De Onzichtbare Hand. MARINE-BEGROOTING. No. 19607. LEIOSCH DAGBLAO, Vrijdag 8 Februari. Derde Blad. Anno 1924 TWEEDE KAMER. FEUILLETON. (Zitting van gistere®). Indische begrooting. Voortgegaan wordt met de Indische Be groeiing voor 1921. Aid. Marine. Do heer VAN BOETZELAER VAN DUB BELDAM (C.-H.) bespreekt de geestelijke verzorging van bet marinepersoneel, die nogal wat te wenschen overlaat. Voor ge armde en gepaste afleiding dient gezorgd te worden. Spr. verdedigt, met het oog daarop, het subsidie van 15 mille voor de •Protestantache vereenigingen. De heer SOHEUREli (A.-K.) steunt bet betoog van den vovigen spreker en dringt aan op steun voor vlootpredikanton en aalmoezeniers. Do beer HUGENHOLTZ (S.-D.) uit de viecs dat te veel naar kerstening van het personeel wordt gesrfceefd. De christelijke militaire tehuizen worden slecht bezocht, loowel hier als in Indië. Spr. raadt den Minister eens overleg te plegen met de organisaties van hefc personeel, dan krijgt 'do Minister goede adviezen cn komt de zaak niot. ba ven-af. Do Minister van Koloniën, dc heer DE GR.AAFF heeft- volle sympathie voor het besproken onderwerp. Voor hetgeen de feeeren van Boetzelacr en Scheuver hebben betoogd, gevoelt spr. veel. Hier is een veld voor particuliere bemoeiing. Spr. is bereid op deze begrooting een memoriepost voor geestelijke verzorging op tc nemen. Dan wordt niet vastgelegd op welke wijze men de zaak wil regelen cn kan dit nog nader worden vastgesteld. Het wetsontwerp (hoofdstuk II Uitgaven in Indië) wordt goedgekeurd met 51 tegen 20 stemmen. Tegen socialisten, vrijz.-de- mocraten en communisten. Uitgaven in Nederland. Dc heer FEBER. (R.-K.) bespreekt de po sitie der verlofgangers, die wachtgelders zijn geworden. Dio positie is vooral voor de oudere niet aangenaam. Spr. wensclit 'de ouderen liever te pensioneeven, dan kunnen zij een andere betrekking zoeken, hetgeen niet kan zoolang zij wachtgelder zijn. Spr. vraagt voorts een ranglijst van wachtgelders samen te stellen en verder geen tijdelijke ambtenaren aan te stellen vóór allo wachtgelders ztjn geplaatst. De MINISTER zegt overweging van het gevraagde door den heer Feber gaarne toe. Dc lieer SCHEUP.ER (A.-R.) vraagt ver hindering van het aantal ambtenaren dat le klasse naar Indië wordt vervoerd. Dc MINISTER zegt dat dit niet zoo ge makkelijk is, omdat overbrenging naar de 2e klasse waarschijnlijk verhoaging der vrachtprijzen ten gevoige zou hebben. Spre kers aandacht blijft echter op dit punt ge vestigd, met het oog op de bezuiniging. De heer J. TER LAAN (S.-D.) vraagt den Minister eindelijk eens iets te doen voor do gepensioneerde en gegageerde mi litairen die hier tc lande verblijven. De toe stand van deze menschen is zeer ongun stig. Spr. hekelt de toepassing van de steunregeling waarbij alles en alles aan do personen wordt gevraagd. Wanneer .alles is nagegaan komt er bericht dat. er geen aanleiding bestaat voor steun. Spr. geeft tal van gevallen van zeer slechte con ditie waarin do gegageer-den verkeeren. Hoe is het mogelijk .vraagt hij, dat der gelijk© t-oestanden door een christelijk ka binet worden getolereerd. Hefc geldt hier menschen die dc buitenbezittingen hebben opengebroken cn de gelegenheid hebben geopend voor hot kapitalisme om daar geld te verdienen. Spr. citeert een brief van oen man, die zegt, dat hij plan heeft zelf moord te plegen, omdat, hij zijn toestand ■oicfc langer dragen kan. Die brief kwam In Nederland aan, nadat reeds hefc tele gram was ontvangen, dat hij inderdaad zelfmoord had gepleegd. Thans wacht spr. hefc antwoord van den Minister niet af maar hij dient een motie in waarin herziening wordt gevraagd van do pensioenen en gagementen der Indi sche militairen, die voor en na 1020 zijn gepensioneerd. De heer FEBER (R.-K.) erkent dat dc pensioneering vaak onvoldoende is. Hij acht het onbillijk dat de heer Ter Laan critiseert dat vragen gesteld worden, al vorens steun wordt verleend. Als men steun verleent dienen eerst zij in aanmer king te komen die hefc het slechtst hebben en dat dient onderzocht te worden. Spr. acht de motie-Ter Laan overbodig. De Mi nister is diligent en heeft tevens to reke nen met den financieelen toestand. De heer SOHEURER (A.-R.) acht de motie overbodig, omdat een herziening der pensioenen in hefc uitzicht is gesteld. De heer KETELAAR (V.-D.) meent, dat van dafc uitzicht niets valt te bespeuren cn dafc hefc dus goed is den minister nog eens te herinneren aan de noodzakelijk heid. Het aantal personen, dat geholpen moet worden, vermindert geregeld en als de minister niet spoedig helpt, zal hefc niet meer noodig zijn. De heer DUYS (S.-D.) verdedigt de mo tie nog eens tegenover de hecren Feber en Scheurer. De MINISTER zegt dafc is nagegaan wat voor de oude militairen viel te doen. Hefc bedrag voor steunverlecning is verhoogd tot f 100.000 voor Nederland en f 60.000 in Indië. Schifting bij de steunverlcemag was noodig cn rekening dient te worden gehouden met de huidig-e maatschappelijke positie. Een algemeene herziening zou natuur lijk voel duurder zijn, want zij gold allen, maar spr. acht dab onbillijk. Zij die geeu steun kregen, vinden daarin natuurlijk een grief tegen hefc departement. Onjuist is hefc ook dafc hefc alleen 70- en SO-jarigen zijn. Er zijn tal van veel jongeren bij en tal van personen die geen steun behoe ven. Men moefc dus mefc voorzichtigheid na gaan wie wel en wie niet in aanmerking moet komen. Een onderzoek is gaande om de pensioe nen te herzien van de officieren die hun 56e, en de minderen die hun 51e levensjaar zijn ingetreden. In verband daarmede is de motie-Ter Laan ongewensehfc en te be schouwen als een motie van wantrouwen. De motie-J. ter Laan wordt verworpen met 55 tegen 22 stemmen, nadat nog de heer BIIAAT (Plattel.) heeft verklaard te gen tc stemmen, omdat do motie niets po sitiefs vraagt. Vóór 6temmen de sociaal democraten, de communisten en de vrijz. democraten en de beer Boon. Hefc wetsontwerp wordt goedgekeurd. Middelen in Ned.-Indië. De heer GERRITZEN (V. B.) stelt een motie voor om het stabistiekreoht niet hoo- ger te stellen dan 1 per mille, precies als in Nederland. De MINISTER ontraadt de motie, om dat hij hefc tarief niet te hoog acht. De motie wordt verworpen met 55 tegen 10 stemmen. Het ontwerp wordt goedgekeurd. Middelen in Nederland. Goedgekeurd. Indische Tariefwet. Aan de orde is het voorstel tot aanvul ling van de Indische Tariefwet (verhoo ging belasting op sigaretten van f 100 tot f 150). Het wetsontwerp wordt z.h.s. goedge keurd. Siaatsbegrooting voor 1924. Thans is aan de orde de Staatsbegroo- ting voor 192-1. Do VOORZITTER stolt voor de bespre king van hefc 7o leerjaar uit t© schakelen, evenals de kwestie der werkloosheid, der woningpoliliek, der sociale verzekering, die bij de verschillende hoofdstukken ter sprake zullen komen. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag óón uur. RECLAME. 3ALMASQUE-C0STUUMS MASKERS cn attributen. Eralo, Oude Singel II, lel. 889. Voor onze Haagsche clientèle open den wij aldaar een filiaal Lange Beesten markt 110. 7206 na Aan dc memorie van antwoord op het voorloopig verslag over de marine-begrooting 192-1 wordt het volgende ontleend Algemeen beleid. Ofschoon de regeering zich, wat naar al gemeen marinebeleid betreft, zou kunnen aansluiten bij de in bel voorloopig verslag tot uitdrukking gekomen opvatting, dat men dit beleid belichaamd achtte in het onlwerp- vlootwet, meent zij, nu dil ontwerp in de Tweede Kamer geen meerderheid heeft kun nen vinden, aan "haar hij monde van den voorzitter van den ministerraad op 15 Jan. j.L in de Tweede Kamer afgelegde verkla ring nog een en ander te moeten toevdegen. De regeering slaat blijkens die verklaring op het standpunt, dat de verzorging onzer maritieme verdediging nadere voorziening eischt. Zij kan daaraan toevoegen zoodanige voorziening zonder wettelijke regeling niet mogelijk te' achten, omdat lo. de continuïteit in hel marinebeleid voor zoover technisch mogelijk het vol gen van een bepaalde door de Volksvertegen woordiging goedgekeurde gedragslijn vor dert 2o. zoodanige gedragslijn ook noodig is ter verkrijging van den vasten en liarmonischen grondslag voor de pcrsoneele organisatie, een eerste eisch voor economische exploi tatie, hetgeen te meer klemt omdat door den vooruitgang der techniek voortdurend hoo- gc-re eischen aan het personeel worden ge steld, specialiseering meer en meer toeneemt en dientengevolge aantal, duur en kosten van de noodzakelijke opleiding steeds groo- ler worden 3o. de gewijzigde staatsrechtelijke verhou ding tot Indie, op het punt der koslenvcrdee- ling aan wettelijke regeling dezer materie de voorkeur doet geven boven een regeling bij algemeenen maatregel van bestuur, zooals tot dusver gebruikelijk. De regeering is derhalve voornemens spoe dig een niet ontwerp-vlootwet in te dienen. Deze voorstellen gaan uit van een samen stelling der vloot, zooals deze in hoofdzaak in het verworpen ontwerp-vlootwet was be lichaamd en omvatten a. het in aanbouw brengen van 2 flottiel je-vaartuigen en 2 lorpedobootjagers van de in het ontwerp-vlootwet 1921 bedoelde typen voor de vloot in Indiö b. de aanschaffing van zes verkennings vliegtuigen, ter gezamenlijke waarde van f 550.000, voor den verkenningsdienst in Nederland, ter vervanging van door ouder dom minder gevechtswaardig geworden luchtvaartmatcricel. Wat de flottielje-vaartuigen en lorpedo bootjagers betreft, is uitgetrokken een eerste termijn, groot resp. f 1.275.000 en f 1.725 000 waarvan volgens de thans geldende regeling de helft ten laste der Indische begrooling aan de middelen in Nederland wordt ver goed, zoodat feitelijk f 1.500.000 ten laste der siaatsbegrooting terugkomt. Wat de siaatsbegrooting betreft, ligt het in de bedoeling om deze grootere uilgavo van f 1.500.000 voor de flottielje-vaartuigen en jagers (en laste van den buitengewonen dienst te brengen, zulks in afwachting van een nadere wettelijke regeling. Het aange vraagde bedrag van f 550.000 voor vliegtui gen stemt ongeveer overeen met hetgeen ter zake bij de mondelinge behandeling van het ontwerp-vlootwet van regeeringswege in de Tweede Kamer is aangegeven als in elk ge val noodig om het bestaande luchtvaarlma- torieel op gevechtskracht te kunnen houden. Dit bedrag komt ten laste van den gewonen dienst. Dc totale kosten van aanschaffing, geheel gereed voor den dienst, worden voor een flottieljevaartuig geraamd op f 3 millioen en voor een torpedojager op f 1.750.000. Eerst genoemd type van schip zal worden gebouwd volgens een ontwerp, gemaakt aan het de partement van marine voor de torpedoboot- jagers-, omtrent welker constructie hier te lande nog geen ervaring is opgedaan, zullen plannen van bekende buitcnlandsche bouw meesters worden gevraagd. liet ligt echter in de bedoeling, dat de bouw van de vier aangevraagde schepen ook voor zoover zulks voor de onderdeden mogelijk is hier te lande zal plaats heb ben, hetgeen een belangrijke opdracht voor or.ze kwijnende scheepsbouw- en machine- industrie zal beteekenen. Tenslotte wordt nog aangevraagd een be drag van f 1000, als begintermijn voor don bouw van een onderzeeboot-mijnenlegger voor de vloot in Indiö, zulks omdat de er varing heeft geleerd, dat ook nog in dezen tijd de voorbereidingen, die aan don bouw van een eersteling van zulk een bijzonder soort vaartuig zijn verbonden, een vaartuig, waaraan bovendien verschillende voor het gebruik in de tropen onmisbare eischen moe ten worden gesteld, zeer veel tijd vorderen. Daarenboven zal ook voor dit vaartuig, waarvan de kosten van aanbouw geraamd worden op f 5.500.000 met een buitcnland sche firma gecontracteerd moeten worden met dien verstande, dat de bouw zelf hier te lande zal moeten geschieden. Van het aangevraagde bedrag zal even eens de helft uit de Indische middelen aan die in Nederland worden teruggegeven. B e z u i g i n g. Bij de raming van hel in de memorie van antwoord op hoofdstuk I der staatsbegroo ting genoemde op de defensie-uitgaven te be zuinigen bedrag van lO'/s millioen gulden is gerekend op omstreeks de helft voor de marine. Ten einde dit bedrag te verkrijgen, zal dc regeering alles doen om een spoedige invoering van het beginsel, dat elk deel der vloot haar eigen personeel krijgt, zooveel mogelijk te bewerkstelligen. Het ligt in do bedoeling der regeering daartoe een interde partementale commissie te benoemen, met vertegenwoordigers der departementen van marine, koloniën en financiën, ten einde de regeering voor te lichten op welke wijze de splitsing in twee marinepersoneelsorganisa ties zoo spoedig mogelijk lol uilvoering zou kunnen worden gebracht. In afwachting van een cn ander is de mi nister echter bereids met zijn ambtgenoot van koloniën in overleg gelreden over een dadelijke wijziging in de recruleering en op leiding van in Indiö bcnoodigde categorieën van personeel, die geen bepaalde marine- opleiding in Nederland noodig hebben, waar door een niet-onaanzienlijke bezuiniging kan worden verkregen. Op het oogenblik zijn nog in aanbouw de twee kruisers, zes onderzeebooten en een kabelschip voor de gouvernementsmarine in Ned.-Indië. De hieraan verbonden hoeveel heid teeken- en bcrekeningswerk is van dien aard, dat de thans nog aanwezige sterkte aan schccpsbouwteekenaars alleszins ge rechtvaardigd is te achten. Met beslistheid moet voorts worden ont kend, dat voor den omvangrijken cn belang rijken werkkring der atdceling materieel do bezetting te groot zou zijn. Ook kan naast cn boven de locale slaven in de commandementen der marine een alge meene staf aan het departement niet worden ontbeerd. Dc minister zegt voorts de verzekering lo kunnen geven, dat een streven naar beper king bij de bezetting van het personeel wel degelijk bij hem voorzit en op verschillende wijzen tot uiting is gekomen. Waar door de bestaande vloolcommissie dit vraagstuk bo vendien reeds onder de oogen is en zeker nog nader zal worden gezien, is van den minister de instelling van een commissie van onderzoek, als door eenige leden gewenscbl, niet lo verwachten. Naar aanleiding van oen opmerking over het aantal schepen, deelt de minister mede, dal voor 1921 moet worden gerekend op 20 schepen in dienst. Daarbij moet echter niet uit het oog worden verloren, dat niet alleen de schepen in dienst, docli ook die buitei. dienst werkzaamheden vorderen. Bovendien zijn nog aanwezig verschillende vaartuigen, niet tot de eigenlijke oorlogsmarine behoo- rc-nde, welke mede hun onderhoud eischen. Aan de grief van verscheidene leden, dat te veel personeel van hoogeren rang wordi gebezigd voor werkzaamheden van eenvou- digen aard, waardoor in verhouding tot den gepresteerden arbeid veel te hooge salaris sen worden betaald, werd door den minister volle aandacht geschonken. De gewraakt® toestand is evenwel zeer verklaarbaar. Bi) het bepalen van dc sterkte in de verschillen de korpsen en rangen moet worden uitge gaan van hetgeen voor het bemannen van con a loot van een bepaalde samenstelling noodig is. Het onlwerp-Vloolwet gaf hier voor dc richting aan zoolang door liet ont breken van een bepaalde vlootsterkte da vaste basis voor een goede personeelsorgani satie wordt gemist, zat zich zulk een klacht kunnen herhalen. Het besef van de absolute noodzaak lot bezuiniging heeft geleid tot inkrimping van hel marineslation te Vlissingen en opheffing in vredestijd van hel connnandement der marine le Middelburg, waaronder ook Vlis singen ressorteert. De minister verklaart, dat met dc defen- siebelangen van de in den laatslen oorlog uit een strategisch oogpunt zeer belangrijk gebleken Zeeuwsche stroomen voldoende re kening is gehouden. Ook met liet oog op dcfensiebclangen komt hot den minister voorshands niet doelmatig voor, van die werf Hellevoetsluis geheel af stand te doen. Door do voorgenomen, en reeds gedeeltelijk aangevangen inkrimping van de werf te Hellevoetsluis wordt gere kend op een globale besparing van f 80 000 per jaar. Door de overbrenging van den ma- gazijnvoorraad van Amsterdam naar Wil lemsoord wordt een vermindering aan uit gaven bereikt van ongeveer f 75.000 en door de overbrenging van het torpedo-atelier een besparing van ruim f 10.000 per jaar. Materieel. Ook door den minister wordt den langen duur van den bouw der kruisers Java en Sumatra betreurd. Dc oorzaak is gelegen in de tijdsomstandigheden, waardoor de aan voer van materialen cn onderdeelen en voor don bouw onmisbare werktuigen een voort durende ernstige vertraging heeft ondervon den. Het laat zich evenwel aanzien, dat de oplevering der thans in aanbouw zijnde on- dcrzeobooten binnen aanmerkelijk kortoren tijd zal gescliieden dan die der vorige. Personeel. Van voortdurende klachten over onjuiste locpassing van het voorloopig arrest is den minister niets bekend. Wel is hem bekend het genoemde geval te Botterdam, doch in dat geval is de betrokken commandant da delijk gewezen op de onjuiste toepassing der voorschriften. De minister deelt mede, dal een beslissing over een herziening van liet formeele mili taire strafrecht spoedig is to verwachten. Een herziening van de bezoldigings- en pensionnc-eringsrcgeling voor hot personeel acht dc minister zeer noodig zij zal echter billijkheidshalve eerst aan de orde kunnen komen, wanneer dit voor het gchecle rijks personeel noodzakelijk wordt geacht. Omtrent de geldelijke gevolgen van de ver sobering van rang en aantallen in den rang kunnen geen cijfers worden gegeven. Het voornemen om de verificatie van -1 rijkszeo- instrumenten te Leiden op lo heffen, bestaat niet. Door samenvoeging van de adspiranlen- school te Dordrecht cn 't Kon. Instituut voor de Marine is een bezuiniging verkregen van f 38.11)0. Voorts zat aan loonen f 1G.OOO min der noodig zijn dan is geraamd, terwijl I 81.000 wordt bespaard voor soldij en voe ding van de bemanning van Ilr. Ms. „Bou- aire", welke als logementsschool behoorde tol de adspirantenschoul. Over de diensten van deze bemanning wordt thans elders be schikt. Opheffing van de Iloogere Marine Krijgs school zou aan de organisatie op den duur ernstige schade toebrengen en kan zelfs in de huidige omstandigheden niet in overwe ging worden genomen. Verplaatsing van de nieuwe matrozenop- lciding van Gorinchem naar elders zou, naar het oordeel van den minister niet in het fi nancieel belang van hel land zijn. Wat de organisatie van de geestelijke ver zorging betreft, wordt medegedeeld, dat, voor zooveel dc verzorging der Protestanten be treft, in alle plaatsen waar onderdeelen van dc marine zijn gestalionneerd, contact met de verschillende kerken is verkregen, zoo. dat aan de schepelingen, van alle gezind ten, voor zooveel dat gewcnschl wordt, cate chetisch onderwijs wordt gegeven en het Door DOUGLAS VALENTlN'E. Schrijver van „De man met den Klompvoet". Geautoriseerde verlating van W. E P. (Nadruk verboden). 39) „Dat is goed", zei de man, hem zeer op- lellend aankijkend; „je voelt jc wat beter, hè'? Een flinke opstopper gehad, zeker? Hier, neem inaar eens een slok brande wijn. dat zat je goed doen!" Desmond dronk gehoorzaam den inhoud van het glas teeg, dat de ander hem aan de iippen bracht. II ij roeide zich afschuwelijk zwak en was ijskoud. Zijn boord en over hemd waren opengeknoopt en zijn nek en schouders drijfnat. Hel gejammer van de Vrouw klonk hem nog in de ooren. „Korporaal", zei dc man, zich over hem heen buigend, ,.ga dat ouwe wijf zeggen, dat zij haar mond houdt. Zij zal het huis uilge zel worden, als zij zich niet stil kan hou den t" Desmond opende weer de oogen. Hij lag cp de canapé in de bibliotheek. Een slanke gestalte in kliekt, die met zijn schoen het vuur had opgerakeld, verliet op verzoek van den dokter dc- kamer. Op de tafel stond de lamp nog te branden, maar liet schijnsel verbleekte hij de eerste stralen van liet morgenrood, dal Des-mond door de jaloezieën heen kon zien. In het midden van de ka mer lag Jets langs, bedekt met een tafella ken, en daarnaast was een tafel omverge worpen en glasscherven bedekken den grond. Ilct gejammer van do vrouw hield op. De korporaal kwam in de kamer terug. „Zij zal nu wel haar rnond houden, mijn heer" zei hij; ,,ik heb haar gezegd, dat zij voor ccn kop thee moest zorgen voor u en dien mijnheer." De telefoon op het bureau schelde ver vaarlijk. De deur ging open en een have loos, oud mannetje met grijze bakkebaardjes en een pilo broek kwam haastig binnen. Zijn verschijning had een eigenaardige uitwerking op den patiënt op de canapé. On danks de hand van den dokter, die hem wil de tegenhouden, worstelde hij zich overeind totdat hij op de canapé zat, en staarde ver wilderd tiet havelooze mannetje aan, dat recht op hel bureau afging en de telefoon van den haak nam. En niet zonder reden staarde Desmond hem aan, want liet was warempel John Bilt, dc oude gek, die daar aan de telefoon stond. En zijn stem.... „Wel?" zei de man aan de telefoon kort af. „Ja, daar spreek jc mee. Heb je haar, ja? Goed.Wat zou dat? Het is toch al tijd al hcc-1 wat.... Geen spoor van do anderen? Verduiveld!" Hij smeet de telefoon weer neer en wend de zich om naar dc canapé. „Francis!" ric-p Desmond uil. En toen deed hij iels, dat heelemaal niet te pas kwam voor een officier. Hij barstte in tranen uit. HOOFDSTUK XX, - v De oude gek. Desmond en Francis Okowood zalen in de eetkamer van Miil House cn genoten van een heerlijk ontbijt met ham en eieren en koffie, dat oude Martha voor hen had klaar gemaakt. Francis droog nog steeds John Hill's vieze jasje en zijn pilo-broek, maar nu hij de grijze bakkebaardjes en een merkwaardige pruik, die uit niets anders bestond dan een kaal hoofd met een franje van roodachtig haar er aan, had afgedaan, had hij toch de gelijkenis met zijn vroegere ik weer vrijwel teruggekregen Desmond voelde zich lieelwat beter Hij had niet de volle kracht van den slag, dien Strangwise hem met de kolf van zijn revol ver had toegebracht, op zijn hoofd gekre gen. Instinctmatig had hij zijn arm opge heven om zijn gezicht te beschermen en de dik opgevulde mouw van Bell wards jas had de kracht van den slag gebroken. Francis had met groote beslistheid gewei gerd hem in tc lichten omtrent de gebeur tenissen van dien nacht, vóórdat zij beiden zouden hebben ontbeten. Hij had den kor poraal van de militaire politie naar de huis houdster gezonden, om haar aan te porren, dat zij opschoot met het ontbijt klaarma ken, en had toen zijn broer regelrecht mee genomen naar do eetkamer. Hij-weigerde antwoord te geven op de tallooze vragen, die zich in Desmonds brein verdrongen, éér zij hadden gegeten en gedronken. Eerst toen alle ham en c-icren verdwenen waren, stem de Franc-is er in toe, onder het genot van een Bclhvardschc sigaar, de nieuwsgierig heid van zijn broer te bevredigen. „Ik ben pas gistermorgen uit Frankrijk aangeland in Folkestone. IToa ik het bericht van den chef kreeg, dat mij naar Engeland terugriep, en hoe ik door de Turksche linies ontsnapte naar Allenby's hoofdkwartier, is een geschiedenis, die te lang is om nu le vertellen. De chef luid gezorgd, dat er een auto voor mij klaar stond in Folkestone en ik kwam tijdig in Londen om met hem te lunchen. Wi; hadden een lang gesprek en hij gaf mij volmacht om mij in deze zaak te mengen, waar en hoe en wanneer ik je het best helpen kon. „De chef vertrouwde niet, dat ik in slaat zou zijn het alleen klaar to spelen, ver onderstel ik", zei hij. „De chef kende het karakter van de men schen, waarmee je te doen had, maar al le goed, Des", weerlegde Francis hem, „en hij was een beetje bang, dat de rol, die jij moest spelen, tot complicaties kon leiden, wan neer de bende je vermomming doorzag. Hij is buitengewoon scherpzinnig. Des, cn hij had natuurlijk weer gelijk, zooals altijd." „Maar hoe dan?" vroeg Desmond. „Weet de tiende dan wie ik bon?" „Neen", antwoordde de ander, maar jouw vermomming was oorzaak, dat Strangwise ontsnapte. „Wat?" riep Desmond „Ts hij ontsnapt?" Francis knikte. „Ja", zei hij, „netjes er lusschen door ge glipt; geen spoor van te vinden. Wacht even, dan zul je het hoorenl Wanneer ik mijn verhaal verteld had, moet je hel jouwe vertellen, en dan zullen we den samen hang wel kunnen vindon!" „Nu dan, toen ik gisteren den chef ver laten had, kwam ik hier aan. De beschrij ving van John Hill, den ouden, kindschen man, prikkelde mijn verbeelding. Ik wou zoo dol-graag een rustig praatje met je houden, en ik dacht, als ik voor een paar uur Hill's voorkomen kon leenen, dat ik dan bij je kon komen zonder argwaan te wekken. Ik wist natuurlijk, dat de ouwe Hill iederen avond tegen donker weggaat; dus ik dacht, dal de kust veilig was. „Bij Clarkson kreeg ik de kleeren en de pruik en tegen halfzeven kwam ik in Wenlficld. De mist was zoo helsch dik, dat ik meer dan ccn uur noodig had om hier te komen. Het moet ongeveer hij achten ge weest zijn, toen ik je hek binnenstapte. Ik dacht eerst regelrecht naar de keuken te gaan cn naar jou le vragc-n; maar gelukkig besloot ik eerst eens even poolshoogte te nemen rondom het huis. Door een opening in de gordijnen van de bibliotheek zag ik, dal jij met ccn vreemde stond te pralen. De vreemde was mij volkomen onbekend, maar één ding herkte ik dadelijk ophij was ver momd; dus besloot ik een beetje rond te blijven hangen en af le wachten wat er ge beuren zou. „Ik lummelde ongeveer een halfuur in den mist rond. Toen hoorde ik een auto de laan oprijden. Ik verschool mij in de rhodo- dendronslruiken tegenover de huisdeur cn zag twee mannen en c-en vrouw uitstappen. Zij gingen haastig hel huis binnen, zoodat ik geen kans kreeg hun gezichten te zien. Maar den chauffeur heb ik wel gezien, toen hij zich boog om de lichten uil le draaien. En, Des, ik kende dien vent!" Max noemden ze hem", zei Desmond. „Zijn naam was Mirsky, toen ik hem het taaist heb gezien antwoordde Francis, „en ik Iiec-tto toen Apfclbaum, als je het weten wilt. Hij was een Duilsch spion in Kuslani en de meest gewetenlooze en wrecde schurk, die je in Duitschen dienst vinden kunt. Ik moet zeggen, dat ik nooit dacht, dat hij de brutaliteit zou hebben zijn gezicht hier in het land le laten zien, hoewel ik 0>loof, dat hij een Jood uit .Whilechapel is, rasecht. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 9