Prijs 55 f De Draadlooze Telegrafie en Telefonie No. 19602= LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 2 Februari. Vierde Blad. Anno 1924. VOOR DE HUISVROUW. RECHTZAKEN. KUNST EN LETTEREN. l?a g'eiratte koude VRAGENRUBRIEK. r j)e huisvrouw leeft, deukt en werkt al leen voor het gezin, voor haar man en kin deren. Wanneer zij er geen ilair van heelt wal aiwisseling in haar leven te brengen, Jtan dit een hopeloos saai en eentonig be- llaan worden, waarvan zij betrekkelijk jmaar weinig voldoening heelt, want ook het gezin went aan de regelmatige sleur en be- jchouwt haar regelen en zorgen als een vanzelf sprekend iets. Gelukkig, dat er de leestdagen zijn, die haar helpen do eentonigheid te onderbreken door eens „iets extra's" te doen. De langste rek is dit van Kerstmis tot Paschen, vooral dit jaar, nu de laatste va- .cantie pas in half April begint I Maar zooals wij ook het Kerstmis-vieren van de Engelschen hebben overgenomen, zoo doen wij het langzamerhand hier in Holland eveneens met Sint-Valentijn's dag, het feest, dat op li Februari valt. Vroeger was deze dag in Engeland een algemeen erkende feestdag; tegenwoordig maakt men er meer speciaal een kinder feestje van. Langzamerhand dringt die ge woonte nu ook in Hollandsche gezinnen door. Sint-Valentijn was een der heilige Chris telijke martelaren uit Rome, die o.a. het Wonder volbracht aan een blind meisje het gezicht terug te geven; alle aanwezigen werden terstond bekeerd, maar men sloot 'den ouden man achter slot en grendel en in 306 werd hij gemarteld en vermoord. Hij Werd na zijn dood, om zijn vaderlijke goed heid voor het arme, blinde meisje, de spe ciale beschermheilige der jongverloofde tnenschen en sindsdien vurig door hen aan gebeden! liet was vroeger in Engeland gebruik, dat d; jonge menschen op li Februari een Va- lentijn kozen; soms ook werd daarom ge loot men trok uit een verzameling namen van de andere sekse er één, zoodat iedere heer een vrouwelijke, iedere dame een man lijken partner (Vatentijn) kreeg. De heeren waren nu gebonden een heel jaar lang alle mogelijke égards en zorgen voor hun Valen- fijn te hebbent Zoo iets moest hen nü nog eens overkomen I! Dit dit gebruik kwam de gewoonte voort Op li Februari een „Valenlijn" aan het liefje te sturen, wat gewoonlijk bestond uit een epistel met een declaratie en een of andere attentie; bloemen, bonbons, een ca deautje. Tegenwoordig neemt men zoo'n .Valentijns verklaring niet meer voor ernst op en zcoals het Hollandsche meisje geurt met het aantal „groenbrieven" dat haar in September en October toegezonden wordt, zoo is de Engelsche er trotsch op. als de pest haar op li Februari een stuk of wat Valenlijnljes brengt. Dezo briefjes zijn meestal op rijm cn met „Je Valentijn" on derteekend. Doch het meeste is het een kinderfeest. Men dekt dan de tafel in den vorm van een hart, versiert de stoelen ook in hart-model en alles, wat den kleinen gasten wordt Voortgezet: koekjes, suikertjes, ijs. pudding of taart, beslaat uit hartjes of is er mee ge tooid. Dat is het hart. het warme hart van Sint-Valentijn! Aan hel dessert komt dan Prins Valentijns hode liinnen (géén zwarlc Piet, die bang markt, maar een gewone prinsen-page) cn reikt de briefjes uit: miniatuur-epistels, met een hartje in den hoek, waarin voor ieder kloJnlje een goede lijding, een belofte of een Verrassing slaat. En als de kleintjes te groot zijn gewor den voor dit kinderfeest, dan zal uw zes tienjarige dochter of uw zoon, de aanko mende student, het wit fijn vinden als u op 14 Februari een Valentijns dinertje geeft. Maar, huismoeder, wees dan niet Al le nieuwsgierig, als een der jonge meisjes bij het lezen aan het dessert van haar Valen tijn (die dan in een bloemkorfje binnen ge bracht worden) plotseling een vuurroode kleur krijgt! I Jong geluk is extra teer. Daar moeten wij. ouderen, ons buiten houden. Nu ik toch eenmaal in een zoo feestelijke stemming ben, zal ik u meieen een paar feest-hapjes opgeven. Die komen zoowel met Sint-Valentijn als op verjaardagen te pas. In dezen Sinaasappeltijd moet u eens rcom-sinaasappelen maken I Daarvoor heeft u noodig: 2 sinaasappelen, 3 dessertlepels castor-suikor, 1 kwarlkan room, het wit van 1 ei, 1/8 L. water en 1/4 ona blad-gelatine (deze hoeveelheid is voor vier stuks). Snijd de sinaasappelen middendoor en schrap er het vruchtvleesch uit, zonder de schil te beschadigen. Het beste doet u dat met den nagel van uw duim, zooals u ook de parljes van do schil los maakt; alleen moet u dit nu wat voorzichtiger doen, omdat de schil absoluut gaaf moet blijven. Wip er de pitjes uill Wrijf het vruchtvleesch door een fijno zeef en vermeng het met de suiker. Klop den room lot zij dik is en roer de helft hiervan door het vruchtvleesch heen. Klop het eiwit tot stijf schuim en voeg het er ook aan toe. Los de gelatine in het water op, maar laat haar niet koken. Doe dit daar na eveneens bij de rest en roer alles goed dooreen. Veeg de sinaasappelschillen van binnen en van buiten schoon, leg ze open op een schaal en vul deze „kommetjes" met het mengsel. Laat ze slaa n,tot de vulling stijf is geworden en versier ze dan ieder met de rest van den gëklopten room en een paar streepjes angeliek. Het is een schotel, die heerlijk smaakt, weinig geld en weinig moeite kost en alleraardigst slaat voor het dessert, die oranje bakjes, gevuld met geet- witten room. Heel lekker is ook pisang-vla in glaasjes. Noodig: 10 bananen, 1 citroen, 3 eetle pels caslorsuiker, L. melk, 1 eetlepel pudding-poeder, (custard), 1 ons witte sui ker, hel wit van 2 eieren cn een stukje va- nielje (dit is voor 5 glaasjes.) Schil dc bananen en maak ze met een vork fijn. Voeg hierbij het gefiltreerde ci troensap, met 2 lepels castor-suiker en roer alles goed door elkaar. Doe de rest van de melk met de write suiker in een pannetje en breng dit aan de kook; giet er de aange maakte custard in over, blijf steeds roeren; steek er dan, om het geurig to maken, het vanielje-pijpje in. Laat het een beetje af koelen en voeg er vervolgens het pisang mengsel bij. Steeds goed roeren! Laat het nu staan tot het koud is. Klop het eiwit stijf; voeg hier de rest der caslorsuiker aan toe. Doo de helft van dit eiwit bij de pi sangvla en roer het er luchtig doorheen. Giet het daarna in warme wijn- of ijsgla zen (alles is goed, ais het maar een oortje heeft!), en maak hierop een kop van het overgeschoten eiwit met wat kleine gegia ceerdc kersjes, of gedeelten daarvan. RECLAME. 7052 Een zuivere zeep als de Recal-ZeepisonohtbeerlijK voor de verzorging van de huid. Daar zij bovendien tot het.laatste snippertje hard blijft is de Recai-Zeep zeer voordeelsg in het ge» bruik. Men heeft er twee maal zoo lang aan als aan iedere andere zeep. (Nadruk verboden.) Hoe electrisch draad gemaakt wordt. Op uitnoodiging van de Hollandsche Draaö- en Kabellabriek te Amsterdam heb ben wij een bezoek gebracht aan die fabriek en het uitgebreide interessante bedrijf eens in oogenschouw genomen. Onder leiding van den hoofdingenieur bezochten wij achtereen volgens de verschillende afdeelingcn en heb ben een klein verslag opgemaakt, wat den lezers een beeld zal geven van het omvang rijke bedrijf. Het eerst gingen we naar de draadlrekkerij, waar hel ruwe koperdraad op groote stapels lag te wachten om in diverse doorsneden getrokken te worden. Het koper draad gaat in een trek-ijzer, waarin een rond gat zit met een doorsnede, die net zoo groot is als het te trekken draad moot verkrijgen. Hel lrek-ijzer wordt vastgezet, de draad af" gevijld en er doorgehaald. Daarna wordt hel" aan een draaiende trommel bevestigd, die het draad er doortrekt en tevens opwindt. In één Irekijzer wordt het koperdraad van 10 m M. doorsnede tot 9 k Wh m.M. gebracht. Men gebruikt er echter meerendeels meer voudige Irekmachines, waarin zich acht ver schillende trek-ijzers bevinden. Het koper draad gaat er dik in en komt er dun uit. Hierbij worden acht trommels gebruikt, die in een mengsel van water, olie en zeep staan, om het draad af te koelen. De trekijzers zijn voor de dikkere draadmaten van gegoten ijzer, voor middelsoort van staal, en voor de dunne maten wordt diamant gebruikt. Na deze bewerking is het draad hard geworden en gaat in een machine, waarin het tot 500 graden verhit wordt. De bossen koperdraad worden op een soort kettingbrug gebonden, die zeer langzaem voortgaat en een gasoven doorloopt. De kettingbrug gaat steeds verder en brengt de bossen koperdraad in een wa ter-reservoir, waar het afkoelt. Daarna wor den de bossen er weer afgenomen en gaan naar de vertinnerij. Hier loopt het koper draad eerst door een bad met een bijtend zuur en daarna door de vloeiende tin. Op deze wijze kunnen zes draden per machine tegelijk behandeld worden. De Engelsche fabrieken brengen het koperdraad niet in zu ren, doch laten het tusschen een paar bor stels doorloopen, die het volkomen schoon- schuren. Ook deze machines werden hier ge bruikt. Een ander verschil tusschen deze machines is, de richting waarin het vertin de draad zich beweegt. Bij eerstgenoemde machines loopt het draad, als het door het tinbad i9 getrokken horizontaal, en wordt daarna automatisch opgewonden. Bij de En gelsche machines gaat het verticaal. Men gaat van de veronderstelling uit, dat het vloeibare tinhuidje dan beter om den draad zit. Loopt het horizontaal, dan is het tin- huidje van onderen dikker dan van boven; gaat het verticaal, dan is het tinhuidje over al even dik. Nu gaat het draad naar verschil lende afdeelingen toe, hetzij dat het gevloch ten moet worden of direct geïsoleerd. Het vlechten gebeurd op vernuftige machines, waar zes tot acht draden tot één worden ge maakt. Deze machines zijn te ingewikkeld om hier beschreven te worden. Voor het iso- leeren wordt katoen gebruikt, dat op de fa briek op juiste dikte gevlochten wordt. Deze machines maken van zo? of acht dunnero draden een dikke katoendraad. Als één van de draadjes breekt stopt de machine automa- tisch.Voor een dubbele katoenen isolatie wordt een machine gebruikt, die beide lagen tegelijkertijd aanbrengt. Soms beslaat de isolatie uit twee kleuren draad. De draden met rubber-isolatie behoeven een andere be werking. De rubber komt ruw op de fabriek aan. De z.g. planlagerubber komt in groote klompen aan, die uit zeer vele cirkelvormige laagjes bestaan. Deze wordt eerst verschei dene keeren gewassehen met heet water om het vuil le verwijderen en dan gekneed. Daarna worden er verschillende sloffen bijgemengd en j>pnicuw gewalsd. Het verkre gen product bevat minstens 33 pet. rubber, doch meestal 35 of 40 pet. Tenslotte wordt zij lot breede lagen op een soort juttedoek ge walsd en op een machine gebracht. Hierin komen twee lagen rubber, waarlusschen zich het koperdraad bevindt. De rubber wordt om de draden (4, 6 of meer naast elkaar) ge perst, waarna ze afgesneden worden. De afval wordt nauwkeurig verzameld en weer gebruikt. Meestal komen er twee lagen rub ber over elkaar, de eerste grijs cn de tweede wit (om ze te onderscheiden). Voor de gocd- koopere draadsoorten wordt er een andere methode toegepast. De rubber komt dan in een machine (niet in lagen) die het om het koperdraad perst. Deze methode is niet zoo goed, omdat er dikwijls luchtbelletjes in de rubberisolalic ontstaan, die het draad minder geschikt maken voor hooge spanningen. Van de rubberwalsen sprongen soms groote von ken af, die het gevolg zijn van de groote wrij ving. Nu wordt de draad met rubberisolalie gedurende een uur op 3 atmosfeer gevulcani- seerd. De volgende bewerking is het omspin nen mei' gekleurd katoendraad of glansgaren. Deze afdeeling is zeer groot, en staan er wel een paar honderd van deze machines op een zaal. Op zoo'n machine staan verschillende klossen, waarop zich draad in verschillende kleuren bevindt. Het draad wordt als een kous om het koper gevlochten. Op deze zaal staat een hydrometer, om het juiste vocht gehalte geregeld te registreeren. Is de lucht te droog, dan breken de katoendraden eerder. Droogte kan dan ook groote stagnatie in het bedrijf veroorzaken. De draadsoorlen, die niet op deze afdeeling komen worden of gekleurd of geleerd. In de kleurstof bevindt zich para- fino. Wc moeten nog vermelden, dat de teer en de parafine verkregen worden van een gasslookinriehling. Voor de fabriek lag een schuit met houlslijpsel, dat door middel van een transportband in een miniatuur-gasfa briek wordt gebracht. Hier wordt het gas ge stookt, dat in de fabriek gebruikt wordt voor dc gasovens en verwarming. De bijproducten worden zooals boven reeds gezegd ook ge bruikt. Ook werd ons een anlennekabel ge loond, waarvan er 1000 meter voor Indië be steld was. Dc-ze bestaat uit een dik touw (2 c.M. dik) waaromheen verscheidene dunne blanke koperdraden als een kous gevlochten worden. Daar de isolatie een van de voor naamste factoren is, wordt alle draad op iso latie beproefd, d.w.z. men beproeft de iso latie op een hooge spanning, zonder dat zij mag doorslaan. Hiervoor zijn verschillende manieren. Eerst wordt de draad nat gemaakt, en daarna de koperen kern en de vochtige buitenkant met een spanningsbron verbon den. De draad, waarvan de isolatie door slaat, gaat weer terug. Aan dc fabriek zijn diverse laboratoria verbonden ,een chemisch, een electrisch en een mechanisch. Hier wor den verschillende draadmonsters op hun ver schillende eigenschappen onderzocht. Bij het afscheid deelde de Directeur ons mede, dat men thans bezig was een speciaal soort an tennedraad le vervaardigen, dat minstens 30 pet. betere resultaten gaf, dan het algemeen gebruikelijke silicium bronsdraad. Nadere in lichtingen wenschlc hij echter nog niet te verstrekken. We hopen onze lezers spoedig iels naders daaromtrent mede le declen. Spider-web (Spinneweb) spoelen. Er zijn gevallen, dat een spidcr-web- spoel beter zal voldoen dan een spoel van het honigraatinodol. Voor het ontvangen van korte golven zijn bovengenoemde spoe len ten zeerste aan te bevelen. Dit is al thans mijn ondervinding, welke echter open voor kritiek is. Dergelijke spoelen maakt men zeer gemakkelijk zelf van een stuk bordkarton, waarin verscheidene sleuven geknipt worden. Het draad, dat liefst met dubbele katoenen isolatie moet zijn, wordt door een sleuf gehaaid en verder gewonden, ateods van link3 naar rechts en omgekeerd gaande tot het draad op is. We verkrijgen dan een stevige platte spoel, die zeer ge makkelijk te monteeren is, (in een ge wone stekker). Fig. 6 toont zulk een spoel. Het karton nen model wordt niet verwijderd, zoodat schellakken overbodig is. Dit is natuurlijk weer een voordeel met het oog op de zelf- capaoiteit. Er zijn amateurs, die zoowat overal schellak op smerendeze dienen te weten, dat dit niet zoo zeer gsdaaji wordt voor een betere isolatie t-e verkrijgen, als wel om de spoel in haar raodol t-e houden. f i J.6.- tJPlWEWEB-SPCCl*/ - Variometers. Een variometer bestaat uit een variabele zelfinductie, waarvan de variatie gebruikt wordt zonder het aantal windingen, dat de zelfinductie vormt-, te veranderen. Zij bestaan uit twee spoelen in serie verbon den en zoodanig gemonteerd, dat zij in el kaar kunnen draaien. De vaste spoel heet stator, cn do draaibare rotor. Variometers hebben een minimum- en een maximum- stand. In minimumstand loopen do win dingen precies in tegengestelde richting, ter wijl in den maximumsland de windingen in dezelfde richting loopen. Do theoretische tot-aio waarden voor deze standen worden bepaald door dc vol gende formule. Min. stand Lt Ll L2 2 M. Max. stand Lt Ll L2 2 M. Lt Totale zelfinductie van de vario meter. Ll Zelfinductie van do Stator. L2 Zelfinductie van de rotor. M Wederkeerige zelfinductie van sta tor en rotor. Voordeelen. Geen aftakkingen geen dood-eind-effectengeen eapaoiteits- effecten, door het naderen met cte hand etc.zeer fijne afstemming. Nieuws. Volgens Italiaansche nieuwsbladen, zal do Paus een draadloos zendtoestel in den tuin van het Vaticaan laten bouwen. Waarschijn lijk wordt het een radio-telefoniezender met een groote energie. De amateur-proeven tusschen Engeland en Amerika gaan nog steeds naar wensch. Verschillende amateurs staan uren met el kaar in draadlooze verbinding. Een van de Amerikanen heeft een tele gram overgebracht aan Senator Marconi van den volgenden inhoud ,,De American Radio Relay League biedt haar belcefdo groeten en deze getuigenis van den dageraad van de internationale ama teur-radio aan." De Amfiikaansche president Coolidge toont ook veel belangstelling in dc draad looze. Kort geleden sprak hij draadloos van uit het Kapitool. Nu heeft hij weder een telegram verzonden aan de bemanning van de Mac Millan noordpool expeditie. Het laatste telegram is door amateurs overge bracht. Luisterprogramma. 6.55 v.m. Königswuesterliausen L P 5250 M. weerbericht iedererf dag. 8.20 v.m. Rome S.D.O. 11000 M. Persbe richt iederen dag. 8.20 v.m. Gibraltar B.W.W. 4800 M. Weer bericht iederen dag. VRAGENRUBRIEK. Hr. G. v. H. te L. Uw vraag is in zooverre te beantwoorden dat het wel mo gelijk is met een 5 lamptoestel (detector, 2 hoogfrequent en 2 laagfrequent) de tele fonie van do Amerikaansehe broadcastiug- staitons te hooren en zelfs de amateurs» eignalen. Veel heeft u er echter niet aan, daar u voor dit doel slechts 's nachts kan luisteren. Voor een enkele keer is dit wel aardig, doch indien u daarvan eon gewoonte zou maken, denk ik dat uw gezondheid be denkelijk benadeeld zou worden. Uw an tenne is zeer mooi en zal u met een een voudiger toestel al zeer goede resultaten kunnen boeken. Een schakeling voor een 5 lamptoestel kan u in een schakelingen- boekje vinden, dat zich op het bureau van het „Leidsch Dagblad" bevindt. Al de om« derdeelcn op te sommen is haast ondoenlijk, doch dit zal een plaatselijke of andere win kelier u wel kunnen vertellen. De aanschaf fingsprijs van goede onderdeelen is voot! het bewuste toestel ongeveer f*250 k f300. Voor nadere inlichtingen kunt u van onze vragenrubriek gebruik maken. Hr. H. L. te L. Een fijnregelconden« sator wordt parallel op den afstemconden- sator gezet. U regelt dan grof met den gewonen condensator eu stemt nauwkeurig af met den fijnregelcondensator. U beves tigt de twee verbindingen van den F.R.O. aan de twee knoppen van den G.C. Een dergelijke condensator doet het beste diensü in den primairen of secundairen kring. Voor de terugkoppeling is hij niet zoo zeel noodig. Vragen op draadloos telefonisch en tele« grafisch gebied kunnen worden ingezonden aan de Redactie van ons Blad en worden dan 's Zaterdags daarop beantwoord. RECLAME. Moeder, laat de smarten van rugpijn die door zoo vele vrouwen worden ver duurd U niet belemmeren en Uw werk een triestige taak maken. Brengt de pijn tot bedaren zoodra zij door U wordt opgemerkt met behulp van het pijnstillende Sloan's Liniment. Er bestaat niets dat met Sloan's kan worden vergeleken voor het verdrijven der smarten van Ischias, Rugpijn, Lendenjicht, Neuralgie, en andere spier- en zenuw-pijnen. Inwrijven onnoodig Sloan's dringt door. 7044 RECHTBANK TE ASSEN. Doodelijke verwonding. Voor deze rechtbank heeft terecht geslaan J. W., 51 jaar, beschuldigd, dat hij in Juli 1018 te Steen Jan Meyer van het leven heeft beroofd, door dezen met een mestvork op het hoofd te slaan, waardoor dezo een schedelfracluur heeft gekregen en dienten gevolge overleden is, cn voorts dat hij het lijk van Jan Meyer heeft begraven met hel oogmerk, diens bedoeld overlijden te vers helen. Eisch: 8 jaar gevangenisstraf. Mevr. de BoerVan Rijk naar Indië. Naar wij vernemen, zegt het „Vad." heeft mevr. de Boervan Rijk het plan opgevat rnel tiaar eigen gezelschap een toumée door Indië te maken. Het vertrek heeft vermoe delijk begin Mei plaats met de Jan Pictersz. Coen. RECLAME. gebruik1 men onmiddellijk eenige Tablet ten Sanapirin (Mijnhardt) Koker 75 ct. Bij apolh. en drogisten. 7054 J. P., te L. Met een inkomen van f 2340 betaalt u aan Kijksinkomstcnbclas- ting f 43.50, verdedigingsbclasting f 8.25 en gemeentebelasting f 121.G5. Met een inkomen van f 2015 zijü dezo bo dragen resp. f 33, f 6 en f 102.75. Met den leeftijd wordt geen rekening go houden, wel met het inkomen. Abonné X. Hij is verplicht do week, die liij afwezig is geweest, te betalen. G. O., te L. Zij hebben het vruchtgenot van de goederen hunner minderjarige kin deren,

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 13