De Onzioiitae Hand. No. 19608. LEEDSCH DAGBLAD, Zaterdag 9 Kebruari. Tweede Blad. Anno 1924 Waterstaatsbegrooting, FEUILLETON. GEMENGD NIEUWS. |H BUITENL. WEEKOVERZICHT. f 't Is niet voor de eerste maal in de ge schiedenis, dat de dood van een persoon op eens diens idealen een schok voorwaarts geeft, gelijk dat than3 ontegenzeggelijk het geval is bij het nog onverwacht afsterven van ex-president Wilson. Slechts een schim oen zwakke schaduw was er overgebleven yan zijn naam en glorie, hem eens zoo rij kelijk gebracht als „redder der menschheid" 2ijn heengaan uit het land der levenden heeft echter plotseling hem althans terug gegeven een deel van het verspeelde prestige en tevens nog eens ween naar voren ge bracht het groote ideaal, waarvoor hij is gestorven, n.l. de wereldvrede. Alle aan dacht is daarop nog eens gevestigd en dat kan dit schoone doel slechts bevorderen. 'Aanzie* doet gedenken. Zelden is een li- guur zoo hoog verheven en daarna verloo chend als Wilson. Verloochend, omdat zijn doel iet werd bereikt, zelfs niet aanneme- Jij'; us gemaakt. Maar nu, na zijn dood, nu geeft men zich ernstig rekenschap van zijn doen en zijn streven en nu is dan toch de conclusie ,dat hem destijds te veel ver guizing ten deel viel. Hij, de idealist, moge dan niet opgewassen zijn geweest tegen de .werkelijkheden en practische zijden der po litiek, waarin een Clemenceau, een Lloyd peo/ge zoo handig waren, toch heeft hij de jnenschheid wakker geschud en zijn werk is de Volkenbond, een lichaam, dat nog al les worden kan, zoo de volkeren zich daar achter scharen in oprecht medeleven. Ook in zijn eigen land, dat hem de meeste teleurstelling moet hebben gebracht, komen thans teekenen lot uiting, die hoop doen koesteren op een milder opvatting, waarvan ;ook getuigt, dat een Amerikaansch „waar nemer" aanwezig is geweest op de vergade ringen der ontwapeningscommissie onder ressort van Wilson's geesteskind. Allerwege is hem thans lof gebracht en algemeen was het rouwbeklag. Alleen jDuitschland heelt een uitzondering ge maakt en zich weer eens geblameerd. Spe ciaal door de houding, door hel gezantschap te Washington aangenomen. Toen alle lega ties de vlag hall-slok heschen, deed de Duit- gebe ambassade zulks niet om echter een paar dagen later toch nog daartoe over te Baan, toen bleek, dat in Amerika dit gedrag algemeen geen sympathie vond, wat won- Jer. Dat van Duitsche zijde nu niet bepaald ioog wordt weggeloopen met Wilson's werk J-ezien hoe de 14 punten, waarop de wapen stilstand werd gesloten, geenszins in de practijk van het vredesverdrag van Ver sailles zijn gehandhaatd, soit. Maar aan den anderen kant moet Duitschland ook eens Jiedenken, hoe do vrede vermoedelijk zou iijn geweest zonder Wilson, wiens idealen focli alle respect verdienen. Als beleefd heidsvorm daarvoor had Duitschland zich piet afzijdig mogen houden. Te verdedigen zou tot op zekere hoogte Bcwcest zijn een blijven bij de eenmaal aan genomen houding van onthouding. Dit wij ken voor vrees van benadecling der Duit sche zaak in Amerika iels, wat toch reeds het geval isl stempelt het Duitsche op treden tot een van die blunders, waaraan de Duitsche politiek zoo rijk was en blijk baar nog is. Onaangenaam is, dat juist vlak na Wil son's dood door een ongemanierdheid van een Amerikaansch journalist een oogenblik pis liet ware een klad is geworpen op de nagedachtenis van den doode. We bedoelen bet onbekookte „interview" met Lloyd George, door hem zelf ruiterlijk verloochend al is in zooverre nog daarvan iets blijven hangen, dat niet de volledige inhoud is te niet gedaan, trots allerlei tegenspraak van Fransche zijde over het bestaan van een ge heim verdrag of contract, tusschen Wilson en Clemenceau geslolen. Zoo iets zal inder daad wel niet beslaan, maar liet schijnt toch, dat tijdens afwezigheid van Lloyd George destijds Clemenceau Wilson over haalde lot goedkeuring der 15-jarige bezet ting van den link-r.Rijnoever waar Lloyd George en aanvankelijk ook Wilson blijk baar tegen was, maar zich toen wel bi] neerleggen moest. Deze geschiedenis dreigde een oogenblik Dpnieuw een linkere wolk te schuiven lus- Schen Frankrijk en Engeland, doch Mc Do- Jiald, hel juist herkregen contact met Ma rianne in gevaar ziende, heeft zich gehaast deze wolk te verdrijven en in Frankijk is men zeer teveden over de correcte houding van den nieuwen Engelschen bewindvoer der, die dus toch niet zoo'n boeman is als gevreesd werd, zoo concludeert men. Een conclusie, die in Engeland vele bladen al weer doen vreezen, dat Mc Donald te ver is gegaan in tegemoetkomendheid, waardoor zijn verhouding tot Frankrijk schade lijdt. Het onbekende van den nieuwen Engelschen premier was toch in zekeren zin een pressie op Frankrijk, waaraan de correcte briefwis seling tusschen Mc Donald en Poincaré door den eerste veroorzaakt, niets veranderde, daar deze briefwisseling niets inhield dar. het mogelijk maken van nieuw contact tus schen beide landen en waartoe zij dan ook inderdaad schijnt te zullen voeren en in aan vang al heeft geleid. Die pressie i3 ietwat lichter geworden, ducht men in Engeland. Waar evenwel weer tegenover slaat, dat Poincaré's positie meer en meer geschokt blijkt, zooals lot uiting kwam in de jongste Kamer-debatten over uitbreiding der regeo- ringsmacht tol dingen, die anders tot de com petentie van de Kamer pleegden te zijn. Her haaldelijk moest de Fransche premier de kwestie van vertrouwen stellen en slechts met behulp van rechts hield hij zich dan nog maar slaande, een factor, die bij de na derende Kamerverkiezing nog wel opgeld zal doen. De eersle daad op buitenl. terrein heeft Mc Donald overigens gedaan. Het is de er- kenning de jure van sovjet-Rusland. Een overdreven beleekenis mag daaraan evenwel niet worden gehecht. Met deze erkenning is immers ook nog maai een heel bescheiden begin gemaakt met een terugkeer tot nor male betrekkingen. Voor het aanknoopen van handelsrelaties etc. is meer noodig dan een simpele erkenning van wat de werke lijkheid nu eenmaal is in de eerste plaats verhouwen en waarborgen. Eerst wanneer beide laalste factoren aanwezig zijn, kaa er sprake zijn van het doen van zaken. En zoover is de Engelsche handel nog niet go- komen daarvoor zullen besprekingen noo dig zijn, waarbij de kwesties der oude schul den te pas komen en alles, wat daaraan annex is. Dat sovjet-Rusland echter in zijn nopjes is over deze erkenning, we gelooven hel gaarne. Er wordt als het ware door ingeluid een nieuwe periode, waarbij haast en ge. drang voorzitten om het Engelsche voor beeld te volgen om niet te vallen buiten een mogelijke regeling. Do eerste bewijzen van dit gedrang zijn er trouwens ai. Toch is Italië vilder dan Engeland. Mus solini heeft immers reeds een handelsver drag geteekend en daarbij blijkbaar^ zeer goede voorwaarden bedongen. Van Russische zijde is eerst nog wat getraineerd, nadat En geland's besluit bekend was, maar het ver drag is er nu. Voor sovjet-Rusland schijnt thans aan (e vangen de terugkeer in den wo- rcldhandel, waarbij hel in de gunstige po silie is van vele liefhebbers elkaar te zien vliegen afvangen. Keert Rusland terug in de rij der stalen, dan is cr ongetwijfeld verbetering in de han delswereld te wachten 1 Het jaar 1921 laat zich niet ongunstig aanzien Kosten van het Departement. Het oordeel van sommige leden, dat dit Departement zich zou kenmerken door het te veel bevorderen van ambtenaren tot hoo- geren rang, waardoor de uitgaven stijgen, kan de Minister geenszins tot het zijne ma ken. Integendeel wordt bij voortduring het aanlal ambtenaren door reorganisatie van den dienst verminderd. Dat niet alleen naar vermindering van uilgaven wordt gestreefd, waar zulks daad werkelijk geschiedt, blijkt wel hieruit, dat, ondanks de salarissen der Departements ambtenaren over 1924 periodiek met pl.m. f 9000 moeten worden verhoogd, art. 3 ruim t 12.000 lager is uitgetrokken dan dat ar tikel voor 1923 was vastgesteld, terwijl, in verband met do na het indienen der ont- werp-bcgrooting bekend geworden perso- noelsverandering het arlikel nog nader met f 10.000 kan worden verminderd. Door DOUGLAS VALENTINE. Schrijver van „De man met den Klompvoet", Gcau'oriseerde vertaling van W.E. P. (Nadruk verboden). 540) Hoe 'tzij, hij was hier, en '1 gezicht van z'n leelijke apentronie vertelde mij, dat er iets gaande was. Maar als een dwaas nam ik het besluit nog wal te blijven rondhangen en uil lo kijken, in plaals van regelrecht met die aulo er van door te gaan cm hulp te ha len in Sianning „Het was minstens evengoed, dat je wachtte'zei Desmond, „want als je ineens xvas weggelufi, zouden ze de aulo gehoord hebben en dan hadt ie de poppen aan het dansen gehad 1" En hij vertelde Francis van den hevigen Iwist tusschen de samenzweerders in de bi bliotheek, en hoe zij bij het rumoer daarvan 'het geluid van de wegrijdende auto niet had den gehoord. Francis lachte. „Van af mijn waarnemingspost buiten", zei hij, „kon ik alleen jou zien. Des, en dien plooit lan oen Max, want jullie beiden za len tegenover het raam. Van de anderen zag ik niet meer dan de voeten. Maar je gezicht .Verleide me, dat de luide stemmen, die ik lot buiten loe hoorde, duidden op een nade rende crisis; dus toen, dacht ik, was het hjd om te handelen. Ik sloop naar den voor kant van het huis, zeilen den motor aan en rec-d den weg op. Ik had een verduivelde moeite om Stan- ning te bereiken. Sinds jij hier bent, heelt de chef daar een speciale wachtpost geplaatst, dag en nacht, in het politiewachthuis. Ik durfde niet stoppen om de groote lantaarn aan te steken en als eersle resullaat daar van reed ik tegen het hek bij den ingang op. Het achterwiel was zóó deerlijk bescha digd, dat hel mij wel twinlig minuten kost te om dat lamme ding weer op gang te krij gen .Toen ik eindelijk bij den post kwam, zag ik dat Matthews, de rechterhand van den chef, daar juist met een aulo uit Lon den was aangekomen en verscheidene agen ten in burgerkleeding en militaire politie had meegebracht. Hij was één en al agiialie. Hij i'ertelde me, dat Beilward ontsnapt was, dat de chef dien avond uit de slad was en niet te pakken te krijgen, en dat hij (Matthews) op eigen houtje daarheen was gegaan, om te verhinderen, dat dc hecle boel op jouw hoofd zou neerkomen, en ook, om mr. Beilward opnieuw in hechtenis te nemen voor het ge val hij dwaas genoeg was zijn oude kwar tier weer op te zoeken. „Ik vertelde Matthews van den toestand in Mill House. Geen van beiden konden wij begrijpen, waarom je niet om hulp hadt ge telefoneerd, wij ontdekten pas later, dat de verbinding algesneden was maar ik begreep wel. dai je natuurlijk heel strenge orders had. Ik zei aar. Matthews, dal wij, als wij het huis omsingelden, de heele bende te pakken konden krijgen. „Matthews is een voorzichtig venljc en ik had verduivelde moeite iiem te overtuigen, zoodat wij heclwat tijd verloren lieten gaan. Ten slotte wou hij mijn raad niet volgen, om iederen beschikbaren man er heen tc zenden, maar siemde er slechts in loe twee man in burgerkleeren en twee man van de Bezuiniging. Het is den Minister niet recht duidelijk, waarop de bewering van een aantal leden steunt, als zou door hem niet het uiterste zijn beproefd, om tol krachtdadige bezuini ging te geraken, en als zou te veel admi nistratie- en onderhoudswerk worden ge daan, dat niet volstrekt noodig is. De be grooting is inderdaad met groote zuinigheid opgesteld en toen laler bleek, dat, in ver band met den toestand van 's Lands finan ciën, nog meer beperking vereischt was, is bij Nola van Wijziging alsnog beteekenende vermindering* aangebracht. In dit verband zou de Minister eerder van meening zijn, dat er to weinig onderhoudswerk wordt ver richt. Hij sluit zich dan ook gaarne aan bij de leden, die zijn streven naar zuinigheid bleken te erkennen. De meening, dat het vraagstuk van de Beersche Maas voor oplossing meer dan rijp is, kan de Minister niet deelen. Zelfs indien reeds overeenstemming ware bereikt aan gaande de technisch beste wijze van oplos sing .an het vraagstuk, dan" nog zou do financieele zijde er van lot nadere gedach- tenwisseling aanleiding moeten geven. De moeilijkheid, om op het technische gedeelte overeenstemming te hereiken, schuilt in hoofdzaak in het uitblijven van het ant woord te dezer zake van Gcd. Stalen van Gelderland, niettegenstaande de Minister reeds herhaaldelijk, en ook thans weer, op dit antwoord aandrong. Autobssdieust-ondeinemingeu. Autobussen dragen het tweeledig karak ter van motorrijtuig en van openbaar mid del van vervoer. Als motorrijtuig zijn zij onderworpen aan de Molor- en Rijwielwet en de daarmee sa menhangende regelingen. Punten als toe te laten gewicht en tegengaan van gevaarlijk rijden vinden voorziening bij of ingevolge deze wet. Als openbaar vervoermiddel zijn auto bussen aan de wet 23 April 1880 onder worpen. Bij oordeelkundige toepassing van die wet en van den uit haar art. 7 voortge- vloeiden algemeenen maatregel van bestuur vastgesteld bij Kon. besluit van 31 Juli 1880 schijnt omtrent een deel der in het Voor- loopig Verslag verder aangestipte punten genoegzaam te kunnen worden voorzien. Voor andere zou wijziging van wet of alge meenen maatregel van bestuur noodig zijn. Omtrent een ontwerp tot aanvulling van den algemeenen maatregel van bestuur, ten einde scherpere keuring te verzekeren en overlading tegen te gaan, is bereids het ge voelen der provinciale beslurcn gevraagd. Wat wetswijziging betreft, zou ernstig moeten worden overwogen, of het noodza kelijk is terug le keeren tot een concessie- stelsel, dat in 1880 onder de toenmalige omstandigheden terecht verlaten is, dan wel met eenvoudiger regeling volstaan zou kun nen worden Immers zou een concessie stelsel kunnen blijken te nopen tot aanmer- kelijken omslag en kosten, alleen reeds we gens uitbreiding van ambtelijke bemoeiingen In alle gevallen schijnt op den voorgrond te moeten komen de Vraag, of autobussen, boe nuttig zij ook als aan- en afvoermiddel van spoor- en tramwegen en voor afgezon derd liggende plaatsen kunnen zijn, niette min behooren te worden geweerd, voor zoo veel zij als schadelijke mededingers tegen spoor- en tramwegen optreden. Deze overweging betreedt inlusschen rechtstreeks het gebied der ojodrachl van de Slaatscommissie-Patijn in zake het vervoer- vraagsluk. Hetzelfde geldt van de vraag, of van autobussen billijke betaling wegens het gebruik van de wegen behoort gevergd te worden. De Minister meent, dat vooral ten aan zien van dergelijke belangrijke vragen het verslag van deze commissie dient te worden afgewacht. Laakbrng. De weg. waarin de brug ligt, is van het Rijswijksche plein tot aan de Laokmolen- sloot in beheer en in onderhoud bij de ge meente 's-Gravcnhage. Ecnig ingrijpen van het departement met betrekking lot den le- genwoordigen toestand, welke slechls van lijdelijken aard is, n.l. toldat de nieuwe brug gereed zal zijn, schijnt dus minder aange wezen, vooral nu het doorgaande verkeer verzekerd is door den weg langs de brug bij hel Slachlhuisplein. militaire politie mee te nemen. Hij was loch zoo bang, om de plannen, die jij gemaakt kon hebben, in de war te schoppen. Hel schijnt, dat de chef iedereen gewaarschuwd hoeft dat vooral niet te doen. Dus laadde ik iien allen in de aulo en ik reed terug naar Mill House, „Nu liet ik de auto bij het hek staan en wij gingen le voet naar het huis. We had den afgesproken, dat Matthews en één van de militaire politiemannen, beiden gewa pend, op de auto zouden blijven passen, ter- wijt de twee lui in burger en dc andere mili taire politieman, die korporaal hier, met mij naar hel huis zou gaan. Matthews geloofde mijn smoesje, dat wij alleen maar „op on derzoek" uil gingen. In werkelijkheid was ik natuurlijk van plan de heele gezegende bende gevangeD ie nemen. „Ik zette een van de burgeragenlen bij de voordeur en den anderen achter liet huis. Zij hadden order iedereen, die uit hot hui3 kwam aan te houden en tc gelijk om hulp te fluüen. De korporaal en ik gingen naar onzen eerslen waarnemingspost buiten liet raam van de bibliotheek. „Op liet oogenblik, dat ik naar binnen gluurde, begreep ik dadelijk, dat de zaken een hoogtepunt hadden bereikt, ik zag jou )e zag aardig groen en geel, kerel tegen over die vrouw staan, die jou scheen aan le klagen. Max stor.d naast je met een pistool, en naast hem stond onze vriend Mortimer met een kolos van een revolver. Voordat ik lijd had gehad een beweging to maken, floot de man achter het huis. Hij had de geheime deur ontdekt (dat hoorde ik later), waar Beilward en de vrouw juist uil kwamen. Toen zag ik Mortimer regelrecht op jou schieten. In minder dan geen lijd had ik mijn De voorbereidingsarbeid voor de uitvoe ring van de verschillende werken der ha- vecverbeteriug le Vlissingen heeft regelma- tigen voortgang. Dat die voorbereiding ver traging zou ondervinden in verband met de noodzakelijke verplaatsing van de opstallen der maalschappij „Zeeland" moet worden ontkend. De Minister is op grond van ad viezen van den Landsadvo t van oordeel, dat het Rijk slaat buiten de kwestie der schadevergoeding voor de verwijdering dier opslallen. Naar schatting van begin 1922 zouden de kosten van verplaatsing 1 275,000 beloopen. De aanleg van een weg voor gewoon ver keer van 's-GraveuJiago via Delll naai Rot terdam acht ook de Minister zeer noodig, terwijl het werk ongelwijfeld zou kunnen strekken tot bestrijding der werkloosheid. De uitvoering zal vooreerst kunnen be perkt worden tot de gedeelten Hoornbrug- Delft (Ooslsingel) en Delft (Wippolder)-Rot- terdam. De kosten daarvan zijn geraamd op rond f 5 millioen. Het werk kan in gedeel ten worden uitgevoerd, waardoor de kosten over een acht- tot tiental jaren kunnen wor den verdeeld. De Minister vertrouwt, dat de stukken ter zake van een onlwerp-onteigeningswet voor dezen weg de Volksvertegenwoordiging spoe dig zullen bereiken. Het is de bedoeling om len behoeve van de verbetering van den Rijksweg Amster damHaarlem het voor 1924 aangevraagde bedrag te besleden voor vol looiing van het rijwielpad tusschen Sloterdijk en Halfweg, het maken van de overbrugging over Rijn lands boezemwater te Halfweg, alsmede, voor zoover het beschikbare bedrag zal blij ken loe te laten, voor het maken van een begin met de verbreeding van de aarden baan van het wegvak Hallweg-IIaarlem. Spoorwegen. Tekort exploitatie. De in de vergadering van 19 October 1922 bij de interpellatie- Van Braambeek opgesomde maatregelen ter bestrijding van het spoorwegtekort zijn, voor zoover zij toen niet reeds genomen waren, sedert tot uilvoering gekomen, met uitzonde ring van die, onder no. 14 vermeld, waar omtrent de Kamer op 12 October t. v. de beslissing had uitgesteld. Zij hebben, be halve die onder no. 3 genoemd, welke nog geen practische resultaten heeft opgeleverd, aan de verwachtingen beantwoord; de ex ploitatiekosten waren over 1922 pl.m. f 21,500,000 lager dan over 1921 cn zullen, mede dank zij de sedert getroffen nieuwe maatregelen, over 1923 opnieuw met ten minste een dergelijk bedrag dalen. Zoo doende zal op een lolaal van exploitalie- uilgaven van 194 millioen in 1921 een be drag van omslreeks 45 millioen of meer in twee jaar fijds zijn bezuinigd. Dat niette min over 1923 een sluilende rekening niet zal worden verkregen, is een gevolg van het verder terugloopen van de opbrengsten; deze teruggang bedroeg over 1922 pl.m. f 18,800,000 en over de maanden Januari lot en met September van 1923 opnieuw pl.m. f 13.GOO.OOO. Een sluilende rekening werd len vorigen jare dan ook alleen in uit zicht gesteld voor het geval, dat de op brengsten niet vorder terug zouden loopen. Wijt vele bezuinigingsmaatregelen andore dan de personeelsuitgaven betreflen is er geen plaals voor de voorstelling, als zou het streven zijn om de gevolgen van hel tekort op het spoorwegpersoneel at le wentelen. Hel personeel, ook dat belast met de con trole der plaalskaarlen wordt zooveel mo gelijk ingekrompen; sinds 1 Januari 1922 nam het personeel met ruim 0000 personen af. De beslaande controle op de plaalskaar len is geenszins overdreven; de praclijk leeri, dat zij noodzakelijk is. Op de koslen van hel rijksloozieht op de spoorwegen is belangrijk bezuinigd. Tarieven. Een algemeenc verlaging van de goede rentarieven zou in deze tijden van depressie ook blijkens ervaringen elders een uiterst gevaarlijk experiment zijn dat bij den hui- digen toestand der spoorwegfinanciën niet mag worden gevraagd. Veeleer verdient het de voorkeur, vooral met het oog op de con currentie van de motorvoertuigen cn den waterweg om tot daling van de spoorweg- larieven te geraken langs den weg, van par- tieele verlagingen. Ten aanzien van den wensch van wedcr- revolver klaar, maar ik durfde niet schie ten, omdat ik bang was jou to treffen, want je ging naar dien ander toe. „Maar de korporaal naast mij gaf nief veel om jou. Juist terwijl jij op Morlimer af sprong, richtte hij zijn revolver cn school op Mortimer. Zijn vermogen om onderscheid te maken was werkelijk prijzenswaardig. Hij ruiste Mortimer, maar schoot Max dwars door zijn voorhoofd cn mijn oude vriend viel nel tusschen jou en dien ander in. Daar op zijn we door de ruiten binnengekomen. De korporaal vond nog lijd voor een tweede schot cn heeft een mageren man met een griezelig uiterlijk neergelegd „No. 13 dus", verklaarde Desmond. Toen wij in huis kwamen, vonden wij hem dood liggen op den drempel van de deur, die op de hall uitkomt. Behrcnd von den wij verborgen in een kast met bezems cn dergelijke bij de achlertrap. Wat de an deren betreft „Ontsnap!?" vroeg Desmond, met een wee gevoel, alsof zijn hart stilstond, Francis knikte. „We hebben geen tijd verloren laien gaan met door dat raam te kruipen", zei hij, „maar het was een lastig karweitje en het gebroken glas was drommels onplezierig. Maar (och waren we te laat. Jij lag languit op den vloer; Mortimer, Beilward cn die dame waren goed en wel ontkomen. En de geheime deur verleiden ons langs welken weg „Maar ik dacht, dat je een man aan den achterkant van het huis op wacht hadt gezet?" „Ja, en denk eens, toen dat schieten be gon, is die idioot omgeioopen, om ons te hulp le komen, en zoo zijn dus Morlimer en Co., nadat zij door dc geheime deur onl- l invoering van kilomelorkaarlen moet wor den verwezen naar hetgeen ten vorigen jare daartegen is aangevoerd. Personeel. De door sommige leden geuite klachten over de toepassing van de wachtgeldrege ling voor het spoorwegpersoneel kunnen door den minister niet onderschreven worden. Zondagsrnst. Wat beperking van den treinenloop op Zondag betreft, wordt getracht het juiste midden tc houden door het niet doen rijden der goederentreinen en een belangrijke in-, krimping van het aantal reizigerstreinen,, ondanks het feit, dat deze inkrimping op sommige baanvakken met druk verkeer do inkomsten ernstig schaadt. Indien echlor een bijzonder groot reizigersverkeer te vers wachten is, dan zal dit juist des Zondags wegens do zeer beperkte reisgelegenheid veelal door extra-lreinen moeten worden bediend. El iriregeling aanslaitingen. Zoo eenigszins mogelijk, wordt bagage steeds met aansluitende treinen doorgezon den. Stations. Nagegaan wordt, of uil een oogpunt van werkverschaffing alsnog behoort te worden overgegaan tot uitvoering van de vervanging van de draaibrug over de Koningshaven lo Rotterdam door een hefbrug. De Minister voreenigt zich met hel gevoe- len' van de leden, welke van meening wai ren, dat de regeering den aanleg van de lijn Alphen ad. Rij nB o s k o o Gouda behoort te blijven bevorderen. Vooral Boskoop kan een goede verbinding met het spoorwegnet niet langer ontberen. Mijnwezen. De wensohelijkheid eener wettelijke rege. ling van de positie van het Staatsmijnbe- drijf geeft ook do minister too. Do zaak is thans opnieuw ter hand genoemen en de mi nister hoopt, dat binnen niet le langen lijd een desbetreffend wetsvoorstel zal kunnen worden ingediend. Scheepvaart. Aan boord van de schepen van de stoom vaartmaatschappijen „Nederland", „Rotter-. damsche Lloyd" en „Vereenigde Nederland- sche Scheepvaart-Maatschappij" doen 3131 Aziaten dienst. De vervanging van die Azia tische arbeiders door Nederlanders zou, blij kens bij genoemde sloomvaart-maalschap- pijen ingewonnen in'.ichiingen op groote be zwaren stuiten. De invoering van de Scheepvaartverdrags- wet, zooals deze thans luidt, acht de minis ter niet in het algemeen belang. Ten slotte deelt de Minister mede, dat in het bedrag van f 5,000,000, dat volgens da memorie van antwoord op het voorloopig verslag over het Iste Hoofdstuk der Staats- begrooling alsnog door de overigo departe menten zal worden bespaard, voor zooveel zijn departement betreft, oen som van f520,676 is begrepen. Do volgonde week Maandag, Dinsdag, Woensdag cn Donderdag, zal bet strand tussolicn Soneveningon en Katwijk onveilig zijn door sohieten met gesohut. Volgens „De Re s.-bode" b e-. slaat bij de directie van de Haagscho Tram wegmaatschappij het voornemen, de tramlijn naar RijswijkDelft op te helfcn cn den dienst voorlaan te onderhouden met negen autobussen. Te Haarlem werd de wagen- voerder van een een oenmanswagen, toen de tram in de Jansstraat was, ter hoogte van het Gouvernementsgebouw, plotseling on wel. Hij viel achterover, en de tram reed door. De consternatie onder de passagiers was groot. Op hel Spaarne gelukte het een passagier, de iram lot stilstand te brengen. De wagenvoerder werd toen naar het St.- Elisabeth-Gaslhuis vervoerd. Onder de aardappel werkers le Amsterdam is gislermorgen een slaking uilgebroken. De ooizaak is deze: De werk gevers zijn vereenigd in drie Vereenigingen, snapt waren, zonder eenige moeile de oprij laan afgeloopcn. Maar dat is het ergste nog r.iel! Matthews zelf heeft hun dc auto gege ven 1" „Neenl" zei Desmond ongeloovig. „Ja, loch is het zoo!" antwoordde Francis. Denk eens, Mortimer had de tegenwoordig heid van geest zijn vermomming af tc gooien. Toen hij bij Mallhews kwam, was hij Strangwise. Matthews kent Slrangwise hfel goed; hij heeft hem dikwijls bij den chef gezien. „Hemel, knpilcin Slrangwise", zcgl Mal lhews, loen het trio verscheen, „wat is er gebeurd?" „Ze hebben je dadelijk noodig daarbin nen, Mallhews", zegt Slrangwise opgewon den. „Wij nemen de aulo cn gaan luilp halen." „Matthews keek toen naar Slrangwi-e's metgezellen; maar Beilward ziende, meende hij natuurlijk, dat jij het wa3. En wat de dame balieTt, die had een zwarl kanten sjaal om haar gezichl gewonden. „Miss Mackwaytc gaat met ons mee, Mat thews", zegt Strangwise, ziende, dat Mat thews de dame onderzoekend aankeek. Dat nam de laatslc bedenking, dio do goeie Mal lhews zou hebben kunnen opperen, weg. Hij liet den politicman hij het hek en liep ais een gek de laan op naar hel huis, terwijl Strangwise en dc anderen in de aulo sj.ron- gen en weg waren voordat je tot tien kon tellen. De man van de militaire politic zelie zelfs den molor voor hem aan! (Wordf vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5