lo. 19590. ZATERDAG 19 JANUARI Anno 1924 Officieelë Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. I BINNENLAND. j DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 80 Cis per regeL Bij regelabonnement belangrijk' lageren prijs. Kleine Adverlentién, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Voor evenlueele opzending van brieven ÏO Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT» Voor Leiden per 8 maanden f 2.85, per week ..ï.'.WmiTl Z 0.18,; Builen Leiden, waar agenten gevestigd tijn, per week' «tost «0.18^ Franco per post 'f. 2.85 4" portokosten, Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoeken van a. de N.V. Leidsche Broodfabriek, om ver gunning tot uitbreiding der brood- en be- schuitbakkerij in het perceel Nieuwe-Mare No. 1, Sectio A. No. 55G b. de N.V. Nieuwe Leidsche Courant, om vergunning tot oprichting van een drukkerij in iiet perceel Hooigracht No. 35, Sectie I. INo. 572. ti Gelet op de aril. 6 en 7 der Hinderwet Geven bij dezen kennis aan het publiek, iB.it genoemde verzoeken met de bijlagen op Secretarie dezer gemeente ter visie ge- feó-ïcgd zijn alsmede dat op Zaterdag, den 2en Febr. je k des voormiddags ie halielf nren, op het Piaadhuis, gelegenheid zal worden gegeven cm bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vesti ng dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, Hffie niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet yoor het gemeentebestuur of een zijner leden H^in verschenen, teneinde hunne bezwaren diondeling toe te lichten. N. C. DE GIJSELAAR, Burgen». VAN STRIJEN, Secretaris, r Leiden, 19 Januari 1924. WOONWAGENS. Burgemeester cn Wethouders van Leiden brongen ter algemeene kennis, dat op 1 Fe bruari a.s. in werking zullen treden t, lo. de verordening op Woonwagens, van £7 Augustus 1923 (Gemeenteblad no. 28) sj- 2o. de verordeningen, regelende de hef fing en de invordering van een belasting 'onder den naam van „Staangeld voer Woon wagens", in de gemeente Leiden, van 27 Augustus 1923 (Gemeenteblad no. 29). t De bedoelde verordeningen zijn tegen he laling der kosten verkrijgbaar ter Gemeente secretarie (Kamer no. 10). N. C. DE GIJSELAAR, Burgem VAN STRIJEN, Secretaris, b. Leiden, 19 Januari 1924. Clir. Geheelonthoudersvereeniging o (N.C.G.O.V.) J Gisteravond hield de afdeeling Leiden van jro ven genoemde Vereeniging in het gebouw LPrediker", in de Janvossensteeg alhier, een openbare vergadering, waarvoor als spreker was aangekondigd ds. Hermanides, pred. der 'Hervormde Gemeente te Valkenburg. De vergadering werd met een kort opwek kend woord geopend door den voorzitter, den heer Jan de Nio waarna gemeenscliappelijk faerd gezongen Gezang 39 1 en L: „Jezus neemt de zondaars aan", enz. Hierna ging de voorzitter voor in gebed, waarna door hem werd voorgelezen Rom. 13 '.vers 8 tot hel einde en Rom. II vers 13 lot ;het einde; om vervolgens nog een krachtig •Woord voor den drankstrijd le spreken er op .wijzende, dat wij op hel gebied der drank bestrijding over vele jaren genomen voor uitgegaan zijn. Toen spr. een jongmensch was, behoorde er moed toe in een gezelschap I een glaasje te weigeren, wat thans niet meer Jliet geval is. Maar toch valt er nog veel voor ,4e doen en le laten. Er zijn heel veel men- 1 se hen die wel graag zeggen, dat zij tegen Men drank zijn, maar er toch niets tegen ',Üoen. Hij wekte de aanwezigen op, om met ,Be onthouders samen le werken in de ricli- Jing van den drankstrijd. Hierna gaf hij het woord aan ds. Ilerma- Hides, die aanving met er aan le herinneren, dat wij leven in een tijd van tegenstellingen. ^Tegenstelling op godsdienstig terrein, tegen- Stelling op financieel gebied en in het maat schappelijk leven. Een en ander werd door .den spr. met treffende voorbeelden toege dicht. En zoo kwam spr. tot den zeer mooien •strijd tegen hel alcoholisme, waar in gods- uicnsligen en niet-godsdiensligcn elkaar de 'jhand reiken. Wij hebben dit vooral gezien ,i)ij den strijd voor Plaatselijke Keuze, waar bij de hceren Rutgers en Schaper broedcr- -lijk samenwerkten. Uit zijn eigen ervaring kon spr. meedee- ^en, dat vele drinkgewoonten verdwenen zijn .o! in gunstige richting gewijzigd. Spr. meent, .''dat de wijziging in de publieke opinie ten ^opzichte van de drankbestrijding voor een groot deel le danken is aan de onthoudersbe- Mvcging. Maar toch is het nog erg genoeg. Er ^zijn aan alcoholische dranken in 1923 niet minder dan 3G0 millioen gulden uitgegeven, ijflat is f50 per persoon en per jaar. Voor de j.Zonding werd in datzelfde jaar uitgegeven f 830,000; dat is slechts 20 cents per persoon. Deze cijfers spreken voor zichzelf, meende ds TT.die daarna in uitvoerige beschouwin gen trad over den noodlottigen invloed van .d n alcohol op het lichamelijk organisme, £JÜie zich voortzet ia het tweede ca derde ge slacht. Ook op de criminaliteit heeft de drank een zeer nadeeligen invloed. En zoo wordt het straks genoemde bedrag van 360 millioen nog sterk vermeerderd door de kosten voor gevangenissen, krankzinnigengestichten enz. Ook de moreele gevolgen van het alcoho lisme schilderde spr. met schrille kleuren en hij deed met sprekende voorheelden uitko men, hoe de opvoeding van het jonge ge slacht onder drankgebruik der ouders lijdt. Zooals het met andere zonden gaat, gaat het ook met die der dronkenschap. De inwen dige zonden demonstreeren zich in het uiter lijk, dat afstoot en onaangenaam maakt. De hartstochten worden door het alcoho lisme gewekt, de zenuwen verslapt en het godsdienstig gevoel wordt er door verstompt. Verlossing kan eerst komen, wanneer de strijd ernstig wordt aangevat. Maar o, het is zoo moeilijk dien strijd te winnen I Meestal gaat de dronkaard in den strijd ten onder en de menschen, die met hem samenleven, wor den in dien val meegesleept. Ook daarvan werden droeve voorbeelden genoemd. Hierna werd even gepauzeerd, in welke pauze door de aanwezigen werd gezongen Psalm 146 3 en 4. Na de pauze zeltc spr. uiteen, welke hou ding dc drankbestrijders, en met name de Chrislendrankbeslrijders tegenover deze on- gelukkigen kranken noemde spr. hen moeten aannemen. Tot voor korten tijd meende men, dat men den alcoholist moest verbeteren door afzon dering in tehuizen, in asyls. In ons land zijn er nog enkele inrichtingen van dien aard. In de laatste vijftien jaar wordt voorna melijk een andere methode gevolgd. De dronkaard blijft in het oude milieu, doch wordt aan allen kant gesteund en gesterkt, .vermaand, gewaarschuwd en opgebeurd. Hiermede worden meerdere en duurzamer resultaten verkregen dan door de asyl-yer- pleging. Daarvoor zijn noodig consullalie-bureaux voor drankzuchtigen. Leiden heeft ook zulk een instelling, aan het hoofd waarvan staat een geneesheer-psychiater. De gemeente Lei den heeft aan het consultatie-bureau gratis localileiten afgestaan. Onder stille aandacht der aanwezigen ver. lelde spr. de werkiDg en de resultaten van het Leidsche bureau, waarin spr. ook een be langrijk aandeel heeft. Het bureau slaat in verbinding met verschillende instellingen, zooals den Voogdijraad, den Armenraad, de politie en de justitie. Spr. zelf gaat bijv. elke week naar het Leidsche Kantongerecht en ziet daar de verschillende verbalen in om er die wegens dronkenschap uit te zoeken. De Kantonrechter staat spr. gaarne daarin bij, omdat hij er ook van overtuigd is, dat hel werk van het Consultatie-bureau door zijn invloed beter werkt dan een toegepaste straf. Door invloed van het bureau worden ver schillende beklaagden dan ook voorwaarde lijk veroordeeld. Het bureau is neutraal, doel» wanneer de alcoholist weer zichzelf gevoelt, leeft meestal het godsdienstig geloof, dat hij bij het drin ken had verzaakt, weder hij hem op. De herstellende alcoholist wordt zooveel mogelijk door het bureau in een milieu van onthouders gebracht cn daar vastgehouden. Spr. gaf nu nog eenigc cijfers over het drank misbruik. Zoo noemde hij hel aantal veroor deelingen wegens dronkenschap over het jaar 1923 in Leiden. Dit bedroeg 367 dat is één per dag. Een niet groot getal, maar toch nog veel te groot. En vorige jaren was het echter veel grooter Heeft de politie dit jaar wat al te veel door de vingers gezien? Zat het lap- verbod er ook achter? vroeg spr. Zaterdag en Zondag zijn ook in Leiden de ergste drinkdagen. En daarom acht spr. het goed, dat men hel tapverböd, hetwelk nog zoo goed als niet heeft gewerkt, eens een kans geeft te toonen wal hel vermag. Zater dag, de vrije dag, waarop liet weekgeld wordt ontvangen, is voor den zwakken broeder zoo gevaarlijk. Mag de wet nu niet een handje meehel pen om dit gevaar te verminderen of weg te nemen? Spr. besloot met zijn met groole overtui gingskracht uitgesproken rede met een in drukwekkende peroratie, waarmede hij jon geren en ouderen blijkbaar in het hart greep. De voorzitter sloot met den wensci» dat deze avond mocht achtervolgd worden door Gods zegen, waarna de avond besloten werd met liet zingen van Gezang 39 5, waarop ds. Ifermanides voorging in dankzegging. In verband met het afwijzend prae- advies op de verzoeken van de Federatie van Marktkooplieden-vereenigingen in Ne derland. den Leidschen Marktkooplieden- bond „Ons Belang" en de Leidsche Markt, en koopliedenvereeniging „Leiden's Be lang" inzake verlaging van de tarieven voor de Zalerdagsche algemeene dag- en avond- markten, heeft de heer K. Sijtsma het na volgende voorstel bij den Raad ingediend: Ondergeteekende heeft de eer den Raad voor le stellen, B. en W. uit te noodigen aan de Marklcommissie op te dragen in overleg met den Directeur van den Markt- en Ha vendienst voor de Zalerdagsche markt, een gewijzigd marktgeld-tarief te ontwerpen, waarin rekening wordt gehouden met de ge motiveerde bezwaren van de marktkooplie- den-organisalies legen het bestaande tarief en de geldende tarieven in andere gemeen ten, ongeveer met Leiden overeenkomende. Men weet, dat het handwerkondcrwijs voor meisjes, dat lot.nog toe in de openbare lagere scholen aan afzonderlijke handwerk- onderwijzeresseu was opgedragen en buiten de schooluren werd gegeven, thans door de gewone klasse-onderwijzeressen, die in Het bezit van de akte handwerken zijn, wordt onderwezen. Het gevolg van deze verandering laat zich onaangenaam gevoelen voor de regeling van het onderwijs, i. c. die van het eerste en tweede leerjaar, hebben nu iederen mor gen te elf uur, wanneer hun onderwijzers in andere klassen handwerkondcrwijs geeft, yrijaf Door het Raadslid den heer Sijtsma is nu verlof gevraagd over dezen toestand bij de rondvraag B. en \V, eenige vragen te mogen sletten, In de groote Stadszaal zou gisteravond een concert gegeven worden door het sym- phonie-orkest van de Haagsche Ambtenaren muziek-vereeniging „Kunst en Vriendschap" met medewerking van de soliste Mien BouwmeesterYerheydt, sopraan. Op den tijd, voor den aanvang bestemd, waren de vele orkestleden in vol ornaat in het gebouw aanwezig. Zij vonden echter een nagenoeg leege concertzaal. Slechts elf be talende bezoekers toch waren er, mitsgaders nog eenige vrijkaarten-houders. De orkest-leden moesten aan het beraad slagen. De een streek over zijn kin, de ander trommelde met de vingers op een tafel, een derde floot, een vierde neuriede; deze sloeg de blaadjes om van zijn spoor- gids, gene vestigde zijn blik op den direc teur, den lieer Bückert; de overigen waren in ruste of liepen heen en weer. Toen viel liet besluit: liet concert gaat niet door; inpakken, vertrekken. Ais er nu nog een honderd menschen waren ge weest.... Alvorens men heen ging, verscheen even wel de vereenigingsvoorzitler op het po dium, waar alle dingen voor het concert ge reed stonden, ten einde het besluit aan de geachte aanwezigen mede te deelen en hun in hoffelijke woorden dank te brengen voor de betoonde belangstelling. Betaald geld kon men terugkrijgen. liet bestuur van het Leidsche Volks huis heeft, nadat andere middelen tot slij- ving van de kas tevergeefs zijn beproefd, besloten een bazaar in te richten, ten einde te voorzien ln een belangrijk deficit. Dit te kort is ontslaan buiten de schuld van het bestuur, dat steeds heeft geijverd voor de sluitende balans. Voorat ten gevolge van don aanleg van elcclrische verlichting door het geheele gebouw, noodzakelijk geworden in den oorlogstijd, zijn de uitgaven onver wacht in sterke mate gestegen. Van verschillende zijden mocht het be stuur voor het tot-stand-komeri van den ba zaar reeds medewerking van velerlei aard ondervinden, waardoor een zeer aantrekke lijk en rijk programma in uilzicht gesteld kan worden. Een loterij zal een der num mers vormen. Voor toezending van goederen (aan liet Volkshuis, Apothekersdijk) houdt het be- i stuur zich nog dringend aanbevolen. Hij hel Gde reg veld artillerie alhier is de lste ploeg onbereden dienstplichtigen dor lichting 1924 voor eerste oefening onder de wapenen gekomen. ln „Luxer" gaat als* hoofdnummer voor de pauze „Spaansch Bloed", een drama in 6 aclen. waarin men kennis maakt met stierengevechten cn tevens met een heel eigenaardig stukje volksloven, waarin de typische Spaansche kleederdrachten zoo mooi tut hun recht komen. liet is een lilm, die van het begin tot hel einde boeit. Na de pauze komt „Oud Heidelberg". Wie kent dit keurige verhaal niet van Wilhelm I'Orster over den hertogszoon, die door zijn afkomst niet gelukkig mocht zijn zooals ge wone menschenkinderen dat wel mogen? Alhoewel hel stuk hier reeds dikwijls in den Schouwburg is gespeeld, was de bioscoop uitstekend bezet. Dat filmwerk is uitgebreider dan de tooneelbewerking. We maken Karl Heinz nu eerst mee op zijn eindexamen vuor het gymnasium waarbij hij. omdat hij niet voldoende weel, toch summa cum laude slaagt, voorts in zijn stu dententijd in liet heerlijke Heidelberg, waar bij we dit stadje heeleinaal leeren kennen, dan als regeerend vorst en eindelijk weer in het oude Heidelberg tot afscheid van Kathie Het Nederlandsche Mannenkwartet bege leidde de fitin met eenige aardige studenten liederen. Het wilde ons voorkomen, dat de hoeren eerst er nog niet al te goed inzaten; voor deze liederen is spirit noodig. Het zijn toch versjes, waarin het volle leven bruist. Later ging liet evenwel veel beter, toen was er de goede geest. Speciaal willen we nog noemen do muzikale illustratie onder lei ding van den heer I. de Hoo. Keurige melo dietjes kregen we le hoorc-r. Ook de bioscoop-Oud Heidelberg doel het. Het „Casino-theater" biedt een uitvoerig en met zorg samengesteld programma. Begonnen wordt met een zeer aardige weckrevue, gevolgd door een paar transfor matie-films, die zeer in den smaak van het publiek vallen. Daarna krijgt men nog een aardig stukje, genaamd: „Alles voor een meisje". Spannend ls dan het hoofdnummer n.l. het filmdrama „De Ku-Klux-Klan of gijn kaatste levensdagen",, waarin dr. Hara- leton uitmunt door keurig spel. Deze film is bewonderenswaardig van spel. De zaal was gisteravond Hink bezet. De muziek speelde uitstekend. Hedenmorgen werd de aandacht van het publiek getrokken door het binnenkomen in de Haven alhier van een zeilschip, recht streeks komende van Londen. Bij informatie is ons inmiddels gebleken, dat het hier geenszins een bijzonder feit betreft. Reeds sedert eenige jaren komen hier scheepjes uit Londen, om kolen te brengen voor de W. A. C. en andere brandstoffenhandelaars. Alleen in verband met het ijs had men thans echter een andere route genomen, welke anders over Rotterdam gaat, Gistermorgen sloeg een paard, gespan nen voor een wagen van den brandstoffen- handelaar De R., op hol in de Rcnibrandt- straat. De voerman, W. K. v. R„ 48 jaar oud, trachtte het paard le grijpen, kon het dier niet houden, viel en kreeg dc wagen over de borst. Door den Eersle-Hulpdienst is hij naar het St.-Elisabethgesticht gebracht. Waar schijnlijk heeft hij een paar ribben ge broken. Men zij gewaarschuwd voor een ruim 30-jarig, schraal persoon, klein van postuur die zich uitgevend voor verbonden aan Ar menzorg elders, tracht voor familie geld los te krijgen. Hij heeft dat reeds met negatief succes geprobeerd bij vrouw W. v. d. V., voorgevend, dat haar zoon te Rotterdam werkloos was geworden. L. R. heeft aangifte gedaan, dat hij in den afgeloopen nacht op de Haarlemmer straat door vier onbekenden is mishandeld. De politie doet onderzoek. Bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs zijn thans ingeschreven 1600 werkzoekenden. In de advertentie van de Commissie voor Volksbijeenkomslen in ons blad van gisteren stond, dat de uilvoering op a.s. Woensdag onder leiding zal staan van mej. Harry v. d. Horst. Een ieder zal wel be grepen hebben ,dat dit moest zijn mej. Harry v. d. Harst. Dat er in dezen tijd van malaise nog altijd zakenmenschen zijn, die liet aandur ven aan hun zaak uitbreiding te geven, is een goed teeken en bewijst, dat er uitzicht is op verbetering van den toestand. Gister avond werden wij uilgenoodigd getuige te zijn van de heropening van het bekende hceren- en kinderkleedingmagazijn „De Concurrent", van den heer C. Wijling, Iloog- landsche Kerksteeg no. 10. De heer W. voelde reeds lang de behoefte aan uitbreiding en heeft deze verkregen door hij de zaak een woonkamer te trekken, waardoor de winkel meer dan tweemaal zoo groot werd, en er nog een kantoortje met paskamer op kon overschieten. De aannemer de heer I. van Ilerson en de Leidsche Schildersassociatie zorgden voor een prompte uilvoering van liet werk, terwijl een naamgenoot van den eigenair ec-n mooie elcclrische verlichting aanbracht. De Honglandsche Kerksteeg, bijna geheel winkelstraat, evenals de Haarlemmerstraat, is er met rleze verbouwing op vooruitge gaan. Wij hebben den grooten voorraad van dit kleedingmagazijn eens opgenomen en kwamen tevens tot de overtuiging, dat do zaak niet ten onrecht? den naam „De Con current" draagt. Hedenmiddag hoeft de officieele proef rit. met autoriteiten cn verdere genoodigden plaats op de eleclrischc lijn Leiden— Den Ilaag. Morgen zal de eerste (rainingslocht van de Leidsche Ren- en Toerislverceniging „Swift" gereden worden voor het komende seizoen. Samenkomst en vertrek om 0.30 uur vanaf de zaak van den heer W. Boezetijn. KERKELIJKE BERICHTEN. Doopsgezinde Gom.: Zondagmorgen, te tien uur, ds, J. Wuile. Duilsche godsdienstoefening. Weeshuis noogl. Kerkgrachl, ingang lussch'cn de num mers 17 en 21: Zondagmorgen, te halfelf, prof. dr. Van Nes, van Leiden. Eglise wallonne: Dimanehe matin, X 10'/a heures, Mr. P. J. Molenaar, pasteur i la Haye. Evangelisch-Luthersrlie Gem Zondag morgen, te halfelf, ds. C. de Meyere. Oud-Katholieke Kerk, Middelslegrachl 16: Zondagmorgen, te kwartier over acht uur, prof. J II. Berends. Rel. Socialistische Samenkomst. '\rAx- zaal: Zondagavond, le zeven uur, <J- ff. J. D. K. Theesing, van Middelie. Remonslrantsch-Geref. Gem.: Zondag morgen, te halfelf, prof dr. H. IJ. Groene- wegen. Vrije Katholieke Kerk', Bonifaciuskapel Stille-Rijn la: Zondagmorgen, te halfelf, dienst. Ver. van Vrijz.-Hervormden, Volkshuis: Zondagmorgen, te halfelf, prof. dr. H. A. van Bakel, van Amsterdam. iWijkgebouw „Geloof, Hoop, Liefde": Zondagavond, U halfzeven, mej. JV. Snel len. w— BINNENLAND, v» 4 De Leidsche grondwaterzwerainrichtinf aan do ZijL I Wetsontwerp Ier voorziening in de be- strijding van begunstiging van miidiijvev op watergebieden. De Minister van Binnenlandsche Zake» heelt de provinciale en gemeente-bestnies nitgenoodigd geen orders in het buitenland te plaatsen, alvorens de Rijkscommissie voor werkverruiming is gehoord. Wachtgeldregeling voor militairen. BUITENLAND. Clive's bezoek aan de Palts, Na een rede over de bnitenl. politiek geeft de Fransche Kamer Foincaré een motie van vertrouwen. De dreigende epoorwegstaking in Engeland De spoorwegbonden tegenover elkaar. Wachtgeldregeling voor Militairen. In Slsbl. no. 3 is opgenomen het Kon: Besl. van 5 Januari 1924, lot nadere wijzi ging van dc, bij Kon. Besl. van 28 April 1928 vastgestelde bijzondere wachtgeldregeling van eenige categorieën van militairen. Na de thans aangebrachte wijzigingen, zal Art. 6 van vorenvermeld Kon. Besl. luiden pis volgt Het wachtgeld eindigt a. door ontslag uit den militairen dienst, a! dan niet onder toekenning van pensioen b. wanneer de belanghebbende in den zin der wet voor het reserve-personeel der land macht 1905 een voor pensioen geldenden diensttijd heelt van 5 jaar, indien hij reeds ln het genot is van militair pensioen, ol van £0 jaar, indien dit niet het geval is, met dien verstande echter, dat het wachtgeld piet vóór 1 Mei 1924 komt te vervallen en uiterlijk wordt genoten, gedurende een tijd vak, gelijk aan den voor pensioen geldenden diensttijd van belanghebbende op 30 Sep tember 1922. Met uitzondering in zooverre op dezen regel, zal het recht op wachtgeld, na het volbrengen van vorenvermelden termijn van 5, c.q. 20 jaar, worden gehandhaafd lo. voor een reserve-officier, die ziel» als Voorwaarde voor zijn benoeming voor een bepaalden termijn heeft verbonden tot het einde van dien termijn, en 2o. voor een reservc-adjudanl-onderolfi- cier die zich als voorwaarde om in het genot van pensioen ta worden gesteld verbondon heeft om bij het rcserve-pcr9nneol der land macht te dienen lot hij den leeftijd van 50 jaar zal hebben bereikttot den datum, waarop hij die verplichting zal hebben ver vuld een en ander, voor zooveel liet onder lo. 2o. bedoelde tijdstip valt na 30 April 1924. ft besluit treedt in werking den 19den .-irfp.'iri 1924. Een Rijksrivierpolitic. Een wetsontwerp is ingediend, beoogendp voorziening ter bestrijding van de begunsti ging van misdrijven op bepaalde waterge bieden. In de memorie van toelichting wordt er op gewezen, dat het vervoor te water, in het bijzonder het internationale vervoer van massagoederen, een gunsligen voedingsbo dem voor vermogensdelicten levert. Alleen indirect is hier veel te bereiken als men de mogelijkheid van heling zooveel mogelijk opheft. Aldus heeft 't ook de gemeente Rultcrdum begrepen, die, met gebruikmaking van dé door de Helingwet verleende bevoegdheden, ton aanzien van haar havens een strenge controle np hpt verkeer met de schepen heefl ingevoerd. Zoowel het hedriji van riviervcn- ter onder den dekmantel, waarvan gemak kelijk misbruiken plaats vinden, als dat van opkooper te waler is daar onder regelen go. sleld. Het behoelt echler weinig betoog, dat ten dc-rgelijk optreden van de gemeenten voor het verkeer op de groole rivieren, waar liet opkoopersbedrijt evenzeer welig tiert, niet kan baton. Het betreft daar immers water gebieden, die over tal van gemeenten, ja over meerdere provinciën zijn verdeeld. Hier kan alleen het centraal gezag optreden. H >t is den Minister voorgekomen, dat voor der gelijke maatregelen niet anders dan van het Rijksgezag kan worden uitgegaan. De aard dezer maatregelen is echler zoodanig, dat regeling daarvan slechts bij algcmeencn maatregel van bestuur behoorlijk kan ge schieden. Het wetsontwerp strekt dan ook alleen om voor dergelijke voorschotten de mogelijk heid te openen-

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1