A&mL ster" V AGENDA VAN DE WEEK. TABAK |- BINNENLAND. Zaterdag. „De Graanbeuts": Uitvoering met bal-, |V inn.- en schcrmver. „Excelsior". 8 uur. „Prediker": Ledenvergadering Aig. Mil, Pensioenbond Halfacht. Den II a a g, Hotel „De Wille Brug": Cabaret-avond met bal Indologen-Vereen. „Dispcrcerl niet", te Leiden. Zondag. Dansacademie Nieuwe Rijn: Dansavond van den heer S. P. Wielinga. Van 8 tot 10 uur. „Jeruël" (Middelste gracht 3): 's Morgens heiligingsdienst. Samenkomst te 7 uur. Jeruël" (Groenesteeg 16): Jeugdsamen- komst te baltelf. Volkssamenkomst te halfze ven. Leger des Ueils: Samenkomsten te 10 u halfvier en halfacht. Schouwburg: Kon. Vereen. „Het Nederl. Tooneel". „De Violiers". 8 uur. Volksgebouw: Slrijkensemble, humorist en mannenzangkwarlet. 8 uur. „Zomerzorg"' Dansavond van den lieer W. F. van Wijk. Van 8 uur lot half elf, W a r in o u d, „Meerrust": Cabaret avond. Halfacht. Wassenaar, „De Oude Deyl": Soiréo musicale et dans'ante „Leidsche Arlisten- kring." 8 uur. Dagelijks: StadszaalPluimveelentoonslelling. Zater dag van 7 lot 11 uur. In den foyer muziek en cabaret. Zondag van 10 tot 5 uur. Katten tentoonstelling Zaterdag en Zondag van 1 tot 5 uur. Den Haag, „Scala": Operette „Katja", 8 uur. De apotheek van „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48 is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 28 Januari tot en mot Zondag 3 Februari waargenomen door do apotheken van de heeren D. J. van Driesum, Mare 76, tel. 406, en W. Pelle, Kort-Rapeuburg 12, tel. 594. De geneeskundige Zondagsdienst wordt te Leiden van Zaterdagavond te acht uur tot Maandagmorgen te acht uur waargenomen door de doktoren Blote; Niemer, tel. 506; Boonacker, tel. 266; en Veldhuijzen, lel. 617. Te Oegstgeest wordt die dienst dan waargenomen door dr. Timmermans, Wilhel- minapark, lel. 390. Vergulde Medaille door N N. voor de beste inzending van één ras voor een lid der E. H. S. V.: A. P. Boelsma. Zilveren Eerepenning, door een lid van de L.P.V. voor den fraaisten doffer of duif van een lid der L P.V.: dr. J. II. Driessen. Een geldprijs van 125 voor de fraaiste in zending Holl. kroppers: Henry E. Rey. Reybeker, voor de fraaiste collectie Holl. kroppers van een lid der H.K.C1.: Henry E. Rey. Verzilverde Medaille, door den beer J. Ver meulen, voor de fraaiste inzending Slinke duiven: D. J. van Driesum. Eerebeker, door den heer M. de Ridder voor de fraaiste inzending Oud-Holl. tuime laars: J. II. v. d. Broeke. Groolc zilveren Eerepenning, door de di rectie van het Leidsch Dagblad, voor do fraaiste inzending hoogvliegers: Gebrs. Stik- nian. Etui met' 12 Gero-Zilveren lepeltjes, voor de op één na fraaiste inzending: Joh. Liefjes. Zilveren Medaille, door de N VUilgevers Mij. v.h. W. v. Gorkum, voor de fraaiste in zending Duilsehe Meeuwen van een abonné op hel weekblad „Avicullura" of het weckbl. voor Kleinveeteelt": P. Wiesehaan. Couvert (mes, lepel en vork), door den- zelfdcn, voor de fraaiste inzending Cliinee- sebe meeuwen: H. L. A. v. d. Horst. Zilveren medaille, door den heer A. T. Boelsma, voor de fraaiste inzending goud en kopervinken: W. A, Baarslag. Zilveren medaille, door N.V. Mij. v.h. v. Gorcum, voor de fraaiste inzending Kites: C. de Graaf. Pleinos Porseleinen duif, voor de fraaiste inzending Tipplers: Gebrs. Zaalberg. Bronzen medaille, door den heer II. Pe Iers, voor de fraaiste inzending Duitseho Tuimelaars: Gebrs. Zaalberg. Groote Bronzen Plaquette, door den beer IJ Das, voor de fraaiste inzending Show- Homers: C'. A. M Spruijt. Verguld Zilv. Medaille, door de Postdui venvereen. de I,. P. C. voor de fraaiste in zending postduiven: P. J. M. Wylenburg. Sigarettenkoker voor de fraaiste inzending eude Vliegers: Jos. v. d. Kamer. Verguld Bronzen Medaille, voor de fraai ste inzending Oude Vliegers van minstens 150 K.M.: A. Rogmans. Couvert, door de fimia'Van Gorcum, voor d fraaiste Vliegers (broed 1923) van rnin- sfens 100 K.M.: P. J. M. Wylenburg. Demonstratie van postduiven, loebehoo- rends ran „Leidsche Liefhebbers", leden van vereenigingen: Ecreprijzen Lauwerkrans, uitgeloofd door de I,. P. V. voor de grootste inzending van een voor- roemde clubs: „De Blauwkras." Zilveren medaille, uitgeloofd door de L. F V. voor de fraaiste inzending van leden van een der voornoemde clubs: „de L. P. C." 1 erguld Zilveren medaille, uitgeloofd door de L. P. V. voor den fraaisten dotfer of duif van een lid der bovengenoemde clubs: J. J. Vliegenlharf. Bronzen medaille, uitgeloofd door de L. P. V. voor op één na fraaisten dolfer ol duil van een lid der bovengenoemde clubst W. Schouten. Zilveren medaille, aangeboden door de P V, „De Snelyliegcr", voor mooisten dof fer of duif der tentoonstelling van de Leid sche Vereenigingen: J. J. Vliegenlbarl. Luxe Voorwerp, uitgeloofd door „De Blauwkras", voor de fraaist» inzending van een lid dezer club: J. Schreuder. Zilveren medaille, uitgelootd door „De Blauwkras", voor den fraaisten doller ol duif van een lid dezer club: J. Spek. Zilv. medaille, uitgeloofd door E. v. d. Mark Jr., voor de fraaiste doffer ol duif van een lid der L. P. C.: J. J. Vliegenlhart. Idem, uilgeloold door „De Trekvogel", voor den fraaisten dotfer ol duif, door een lid der vereeniging: A. Gijzenij. Idem, uitgeloofd door ,De Bonte DuiF', voor de fraaiste dolfer of duif voor een lid dezer Vereen.: K. Blansjaar. Bronzen medaille, door de Postduiven- Vereeniging „Warmunda", voor de fraaiste doffer of duif van een lid der L. P. C. in de Vliegklasse: J. J. Viiegenthart. Idem, uilgel. door den lieer A. G. Boek- wijl, voor den fraaisten doller of duif (rood of rood kras en de sclioonheidsklasse): J. Wester. Idem, uitgel. door den beer J. de La Bye, voor den fraaisten doffer of duif (vaal) in de schoonheidsklasse: II. Walraven. Lauwerkrans, uitgel. door den heer C. J. de Jongh, voor den fraaisten doffer of duif die minstens 500 K.M. heeft gevlogen: J. J. Vliegenlhart. Zilv. medaille door de „Trekvogel" voor idem in de vliegklasse van 500 K.M. en meer: A. H. Fuchs. Verzilverden medaille, door de L. P. C. voor den fraaisten doffer of duif (blauw- of zwartkias) in de. vliegklasse van minstens 150 K.M A. 11. Korenhof. Zilveren medaille, door de L. P. C. voor den fraaisten doller of duif (Blauw of boni) in do vliegklasse van minstens 150 K.M.: C. de Graat. Zilveren medaille, door Gebr. Zaalberg, voor den fraaisten jongen doller of duif (blauw) in de vliegklasse van minstens 100 K.M.: J- Kuliler. Zilveren medaille, door „De Luchtbode" voor den fraaisten jongen doffer (blauw) of zwarlkras in de vliegklasse van minstens 100 K.M P. Kikkert. Zilveren medaille, door „De Reisduil", voor den fraaisten jongen doffer (bont) in de vliegklasse van minstens 100 K.M.: J. Schreuder. Vergulde medaille, aangeboden door „De Trekvogel", voor op een na den fraaisten doffer of duit van een lid dezer vereeniging P. Kikkert. Bronzen Medaille, L. Geilenfok-Vercen. voor fraaisten dotfer of duif voor een lid van de „Blauwkras": J. Schreuder. Bronzen Medaille, door Gebr. de Ridder voor den fraaisten doffer of duif voor een lid van den Lcidschen Bond: J. J. Vlie genlhart. IC o n ij n e n. Verguid Zilveren medaille, aangeboden' door do „Leidsche Courant", voor de fraai ste inzending: G. II. Stouten. Groote zilv. medaille, aangeboden door de redactie van de Kleine Veeteelt voor de fraaiste inzending Havana's: W. Henneveld Zilveren medaille, door de N. V. Uilge- vers-Mlj. v.h. W. v. Gorcum, voor den fraai sten ram of voedster van een abonné op liet weekblad „Avicullura" of het Weekblad voor Kleinveeteelt", ras Chinchila's: D. Volkers. Verguld zilv. med. van dezelfde voor IIoll. konijnen: II. F. van Sillevoldt. Groote zilv. med., uitgeloofd door de Re dactie van de „Kleinveeteelt" voor de fraai ste inzending zilverkonijnen: G. II. Stouten. Bronzen idem, door G. W. Zandvoort Gz. voor den fraaisten ram of voedsler van an dere raskonijnen: J. A. Bruigom. Chincesche Biggetjes. Bronzen pla quette, door de Vereen, van liet Vreemdelin genverkeer voor de Iraaisle inzending: II. F. van Sillevoldt. Zilveren Avicullura medaille voor den fraaisten gladliarigen ram: Dezelfde. Bronzen medaille, door de firma Van Gor cum, voor den fraaislen borstelb. ram of voedsler: Dezelfde. Zang- en Sieraadvogels. Zilveren L.P. V. Medaille-, voor de Iraaisle inzending vo gels (minstens 9 punten): J. den Os. Bronzen „Avicullura" Medaille, voor op één na fraaisle Duilsehe Kanarie: J. den Os Bronzen Avicullura-medaille voor de fraaiste inzending parkieten: J. den Os. Eiren. Zilveren medaille, door do L. P. V., voor de besle inzending Wyandotte of Orpinglon-eierenJ. Nieboer. Voorwerpen Ier opluistering. Zilveren L. P. V. medaille voor de fraaisle inzending granen in zaden: Gebrs. Blonk. Bronzen idem: Gebr. Segaar. Idem, idem: J. v. d. Nat. Zilveren idem voor de fraaisle inzending andere dan zaden en granen: W. v. Gorcum liet was gisteren vrij druk op deze ten toonstelling. Do filmverlooning voorstellende een vlucht van 50.000 postduiven, was overdruk be zocht en velen moesten nog worden afgewe zen, zoodal de voorstelling hedenmiddag nog eens moest worden herhaald. De vertooning is zeer interessant. De firma Dros Tieleman nam deze ge legenheid waar aan haar bekende en ge waardeerde zeepsoort nog meerdere bekend heid te geven door een gralis proef-aanbie- ding aan de bezoekers, die dit zeer op prijs stelden. De groote attrecLie is vandaag de katten tentoonstelling in do kleine zaal, waarvan vooral de heer Peters met' zijn trouwen medehelper De Bruijn zieh heeft geïnteres seerd. In hel geheel zijn er 88 van deze dieren bijeengebracht, van allerlei kleur en ras. De beestjes zijn over 't algemeen zeer rustig. De meesten zitten op een kussentje en kijken wijsgeerig In de vreemde omgeving rond, anders miauwen zacht alsof zij naar liun meesteres verlangen. Komt men ze vrien delijk toespreken dan geven de meesten de tralies een kopje, 't Is een lust' om te zien en kallenliethebbers mogen althans een bezoek niet verzuimen. Hedenmiddag le een uur is deze lentoon- stelling, die vandaag en morgen voor het publiek te bezichtigen ls, geopend. In de plaats van mej. Bloeiners, tol 31 December j.l. in het Boerhaave-ziekenhuis werkzaam, heelt de Regeering den huidigen geneesheer-directeur van genoemd zieken huis als directrice ter zijde gesteld mej. C. Schoor, tot zoo lang direclrice van de be kende ziekeninricbling „Villa Elisabeth", le Schcveningen. Mej. Schoor aanvaardde bereids haar nieuwe betrekkin». Benoemd is lot hoofd der Leidsche Bui tenschool de heer J. v. d. Velde, lioold der school te Boxum. Naar wij vernemen, wordl Slaven burg en Co.'s Bank gevestigd aan de Bree- slraat alhier, opgeheven. Het kantoor zal gevoegd worden bij dal le 's-Gravenhage, terwijl het kantoor te Oud-Beyerland bij Rotterdam wordt gevoegd. Het personeel is met ingang van 1 Maart ontslag aangezegd. Men meldt ons dat de directeur, de heer Hardebol met ingang van dien datum zelfstandig een kantoor zal op richten. Naar „De Tel." uit Den Haag verneemt, is de laatste dagen door het Rijk beslag gelegd cp ruim drie ton aan waarden, toebelioorende aan en afkom stig van hen, die ten gevolge van de ont dekte fraudes bij den bouw van bet Acade misch Ziekenhuis alhier voorloopig in lieeh- nis zijn gesteld. Zoowel contanten als effecten zijn in be slag genomen bij verschillende Banken, als ook bij enkelen der betrokkenen aan huis. Een aanzienlijk gedeelte van het weder rechtelijk toegeëigend geld was in aandee- len der „Koninklijke Petroleum" belegd. Op 7 Februari a.s. zal de lieer J. II. Kengen, uit Ulrecht, de ook hier ter stede welbekende spreker, een openbare voor dracht houden voor de Orde van de Ster in bet Oosten met den titel: „Als de Christus terugkwam". Het Luxor-lhealer geeft deze week weder twee hoofdfilms. Voor de pauze krijgt men te zien „Zwarle Rozen", een Japansch drama met in de hoofdrol Sessue llaya- kawa. Daarna wordt vertoond bet smokkel- drama „Over de grens", in 7 aclen, dat be halve goed spel zeer mooie sneeuwopnamen le zien geelt. Tevens is het aardig bijpro- gramma goed verzorgd. In het Casino-theater blijft „Lucrelia Borgia" groote belangstelling Irekken en het is dus begrijpelijk dat deze film is ge prolongeerd. Een aantrekkelijk bijprogram ma vult den avond geheel naar wcnsch. Gisteravond hield de afdeelin» Leiden van den nalionaien bond voor handels- en kantoorbedienden „Mercurius" een in dustrie-filmavond in de „Harmonie". Om ongeveer kwart over acht opende de voor zitter, de heer v. d. Linden de vergadering en heette alle. aanwezigen hartelijk welkom. In hel bijzonder sprak hij den heer v. d. Meer toe voor zijn bereidwilligheid om vour dezen avond zijn projectie-lantaarn af le staan. Daarna spoorde hij alle leden, die aan wezig waren, aan om toch vooral de ver gaderingen en cursussen bij te wonen. Hij deelde hierbij med" welk een groot nut het is steeds de verschillende leerzame cursus sen bij te wonen. Verder wenschte sprc-ker ieder een zeer genoeglijken avond loe. Het bekende strijkje „The Unweariedes" gaf eenige goede muzieknummers, waar na werd aangevangen met de vertoo ning der films. Allereerst werd gedraaid de jubileum-film der Lichtfabrieken alhier, die deed zien welk een kolossalen omvang dit bedrijf heeft. Door de explicateur van den heer v. d. Meer was deze film gemakkelijk te volgen. De tweede film belrof Van Rijns mosterd, en de derde Philipsgloeilampen. Hierna volgde een korle pauze, waarna verder werd gegaan met hel filmprogramma betreffende meubelfabricage, in de fabriek van den heer Pander, le Den Haag. De heer v. d. Meer had er tevens voor ge zorgd dat men bij de laatste film zoo nu en dan eens hartelijk kon lachen. Thans nam de voorzitter hel woord en bedankte de firma's, al waren zij niet aan wezig hartelijk voor de afgestane films. Ook de heer v. d. Meer en zijn assistent en het strijkje werden niet vergelen en hadden eenige hartelijke woorden van den voorzit ter in ontvangst te nemen voor hun goede medewerking tot het slagen van dezen mooien avond. Hierna sprak dc voorzitter nog eenige oogenblikken en deelde in korle trekken mede dat deze avonden speciaal gegeven worden tot opwekking om toch steeds de vergaderingen te bezoeken en niet (huis te blijven zooals velen doen. Hij wek te een ieder op die geen lid was spoedig toe te treden ter verkrijging van een goed ge heel. De voorzitter dankte voor de goede op komst van dezen avond en sloot hiermede de vergadering, waarna men nog geruimen tijd gezellig bij elkaar bleef om te dansen. Uil de collectie Preyer, te 's-Graven- hagc, werd heden op de Israëls-tentoonstel- ling in „De Lakenhal" een nog nooit geëx poseerd zelfportret geplaatst. Aangaande een actie onder de werk lieden van de N. V. Scheepsbouw- en Repa ratie-werf „De IIoop" v.h. Gebrs. Boot, waarvan wij gisteren een en ander meldden deelt men ons nader mede, dat deze haar grond vindt in een door de firma voorge stelde loonsverlaging en wijziging van ar beidsvoorwaarden. Do onderhandelingen mei de Directie met de besturen der werk nemersorganisaties hebben echter een be vredigend verloop en men verwacht, dal men wel tot overeenstemming zal komen. De besturen zullen a.s. Maandag nog overleg plegen met hun organisaties, die, naar vermoed wordt wel met het bestuur homogeen zullen zijn. Op het rangeerterrein van de S.S. is hedennacht de machinist v. H., toen hij een ketelkraan wilde dichtsluiten, doordat de sleutel uitschoot, van de machine gevallen, met gevolg, dat hij zijn rechterbeen ont wrichtte aan de heup. Op advies van den Eerste Hulpdienst L hij naar het Elisabelh- gesticht gebracht- .c Door de recherche alhier, is in Den Haag aangehouden B., verdacht van ver duistering. Aangehouden zijn alhier B. en v. O zulks op verzool; van de Haagsche politie, verdacht van oplichting aldaar. Zij zijn he den naar Den Haag overgebracht. KERKELIJKE BERICHTEN. Doopsgezinde Gsm.: Zondagmorgen, (e tien uur, ds J. Wuite, Duilsehe godsdienstoefening, Weeshuis Hoogl. Kerkgracht ingang tusschen de nummers 17 en 21: Zondagmorgen, te half- elf, Cand. Steile. Eglise wallone: Dimanche matin, A 10'/» lieures, Mr. S. Clcr. Evang.-Luthersche Gem.: Zondagmorgen, le hallclf, ds. C. de Meycre. Oud-Kath. Kerk, Middelstegracht 16: Zon dagmorgen, le kwartier over acht uur, prof. J. H. Berends. Rel.-Soa. Vereeniging, Nulszaal: Zondag avond, te zeven uur, prof. dr. K. II. Roes- singh. Remonstranlsche Gem.: Zondagmorgen, le halfelf, ds. C. Met, van Zaandam. Vereeniging van Vrijz.-Hervormden, Volkshuis: Zondagmorgen, le haltelf, ds. M. v. d. Vegle, van Den Haag Vrije Katholieke Kerk, Bonifaciuskapel, Stille-Rijn la: Zondagmorgen, te hallelf, dienst. Wijkgebouiv Langeslraal 67: Liturgische dienst met koorzang, Zondagavond le half zeven, mej. W. Snellen. RECLAME. f NiEMEULRS jt ^W^Zeer verstandig, cto/3 hebt U de beste en goedkoopste raL Overal verkaicb^^ 7011 Spoorwegpersoneel. De Neutrale Bond van Spoorwegpersoneel heeft gisteren te Utrecht een buitengewoon congres gehouden naar aanleiding van de voorstellen, laatstelijk door de directie ge formuleerd ten vervolge van voorstellen, die eerst door de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel waren ingediend en welke can andere verdeel in g der 10 pet. loonsvermindering beoogden. Van het verhandelde is een communiqué verstrekt, waaraan wij het volgende ont leen en: De voorzitter A. II. van Wel opende met een overzicht der gebeurtenissen sedert de directie voor het eerst haar loonsverlagings- voorstcl kenbaar maakte. Zwolle meent, dat aan het knoeien met art. 36 geen medewerking moet verleend worden. Een personeelraad is larie en wordt nog slechter dan het beslaande. Vertrouwen in alle beloften is zoek, want we wachten tot in den treure op do nieuwe pensioenrege ling. Voorop meet staan, spoedige invoering er van. Roosendaal wil het personeel niet als sluitpost van do spoorwegrekening zien ge bruikt. Waarom moeten wij eerder bloeden dan het rijkspersoneel. Art. 3G mogen wij niet laten schieten. Die al die voorstellen in do wereld bracht verzwakte daardoor reeds dit artikel. De 4e klassers worden blij ge maakt met een doode musch. Haarlem: Men 2^gt, dat afstand van art. 3G maar voor één jaar is, maar dat is mis leiding, want eenmaal weg, blijft het weg voor altijd. Welk belang is er om tusschen een serie verslechteringen te kiezen; daar mede verkrijgt men het cachet van helper. Nu verhoogde pensioenkorling terwijl intus- schen misschien onze pensioenregeling in Den Haag wordt verknoeid. Leeuwarden is het eens met Zwolle en wil vooral de veiligstelling der pensioen regeling voorop geplaatst zien. Apeldoorn vraagt waarom op de salaris sen boven de f6000 die 7 pc-t. pensioenpre mie niet gekort wordt. Voor de salarissen van f900012,000 wordt deze nieuwe re geling een voordeeltje. Spr. is ook legen wij ziging van art. 36. Eveneens tegen den voor gestelden personeelraad. Ulrecht vindt de voorstellen zóó onaan nemelijk, dat niet le begrijpen is hoe een vakorganisatie zoo iels heeft voorgesteld. Als de loonsverlaging toch moet doorgaan, dan gewoon 10 pet. en wat er daardoor meer inkomt worde ten bate der 4e klassers en werkplaatsen gebracht. Den Haag voelt niets voor de voorstellen en hoopt dat de vier bonden één lijn zullen trekken. Amsterdam wil onder geen voorwaarde getornd zien aan art. 36. Tremieverhooging voor pensioen brengt ons verder van prc- mievrij af als we ooit waren. Met 't schrap pen der vier dagen verliest het ziekte- en ongevallenfonds baten en daar moeten we dan toch betalen. Samenwerking tusschen de christelijke bonden, ambtenaarsbond en ons is nu zeer gewenscht. Hilversum wil samenwerking met rijks personeel. Den Helder kan kort zijn, omdat veel reeds is gezegd wat spr. had willen zeggen. Zijn conclusie is: liever 10 pet. onder pro test don 9 pet. op verzoek. Rotterdam zet uitvoerig uiteen hoe vtr- keerd het is enkele groepen van het porto- neel in het geding le brengen. Op 1 Januni 1921 kwamen ook verschillende groepen »r slecht af. Er wa9 misleiding in het persbe richt dat do bespreking over de voorslellfto alleen op de 4a klassers gestrand is. Tilburg wil .alleen onder protest iels aan vaarden. Gennep eveneens maar de pen*ijon*#et moet r.u met spoed ingevoerd wordsou Viissingen achtte den tijd voor bwaad te kort. Leiden spoort aan lot viraierkioi dttf vakbeweging om str.rks :z<et vrucht sirik- den voor herwinnen van b«t vwlorc-ne. Ylaardingm is alles nog nic-t duidelijk en VTazgt inlichtingen aangaande de leeftijds- loonen. Schiedam zegt dat er niets mag gebeuren", zoolang de regeeiing nog met de commissie van georganiseerd overleg overleg pleegb Waarom moelén wij gangmakers zijn voor rijkspersoneel. Amersfoort is voor eenvoudig 10 pet. loon-, atlrek als het tocli moet komen, maar men moet hel personeel in uurloon ook tegemoet komen. Nu al hoogere premie voor het pen sioen is een kat in den zak koopen. Almelo verheugt zrh er over, dat het hoofdbestuur geen voorstellen tot verslech tering ontworpen heeft en sluit zich aan bij het gesprokene door Leiden. Arnhem is hel. daarmede cms/Ovcrleggen beteckent voorde-Hen trachten te behalen, voor het personeel, maar niet om het strop pen te bezorgen. Hoek van Holland sluit zich aan bij Lei den en AimeTo. De bondssecrelaris, de heer De Haan, geeft verslag van een onderhoud met den rechtskundigen adviseur mr. Ilijmans over. le voorstellen en brieven inzake art. 36* Hierna beantwoordt de voorzitter de spre kers en geeft een oittcnzettirg van het standpunt van het hoofdbestuur. Wijziging van art. 36 wit ook het hoofdbestuur niet en een personeelraad met verkiezingen schept een vrijbrief \cor ongeorganiserden. Bij do verhoogde pensioenpremie wordt het te be talen bedrag door de maatschappij lager. Dit is ook het geval bij de volle 10 pet» loonskorling want dan krijgt het fonds het zelfde percentage van slechts 90 pet. loont Van dit verschil zou aan 4e klassers en wc-ikplaalsen kennen worden tegemoet ge komen. Deze punten likten nieuwe discussie uit' en leidden tot velschillende voorstellen eu amendementen. Sommige afdeeimgen verklaarden zich efi voor, andere afdeeiiug< n konden niet van wege een bindend mandaat om alles af U wijzen. Met het oog op het vergevorderde uur "werd besloten dat het hoofdbestuur zijn voorstellen nader uitgewerkt en toegelicht aan de afdeelingen zal zenden en deze er opnieuw over zr.'bn vergaderen. Uit de in gekomen antwoorden zal het hoofdbestuur dan kunnen opmaken of al dan niet een vervolgcongres r.oodig zal zijn. Een resumé van al de antwoorden der afdeclingen zal elk dezer worden toegezonden. Uit het grafisch- en boekbedrijf. Dezer dagen heeft de cc«itrale raad van vakbonden in grafisch- en boekbedrijf ver gaderd. Als voorzitter voor 1924 treedt op de heer Jan Tadenia, die in zijn openings rede zeide, dat het in het algemeen be drijfsbelang is, den ceutralen raad in stand te houden, doch dat z.i. een geheel andere richting moet worden ingeslagen. Dij memo reerde in dit verband dc onderhandelingen, indertijd gevoerd met de Vereeniging tofc bevordering Van de belangen des Boekhan dels om samen te werken. Het presidium aanvaardend, stelde hij dé vergadering eerst voor de vraag, of zij ac- coord kan gaan met de richting, waarin hij wenscht te sturen, n.l. nauwe samen werking met de bovengenoemde Vereeni ging, waaraan z.i. beiderzijds voordeelen verbonden zijn. Een uitgewerkt plan wensch' te de nieuw gekozen voorzitter niet nu reeds over tc leggen, doch hij gaf wel en kele lijnen aan, die z.i. tot het gewenschte doel zouden kunnen leiden. De vergadering vereenigde zich in zoo verre met de uitgesproken gedachte, dat' zij zich bereid verklaarde, de samenwerking of ineensmelting met ernst opnieuw onder dc oogen te zien, en wees daartoe uit haar, midden een commissie aan. Als secretaris werd de heer F. L. vaif der Bom herkozenals penningmeester dé heer 8. S. Korthuis. Het reglement op het scheidsgerecht werd met een nieuwe alinea aangevuld, waardoor het recht der uitgevers wordt vastgelegd om hun onderlinge geschillen voor het scheidsgerecht der Vereeniging iiï plaats voor dat van den centralen raad te brengen. Een bespreking werd gehouden over roye ment en boycot, welke nog tot geen resul taat leidde. Het bestuur werd opgedragen in de eerst volgende vergadering met voorstellen té komen omtrent maatregelen tegen het ge- vangeniswerk en ook om de bezwaren vad de werking van het Rijks-in koopbureau onder de oogen te zie.n Het Genootschap voor Opbouwende J Staatkunde. Hel reeds eenïgen tijd, in niet-officieele* vorm bestaande Genootschap voor Opbou wende Staatkunde, heeft, 13 Januari, in eell bijeenkomst der initiatiefnemers le Utrecht, ook officieel zijn beslag gekregen. Bij die gelegenheid zijn de statuten vast gesteld. Art. 1 en 2 luiden: De vereeniging Genootschap voor Opbou wende Staatkunde heeft ten doel: mede le werken aan het algemeen herstel van het Ncderlandsch Staatswezen en openbaar le ven, door de nationale energie op te wek ken cn in de openbare meening die opvat tingen tc bes-rijden, welke de ontbinding der maatschappij bewerken cn die overtui gingen le bevorderen, welke leiden ot orde, vrede en welvaart in ons vaderland. Het genootschap wil dit doel bereiken door: a. het uitgeven en verspreiden van perio* dicken en andere geschriften van 9taatkun-; digen en maalschappeiijken aard. b. het houda van vergaderingen en com gressen over openbare belangen. De eerste, werkende, leden vaa het ge-, nootschap zijn: Hub. Cuypers Jr., Amsier-- dam; rar. Jos. Giiissen, Waskaar; J. J. Ifasünghuis, Rotterdam; P M. N. de Kuiper, Rotterdam; A. Maas Geesterss*», EoMe; M- Ras—Van den Eerenb^mt, Nuland, mr. w

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2