No. 19609. MAANDAG 11 FEBRUARI Anno 192<ï Het voornaamste nieuws van herten. Offcailv^ PRIJS DER ADVERTENTIE»! 80 Cts. por regel. Bij regelabonnemenl belangrijk lageren prijs, Kleine Advertenliën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cis., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postreebt. Voor cventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Koordeindsplein - Telefoonnummers voot Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No, 57Q55 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANÏt Voor Leiden per B maanden ƒ8.85, per week ƒ0.18, Buiten Leiden, waar agenten gevesügd rijn, per week «,0.18, Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Office K GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. 1 Aau den gemeentelijken vischwinkel, iVisohmarkt 18, tel. 1225 is DINSDAG ver krijgbaar SCHELVISCH k f 0.27—0.38, SCHOL k f 0.22 per pond en VOLLE HA RING k f 0.05 per stuk. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 11 Februari 1921. $Twswj*m. De uitsluiting in Twente. Zaterdagavond hield de Christelijke Bestu renbond in het gebouw „Prediker" een open bare vergadering, waarvoor als sprekers wa ren aangekondigd de heeren dr. K. J. Brou- ■er, van Doetinchem. en ds. J. BW. Goed aard, predikant der Ned.-Herv. Gem. alhier. De vergadering, welke vrij goed bezocht was, werd door den voorzitter, den heer A. .T Schoneveld, nadat hij in gebed was voor gegaan. met een kort woord geopend. Met verheugde hem, dat onder de predikanten er ook zijn, die voor de uitgesloten textielarbei ders het hebben willen opnemen door de collecte in de godsdienstoefening aan le be velen Ook verheugde het hem, dat ds. Goed hard hier vanavond wilde optreden. Wij zijn anders in dit opzicht door de predikanten niet verwend. Dat de collecte langs de hui zon niet tegenviel, is mede door den steun der dominees le danken Hij zeide, dat ds. Goedhard een inleidend woord spreken zou en dat daarna dr. Brou wer meer in bijzonderheden de Twenlscho uitsluiting zou bespreken. Hiermede ver klaarde hij de vergadering voor geopend en gaf het woord aan ds. Goedhard, dié aanving r.iel voor te lezen eenige verzen van den protoet Amos (Amos 5), waarin getoornd wordt tegen de 1 ijken, die onrecht doen, en hij zeide dadelijk waarom hij was begonnen mei een woord van Amos voor te lezen. Dit was geen bloote vorm, omdat hij dominee js, maar omdat hij meent, dat het plicht is ook en vooral van een predikant om tegen sociaal onrecht op te komen. Dit zegt hij mede ten opzichte van zijn vriend Brouwei, die ook predikant is. Dat men er in de ge meente wel eens anders over denkt, had hij in de laatste weken ervaren. Zoo las spr. .voor een paar zinsneden uit een brief, hem dezer dagen toegezonden, waarin hem de raad wordt gegeven zich hij zijn werk tl. houden en niet le bemoeien met dingen, waarvan hij geen verstand heelt. Spr. pro testeert daartegen met klem en wilde dade lijk zeggen, dat hij zich niet door de conser vatieven in de gemeente laat dwingen. Hij Wil niet op een consolletje gezet worden, on. 'een stichtelijke preek le houden. Spr. beroept zich op een predikant van naam als dr. Van Gheel Gildemeesler, die steeds voor de sociale nooden van het volk Opkwam en toornen kon tegen de vrome freules, die met poney-wagentjes soep rond brachten en vroeg of die soep wel noodig zou zijn geweest, als de baronnen een be hoorlijk loon aan hun ondergeschikten had den gegeven. Spr. zeide met nadruk, dat hij zich niet in een hoek laat dringen. De gemeentenaren van dit slag mogen het zich voor gezegd houden. Ds. Goedhard las den hem toege zonden brief in hoofdzaak voor, waaruit een geest van conservatisme en reactie sprak, en verkreeg daarbij de instemming van zijn gehoor. Het gaat hier om een zaak van recht en spreker, als predikant, meent daarvoor te mogen opkomen, ook op Zaterdagavond, wel ken avond hij anders gewoon is in zijn stu deerkamer door te brengen ter bestudcering en overdenking van zijn preek. Een voorzichtig Christelijk blad, ,,De Ne derlander", is eindelijk verleden Donderdag cok lot de erkenning gekomen, dat de hou ding van de textielfabrikanten niet is zooals hol behoort en dat de toestand zich niet zoo had behoeven toe tc spitsen als dezen zich ontvankelijker hadden belo.fud tegenover dn arbeidersorganisaties en de bemiddelaars, die de partijen lot overeenstemming wilden brengen. Ten bewijze, dal de schrijver van dit hooldartikel van bet Christ.-Historisch or gaan mede aan zijn zijde staal, citeert hij uit dit betoog de voornaamste gedeelten, om tenslotte zich zelf en andere predikanten in deze Gemeente le rechtvaardigen, tegenover ven deel der Gemeentenaren, die door zenden van brieven of persoonlijke raadgevingen hem willen overtuigen, dat hij als predikant zich buiten deze kweslie heeft te houden. Er volgde op deze inleiding warm applaus. Hierna verkreeg dr. Brouwer hel woord, die zeide, dat het conflict in Twente loopt over ernstige dingen. Het gaat om de vraag of de arbeidersbeweging een veertig jaar zal worden teruggezet of niet. Men moei de za kelijkheden bij dit conflict niet uit het oog verliezen. Wij slaan als buitenstaanders eigenlijk te ver van het conflicl at en de menschen hier lerriloir eveneens, zeide spr. Dat heelt hij zelf ook gevoeld en daarom heeH hij zich naar Enschede begeven en zich er door persoonlijk onderzoek op de boogie gesteld. Hij heeft niet alleen de lei ders der arbeidersorganisaties en de arbei ders zeiven, maar ook de fabrikanten en hun voormannen gesproken. En zoo zal hij vanavond do zaken object bezien. Allereerst ving hij aan met een stuk ge schiedenis. En dan herinnerde hij er aan, dat reeds op 22 Augustus 1922 door de fabri kantenorganisaties een schrijven tot het per soneel werd gericht, dat noodig was 10 pCt. loonsverlaging, die echler zou kunnen ge compenseerd worden door een 55-urigen werkweek. In December van dit jaar word reeds 10 pCt van het loon afgenomen. Een voorstel van de R.-K. organisaties, om een proet le nemen met een werkregeling, waarop echter door de patroons niet eens is geantwoora. Daaruit blijkt al, dat de fabrikanten van geen onderhandelen willen weten. In den zomer 1923 kwam er weer een order van fabrikanten en niets meer, tot verlaging van het loon met 10 pCt. Dit konden de werklieden-organisaties niet aanvaarden en omdat de patroons niet wil den onderhandelen, werd op een der fabrie ken gestaakt. Dat de arbeiders daarvoor deze fabriek uitkozen, waaraan de meeste geor ganiseerde» werkten, is begrijpelijk en ver dedigbaar. Zoo was bet conflict uitgebroken, waarop de uilsluiting is gevolgd. Toen is een bemiddeling beproefd door den directeur-generaal van den Arbeid, den heer Zaalberg, welke bemiddelingspogingen och Ier zijn mislukt, waarop nogmaals eenzelfde bemiddeling weid beproefd door eenige bur gemeesters uil de omliggende gemeenten, welke ook weder is mislukt. Er is verluidt, dat deze burgemeesters bij de groot-industri- eelen van een koude kermis thuisgekomen zijn. Zoo slaan de zaken nu. De fabrikanten re. deneeren aldus Er is weinig werk voor hen het hindert niet zoo erg dal de zaken stil leggen. En daarachter zit de stille wensch de organisaties le breken, waardoor zij slechts mei hun personeel apart hebben lo doen. De werknemers willen nog altijd on- dnrhandelen. Zij willen zelfs de loonsverla ging aanvaarden, als kan aangetoond wor den, dat deze loonsverlaging metterdaad voor het bedrijf noodig is. Maar daarvan willen de fabrikanten niels weten. Zoo blijkt uit deze geschiedenis, meende spr., dal het hier in den grond der zaak gaal om een beginsel, n.l. de arbeiders-organisa tie gelijk gerechtigd of er onder, en daar om is dit conflict zoo diep ernslig. Spr. ging nu hel textielbedrijf na en loon de o.m. aan, dat die arbeid in deze fabrie ken in de laatste tientallen jaren veel inten siever is geworden en daardoor winstgeven der. Maar daarvan hebben de arbeiders niel of slechts weinig geprofileerd. In 1921 wa ren er nog textielfabrikanten in Enschede, die een inkomen hadden van f 1.250 000 (beweging). Nu heeft men spr. van fabrikan tenzijde wel gezegd, dat men onderscheid mo.et maken tusschen persoonlijk bezit var. den patroon eg de resultaten van het bedrijf. Dit gaat, volgens spr., in hel lexlicl-bedrijf niet geheel op, als men bedenkt, dat er zijn, die door dit bedrijf in korten lijd meer dan millionair zijn geworden (de heer Mcnko). En als men daar tegenover stelt, dat in goeden lijd hel richtloon (gemiddeld loon) van een volwassen arbeider f 29 Bkdroeg, in '22 reeds teruggebracht tot f 26.50, en als de laatste verlaging door gaat, zal bedragen f23.10. Dan maken zulke vermogens, uit de bedrijven verkregen, een eigenaardige» in druk. Naast deze tegenstelling stelde spr. ten slotte de andere tegenstelling, die in flagran te» strijd is met de Schrift en met het Evan gelie, n.l. dat hier uit de vruchten van den arbeid aan den eenen kant millionairs staan en aan den anderen kant menschen, die voor hard werken slechts een karig loon ver dienen Zegf men, dat er gezinnen zijn, waai met kinderen- cn vrouwenarbeid i 120 wordt verdiend en dat dit geld niet altijd goed wordt besteed, dan keurt hij dit ook af. Maar ligt daarin niet een klacht, dat vrou wen- en kindera.ueid tolereert De groote fout in dit conflict blijit, dat de ondernemers niet willen onderhandelen, geen overleg willen plegen. Daarin moet ver andering komen. En daarover moet de pu blieke opinie zich uitspreken. Ook de Chris telijke Gemeente heeft in dezen een plicht. Daarom wekt spr. zijn gehoor op. Ecu be moedigend verschijnsel is, dat niet alle fa brikanten zoo fel staan tegenover de werk nemers als de „scherpslijpers", die de leiding hebben. Daarom wekt spr. ten slotte de aanwezi gen op om de arbeiders in Twente te steu nen met hun geld, maar meer nog met de uitgesproken overtuiging, dat de houding der induslrieelcn in Twente in strijd is met God9 Woord. (Luid applaus). Van de gelegenheid om aan den spreker vragen tc stellen werd door een vijftal per sonen gebruik gemaakt, waarvan slechts en kelen zich' strikt tot vragen stellen bepaalden Het waren de heeren Segaar, Van Zwieten, De Graaf, Jans en Luitjes, waarvan slechts tón, de heer De Graaf, hel niet met de spre ker eens was en organisecren van werklie den uit den booze achtte. De voornaamste vraag, die gesteld werd, was of het volhou den der patroons niet geschiedde om aan de Regeering een stimulans te gcvc-n voor de in voering van de 56-urige werkweek en of het waar was, wat wordt beweerd, dat op de pa- troonsvergadering de uitsluiting slechls met 20 legen 18 stemmen was aangenomen. Wal de eerste vraag betreft, antwoordde dr. Brouwer, dal bij dit natuurlijk niel wist, niaar dat het wel mogelijk was, dal deze be weegredenen mede lot hel besluit hebben bijgedragen. Dat slechts -de uitsluiting door een kleine meerderheid is doorgedreven is best moge lijk. Men moet daaruit echler geen voor barige conclusis trekken. Nu de strijd een maal is uitgesproken, zijn allen met hel be sluit solidair. Voor dat de voorzitter de vergadering sloot constateerde de lieer Van Gittert nog, dat blijkbaar niel een der tegenstanders van bet optreden der Leidsche predikanten, die ds. Goedhard onaangename brieven schreven, hier aanwezig was om hem te bestrijden Wij waardeerqn die houding, al spreekt men dan ook van roode predikanten (ap plaus). Na een sluilingswoord van den voorzitter sloot ds. Goedhard met dankgebed. Bij den uitgang werd voor de uitgesloten arbeiders gecollecteerd. Bijenteelt. De atdeeling Leiden van de Vereeniging tot Bevordering der Bijenteelt liiehï Zater dagavond haar jaarvergadering in ,,'t Post- hol". Zij was niet talrijk bezocht. Het jaarverslag van den secretaris getuig de niet van grooten bloei. De atgeloopen zomer was dan ook geen best honingjaar. Alleen zij. die gedurende de hittegolf zeer sterke volken hadden, waren zoo gelukkig, aardig wat honing te kunnen winnen. Het bestuur heeft pogingen aangewend, dezen honing in de slad te doen verkoopen. Waar in de meeste winkels buitenlandsche, vaak vervalschte honing verkocht wordt en ons eigen product nog zeer weinig bekend is, hebben deze pogingen aanvankelijk wel succes gehad. Er is aardig wat honing ge plaatst en verkocht cn de koopers konden overluigd zijn, gegarandeerd zuiveren bloe- menlioning, afkomstig van bijen der leden van de atdeeling, gekocht le hebben, die zeer in den smaak viel. Het bestuur hoopt dit jaar aan dez- pogingen uitbreiding le geven, zoodal alle leden hun overtollige» honing op deze manier kwijt kunnen. Ook zal de mogelijkheid onder de oogen gezien worden, dezen zomer een cenloon- slelling le organiseeren op die manier pro paganda te maken voor de bijenteelt. Excur sies in praclische lessen zullen gehouden worden onder leiding van de heeren Van Giersbergen, Frankenhuis, Ilundt e. a., en het bestuur neemt in overweging in omlig gende gemeenlen propaganda te maken door hel houden van lezingen met lichtbeelden en praclische lessen Moge hel weer in den aanstaanden zomer meewerken om deze pogingen met succe9 te bekronen, want daarvan is liet succes van den ijmkcr in de eersie plaats afhankelijk. „Werkmans Wilskracht". De groote Stadszaal was Zaterdagavond beneden dicht bezet met donatrices en dona teurs, leden cn genoodigdm van en door de muziekvereeniging „Werkmans Wilskracht" Deze, opgericht 17 Februari 1902, vierde er haar 22-jarig beslaan Velen waren toege rust voor een langdurig bijeen zijn, opdat het hun aan weinig oi niels zou ontbreken; en allen waren welgemoed cn blij gestemd. Het met vele onderschcidingstcekenen van edel mclaal behangen vaandel stond natuur lijk op het podium. Nadat een violist en een pianist reeds flink aan 't werk geweesl waren hun wachtte klokke acht heel wat uren arbeids opende de voorzitter, de beer J. Verver, die nooit naar zijn woorden behoeft te zoe ken en deze juist weet te kiezen, de iecslc- lijke samenkomst. Donatrices en donateurs, genoodigden van zuslervereenigingen, van welke hij er cenige noemde, geïnlroduceer- clen, in 't kort allen, riep hij het welkom loe. Voorts decide hij o.a. mede, dat dc geest in het Corps meer dan uitstekend is en de saamhooriglieid grooter dan ooit, bracht hij hulde en dank aan den directeur, don heer Ger. Dik, en aan den onderkapelmeester, den heer Slilckelorumzei, dal men voorzichtig was geweest bij het inviteeren voor dezen avond, omdat er altijd menschen zijn. die wel telkens en telkens weer willen genoo- digd worden cn dan beloven voorlaan niet onverschillig te zullen blijven jegens „W.W." maar het bij beloften laten en deze niet in daden omzetten. En toch is steun, ook finan- cieele steun, zeer gcwenschl en noodig, cn derhalve mede toelreding van begunstigers. Als bijv., zooals werkelijk het geval is, de meeste instrumenten even oud zijn als „W. W.", hebben zij een opknappertje noo dig; dit vereenigingsjaar is hieraan een drie honderd gulden besteed. Uitvoeringen kosten ook geld. Ook streeft het bestuur naar uit breiding. Voor een heel goed fluitist is di rect plaats. Als al degenen, die nu gratis hier aanwe zig waren, zich eens van dezen avond af begonnen le inleresseeren voor „W. W.", met de daad, zou do Verecniging er wèl bij varen. Ileele families werken in het Corps mede. Mochlen heele families ook eens loe treden om hel op andere wijze te steunen. Na even, om nieuwsgierigen een weinig le bevredigen, iets medegedeeld te hebben uit de nieuwste geschiedenis van „IV. W.", bracht ds voorzitter nog een eere-saluut aan de afwezige bcschermheeren der Vereeniging de heeren F. en C. Th. Driessen, voor hun om zoo te zeggen grenzenlooze bereidwillig heid ten opzichte van „W. W." Toon kon met de 57sie uilvoering een aan vang gemaakt worden. Meermalen reeds en ook zeer kort geleden nog, na op zichzelf slaande concerten van „\V. \V.", zijn in ons Blad de prestaties van dit Corps be sproken cn lieal gunstig beoordeeld. Ook nu kunnen wij er niels dan goeds van zeggen. Den belangstellenden lezers zij medegedeeld, dal ten gehoore werden gebracht: „Amsier- dam-niarsch'" van Blankenburg; ouverluro „Dichler und Bauer", van Fr. von Suppé; „Op Wacht", solo voor cornet-i pislon (op verzoek), van Dierig-Dik, (solist, en een zeer goede, de heer O Slikkelorum); „Isabella", intermezzo naar een ..English song", Dree- scr-Dik; „Siesla am Gardasee", wals (ook op verzoek, volgens het programma) van Caniillo Morena, en Grande Fantasie sur les motifs de l'Opéra „Fnusl" de Gounod, van Dunkier. Nos. 5 en 7 werden voor het eersl. door „W. W." wel le verstaan, uitge voerd en voor dileltanten bijzonder verdion- slelijk. Als toegift kreeg men tc liooren den „Rotlerdamsche Diergaardc-marsch" van Ger. Dik. Na den groolen rusllijd werd gegeven het looneelspel in drie bedrijven „Miskende trouw", door menschen en groote en kleine kinderen met aandacht en ingenomenheid gevolgd en lang niet kwaad gespeeld. Boek houder Zorg munlle hierin uit. Hel programma vermeldde verder nog voordraclilen en een bal. „Samenspel doel Overwinnen". In de Graanbeurs hield de koribalver- eeniging ,,S. D. O." Zalerdag een feestavond, welke goed was bezocht, zoodat alle plaat ten vrijwel waren ingenomen. Een aardig strijkje zorgde voor de gewenschle stem ming, en toen te onjstreeks halfnegen '1 was natuurlijk laler dan aangekondigd werd de voorzillcr, de heer Jac. "de Pree, een openingswoord sprak, heerschle er alreeds die goede clubgeesl, welke een onderlinge band vormt tusschen de leden en één der bestaansvoorwaarden vormt voor eert sport- vereeniging. De lieer De Tree lieelle allen hartelijk welkom en zeide, dal men, in ai- wijking van vorige keeren lhans de looneel- nummers door eigen krachten zou doen uit voeren. Spreker hoopte, dal zulks naar wensch zou zijn. Hij schetste in het kort nog de ontwikkeling van S. D. O. gedurende de vier jaren van haar bestaan, drong er op aan, dat nog meer donateurs zouden toe treden en bracht tenslotte een woord van dank aan de heeren Van der Steen en Backer die zooveel hadden bijgedragen aan de voor bereiding van dezen avond. Alsnu werd begonnen met de afwerking van liet programma, dal beslond uit voor draclilen, zang, en een klucht in één bedrijf „Zoo gaat hel". Over het geheel genomen was de uitvoering der verschillende num mers niet onverdienstelijk Dal mej. Tilly Leening met haar liederen succes had, spreekt welhaast vanzelf, doch ook de voor dracht „De Supporter", waarin lal van fou ten van S. D. O-spelers naar voren werden gebracht, en de Pierrot-liedjes, verdienden hel welgemeende applaus ongetwijfeld len volle. Na afloop.nietwaar, U weel hel I Wij behoeven dus het gebruikelijke zinnetje dit maal eens niel le herhalen. BINNENLAND. Nieuwe regaling van nitbetalen der wed» den van onderwijzers en tol het stellen van regelen betreffende verlof tot afwezigheid en inhouding van die wedden bij dat verlof. Het Zendingstekort is gedekt. De leveling van Nederland3che melk aan het Dnitsche industriegebied zal wor&n stopgezet. Hevig gevecht bij Batavia tusschen in* boorlingen en de politie. BUITENLAND. Een besluit der eerste ccinmlssie van des> kondigen. Het conflict tusschen Frankrijk en Enge land over de spoorwegen in de Britsche zone is opgelost. Engelsche plannen voor hel bijeenroepen oi doen bijeenroepen van een internationale, conlerentie ter ontwapening. Een optreden van de Ku-Klnx-Klan in Amerika. Beslissende nederlaag der Mexicaanrche rebellen. Prof. Pijper verzoekl ons, hel bericht als zou zijn gezondheidstoestand in den laal- slen tijd minder gunstig zijn geworden, tegen le spreken. Men deel l ons mede, dal dc burge meester een zes'al agenten van politie twee de klasse in liet b. zil van een diploma zon der aanteekening, bevorderd heeft lot agent eersie klasse. Door den kunsthandel L. J Krüge, te 's-Gravenliage, is de Israëls-lcnloonslelling in De Lakenhal" wederom verrijkt met een schilderij uil de middenperiode van den meesier, getiteld: „Typen van het oude Volk". Naar wij vernemen zal in de eerstvol gende door hel Departement Leiden van de Maatschappij van Nijverheid en Handel le houden vergadering ir. Van der Steen van Ommeren, uit Den Haag, die voor het gc- mecnlebesluur hel ni.-uwe rioleeringsplan onlwierp, over dit onderwerp een lezing houden. Gisteravond gaf de 1ste Leidsche Ac- cordéonvereeniging „Onderling Kunstgenot" een uitvoering in de groote Sladszaal. Er was voor veel afwisseling zorg gedragem Deze avond werd geopend met eenige marschen en oen wals, op voortreffelijke wijze gespeel! door het gcheele Corps. Het werd met applaus beloond. Hierna trad op de bekende harmonica solist, de lieer Nico Galjaard. Deze speelde voor de stampvolle zaal op zeer verdienste lijke wijze de fantasie uit „Faust" en de Wana-foxtrot. Ook hij kreeg een daverend applaus. De solist moest een exlra-nummer geven. Thans kwam op het tooneel de ge- liciie ctnger Willy Derby. Hij zong eenige liedjes, ernstige en komische. Derby had voor dezen avond een speciaal programma. Zoo werd de vrouw van den voorziller ter gelegenheid van haar 20-jarig huwelijk door hem toegezongen. Een en ander viel bij hel publiek zeer in den smaak, geluige hel applaus. Er werd nu eenige oogenblikken gepau zeerd. Na de pauze licl hel Corps weer eenigg nummers hooren, die het alle zeer goed deden. Ilct was vooral aardig le zien hoe de jonge spelers mei nauwlettendheid op hun dirigent letten. Ook de lieer Galjaard wilde het publiek nogmaals vergasten op zijn spél ruot dc Ouverture „Willem Teil". Hij voerde ook nog eenige walsen en andere nummers uit. Tot slot van den aiond kwam Derby nog eens op met liedjes van verschillend genre. Hij werd dan ook weer met luid applaus bedankt voor het vele goede, dat hij dezen avond weer voor de Vereeniging gedaan had. 't Was andermaal een welgeslaagde avond voor de Leidsche Accordéon-vereeni- ging. Gisteren stelde mej. Ina Kulk, piano- leerares le dezer slede, haar leerlingen in de gelegenheid, van haar afscheid te nemen, i vóór haar vertrek naar Ned.-Indië, waar heen zij haar echtgenoot, den heer IJ. P, Visser, amblenanr B B., volgt. Een dertigtal leerlingen hadden aar. de uitnoodiging gehoor gegeven, cn waren in de gezellige achlerzaal, vaa hel café-rcslaurant „Zomerlust", welke feeslclijk aangekleed wac op elk tafeltje een tuiltje bloemen bijeengekomen Nadat een foto van de aanwezigen ge maakt was, brachten enkele leerlingen eenige muziekslukjes ten gehoore. Bij hel rondgaan van ververschingen week' de officieele stemming. Stoelen en tafeltjes werden opzij gezel, en er werd nog menig dansje gemaakt. Aan hel einde van dezen gezelligen mid dag, werd mej. Kulk (mevrouw Visser—» Kulk klonk nng wat vreemd in de ooren) hartelijk dank gezegd voor h"t genoten on derwijs en haar een goede reis toege- wenscht; ook de heer Visser kreeg de beste wenschen mee. De heer Visser dankte alle aanwezigen voor hun blijken van belangstelling en d« goede wenschen. De Unie van R.-K. Studcnten-vereeni- gingen in Nederland zal IC dezer alhier der achlsten Roomschen studentendag organi seeren Het onderwerp is: „Vaksludie ev ambtsvervulling als factoren van Katho lieke emancipatie". Mei het welbekende werk van Jan Fa briciue „Met den handschoen getrouwd" trol liet Princesse-tooneel gisteravond oen vrij goed bezetten schouwburg Tilly Lus cn Niet de Jong in de hoofdrollen waren mede eer trekpleister. Ilct stuk heeft nogmaals veel succes gehad. De heer H. J. Scholtc, voorheen staf muzikant bij hel vierde regiment infanterie, wiens adres is Giselleslraat 28, legt zich in zijn daar gevesligd alclicr hoe langer hoe meer toe op het vervaardigen van violen en het repareeren van deze cn andere instru menten. Hij geeft er blijk van een goed vakj* man te zijn. Wij zagrn o.m. van hem ce|g( keurige viool, waarvan houw en klank uit- muntten. De lange onderhandelingen tusschen de directie der N.Y .Scheepsbouw en Itepa- raliewerl „De Hoop" v.h. Gebrs. Boot en het personeel, vertegenwoordigd en de Clir. en moderne organisaties, hebben tol een be vredigende oplossing geleid. De werklieden hebben een loonsverlaging

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1