AGENDA VAN DE WW. GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. Vlij dag. „rrcdiker": Ds. J. Goslings voor de atd. Leiden van den GercL.Bond. 8 uur. Zaterdag. Caté Bamberger: Openb. verg. Ned. Prot. Chr. Schippcrsbond en H.-K. Schippersbond. E uur. .Prediker"Openb. verg. Leidsehe Chr. Besturenbond. 8 uur. Schouwburg: Uilvoering Leidsehe Gym- nasiastenbond „Uno Sumus Animo". 8 uur. Zondag. ,Dc Graanbeurs": Dansavond van den heer W. F. van Wijk. Van 8 uur tort halfelf. „Huizo Feen8tra": Dansavond van den heer C. A. Bink. Schouwburg Prinsesse-looncel. „Mei den bandschoen getrouwd". 8 uur. Stadszaal (foyer): Dansavond van den heer II. J. van Leeuwen Jr., 8 uur. Stadszaal Willy Derby, Accordeon-Yer- .eeniging en Nico Galjaard. 8 uur. Volksgcbouw Duo ChaproVan Erpï muziek. 8 uur. Do apotheek van „Hulp der Mensch- hcid", Hooigracht '18 is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. Do avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt ven af Maandag -1 lot en met Zondag 10 Februari waargenomen door de apolheek van den heer C. B. Duysler, Nieuwe-Rijn 18, tel. 523. Ook hij herinnerde aan het artikel van prof. Slorm van Leeuwen en merkte daarbij op, dat in de groote sleden van ons land voor liet minst -10 a 50 pCt. der manlijko bevolking aan geslachtsziekten lijdende is. En welke gevolgen deze ziekten kunnen hebben voor het familieleven en voor de maatschappij werd door den spr. met tref fende gevallen geïllustreerd. Daarop ging hij de meest voor de hand liggende bezwaren na tegen het'meergemeld onderzoek waarvan dc meesle uit religieuze overwegingen voortkomen. Met genoegen constateerde hij echter, dat ook in dat opzicht een kentering is waar te nemen en noemde hij een rapport van de Katholieke arisenvereeniging, waarin men zich ook uitspreekt voor een vrijwillig on derzoek. Nadat ook hij de verschillende het Comité ten dienste slaande propaganda-mid- delen had genoemd, besloot hij met een krachtig beroep te doen op de aanwezigen om zich in het belang van hun medemen- schen en in het belang van samenleving en maatschappij bij het Comité aan te sluiten. Ook deze spr. werd hartelijk toegejuicht. Van de gelegenheid, om met de sprekers van gedachten te wisselen, werd gebruik gemaakt door den heer Wilmer, die, zich aansluitende bij de rapporten en praeadvie- zen zoowel van geneeskundige zijde als van rechiskundige, vanwege de Vereeniging tot Bevordering der Wetenschap onder dc Ka tholieken, zich ook voor het vrijwillig on derzoek verklaarde. Een door den staat voorgeschreven onderzoek wensehte hij niet, evenmin een huwelijksverbod. Nadat de beide sprekers hadden geant woord, sprak prof. Sleeswijk, uit Delft, na mens het Hoofdconiitê nog eenige waardee- rendc woorden tot liet Leidsehe comité voor zijn krachtig werken, waarna de voorzitter de bijeenkomst sloot. Er werden in dc zaal propaganda-ge- Schrifljos verspreid en een aanlal personen traden als lid toe. Als Christus terngkwam. Namens de „Orde van de Sier in het Oos ten" hield gisteravond de heer Kengen, uil Utrecht, voor de bijna geheel gevulde kleine zaal van de Stadszaal een voordracht over bovengenoemd onderwerp. Nadat de presi dente in korle woorden het ontstaan der Orde, die ongeveer 70.000 leden lelt, had uiteengezet, deelde zij het eerste punt der beginselverklaring mede; de leden der Orde gelooven, dal een groot geestelijk Leeraar spoedig in de wereld zal verschijnen, en zij wenschen zoo te leven, dat zij waardig zul len zijn Hem ie kennen, wanneer Hij komt. In dit tijdsgewricht van verwarring, al dus spreker, deze vraag stellen, kan ons richting geven ie overdenken, hoe een Groolc Cosmische Figuur, die de dingen, de kleine en groole, ziet in het licht der Eeuwigheid, over ons, onzen lijd en onze toestanden zou oordeelen. Om hierover eenig denkbeeld te krijgen, kunnen wij dezen lijd vergelijken met dien van vóór 2000 jaar, loen de Christus verscheen in Palestina, groot, heilig, liefdevol, wijs, sterk en rechtvaardig, wel de Man der smarle, maar ook de Godmensch, zegevierend en feeder. Hij kwam, uiterlijk als timmermans zoon met eenvoudige volgelingen uil een kleinen, verdrukten stam, maar innerlijk de Groole Figuur, omgeven door mensehen, eveneens klein naar de wereld, maar groot en verheven van ziel, Hoe zouden wij Hem ontvangen, als Hij weder kwam, uiterlijk als gewoon rnensch, zonder aureool van eeuwen? Als Hij kwam als onbekende, als wij Hem moesten schat ten naar Zijn woorden en daden? Een tweede vraag is echler: Hoe zou Mij spreken lot de Kerken die zijn naam dragen; tol de verschillende politieke parlijentot degenen, die vernieuwing zullen brengen? Gedraagt gij u naar de geboden, die Ik u gaf 1 Hebt God lief boven al en uw naasten als uzelf; brengt gij de menschen niet op een dwaalspoor door onware leuzen; Iraclït gij niet haat te zaaien in plaats van liefde; doel gij alles uit zuivere beweegredenen en werpt gij met het verkeerde niet levens het goede overhoord? Dc hoofdvraag echter komt lot ons ieder Individueel; wij allen, die de slcenen vor men voor den nieuw op ie richten tempel der beschaving: Zijl gij bereid te offeren, niet alleen stoffelijke goederen, maar ook uzelf? Is de Christus geest, de geest der Liefde, in u geboren! Voelt gij elke smart, elk onrecht als hel uwe? Dan alleen zijt gij waardig, Zijn dienstknecht le zijn. Zijn dienstknecht kunnen wij altijd zijn, ook nu Hij niet stolfelijk hier is, want, even als Zijn Vader, werkt Hij altijd door; altijd is Hij met ons, al lijd kunnen wij Hem berei ken. Hoe? Door Zijn weg te betreden, Hem na ie volgen op den weg van Lieide en Olfering, vol levensvreugde. Door grootheid le erkennen en te eerbiedigen, in wien deze zicli ook verloor.e en rnede le werken met hen, die wij geestelijk als onze meerderen erkennen. Intern. Anti-Militaiiisten-Vereeniging. Door dc afdeeling Leiden van deze ver eeniging werd gisteravond in een der zaal. Ijes van het Nutsgebouw een matig bezochte openbare vergadering gehouden, waarin als spreker optrad de heer Jo. B. Meyer, over „liet treurspel van den Vrede". Deze ving aan met te zeggen, dat de oorlog door den vrede van Versailles niet is beëin digd. Hij is inlegendeel voorlgezet, doch met andere middelen. Men denke daarbij slechts aan de ellende, werkloosheid, enz., waardoor vrijwel alle landen ihans worden geteisterd. Dat alles lag opgesloten in den vrede van Versailles, maar deze heeft bovendien ook geleid tot versterking van het mililairismo en het imperialisme, waarvan spr. voorbeel den geefi. Is niet 't feit, dat het oude Europa thans door Amerika geheel als winstobject wordt gebezigd, het meest sprekende bewijs? Alles wijst er op, dat de nieuwe wereld oorlog komen zal, waarin de vereenigde slalen van Europa zich zullen keeren tegen de Vereenigde Staten van Amerika. Dc con ferentie van Washington heeft er o.m. toe gc-lcid, dat het verbond tusschen Engeland en Japan werd opgeheven door Amerikaan- schen invloed, en Amerika hoopt nu weldra met Japan le kunnen afrekenen, terwijl En geland onzijdig blijft. Doch als men weet, hoe in Engeland de stemming legen Amerika steeds meer wordt opgezel, terwijl anderzijds Amerika hijvoorbeeld in Engelsch-Indië voortdurend legen de Engelsche macht slookt, dan is het duidelijk, dat van een neutrale houding geen sprake zal zijn in den nieuwen oorlog, waarin Japan meent te kun nen rekenen op den steun van Rusland, Turkije, Engelsch-Indië, enz. De twee groote tegenstellingen teekenen zich steeds scher per af, en de oorzaken daarvan zijn uitslui tend economische. De concurrentie op pe- troleum-gebied is bekend genoeg en de Djambi-affaire heeft dat nog eens aan het licht gebracht. Het kapitalisme predikt wapengeweld, in Amerika zelfs reeds op de lagere scholen, terwijl de arbeidersbeweging zicli helaas nog niet vrij genoeg heeft weten le maken van den kapilalisliszhen geest om zich daartegen te verzetten. Van alle mooie onlwapehings- leuzen van voor 1911 is niets terecht ge komen. De arbeiders vochten even hard als de rest, cn ook in Nederland slemden do socialisten voor de legercredieten. Is later nog niet herhaaldelijk verklaard, dat de S. D. A. P. bij een herhaling weer dezellde hou ding zal aannemen En zei Troelstra op de vredesconferentie in Den Haag niet, dat hij voor ontwapening is omdat Nederland zich toch niet kan verdedigen, waaruit volgt, dat Engeland bijvoorbeeld wel moet bewapenen? De ware geest is er nog niet. Wij allen zijn de acteurs geweest in het treurspel van den vrede, en gaan die rol blijkbaar opnieuw vervullen. Alleen wanneer iedereen werke lijk mensch durft te zijn en de consequenties wil trekken, kan er aan dat.alles een einde komen. Die consequenties zijn, ten eerste weigering van allen militairen dienst, en ten tweede weigering tot het maken van munitie. Slechts indien allen zich stellen op dit standpunt, zal het mogelijk zijn een maatschappij te scheppen, waar kameraad schap en vriendschap den boventoon voeren voor alle levende wezens. „Zang zij onze Lens". De gemengde zangvereeniging „Zang zij onze Leus", opgericht 20 November 1919, lid van den Bond van Gem. Zangvereni gingen in Nederland, is geen onbekende. Hier, te Leiden, en ook elders in den lande kent men haar zelf9 zeer goed. Deze be kendheid heeft de Vereeniging vooral le danken aan het groole concours, dat zij hier gehouden heeft in Juni van liet vorige jaar. Er werd gisteravond in de groole Stadszaal op het podium nog even aan herinnerd. Want: de uitvoering, welke de Vereeniging gisteravond daar gaf, stond met dal con cours, hetwelk zooveel van liet weder heeft le lijden gehad, in nauw verband. Toen toe-li dat concours even tot de histo rie behoorde, was gebleken, dat er een groot, een zeer groot tekort was. Het be stuur was daarvoor aansprakelijk en het onttrok zich tot nu toe niet aan zijn ver antwoordelijkheid. Het toog krachtig en moedig aan hei werk, om gelden in te za melen ter bestrijding er van. Het heeft van vele zijden sleun onder vonden en voor een groot deel is liet tekort dan ook al gedekt. Evenwel, voor een aan zienlijk deel nog niet. Als een der middelen, om tot algelieele dekking le komen, moesten de uitvoering van gisleravond en een na alloop er van gehouden collecte dienen. Wij hopen voor „Zang zij onze Leus", dat een en ander veel zal hebben opgebraehl; maar wij vreezen, dat dit niet het geval zal zijn, want de toe gangsprijs was laag, vele plaatsen bleven onbezet, do onkosten zijn vrij groot en er wordt voor allerlei en velerlei gevraagd in onze dagen. Ifcl bestuur bad uitnoodigingen gezonden aan autoriteiten en aan de leden van het eere-comité van wijlen het concours. De burgemeester had bericht van verhindering gezonden en de plaatsen, bestemd voor de bewuste leden, bleven ledig. Deze vrij uitvoerige inleiding lot deze uit voering konden wij niet achterwege laten. Thans deze zelve I De lieer A. Teljeur Jr.. van Den Haag, had er voor gezorgd, dat het programma niet overladen was: een deugd. En ook de keuze voor zijn zangeressen en zangers konden wij goedkeuren. Begonnen werd met het „Vereenigingslied", gecomponeerd door den heer A. Teljeur Jr., dat flink door het koor. dat zicli den geheelen avond zonder bege leiding deed liooren, werd gezongen. De an dere nummers vóór de pauze: „Lentege- boort' van Jac. Bonset; „Avondrust", van P. Harlog; en „In Zomernacht", van B. Dia mant .klonken over 't algemeen allesbe halve zuiver. Na de pauze was het koor beter op dreef. „Aan de Toonkunst", van Eduard Erdcl- mann, werd zelfs heel goed gezongen, en ook de andere nummers: „Bruidsvaart in Hardanger", van Halfdan Kjeruif; „Ver trouwen", van B. Diamani, en „Daar is een lied", van Jac. Bonset, klonken vrij goed. Zuiver zingen a capella is zeer zeker moei lijk; maar dit koor zal nog veel'beter resul taten kunnen bereiken dan gisteravond het geval was en de heeren vooral zullen in de toekomst een zuiverder en beschaafder ge luid moeten doen hooren. Voor dezen avond verleenden de heer Jan G. Slriening (viool) en mej. Hanna Slrie- ning taan den vleugel), beiden alhier, hun welwillende medewerking. Zij brachten ten gehoore „Zigeunerweisen", van Pablo de Sarasate; „Romance uit liet D-moll-Con- cert" van Wieniawski; en de „IJongaarsche dansen" 7 en 2, van Brahms-Joachim. On- noodig te zeggen, dat het hoogstaande spel aller aandacht boeide, aller bewondering wekle en oorzaak van veel bijval was; zóó, dat de eerst gespeelde dans werd herhaald. Mej. Hanna Slriening werden bloemen aan geboden. Adres van de Vereeniging voor Christelijke Fröbelscholen. Aan den Raad dezer gemeente is het vol gende adres verzonden: Naar aanleiding van het voorstel van het College van B. en W. van 4 Febr. 1924 no. 52 inzake de wijziging van de subsidierege ling der bijzondere bewaarscholen neemt het Bestuur der Vereeniging voor Chr. Frö belscholen de vrijheid lot Uw Raad le komen met het volgende: Tot recht verstand van de positie van het bijzonder bewaarschoolonderwijs in deze ge meente in vergelijking met het openbaar be waarschoolonderwijs merken wij het volgen de op. De kosten van het geven van onder wijs in scholen vallen uiteen in: a. stich- tingskoslen der gebouwen; b. salarissen on derwijzend personeel; c. exploitatiekosten (vuur licht, leermiddelen, schoonhouden enz.) Ten aanzien van slichtingskosten welke bij openbare bewaarscholen geheel voor re kening der gemeente komen wordt niets aan dc bijzondere bewaarscholen vergoed, noch in den vorm van verstrekking van bouwka- pitaal noch in den vorm van een jaar- lijksch subsidie. Ten aanzien van de salarissen van het personeel geldt, dat de gemeente voor elke 35 leerlingen één onderwijzeres belaalt, ter wijl liet aan de bijzondere bewaarscholen vergoedt het salaris van één onderwijzeres per 50 leerlingen. Voor de kosten van pen- sioeneering der bijzondere bewaarschoolon derwijzeressen welke voor de openbare onderwijzeressen nagenoeg geheel voor re kening der gemeente komen vergoedt de gemeente aan de bijzondere besturen niets. Voor do sub c genoemde exploitatiekosten, welke blijkens de Memorie van Antwoord van B. en W. op bet Verslag der Afdeelin- gen over de Gemeentebegrooling 1924, voor de openbare scholen f 16.44 per leerling be dragen, vergoedt de gemeente aan de bijzon dere scholen tot beden: niets. Aan schoolgelden heft de gemeente gemid deld circa f 1.70 per kind per jaar of 3 4 4 cent per week. De besturen der bijzondere bewaarscholen heffen 15 5 20 cent per kind per week. Van gelijkstelling dezer beide takken van onderwijs is dus in deze gemeente, jaren nadat deze voor het lager onderwijs met in stemming van alle partijen is ingevoerd in de versie verte geen sprake. Het voorstel, dat B. en W. thans doen, is wel als een klein slapje in die richting te waardeeren en zal naar ons Bestuur hoopt in Uw Raad dan ook geen tegenkanting ondervinden, doch op het zeer voorname punt: tegemoetkoming in de stichlingskoslen van bijzondere bewaarscho len, stelt het voorste] van B. en W. onze Ver eeniging in alle opzichten te leur. Het Bestuur onzer Vereeniging bedoelde met zijn d.d. 2 Mei 1923 ingediende aan vraag absoluut geen bevoorrechting en had zich gaarne homogeen verklaard met een algemeen geldende regeling voor het verlee- ncn van een bijdrage in de stichlingskoslen van bijzondere scholen en kan zicli daarom ontslagen rekenen van het ontzenuwen der argumenten, die B. cn W. aanvoeren tegen deze vermeende bedoeling van ons Bestuur. Onjuist acht ons Bestuur de argumenten legen liet verleenen van een subsidie als voorschot onder hypothecair verband, daar het niet liet' voornemen van ons Bestuur was om een school te stichten in een kinderlooze buurt of onmiddellijk bij een openbare be waarschool, maar juist in "een wijk waar dringend behoefte aan bewaarschoolonder wijs is. Gesteld eens, dat ons Bestuur de met sleun der gemeente gestichte schooi niet verder zou kunnen exploitceren, dan zou de ge meente automatisch in het bezit komen van het gebouw voor een som veel geringer dan de stichtingskoslen en dit onmiddellijk als openbare school verder kunnen exploileeren. Moge het argument van B. en W. waaide hebben voor een particulier geldschieter, voor een bestuur dat zeil dergelijke scholen exploiteert verliest het zijn kracht. Waar nu juist de stichting liet moeilijkst is bad ons Bestuur alleen daarvoor steun gevraagd. De thans door B. en W. voorge stelde exploitalie subsidie, welke zeer veel minder is dan dc eigen kosten der gemeente (en deze zijn volgens dc Commissie voor de Bewaarscholen jaarverslag 1922 onmogelijk lager le stellen) laat natuurlijk geen ruimte om daaruit de rente en aflossing van stich- tingskapilaal le bestrijden, zoodat voor de stichting van bewaarscholen dit voorstel geen of weinig waarde heeft. Daarom dringt liet Bestuur onzer Vereeni ging er bij Uwen Raad op aan om boven en behalve heigeen de scholen uit hoofde der thans ier wijziging voorgestelde verordening zullen ontvangen, aan de besturen van hi- zondere bewaarscholen ie verleenen een bij drage in de slichtingskosten van nieuwe scholen, hetzij in den vorm van kapilaal- verslrekking onder hypothecair verband, het zij in den vorm van een extra jaail. subsidie per kind op per in gebruik zijnd lokaal. Nu door de opvoering van den toelatings- leeftijd van kinderen voor de lagere school er ieder jaar circa 1500 1 1600 kinderen, die anders naar school konden, onderdak moe ien vinden in voorbereidende of bewaar scholen daar is hel vooral voor de uitgebreide arbeidersbevolking docb ook voor den mid denstand een uitnemend belang, dat er be waarscholen zijn, om deze kinderen op te nemen. Allereerst ons stellende op het stand punt, dat de gemeente in dezen alles moet betalen, meenen wij als voorstanders eener christelijke opvoediDg te mogen verlangen, dal de verhouding lusschen hel openbaar en het bijzondei; bewaarschoolonderwijs, voor al wat betreft de slichtingskosten niet uit gedrukt blijve in de formule 100 0. Dit krenkt ons rechtsgevoel en is in strijd met de denkbeelden die aan de pacificatie op on derwijsgebied ten grondslag leggen en in ar tikel 195 der Grondwet zijn uilgedrukt. Redenen waarom wij Uwen Raad eerbie dig verzoeken aan ons bovengedaan verzoek wel gehoor te willen geven. Namens liet Bestuur der Vereeniging voor Christel. Fröbelscholen (w. g) T. S. GOSLINGA, Voorz. (w. g) VAN LOO, Secretaris. Leidsehe prijsvraag over internationalen vrede (prijsvraag-Marburg). De faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Leidsehe Universileit was dezen zomer door den bekenden strijder voor Amerika's toe treding tot den Volkenbond, den vroegeron Amerikaansclien gezant le Brussel, Theo dore Marburg, te Baltimore, in de gelegen heid gesteld, een prijs van 50 dollars uit te loven voor den te Leiden, in welke fa culteit ook, ingeschreven studenl, die een naar het oordeel der faculteit voor zooda nige bekroning vatbaar opstel schreef over één uit een viertal onderwerpen, betrekking hebbende op de organisatie van den inter nationalen vrede. De eindlermijn van inzending, aanvanke lijk gesteld op 24 December 1923, werd, we gens gebleken bezwaren, nader gebracht op 31 Januari 1924. Op dien dag waren bij den ab-aciis der faculteit twee aan de vorm- vereischten der oproeping voldoende ant woorden ingekomen, één over „De organi satie van den internationalen vrede in lord Robert Cecil's waarborgverdrag", onder bet inotlo „Our indiscretion sometimes sewes us well", en één over „De organisatie van den internationalen vrede is het grondver- drag van den Volkenbond" onder het motto „Wie ich es sehe". Het eerste opstel werd, om zijn goede hoe danigheden van inhoud en bouw, door de faculteit bekroningsvvaardig geacht; bij opening van het naambriefje bleek het af komstig van den beer B. M. Telders, inge schreven voor de faculteit der rechtsgeleerd heid. Het tweede opstel, hoewel van ver- diensle niet ontbloot, moest bij bet vorige worden achtergesteld. Naar men ons mededeelt, wachten ons behalve de interpellatie, welke reeds op de agenda voor dc Raadsvergadering van Maandag slaai, nog twee inierpellaties, één van den heer Van Eek over het ter elfder ure afzeggen van Sladszaal aan de Vrijden- kersvereeniging „De Dageraad" voor liet houden eener lezing, nadal deze zaal eerst verhuurd was, en ecu van den heer Yerwey over de wijze van inschrijven van leerlingen voor de openbare scholen. Namens de woningbouwvereniging „De Eendracht" is door de heeren II. J. Jesse en J. Splinter Gzn., architecten alhier, na ondershandsche aanbesteding, het bou wen van vijf enkele, twee beneden- en Iwcc bovenwoningen op een terrein, gelegen ach ter den Lage Rijndijk alhier opgedragen aan den heer R. Massaar, aannemer alhier, voor f 38 000. Zoo goed als het dempingswerk aan den IIooge-Rijndijk voorbij de Ulrechlsche brug vlot, zoo langzaam vordert de verbree ding van de Hoogewoerdsbrug bij het Gangetje. Iloe lang is men daar nu reeds aan bezig en houdt een hooge schutting er het verkeer tegen, dat er veel belemmering door ondervindt, le hinderlijker, nu ook de Iramdienst LeidenDen Haag is geopend? Kleine verkeersongevallen komen er her haaldelijk voor, ondanks de twee 1 drie ver keersagenten, die er geregeld posteeren. Gluurt men eens door de schutting oi kijkt men van uit het Gangetje, dan vindt men meestal, dat er niet gewerkt wordt. Op onze informatie, aan het Bureau van Gemeente werken en op onze vraag of het werk was stop gezet en stil lag, kregen wij ten ant woord: „Schijnbaar wel. maar metterdaad niet". Wij hopen, dal wij er spoedig de re sultaten van mogen zien. Wij merkten er een paar dagen geleden den directeur met twee ingenieurs bij op. Wellicht, dat er nu schol in komt en dat binnen niet te langen lijd de schutting ver dwijnt en er ruim baan wordt gemaakt. Gisleren is 'n auto gereden tegen de ve randa van „De Harmonie" aan de Brce- straat. De aangerichte schade zal vergoed worden. Een overjas is onlvrcemd uit oen con fectiemagazijn en len nadeele van M. II. v. N. is ee nfiels geslolen, die voor een café was neergezet. Hedenmorgen is van een veewagen, toebehoorend aan en gereden door J. V., uit Hazerswoude de as gebroken op dc Prin- sessekade. De lading, Iwce volte koeien moest overgeladen worden. De wagen is naar een smid getransporloerd. De commissaris van politie maakt be kend, dat omstreeks 18 Januari j.l. is uitge geven een valsche zilverbon van f 2.50 serie F. S. No. 973341 en gedateerd 1 Oc tober 1912 of 1922, terwijl in de plaats van het woord „Rijkskantoren" op het biljet is vermeld „Rijskantorcn". Hot Electro-Technisch Bureau van H. Swaak is verplaatst van Janvossensteeg 28 naar Haarlemmerstraat 182, waardoor deze zaak, welke in de slad reeds bekendheid heeft gekregen, nog weder meer voor hel openbaar voetlicht treedt. De winkel, welke in overeenstemming met den aard van het bedrijf is gewijzigd en vfbtde.-d, ziet er bij zonder goed uit. Vooral trekt de diepe eta lagekast. gevuld met een ruime sorleermg gas- en eleelrische artikelen, klein en groot, zeer de aandacht. De voornaamste reden echter, waarom de heer Swaak vcihuisd is, vindt men in de behoefte naar meer ruimte. Hij legt zich in het bijzonder toe op fabrieks installaties, het Uveren en ii.slalleeren van motoren, en daarvoor moest hij heiben een ruime werkplaats en een groot magazijn, hetgeen hij in liet perceel Haarlemmer* straat 182 vond. Zoo hoopt hij onder de vele concurrcnicn zich te kunnen handhaven en het vertrou wen, dat hij in Leiden cn Omstreken reeds genoot, niet alleen te behouden, maag nog le versterken. Na het aan A. v. d. S. als dl-» recleur van de Sdiotensche gasfabriek gega- vc-n ontslag, zijn nhmwe feiten aan het lirht gekomen. Daaiuit meent men te mogen ccn-! cludeeren, dat het zijn gewoonte was, zioh, alvorens een contract af te sluiten, aanzien lijke fooien te lalen geven. Zoo is uitgeko men, dat een Amsterdainsche maatschappij, die een contract voor 1923 aangegaan hesffc voor de levering van 400.000 K.G. leef, daarvoor «aan v. d. S. f 2000 uitkeerde. Iff totaal zou de som, die hij op deze wijze rer» kregen heeft in de tien duizenden loopen. Te Pijnacker zijn gister- avond omslreks zeven uur een hooiberg eff schuur van den vrachtrijder S., aan den Worgauwsche-weg, lot den grond afgebrand, Ec-n koe, 14 varkens en 200 kippen zijn in de vlammen omgekomen. De schuur waa - verzekerd; verder niets. De oorzaak is onbe- kond. Te Laren z ij n u er persoren gearresteerd, aJJcn inwoners dezer gemeen te die te zamen oen Wucht inbrekerskla* verblad vormen. Op hen rustte de vevden* king zich aan vele inbraken to hebben sohuldig gemaakt te Laren, Blaricum, Bu3- sum en Hilversum, doch tot dusver ont- brak hot aan voldoend bewijsmateriaal, Een concurreerende Gooisohe misdadigers- combinatie waarvan de vier Joden in No* vember j.l. veroordeeld werden, heeft och* ter de noodige bewijzen aangevoerd. Bo» vendicn heeft iemand, die in do jt-nihem» sche gevangenis vertoeft wegens mede» plicht igheid aan andere inbraken, een kentenis afgelegd, waardoor hij en eelfi bewoner van Hihersum, eveneens terzake van inbraken in het Gooi, terecht zuilen staan. Een *an het eerstgenoemde viertal heeft re*d* volledig bekend. De justitie te ZulpHenhecfï een onderzoek ingesteld bij den kantoorbouw der der posterijen te Terwolde, K., die we> gens ongeregeldheden in zijn dienël is ge- schorst. De commissaris van politic j te Bergen-op-Zoom waarschuwt hen, die iff relatie wenschen le treden met de Neder* landsche Algemeene Trust-Maatschappij, gé- vestigd te Bergen-op-Zoom, Blauwehand* straat No. 2, eerst inlichtingen bij hem in te winnen. Het batig saldo van den ver koop der weldadigheids-zegels (z.g. Kerst* zegels), die tusschen 15 December en 15 Ja nuari j.l. op dc postkantoren verkrijgbaar waren, zal pl.m. f 18,000 bedragen. Die jongen sprak aardig Fransch. Jantje kende twaalf woorden Fransch. Maar daarmee wist hij zich heel goed te behelpen. In een winkel komend, riep hij: „Peuplel'1 De juffrouw kwam en zei: „Bonjour mon sieur. 11 fait beau temps aujourd'hui, n'esT ce pas?" „Maintenant, et ou lel" zei Jantje. De juffrouw weet waarschijnlijk nog niet dat hij bedoelde „Nou, en of 'tl" DE ALGEMEENE TOESTAND. Terwijl juist door de nieuwe regeeriug MacDonald ernstige pogingen worden ge daan, om de betrekkingen met Frankrijk, dio feitelijk afgebroken waren, althans in den zin van entente-genooten men zie onder Engeland ook de grondslag der En-3 geischc buitenl. politiek te herstellen en niet zonder resultaat, heeft het inter view van Lloyd George in de ,,New-YorJc World" opeens weer do stemming zeef bedorven. Tc meer is dit te betreuren, daar do gewezen Engelsche premier volle lig bakzeil heeft moeten halen. In een veikla» ring aan de „Daily Chronicle" ontkent Lloyd George dat hij het bewuste inter view aan de .New-York World" heeft ge geven. Hij verklaart, dat het cfficïeole com muniqué van het Fransche departement" van buitenlaudschfö 'mken in hoofdzaak- juist is. Het is dwaasheid de tusschen Cl menceau en Wilscn gedurende zijn afwe zigheid gesloten overeenkomst in zake de militaire bezetting van heb Bijnlnnd en dé garantie door de Vereenigde Staten van de Fransche grens Legen Dnitscho aanval len als eon geheime afspraak voor to stel len. Hij voegde cr aan toe, dat Wilson volkomen loyaal heeft gehandeld, cn ver klaarde dat het communiqué van het En gelsche departement van buitenlandse hé zaken volkomen correct was. De vertraging van zijn antwoord op don brief van het departement van buitenlandsehe zaken ts wijten aan het feit, dat deze ongetee kend was. De documenten, door de Fran sche regeering overhandigd bevatten o.m „artikelen be treffen do de waarborgen voof. do uit\*>ering van het verdrag, zooals het 20 April 1919 door Wilson en Clemenceau

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2