Piüi!© H. J. BIK, Breestraat 1 GERZO EEN BOERDERIJ DANSAVOND Geen Havengeld De Fonds enniarkf. Orgelles gevraagd, Winterpanioffels Salon-Ameublement. een goed beklante Zaak Vrije Benedenwoning, WIE IN OEGSTGEEST slechts 3 maanden gebruikt FR. SCHMIDT, eiken 1525 Asbest-Gementplaten Triplexplaten OOSTHOEK ZOON, Alphen aan den Rijn. W. F. MAAS ZONEN SPECIALE AANBIEDING I KOUSEN 111 TRIK6TAGES 110 m -\C ©- VOOB 7 IJ PEL achteraw oe. Fig. 1 geell hel schema aan van deze lamp. De plaat I bestaat uil' een koperen cy linder, waarbinnen zich een spiraalvormig looster 2 en een zig-zag-vormige glocidraad 3 bevinden. Bij 4 is het metaal en glas aan elkaar bevestigd volgens het nieuwe procédé. De plaat, die dus het gedeeltelijke omhulsel vormt, kan door water gekoeld worden. Hiervoor zijn verschillende manieren, doch bij alle methodes wordt stroomend water ge bruikt. Op deze wijze heelt men lampen van 100 en meer kilowatt gemaakt. Bij een 100 K.W. lamp is de plaat 35 c.M. lang en 10 c.M. doorsnede. De lengte van de geheele lamp is 00 c.M. De glocislroom bedraagt 91 ampére's. Thans is men in Amerika bezig met een lamp van 1000 K.W., die gelijk waardig zal zijn aan een II.F.-wisselstrocm- machine van 35000 gulden. De gloeidraad is 1 c.M. in diameter en .slikt 1800 ampére's. De plaalspanning be draagt 20.000 volt. Waar moet dat naar toe? De constinctie van een éénlampstoestel. Nu de onderdeden voor het maken van een radio-ontvangtoestel belangrijk in prijs gedaald zijn, behoeft het voor niemand meer bezwaarlijk te zijn een dergelijk toestel zelf te vervaardigen. Vooral een eenlamps-ont- Vanger is zeer goedkoop te maken. De onderdeden. 13 aansluitklemmen, ien gloeidraadweerstand Variabele condensator Van 0.002 of 0.001 mfd., rampvoetje, roosterlek- weerstand met conden sator, twee spoelhouders een serie honigraatspoe len (b.v. No. 25, 35, 50, 25 en 100), een ebonie ten frontplaat 19 bij 23 c.M. en V» c.M. dik, en een houten kistje 15 cM, diep en 19 bij 23. c.M. De verschillende on derdeden worden met geïsoleerd draad van l'/j m.M. gemonteerd. Fig. 1 is het schakel- schema van een een- voudigen ontvanger. De eerste spoel is verbonden met antenne en aarde. Parallel hierop staat dc Variabele condensator. ,Van de 'antenne is een aftakking gemaakt via den roostercondensator yan de lamp, terwijl do pardverbinding nog ver bonden is met de minpool van de gloeidraad- batterij. De plaat is via een spanningbatterij en een telefoon verbonden met de pluspool yan de gloeidraadbatterij. De gloeidraadweer stand staat in serie met de gloeidraadbatterij. Montage, Aan het fronlpancel worden bevestigd; de gloeidraadweerstand, condensator en rooster- lekweersland met roostercondensator. Op het paneel komen het lampvoetje, daaronder condensatorknop en -schaalverdeeling en daaronder weer gtoeidraadweerstandknop en -schaal. De aansluitklemmen plaatsen we links en rechts. De spoelhouder wordt op een \an de zijkanten gemonteerd. Het beste is eerst de verschillende onderdeden le ver binden (professoriseh) en de werking van liet geheel te beproeven. Daarna leekenen we met een kraspennetje de plaatsen af, waar de verschillende gaatjes moeten worden ge boord voor de onderdeden. Potlood mogen wc in geen geval gebruiken, daar er anders kans bestaat op ongewenschle verbindingen, veroorzaakt door de potloodstrepen. De ver schillende verbindingen kunnen uit neven staand schetsje gemakkelijk gevolgd worden. Onderdeelen. Do lamp nemen we liefst van een hekend merk, welke een spanning noodig heelt van 4 volt. De accubatterij wordt dan ook 4 volt en minstens 40 A-U. De spanningbatterijen van Hellesen zijn zeer goed, en blijven on geveer 1 l'/i jaar hun spanning behouden. Een telefoon van hoogen weerstand (-1000 ohm) is aanbevolen. Verder zal do plaatse lijke leverancier wel de noodige voorlich ting kunnen geven. De verbindingen. De le spoelhouder wordt verbonden met LS en de rechtschc met TS. Bij L wordt de Antenne bevestigd, bij A de aardleiding. De knoppen voor de span- ningbalterij zijn gemerkt HS., terwijl de gloeidraadbatterij bij A.C. verbonden wordt. Onder den gloeidraadweerstand zitten twee knoppen voor de telefoon. P wordt alleen maar gebruikt als er nog LF versterking achter komt. Bemerkingen. Al is het toestel nog zoo goed gebouwd, en de onderdeelen van het beste fabrikaat, hooldzaak is een goede hooge antenne. Maak deze zoo hoog mogelijk, en liefst cnkeldraads 60 it 75 M. lang. Er zijn gevallen dat deze lengte niet bereikt kan worden, zoodat we vanzelf in een meerdraads vervallen. Sepa reer de draden dan 1 M. en zet de spreiders vast met touwen. Dit voorkomt een slechte ontvangst bij wind. Het boven beschreven toestel en een zeer hooge antenne kunnen we de Nederlandsche lelefoniestalions en het Engelschc broadcaslingstalion te Londen goed hooren. Van motorlamp tot audion. Toevallig ontdekten we de mogelijkheid van het ontvangen met een gewone motor lamp. Als deleetor voldeed zij zeer goed, veel beier dan een kristal. De motorlamp, die we bedoelen is een z.g. „Hoog en laag'Mamp, die zoodanig geconstrueerd is, dat er afwisselend twee gloeidraden gebruikt kunnen worden; of een sterk, of een zwak lichtenden gloei draad. Als we de fitting voorzichtig verwij derd hebben, vertoonen zich twee paar aparte verbindingen, die losgemaakt worden. De twee verbindingen van den eenen gloei draad worden aan elkaar gesoldeerd, lerwijl de andere hvee zorgvuldig gesepareerd wor den gehouden. Dc gloeidraad met de teza men gewonden verbindingen zal dienst doen als rooster, terwijl de andere als gloeidraad wordt gebruikt. Na dit werkje maken we een geschikte fitting en bevestigen deze op zoo'n wijze, -dat de verschillende verbindingen el kaar nergens raken. Het volgende wat te doen is een stukje bladtin tegen den buitenwand van het gla zen omhulsel bevestigen. We moeten er voor al op letten, dat het zoo vlak mogelijk op het glas komt le zillen. Het stukje bladtin vormt onze vierde electrode, zoodat de lamp voor het gebruik gereed is. Als detector voldoen ze tamelijk goed, doch bij hel gebruik van meerdere lampen ontslaan er moeilijkheden. De werking kan in sommige gevallen nog iets verbeterd wor den door het plaatsen van een magneet met één van de polen bij de plaat. De gloeidraad brandt op 6 volt spanning, zoodat de gewone accu-batterij gebruikt kan worden. Luisterprogramma. C.20 v.m. Nauen P.O.Z. 9100 M., persbe richt iederen dag. 0.20 v.m. Moskou B.D.W, 320Q M., pers bericht iederen dag. 7.20 v.m. Nicolaief S.E.W. 4000 M., pers bericht iederen dag. 7.25 v.m. Athene S X.G. 1200 II., weerbe richt iederen dag. Nieuws. Goed zco. Hoewel hel in Nederland verboden is draadloos le zenden, hebben vele ras-ama teurs de verleiding niet kunnen weerstaan, ook eens met Amerika te willen werken. Dai er onder hen heel wat flinke radio-menschen zitten is gebleken uit het groote succes wat sommigen hadden. We hebben 's nachts eens geluisterd en hoorden zells dat er complete telegrammen werden verzonden. Uit Amerika kregen we bericht, dat er heel wat nul-stations gehoord zijn. Later hopen we er nog nader over te schrijven. Onze gelukwonschen met het succes. VRAGENRUBRIEK. Ifr. P. H. II. te L. U is wat haastig geweest, wat wij ons natuurlijk wel kun nen begrijpen. In antwoord op Uw vorige vraag deelden wij U mede, dat er spoc- d i g een artikeltje aan een eenlampsont- vangcr gewijd zou worden. Dit verschijnl dan ook heden of de vol gende week. Verder ligt er nog een beschrij ving van een I.. F. versterker, die ook spoe dig wordt afgedrukt. Indien U de daarin ge geven raadgevingen volgt, dan krijgt U een keurig toestel. Wij raden U niet aan om de detector en laag frequent op één paneel te bouwen. U zoekt het gewenschte station op detector lamp op en versterkt daarna pas met L. F.. Het zoekt gemakkelijker en kost minder stroom. Vragen op draadloos telefonisch en tele grafisch gebied kunnen worden ingezonden aan de Redactie van ono Blad en worden dan 's Zaterdags daarop beantwoord. De afgeloopcn week bracht ons den val van het kabinet Baldwin en daarmede te vens het eerste socialistisch kabinet in En- land de gelegenheid verkregen om te ioonen wat zij kan. Ongetwijfeld zal het Labour- regime iets kunnen presteeren indien het lang genoeg aan het bewind blijft, want de personen die thans aan de regeering zullen deelnemen, zijn allen van erkende bekwaam heid. Ook het niet te loochenen feit, dat het Eng. socialisme van gansch anderen aard is dan het continentale, speciaal het Duit- sche, ondersteunt de hoop, dat men in En geland op het nieuwe bewind heeft geves tigd. Verre van dogmatici te zijn, met een schoolsch systeem, hetwelk in hoofdzaak klassestrijd predikt, hebben wij bij het En- gclsche socialisme te doen met een histo risch gegroeid coöperatief stelsel, dat in al zijn geledingen gericht is op onderlinge sa menwerking. Vandaar dat het verschijnsel klassenstrijd in Engeland slechts weinig be kend is, hetgeen mede zijn oorzaak vindt in de psyche van den Engelschman, die zicli in de eerste plaats lidmaat gevoelt van de En gelschc gemeenschap, en alleen door toeval lige economische omstandigheden van zijn mede-lidmaten gescheiden wordt, welke scheiding in wezen slechts schijnbaar is, om- dat het gevoel van „te zijn Engelschman" alle burgers zonder onderscheid aan elkan der verbindt. Op grond van deze enkele feiten reeds kan men veilig aannemen, dat de socialistischs regeering zich niet zal wagen aan utopische experimenten. Trouwens zoo hier en daar eenige kleinburgerlijke vrees beslaat, is dit slechts in bevooroordeelde kringen. In do continentale socialistische gelederen zelf, die nog wel eens gaarne zouden willen ex- ferimenleeren, is men er eveneens van over tuigd, gezien de uitlatingen in de desbetref fende pers, die er zelfs voor waarschuw!, al te veel hoop in hel nieuwe regime te stellen, gezien de ethisch-religieuse gevoelens, die het Engelsch socialisme beheerschen. Welke gevoelens echter tevens een waarborg zullen zijn tegen overijlde proefnemingen. De internationale fondsenhandel is dan ook in het geheel niet gevoelig voor zooge naamde anti-kapitalistische maatregelen, welke misschien hier en daar nog worden gevreesd. Veelmeer laat de fondsenhandel in de verschillende landen zich beïnvloeden door de politieke omstandigheden van het continent, waaromtrent nogal onzekerheid beslaat wat aangaat de verdere ontwikkeling In geallieerden boezem heerscht op het mo ment eenig verschil van gevoelen, dat door belanghebbenden met wantrouwen wordt gadegeslagen, welk wantrouwen zich uiter aard ook aan de beurs mededeelt. Vandaar b.v. de ongeanimeerde houding op de Euro- peesche fondsenmarktcn en ook ten onzent. New-York staat momenteel in het leeken der Mexicaansche troebelen. De beambten der peiroleummaatschappijen hebben op dracht gekregen de bezittingen bij eventueele geweldpleging over te geven, teneinde na tuurlijk vernieling U voorkomen. Men re kent er natuurlijk op, dat men de eigendom men weder terug krijgt, desnoods met den sterken arm van Amerika. Het eerste gevolg zou natuurlijk kunnen zijn vermindering van productie, doch deze zal uiteraard on middellijk worden gecompenseerd door een prijsverhooging van de petroleum. Hel is de vraag of de Mexicaansche revolutie niet een uitkomst is voor de betreffende petroleum- maalschappijen. Immers, de voorraden kun nen thans tot stijgende prijzen van de hand worden gezet. De productie vermindert be langrijk, waardoor de statistische positi van het product in gunstigen zin gewijzigd wordt. En, zelfs aangenomen, dat eenige beschadi ging zat plaats vinden, mag men wel als vaststaand aannemen, dat de Amerikaansehe en de andere maatschappijen zich een be hoorlijke schadeloosstelling zullen weten te verzekeren. Immers, de regeering-Obregon heeft er wel het meeste belang bij goede vrienden met het buitenland, speciaal met Amerika te blijven en zeker nu Amerika daadwerkelijk de regeering Obregon met wa penen en munitie helpt. Hierin is een bewijs gelegen, dat Amerika de huidige regeering niet alleen formeel, maar ook actief erkent en het voor de rust van het land wensche- lijk acht, dat een einde dient te komen aan den hinnenlandschen strijd. Overigens heeft de fondsenhandel nog zc-er weinig blijk gegeven, dat zij de toe komst der petroleumindustrie donker inziet. Weliswaar heeft er te New-York eenige re actie in oliewaarden plaats gehad, doch deze is op rekening te stellen van het feit, dat de Amerikaansehe Senaat een onderzoek heeft gelast naar het verleenen van concessies op de rcserve-olielerreinen der oorlogsvloot, waarbij men mogelijkerwijze eenig nadeel vreest voor de eventueel daarbij betrokken maatschappijen. Over het algemeen heeft de internationale londsenhandel deze week weinig le beteeke- nen gehad. Zoowel te Parijs als te Berlijn en le Londen, viel een afwachtende houding waar te nemen. Gedurende de afgeloopen dagen heelt de inschrijving opengestaan van 100 millioen gulden schatkistbiljetten, welke inschrijving blijkens het behaalde bedrag van 80 mil lioen niet aan de verwachtingen onzer re geering heeft voldaan. Het eigenaardige is dat deze direct aan het publiek is aange boden, met voorbijgaan van de groote geld- insütulen. De Nederlandsche Bank kwam vanzelfsprekend hiervoor niet in aanmer king omdat onze centraio bank steeds ge weigerd heeft aan dergelijke transacties deel te nemen uithoofde van het verwekken van inflaterische koopkracht Het feit echter, dat ook het publiek zich in beperkte mate voor deze inschrijving heelt geïnteresseerd, waarhij ten slotte toch ook wel dc banken eene rol als inschrijver zul- lcn hebben gedeeld, bewijst ontegenzegge- lijk de beperktheid van karakter van enze geldmarkt. Reeds op 20 December j.l. werd een bedrag van 115 millioen schatkistbiljet ten aangeboden, met het resultaat dat hier van slechts 80 millioen werd geplaatst. Men kon toen het resultaat toeschrijven aan de eischen der jaarwisseling, echter was het reeds in December bijkans zeker dat er an dere factoren in hel spel moesten zijn. Afge zien van het gevoelsmoment, dat velen weerhouden heeft in te Schrijven, geldt voor toen en thans als de voornaamste oorzaak, de terugvloeiing van vTeemde gelden naar hun oorspronkelijk domicilie, waardoor de hier aanwezige gulden-saldi, aanmerkelijk zijn verminderd. Immers, er is steeds minder reden voor het hier te lande aanwezige Duitsche kapitaal om hier werkeloos le ren- deeren, nu in Duitschland het betaalmiddel voortdurend waardevaster wordt, waardoor de rendementskansen van in dc productie belegd kapitaal, aanzienlijk stijgt. Inlussehen is dc mislukking dezer regeeringsuitgifte een Ic-eken, dat tot nadenken stemt en dat een aanwijzing le meer is voor de veranderde toestanden van onze geldmarkt Een verder feit dat tol nadenken stemt is de nieuwe verhooging der Ned. Bank. Met ingang van 24 dezer. Het wisseldisconto wordt gebracht op 5 pet.;, het promessedis- conlo op 5en de beleeningsrente van bin nen- en builenlandsche effecten resp. op 5'/» en 6 pet., terwijl de rente op voorschot ten in rekening-courant G'/j pet. zal bedra gen. Do oorzaak van deze disconto-verhoo ging die overigens in het geheel niet on verwacht kwam moet vooreerst gezocht worden in de stroeve houding van do geld. markt. De hooge notcering van prolongatie- gelden in den laatsten tijd wees reeds hier op. Nu de renleslandaard in New York l en le Zürich 4 pet is, zal de disccetoverhoa- ging ongetwijfeld een aantrekken van vrewmij kapitaal tot gevolg hebben. Eechter mag te, vens worden verwacht, dat de laag-renter.dq geldcentra thans eveneens lot verhocging van het rentetype zullen overgaan, teneinde te beletten dat al te veel kapitaal naar hoq. ger renter.de markten afvloeit. De deviesenhandcl gaf in den loop del jongste berichten weinig bijzonders le zien. Marken konden verder noteeren in verband met de ontwikkeling der economische situa tie en de toenemejide stabiliteit van het nieuwe betaalmiddel. New-York wist zich cp zijn hoog peil van 2,69 a 2,70 vrij we! le handhaven. Londen daarentegen brokkelde min of meer af en gaf een lagere noteering lo zien. Francs konden zich ondanks de ge nomen beschermingsmaatregelen slechts met moc-itc handhaven. De neiging tot dalen rs evenwel nog in sterke mate aanwezig het geen wel blijkt uit het verschil van hef koersverloop van verleden en deze week. Al leen de fluctuaties zijn wat minder uitcen- loopend. De Belgische franc noteerde even eens iets lager. YYeenen noteert thans 38 381/» per 10.000 Kronen. Een lsngzamen, maar des te gekere ycrbeteringl Londen Berlija Parijs Brussel New-York 18 Jan, 11,42'A 0,63 12,30 11,15 2,69 V' 25 Jan. 11,38'/« 0,64 12,02 V» 10,90 2.70 Op de locale fondsenmarkt Irokken in dei achlcr ons liggende berichlsperiode de mees te aandacht petroleurowaarden die ook tei Londen zeer gunstig gedisponeerd waren. Van de onlusten in Mexico trekt men ziet) weinig aan cn men beschouwt de situatie eerder gunstig dan ongunstig. In overeen stemming niet Londen heeft de vraag zicS voor de hoofdsoorten verder kunnen ontwik kelen. In het algemeen was de stemming ieOj minder opgewekt dan verleden week, het geen als een natuurlijk reactieverschijnsel kan worden beschouwd op de spontanö kooplust in de eerste dagen van het nieuwe jaar. De goede kansen gelegen in de ver schillende aandeelcn, heeft het publiek zicfi door aankoop vrijwel verzekerd, zoodaj men thans een afwachtende houding aan neemt. Thans komen de minder courante soorten naar voren, wegens hun, over hel geheel genomen, nog laag prijsniveau. Suikenvaarden en Tabakken waren prijs houdend ofschoon de affaire niet zooveel te beteekencn had. Rubbers waren kalm ge stemd. De berichten omlrent een verder® uitwerking der restrictie-plannen had wei nig of geen invloed. Trouwens men is hier mede al zoo dikwijls bedrogen, dat men thans de gebeurtenissen inderdaad wil al- wachten. Redjang Lebong en Maxwellwaardea trokken iels meerdere belangstelling. Geld op prolon-alie noteerde afgw- loopen week 4*/* a 5 pCt. i - 18 Jan. 25 Jan. 6 pCt. Nederland 1922 5 pCt. Nederland 1918 4'/' pCt. Nederland 191G 6 pCt. Nederl.-Indié 1919 Amsterdam.sche Bank Koloniale Bank Ned. Ilandel-Mij. Philips Gloeilampen Jurgens gew. aand. Cultuur-Mij. Vorstenlanden Compania Mere. Argenlinia Ilandelsver. Amsterdam Javaselie Cultuur-Mij. Koninklijke Olies Geconsolideerde Petroleum Amsterdam Rubber Koloniale Rubber Holland-Amerika-Lij'n Mij. „Nederland" Scheepvaarl-Ur.ie Deli Mij. Seneaibah Tabaks-Mij. ■1 pCt. Atchison Alg. Hyp. Union Pacific aand. Betaalbaarstellingen: Anaconda Copper Mining Cy. div. 37 mef f 19,80. Cleveland Cincinalti Ry. Cy. 35 mef 126,50. Pacific Oil Cy. 5 met f26,50. i,j Chesepeake Ohio Ry. 51 met f 52,70, j Cultuur Mij. Indragiri 3 met 180. Burgers Rijwiel en Fabr. 27 met f 100, 99% OSH 87% S7H» SGjjJ 85»; 96'f„ 95H 120»- 123»; 188»; 187 130}; 138J4 234}; 280 72»; 71H 195». 187 21?.; 22»; 493 494 382H 380 420»; 440»; 200X 215 155»; 157»; 113}; 114»; 109»; 111 153}; lóOïi 125?; 125 H 326H 338}; 287}; 297»; 96 96»; i4t»; 141 theor. cn prakt van bekwaam llusious. Br, met cond. onder No. 465a Bureau van dit Blad, Jongens-Schooliaarzen - f2.50 Heeren Dcttines f3.50 L VAN ESCH Wz. Donkersfeeg 5 f>781 Uit «le hand ic koop met ruim 1G II.A. land, gemengd bedrijf, met ruime stalling voor vee, paarden en varkens, gelegen onder gem. Alphen nabij Wouhrugge en te aanvaarden na overeen te komen conditie. Te bevragen by Th. J. ZOMER, by Wou- brngge. 6756 Te koop aangeboden, een goed onderhouden gepolitoerd Mnlionio Dagalyks te bezichtigen by G. KKOU WEL, Huize,, Nancy" Sassonheim. 6763 Ter overname aangeboden in Kruidenierswaren en aan verwante artikelen welke een goed bestaan oplevert, cen trum stad, zonder woningruil. Br. Bur. v. d. Blad No. 0666a. TE HUUR, te Oegstgcest, bevattende: Suite met Serre, ruime Keuken, Zijkamertje, Kelder, benevens Kamer op de bovenverdieping. Huurprijs f 400.en f14.waterleiding. Dagelijks te bevragen van 12 en na 6 uur. Wilhelmina- park 32, Oegstgeest. 6787 Zondag 27 Januari a.s. 's avonds 8-10 uur En de DANS-ACADEMIE S. P. WIEL9NGA Nieuwe Rijn 28 6762 wil gaan wonen, vervoege 2ich De Kempenaerstraat 52a al daar. Waar verschillende tee- keningen ter inzage liggen, cn verschillende plannen worden gemaakt voor het bouwen van Hecren- en Burgerwoonhuizen. Alle verdere inlichtingen wor den gaarne verstrekt. 0583a P. B. ERADUS. 0iaSiS@ 6769 (Eternit) grijs en rood liij groote en Kleine hoeveemeid. In diverse afmetingen. Naamt. Venn. 6328 wordt er thans geheven van vaartuigen, welke ter reparatie komen aan de Scheepswerf met Motor reparatie-Inrichting van TE LEIDEN UTRECHTSCHE JAAGPAD. 475a dlllllllllllllil)lHll!illliiililli:illl<Eëg5J3EHBE esjzailllliniiiillilinilllllllllillllllllllj KATOEN alle kleuren «I SC versterkte voelen RESTANTEN KATOEN EN ZIJDENFLOR -20 Ec alle kleuren PRIMA MACCO zwart m PR. ZIJDENFLOR - effen en a jour gestreept Kc alle kleuren ZUIVr R WOL iwartöE' en modekleuren... 1.45 v w WOLLEN RIJIK0USEM, <925 moderne kleuren.. 1.75 KAMISOLES - prima katoen'VW KAMISOLES met f O.i HEMDENA haakte pas0.60 Sö TRIKOT HEMDEN45 Sc maat 4 10 Stijging per 2 maUn KATOENEN KOM- ...1.05 KAMI WOLLEN SOLES... IDEM, met smalle *8^5 schouders WOLLEN HEMDEN <855 maat 4B— 15 stijging per maat «786

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 10