No. 19597. MAANDAG 28 JANUARI Anno 1924 Officiesle Kennisqevi^en. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LAD PRU3 DER AD VERTE NTENl 80 rte per regel. Dij regelabonnement belangrijk lageren prijj, Iflelne VdverteallJn, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en 50 Cts, bij een maximum aantal woorden van SO. vo'gers postrecht. Voor eventueele opzending van brieven lü (Jts. pal» ia betalen. Bewijsnummer 6 Cis. Bureau Noordelndsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst Mo. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT» Voor Leiden per 8 maanden 2.85, per week (,M(, /0.18, Buiten Leiden, waar agenten gevestigd rijn, per Weet ,0.18, Franco per post 2.36 portokosten. OU nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. 'Aan dön gemeentelijken vischwinkel, Visohmarkt 18, tol. 1225 ia DINSDAG ver krijgbaar SOHELVISCH a f 0.22—0.30, SCHOL k f0.38, SCHAR k f 0.20 en KA- BEUAOaV f 0.40—0.45 per pond. N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. L<»i.d«n, 28 Januari 1924. OPHEFFING WIJKBUREAUX. Burgemeester en Wethouders van. Leideu, Gelet op het besluit van den Gemeente raad van den 21sten Januari 1924, tot in trokking van de tweede afdceling der ver ordening van 25 October 1888, op de ver deeling der gemeente Leiden in Buurten dn Wijken en tot instelling van de betrek king van Buurt-Commissaris; Brengen ter algemeene kennis a. dat de Wijkburcaux vanaf heden zijn öpgeheven b. dat de bewijzen van onvermogen in den vervolge moeten worden aangevraagd "op de af deeling Bevolking en Burgerlijke Stand" ter gemeente-secretarie (Visch- Diarkt) des voormiddags van 9 tot 10 uur. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 28 Januari Ï924. Viering van den Vrijz. Christelijken Jengddag. Zooals wij reeds mededeelden was de laatste Zondag in Januari, in navolging van het gebruik in Amerika ook in ons land door tie leiders van de Vrijz. Christelijke Jeugd beweging aangewezen tot het houden van bijeenkomsten, welke een godsdienstig ka rakter zouden dragen. In onze gemeente hceit deze liturgische dienst, als wij het zoo eens mogen noemen, plaats gehad onder Id ling van prof. dr. I( H. Roessingh in het kerkgebouw van de Evangelisch Luthersche .emeente. De belangstelling voor dezen dienst was zeer bevredigend. De kerk was vrijwel geheel vol. Behalve vele jongeren waren er ook een aantal ouderen, gewone kerkgangers en anderen voor do viering van dezen eersten jeugddag bijeengekomen. Voor het preekgesloelte stonden eenige palmen. Overigens waren geen veranderin gen aangebracht. Bij hel binnenkomen klon ken zachte orgeltonen de bezoekers tegemoet en er heerschte ook overigens al bij den aan vang een gewijde stemming. De leiders met nog twee jonge menschen, mej. Oostveen en de heer Aris, plaatsten zich in de ruimte voor de preekstoel en lazen na het uilge sproken votum beurtelings het manifest van de Jeugdbonden voor, een geloofsbelijdenis als het ware, waarin sprak hun blij geloof; hun sterk vertrouwen in Clod en menschen. Hierna werd staande gemeenschappelijk ge zongen het Bondslied van den Vrijz. Chr. Jongeren Bond: Door eenen heil'gen geest vereend," enz. „Tn U. o God, zijn onze harten, Hierna volgde de voorlezing van Psalm 21 (onberijmd) door den heer Aris gevolgd door een hooggestemd „Loflied der Schep ping" voorgelezen door mej. Oostveen. Daarop volgde solozang van af het orgel door mej. De Graaf, nogmaals gevolgd door voorlezing ditmaal uit de Psalmen van het Westen, waanp weer een gemeenschappe lijk lied werd gezongen. Daarop betrad prof. Roessingh de preekstoel, voor het houden van een loospraak naar aanleiding van een vroom woord, eenmaal door een monnik op een rots geschreven, welk woord het motto dezer jeugdbeweging is geworden, n.L: An deren bouwden voor ons, wij bouwen den weg voor de toekomst, maar tot de sterren den weg bouwt voor ons Christus, de Heer." In een eenvoudig en helder en boven alles diep ernstig betoog schelste prof. R. den stu- wenden drang van de zoekende jonge men schen. die met deze oppervlakkige wereld geen vrede meer hebl n. Daaruit is deze jeugdbeweging, die overal om zich heen grijpt, ontstaan. Deze jongeren verwerpen echter het historisch g v. ordene niet. Zij er kennen volgaarne dat onderen voor ons heb ben gebouwd, doch zij beseffen levens, dat zij daarbij niet mogen blijven stilstaan en met al hel oude vrede hebben. Zij voelen in zich de noodwendigheid om te bouwen, voor de toekomst cn dit te meer omdat ook zij zien hoe verward cn zondig de wereld van he den is. Doch bij dit alles buigen zij in deemoed het hoofd omdat zij weten, dat ook hun blik beperkt is, dat hun arbeid zich slechts be palen moet tot deze aarde alleen en dat bo ven deze aardsche dingen de sterren blinken en dat de Christus de menschenwereld naar liet oude woord van den monnik daarheen den weg hoeft gewezen en dat dit ten slotte nog het allesbeheerschende voor den zoe kenden mensch is. C'oze toespraak, waarvan wij hier slechts 'jJlqU hoofdlijnen aangeven werd met stille "•.*adaeht gevolgd, en onmiddellijk daarop •verd k«t gerboog weer geboeid doos een vroom lied van mej. De Graaf. Vervolgens zong nog de gemeente uit den Luthersclien Bundel lied 230 4 en 5, waarna prof. Roes singh den zegen uitsprak cn men gemeen schappelijk, daarbij voorgegaan door den lei der bet „Onze Vader" bad. Bij den uitgang werd gecollecteerd voor de zomerkampen van de Jeugdbonden. Bazar Leidsch Volkshuis. 'o Was een gelukkige gedachte van het Comité van bovengenoemde bazaar, om de feestweek, als wij haar zoo noemen mogen, met een concert te openen, en een woord van warmen dank komt aan de drie dames en den heer Max Obersladt toe, die zoo wel willend hun medewerking voor het goede doel verleenden. Zij hebben ons een avond van hoog muzikaal genot verschaft door de uitvoering van een programma, dat, naast enkele oude bekende, vooral nummers van hedendaagsche componisten bevatten, waar door zij zich hun taak waarlijk niet gemak kelijk maakten. Mevrouw P. SchefferHesseüng, met haar warm sopraangeluid, boeide haar ge hoor door de innig gevoelde voordracht van twee Sohubert-licderen en twee composities van Mahler, waarvan vooral liet eerste, „Liebet du um Schönlieit", in den smaak viel. 't Was een verrassing na de pauze kennis te maken met de „Berceuse" van Diepen- broeck, maar vooral met de eigenaardige liederen van den Franschen componist, Francois Poulene", die, met grooten een voud voorgedragen, diepen indruk op het gehoor maakten. Een woord van lof komt ook mevrouw FrancoisVan Royen toe, die op zoo smaak volle, bescheiden wijze de zangeres op den vleugel begeleidde. Ook de heer Obersladt heeft met zijn goed geacheveerd vioolspel een welverdiend suc ces gehad. Was liet concert van Saint- Saens (welk een bevallig Scherzo, een heer lijk Andante I) minder bekend, het viool concert van Mendelssohn welke herinne ringen op aan vroegere gehoorde uitvoerin gen, waarmede deze de vergelijking glans rijk kon doorstaan. Het slot vooral was een iriomf voor den kunstenaar, die mevr. Van der Wissel in zijn succes liet deelen, dat voor een niet gering gedeelte aan haar prachtige begeleiding te danken was; ze had een zware taak, voor al in Mendel s- sohns concert, dat voor piano gezet, zeer groote moeilijkheden oplevert, waar zij zich glansrijk doorheen sloeg. Mogen de zoo uitnemend geslaagde con certavond de voorbode zijn van het succes, dat, naar wij hopen, den arbeid van het damescomité voor den bazaar van het Leid- schc Volkshuis bekronen zal. Vereeniging voor Christelijke Fröbelscholen. Het bestuur dezer Vereeniging verzoekt ons opneming van de volgende mededee- 1 in gen: Waar gedurig door verschillende belang stellende vrienden gevraagd wordt hoe het nu toch eigenlijk staat met onze Vereeni ging en met de plannen in zake de school aan den Heerensingel, zij het on9 vergund het onderstaande ter algemeene kennis te brengen: De Heerensingelschool is door onze Ver eeniging van de Geref. Schoolvereeniging gekocht en de overdracht heeft plaats gehad Ten einde dit gebouw voor bewaar- of frö belschool in le richten, bleek het dringend noodig een kleine verbouwing, doch ook zeer veel ingrijpende herstellingen aan te brengen. Met de aanschaffing van het noo- dige meubilair, enz. was daarmee een niet onaanzienlijk bedrag gemoeid. Daar de ge meentelijke subsidieering van bijzondere bewaarscholen hier nog zeer onvoldoende is (alleen de salarissen der onderwijzeressen worden vergoed, doch er wordt niets gege ven voor stichtiugs- en exploitatiekosten) werd door het bestuur besloten een beroep op de gemeente te doen. niet om van haar alles le vragen, doch wel om een flinke te gemoetkoming in de stichlingskoslen. Voor wat er aan de slichtingskosten dan nog zou ontbreken, en voor alle verdere exploitatie kosten zou dan de Vereeniging zorgen. Den 2den Mei 1923 werd, na eenige besprekin gen met den toenmaligen wethouder van onderwijs een desbetreffend verzoek van het College van D. en W. gericht. Eerst op 12 Januari 1924 werd daarop geantwoord. Hoe wel de welhouderswisseling op dezen langen duur niet zonder invloed was, viel het lange uitblijven van dit antwoord zeer tegen. Maar ook het antwoord zelf viel legen en het bestuur is thans nogmaals doende, om het College van het goed recht der bijzon dere bewaarscholen le overtuigen. Tc hopen is daarbij, dat het zéér groote belang, dat het voorbereidend lager onder wijs plotseling heeft gekregen door het dezer dagen afgekondigde Kon. besluit betreffende de toelating van kinderen tot de eerste klasse der lagere school hierbij gewicht in de schaal zal leggen. Door dit besluit toch zullen dit jaar pl.m. 1500 kinderen in Lei den niet naar de lagere school kunnen wor den gezonden en zal dus de behoefte aan bewaarschoolonderwijs sterk toenemen. Dat daaraan door het particulier initia tief kan worden voldaan door veel en veel lager sommen dan door de gemeente zelf, is, afgedacht van de ook bij dit onderwijs betrokken beginselen, een zaak, waarvan het bestuur hoopt het College van B. en W. te kunnen overtuigen. Anti-Katholieke meeting. De door B. en W. in de Gehoorzaal niet toegelaten meeting, uitgaande^van de Vrij- denkersvereeniging „De Dageraad", waar voor als spreker was aangekondigd de heer F. van Gemert, ex-Frater Carolus uit liet Trappistenklooster te Tilburg met het onder werp: Het Kloosterleven, is gistervoormid dag toch nog gehouden cn wel in de Con certzaal van het Vulksgebouw aan de Hee rengracht. Er waren door de stad 12.000 circulaires verspreid, in den inhoud waar van B. en W. aanleiding hadden gevonden de Gehoorzaal niet voor dit doel af le staan j en het lag voor de hand dat het bericht de zer weigering niet tot allen was doorge drongen. Er kwamen Zondagmorgen daar om nog vele belangstellenden voor de Ge hoorzaal, waar iemand van het bestuur stond om hen te verwijzen naar het Volks- gebouw. Daar liep de zaal dan ook geheel vol en er moesten nog een aantal wegens gebrek aan plaatsruimte worden afgewezen. De spreker gaf een schets van het kloos terleven en oefende op de gestie der kloos ters en in het bijzonder op de toestanden van de instelling, die spr. uit zijn eigen er varing kende, een scherpe critiek uit. Een der aanwezigen, de heer De Water, kwam tegen het gesprokene in verzet en trachtte uit een artikel in het dagblad „De Tijd" mede te deelen om welke reden deze gewezen frater het klooster had moeten ver laten. Aan het einde werd krachtig geprotes teerd tegen de houding van B. en W., die zooals werd medegedeeld, eerst ter elfder ure hadden kennis gegeven, dat de verga dering niet in de Gehoorzaal mocht worden gehouden. De vergadering, die lot bijna half twee duurde had een rustig verloop. Naar wij vernamen zal over deze weige ring een interpellatie in den Raad worden aangevraagd. „Kunst na Arbeid". De jaarlijksche gezellige bijeenkomst van de mannenzangvereeniging „Kunst na Ar beid" had Zaterdagavond in den met groen versierden foyer der Sladszaal plaats. De banier der dertigjarige Vereeniging stond er op een eere-plaats en voor de muziek zorgden een pianist en een violist. Eerst werd het Vaandellied gezongen en toen sprak de Voorzitter, de heer J. N. de Groot, een openingswoord. Het was hem een ontzettend groot genoe gen allen hier een hartelijk woord van wel kom te kunnen toeroepen; in het bijzonder den eere-voorzitter, den heer Ph. Rank Azn. het eere-lid. den nog niet lang geleden af getreden directeur den heer J. C. B. Hüner en de Pers voor betoonde welwillendheid. Wegens drukke werkzaamheden had de heer Hüner de leiding over het koor moeten neerleggen, 't Is zeer te betreuren, maar het besluit moest worden geëerbiedigd. In den heer W. J. Mizee had de Vereeniging een nieuwen directeur gevonden, die inmiddels zijn taak had aanvaard en die, ook in den kring aanwezig, werd begroet. Wij kunnen hier tevens mededeelen, dat op een der repetitie-avonden den heer Hü ner een geschenk, een stoel, werd aange boden, dat van hem toen onder dankbetui ging afscheid werd genomen, en dat zijn opvolger werd geïnstalleerd. Dit jaarfeest wij volgen nu den ge- dachtengang van den Voorzitter weer wordt later dan gewoonlijk gehouden. Men had het liever luisterrijker gevierd dan nu geschiedt, omdat de Vereeniging dertig jaar is. Maar.... de kas is lijdende, aan een soort influenza of zoo iets. Er is zelfs een tekort. En collecteeren voor jezelf gaat niet; dat kan je beter voor een ander of iets an ders doen, zooals voor „Schoolkindervoeding en -kleeding", welke le houden inzameling meteen werd aanbevolen. Een denkbeeld werd nog in overweging gegeven tot verster king der kas. Als alle 125 kunstlievende leden een9 bedankten en dan zich als dona teurs aan de Vereeniging verbonden, zou dit een aanmerkelijk voordeel opleveren, want een kunstlievend lid betaalt maar f 1.50 en een donateur f 2.50. Verder vestigde de Voorzitter de aandacht op het programma, hetwelk toezegde de op voering van een drama (voor geroerden wa ren zakdoeken verkrijgbaar bij het bedie nend personeel), van een klucht en van een blijspel. Den oplredenden wenschte hij veel suc ces ,den toeschouwers veel pleizier. Nogmaals deed het mannenkoor zich hoo- ren en toen werden opgevoerd „De ontknoo ping", „Een vergissing" en „Een avon tuurtje van mijnheer Kikkerbil", drama, klucht en blijspel, alle In één bedrijf, 't Wa ren goede stukjes en zij werden door de di lettanten bijzonder goed gespeeld. Het re sultaat van het drama waren vochtige oogen; dat van klucht en blijspel gelach en grnote pret Met een bal onder leiding van den heer H. J. Plantfeber werd het feest voortgezet. De collecte bracht f 21.13 op. De crisis, haar oorzaken en gevolgen. Zaterdagavond hield de afdeeling Leiden in samenwerking met den Leidschen Be- stuurdersbond in de groote Stadszaal een openbare vergadering, waarvoor als spre kers waren aangekondigd do heeren B. A. IJzerman, lid der Tweede Kamer, en L. van der Wal, voorzitter van den Bond van Bouw vakarbeiders, ter bespreking van de Regeeringscrisis, en baar oorzaken en ge volgen. De vergadering was tamelijk goed bezocht, hoewel de zaal beneden niet geheel bezet was, zoodat van de gaanderij in het geheel geen gebruik behoefde te worden gemaakt. Tegen half negen, toen de aanwezigen reeds eenigen tijd bestormd waren met aller lei geschriftjes van socialistische, commu nistische cn anarchistische strekking, van drankbeslrijderszijde en van de voorstanders van „De Dageraad", enz., opende de voor zitter, de heer H. J. Baart de vergadering met een kort welkomstwoord, zette daarna het doel dezer vergadering uiteen en deelde mede, dat hedenavond op verschillende plaatsen nogmaals de crisis zou worden be sproken, waarna hij het woord gaf aan den heer IJzerman, die aanving met tc herinne ren aan een Duitsch tooneelwerk „Spokenso- nate" geheelen, waarin allerlei spookachtige personen optreden, waarvan men niet weet of zij leven of dood zijn. Aan dit tooneelstuk deed het Ministerie spr. denken. Op komisch- satirische wijze trachtte hij de verschillende Ministers te teekenen, toen zij zich na de maandenlange crisis weder voor de Kamer en voor het forum der natie vertoonden. Elk dier mannen werd door spr. geleekend, waar na hij hun program op dezelfde manier be sprak, en hun program, vóór en na het we der optreden voorgesteld, ontvouwde en met name de bezuinigingsplannen van den krachtmensch Colijn hekelde. Met kenne lijke voldoening constateerde de heer IJzer man, dat de door de arbeidersbeweging ge organiseerde actie tegen de Vlootwet de grootste beweging is geweest, die ooit in ons land werd gehouden. Meer in bijzonderheden het bekende cri sisverloop schetsende, criliseerde hij scherp de opdracht der Koningin tot het vormen van een Ministerie door de rechterzijde, een no vum in onze staatsrechterlijke geschiedenis. De meest onzinnige oplossing van de cri sis noemde spr. het terugroepen van het oude stel ministers door de Koningin zelve. Een samenwerking der sociaal-democra ten met allo democratische groepen uit de burgerpartijen had spr.'s partij het beste ge acht. De vrijzinnig-democraten hadden dat wel gewild, maar van Katholieke zijde werd dit bot geweigerd, hoewel de sociaal-demo craten zeer matige eischen stelden. Ook do lien Katholieke Kamerleden, die tegen .de Vlootwet hadden gestemd, schrokken er voor terug. Er is dus niets van gekomen. De. commu nisten spotten, dat Piet (P. J. Troelstra) bij het Katholieke meisje een blauwtje heeft ge- loopen. Zoo was de verhouding niet, volgens spr. Het Katholieke proletarische meisje (de Kath. arbeidersbeweging) had zich te veel afgegeven met kapitalistische heeren en nu wilden de sociaal-democraten haar weder op den goeden weg brengen. Later zal zij daar zelf wel naar verlangen, want niet alleen wij zeide spr. krijgen Colijn, maar de Roomsche arbeiders krijgen hem ook. Spr. kwam nu tot de vraag of de verwer ping van de Vlootwet dan niets heeft gege ven en hij beantwoordde deze vraag ont kennend. De Vlootwet is nu in ieder geval van de baan, en zij zal wel niet voor de ver kiezingen weer aan de orde komen. Zeker, wij krijgen de bezuiniging van Colijn, maar of zij zoo strak zal worden toegepast als voorloopig in het voornemen lag, gelooft spr. niet. Stenhuis heeft gezegd, dat nu de verkie zingscampagne al is begonnen. Het is spr. goed, maar hij wilde toch zeggen, dat het niet alleen aankomt om een overwinning bij de verkiezingen, meer komt het aan op uit breiding en versterking van de socialisti sche beweging. Spr. besloot met een opwekking om door intensieve propaganda de maatschappij meer cn meer van den socialistische geest te door dringen (applaus). De tweede spr., de heer Van der Wal, be gon met een herinnering aan 1918, toen mannen als Rink, Treub cn Drcsselhuys en zelfs onze Koningin in Haar troonrede do reactie afzwoeren en wij leefden in een roes van democratie. Men zag toen, dat de revo lutie tot aan de grenzen was genaderd en dacht die met deze woorden le keeren. Toen dit gevaar echter weder was gewe ken, kwam de kentering. Allereerst moest de 8-urendag het ontgelden. De voorstanders van den aclil-urigen werkdag van 1918 vroe gen vier jaren later reeds den 56-urigen werkdag en zagen in de toekomst reeds den arbeider weer 60 uren werken. Spr. citeerde een aantal voorstanders van de reactie, waar onder er één, baron van Ilardenbroek van Ammerstol, weder terug wil tot vóór 1914. Wij moeten erkennen, zeide spr., dat de reactie den wind nu mee heeft. De lijden, die van malaise en werkloos!irid vol zijn, hel pen hen. Gelukkig echter, dat de moderne arbeidersbeweging er ook nog is, om zich le gen het vermetel drijven der reactie te ver zetten. In 1922 is aan werklooz nuilkeering door het N.V.V. 7 ét 8 millioen uitgegeven. In 1923, toen de Regeering zooveel minder toeslag verleende, was dit bedrag toch nog bijna 6 millioen. Op die uilkeenngen zijn vooral de pijlen der reactie gericht. Een groot industrieel, de heer Wilton, uit Rotterdam, deelde zells mede, dat hij geen voldoende aantal werklieden kon krijgen, omdat zij liever leefden van do uilkeerin- gen dan hel geld zelf verdienen. Het doel spr. genoegen te kunnen zeggen, I BINNENLAND. Opening van de tentoonstelling van wor* ken van Jozef Israëls in „De Lakenhal", te Leiden. De bezuinigingsplannen der Regeering. Gegevens over den invoer van schoen werk. BUITENLAND/ Een ontmoeting tnsschen Poincaré en den Belgischen minister Jaspar. Poincaré in de Fransche Kamer over saneering van de iranc. De kroonprins-regent van Japan is ge* trouwd. Te Rome is de overeenkomst tnsschen Zuid-Slavië en Italië geteekend. dat uit een ernstig onderzoek in door den heer W. genoemde gevallen gebleken is, dat alles door dezen groot-industrieel was ver zonnen. De schuld er van, dat de reactie meer en meer hoogtij gaat vieren, geeft spr. aan cty duizenden ongeorganiseerden, die don strijd niet schouder aan schouder met de georga- niseerden medestrijden. Ieder arbeider moet voelen wat hij thans in het belang van zichzelf en van zijn klasse moet doen. Spr. wijst dan op den strijd der werklie den in de textielbedrijven in Twenlo en hij wekt de aanwezigen op de kameraden In dien strijd le steunen. Wordt die strijd verloren, dan moeten de werklieden onder do slechtste voorwaarden weder de fabriek in en de reactie heeft ge wonnen. Winnen deze arbeiders cn wordt den in- duslriebaronnen een halt toegeroepen, dan is hoop dat de arbeiders over de gansche linie houden wat zij thans bezitten en dat zij met succes nieuwe triumfen kunnen be halen. Maar dan moeten zij aller medewer-. king hebben. Want naast do grooto in- duslrieelen slaat de Ned. Regeering om hen te helpen. Colijn wil al reeds werkloozcn- uitkeeringen opheffen en de werklooze ar beiders naar het Burgerlijk Armbestuur ver-» wijzen. Op deze manier hoopt hij de moderne arbeidersbeweging er onder te krijgen Daar om is een strijd legen de reactionaire Regee ring door de arbeidersklasse een zaak, dio« allen ter harte gaat. Daarom wekte spr. ten slotte zijn gehoor op, om zich tegen de reactionaire machten, zoowel die uit het induslrieele kamp als die welke in Den Haag zetelen, schrap zetten. Het gaat er om of de reactie troef zal ziji( in de naaste toekomst of dat de democratie zal zegevieren. Met een: „op voor dc democratie" besloot spr. zijn beloog. Daar niemand zich voor debat opgaf, kon de voorzitter de vergadering reeds te kwart over tienen sluiten, waarbij hij de collect* bij den uitgang warm aanbeval. Tot onderwijzer aan de „Ooslcrpark- school", 's-Gravesandcplein 19, te Amster-. dam, is benoemd de heer P. C. Loof, alhier, Met ingang va>r Vrijdag 1 Februari a.S. is de conducteur der Ned. Spoorwegen, J. Valentijn, overgeplaatst van 's-IIerlogcn- bosch naar station II. S. M. alhier. De collecL gehouden op de tweede openbare uitvoering van het Chr. mannen koor „Na Arbeid Kunst", den 24stcn Ja nuari j.l. ten bate van het Tuberculose-fcmds „Draagt Elkanders Lasten" heeft opgebracht f 25,70s. De Rotterdammers hebben gisteravond in den Schouwburg nogmaals voor een goed bezet Huis veel succes gehad met „Beatrijs", Mevr. Alida TarlaudKlein, dia zoo emi nent de titelrol vervult, ontving een bouquet. Onder verwijzing naar een advertentie in dit Blad brengen wij in herinnering, dat de inschrijving voor deelnemers aan de lezingen van 's Rijks Museum van Oudhe den 1 Februari wordt gesloten. Wij vesth n vooral dc aandacht op «Ie lezingen van prof. Schuchhardt, uit Berlijn, over Oud-Europa, en van prof. Capart, uit Brussel, over Tu tankhamen, waarin zeker velen belang zul len stellen. Zaterdagavond kwamen eenige der laatste treinen door den mist met vertraging alhier aan. Trein 10.55 (Parijs), welke Jticr voorbij gaat, passeerde eorst om 11.40. De eloctrische tram Noordwijk, Kafr wijk, Leiden, Veur, Den Haag heeft het gis teren bijzonder druk gehad. Den gcheclei dag werd met drie wagens gereden en dezg zat<m vrijwel altijd vol, Velen hebben, doof

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1