden af gedaan. De Duitschers verklaarden d© be slissingen, 0 Febr. door de hooge commis sie genomen, te aanvaarden. Het interna tionale verkeer zal onverwijld worden her vat. Voigens berichten uit Dusseldorf heeft men van Duitscho zijde geweigerd de z.g. Micumcontracten na 15 April te laten voortduren. BELGIE. Do aideelingen van de Belgische Kamer hebben do berde wetsontwerpen tob wijzi ging van de wet op don nohtungen werk dag verworpen. Het liberale ontwerp werd verworpen met 136 tegen 20 stemmen, heb ministerieele ontwerp met 97 tegen GG stemmen. Voor het oogenblik kan do kwes tie van wijziging als van do baan beschouwd worden. Door de daling van do franc stijgen de levensmiddelen etc. en dat brengt natuur lijk allerlei conflicten. Te Gent staken dc metaalarbeiders, een loonsverhooglng van 5 pCfc. eischend en in Henegouwen dreigt hetzelfde. Zware straffen wachten hen, die betrapt worden op uitvoer van verboden uitvocr-artikelen. Hier en tiaar gaan reeds stemmen op om vreemdelingen te weren, vooral aan de Duitsche en Nederlandsche grens. DUITSCKLAND. President Ebert heeft in een schrijven aan generaal Von Seeckt medegedeeld in overeen stemming met den Rijkskanselier voorne mens te zijn, op 1 Maart a.s. de maatregelen betreffende den uitzonderingstoestand op te heffen. De generaal had van le voren in een brief aan Ebert zelf medegedeeld zijn taak als geëindigd le beschouwen en daarom de opheffing dier bepalingen voor noodzakelijk le houden. De kanselier heeft nu de betrok ken ministers de vraag voorgelegd, hoe na de opheffing dier bepalingen in de toekomst gehandeld moet worden bij dreigende pogin gen tot omwenteling. Voorloopig vreest men hel meest voor actie der communisten, die zich blijven roe ren. Woensdagavond i9 het in do nabijheid der Vulkanwerf te Sletlin tot een botsing gekomen tusschen do politie en communis tische werkloozen, die een belooging op touw poogden te zetten. Uit de meniglo werd op dc politie geschoten, waarop ook deze van dc vuurwapens gebruik maakte en de orde wist le herstellen. Ei' is een doode gevallen en een aantal personen zijn gewond. In het Ertsgebergte hebben zij diverse aan slagen gepleegd op fabrikanten en fabrieks directeuren, waarvan er een zeer zwaar ge wond werd. De Beiersche algemeene siaats-commia< saris von Kahr heeft aan de betrokken de partementen een wetsontwerp doen toe komen nopens den arbeidsdienstplicht. Daar in wordt o.a. gezegd, dat het in hoofdzaak gaat om het te werk stellen der arbeiders ten behoeve van het openbaar en algemeen nut bij groole ongelukken, bij algemeene ge varen of bij noodtoestanden van tijdelijken aard. De duur van den dienst is voor man nen vastgesteld op een jaar, voor vrouwen op een half jaar. De wet is van toepassing op mannen van 20 lot 30 en vrouwen van 18 tot 25 jaar. Na Poehner zijn nog twee andere beklaag- den in het proces-Hitier, namelijk dr. Frick en majoor Streek, voorloopig in vrijheid ge steld. FRANKRITK. De Lasteyrie heeft in do Kamer het ver zoek tot afscheiding van art. 3. strekkende tot invoering van ©en 20 pCfc. belastingver- hooging van d© regeeringsplannen, bestre den met een uitvoerige rode, waarin hij nogmaals het standpunt der regeering uit voerig uiteenzette en d© maatregel be slist noodzakelijk noemd© om de franc te stabiliseer en, die anders naar beneden zou ploffen. Nadat de regeering natuurlijk weer dc kwosti© van vertrouwen had gesteld, is be doeld verzoek verworpen met 301212 stemmen, waarmee in principe door de Kamer de belasfcingverhooging is aanvaard. Nu volgen er nog diverse voorstellen, om langs anderen weg een zelfde bedrag binnen te krijgen. Veel succes vooxspellen wij die voorstellen niet meer. ENGELAND. Bij de voortzetting van het debat over de oorlogsbegrooting drong Chamberlain er op aan, dat de eerste minister, aangezien deze prijs blijkt te stellen op het vertrouwen van het geheele land, zich "duidelijk zal uitspre ken over de heffing ineens, terwijl hij ver der wenschle tc welen, hoe de regeering stond ten opzichte van de wet tot beveili ging der Engelsche industrie. Hij bepleitte verder het belang der Rijksvoorkeurtaric- von, en wees er op dat cr slechts een groep van markten bestaat waar Engeland niet alleen een vergoeding kan vinden voor de verloren afzetgebieden doch tevens zijn handel kan uitbreiden, en wel binnen zoo korten tijd, dat daardoor de tegenwoordige nooden van Engeland zouden kunnen wor den verlicht. Deze markten zijn die in de dominions en koloniën. Nadat nog verschil lende andere leden gesproken hadden, be handelde de premier de verschillende opge worpen vragen. Ten opzichte der landsver dediging zeide hij, dat de regeering zich met dit vraagstuk bezighield en het in zijn ge heel bestudeerde op veel breeder basis dan lot dusver was gedaan. Geen enkel land wenscht opnieuw een grooten oorlog. En er bestaat een sterke zedelijke cn mensekelijke overtuiging legen iedere militaire onderne ming, die op eenigerlei wijze tot oorlog zou kunnen voeren. Bij de meerderheid van alle volkeren bestaat een verlangen naar over eenkomsten waardoor bewapening zoo al niet geheel overbodig dan toch lot de juiste verhoudingen teruggebracht zou worden. De regeering beschouwt dit vraagstuk derhalve niet van militair standpunt, doch in ver band m.t't ,de burgerlijke builenlandsche en - internationale politiek, die zij lot een ge heel tracht le vereenigen. Als minister van builenlandsche zaken zou spreker bij zijn onderhandelingen met builenlandsche mo gendheden niet den nadruk leggen op mili taire krachtsontwikkeling, doch veeleer op een redelijke politiek. De regeering wcnscht duidelijk le maken, dat zij hel probleem der landsverdediging niet zal veronachtzamen, doch zal er wel den nadruk op leggen, dat de landsverdediging niet een zuiver mili taire aangelegenheid is. Hij zeide verder, dat het in de bedoeling der regeering ligt le bezuinigen en kondigde aan, dat alle be- groolingen zoo nauwkeurig mogelijk zou den worden onderzocht. Bij de beantwoor ding van de vraag, welk votum hij zou be schouwen als een reden tot aftreden zeide hij dat de verwerping van een beginselkwes- lie door hem als een motie van wantrouwen zou worden beschouwd. Ik kan het Huis de verzekering geven, dat de regeering geen vijf minuten zal aanblijven na een votum, dat haar waardigheid aantast. Over dc hef fing ineens deelde de premier mede, dat daarvan in het tegenwoordig parlement geen sprake zal zijn. Een maatregel van dien aard kan niet worden genomen tenzij dc meerderheid des volks zich er voor heeft uitgesproken. In antwoord op verschillende vragen, zeide Snowden als kanselier van de Schat kist dat er stappen worden gedaan voor de onmiddellijke benoeming van een commis sie van deskundigen om na te gaan wat de beste methode is voor aflossing van de na tionale schuld, zooals de premier reeds had beloofd. De commissie zal vermoedelijk be staan uil 9 10 personen waarvan er geen enkele zitting zal hebben in het parlement. Hij meende erbij le kunnen voegen dal als de sam^istelling der commissie bekend is men over het algemeen volkomen tevreden zal zijn. Tenslotte is het debat zonder dat er eenige stemming heeft plaats gehad over Mc Do nald's regeeringsverklaring gesloten. POLEN. 't Gebeurt meer, dat een zwenking van den „grooten leider" door de vazallen niet direct voorzien wordt en daar de oude taai wordt gehandhaafd. Dit lijkt ons van toe passing op de uiteenzetting van de Poolscho buitenl. politiek. Poinearé begint uit een ander va-at je te tappen, de Poolsche minis ter van buitenl. zaken Zamoyski volgt nog niet. Hij wees o.a. op de erkenning van Rus land door Engeland en Italië en zeide, dat de aanknooping van economische betrekkin- gen tusschen Rusland en de andere landen met inbegrip van Polen een waarborg zullen zijn voor een vreedzame politiek van Rus land. Wat do kwestie van Duitschland be treft is de hoofdzaak de verbetering der financiën en de regeling der schadevergoe ding, doch dë geestestoestand in Duitsch land waarborgt geenszins dat er een vreed zame politiek op de basis van het vredes verdrag zal worden gevolgd. Polen is daar door verplicht nauw contact te houden met de andere landen die den vrede in Europa v/enschen te handhaven. De verklaring van ^MacDonald opent het uitzicht op een rege ling tusschen Frankrijk en Engeland waarbij de in dc eerste plaats belanghebbende partij n.l. Frankrijk voldoening zal krijgen. Van het verdrag tusschen Frankrijk en Tsjecho- Slowakijo verwacht Zamoyski dat een betere verhouding tusschen Polen en Tsjeeho-SIo- wakije eveneens het gevolg zal zijn. Deze verklaring is wel ietwat achterlijk. RUSLAND. Sovjet-Rusland is thans erkend door En geland, Italië, Duitschland en de meeste Oostzee-staten, terwijl Oostenrijk nog zal volgen. Het schijnt, dat de Russen dit voor loopig voldoende oordeelen en voor nieuwe ©rkenningea geen concessies meer zullen doen. Litwinof verzekerde althans, dat sov jet-Rusland voortaan alle voorafgaande be sprekingen over een erkenniDg de jure zal weigeren, als zijnde niet meer van actueel belang. Blijft sovjet-Rusland hierbij, dan wordt het voor de andere landen een tegenvaller En het schijnt ernst te zijn. De sovjet- regeering heeft n.l. aan den Japanschen con sul'te Wladiwostok medegedeeld, dat nu het haar niet is gelukt, trots herhaalde pogin gen de vraagstukken op te lossen die aan de normale betrekkingen tusschen Japan cn Rusland in den weg staan en geen prijs stelt op het verder verblijf op haar gebied van Japanners, di© een officicelen post be- kleeden, terwijl wederkecrigheid in dit op zicht niet bestaat. VEREENIGDE STATEN. De petroleum-commissio uit den Senaat heeft besloten, aan Coolidgo mee te doe len, dat Strawn en Pomerene, aangewezen als raadslieden van de regeering in zako de petroleum-eoncessies, niet te aanvaar den zijn. Dientengevolge heelt Coolidge de benoeming van Strawn ingetrokken, maar niet die van Pomerene, aangezien hij van meening was, dat er niet voldoend© bewijs wr.s om dezen te disqualificceren. Do bekende bankier Frank Yanderlip heeft, volgens een bericht uit New-York gezegd, dat er nog veel erger schandalen gaaudo zijn dan dat van de Teapot-Dome- petrolcumvelden. Hij wees o.a. op de uit betaling van 95Q millioen dollar door het Veteranen-bureau en voorts op het aankoo- pen ver boven do waarde van een „zeker blad in Marion" door een tweetal perso nen zonder ecnig fortuin. BUITENLANDSCH GEMENGD. Een hevige storm uit het Oosten heeft over de Britsehe eilanden meer dan achten veertig uur gewoed. De kauaaldienst werd gedeeltelijk geschorst. De schepen, die na liet invallen van de duisternis bij Dover kwamen, konden de haven niet binnenko men en moesten met hun passagiers aan boord in zee blijven. Er worden weinig zee rampen gemeld, maar een kaag is op de Goodwins gezonken en een treiler in do haven van Aberdeen. Over een uitgestrekte oppervlakte is sneeuw gevalle», n.l. in Schotland, Cumberland, Derbyshire, Ches hire en Leicestershire,. Do ontwapening ter zee. ROME, 15 Febr. (Belg. Tel. Ag.) De vloot, subcommissie, beiast met de technische voor. bereiding der ontwerpen voor de uitbreiding van het beginsel van het Washington vloot- verdrag ook lot die staten welke dat verdrag niet hebben onderteekend, beeft heden haar werkzaamheden aangevangen. De zittingen zullen geheim zijn, de commissie zal een zui ver adviseerend karakter hebben en de raad van den Volkenbond het eerst in de resul taten moeten kennen. Bezuiniging. BERLIJN, 15 Febr. (V.D.) Volgens do bla den heeft de Berlijnsche overheid uit bezui- nigings-overwegingen besloten tegen 31 Maart vijfduizend arbeiders en zevenhonderd beambten uit gemeentedienst te ontslaan.. De Engelsche arbeiderswereld. LONDEN, 15 Febr. (Reuter). De dreigende havenstaking wegens den eisch tot loonsver- hooging met 3 sli. per dag zou morgen, den gestelden termijn, aanvangen, doch wanneer de onderhandelingen mislukken, zal het stil leggen van het werk eerst Maandag plaats hebben. Toen gisteren do onderhandelingen werden afgebroken was nog geen schikking in zicht. Nijverheid zoowel als voedselvoorziening zouden door een staking worden getroffen. Heden zal ook een conferentie plaats heb ben voor bespreking der eischen van de En gelsche scheepmakers voor een loonsverhoo- ging van 10 sh. per week. De werkgevers verzetten zich hiertegen' wegens slapte in het bedrijf. De eischen om vatten 200.000 man en zouden 5 millioen' p.st. per jaar kosten. Uil Noorwegen. CHllISTIANIA, 14 Febr. (V. D.) De Mi, nister-President heeft hij de besprekingen in het Storthing over de mededeeling der re geering betreffende een in fe dienen wets ontwerp tot intrekking van het drankverbod lieden een scherpen aanval op het drankver bod gedaan. „Onder de huidige omstandigheden moeten wij erkennen, dat het drankverbod een mis lukking is en dat wij het zoo spoedig moge lijk moeten intrekken". De premier wees een voorstel der radicale! partijen tot houden van een referendum over het drankverbod af. Een kabinetscrisis, in verband met deze kwestie, is niet onwaar schijnlijk. De communisten trachten de re geering ten val te brengen bij de door haar ingediende voorstellen lot verhooging der in voerrechten. Hedenavond demonstreerden duizenden arbeiders voor het Storthing-gebouw. De ar beidersleiders hielden heftige redevoeringen, waarin zij de arbeiders aanspoorden hef Russische voorbeeld le volgen. Het Roode Leger. LOJJDEN, 15 Febr. (NT.A., draadloos), Verontrust door het veldwinnen van het Ka- tholicisme in het' roode leger heefi do mill- laire Sovjet van Chaikow den beveihebbera last gegeven maatregelen legen dit gevaar ta' nemen. A De Enropeesche oorlogsschalden. 4 WASHINGTON, 14 Febr. (V. D.) Ge meld wordt, dat de Commissie tot fundea- ring der schulden tegen Maajidag a.s. ik bijeengeroepen om oen besluit te nemert inzake do politiek van de Verecnigde Sta ten met betrekking tot do gezamenlijke oorlogssschulden, door de Europeescha staten aan Amerika verschuldigd. Schending postgeheim. LONDEN, 15 Febr. (N.TA., draadloos.? In de Turksche nationale vergadering te An gora heeft de vroegere president Raouf bey, verklaard, de bewijzen ervoor te hebben dat brieven door de post worden geopend, en zij in de correspondentie van sommige afgevaar digden heeft geknoeid. ,i Het olie-schandaal. - NEW-YORK. 14 Febr. (V. D.) De Com missie hoorde lieden John C. Shatter, den eigenaar van een aantal bladen in liet Mid den-Westen, die verklaarde, dat Fall eenf maand, nadat hij minister van Binnenland» schc Zakc-n was geworden, verklaarde voor- 1 nemens le zijn de Teapot Dome te verpach» ten aan Sinclair en dat Shaffer een aandel in de verpachting zou krijgen. Shaffer veri klaarde, dat hij daarvoor honderdduizend dollar van Sinclair ontving, om zijn eischen inzake de Teapot Dome op te geven, n De strijd in Mexico. LONDEN, 15 Febr. (V. D.) De Mexl- caanscbo legatie heeft ©eu op 13 Februari gedateerd telegram ontvangen, waarin wordt gemeld, dat de regcenngstroepea na een betigen strijd van 11 uur den door gang naar Bio Lerma hebben geforceerd op een punt, waar de rebellen een verde diging hadden voorbereid. Ongeveer 300 man regeeringstroepen sneuvelden. Do weg naar Guadalayara is thans vrij, welks plaats spoedig zal zijn genomen. Jalapa. wordt Vrijdag beset. Dc haven van Ver! Crus wordt met ingang van Vrijdag voor den internationalen handel heropend. Een zware beschuldiging. LONDEN, 15 Febr. (N.T.A., draadloos). Volgens een telegram uit Alaska wordt het departement van binnenl. zaken door Smiih, die onder de Alaska-commissie belast was met liet mijnbebeer aldaar, ervan beschut- digd de kolenmijnen onder water te hebben doen zetten cn den aanwezigen kolenvoor- raad te hebben doen vernietigen, cn dit wel met het oog op de concurrentie tusschen ko- len en olie als brandstof voor de marine. Een Wilton-straat in Genève. GENEVE. 14 Febr. (V. D.) Do gemcenltf- raad van Geneve heeft besloten een straat le noemen naar Wilson. Voorgesteld wordt de kade, waarop het gebouw van het secre tariaat van den Volkenbond slaat, te hel-1 doopen in .Wilson-Uade. jv

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2