R rwKSD© )RP No. 13608. ZATERDAG 9 FEBRUARI Anno 1924 Officieeie Kennisnamen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws r van heden. PRIJS DER AD VERTE NTIENl 60 Cts. per regel. Bi) regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine AdverlenliEn, uitsluitend bij vooruitbetaling. Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueels opzending van brieven HO Cis. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. ONTHEFFING VAN HET SLUITINGS UUR VOOR WINKELS. Burgemeester en Wethouders van Leiden krengen ter algemeeno kennis, dat door hen, ten aanzien van den door de R.K. Voreeniging tot bestrijding der Tubercu lose Herwonnen Levenskracht", Plaatse lijk Comité Leiden, op 21, 22 en 21 Febru ari a.s. in de Stadsgehoorzaal te houden bazaar, ontheffing is verleend van liet slui tingsuur voor wiökels, welke ontheffing goldb tot 11 uur des avonds. N. C. DE GUSELAAE, Burgemeester. VAN ÖTRIJEN, Secretaris. Leiden 9 Februari 1921. Do Burgemeester en Wethouders van Leiden doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 21en Januari 1924, is vastgesteld de vol gende verordening: Verordening, houdende wijziging van de verordening van 18 Januari I91T (Gemeenteblad No. 5), op Vergun- nings- cn Verlofslocaliteiten en Logemen ten, laatstelijk gewijzigd bij verordening van 26 November 1923 (Gemeenteblad No. 33). Artikel 1. Artikel 3B van bovengenoemde verorde ning vervalt. Art. II. lu artikel 15 wordt in plaats van ,,3 A on 3 B" en de daarvoor geplaatste komma gelezen: ,,en 3 A". Vastgesteld door den Gemeenteraad van Leiden, ia zijne openbare vergadering van don 2Ion Januari 1921. De burgemeester, N. C. DE GIJSELAAR. De Secretaris, VAN STRIJEN. Zijnde deze verordening aan de Gede puteerde Staten van Zuid-Holland, volgens litin bericht van den 28 Janiiari en 1 Fe bruari 1924, B No. 151, (2e afd.) G.S. No. 79, in afschrift medegedeeld. Eq is hiervan afkondiging geschiedt, Waar het behoort, den 9en Februari 1924. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Do Burgemeester en Wethouders van Lei den doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijn vergadering van den 21 en Januari 1921, is vastgesteld de volgende verordening VERORDENING, houdende wijziging van de verordening van t SL Mei 1912 (Gemeenteblad No. 17), op de Straatpolitie, laatstelijk gewij zigd bij verordening van 25 September 1922 (Gemeen teblad No. 52). ARTIKEL I. In artikel 33 van bovengenoemde veror dening wordt sub a. in plaats van „art. 7 dor wet op de Hondsdolheid" gelezen „art. C5 der Veewet". ARTIKEL II. De aanhef van artikel 36 wordt gelezen als volgt „Onverminderd het in titel IV der Vee wet omtrent de wering en bestrijding van hondsdolheid van honden bepaalde, is Vastgesteld door den Gemeenteraad van Leiden in zijn openbare vergadering van den 21en Januari 1924. De Burgemeester, N. C. DE GIJSELAAR. De Secretaris, VAN STRIJEN. Zijnde deze verordening aan de Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, volgens hun bericht van den 28en Januari/1 Februari 1924, B, No. 154, (2e afd.) G.S. No. 79, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar hel behoort, den 9en Februari 1924. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van W. F. Maas en Zonen, om vergunning tot uitbreiding der scheepswerf „De Rijn", op het perceel ka dastraal bekend, Sectie N. No. 355, gelegen aan de Rijnkade Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet Geven bij dezen kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd alsmede, dat op Zaterdag, den 23en Fe bruari e.k., des voormiddags te halfelf nur, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren legen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op y£3hgen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn Bureau Noordeindspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postchèqus- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTi Voor Lelden per 8 maanden ƒ2.35» per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd rijn» Per week ,,rut Franco per post 2.85 portokosten. 10.18.! .0.18, Gezien het groot aantal werkloozen vooral onder de bouwvakarbeiders e»n daarbij 't wo ningtekort hier ter stede, vooral aan mid denstands woning en, hebben wij ons eens in verbinding gesteld met de N.Y. Rijksdorp, Morschweg OS alhier. Hier werd ons me degedeeld, dat bedoelde N.Y. een vrij be langrijk stratenplan ontworpen had aan den Morschweg, tusschen Wernink's beton- fabrieke-n cn het huis Kampong Makassar. Na bespreking met de Gemeente, znl nu de N.V. het terrein, beuoodigd voor do straten, gratis aan do Gemeente afstaan en do kosten van den aanleg der straten in do Gemeentekas st-orten, terwijl zij waar schijnlijk zelf onder toezicht der Gemeente voor do rioleering zal zorg dragen. zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hin derwet voor het gemeentebestuur of een zij ner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 9 Februari 1924. Leidsch Universiteitsfonds. In de na afloop der rectoraio rede in de Senaatskamer der Universiteit onder voor zitterschap van mr. P. V. A. baron van Ha- rinxma thoe Sloolen gehouden jaarverga dering van den Leidschen Universiteitsraad, bijgewoond door 29 leden, heeft de secreta ris, prol. dr. K, II. Roessingh, het jaarver slag uitgebracht van het Leidsch Universi teitsfonds, waaraan het volgende is ont leend: Ook in het afgc-loopen jaar mocht hel Leidsch Universiteitslonds zich in veler be langstelling en medewerking verheugen. Fi- nancieele steun werd o.a. ontvangen van den heer mr. L. Rijken, die f 1000, van het Genootschap Noorthey en van den heer mr. C. Vermeer, die elk f 500 aan het fonds schonken, terwijl een legaat van I 1000 werd ontvangen van prof. dr. H. G. van de Sande Bakhuyzen, overleden in Januari 1923, en van f 5000 van" mevr. de wed. Paap-Van der Schalk, overleden in Mei 1923 Op 3 Oclobcr 1923 werd voor het eerst te Rotterdam do Leidsche Universiteitsdag ge vierd, tot welks instelling op do laatste ver gadering van den Universiteitsraad werd besloten. Het londs is groolen dank ver schuldigd aan de professoren Lorentz cn Huizinga, die hun medewerking tot het sla gen van dezen dag hebben verleend, en aan de Rotterdamsche leden van den Universi teitsraad, die de viering op zoo voortreflc- lijze wijze hebben voorbereid. Het doel de zer instelling: den hand met de Leidsche Hoogeschool tc versterken en het Universi teitsfonds in breederen kring bekend le ma ken, werd ten volle bereikt, gelijk o.a. bleek uit een vrij aanzienlijk aantal nieuwe be gunstigers cn donateurs uit Rotterdam. Daar de Universiteitsraad op 8 Februari 1923 besloot prol. Koolemans Beynen we derom voor drie jaar te benoemen, zijn Ihans drie bijzondere hooglecraren aan de Leidsche Universiteit verhonden, die door het fonds zijn aangesteld. De lieeren Ein stein en De Josselin de Jongh, beiden ge durende den vorigen cursus buiten Europa vertoevend, konden in dezen cursus op de gewone wijze hun arbeid te Leiden horrat ten. Bovendien kon het Leidsch Universi teitslonds, door een aantal vrienden cn leer lingen van prol. Lorenlz daarloe in slaai gesteld en na machtiging van de Regecring, dezen oud-hooglccraar uilnoodigen onder den vorm van wetenschappelijke lezingen, met zijn arbeid aan deze hoogeschool voort te gaan; prol. Lorenlz verklaarde, tot onze vreugde, zich daartoe bereid. De volgende personen pn instellingen Als men nu nagaat dat op bedoeld ter rein een 80 middenstanclswoningen ge bouwd kunnen worden, dan is bier zeker niet bet zoo spoedig mogelijk aanvangen een gemeentebelang gediend. Wij zeiden reeds, vele werklooze bouwvakarbeiders zullen hier werk vinden, daarbij weer tn het woningtekort tegemoet komende. Dc geprojecteerde straten zullen een breedte van 10 Meter liebben, de trottoirs worden met bazalttegels bestraat, terwijl natuurlijk de buizen van het moderne oomfort als eloctrisob licht, gas- on water leiding zullen worden voorzien, en telefo nische aansluiting op aanvrage kan wor den verkregen Een klein bezwaar ieop bet oogenbiik nog de verbinding mot de stad, hoewel de autobus onder den mooion naam van ,,City Car" reeds de verbinding onderhoudt. Zoo- dra eohter onze sleutelstad ook weder met dit huizenblok is uitgebreid, zullen als het ware automatisch daarmee oefc wel weer meerdere autobussen voor de verbinding zorgen. Aan de op bovenstaande teekoning ge boomde Morschknde een 10 Meter breede boulevard, lijkt -het ons al keel genoogelijk wonen, vooral voor watfrsportliethebbcro. -El- werden in het afgeloopen jaar door een sub sidie vanwege het londs ondereteund; In stituut voor tropische geneeskunde Rotter damLeiden f 500; de leeskamer Bosscha f 250; de heeren dr. G. Sliasny, dr. J. L. Walch en Albert Vogel elk f 200, ter tege moetkoming in de onkosten van hun onder wijs; prof. dr. H. Gerth, conservator van het geologisch-mineralogisch museum voor hetzelfde doel 250; prof. Storm van Leeu wen voor zijn assistent f 200; prof. Escher voor den aankoop van dunne doorsneden van gesteenten 1 300; prof. Wensinck f 350 voor de samenstelling van indices op de mohammedaansche tradilie-literatuur; de Sterrenwacht f 300 voor de onkosten, ver honden aan de waarnemingen van prof. Hcrtzsprung in Zuid-Afrika; dr. J. Woltjer f 200 voor astronomische onderzoekingen; de Senaatskas f 100 voor de receptie van de leden der internationale juristen-conie- renlio te 's-Gravenhage; prof. Knappert f 300 voor de uilgave van een bundel op stellen van Leidsche studenten over de be- teekenis van de Universiteit van Napels in de Xllle eeuw; de vereeniging tot bevorde ring van de opleiding tot instrumentmaker te Leiden f 100. Verder werd in den loop van dit jaar het salaris van de typiste, in dienst van den Leidschen Senaat, verhoogd; het Leidsch Universiteitslonds nam van dat salaris voor loopig f 750 voor zijn rekening. In het begin van het academisch jaar 19231924 werd een aanvang gemaakt met een cursus voor elementair Lalijn; het bleek weldra, dat het aantal liefhebbers voor dit onderwijs, dat door den lector dr. C. de Boer wordt gegeven .zeer groot was, zoodat de cursus moest worden gesplitst, en ook toen nog niet allen konden worden toegelaten. Behalve de gelden, door de cursisten zelf hijgedragen, ontving dr. de Boer van het fonds f 400. De Kanaka-prijs voor Indone sische juristen, f 500, werd op 8 Februari 1923 voor de tweede maal toegekend, op advies der juridische faculteit, aan mr, Mas Soemardi. Het getal der leden, begunstigers, dona teurs, beschermers en stichters, die hel Leidsch Universileitsfonds slcunen, bedroeg op 1 Januari 1924 1414, legen 1326 op 1 Fe bruari 1923 en 1207 op 1 Februari 1922. De voorzitter herdacht dr. J. L. Heldring, in het algeloopen jaar overleden, en dankte prol. dr. W. Nolcn, altredend als lid der commissie van uitvoering, voor alles wat hij sedert 1905 als lid en sedert 1911 als voorzitter dezer commissie heelt gedaan Van de twee prijzen, beschikbaar gesteld voor Indonesische studenten le Lc-iden, ge diplomeerden van dc opleidingsschool voor inlandsehe jurislen le Batavia, zal er dit jaar geen worden locgekc-nd. In de slalulcn van hel Universileitsfonds werd een aanlal wijzigingen aangebracht. Prul. Einslein werd voor drie jaar herbe noemd als hijzonder hoogleeraar in do na tuurkunde aan de Leidsche Universiteit. Iu de plaats van de altredende leden wer den benoemd tot curator van den leerstoel voor natuurkunde (prof. Einstein) dr. Schoen maker cn tot curatoren van den leerstoel voor algemeenc volkenkunde (prof. De Jos selin de Jong) jhr. mr. dr. A. Ro6ll en dr. Molhuysen. Besloten werd van de Regeering machti ging le vragen lot het instellen van een bij zonderen leerstoel in de oude geschiedenis speciaal van het Hellenistisch tijdvak. Voorloopig werden als curatoren voor de zen leerstoel aangewezen de heeren jhr. mr. E. C. U. van Doorn, mr. J. Limburg en ds. .1. A. Prins. In de commissie voor gecommitteerden werden Iwee nieuwe leden gekozen. Op voorstel van mr. Flink Schuurman werd om praeadvies naar de commissie van uilvoering verwezen een plan lot het houden van een reeks wetenschappelijke voordrachten over het ontwapenings- vraagsluk. Ook is besloten ook in 1924 wederom een Universiteitsdag le organiseeren, dilmaal zoo mogelijk in Devenler. Naar wij vernemen is de gezondheids toestand van onzen stadgenoot prol. dr. F. Pijper, welke gcruimen tijd wankelend was, in den laatsten lijd minder gunstig geworden. De heer J. F. la Rivière, alhier, is be noemd tot agent van de Kon. Ned. Lucht vaart-Maatschappij. Door deze Maatschappij zal van al 1 Mei a.s. een nieuwe dienst Am sterdamKopenhagen worden geopend, waardoor men in zes uur wordt overge bracht, terwijl de reis per Irein ongeveer 24 uur duurt, hetgeen dus voor den handel van groot belang kan worden genoemd. Verder vernemen wij, dat de directie der Maat schappij overweegt op dc Maaldrift een lus schenlandingsplaats te maken, vanwaar dus ook de Leidenaare, die dan per auto naar de Maaldrift, zullen worden gebra;ht. recht streeks naar Parijs of Londen worden ver voerd. Heden herdacht onze stadgenoot C. J. van Bcrnmelen den dag, waarop hij voor veertig jaar in dienst kwam bij de firma Koole, Nicola en Co., broodfabriek „De Ver eeniging" alhier, welke firma hij al dien tijd met bijzondere getrouwheid diende, terwijl wederkeerig ook hij in alle opzichten met zijn patroons tevreden is. Dat het jubileum juist op een drukken Zaterdag viel, was wel licht aanleiding dat geen buitengewone feeslelijkheden plaats hadden. Maar de fir ma liet zich toch niet onbetuigd. Met een hartelijk en waardeerend woord van een der firmanten werd den jubilaris vandaag een enveloppe ter hand gesteld. De leden van het personeel drukten den ouden kameraad ook allen de hand. De Rijksminister voor het bezette ge bied, dr. Hoeile, heelt aan het Comité der Nederlandsche Centrale voor Vacanliekin- deren en Hulp alhier een brief gericht, waarin hij zijn diepgevoelden dank betuigt voor het feit, dat de Vereeniging met bijzon dere aandacht voor het bezette Westelijke gebied in het afgeloopen iaar aan een aan BINNENLAND. Memorie van Antwoord op het voorloopig Verslag van de Tweede Kamer betreffend^ de begrooting van Waterstaat over 1924. Mededeelingen van minister Rnys da Beerenbronck op vragen over den bouw van een schip op een Fransche werf. Te Molden is een kruithuis ontploft. Van af 15 Februari is de invoer van ves uit Nederland in Italië weder toegestaan. BUITENLAND Poincaré protesteert tegen den gang der debatten en verlaat een oogenbiik de zaal. Engeland en de zellstandigheidsbeweging in Britsch-Indië. Het antwoord van sovjet-Rnsland aan ds Engelsche regeering. den rand der vertwijfeling gebracht deel van het volk hulp en redding heeft geboden. Hij wijst er op, dat dank zij der voortreffelijke organisatie van de commissie dit liefdewerk zoo omvallend is uitgevoerd In de harten der Duilsche kinderen heeft Nederland een blijvend gedenkteeken voor zich gesticht. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland le Leiden wordt medegedeeld, dat haar bemoeiingen, om de inklaringen der douanegoedcren alhier op één plaats le doen geschieden, succes heb ben gehad, en dat derhalve voortaan op het Vrachtgocdcrenstation Witte Poort in de diensturen van 9l/»127a uur en van 2lU6 uur steeds dc goederen ingeklaard zullen kunnen worden. Aan het bestuur der Nederlandsche "Spoor wegen is de dank der Kamer overgebracht voor deze coulante afwikkeling. Dc Kamer hoeft echter een ernstig ver zoek. De ruimte aan het Station voorm. Witlepoort is niet overmatig groot. Ten einde stagnatie te. voorkomen, worden al degenen, die goederen onder Rijksversluiling ontvangen, dringend uitgenoodigd deze steeds zoo snel mogelijk te laten afhalen. Medewerking in deze zal zoowel door de Kamer van Koophandel als door de Neder landsche Spoorwegen ten zeerste op prijs gesteld worden, terwijl de ontvangers zelf er zich veel ongerief door kunnen bespa ren. De exporlkaarl van dc Kamer var» Koophandel, welke bevallen zal de namen der belangrijkste fabrikanten-exporteurs in het district Rijnland, nadert haar voltooiing. Zooals men weet, zal deze kaart toegezon den worden aan onze consulaire ambtena ren in alle landen der wereld. De keurige uilvoering en de sprekende kleuren zulb*n dit plan der Kamer zeker lot een succes ma ken. Exporteercjide fabrikanten, die 'in' aan merking wcnschen te komen, om op deze kaart vermeld le worden, kunnen hun han delsnaam cn het in het Engelsch te nocm'cn export-artikel alsnog opgeven vóór Woens dag 13 Februari. In de vergadering van het Leidsch Stu dentencorps is met 22 tegen 20 stemmen be sloten tot wederinstelling van het groentn- thealer. Over de vraag of dit groenenlhealer in zijn ouden vorm zal worden hersteld of dal dit een kalm beloop behoort tc hebben, zal later worden beslist. Besloten werd f 450 beschikbaar te stellen voor de dit jaar in Leiden tc houden interacademiale voetbal wedstrijden. ITet Collegium van het Leidsch Studenten corps is gisteren, ingevolge het bepaalde bij de Corpswet, afgetreden. Naar wij vernemen, zal a.s. Woensdag avond in do zesde Volksbijecnkomst worden uitgevoerd dc mooie cantate „Leidens Strijd en Zegepraal". De daarin voorkomende solo-partijen zullen worden vervuld door1 mej. R. Gaykcma cn den heer N. J. Brouwer. Als instrumentaal-solist zal optreden de heer Frans Vrijhoff, cellist. De „Sls.-Crl." bevat de statuten van de Nedcrl. Fabriek van Wollen Dekens voor heen J. G. Zaalberg en Zoon, te Leiden. Ka pitaal f 1.000.000, gepl. f G80.000. Directeur dc- heer T J Spuyman. Commissarissen de heeren J. Zaalberg, dr. S. Th. Holst Webcr en B. Wilton. Hel boste nummer van het nieuwe programma in het „Luxor-thcater' is ongetwijfeld „Harlekijn". Menigeen zal daaraan smullen en al zag rnen niets an ders, dan kon meri al tevreden zijn. Men ziet echter nog he el wat meer: natuuropna men, ook van dieren, dié ons als huisdieren -worden voorgesteld; een klucht, ccn come- die, de revue en dan nog het omvangrijkste filmnummer, een zesacter, „Dinly", lang niet kwaad; maar dal veel meer lot dc toe-

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1