AGENDA VAN DE WEEK. BINNENLAND. RECHTZAKEN. U SPORT. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. 5eer^-txri Donderdag. Academiegebouw Kloksteeg 23: Zesde voor dracht vanwege het Comité tot Bev. van de Kennis van liet Katholicisme. 8 uur. Elisabetlishof: Medisch Consultatiebu reau voor Alcoholisme. 8 uur. „Jcruël" (Middelstegracht 3): Vrouwcn- Vrans. Halfdrie. Meisjesver. 7 uur. „Jeruël" (Middelstegracht 3): Meisjesver. uur. VolksbuisSchcikundc-cursus. 8 uur. Rijnsburg, Ncd.-Herv. kerk: Uitvoe ring Chr. zangver. „Excelsior". Ilalfacht. Vrijdag. K a t 'w ij k-aan-Z.ee, Gemcenlezaal: Ps. Van Brummen, van Driebergen. 7 uur. Dagelijks: „Casino-bioscoop". Hoogewocrd; Voorstel lingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagnamiddag van 2 tol 4 uur kinder- en familie-malinée. „De Lakenhal": IsraSls-tcntoonslelling. Vau 10 tot 4 cn 's Zondags van halféén tot 4 uur. „Luxor-lheater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags malinée te 2 uur. Dansinstituut Stccnstvaat 2: 's Woens dags van 8 tot 10 cn 's Zaterdags van 8 tot 12 uur. Stadszaal: Pluimvcelcntoonstelling Vrij dag van 10 lot 5 uur. 's Avonds in den lover lilmvertooning te 8 uur. Zaterdag van 10 tot C uur en van 7 tot 11 uur. In den loyer mu ziek en cabaret. Zondag van 10 tot 5 uur. Kattententoonstelling Zaterdag en Zondag van 1 lot 5 uur. Volkshuis: Bazaar ten bate van het Volkshuis. Van 29 Januari tot 1 Februari. .Van 2 tol 5 en van 7 lot 10 uur. De apotheek van „Hulp der Mensch- hcid", Hooigracht 48 is altijd geopend, doch glleen voor leden van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 28 Januari lot en met Zondag 3 Februari w aargenomen door de apotheken van de heeren D. J. van Driesuni, Mare 70, tel 406, en W. Pelle, Kort-Rarenburg 12, tel. 594. Aangehouden is, alhier, A. IC., ver dacht van het aanranden van vrouwen on der Oegstgeest, waarheen hij is overgebracht Op verzoek van den Commissaris van Politie, alhier, is G. v. d. Z uit Venlo naar hier gebracht, verdacht van verduistering van een rijwiel. Ook Den Haag moest nog kennis met hem maken voor iets dergelijks. Proces verbaal is opgemaakt tegen G. S., wegens het verkoopen van zijn gasfor nuis, dat hij in huurkoop had, terwijl hij zelf verdwenen is met het geld. Ingekomen is voor de Vereeniging „Schoolkindervoeding en Schoolkinderklee- ding" 121.15, zijnde de opbrengst der ge houden collecte op £6 dezer op het jaarfeest van de zangvereeniging „Kunst na Arbeid" en van de meubelmakersvereeniging „Wel vaart zij ons Doel", een bijdrage van 110. In de publicatie in ons Blad van gis teren staat abusievelijk vermeld, dat uit sluitend kinderen, die op 1 Maart 1924 ten minste 8'/i jaar oud zijn, mogen worden toegelaten tot de openbare lagere scholen. Dit moet natuurlijk niet zijn 8'/i jaar, doch 6'A jaar. De ongeregeldheden te Katwijk. De Ministers van BiananJandsche Zaken en Landbouw en van Justitie hebben len vervolge op de beantwoording van vragen van den heer Albarda betreffende het in stellen van een onderzoek naar mishande lingen, waaraan eenige groepen van de Ar- beidcrs-Jeugd-Verceniging op 9 September j.l. van de zijde van ingezetenen van Kat wijk hebben blootgestaan en het optreden van Rijks- en gemeentepolitie bij die ge beurtenis, medegedeeld: De Rijkspolitie te Katwijk is niet bij de zaak betrokken geweest en is ook niet tus- schcnbeide kunnen komen, vermits de beide in die gemeente gestationneerde Rijksveld wachters tijdens het voorgevallene in de duinen op surveillance waren en van het molest, door dc leden der A. J. C. onder vonden, niets hebben kunnen bemerken. Wat het personeel der gemeentepolitie be treft, waren de dienstdoende beambten tij dens het doortrekken van dc eerste groepen eveneens elders in de gemeente op sur veillance. Maatregelen, om ongeregeldheden te voor komen, zijn in dit geval niet genomen kun nen worden, vermits het voornemen van de leiders der afdeelingen van dc A. J. C., om met hun groepen door de gemeente Katwijk ie trekken, op geenerlei wijze vooraf Ier kennis van den burgemeester of van de po litie is gekomen. Dn dienaren der gemeentepolitie zijn, toen Z»j getuigo waren van de ongeregeldheden, eigener beweging en niet eerst op verzoek van de leiders der A. J. C. tusschenbeide gekomen. Wel is op verzoek van die leiders assis tentie verleend door een niet tot het politie korps bchoorend persoon. De rijksweg Haarlem—Leiden. Het hoofdbestuur der Algemecnc Ver eeniging voor Bloembollencultuur heeft, in verband met het toenemend verkeer op tien Rijksweg HaarlemLeiden, aan Z.Exc. den Minister van Waterstaat, het volgende adres gericht: Het verkeer en vervoer in de bloembol lenstreek neemt in verband met den jaar lijks toenemende» uitvoer en de daarmede gepaard gaande uitbreiding van cultuur, geregeld toe. Het bedrijf brengt mede, dat zeer veel gebruik gemaakt wordt yan den voornaamste» verkeersweg in dé streek, den straatweg van Haarlem naar LeideD. niet alleen voor een zeer intensief vervoer van bloernbollenvrachten, kistentranspor- ten voor den uitvoer, aanvoer van mate rialen enz., maar ook voor het verkeer van duizenden personen, in de blocmbollenon- dernemingen werkzaam. Deze laatsten zijn, wegens de voor den tegenwoordigen tijd gebrekkige verkeersmiddelen langs dien weg (een stoomtram, die een uiterst fre quente» dienst onderhoudt en niet zeer ge regeld rijdende autobussen) grootendecls aangewezen op hunne eigen vervoermidde len auto's, motorfiets, fietsen enz. Bij dit levendig verkeer en vervoer voor dc belanghebbenden bij het bloembollenbe- drijf voegt zich dat van tallooze anderen in deze welvarende streek. Do toestand van den grooten verkeers weg HaarlemLeiden voldoet in geen enkel opzicht meer aan de steeds toenemende eischen van dit verkeer. Tusschen Benne- broek en OSgstgee6t beslaat de bestrating, behalve in de bebouwde kommen der ge meenten slechts een gedeelte van den weg en is het gedeelte, waarin dc tramrails ge legen zijn, onbestraat. Dit geeft aanleiding niet alleen tot groot ongerief, maar tot geenszins denkbeeldig levensgevaar voor allen, die van dien weg moeten gebruik maken. Wij veroorloven ons mitsdien ons tot Uwe Excellentie te richten met het eerbiedig verzoek, wel te willen bevorderen dat de bestrating van den rijksweg Bennebrock Leiden tot op de geheele breedte van den weg worde verbreed. Navordering O.-W.-belasting. Zooals indertijd reeds is medegedeeld, beeft de fiscus in den loop van 1923 eu in dc eerste maand van dit jaar een aantal aanslagen tot navordering O.W.-belasting uitgereikt aan eigenaars van ladingen in ecu aantal in 1918 door de Engelsche regeering gcrequircerde schepen. Deze eigenaars hadden groote onkosten moeten maken om hun goederen naar Enge land, waar deze goederen voor hun reke ning opgeslagen waren geweest, naar Ne derland te krijgen. Door bemiddeling van de z.g. Crone-eommissie, hebben in 1921 de Nederlandsche belanghebbenden onge veer 1/3 deel hunner onkosten plaatskos- ten, assurantie cn vracht terugontvan gen, en van die terugontvangen gelden heeft de fiscus thans O.W.-belasting ge heven. De aangeslagcnen mecncn, dat deze na vordering onrechtmatig is en hebben be sloten zich gezamenlijk te verzetten. Van dc Vereeniging van Nederlandsche Wijn handelaars is het initiatief daartoe uitge gaan, en gistermiddag heeft een bijeen komst plaats gehad van belanghebbenden onder leiding van den voorzitter dier Ver eeniging, den heer G. A. M. de Bruyn. De voorzitter merkte in zijn openings woord op, dat enkele leden zijnfer Vereeni ging reeds in het voorjaar van 1923 waren aangeslagen, maar dat men toen nog niet tot een actie was overgegaan, omdat het aantal der aaügeslageneu zeer beperkt was. Op 31 December verliep de fatale ter mijn voor het opleggen van deze aanslagen. In het laatst van 1923 blijkt de fiscus er in geslaagd te zijn, een lijst in handen te krijgen van belanghebbenden bij goederen uit de gerequireerde schepen en in Decem ber ontvingen dan ook een aantal firma's bezoek van een Rijksaccountant, die hun boeken kwam nazien op de in 1921 uit Lod- den ontvangen bedragen. Klaarblijkelijk hebben niet alle betrokken ambtenaren zich op het standpunt gesteld, dat van die gel den nog O.W.-belasting verschuldigd was, althans de heer De Bruyn meende te weten, dat de Amsterdammers niet aangeslagen zijn. De ongelijkheid en onvastheid wordt nog sterker getypeerd door een transactie, die de inspecteur der directe belastingen te Rotterdam heeft aangegaan met de kof- fie-importeurs, wien hij toezegde geen na vordering art. 100 bis te zullen opleggen, indien zij daartegenover afzagen van een terugvordering van oorlogswinstbclasting op andere gronden, volgens art. 99. Dc heer «J. P. Croin heeft daarna als des kundige in belastingzaken zijn meening ge zegd over de vraag of een eventueele actie kans van slagen zou hebben. Hij memo reerde in het kort de feiten, die aanleiding hebben gegeven tot navordering en stelde in het bijzonder in het licht, het verschil, dat er is in de rechtmatigheid van den aan slag van hen, die goederen hadden in de schepen, waarop Amerika het angarierecht toepaste, en die, welke ia Engelsche havens wei den in beslag genomen. Uit de vergadering werden den heer Croin een aantal vragen voorgelegd, waar onder de belangrijke vraag van den heer De Jongli of men eigenlijk al geen O.W.- belasting van de genoemde onkosten had betaald, in verband met de bedragen waar voor de betreffende goederen op do balans 1918 waren gebracht. Ook deed een verte genwoordiger van den handel in koffie de mededecling, dat hij wel degelijk, in tegen spraak met de meening van den voorzitter, een aanslag had gekregen. Na eenige dis cussie werd door de aanwezigen besloten tot een centrale actie over te gaan en werd een commissie benoemd tot regeling daar van, waarin zitting namen de voorzitter en secretaris der Vereeniging van Nederland sche Wijnhandelaars, dc heer J. P. Croin. de heer v. d. Held, terwijl nog nader zal worden aangewezen een lid uit de koffie- branche. Tegen den zomertijd. Bij de Tweede Kamer is ingediend een voorstel van wet van de heeren Braat en De Boer lot intrekking van dc wet van 23 Maart 1938. tot tijdelijke afwijking van de wet van 23 Juli 1908, tot invoering van een weltelijken tijd. De memorie van toelich ting luidt als volgt: Dit wetsvoorstel achten de ondergete kenden voldoende gemotiveerd door er op te wijzen, dat dc zomertijd voor groote be volkingsgroepen te veel schade en onaan genaamheden veroorzaakt en voor bijna niemand in den lande eenig nut of voordeel afwerpt en voor hen, die 's morgens vroeg op hun arbeidsplaats moeten zijn, een soort lijfstraf beteekent. w Opheffing van den Verzekeringsraad? Het ligt in het voornemen van den Mi nister van Arbeid den Verzekeringsraad op te heffen, hetgeen een bezuiniging zou be- teekenen van een ton. De werkzaamheden van den Verzekeringsraad zouden dan deels bij de Rijksverzekeringsbank, deels bij de Vereeniging van Raden van Arbeid komen. Oorspronkelijk waren er twee Verzeke ringsraden, een in 's-Gravenhage en één te Arnhem gevestigd. Laatstgenoemde is ge lijk men weet reeds eenigen lijd geleden opgeheven. Het werk van den Verzekeringsraad, welke samengesteld is uit acht onbezoldigde en zes bezoldigde leden, was het toezicht le houden op de Raden van Arbeid. („Tel.") Het kastekort Indischen dienst hier (e lande. Ingediend is een wetsontwerp tot voor ziening in het kastekort van den Indischen dienst hier te lande gedurende het jaar op denzellden voet als de Regeling voor het vorige jaar. Voor 1924 wordt een tekort van den In dischen dienst in Nederland verwacht van ongeveer 144V« millioen. Vermits het tekort hier te lande einde 1923 bedroeg rond 1017» millioen, zal derhalve het totaal tekort op het eind van 1924 in Nederland vermoede lijk rond 246 millioen beloopen. Daar het over 1924 in Ned -Indië ge raamd overschot ad rond 647= millioen naar Nederland kan worden geremitteerd en con solideering van een deel der vlottende schuld in het voornemen ligt, wordt de voor dekking van hel kastekort beschikbaar te stellen som op 200 millioen geraamd. Aangezien liet voor een ongestoorden gang van zaken noodig was om in afwach ting van de lot-sland-koming van dc nieuwe kastekorlwet te voorzien in de geldbehoeften van den Indischen dienst hier te lande, zal de wet moeten terugwerken lot 1 Jan. 1924. Gisteren is in Den Haag de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van het Nederlandsch Centraal Filmarchief, onder leiding van den voorzitter dr. II, E. van Gelder. Het jaarverslag maakt melding van de groote belangstelling, die dit archief bij archivarissen in het buitenland wekt Ilei aantal films'is aanzienlijk toegenomen. Ontslagen zijn, wegens opheffing der betrekking, eervol bij het Centraal-Bureau voor dc Statistiek de commiezen mejuffr. J. D. Huese, M. Pliilipson, mej. H. M. Schol, C. Kuddcrs, mevr. G. de Zoete van Kleeff. Hel bestuur van den Algcmecncn Bond van R.-K. llijkskieskringorganisaties in Ne derland heeft Zaterdag j.l. te Utrecht ver gaderd. De Bondsvoorzitter, mr. A. baron van Wijnbergen, deelde in zijn openingswoord mede, dat hel dagelijksch bestuur zich ver plicht achtte in de gegeven politieke om standigheden met het Bondsbesluur overleg te plegen, om, wanneer noodig, paraat te zijn. Voorts maakt het verkiezingsjaar 1925 noodig te zorgen, dat dit jaar de organisatie van den Bond geheel gereed kome. Aan het dagelijksch bestuur werd op dracht gegeven een concept le ontwerpen voor een nieuwe formuleering van liet pro gram van beginselen. Het Bondsbesluur acht een aan" de orde stelling van deze zaak nuttig om op het Beginselprogram der R.-K. Slaatsparten meer de aandacht te vestigen. Voor de verkiezingen van 1925 zal, zoo dit t.z.t. wensclielijk blijkt, een kort program van actie, in den geest van het ten vorigen jare door de Bondsvergadering aanvaarde voorstel-Friesland, tijdig vóór de candidaal- slelling worden ontvangen en voorgesteld. Besproken werden mogelijkheden, die uit den huidigen polilieken toestand kunnen voortvloeien, en de maatregelen vastgesteld in die omstandigheden te nemen. Omtrent den arbeid der commissie-Bon- gaerls werd bericht, dat deze binnen eenige weken met haren arbeid vertrouwt gereed te komen, zoodat het bondsbesluur op de bondsvergadering in Mei een concept-kies reglement zal kunnen doen behandelen. liet verzoek van het R.-K. Vakbureau om een commissie in le stellen ter besludeering van het vraagstuk der sociale Kamer, werd door het Bondsbesluur in overweging ge nomen, om het nader aan de orde te stelten. Na een uitvoerige gedaehlenwisseling over den polilieken toestand werd besloten, zoo dra deze in concreto daartoe aanleiding geeft liet Bondsbesluur wederom bijeen te roepen. („Res.-bode") Het „Ned. Weekblad voor Zuivelberei- dine en Veeteelt" meldt, dat er op het De- parlement van Binnenlandselie Zaken en Landbouw wordt gewerkt aan een ontwerp lot wijziging van de Boterwet. Bij Kon. besluit is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere- niedailte, in brons, aan J. Rike, pakhuis knecht bij de naamlooze vennootschap Ker- rebijn's Glashandel, te Alkmaar. De gewone audiëntie van den Minis ter van Financiën zal Maandag a s. niet plaats hebben. De heer Van Rappard. tid van de Tweede Kamer, heeft den Minister van Binnnenlandsche Zaken en Landbouw dé volgende vragen gesteld: Is de Minister bereid, nu er zich slechts enkele gevallen van mond- en klauwzeer Uieer in het land voordoen, de beschikking waarbij bet vervoer van herkauwende die ren cn varkens naar bepaalde gedeelten des Rijks werd—verboden, in te trekken 1 Bestaan hiertegen overwegende bezwa ren, is de Minister dan bereid, zijn be schikking, wat betreft do provincie Geldér- land, waar het mond- en klauwzeer zoo goed als geweken is, zoodanig te wijzigen, dat het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens uit het overige gedeelte des Rijks verboden wordt naar een kring, omvattende, met de overige in die beschikking genoemde (provinciën, de geheele provincie Gelderland 1 HAAGSCHE RECHTBANK. Veroordeeld zijn: E. W., grondwerker té Leiden, gede tineerd, wegens poging tot diefstal met be hulp van valsche sleutels, tot 1 jaar gevan genisstraf. De 19-jarige turf ven ter P. P. en de 19- jarige K. J. de J. voorslager, recidivist, beiden uit L e i d e n, thans gedetineerd, stonden terecht wegens diefstal uit een leegstaande fabriek aldaar van eenige drijf riemen, gewichten en een Engelschen sleutel Eisch tegen deze bekl., die volledig be- kendcD, respect. 3 en 6 maanden gevange nisstraf. Mr. de Niet pleitte voor den eersten bekl. oplegging van een voorwaardelijke veroordeeling en voor den tweeden cle mentie. WATERSPORT. Geen „Hcllandia" dit jaar? Maandag j.l. vermeldden wij een bericht uit ..Üns Element" waarin werd medege deeld dat er kans bestond dat er dit jaar geen wedstrijden van „Ilollandia" worden gehouden. In verband daarmede vernemen wij, dat zulks in verband slaat met de Olympische Spelen, waardoor de wedstrij den hier te lande in het gedrang komen, te meer waar de „Koninklijke" waarschijnlijk jubileumswedstrijden zal organiseeren. Ilieromtient moet nog nader worden be slist. Gaan echter laatstgenoemde wedstrij den door dan is er in ieder geval van de Hollandia-wedstrijden geen sprake. DE ALGEMEENE TOESTAND. De briefwisseling tusschen Mc Donald en Poincaré heeft bij velen dc hoop gewekt, dat daaruit nog wel eens wat goeds kon voortkomen, al was het maar een directe gedachtcnwisseling in plaats van een ein- delooze uotawisseling. Men ziet hieruit reeds, met hoe weinig men tegenwoordig al blij is. Want in wezen zegt dit immers nog niemendal. Alleen, wanneer Poincaré in daden zou blijk geven van tegemoetko mendheid, verandert er pas iets en zoover is liet nog niet gekomen. In plaats van het Engelsche voorstel b.v. inzake de Palts te aanvaarden in handen geven van het In ternationale Hof van Justitie te den Haag tracht Poincaré weg te kruipen achter den Gezantenraad, een lichaam, dat ten eencnmalo het mor eel e gezag mist van het Hof te den Haag. Het verbaast ons daarom niets, dat d© Engelsche pers reeds het Fransche tegenvoorstel verre van zich werpt De .Engelsche gezant te Parijs, lord Crewe, heeft er nog een gesprek met Poincaré over gehad, nogmaals uiteenzettend, dat er eigenlijk geen Palts-kwestie bestaat en dat de separatistische beweging, zoodra de Fransche overheid ophoudt haar te steunen, vanzelf zal uitsterven. In dit gebied blijft dezelfde onhoudbare toestand heerschen. Te Schifferstadt hebben de separatisten twee arbeiders standrech telijk neergeschoten, te Rexheim is de tweede burgemeester, die naar de separa tisten was overgegaan, neergepaft door na tuurlijk daders, die op liet kerkhof liggen 'tZou voor den Volkenbond misschien ook een gelegenheid zijn, om eens te toonen, dat hij er is, maar daarop mag men niet hopen. De commissie van juristen, die na afloop der laatste Volkenbondvergadering door deu raad van den bond is benoemd om ver slag uit te brengen van Korfoe, zoo heftig betwiste competentie van den Volkenbond en over de rechtmatigheid eener bezetting van vreemd grondgebied als sanctie" voor een vermeend of werkelijk onrecht, heeft haar werk voltooid. Officieel is over den uitslag harer beraadslagingen nog niets be kend en er zal waarschijnlijk niets bepaalds van bekend worden, evenmin als destijds het verslag der commissie van onderzoek naar den moord van Janina is bekend ge worden. In de Engelsche bladen lezen wij echter, dat de commissie in hoofdzaak ze ker uit vrees om met het uitspreken van een oordeel over het pand van Korfoe, te vens geacht te worden een oordeel over het Roer-pand uit te spreken, op de hoofdkwes tie slechts een vaag en ontwijkend antwoord gegeven heeft. Zoo zal dan ook de laatste episode van het treurige incident van Kor foe mets bijgedragen hebben om bet gezag van den Volkenbond te verheffen. Ook van deze zijde is dus. niets le ver wachten. In het bezette gebied neemt de arbeids- onlust nog geregeld loc. De gemeentelijke werklieden te Hagen hebben gemeenschap pelijk het werk neergelegd wegens geschil len over den arbeidstijd en de loonkweetie. Bij de staking zijn betrokken de gas-, wa ter- en electriciteitswerken, het slachthuis, het verkeer en de openbare werken. Het noodzakelijke werk wordt door de ttakers verricht. In het Wupperdal ligt het heele verkeer stil evenals het werk in het Rijnsche bruin- koolgebied. Als eenig lichtpunt in het bezette gebied het volgende: De onderhandelingen tus schen de Duitsche regeering en de bezet- tingsautorileiten over den terugkeer der Schupo in het Roergebied zijn thans zoovtr gevorderd, dat in den loop der volgende maand een derde gedeelte van het totale aantal uitgezette Szhupo's weer zal kun nen terugkeeren. De groote kwestie, de bezetting zelf, blijft onveranderd en in dit opzicht is er geen vooruitzicht. Hoe weinig ernstig het plan van Rech- berg in Duitschland genomen wordt, bewijst het feit, dat het Centrum hem zelfs Diet wil hoorenl Op de deskundigen-commissies is alle hoop thans gebouwd. Alle leden zijn thans te Berlijn, ook die der tweede commissie. De eersle commissie van deskundigen is door den Rijkskanselier ontvangen in do aanwezigheid van den minister van 'buiten- ladsehe zaken, den minister van economie en de voorzitter der Kriegslastencommis- sion. In een toespraak gal de Rijkskanselier aan de commissie de verzekering, dat dq Duitsche administratie alies zal doen om de commissie in haar moeilijke cn verant woordelijke taak bij te staan. Haar wen. schen en vragen zullen met den grootst mogelijken spoed en met volstrekte onpar tijdigheid behandeld en beantwoord worden. De commissie zal weldra van de Duitsche regeering uitvoerige gegevens erlangen voor de be3tudeering van de Duitsche economie, valuta en financiën. De voorzitter der commissie, generaal Dawes, legde in zijn antwoord den nadruk op de groote beteekenis eener gemeenschap pelijke overeenkomst der geallieerden over een oplossing der betreffende vraagstuk ken; hij verklaarde dat het der commissie buitengewoon wensehelijk en juist voor komt, dat de Duitsche regeering daarin be lang stelt en hij betuigde zijn dank voor de beloofde hulp en medewerking der Duit sche regeering. De „N. R. Ct." verneemt hierbij nog het volgende: Naar verluidt, zal in de memorie dit de rijksregeering de deskundigen zal toezenden, ook het ontwerp van de eerito goudmarkbegrooling zijn opgenomen. Deze bcgrooling voorziet een tekort van 438 mil-. Hoen goudmark. De uitgaven voor hel dek ken van de door de bezetting veroorzaakt^ onkosten worden in die begrooting op 050 millioen goudmark geschal, zoodat de be grooting sluitend zou zijn, indien deze on kosten niet behoefden te worden vergoed. DUITSCHLAND. Van reehlsradicale zijde poogt men te be wijzen, dat Thorman en dr. Grande), de beide personen, die in verband met den tegen generaal Von Seeckt gesmeden aan. slag in hechtenis zijn genomen, ontoereken- baar zijn. De sociaal-democratische pera staat intusschen op het standpunt, dat de. rechtsradicale organen, die dit beweren, dit alleen doen om hun organisaties te redden, aangezien zoowel 'i'hormann als Grandel in verschillende dezer organisaties een belang rijke rol hebben gespeeld. De Beiersche ministerraad heeft besloten de drie bij bet uitbreken der revolutie op gerichte departementen van landbouw, van handel cn industrie, en van sociale voor zorg af le schaffen, krachtens het besluit van den Landdag dat het aantal departe menten van acht lot vijf vermindert. ENGELAND. Zooals bekend, zal de conservatieve partij weldra beslissen over bet leiderschap reor ganisatie etc. Ongetwijfeld zal aan Cham berlain en Ilorne worden verzocht plaats lol nemen naast den leider op de eersle rij der oppositie, zulks ter hereeniging van all® clementie der partij. Beiden zouden dit aan nemen. i Cli. Lindsay is benoemd tot gezant ie KonstantinopelWellesJey in zijn plaats tot onder-secretaris van buitcnl. zaken. i Op .de spoorwegen is de normale toestand hersteld, nu de staking is opgeheven. De nationale raad van de werkgevers in het havenbedrijf heeft liet voorstel van den' bond van transportarbeiders voor nadere.' besprekingen over den toestand, geschapen' door het verzoek der arbeiders om loonsver- booging, aanvaard. 5 I'ebr. zal de conferen tie plaats hebben. ITALIË. Het eersle artikel van het verdrag tus schen Italië cn Xuid-Siavic bepaalt dat beide stalen elkaar zullen steunen cn zullen sa-' menwerken tot handhaving der orde en der verdragen van St. Germain, Trianon en Neuilly. Artikel 2 bepaalt dat elk der par tijen neutraal zal blijven, wanneer dc an dere door een derde wordt aangevallen, Ier- wijl in geval van bedreiging door een bul- tenlandschen aanval de andere partij alle' mogelijken steun op diplomatiek en politiek' gebied zal vorleenen, welke dienstig kan zijn lot afwending van 't dreigende gevaar. In dien beide partijen door een dergelijk gevaar worden bedreigd verbinden zij zich tol sa- menwerking bij de afwending daarvan. Het; verdrag dat vijf jaar van kracht is, en één jaar te worden moet worden opgezegd of verlengd, treedt in werking onmiddellijk na de ratificatie. j GRIEKENLAND. De bladen verklaren, dat Yenizelos' on gesteldheid slechts onbeteekenend is. Over--, wogen wordt echter zijn vervanging als eerste minister, indien zijn ongesteldheid van langen duur mocht zijn. 1 Ook Amerika zal de normale betrekkingelf met Griekenland herstellen. J MEXICO. Dc regeeringstroepen hebben Orizaba ge nomen, de voornaamste fabrieksstad in den slaat Vera Cruz. De regeeringstroepen rukken thans op Cordoba aan. Een officieel bericht uit de stad Mexico meldt, dat bij de verovering van Esperanza 1600 opstandelingen gevangen zijn genomen. Een bezulnigingeeisch. LONDEN, 31 Jan. (Reuter). Naar ver luidt cischt Snowdeu een vermindering vau 5 millioen p. et. op het totaal van 58 mil lioen der vloolbegvooting, welke eisch op schudding onder de admiraliteit voreor- zaakt. De Iersche grensregeling. DUBLIN, 31 Jan. (Reuter). Een vraag van een Labourlid der Dail Eireann beant woordend over de a.s, Iersche grensconfe- rentie te Londen zeide de minister vau bi®' nenl. zaken dat de Engelseho regeevlng ten aanzien der grenskwestie hetzelfde stan punt innam als haar roer-gangster.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2