Prijs 55 c.ts fto. 19590. LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 19 Januari. Derde Blad. Anno 1924* Brieven uit Berlijn. VOOR DE HUISVROUW. p) BUITENL. WEEKOVERZICHT. Steeds is het Fransdhe volk gepaaid met teb welbekende „Les Boches payeront (itout^3 't Was \x)or alles en nog wat de dooddoener, door regeering, parlement en Spers om 't hardst verkondigd. En het Frau- 'erih© volk sliep den slaap des rechtvaardi gen. Maar nu, wordt het plotseling wak ker geschrikt en vrij hardhandig ook. De daling van de franc nam zulke bedenke lijke vormon aan, dat de regeering opeens f in een paniek-stemming kwam en hals over kop allerlei maatregelen heeft voorgesteld i om het gevaar te bezweren. Er zal woest bezuinigd worden, geen nieuwe uitgaven (zullen plaats vinden, doet er niet toe waar- voor, de belastingen zullen over de heel© i linie met 20 pCt. stijgen enz. enz. Alle- I maal maatregelen, die een regeering nu i juist met do gunst en de recommandatie ,van het genus der kiezers plegen te bezor- gen. En in dit voorjaar moet de stembus nog wel spreken Alleen daaruit is al af ',io leiden, hoe hoog het water der regeering tïot den mond is gestegen. Frankrijk is in last. Het oude voorbeeld getrouw, poogt men de schuld voor het niet meer vertrou wen van het buitenland in de fr c op 'Duitsche cn andere machinaties te schui ven, maar of het Fransche volk, nu het ,eenmaal aan den lijve de gevolgen der ge- ivoerde politiek gaat voelen, niet zal willen fiien met eigen oogen? We nieenen, dat iiet daartoe langzamerhand thans wel zal 'komen en dat regeering en parlement, ;do sohuJd op elkaar werpend, eerlang hun !bol zullen moeten betalen voor heb gevoer- ï'de beleid Maar, zocals gezegd, de regeering van I Poincaré doet thans pogingen om de franc- 1'daling ongedaan te maken, althans verdere daling tegen te gaan. En ongetwijfeld zijn 'de getroffen maatregelen er op berekend, te komen tot een sluitende begrooting, *nlet van belang ontbloot. Doch zullen zij Du nog het gewensohto effect sorteeren, zullen zij het. geschokte vertrouwen kunnen herstellen? We aarzelen. En dit te meer, omdat het zoover is gekomen, dat beslist vaststaat, dat Duitschland vooreerst niets i zal betalen, dat in Engeiand en in Ame rika de neiging om tenminste rente te wil- ylen zien over het geleende geld al grooter wordt, dat in Frankrijk zelf liet aantal in dollars rekenende Fransehen geregeld toe neemt. Waar, tot overmaat van ramp dan Dog bijkomt, dat een oplossing van het grooto Europeesche probleem nog niet. di rect voor de deur staat, ook, al is de Com missie van Deskundigen dan bijeen en ham- werk begonnen. En niet genoeg kan her haald, dat alleen een bevredigende oplos sing voor allen van dit groot© Euro- pcescho probleem d© rust kan brengen, waarin de wereld zich kan en moet her stellen. Nauwelijks is het Fransche volk zegevic- Wend de „overwinning aan de Hoer" ge- Wld of de gevolgen daarvan voelt het in ix>rtotuioniuiie 1 een zeGr kwetsbar© plek voor dc mcnsch En bij dit alles dient gevoegd de legen- zin, die de gevoerde Fransche politiek Soveral heeft gewekt en tegen Frankrijk een algemeen wantrouwen in het leven^ heeft '.geroepen, dat nieuw voedsel vindt in het gebeurde in de Palts, waar de Franschen Itegen den zin der bevolking in, een sepa ratistische beweging hebben doen ontkete nen, waartoe zij, dat is gebleken uit aller lei documenten etc, systematisch de brand stof bij elkaar hebben gebracht. Het is een tastbaar bewijs te meer, hoezeer de Fran- Sche politiek hinkte op de twee niet met elkaar le rijmen gedachten van: schade vergoeding en vernietiging van liet Duitsche rijk. Hoezeer de Franschen zich van schuld zelf bewust zijn. blijkt overduidelijk daar uit, dat zij doodsbenauwd zijn voor ieder .'zc.fstandig onderzoek. Mgr. Testa heeft, /niet gediend van Fransche dwarskijkers, zijn onderzoek er aan gegeven, maar niet lalzoo de door Engeland gezonden „onder zoeker", de Münchensche consul-generaal CLive, die, naar we vermoeden, zelfs met Üen Franschen dwarskijker naast zich, wel genoeg zal hebben gezien cn gehoord. Dc falls belooft een strijdpunt van belang le worden tusschen Frankrijk en Engeland, (waarbij Frankrijk geheel alleen zal komen (te staan; zelfs verlaten door België. En re presailles als een Fransch onderzoek te Keulen naar separatisten-bestrijders zullen eerder de stemming helpen verbitteren dan verbeteren. Frankrijk komt in den hoek, waar de slagen zullen vallen Ook in Europa's Oosten verliest het terrein, daar de bestanddeelen der Kleine Entente te veel uiteenloopende belangen hebben om een lang samengaan le wettigen. Speciaal Roe menië en Polen maken hun verbindingen met Frankrijk losser, daar zij vreezen an ders alleen le zullen blijven slaan tegen over sovjet-Rusland, gezien de Slavische 'politiek van Zuid-Slavië en Tsjecho-Slo- wakije. Daarnevens regelde Zuid-Slavië echter onverwachts dc geschillen met Italië, een bewijs, dat Zuid-Slavië ook niet door dik en dun pro Fransch is. En, ten slotte. Frankrijk kan er thans op tekenen spoedig een Engelsche regeering tegenover zich le zullen vinden, die zich Zal willen zien gekend. De laatste twijfel is weggevallen nu Asquilli, de leider der libe rale partij, in het Lagerhuis heeft verklaard ie zullen stemmen voor de motie van wan trouwen in de r^-geering Baldwin door de iLabourparty bij monde van Clyncs gesteld en tevens de a.s. regeering van Mc Donald ials het ware inluidde. Wat behalve partij-belang Baldwin en l'de zijnen bewogen kan hebben nog te ko- ,men met een volledig regeeringsprogram, •een samenstel van allerlei, tot zelfs van 'liberalen en labour overgenomen denkbeel den, is ons een raadsel. Partijbelang dus /»ok al in Engeland tot het hoogste ressort 'doorgevoerd. i Gemakkelijk zal een regeering Mac Do- «ald het niet krijgen. In de eerste plaats zij geen meerderheid achter zich, zal |zij steeds den steun der liberalen moeten zoeken en vinden. Voorts komt zij waar schijnlijk oogenblikkelijk te slaan voor bin- nenlandsche moeilijkheden van den eersten rang als gevolg van onrust in dc arbeiders- wereld, waaruit zij voortkomt. Verder de regelingen met de Dominions en Egypte, waar Zagloel een reusachtige meerderheid heeft verworven voor zijn nationalistische politiek; Egypte, dat Engeland niet missen kan als lusscken-schakel met zijn Indisch bezitl En last not least al de buitcnlandsche vraagstukken na een periode, dat Engeland weinig in lel was 0 Gunstiger vooruitzichten - De reddende man. Het Duitschland met de hoog© valuta. Inven taris-uitverkoop. Bedelaars en dakloozen. Do hulpactie van het buitenland. Waar blijven de rijke Duitschers? Een nieuw operagebouw. Berlijn, begin Januari. Het nieuwe jaar, dat aan den horizon verschenen is, ziet ons Duitschers welis waar nog niet met een lachend gezicht, maar toch een beetje vriendelijker aan. 1923 heeft ens een lcelijke poets gebakken, heeft ons niets dan ellende en ongeluk ge bracht, misschien was het het hoogte punt van. verwarring en ontreddering, mis schien bezit 1924 de tooverstaf, die de vurig verlangde bevrijdende beweging brengt. Er is een man, die het verloren vertrou wen op de mogelijkheid van een betere toekomst hersteld heeft. Dat is do „Wah- rungskommissar" en nieuwe president van de rijksbank Dr. Hjalmar Schacht. Hij heeft met vaste hand aan de financieel© chaos tenminste voorloopig laten we hopen voor goed een. eind gemaakt en daarmee het fundament voor een herleving van het Duitsche economische leven ge legd. De kunstenaar, die dit wonder vol bracht, heeft een merkwaardiger levensloop achter den rug. Hij heeft oorspronkelijk literatuur, kunstgeschiedenis en philosofie gestudeerd en is bij dezelfde professoren van de Berlijnsche universiteit, die ook mijn leeraren waren, en in wier leerlingenschaar ik toentertijd de jongere vakgenoot kennen leerde, tot doctor in de pbilosophie gepro moveerd. Toen volgde hij, zonder dat hij of wij anderen de draagwijdte van deze gebeurtenissen vermoedden, de roep van het lot: hij werd bibliothecaris aan de Duitsche Bank. Spoedig daarop werd de bibliothecaris archivaris van het reusach tige bankinstituut. En na enkele jaren maakte hij van daar een sprong in de directie. Nooit hadden wij het voor moge lijk gehouden, dat uit den jongen „germa nist", die oorspronkelijk schrijver of docent aan een universiteit of professor wilde wor den, een groot vakman in liet financiewezen groeien zou, die Duitschland eenmaal zou redden. Men ziet, wat er al niet van een schrijver worden kan. Dr. Schacht heeft het klaar gespeeld, dat we in een handomdraaien van do laagste valuta d© hoogsto in de geheel© wereld gekregen hebben. Nu zijn d© vroegere ver houdingen omgekeerd. Tot nu toe vonden alle buitenlanders het in Berlijn „verruk kelijk goedkoop" —thans leeft do Berlijner in heb buitenland goedkooper dan thuis. In groot© scharen zijn de welgestelde bur gers van onze stad tegen Kerstmis naar Zwitserland gereisd, om de wintersport te beoefenen. De hotels daar zitten propvol Duitschers. Een van mijn vrienden, die bescheiden zijn wou en een. kleine ontspan- ningsreis in de Thüringsche bergen wildo maken, werd op weg naar het station door een kennis aangehouden, die tot hem zeide j,Donnerwetter, jij moet'rijk zijn, als je niet naar Sb.Moritz maar in Duitschland reist!" Plotseling is alles onderstboven ge keerd. Als bet zoo voortgaat, zullen volgens mijn bescheiden meening den volgenden zomer ook de Hollandsche badplaatsen de Duitsche bezoekers wederzien, die zich sinds tien jaren niet meer daarheen ge waagd hebben. We hebben weliswaar geen (goud in Duitschland, maar we hebben weer een op goudbasis berustende geldwaarde. Dat is het nieuwst© verbluffende verschijnsel in de geschiedenis van het geldwezen. Mephis- topheles, die in Goethe's Faust" het pa pieren geld uitvond, zou van nijd geel wor den over deze hekserij, zooals die nog nooit in do wereld vertoond is. Ik ben blij, dat ik geen koopman ben. De arme menschen breken er hun hoofd over, hoe zij hun prijzen in goud berekenen moeten. Aan den anderen kant spijt het me eehter, dat ik geen koopman ben. Want eensklaps is er in het publiek een reusachtige kooplust ontwaakt, en ik denk voor de bezitters van winkels, magazijnen en fabrieken moeten nu na al te langen tijd van ongewisheid en moeilijkheden gouden dagen aanbreken. Tegenwoordig zijn de straten van de binnen stad zwart van de menschen, die zich voor do etalages verdringen. Bij de jaarwisse ling maken de grooto zaken hun inventaris op en naar oud gebruik wordt daaraan een inventaris-uitverkoop verbonden. Men ver laagt die waren in prijs, waarvan men vreest, dat ze ouderwetsch zullen worden. Men maakt ruimte in de pakhuizen. Maar men etaleert ook allo mogelijke dingen alleen met het doel om ze te verkoopen, om de koopers met goedkoope artikelen to lokken. Bij deze wijze van optreden door het publiek^dat naar Berlijnsche zede tot midden Januari duurt, doet zich steeds het zelfde schouwspel voor. De /eerste twee dagen worden slechts de vensters van de winkels belegerd. Het publiek zoekt, ver gelijkt, doet ontdekkingsreizen door dc stad en rekent uit hoeveel het besteden kan. Dan. eerst breekt de storm in de winkels zelf los. Hij raast ditmaal zoo hevig, dat in verschillende zaken de politio ingrijpen moest, om de ordo te herstellen. Hoo groot echter de massa ook schijnt te zijn van hent die geld genoeg bezitten om iets te koopen, zij is toch klein in ver gelijking met de reusachtige menigte van de anderen, die ellende lijden. Het aantal van hen is juist nu grooter dan ooit, en hun nood is troosteloozer dan zelfs in de laatste jaren van 't algeheel verval. Geheel Berlijn weerklinkt wederom van oproepen, die alle krachten van de economisch ster keren verzamelen willen, om de ellende te verzachten. Nooit hebben we zulk© scharen bedelaars op straat gezien. Gebrekkigen liggen in de snijdende koude van deze win terdagen in de sneeuw langs d© huizen en smceken om een gave. Velen van hen zoe ken de opmerkzaamheid tot zich te trekken door muziekinstrumenten te bespelen. Een tragisch schouwspel! O, cr zijn mannen onder, die als hun laatste eigendom een viool in de hand houden cn daaraan zóó roerende tonen ontlokken, dat geen hart gevoelloos kan blijven. Anderen hebben zelfs dat niet meer, zij beschikken nog slechts over dat'ééne: over de armzalige rest van de vroeger welluidende stem het is ontzaggelijk aangrijpend, op de hoe ken van de straten deze zangers te hooren, die liederen zingen om een aalmoes te krijgen. Het Berlijnsche „asyl voor dakloozen" was nooit zoo vol als tegenwoordig. Het- bezit eigenlijk slechts 2500 slaapplaatsen, maar het moet reeds sedert weken 4000 lol 5000 nachtelijke gasten herbergen. Men moet om vier uur 's middags als het asyl zijn poorten opent ,de donkere muur van duizenden zien, die vragen om binnengelaten te worden en reeds uren te voren het portaal omzwermen om een denkbeeld van de ellende te krij gen, die in breedc volkskringen heerscht. In elk van de 37 zalen zijn honderd menschen ingekwartierd, die slechts een smalle ijzeren brits hebben om op te slapen. Bovendien zijn thans de gangen dicht bezetvelen zijn blij, als ze op de naakte vloer nog een plaatsje kunnen vinden, waar ze rusten mogen. Hoe groot -liet zedelijke verval is, die de nood bij deze armsten veroorzaakt heeft, blijkt uit een uitlating van den directeur van het „tehuis" die met toewijding zijn zware en zeker niet aangename taak vervult. Hij zeide n.h: „Vroeger hebben we in het asyl de oudere menschen van dc jeugd gescheiden, opdat' de jeugd niet bedorven zou worden thans is juist het omgekeerde het geval; we moeien er op letten, dat de jonge knapen de oude lui niet bederven." Uitgebreide hulpacties worden op louw ge zet. Het buitenland heeft daarin een bedui dend aandeel. Alle landen natuurlijk met uitzondering van Frankrijk, alhoewel ook van daar wel wat komt wedijveren in het verleenen van bijstand. Ook uit Holland komt onophoudelijk geld en levensmiddelen- zendingen. Juist dezer dagen noodigde een comité van Hollanders ,die in Berlijn wonen, de vertegenwoordigers van de weldadigheids- organisaties ter vergadering, om le bespre ken, hoe de aanzienlijke geldsommen, die onlangs in Holland ter beschikking werden gesteld, het doelmatigste besteed konden wor den. Reeds sinds langen lijd worden hier in naam van de menschlievendheid verschil lende vriendschapsbanden aangeknoopt. Hol landsche artsen, juristen, kunstenaars en schrijvers hebben enkele families van nood lijdende Duitsche collega's regelmatig le vensmiddelen toegezonden. De dankbaarheid die juist in de kringen van de Berlijnsche in- tellectueelen, die er liet ergst aan toe zijn, voor dit reddingswerk heerscht, is grenzen- loos. Door de buitenlanders, die zoo vrijgevig hun beurzen openen, wordt er dikwijls op gewezen, dat deze ondersteuning uit den vreemde een nog veel grooteren omvang zou aannemen, als daar ginds bekend werd, dat ook de magnaten van de Duitsche industrie zich van hun plichten tegenover hun eigen volk beter bewust waren. Vooral, die eenc naam, die blijkbaar in het buitenland het symbool van kapitaalopecnhooping in Duitschland is, wordt steeds genoemd: Stin- nes. We willen heel openhartig zijn. De rijke menschen in Duitschland, die door de zelfde gebeurtenissen, waardoor de massa's verarmden, hun bezittingen steeds hooger opstapelden, hebben nog steeds niet begrepen welke cischen hierdoor aan hen gesteld wor- dnc. Het is een zonderling schouwspel, te zien hoe zich thans de leidende persoonlijk heden van het Duitsch rijk inspannen om den bezitters van groote vermogens duidelijk le maken, welke plichten ze tot nu toe ver waarloosd hebben. Het moet onomwonden toegegeven worden: het buitenland heeft ab soluut gelijk, als het op grond hiervan over de Duitsche grootkapitalen niet best le spre ken is. Des te warmer en inniger is dan ook de dank, dat het zich door zulk een ontstem ming zich van zijn nooit genoeg te bewonde ren liefdeswerk niet laat afhouden. Maar het leven gaat niettegenstaande dit alles in Berlijn zijn gang verder. Het kan ook niet anders. De hoofdstad van een groot volk moet er op letten, dat ook in lijden van den zwaarsten materieelen druk de bevor dering van het geestelijke leven niet achter wege blijft. Ook dat komt tenslotte het volk ten goede. En, hoe vreemd het ook klinken moge, dat in deze weken van dreigenden nood in Berlijn eennieuw operagebouw geopend is: wij mogen het toch als een ver heugend feit en een winst boeken. Temeer daar het hier niet om een operatheater voor den kleinen kring van nieuwe rijken, maar integendeel voor de massa's van de wer kende bevolking gaat Het Berlijnsche „volkstooneel", waarvan de medespelenden voor het grootste deel uit arbeiders beslaat, is de bouwondernemer van dit nieuwe huis, waarvan de staatsopera de artistieke leiding op zich genomen heeft. Er is hier eigenlijk geen sprake van een nieuw gebouw, maar van een verbouwing van een ouden Berlijn- schen kunsttempel. In den „Tiergarlen" werd 't tegen 't midden van de vorige eeuw gestichte „Krollsche Theater", dat in den oorlog voor lazaret diende, en sindsdien zijn oude bestemming verloren had. nieuw ingericht. Wat tengevolge hiervan ontstond, is een van de grootste theaters der wereld, een toeschouwersruimte met meer dan 2400 zitplaatsen, een tooneel van kolossale af metingen en een voorbeeldige technische inrichting. Het is interessant, wat de architect Oskar RECLAME. 6451 Een zuivere zeep als de Recal-Zeepisonontbeerlijk voor de verzorging van de huid. Daar zij bovendien, tot het laatste snippertje hard blijft Is de Recal-Zeep zeer voordeelig in het ge» bruik. Men heeft er twee' maal zoo lang aan als aan iedere andere zeep. Kaufmann, op liet oogenblik de beroemdste Duitsche theater-bouwmeester, hier met ge ringe middelen bereikt beeft. Hij moest ge heel en al met „Ersatz"-stoffen werken. Uit blik, d. w. z. uit het materiaal, waarvan men conservenblikjes maakt, zijn belich tingswerktuigen gefabriceerd, zelfs de groote kroon in de zaal. Inplaats van marmer cn brons werd gips gebruikt. Voor de lambri seering, die Kaufmann de zaal gaf om deze oen goede accouslick te verschaffen, kon hij geen kostbaar, geen ..echt" hout nemen, maar met doodgewoon dennenhout, dat men anders voor het maken van kisten gebruikt, moest men zich tevreden stellen. Als hij dit hout en de wanden yan de ruime voorzalen en foyers voor de duizenden bezoekers met een kleurig verfje bedekken wilde, moest hij van goede olie en wasverven afzien en ge wone lijmverven nemen, waarmede in de villa's der rijken hoogstens de keuken ge verfd wordt. Maar het prikkelde juist de eerzucht van dezen grooten kunstenaar, ook onder nog zulke bezwarende omstandig heden een gebouw le voltooien, dal een fees- lelijken en verheffenden indruk maakt. Berlijn bezil nu niet minder dan vier opera gebouwen I Ik bedoel niet schouwburgen waarin ook operette's of zangspelen gege ven worden, maar werkelijke schouwbur gen voor dc groote opera's. Bijna van geen enkele andere stad zal dat gezegd kunnen worden. Maar het is zeer zeker waar, wat eenigen tijd geleden in Moskou een Rus tot mij zeide: „Juist wanneer een volk verarmt zelfs wanneer het hongert, moet men niet diep en lang nadenken hoe men bereiken kan, dat het ook geestelijk niet hongert, dat zijn gedachten gezond blijven en dat het in staat blijft over de ellende van den dag zijn oogen le richten op de liooge idealen der mcnschheid." Dr. MAX OSBORN. Een paar smakelijke scholelljes, die zoo wel om (waalt uur als bij het middageten opgeld doen. Qnenelle an jambon met kaassans. Ik weet heusch niet', wat die malle naam, waarmee het lekkere hapje in het kookboek slaat aangekondigd, beduidt. Ik weet alleen, dat de keukenmeiden altijd van de Nel spre ken, tout courll U heelt hiervoor noodig: 1 ons ham, 1 ons witte brood zonder korst en 1 ons kaas; verder 3 eieren, wat melk en een stukje bo ter. Rasp de kaas en hak de ham fijn. Kook het brood met' dc melk en de boter tot pap en voeg cr dan, al roerende, de geraspte kaas en de gehakte ham bij. Klop er vervolgens, één voor één, do 3 eieren met wat peper cn zout doorheen. Daarna gaat het mengsel in een ringvorm waarin het één uur au bain marie moet ko ken. Bij het opdoen giet u dan midden in den ring een mooi gebonden kaassaus. Dit gerecht moet heet gegeten worden, want als het koud is, is het heel machtig en zwaar. Vogelnestjes vallen ook altijd bijzonder in den smaak en zijn, voorat voor wie kippen houdt, niet al le kostbaar. Noodig: 6 eieren, 3 ons aangemaakt ge hakt. Kook dc eieren hard en laat ze afkoe len. Pel ze dan cn wikkel ze vervolgens ieder in een half ons aangemaakt gehakt. Bak dit gaar en eventjes bruin in de koeken pan. Snijd dan iederen bal in (weeën en dien de helften op met een tomaten-sausje, of met tomaten-purée. De schotel wordt extra lekker, als u er veel zout en peper door hakt, en als versiering kunt u ót wat rauwe tomaten óf kleine, ronde, gebakken aardappeltjes gebruiken. Verder wat peter selie. Alle goede dingen beslaan uit drieën, dus ook van deze recepten drie. Gembertnlband, een heel geschikt gerecht voor den Zondag of 's middags bij dc Ihec, als er iemand jarig is. 300 gr. bloem, 25 gram gist, 100 gr. boter, l'h d.L. melk, 2 eieren, 250 gram gecon- fijte gember, 150 gr. bruine suiker en wat' zout. Klop de bloem, melk eieren en zout lot een gelijk beslag. Doe cr daarna de gesmol ten boter, gist en suiker bij. Laat dit deeg toegedekt een half uur op een lauwe plaats rijzen. Vet uw tulbandvorm in dien tus- schentijd in. Snijd dc gember in slukjes en roer ze door de suiker heen. En leg daarna laag om laag deeg cn gember in den vorm. Zoo hakt u het een uur in den over en be strooit later den tulband, als hij is afgekoeld, met poedersuiker. ter uit te wringen, hiermee den grond le rei nigen en het vocht niet in het hout te .laten trekken, doch de natte plekken direct droog te wrijven. Ileeft u een mat op den vloer, dan maakt u die het beste schoon met koud water, waaf doorheen u een scheutje ammoniak heeft gedaan. Gebruik vooral geen zeep. Een geverfde vloer daarentegen moet juist met vrij warm water, waar zuivere witte zeep in is opgelost, worden gereinigd. Heeft u een vloer, die in de was staat, veeg er dan dagelijks met een zeilbezcm de stof at en wrijf hem ééns in de maand flink uit. Zitten er echter vlekken in, dan kunt u die wegkrijgen, door er met een lapje, in ter pentijd gedoopt, over heen te wrijven en dan met een drogen flanellen doek na. Vetvlekken verdwijnen uit mallen en kleedjes, wanneer u er een doekje met ben zine voorzichtig over heen wrijft; denk er om, nooit door le blijven wrijven met een vuil geworden plek; steeds weer een schoon stukje doek nemen. Er zijn soms zulke grappige hulpmiddeltje» voor de huisvrouw. Wist u bijv., dat, wanneer u altijd een stukje cokes in uw provisiekamer heeft, ver schillende voedingsmiddelen, zooals melk en boter, hierdoor niet zullen bederven? De beste manier, oin de onaangename! uienlucht van uw messen weg le krijgen, is, om ze met gewoon keukenzout af tc wrijven, Zijn uw ramen steeds beslagen, juist wan neer u naar builen wilt zien, neem dan een lapje met glycerine en wrijf dit in de ruilen. Als u uw koper extra mooi wilt laten glim men, moet u wat droog kalkpoeder op uw. uilwrijfdock doen. Mahoniehouten meubelen worden prach tig mooi, wanneer u zo boent met een meng sel van azijn en water. Gebruik er een zachton flanellen lap voor en een borsteltje voor de richels en de lijsten. Een goede en vlugge manier om dooier en wit van eieren le scheiden is, het ei boven een trechter le brekendan loopt het wil' di rect door in het kannetje en de dooier blijft hangen. Maar het vereischt wel eenige handigheid, want anders breekt het geel en loopt dit ook weg. Hang een ijzeren vleeschpen naast uw fornuis of gasoven en gebruik deze voor het conlroleeren van uw groenten of vleescli, Eon vork prikt veel te veel en le groote ga ten. Een vleeschpen maakt er maar één. Denk er toch vooral om, dat u versche en gedroogde vruchten voor cakes of puddingen eerst even afzonderlijk slooft. Zij zetten dan zoo prachtig uit en koken daarna veel beter mee. En vóór het stoomen goed wasschenl Een goede manier om de steeltjes van de rozijnen af te krijgen, is ze door wat droge bloem le wrijven; dan laten de steeltjes da delijk los. Wanneer u peterselie in warm water uit- wascht in plaats van in koud, houdt zij de. frissche, groene kleur veel beter. Ziezoo, me dunkt, dat u nu de noodiga huishoudelijke lesjes heeft gekregen. RECLAME. 1 Denk er om, dat een geverniste vloer nooit met heet water mag worden afgenomen. Het beste is om een doek of dweil in lauw wa- DE WERKELIJKE OORZAAK VAN PIJNLIJKE GEWRICHTEN. llheumatiek is do bekende naam voor pijn in do gewrichten, den rug, de lede maten cn vrijwel alle lichaamsdeelen. De als rheumatiek bekende pijn is ln werkelijkheid te wijten aan overtollig urinezuur in het bloed door zwakte der nieren veroorzaakt hetgeen voorkomen had kunnen worden door bijtijds Foster's Rugpijn Nieren Pillen te gebruiken. Het overtollig urinezuur vormt icherpe kristallen die zich afzetten in de spieren, gewrichten en zenuwen, en langs de wan den der aderen. Bij beweging van een spier, of zenuw, waarin zich urinezuurkristallcn hebben afgezet ondervindt men s-herpe, hevige, verschietende pijn. Na verloop van tijd vormen zich ontstoken zwellingen. Bheumatische pijnen in do dijstreek noemt men ischias, in de rugspieren spit enz. Zoodra gij rheumatischo pijn bespeurt een onaangenaam of verlamd gevoel in den rug of gij last krijgt van urinekwa- len, is het verstandig met het gebruik van Foster's Nieren Pillen te beginnen. Dit geneesmiddel helpt de nieren om uit het bloed do vergiften af to voeren, dio rheu matiek, ischias, zenuwpijnen, waterzuchtige zwellingen, rugpijn, niergruis, enz. veroor zaken. Reeds meer dan 50 jaren worden Foster's Pillen met goed gevolg tegen zulke kwalen gebruikt. Clöt Verkrijgbaar in apotheken e:i drogistza ken a f 1.75 per flacon (geel étiket met zwarten opdruk)"1.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 9