No. 19608. LEIOSCH DAGBLAD, Zaterdag 9 Februari. Derde Siad. Anno 1924 Huiner uit het Buitenland. het onzalige mopperen. MODE. UIT ONZE STAATSMACHINE. Xroaalns Shxnrjf Protessor: „Met de door mij ontdekte Y-stralen kan men door terf heenzien". k Zijn vrouw: „Maar man, dat is eenvoudig verschrikkelijk*1. {Passing Shovrfi Hengelaars uit het steenen tijdperk hadden toch maar veel voor Op die van tegenwoordg. „Wat is er aari de hand, Bill, jc kijkt zoo bedrukt." t „Wel, een half uur geleden ben ik in slaap gevallen. En terwijl Ik bier slaap, koint loim en geeft tweemaal een rondje." {Puttag Sliow.]' r „Heb je in die week, dat je aan zee bent, no* Iets bijzonders beleefd?" „Absoluut niets! Twee keer gered door mannen, die op hun huwe lijksreis waren en ééns door een kolensjouwer, die een dagje vacantie hadl" JSympaüiie, IPunch.| „Wie is die meneer, die je groet?" „Hij is de derde vriend van de vrouw met wie George gehuwd 'Was voor hij mij trouwde". Door AMY VORSTMAN—TEN HAVE. Wie kent ze niet, de geboren mopperaars, jde hartgrondige onverbeterlijke altijd-wel- leis-vindende mopperaars? Wie heeft ze wel niet eens aandachtig gadegeslagen met een heimelijk gevoel van ik hoel er mij gelukkig niets van aan te trokken 's Morgens aan het ontbijt begint het. Och neen. dat is niet waar. Het begint .veel eerder Het begint als de patiënt z'n oogen open doet en ziet, dat het al zeven uur is. Alle drommelsl Zeven uur. Opge staan dus! En wal e:n duisternis, 's Effe kijken 1 Natuurlijk het sneeuwt weer! Natuurlijk, natuurlijkHè, echt lam honden-weer; zal mo weer wat lekkers wezen straks buiten met al dien klodderboel en dan die apen van straatjongensvan de straat jongens komt hij (heel gemakkelijk!) op z'n linker-pantoffel, die hij natuurlijk weer niet vinden kaD (en die hij natuurlijk daareven in zijn haast, om naar het weer le kijken, ni>. zelf onder z'n bed geschopt heeft Ina eerst nog over het beddekleedje gestruikeld le zijn, graait hij driftig het vermiste voor werp te voorschijn. Waar is nu hel scheer water? Potverdrie, die meld. Hij zal ze au! In z'n kippednft op weg naar de bel heelt hij het kannetje heet water omver geloopen. )Z'n vrouw, die bij z'n verschrikten uitroep wakker overeind vliegt, krijgt meteen de volle lading. „Jij slaapt maar, natuurlijk. d'r is hier ook nooit iets in orde, altijd is alles zoekhè vervelend gezanik! 1 Als zijn vrouw verstandig is, draait zij Zich om en slaapt subiet verder. Tien tegen één is zij onverstandig en Klimt haastig ten bedde uit en helpt onmid dellijk slaperig mee zoeken; loopt hem in den weg eD op haar vraag wat er nu eigen- lijk wog is, komt een onverstaanbaar gor gelend gebrom uit de diepte van de wasch- korn. Via de onvoldoende gepoetste schoe nen, het onwillige boordenknoopje en het vijf c.M. te voel naar rechls liggende och tendblad. landt onze beroeps-mopperaar aan hij z'n morgen-thee. Precair ding, die mor gen-thee; óf te slap, öf le sterk, of te zoet, nimmer goed De boter is te hard, niet te smeren met dit kou; neen dank je wel; ge smolten boter lust ik niet op m'n brood. Neen, ik heb geen lijd, meer; ik zal wel niet ontbijten, adieu! Bom gaat de voordeur en een zucht van verlichting waart door het hi's. Als hij een liet, zacht vrouwtje heeft, kijkt ze hem heel vaak na met betraande «ogen; maar hij kijkt nooit om. Een onmo gelijk mensch, zei U dat? En oi! Maar zoekt U maar eens in Uw naaste omgeving, maar onpartijdig, hoorl En je zult ze vinden bij bosjes tegelijk. Dat mopperen zit ons, Hollanders, in hot bloed en als we door omstmdigheden, ka rakter en physicke gesteldheid er speciaal toe „veranlagt" zijn, och, arme, dan is er geen redden meer aan, dan wordt het onze tweedo natuur, dan kunnen wij in het ge- Oeel niet meer spreken zonder in dien ake- ligen, verongelijkten moppertoon te verval len. Ik weet niet of gc goed acteeren kunt. Maar hebt ge wet eens geprobeerd om dienzelfden zm, die U daareven zoo korzelig en boos ontviel, op eer. lachenden, blijden toon te zeggen? Ala ge het al eens geprobeerd hebt, is het 'een bewijs, dat ge voorzeker op den goeden Weg zijl. He jsch, het is niet zoo mal als het lijkt! Probeer het nu metéén oven! Stel, dat ge met een vriendin gaat winkelen. Ge' be gint Uw tocht langs de winkels met Uw boodschappenlijstje in Uw hand geklemd, nadat het eens bij vergissing mede is inge pakt, tweemaal gevallen en eens bijna is weggemaaid, houdt ge er terdege het oog op. Uw "vriendin is een ziellje-zonder-zorg en een aarts-babbelaarster en gij wandelt al- lerpleizierigst. Moe en met pakjes beladen staat gij eindetijk weer voor Uw huisdeur. „Daar. dat komt er nu vant Nu heb ik natuurlijk vergoten om den schoorsteen veger te bestellen, herinnert go U plotseling spijtig. Ge waart viak ia de buurt, het is een heel eind ver, du man heeft geen te lefoon, morgen is groote Uamerdag Hè, wat is dat nu vervelendkorsetig noemt ge al den last op, dien U die eene vergeten boodschap bezorgt. Het afscheid is ge dwongen; humeurig gaat ge binnen.... om naar hartelust verder te mopperen over iets dat après tout Uw eigen schuld is I Stel dat ge denzelfden uitroep hadt geslaakt, dezelfde woorden op een vroolijk lachenden toon, dan zou Uw vriendin niet, zooals nu, zijn weggegaan met het idee, dat gij door haar schuld iels vergeten hadt. Samen zoudt ge er om gelachen hebben. Dat ge zoo had loo- pen praten, dat ge die juist-zoo-noodzake- lijke boodschap beiden vergat en ge zoudt er samen wet iels op gevonden heb ben. Probeert U het maar eens, deze woorden uit te roepen eerst brommend en dan lachend. U zult zien. hot wordt oen sport. Vooral als er kinderen in Uw omgeving zijn, kan zoo'n, spelletje, als aardigheid begon nen, zeer vèr strekkende gevolgen hebben. Kinderen zijn dol op comedie-spelen en de een zal boven den ander willen uitblin ken in het „echt doen". Vooral als vader en moeder at en toe eens eventjes van hun voetstuk afklauteren en zelf naar hartelust meedoen. Spelenderwijs zal het kind zoodoende loe ren, dat tiet heel, heel vaak niet de woord keus is, maar het onverschillige gebaar en de boozo veronglijkto toon, die on9 zoo diep grietden. Als wij met eindeloos geduld onze kinderen steeds weer diezelfde woor den laten overzeggen, eindelijk inzicht cn begrip verkregen hebben, dan hebben wij meer bereikt dan het ijdolo moedertje, dat vol trots verleide, dat zij haar jongen acht versjes had geleerd. Het jongske, dat oen opeenvolging van on begrepen klanken kon na-bauwen, had in werkelijkheid niets g-e t-e-e-r-d. Het is slechts niet oneindig geduld en zelfopotfering, dat wij iets vermogen te be reiken, maar is het geen eerc-taak voor ons moeders, dat wij in onze kinderen mogen mede-helpen aan de vcr-volmaking van het toekomstige geslacht? Wanneer u geen geld hoeft (en zeg mij, wie hoeft het wél tegenwoordig, behalve dan. nou jadaar praten we maar niet overl), behoeft u er nog niet onderko men uit te zien. Sommige dames hebben de onverstandige gewoonte, om, als zij zuinig moeten zijn, in lompen en flarden le gaan loopen. Dat is absoluut verkeerd; dat slaat slonsachtig en toont echt; vergane grootheid! Zulke men- schen herinneren mij altijd aan: ,,'t Geluk hangt als een Druiventros", dien mooien roman van de Schartens. Ik ken meisjes, die 's morgens vóór twaal ven al loopen in een oude baljapon, die zij willen afdragen, en hoeveel dames zie je niet met hoeden van acht of tien jaar oud, grauw, vaal, vies cn versieten I Dat zijn dingen, die niet mogen, zoolang u nog eenig geld aan uw kleeren besteden kunt. Ik preek werkelijk geen spilzucht of verkwisting. Ik voel gloeiend mee voor de bezuiniging, maar ik keur het onvoorwaar delijk af, dat menschen, die een dubbeltje .tienmaal moeten orakeeron, dadelijk voor den dag gaan komen als een bedelaars- vrouw. Het is slechts een kwestie van aanwen nen. Wanneer u er voor zorgt, er als regel knap, eenvoudig-netjes, helder en frisch uit te zien, dan kunt u uw „mooie" jurken niet vóór de koffie afdragen, want dat staat gek en verfomfaaid. Onlangs zag ik aan den overkant een dame bij de fruilkar komen, 's morgens om tien uur, in een zeegroen cröpe de chine avondtoilet met bloolen hals en haast geen mouwen. „Gunst," zei mijn keukenmeisje, ,,die me vrouw is vast vannacht niet naar bed ge-- weestl" Wanneer u zuinig mot uw kleedgeld wilt wezen, moet u u beperken in het aantal van uw kleeren, geen slechte stoffen koopen en eenheid brengen in uw toilet, zooals ik u den vorigen keer reeds raadde. Het is een absoluut verouderd gebruik, om van al het linnengoed twaalf stuks in voor raad te hebben. De mode verandert tegen woordig zoo snel en zoo dikwijls, dat je in een minimum van tijd met ouderwetsch on dergoed zit, dat je slecht onder een moderne jurk kunt dragen Daarom zou ik u liever raden geregeld het lijfgoed aan te vullen bijv. met een stol: hemd, broek en onder lijfje of onderjurk. Een maand later koopt u dan een nachtjapon, eai later weer eens een ander stel. Maar 1st er op, dat, wat u koopt van prima kwaliteit is, geen leuk, onsolide modesnufje, dal bij den eersten keer was- schen al scheurt. Wie zich aanwent altijd goed goed te koopen, is op den duur good- kooper uit en kan er zeker van wezen er steeds netjes en aardig uit te zien. Want het zijn de middelmatige koojijes alleen, die het goede, nieuwe model cn de fraicheur ver liezen. Kleeren van prima kwaliteit kunt u eindeloos lang door blijven dragen, laten veranderen on sloomen of wasschen. U moet de gewoonte nemen om, als u 's middags uil is geweest, u voor tafel even te verklccdcn. Daar blijft uw mantelpak nelter door. dan wanneer u 's avonds in den- zelfden rok bleef zitten. Vrouwen, die des avonds altijd thuis zijn en niet dikwijls be zoeken krijgen, doen het verstandigst, wan neer zij zich oen huisjapon aanschaffen, zoo als ik in mijn vorige praatje beschreef. Let goed op dat kleur en model u flatteeren, want u moet niet vergeten, dat uw huisge- nootcn u hier dag-in, dag-uit mee zien! Klop, na het dragen, mantel en rok Hink uit, schuier er even over heen met een har den kleerborstel en hang ze daarna over een kapstokje op een plaats, waar ze uit kunnen luchtenberg ze dus vooral niet dadelijk in de kast. Hoeden en bonten moeten ook „opkoelen" vóór u ze weglegt in de doos; en moeten óók geklopt en schoongemaakt worden. Handschoenen bewaart u het lang9t, wan neer u na liet uittrekken de vingers één voor één in het model rekt en glad strijkt, daarna even in den handschoen blaast en hem zóó ook nog een poosje laat liggen. Uw wandelschoenen spaart u eveneens, als u ze niet 's avonds aan houdt. Wanneer we moe worden en ons op ons gemak na ta fel bij den haard installeeren, dan blijft de voet ook niet steeds even netjes gestrekt en zouden er dus gauw valsche knepen en plooien in het leer komen. Trek ze vóór ta fel uit en zet ze direct op leesten; poetsen cn schoonmaken doet u beter den volgenden dag, al9 de modder otc. goed droog is. Voor huisschoentjes raad ik u fluweelen of vilten pantoffeltjes aan; die zitten warm en gemakkelijk en slaan heel aardig. Dus zult u misschien vragen ik moet er een heel aparte uitrusting voor ,,'s avonds thuis" op na houden? Ik mag dan geen oude afdankertjes dragen? Neen, ik ben niet vóór onveranderde af dankertjes! Dat doet mij altijd denken aan do vlag op de modderschuit. U kunt van de mooie jurken nog zooveel laten maken: jum pers voor uzetf, kleertjes voor uw kind, kus sens, lampekappen, hoedgarneering, eigen lijk alles, wanneer u uw fantasie maar aan 't werk zet. Begin steeds met zoo'n oud klee- dingstuk los le tornen en te laten sloomen of verven. Dan lijkt het heusch weer heele- maal nieuw en u kunt er op andere wijze nog jarenlang pleizier van hebben. Ik sprak van „laten maken", omdat de vrouw, die zoo handig is, dat zij zelf haar kleeren naait, mijn advies hierbij niet noodig heeft. Haar fantasie is zelf groot genoeg om van allerlei in elkaar te prutsen. Wilt u weten, wat een vrouw, die voor weinig geld netjes gekleed wil zijn, voor den winter noodig heeft? Een eenvoudige plooirok met een paar waschbare blouses ot jumpers voor 's mor gens in huis. Een net mantelpak met bijpas sende jumper of japon en hoed voor 's mid dags. Een wollen huisjapon voor 's avonds. Twee gekleede japonnon, niet al te mooi, maar zóó, dat zij er mee naar een concert of komedie kan gaan en zo ook naar een di- nertje kan dragen. Een ruige mantel voor uillooper met een klein, eenvoudig hoedje. Een regenjas en dito dop. Een extra rok en wat jumpers om 's mid dags onder een van die twee jassen le dra gen. Hiermee bent u netjes ingespannen; als de bruin het trekken kan, koopt u dan gaan de weg meer. Eén ding rest mij nog U ie noemen, voor het geval u een nijvere huisvrouw bent: de over-all, de jurk, jas of schort, hoe u het be titelen wilt, die u over uw gewone kleeren aanschiet, wanneer u grof of vuil werk moet doen; arbeid, waarbij u uw japon wilt spa ren. Er zijn dames, die dan een gewoon schort met mouwen aan trekken; doch die dingen slaan zoo bijzonder ongracieus, dat ik u liever tot slot een aardige en practische overall beschrijf. Natuurlijk moet u hem van een wasch- echle, kleurvaste slof makenaardig is bij voorbeeld een dambordmotief in verpleeg ster-blauw, abrikozen-oranje ol kikkergroen linnen. Kies vooral een kleur, die u in den vroegen morgen flatteert: blauw of lila, al9 u blond i9; beige of groen bij kastanjebruin haar; zachte tinten voor het geval dat u een zwart vrouwtje bent. Met ruim 3*/» Meter linnen van 90 c.m. breed, komt u er best. Koop dan meteen een el bijpassende stof van dezelfde breedte. Van dit effen materiaal moet u don kraag en de revers maken, de omslagen bij den elboog van do halve mouw, het ceintuurtje en den uitstaanden rand der heide zijzakken. De overall sluit van voren, not als do witie doklersjas, mot vier knoo- pen. Het onderste gedeelte valt dan van zeil over elkaar; dat moet u niet met sluiting maken, wanl dat zou met bukken cn trap pen loopen lastig wezen en kans op scheu ren gevon. De mouwen zijn magyar-model, dus zon der schoudernaad; doch maak er ook geen plompe kimono-mouw van, vooral niet wan neer u een dambord-patroon hebt gekozen. De overall moet werkelijk over alles heen gaan, dus: ruim zitten, even lang zijn als uw rok on gemakkelijk en vlug aangescho ten kunnen worden. En do zakken, die naar binnen vallen (dus niet bovenop zijn ge naaid), moeien ruim en stevig wezen, zoo dat u cr uw sleutels in kunt hebben of wat vruchten of eieren uit den kelder in naar boven dragen kunt. De Coöperatieve Vereeniging. (Nadruk verboden). Nu een vnn de leden der Tweede Kamer den Minister <Ie vraau heeft gesteld o" spoedig ee>n herziening van do Wet op de Coöperatieve Vere-enigingen ia te wachten, is het wellicht niet ondienstig in herinne ring te brengen, wat op het gebied van wetgeving ten *aanzien van die Vercenigin- gen is gedaan. Het zooevcn bedoelde lid van de Tweede Kamer grondde zijn vraag op do omstandigheid, dat cr een Staats commissie bestaat voor de herziening van do bestaande wet op dc Coöperatieve Ver- eenigingen en dat deze Oommissio haar rapport en een wetsontwerp met Memorie van Toeliokbing reeds voor vele weken heeft ingeleverd. De bestaande wet is die van 17 Novem ber 1876; zij is gewijzigd 111 1878, in 180 en in 1896 cn Is ton slotte aangevuld in 1918, toen de Handelsregisterwet werd In gevoerd en do Ooöperatievo Vcrccnigingen verplicht werden zich in hot Handelsregis ter to doen inschrijven. In den loop der jaren is er op hot go- bied der Ooöperati© hoelwat gebeurd; de ondernemingsvorm is snol gegroeid en leemten in dc wetgeving zijn aan heb licht gekomen ton deolo door dien groei, ten deelo door veranderde omstandigheden. Daarom werd in 1919 een Staatscommis sie ingesteld, om to onderzoeken of mot wijziging en aanvulling van de bestaande wet kon worden volstaan, dan wel of een geheel nieuwe wet noodig wcTd geoordeeld in verband met het onderscheid tus3oken Coöperalievo en ondero Yerecnigingen. Die Staatscommissie heeft haar plannen voor een herziening aan het oordeel van den Minister onderworpen in 1921 en toen vrijheid gekregen om haar hcrzicnings werk voort te zetten onder voorwaarde, dat lo. do definitie van Coöperatievo Veree niging, zooais de wet die heeft, niet we zenlijk veranderd werd2o. de acto van oprichting cn van wijziging notarieel werd opgemaakttenzij op ander© wijze «se rechtszekerheid gewaarborgd bleef en on- gewenscht© praktijken werden vermeden; 3o. geen bepalingen werden opgenomen be treffend© samensmelting van vereenigm- gen. De Oommissie heeft zich aan deze wen ken gehouden. Wat dio definitie aangaat, onder lo. be doeld, die geeft drie kenmerken aan: de

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 9