IN DEN UITHOEK. Hst beatwur word als volgt samenge- stièd: J. J. Herwedjer, president; Fh. van dar Lotf, secretaris, Onde-Smgel 62; M. P. Bak&er, penningmeester W. L. Renée, al gemeen secundus Th. Poc-st, commissaris. Kasooanmissie: L. A. de Neef on H. A. Bonte, plaatsverv. J. Scbager, F. de Haan en M. de Jong. Aangenomen werd een voorstel tot con tributie verhooging, terwijl besloten werd niet aoooord te gaan met de voorgestelde veifroogmg van de afdracht aan het K.N. G.y. De volgende week zal een aanvang wor den gemaakt met te houden onderlinge wed strijden, wolko voor gymnastiek eon maand zuil-en vorderen, terwijl het athletisch ge deelte dezen zomer zal gehouden worden. In principe werd besloten tot het geven van een uitvoering zonder het tot nu toe gebruikelijke bal, in October of November e.k., terwijl tevens een waarborgfonds werd gesticht voor de «vent. festiviteiten in 1925 (20-jarig bestaan). D© vergadering ging aooard met do sym pathiebetuiging en de toezegging tot daad- verkelijken steun door het bestuur inzake dien op t© richten Athletiekkring. De nieuwe richting. t De tournee van de Hannoversche Mus- terschule door ons land heeft heel onze ;gymnastiekwereld in rep en roer gebracht. ,,De nieuwe richting" van den beer Loges vormt het gesprek van den dag, en wio hieraan twijfelt sla slechts het officieel or gaan van het K. N. G. Y. op om overtuigd te worden. Het me ©rondeel der bescbou- wingen is er aan gewijd, en onze voorspel ling dat er binnen afzienbaren tijd wijzi gingen zttHeai worden aangebracht in het I turnen, vooral het vrouwenturnenhier te lande, is dan ook heusoh met al te bout. De 'bijzondere activiteit wijst daar mei vrij groote zekerheid op. Inmiddels is bet be grijpelijk dat d© meeningen nog al uiteen- loopen. Doch niet alleen de meemngen, maar ook de opvattingen En dit laatst© is oorzaak dat wij deze regelen schrijven. Onlange toch namen wij' 'een artikel over van dén heer Loges, dcoi leider dor MuBterscbide. In ons „aanloopje" daartoe zeiden wij dat naar onze opvatting de nieuwe richting als aangegeven door de Haimoversche Musterschule, er naar streeft het toestel-turnen voor vrouwen ar te schaffen. Daarmede hebben wij ons oen 'stroom van bestrijders op den hals ge haald en zonder toe te geven, hebben wij toch ook onze opvatting niet positief dur ven staande houden, omdat ons een be sliste uitspraak te dien aanzien ontbrak. Thans echter komt „Het Turnblad" ons te hulp. Dit blad toch vermeldt eenige porssstemmen over Het optreden der Duit- sche turnsters, en in een citaat uit het Handelsblad" lezen wij nu de volgorde verklaring van des heer Loges: „Geleide lijk, heel geleidelijk, wenden de turnsters, die mijn systeem beoefenen, uit eigen be weging zich van het toestelturnen af en dit is ook we] mijn bedoeling, al kan ik daar niet ronduit voor uitkomen:." Ons dunkt zoo dat deze verklaring dui delijk genoeg zal zijn. LAWN-TENNIS. massificatie der Amerikaansche epelers. De klaesificatie van de Amerikaansche j spoelsters en spelers in 1923 ai,i volgt: Da- mes: 1. Miss Wills, 2. Mts. Mallcry, 3. Miss Goss, 4. Miss Sahuiman, 5. Miss Lock- horn, 6. Miss McDonald, 7. Miss Signaney, 8. Miss Bancroft, 9. Miss Bayard, 10. Miss Hoeker; heeren: 1. Tilden, 2. Johnston, 3- N. Williams, 4. V. Richards, 5. Hunter, 6. H. Kinsey, 7. Fisher, 8. Norton, 9. Swod- pers, 10. R. Kinsey. WATERSPORT. Geen Hollandia dit jaar? Naar wij in „Ons Element" lezen bestaat er kans, dat er dit jaar te Oudshoorn geen roeiv/edstrij den en op de Braassemermeer geen zeilwedstrijden zullen worden gehou den. Zonder twijfel zal het ontbreken van Hollandia wedstrijden dit jaar in water- sportkringen ten zeerste worden betreurd. SCHAATSENRIJDEN. Dg Olympische wedstrijden te Chamonix. De uitslagen der eerste wedstrijden zijn: 500 M.1. Jewthraw (Amerika), 44 sec.; 2. Oskar Olsen (Noorwegen), 44 1/5 sec.; 3 en 4 de wereldkampioen Thunberg (Fin land) en Larsen (Noorwegen), 44 4/5 sec.; 5. Wallenius (Finland); 6. Blomquist (Zwe den); Gorman (Canada); 8 en 9 Moore (Amerika) en Stroem (Noorwegen). 5000 M.1. De wereldkampioen Thunberg (Finland), 8 min. 39 sec.; 2. Skutnabb (Fin land) 8 min. 48 sec. De vier Noren Larsen, Suiom en Paulsen volgden in deze volgorde. De Amerikanen zijn allen geslagen. 10.000 M.1. Skutnabb, 2. Thunberg, 3. Larsen, 4. Paulsen, 5. Ström, 6. Moen, 7. Quaglia, 8. Bralas, 9. Donovan, 10. Walle nius, \1. Roumba, 12. Moore, 13. Kaskey, 14. Jucewisz, 15. Gegout. Het individueele klassement luidt: 1. Thunberg, 5*/£ p.2. Larsen, 9*4 p-3. Skutnabb, 11 p.; 4. Ström, 17 p.; 5. Moen, 17 p.6. Quaglia, 25 p.7. Roumba, 27 p. 8. Jucewisz, 32 p.; 9. Gegout, 36 p. Klassement per land1. Finland, 48% p. 2. Noorwegen, 39*4 p.; 3. Vereenigde Staten 11 p.; 4. Zweden, 1 p. Wat de Friesche hardrijdster3 wonnen. Volgens aanteekeningen hebben dezen winter 35 Friesche hardrijdsters van naam tot en met 18 Jan. f 2400 plus een 6-tal eereteekens gewonnenMej. J. v. d. Heuler. Grouw, f 295 en 2 verg. zilv. med.mej. M. DraismaHemminga, Kollum, t 280, 1 verg. zilv. med. en 1 zilv. med.; mej. T. Pagels, Wommels, f 200; mej. F. Rijpkema, Leeu warden, f 175; mej. J. de Boer, Oud-B eets, f165; mej. J. Gort, Fölsgera, f110; mej. A. Hofstra, Tijnje, f 102. Van de Groning- scho en Drentsche staat bovenaan mej. H. Helder, Paterswolde f 127.50. SCHAKEN. Tornooi te New York. Voor een tomooi te New-York hebben reeds aangenomen dr. Lasker, Capablanca, Aljechin, Reti, Tartakower en Marshall. Misschien komen daar nog bij Bogoljubow, Rubinstein en Grünfeld. WIELRENNEN. /s Van Nek wint te Berlijn. Op de wielerbaan Kaiseixiamm te Berlijn werden gisteren wedstrijden gehouden, waaraan behalve onze landgenoot Van Nek, ook de Italiaan Giorgetti en de beide Duit- schcrs Lcrenz en Hahn deelnamen. Do Ne derlander was verreweg d© beste. Hij won alle nummers. De totaal uitslag was1. Van Nek, 27 p.2. Hahn, 15 p.3. Giorgetti, 13^ p. 4. Lorenz, 9 punten. Moeskops te Milaan. Onze lanwgenoot Moeskops reed te Mi- oan tegen Verri en Degraeve. De uitslag was: 1. Moeskops, 2. Verri, 3. Degraeve. Tornooi ie Meian. Den 3en Februari begint te Meran een meestertornooi, waaraan zullen deelnemen: Rubinstein, Bogoljubow, Grünfeld, Spiel- mann, Dr. Tarrasoh, Selesnieuw, Colle, Kolt&nowski, A. Steaner, Roselli del Tureo en nog twee Italianen. Hoe Carpentier trainde. Daar „Die Noble Art" zich den laatsten tijd ook in ons land in een steeds groeien de belangstelling mag verheugen, is het niet onaardig eens een en ander te vertel len over Carpentier, den man, die er een bijzondere tactiek op na houdt en waar van beweerd wordt, dat hij de beste „we tenschappelijke" bokser is Waaraan heeft Carpentier het nu eigenlijk te danken, dat hij 't in de bokskunst zoo ver gebracht heeft? Dit is een vraag, die maar niet 200. een twee drie beantwoord is, zètzb de JX. Crt." Zooais dc meeste spoirt-cnUiousiasten wel weten Goorges reeds *p 12-jarigen leef tijd met boksen aangevangen als leerling van Francois Lescamps, die destijds in een klein zaaltje te Leüs, aan een beperkt aan tal leerlingen gymnastiek- en bokslessen gaf. Carpentier gaf al spoedig blijk van grooten aanleg. Zoo bokste hij, nauwelijks 14 jaar oud, tegen een korporaal van dc infanterie, die zeker dubbel zoo zwaar was als hij en welken hij dwong zich als over wonnen te verklaren, doordat hij letterlijk totaal versuft was door een hagelbui van ©p- en hoekstooten en korte zwaaislagen, zonder dat de korporaal kans kreeg den 1-1-jarigen jongen te raken. Het duurde nog eenige jaren, voordat Georges de periode van weinig beduiden den beginneling achter den rug had en hij een bokser werd op wiens optreden men prijs stelde. Op 17-jarigen leeftijd begon hij naam te maken en sloot hij contracten af voor min of meer belangrijke wedstrij den. Van dat oogenblik af huldigden Des- camp en hij steeds het beginsel den tegen stander te bestudeeren en daarbij gebruik te maken van alle gegevens, welke zij kon den verzamelen. Intusschen kan men al leen door bekend te zijn mot de psychologie van een athleet hem nog niet onschadelijk maken. Het is echter van gTooten invloed en dat de bokskunst haar psycholgischeu kant heeft, staat vast, wat ook sommigen mogen beweren, die in een bokswedstrijd slechts een vechtpartij van een paar kracht patsers zien. Een psychologische voorbe reiding alleen zou den pugilist natuurlijk niet baten, zij moet gepaard gaan met een degelijke, oordeelkundige lichaamsoefening en het is dit deel der voorbereiding, dat door Carpentier tot in de uiterste finesse wordt verzorgd en opgevolgd. Vrij vroeg des morgens begint hij met een wandeling, dit als oefening voor bee- nen en voeten (footing). De duur van de wandeling en de snel heid van loopen houden verband met zijn plannen en stemming: nooit gaat hij er echter alleen op uit. Gezelschap is ter af leiding onontbeerlijk. De tocht wordt be eindigd met een looppas van eenige hon derden meters, waarna hij oen stevig ont bijt gebruikt. Of het „gezelschap" ook aan den „stevigen" looppas deelneemt is niet bekend. Gedurende den voormiddag wordt er flink gemasseerd, waarna weinig inspan ning eischende dingen, zooals lectuur en dergelijke Georges tot de lunch bezig hou den; dan een spelletje kaart, domino, schaak of jaquet en de eigenlijke oefening begint. Wij volstaan met de volgende werk zaamheden in hot kort aan te duiden. In de eerste plaats lichaamsoefeningen en sprin gen over het koord: vervolgens .shadow- boxing, punehing-ball en tenslotte eenige ronden boksen tegen verschillende van zijn medehelpers, die elkaar zóó vlug aflossen, dat- het verloop nog sneller is dan vermoe delijk dat van de match, waarop hij zich voorbereid. Na het boksen volgt weer mas sage. Als men na dat alles nog een kleine wandeling maakt, is men voldoende gepre pareerd voor het middagmaal. Klaas Vaak zal zich dan na deze dagverdeeling onge twijfeld over u ontfermen. Carpentier houdt er geen bepaald voe dingssysteem op na; hij vindt het dwaas zich te onthouden van alles wat het leven kan veraangenamen (geef hem eens onge lijk!) Bovendien zou dat het toch reeds eentonig bestaan van den in training zijn- den athleet onverdragelijk maken. George versmaadt dan ook niet af ezf toe eens een glas wijn te drinken (mis schien ook wel eens een „tikkie") en een sigaret te rookem Toen hij zich te Stan- more oefende voor de match tegen Beckett keek menig bezoeker vreemd op als hij een sigaret opstak. Het zal natuurlijk wel een goed merk zijn geweest. Volgens Carpentier is het voor een in training zijnden bokser noodzakelijk altijd zijn goede humeur te weten te behouden en zijn dagverdeeling niet als een corvee, maar als een pleizïer te beschouwen. Zoodra zijn dagtaak afgeloopen was, ging George een partij biljart spelen, waaraan hij net zooveel aandacht wijdde als gold het een bokswedstrijd.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 14