Be Onzichtbare Hand. No. 19594. LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 24 Januari. Tweede Blad. Anno 1924. A TWEEDE KAMER. FEUILLETON. GEMENGD NIEUWS. UIT DE RIJNSTREEK. j, (Vervolg van gisteren), Interpellatie Westerman. \0e heer KERSTEN (St. Ger. Partij) is er |»oor dat de vrouw in het huisgezin blijft ge lijk Gods woord wenscht. Hij is dus voor elk pntslag. De Minister van Justitie, de heer HEEMS KERK zegt dat de motie-Groeneweg niet 'duidelijk is, aangezien de geldende regeling juist de nieuwe is. Men moet oppassen dat jnen zich niet begeeft in een net van casui- aliek, en het lijkt spr. dat de heer Dressel- huys juist dat net wil ingaan. Indien de Re geering dat deed, dan vloog zij zelf in het Bet en daarvan houdt spr. in de Kamer niet. Het eenige middel is dat men categorieën maakt waaraan men houvast heeft. Mej. .Oroenewcg wil juist deze categorie laten val len en daarmede kan hij zich niet vereeni- gen. Het gevolg daarvan zou zijn dat de jon geren in de eerste plaats worden getroffen en dat is juist haar bedoeling niet. De Minister van Waterstaat v. SWAAY lou wel wenschen dat alle vrouwen op haar tijd een goeden man kregen die een goede kostwinner was (Gelach). Verschillende gc- yallen die genoer-.d zijn van onbillijkheden zal spr. onderzoeken. Het overcompleet bij de P. T. T. is ontstaan door de aanwerving in de drukke oorlogsjaren en door de arbeids- lijdverlenging. Mej. WESTERMAN (V.B.l dupliceert. Zij betoogt dat onbillijkheden zijn te vree- Zen indien naar het vermeende kostwinner schap niet voldoende onderzoek wordt ge daan. Daarna handhaaft zij haar motie. De .Voorstelling, die de Minister geeft, geeft niet genoeg zekerheid. De Commissie-Schepel echt zij niet voldoende geoutilleerd om al les te onderzoeken Ten slotte stelt zij een tweede motie voor waarin zij wil uitspreken dat het gehuwd zijn eener ambtenares niet als zoodanig een reden van ontslag mag zijn en waarin zij de Regeering verzoekt van haar voornemen af te zien. Deze motie zal op een nader te bepalen dag worden behandeld. De motie-Westerman, luidende: De Kamer noodigt de Regeering uit, om het door den Minister van Justitie voorgestelde „benefiet yan den twijfel" ten aanzien van de ambte nares-kostwinner aldus toe te passen, dat do gehuwde ambtenares, welke beweert kost winner te zijn, niet door de administratie zal .worden ontslagen zonder dat het advies van een onpartijdige commissie is ingewonnen; wordt verworpen met 50 tegen 28 stem- |nen. Tegen de rechterzijde en de heer Braat en Jnej. van Dorp. De motie-Groeneweg, luidende: De Kamer, van oordeel, dat er geen reden bestaal af le wijken van de aanvankelijk vastgestelde regeling in zake ontslag wegens overcom pleet v .:i Rijksambtenaren, gaat over tot de orde van den dag; wordt verworpen met 62 tegen 26. Tegen de rechterzijde, mej. van Dorp en de hoeren Braat, Bierema, Gerritsen. Indische belastingen. Aan de orde zijn de navolgende ontwerpen: Wetsontwerp wijziging en aanvulling van de begrooting van middelen van Ned.-Indië ,voor 1923 (Verlenging van de productenbe lasting voor 1923 en invoering van een aard- ;oliebelasling voor dat jaar). Wetsontwerpen nadere wijziging een aan vulling van de Indische Tariefwct, enz. De algemecne beschouwingen worden ge opend. De heer IJZERMAN (S. D.) betoogt, dat liet verzet tegen deze ontwerpen wordt vast gehaakt aan de slechte tijden. Altijd als de fiscus geld wil hebben beroept men zich op de malaise. Tegen deze ontwerpen is veel verzet gekomen ,al is het niet van een volks massa. Hij meent, dat dit misplaatst is en herinnert aan de welwillendheid waarmede deze minister aanvankelijk door de Indische industricelen is toegejuicht. Thans wordt hij verguisd, ten onrechte meent hij. De heeren doen alsof zij slachtoffers van den fiscus zijn. Uitvoerig gaat spr. de positie der be drijven na. De bestuurders der bedrijven Door DOUGLAS VALENTlNE. Schrijver van „De man met den Klompvoet".. Geautoriseerde vertaling van W. E. P. (Nadruk verboden). 2G) „Waar heb ik die vrouw eer gezienl" Vroeg Barbara zichzelf af, terwijl zij de ka mer doorliep naar de kachel, om zich te warmen. Het gezicht van die vrouw scheen 'haar toe verbonden te zijn geweest aan iets onaangenaams, iets, waar zij liever niet aan denken wilde. Plotseling ging haar een licht op. Wel, het was Een schelle kreet verbrak haar overpein zingen. Snel draaide Barbara zich om en zag, dat Nur-el-Din midden in de kamer stond. Zij was het toonbeeld vap hartstoch telijke woede; haar heele lichaam trilde, de neusvleugels waren wijd open gesperd, haar Dogen schoten vonken cn zij wees met be- yenden vinger naar Barbara. „Ah! misérablel" schreeuwde zij met een Stem, die verstikt was van woede, „ah misé rablel Te voilé, enfin!" Barbara sloeg de schrik om het hart. NVaarheen zij »ok ging, overal scheen die vreeselijke tragedie van den moord op haar vader haar te vervolgen. En nu was Nur-el- Din gekomen, om baar verwijten te maken, dat zij het haar toevertrouwde kleinood had verloren. „Nur-el-Din". stamelde hel meisje met een door tranen verstikte stem» winden zich z? i. te veel op over deze belas tingen en daardoor zijn hun gegevens niet altijd te controleexen. De vergadering wordt verdaagd lot heden één uur. De Haagsohe politie heeft zich verdienstelijk gemaakt door de aan dacht der autoriteiten te vestigen op een kwaad, dat roetjes-aan een ontstellenden, omvang aanneemt, en waarvan een meer stelselmatige bestrijding noodzakelijk wordt nl. het gevaar der ratten. Groote sohade brengen deze knaagdieren toe, vooral aan de fundeeringswerken van woningen en gebouwen. Dr. Boland, directeur van den Geneeskundigen Dienst, meent het bedrag van de schade voor Den Haag veilig op een half milliocn 'sjaars to kunnen ra men. Dr. Boland concludeert terecht dat er alle aanleiding bestaat met kracht van do bestrijding werk to maken. Het vangen en docrden der dieren is, .ooral wanneer dit eenigszins systematisch geschiedt, zonder twijfel een nuttige maatregelmaar daar naast is het algemeen gebruik van vergift en ook van het rattenserum niet steeds zonrer bedenking. Yeel meer succes is dan ook, naar het oordeel van dr. Boland, te verwachten van de stelselmatige verbete ring aan en om wonmgen, oudere gebou wen, opstallen, e.d., van het zooveel mo gelijk wegsluiten van alle eetbare zaken, waardoor het voortbestaan en de voort planting bemoeilijtt wordt. De sohoener Annie M. Par ker", thuis behoorende te St.-Jol^p, op New-Foundland, welks bemanning te Rot terdam door het stoomschip „Grootendijk", van de Holland-Amerika-lijn, is aange- biacht, ia den llden December van Oporto vertrokken. Elf dagen later werd iemand van de bemanning ziek. Toen de sohoener in den Atlantischen Oceaan in nood ver keerde, is zijn bemanning, bestaande uit zes man, gored door de ,,Grootondijk". Aan boord van dit schip is de stuurman van de Annie M. Parker" gestorven. Drie van de overige vijf schipbreukelingen zijn nu lijdende aan pokken. Eén hunner is bijna hersteld. Deze drie personen zijn naar de pokkenbarak aan de Waalhaven overgebracht. De beide anderen zijn opge nomen in de observatieinriohting aan den Schiedamsohemdijk. De geheele bemanning van de „Grootendïjk", ongeveer <10 man, is ingeënt en ook naar de observatie-in richting gegaan. Alle verblijven van de „Grootendijk", die aan paal 10 in de Maas haven ligt, worden ontsmet. Het schip, dat niet op stroom gelost kan worden, zal waarschijnlijk worden gelost in de Rijnha ven. De 150 bootwerkers, die bij de lossing dienst zullen doen, worden eerst ingeënt. Gistermiddagisophefevlieg- terrein aan de Waalhaven te Rotterdam, een vliegtuig, dat even te voren uit Parijs was aangekomen, toen het naar Amster dam zou vertrekken, vermoedelijk door de drassigheid van het veld, omgeslagen. Do schroef van het vliegtuig brak en de motor werd eenigszins beschadigd. Do bestuur der en een passagier, die geen letsel heb ben gekregen, zijn met een ander vliegtuig naar Amsterdam gegaan. D e 63-j a r i g o H. J. W., verpleeg de in het gemeentelijk tehuis voor ouden van dagen to Rotterdam, struikelde gister avond bij het verlaten van een huis in de Mauritsstraat aldaar. Hij viel en werd door eon juist voorbijrijd enden vrachtauto overreden. Met een gebroken sokedel is is hij naar het ziekenhuis gebracht. Bij aankomst aldaar was hij reeds overleden. Naar wij vernemen bedraagt de maandelijkecke opbrenerst van do entree, welke sinds cenigen tijd in het Rijksmu seum te Amsterdam wordt geheven, gemid deld f 1000, welk bedrag, wanneer do zo mermaanden komen, nog belangrijk zal stijgen. Het bedrag komt niet ten bate van het Rijksmuseum, dooh is bestemd voor do schatkist. Met het oog op den zorglijken „Waar is hel? Waar is het zilveren doosje, dat ik je in bewaring gaf? Antwoord mij. Mais réponds done, canaille!" Woedend stampte de danseres met haar voet op den grond en kwam dreigend op Barbara af. Een kleine man met een vaalgeel gelaat kwam snel le voorschijn uit de smalle deur, dio naar de „bar" voerde, en stond een oogenblik hulpeloos het tooneel aan te zien. Mannen weten nooit wat le doen, wanneer vrouwen aan het twisten zijn. Nur-el-Din beet hem een bevel toe in een taal, die Barbara niet kende. Het klonk zoo iets als Russisch. De man draaide zich om en deed de deur van den kelder op slot, stapte toen snel de kamer door en grendelde de buitendeur. Barbara voelde de bedreiging, die in deze daad lag, en zij voelde zich sterker, Zij deinsde niet langer terug, maar stond recht op en wachtte kalm, dat de danseres op haar af zou komen. „Het doosje, dat u mij gaf," zei ze kalm, „werd mij ontstolen door dengene, die die mijn vader vermoordde 1" Nur-el-Din barstte uit in een kwaadaardig gelach. „En jij?" riep ze. „Jij bent zeker hier om het aan mij terug te verkoopen, niet? Of om je bloedgeld van je handlanger te krijgen? Nou... wat van beide?" Toen begaf Barbara's zelfbehcersching haar. „Hoe durft u dal zeggen? Hoe durft u!" riep zij, in tranen uitbarstend; „als dat ellendige doosje, dat u mij in bewaring gaf, de oorzaak was, dat ik den besten vriend verloor, dien ik ooit heb gehad!" Nur-el-Din keek met haar door harts tocht verwrongen gelaat Barbara vlak in toestand van 's landsfinancien is er dan ook, naar ons van goed ingelichte zijde medegedeeld werd, weinig kana op dat do pogingen, welke het Amsterdamsche ge meentebestuur zou aanwenden om op en kele dagen het Rijksmuseum kosteloos open gesteld te krijgen, succes zullen hebben. („Tel/9 De beide Ufcrechtsche metaal bewerkers, die in verband met don moord to Culemborg. to Tiel in het huis van be waring zaten, zijn gisteren naar Utreoht overgebraoht. in verband met een tegen hen geopende instructie inzake de inbraak aan de Croeselaan aldaar. In. den Rijn, voor Arnhem, is gistermiddag de motorboot „Wilhelmina", afkomstig, van Amsterdam, geladen met sinaasappelen en bestemd voor een han delaar te Arnhem, door aanvaring met een aanlegboot gezonken. De opvarenden wisten zich te redden. De verzending van oesters uit Zeeland naar Duitsckland, die sinds een paar jaar geheel stilstond, is dezer dagen weer geopend. Do invoer is niet lan ger verboden. Als monsters zijn reeds een 20.000 stuks verzonden. Het parket uit Maastricht heeft Dinsdag to Nieuwenhagerheide gem. Nieuwenhagen het lijkje van een halfjarig kind doen opgraven. Bij do lijkschouwing zouden, naar de „Limb. Koerier" verneemt, verschijnselen geconstateerd zijn, welke cr op wijzen, dat do dood zou veroorzaakt zijn door vergiftiging of te wijten zou zijn aan mishandeling. Als verdacht de vermoe delijke dader te zijn, is iemand aangehou den. Do „Yoreeniging van Noord- Brabantsche en Liraburgsche Gemeenten voor Gemeenschappelijke Filmkeuring", waarbij ziob achttien gemeenten in het Zuiden hebben aangesloten, had o.m. be paald, dat met ingang van 1 Februari in de aangesloten gemeente alleen de dtoor de Yereeniging goedgekeurde of de vroe ger door de Yereeniging „Voor Eer en Deugd" toegelaten films vertoond zouden mogen worden en dat voor de keuring der films door do filmverhuurders een bepaald tarief zou moeten worden betaald. Vertegenwoordigers van den Ned. Bios coop-Bond hebben hun bedenkingen tegen deze bepalingen kenbaar gemaakt en het resultaat van de gevoerde besprekingen is geweest, dat overwogen zou worden het overgangstijdperk van 1 Februari tot 1 Juni te verlengen, teneinde de filmver huurders in de gelegenheid te stellen een groot aantal films in voorraad te laten keuren. Tegen het vastgesteld tarief voor keuringsloon schijnen do filmverhuurders hun bedenkingen to hebben gehandhaafd. Naar het V.-D.-bureau thans mededeelt, is in een dezer dagen gehouden vergade ring van de Bedrijtsaf de-el in g Filmverhuur ders van den Ned. Bioscrjop-Bond besloten wel de films aan do Zuidelijke Keuring onderwerpen, maar principieel bezwaar te maken tegen het afwentelen van de keu ringskosten op het bioscoopbedrijf. Mooht er omtrent de betalingskwestie geen over eenstemming bereikt worden dan zullen de filmverhuurders geen films meer naar de aohfcfcien aangesloten gemeenten zenden, zoo dat dan in deze gemeent en geen film- Vertooningen meer gegeven kunnen wor den. Goed bedacht. Een Evan gelist, wien het aan het hart ging, dat hij bijna steeds voor leege banken sprak, zei, dat hij den volgenden Zondag zou spreken over een opzienwekkende zaak, die in een der eerste familiën had plaats gehad. Den volgenden Zondag was de zaal stampvol cn hij sprak overAdam en Eva. 0 BUITENLANDSCH GEMENGD. Tengevolge van de hevige regens van do laatst-e dagen en het wegdooien van de sneeuw in de dalen zijn de Maas cn de Sam- bre sterk gewassen. Zij staan 3 M. boven winterpeil. De Sambre is buiten haar oevers het gezicht. Zij sprak heel vlug Fransch, met zachte, dreigende stem. „Denk je, dal ik me door al dat comedie- spcl om den tuin laai leiden? Denk je, dat ik de waarde niet ken van het kleinood, dal ik, dwaas genoeg, aan jou in bewaring gaf? Grand Dieu. Ik moet wel gek geweest zijn, er niet aan tc denken, dat geen vrouw be stand kon zijn tegen den prijs, dien zij er voor zouden willen betalen! En dan te den ken, wat ik er voor in de waagschaal heb gesteld. Zou al mijn opoffering tevergeefs geweest zijn?" Ilaar stem werd smeekend en de tranen kwamen haar id de oogen. Haar stemming was veranderd Zij begon tc vleien. „Kom, ma petite, je zult mij helpen mijn doosje terug te krijgen, n'est-ce-pas? Je zult zien, dat ik edelmoedig ben. Ik ben rijk; ik heb veel overgespaard. Ik kan Barbara hield haar hand in de hoogte en duwde de danseres van zich af. „Na wat u vanavond tegen mij gezegd heeft", ze ze. „zou ik u uw doosje niet te ruggeven; zelfs al had ik hel." Zij wendde zich tot den man. „Wilt u me den weg wijzen naar het naastbijzijnde station?" vroeg zij, „en wees zoo goed die deur open te doen!" De man keek Nur-el-Din vragend aan, en deze zei een paar woorden tot hem in de taal, die zij ook eer tegen hem gebezigd had. Toen riep zij tot Barbara: „Jij blijft hier nel zoo lang lot je me ver teld hebt, wat je met de doos hebt gedaan!" Barbara had zich tot de danseres ge wend, toen deze sprak, zoodat zij niet be merkt had, dat de man stil naderbij was ge slopen. Voordat zij kon schreeuwen, of zich verdedigen, werd een hand zoo groot als een spade over haar mond gelegd, zij werd getreden tusschen Charleroi or Namen en heeft de velden en verschillende dorps buurten blank getet. De Maas staat te Namen op de kaden. De scheepvaart is tot Luik too gestremd. Het Ibaliaansobe ministerie van marine heeft aan den Fransohen marine-at taoüé te Rome medegedeold, dat visschors ten O. van Kaap San Marco een Fransche vlag hebben gevonden, waarin eenige brandga ten waren. Dit is waarsohijnlijk de vlag van de Dixmude geweest. Een sEatistious in dienst van een Yeree niging van lakenfabrikanten en meubelma kers heeft onlangs de verklaring afgelegd dat de Amerikanen verzot zijn geraakt op het verkoopsysteem op afbetaling. De meeste loontrekkers in de Unie hebben zegt deze man al voor jaren in de toe komst hun inkomen verpand. Uit een on derzoek was aan dezen statisticus gebleken, dat ofschoon er in de geheel© Ver. Staten slechts 4.000 000 personen zijn die in be lasting zijn aangeslagen voor inkomens bo ven do 5000 gulden er 14.000.000 auto's in gebruik zijn, w.o. 10.192.000 personen- of plezierauto's. Uit dit feit leidt deze statis ticus af, dat er in de Ver. Staten 6.000.000 lieden zijn, dio minder dan honderd gulden in de week inkomen hebben en een auto houdenop afbetaling. Acht Fransche vrouwen hebben het Le gioen van eer gekregen. Het zijn acht boe rinnen en alle acht hoofden van groote ge zinnen en zij zijn aldus onderscheiden om het schoone voorbeeld van moed en ijver, dat zij gegeven hebben toen zij, nadat zij haar man en haar oudste zonen in den oorlog verloren hadden, zelf het bedrijf heb ben voortgezet en daarbij haar kinderen op gevoed. De vereeniging van vreemdelingenverkeer te St. Moritz zendt aan de Duitsche bladen een langen brief om te protesteeren tegen de bewering, dat alle hotels in Zwitserland vol Duifschers zouden zijn. die hun geld daar verbrassen. Slechts 20 a 25 pCt., en niet 70 pCt., zooals beweerd is, van de te St. Moritz vertoevendo vreemdelingen zijn Duilschers. In de vijf eerste hotels der stad, waar 1700 gasten kunnen worden onderge bracht. logeeren slechts 115 Duitschers. De overige Duitsche gasten zijn in goedkoope hotels of pensions. Feest wordt le St. Moritz slechts bij hooge uitzondering gevierd. Met nieuwjaarsnacht was dit o.a. het geval. In hef algemeen gedragen de Duitschers te St. Moritz zich op rustige waardige wijze. Alkemade. Dinsdag had alhier ten Raadhuizo een conferentie plaats over de werkloosheidsbestrijding en waarbij waren uitgenoodigd de heer Folmer, directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzeke ring en arbeidsbemiddeling te 's-Graven- hage en het bestuur van de tuinderspa- troonsvereeniging „St. Benedictus". Do burgemeester die de conferentie leidde, gaf in een breedvoerig betoog weer hoe deze gemeente zich dacht productief werk te laten verrichten door werkloozen, n.l. door het dempen van slooten. De besprekingen hadden tot resultaat dat een onderzoek zal worden ingesteld naar de totale kosten van slootdemping, zoodat de kosten per roe bekend worden. Na ontvangst van deze op gave zal door den directeur worden over wogen, welk gedeclto eventueel voor reke ning van het rijk en de gemeente worden genomen. Het is to hopen, dat deze plan nen, welke reeds ruim een jaar in de pen zijn, nu eindelijk eens verwezenlijkt zullen worden, want dit is in het belang van de werkloozen en dat der tuinders, daar eerst- genoemden aan het werk kunnen gesteld worden, en laatstgenoemden op billijke wijze kuuncn geraken tot aanwinning van land, hetwelk in verband met do uitbreiding van de plaats zoo broodnoodig is. We geloovea zeer zeker dat wanneer de tuinders naar recht en billijkheid zullen bijdragen orn tot demping over te gaan, we wellicht in de goede richting zullen komen. met ijzeren greep vastgehouden en de gelag kamer half uitgesleept, half uilgedragen door de smalle deur tegenover den hoofd ingang. De deur sloeg met een pang achter hem dicht en Barbara was in het duister. Zij werd een hoek omgeduwd en toen een trap af naar een soort van kelder, die naar voch tig stroo rook. Toen werd de hand op haar mond even losgelaten, maar voordat zij iels meer had kunnen uiten dan een gesmoor- den kreet, stopte de man een zakdoek in haar mond, zoodat zij niet spreken kon. Toen bond hij haar handen en voeten samen met een paar dunne touwen, die haar pol sen afschuwelijk pijn deden. Hij scheen in donker te kunnen zien, want hoewel het ge heel duister wa3 in den kelder, deed hij alles even gauw en handig. Barbara voelde hoe zij opgetild werd en neergezet op een bundel stroo Een oogenblik later hoorde zij den zwaren voetstap van den man op de trap, toen een smak van de trapdeur, die dichtviel, en het geluid van een grendel. Toen verloor Barbara haar bewustzijn. HOOFDSTUK XV. Mr. Beliward wordt aan de telefoon geroepen. Een kloppeD op de deur van de biblio theek wekte Desmond uit zijn overpeinzin gen. Hij haastte zich de deelen van Sha kespeare op hun plaats te zetten en alles weer in den oorspronkel ijken toestand terug te brengen. Toen ging hij naar de deur en opende die. Oude Martha stond in de gang. „Alsjeblieft, meneer", zei ze hijgend, „de dokter is er!" „O", zei Desmond eenigszins in verle genheid, „welke dokter!" Leiderdorp. Gemeenteraad. De vergadering wordt met gebed geopend. De Voorzitter zegt, dat het hem een be hoefte is van deze plaats een woord te wij den aan de nagedachtenis van hen. die kort geleden aan de gemeente zijn komen te ont vallen, die steeds haar belangen op aange name en zeer lofwaardige wijze hebben ge diend de heer J. van Leeuwen, als wet houder der gemeente de heer L. W. van Giessen, als ontvanger, welke functie hij ge durende 22 jaren met groote nauwgezetheid heeft waargenomen, en de heer A. Vrome- steijn, die werkzaam was aan de brandweer. Hun nagedachtenis zal sleeds bij hem, en naar hij vertrouwt ook bij de leden, in dank bare herinnering blijven. Daarna werden de notulen der vorige ver-* gadering gelezen en goedgekeurd. Wordt ter tafel gebracht en gelezen 1. Een schrijven van B. en W. van Zoe- terwoude en een van het gemeentebestuur van Werkendam, met verzoek te willen me dewerken aan de pogingen, die worden aan gewend om wijziging der Middelbaar- en Hooger Onderwijswet le verkrijgen, in dien zin, dat de financiecle lasten, welke dozo wellen leggen op de buitengemeenten, daar door worden verminderd. B. en W. stellen voor, overeenkomstig een reeds vroeger ge--, nomen besluit, daarop niet in le gaan. Aldus besloten. 2. Een missive van Gcd. Staten houdende mededeeling, dat zij hun beslissing op do bu grooting hebben verdaagd met machtiging tot het doen van uilgaven uit de posten der begrooting tot de helft dep aangevraagde sommen en tot het ontvangen van alle daar in geraamde inkomsten. 3. Een staat van werkzaamheden door den Keuringsdienst van Waren in deze gemeente verricht gedurende het jaar 1923. 4. Een missive, ten geleide van de Koe ninklijk goedgekeurde verordening op de hef fing van 50 opcenten op dc Personeele Be lasting, alsmede de heffing van f 3 bedrijfs belasting per arbeider. 5. Idem, waarbij Koninklijk goedgekeurd wordt teruggezonden de verordening tot hef fing van 100 opcenten op de hoofdsom der Rijksi nkomstcnbeslasting. 6. Idem, ten geleide van de goedgekeurde wijziging der begrooting. 7. Een proces-verhaal van kasopneming ingevolge art. 118 der Gemeentewet, waar uit blijkt, dat boeken en kas in bewaring zijn genomen door B. en W. en dat in kas» aanwezig was cn moest zijn f 11.121781/». Tn verband met het overlijden van den ont vanger, deelt de Voorzitter mede, dat B. en W. lot waarnemend ontvanger hebben bo- noemd don heer B. G. Gorts, ambtenaar tci Secretarie dezer gemeente, die thans da voorgeschreven eeden aflegt. Van hel bestuur van de Yereeniging voor Christelijk Lager en M. U. L. O. en Bewaar school alhier, is een verzoek ingekomen om een voorschot van f 515 op de gemeentelijke vergoeding, bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijswet 1920, over het jaar 1924. Be sloten wordt dit voorschot le verleenen. Aan de orde is nu de wijziging der be- grooting van 1923. In verband met de doot de gemeente verschuldigde bijdrage in do kosten van Middelbaar Nijverheidsonderwijs wordt een nieuwe post op de begrooling in gesteld, terwijl, wegens meerdere uilgaven voor de straatverlichting er branden thans 69 lantarens de betrokken post wordt ver hoogd. Thans is aan de orde vaststelling van da verordening op de heffing en invordering van schoolgeld. De Voorzitter leest de door B en W. ontworpen verordening voor. De heer Klaver stelt voor do 1ste en 2de klasse te laten vervallen, omdat de personen, welke in die beide klassen vallen, niet in staat geacht kunnen worden het schoolgeld tc betalen, en do klassen tusschen f 1000 tot en met f 4500 elk met 5 ets. te verlagen, en die tusschen f 4500 tot en met f 8000 elk met 10 ets. le verhoogen. De heer A. van Leeuwen is legen weg lating der beide klassen, omdat die men- schen daarmede voor het hoofd zouden ge- stooten worden. Wethouder De Bruync is er in principe, tegen om maar zoo weinig mogelijk te be talen hij acht het een eerste plicht van een ouder om iets tc helpen bijdragen in dc kos- ,,'t Is niet dr. Ilaines uit hel dorp, meneer Beliward", zei de huishoudster; „het is cctt meneer uit Londen 1" Toen herinnerde Desmond zich Crooks be lofte hem op te zoeken en hij vermoedde, dat het Crook wol zou wezen. Ilij vroeg Martha den dokter binnen te laten cn vooï twee personen thee le brengen. Desmonds veronderstelling was juist. De oude vouw liet Crook binnen, die er als een eerbiedwaardig doktor uitzag; van zijn glimmenden hoogen hoed af tot zijn keurige slobkousen toe droeg zijn geheele kleeding het stempel van gekocht te zijn in rle eerste winkels van Harley Street. In zijn hand droeg hij een kleine, zwarte reistasch. „Wel", zei hij, Desmond aanziende, „boa voelen we ons vandaag? Die kou-vattingen zijn lastige dingen om weer af te komen, mijn waarde heer!" „Och, schei uil", gromde Desmond, die niet in de stemming was om te schertsen. „Stem geneigd tot heeschheid", zei Crook, zijn hoed en tasch op een stoel zettend, „we zullen moeten passen op de luchtpijpen! We zijn niet zoo jong meer als vroeger!" „Houd nu maar op met al die koekebak, Cruok!" heet Desmond hem nijdig toe. „Stem lijkt naar niets", antwoordde Crook, hem kalm door zijn lorgnet opne mend. „Werkelijk, majoor meneer Beli ward moest ik eigenlijk zeggen u moet u meer moeite geven. U spreekt net tegen mij alsof ik een Engelschc soldaat was. Tut, tut, dat kan zoo niet, mijnheer! U moet veel dik ker praten, meer roet keelklank en de klile kers yeel meer open {Wordt vervolgd.) i

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5