VAN NOORT, Haarl.straat h. Janvossensteeg Heden begin der Opruiming IMo. 1S589. LfclDSCH DAGBLAD, Vrijdag 18 Januari. Derde Blad. Anno 1924 Samenwerkende Zendingscorporaties. Een goede gelaatsverzorging UIT ONZE STAATSMACHINE. bij Reuzenkoopjes in: HOEDEN en PETTEN Duurt sleohts 8 dagen UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. SPORT. EEN LEIDSCHE ATHLETIEK-KRING ■Te Oeg3tgeest werd Woensdag in de Zen- "dingsschool een algemeene vergadering ge houden van de besturen der Samenwerken de Zendingscorporaties. Prof. H. M. van Nes, Voorzitter van de Commissie van Sa menwerking, opende haar met gebed. In zijn openingswoord herinnert hij aan jie eerste algemeene vergadering op 19 De cember 1922, die een feestelijk karakter kreeg; deze tweede vergadering komt onder tinderc omstandigheden bijeen na de zware .Verliezen, die de Zending troffen in het Overlijden van de direcloren Lindenborn en Gunning en van den oud-thesaurier, den Seer Jan Visser. Verder dankt hij de Com missie, die liet financieel beheer heeft on derzocht, bestaande uit de heeren dr. M. J. A. de Vrijer (Voorzitter), mr. S. J. Ilogerzeil on E. René van Ouwenaller, welke bereid is in deze vergadering verslag omtrent haar bevindingen te doen, nadat zij enkele we ken te voren de volgende declaratie gezon den heeft: „Ondergeleekenden, door de Besturen der Samenwerkende Zendingscorporaties uitge- noodigd, om naar aanleiding van de gepu bliceerde crilick op het Zendingsbcleid een zoo nauwkeurig mogelijk onderzoek in te fclellen, verklaren het volgende: De admi nistratie te Oegslgeest is op geregelde wijze bijgehouden en zooals bleek door verschil lende steekproeven, in orde. De klacht, dat op ondoordachte wijze het werk in Indië zou zijn uitgebreid, is onhoudbaar; nood gedrongen is men daartoe overgegaan. Dat hot binnenlandsch beleid te kostbaar zou zijn, kon niet aan de besturen voor den yOPf wnrrlon gou-orpen. Ho etijging der alge- •f- meene uitgaven was in deze abnormale tij- 'den een gevolg van de verhooging der prij zen, die in alle kringen het economisch leven heeft getroffen. Nog altijd is onopgelost de vraag, hoe de juiste verhouding te vinden zij tusschen de jjitgaven, die het Indische werk vraagt, en fle mogelijkheid, waartoe de Nederlandsche Christenheid in staal zij. Over deze vraag, .wier oplossing de laak, die op direcloren en bp d9 penningmeesters mst, in niet geringe •mate zou vergemakkelijken, zal in een ver gadering der bestuurders der Samenwer kende Corporaties gesproken worden door een der ondergeleekenden, waarin tevens breeder mondeling verslag zal gedaan wor- i Öen van hun bevindingen." Aan dr. A. W. Bronsveld, oud-lid van het Hoofdbestuur der Ulr. Zend.-Vereen., werd Op zijn 85sten verjaardag per telegram ge- lukwenschen gezonden. Mr. S. J. Ilogerzeil brengt nu namens de genoemde commissie een uitvoerig verslag Uit. Hij wijst er op hoe sedert den oorlog ^ele toestanden zijn veranderd. De oude fortuinen hebben geducht geleden; en daar- Üoor kwamen de corporaties, die menigmaal groote giften ontvingen, in moeilijkheden. •Meer dan ooit is het thans noodig, dat de kring van medewerkers breeder gemaakt .wordt. Ieder lid der kerk moot zich van de zendingslaak bewust worden en gaan mee doen. Spr. geeft een overzicht van de verschil lende rekeningen der corporaties en van de Ned. Zendingsschool en het Zendings bureau. De cijfers geven aanleiding tot ver- Schillende beschouwingen en opmerkingen. Gewenscht ware, dat allen, die gelden voor 'de Zending ontvingen, die dadelijk afdroe gen aan de Corporaties, opdat deze geen gelden behoeven op te nemen ten einde het iWerk gaande te houden; daarmee zouden ze rente besparen. Ook ware het gewenscht om belangrijke legaten te gebruiken voor de Stichting van gebouwen of voor schuldvrij maken van bestaande gebouwen. Om de uitbetaling van de traktementen in Indië gedurende enkele maanden te waarborgen Zou een grooler bedrijfskapitaal noodig zijn. Verder deelt spr. een en ander mee om- (trent de inkomsten in 1923. Zijn berekenin gen hebben er hen toe geleid om te consta teren, dat het budget in 1921 sluitend kan (worden gemaakt, als allen, die meewerken, hun bijdragen met 23 pet. verhoogen. Een krachtige propaganda is echter noodig om 'hiertoe te geraken. Hij eindigt met een Woord van Van Bodelschwingh, die op zoo uitnemende wijze de kunst van collectec- ren verstond: „Eén druppel liefde is meer dan een zak met geld." Ds. Rauws dankt de commissie voor de wijze, waarop zij haar taak heeft opgevat. Hij vestigt de aandacht op de moeilijkheid, (die gelegen is in de voortdurende schomme ling in de inkomsten. Toch mogen wij dank baar gcluigeD, dat God het werk in stand houdt en nu op deze, dan weer op andere wijze geeft wat noodig is. Ook 1923 bewijst bet weer. Dit verhindert echter niet om te wijzen op den ongezonden toestand, die in 'die schommeling kenbaar wordt: er is te weinig kennis van en le weinig belangstel ling voor de Zending. Dr. De Vrijer deelt mee wat de commis sie in den loop van 1923 gedaan heeft. Zij is begonnen met aan de klagers te vragen Wat zij op hun hart hadden. De klachten bleven echter bij vage algemeenheden. De commissie heeft de boekhouding nagezien jen alles ;n orde bevonden. De director ver zocht haar echter haar taak breeder op te yatten en mee te zoeken naar de oplossing >an de beslaande moeilijkheden. Een feit is, gat dc budgetten sterk geslegen zijn. Toch «fcijn de traktementen in Nederland en Indië piet hoog. Maar het werk groeit en slechts langzaam is die groei bijgehouden. Ook de inkomsten zijn gestegen, maar onder gedu rig pompen en zuchten. De gemeente in Ne erland wil wel zendingswork, maar „op afbetaling." Hoe moet het geld er komen? Men zegt: er is in Nederland geld genoeg. Mr. Treub heeft zelfs erkend, dat er jaar lijks 200 millioen aan dividenden uit Indië £iaar Nederland vloeit. Maar aan die weten schap hebben wij niet veel; evenmin aan de wetenschap, wat men in andere landen Pfoor den Zending doet. Waar het hier op •|Ankomt, is dal do kring der medewerkers v Wordt uitgebreid. Het voorstel van Mr. Ho- verzeil: verhoogen met 23 pet., heeft veel 8inttekkelijks1 De menschen moeten warm worden gemaakt voor de Zending. De be langstelling is veel te gering. De heer Hoekendijk, van Heemslede, acht het verblijdend, dat meer aandacht wordt gewijd aan de massa en aan de macht van het kleine. Hij waarschuwt echter tegen de gevaren, aan quotisatie en aan het noemen van een bepaald percent verbonden; velen gaan dan in hun ijver verflauwen. Mr. Schepper wijst op het merkwaardige feit, dat sedert 1914 ook de inkomsten sterk zijn geslegen. Wanneer er kritiek geleverd wordt, is dat öf van de mensclien, die niet overtuigd willen worden, of van menschen, die het toch goed rnet ons meenen. De moeilijkheid is, dat de stijging der inkom sten geen gelijken tred houdt met de stijging der uitgaven in Indië. Moeten wij nu van de Indische ramingen schrappen? Dat kun nen wij wel, maar dan brengen wij het werk in gevaar, gelijk spr. met enkele voor beelden uit do praktijk aantoont. Zijn wij nu met onze inkomsten aan de grenzen der mogelijkheid? Spr. gelooft het niet. Vooral Amsterdam en Den Haag zouden heel wat meer kunnen doen. Wij moeten er nadruk op leggen, dat de predikanten die belang stelling moeten wekken. Zou het nu niet mogelijk zijn op het Ned. Zend. blad een 60.000 abonné's le winnen; dan zouden alleen de inkomsten hiervan een groot deel van de kosten van het werk in Nederland kunnen dekken. Over het algemeen meent spr. dat de menschen, die steeds het werk hebben gesteund, niet vertrouwd meer zijn met de vlucht, die het werk heeft genomen. Wij moeten hen hieromtrent meer inlichten. De heer Van Vliet (Rotterdam) is van oor deel, dat in de propaganda niet gezegd mag worden: gij moei, maar gij moogt. De vreugde van het werk moet meer worden uitgedragen. Dr. Fokkema brengt ook een woord van dank aan de commissie. Hij wijst cp de psychologie van de gevers; zoodra er kapi taal mocht zijn, houdt het geven op. Wij mogen geen geld vastleggen, zoolang er nog schuld is. Het is echter de vraag, of stichtingen als de Ned. Zend. School en het Zendingsbureau niet uit eigen fondsen zouden kunnen bestaan, zoodat alles, wat gegeven wordt, geheel aan het werk in Indië ten goede kan komen. Ds. Blauw (Schoten) zegt JVij moeten het geld hebben om het werk tc doen. Wij vragen het van de menschen, die het geven uit liefde, maar ook van menschen, die geven zonder liefde. Zouden de kweekc- lingen der Zendingsschool niet een deel van hun vacantia aan collecteeren kunnen be steden Ds. Schuller (Den Haag) wijst op hot tekort aan kennis, ook bij vele predikan ten. Men ga daarom voort met de predi kanten-conferenties te Lunteren. Mr. Hogerzeil ligt nog enkele punten zijner inleiding nader- toe, waarna Prof. van Nes enkele opmerkingen maakt over de opleidingskosten in de Ned. Zendings school. Do middagsamenkomst was gewijd aan bespreking van de kerkelijke zendings actie. Ds. G. H. Wagenaar, Voorzitter van het Centraal-Comité voor Classicaio Zen dingsactie leidt het onderwerp in. Qp 19 December 1922 stonden wij op een keer punt. De Zending riep de Kerk te hulp. Nu is het de vraag: wat willen wij? en wat willen wij niet? Do Zending heeft den kerkdijken weg betreden; zij wendt zich tot de gemeenten, niet in ideëelen zin. maar tot de plaatselijke gemeenten. Dc corpo raties hebben sympathie betuigd met de voorstellen aan de Synode. Wij moeten ons nu bewust worden van de konsekwenties. Dc Corporaties bewogen zich aanvanke lijk niet in kerkelijke richting; zij waren voortgekomen uit piëtistische of methodis tische motieven. Zij richtten zich tot de ideëclc gemeente. Uit alle kerken werden de godsvrienden verzameld. Men voelde niet voor de kerk, maar voor het Godsrijk. Thans wordt dit anders. De corporaties groeien uit boven het piëtisme en metho- disme. De Gereformeerde visie heeft zich baan gebroken. Het gaat niet alleen om de enkele zielen, maar om het geheele volksleven. Hiermee is de laak onmetelijk verbreed. Er zijn nieuwe problemen en nieuwe behoeften. De tijd om in het oude spoor voort te gaan is voorbij. Heel de kerk moet aan den zending8arbeid meedoen. Het oude ideaal van een gemeente boven kerkorga nisatie zijn wij voorbij. Er wordt een be roep gedaan op dc Ned. Herv. Kerk. Deze stap is beslissend voor den verderen weg. .Wij kunnen het niet zonder haar. Als wij nu den kerkelijken weg inslaan moeten wij het welbewust doen. Dit was de beteekenis van 'de voorstel len, die in 1923 bij de Synode zijn inge diend: le. in elke gemeente een zendings commissie; 2. evenzoo in elke classis voor haar ressort; 3. nog niet overgaan tot de organisatie van den centralen raad, welk onderwerp in studie moet worden genomen door een gemeenschappelijke commissie. De voorstellen zijn afgewezen. Alleen benoemde de Synode een commissie tot nader overleg. Het standpunt der Synode was: Gij wilt den kerkelijken weg; wilt Gij dat werkelijk? Wilt Gij dat de kerk de autoriteit krijgt? Hoe zal die Centrale Raad er uitzien Eenerzijds vraagt gij ié veel: een imperatieve regeling van onderen op; anderzijds te weinig: Wat bedoelt gij met dien centralen Taad 1 Spr. weerlegt die bezwaren. Wij moeten voortgaan in den historïschen weg. Wat 'er nu al is, moest een rechtspositie in de kerk krijgen. Ook zal de kerk moeten reke ning houden met het feit, dat de Corpo raties al meer dan 100 jaar het zendings werk hebben gedaan. De Corporaties hebben recht waarborgen te vragen. De Corporaties moeten haar werk voortzetten als eenheid in dc kerk. Prof. lAaldera, die <dë besprekingen in do Synode bijwoonde, geeft eeaige nadere verklaring, waarom de schijn gewekt) is alsof de voorstellen koel zijn ontvangen.. De Synode had een nieuwe organisatie on derworpen; mocht die tot stand zijn geko men, dan zon ét breedere Synode toen' zelfstandig weer haar houding tegenover deze beweging moeten bepalen. Persoonlijk heeft hij bezwaren tegen het imperatief stellen der plaatselijke commissie. Er zou den kerkeraden zijn, die dezo bepaling negeerden, en andere, die niet competent zijn om zich met de Zending to bemoeien. Wat de waarborgen betreft, de kerk kan die niet geven. Da. Coenraad (Beek) vindt, dat ds. Wa genaar het vraagstuk vooral bezien heeft van den kant der kerk;-men moet het hier ook bezien van den kant der Zending. Wij moeten ons uitspreken over het beginsel. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de kerk het-zoo maakt, dkt de Zending het bij haar niet uithoudt. Ds. Hefting (Eist) is van oordeel, dat wij door het gaan op den kerkelijken weg zullen dooden wat et nu aan belangstelling in de gemeenten leeft; inzonderheid is hij tegen het imperatief-stellen. Ds. Rauws brengt in herinnering wat bereikt is sedert 19 Dcc. 1922. Er is sa- menspreking en samenwerking geko men tusschen de Classicale Actie3. Daarbij bleek, hoe onderling ver scheiden deze waren, maar tevens, dat zij tot praktische doeleinden konden sa menwerken. De voorstellen kwamen, waarin slechts imperatief werd vastgelegd wat in vele gemeenten en classes reeds bestaat; in het imperatief-stellen zit een paedago- gische kracht. De kerkeraden moeten eraan herinnerd worden, dat naast prediking en armenzorg ook dc zending tot hunne taak behoort. Wat nog niet bestaat kon nog niet worden gereglementeerd. De organi satie van den Centralen Raad moet voor- loopig onderwerp van 6tudie blijven. Spr. betreurt het, als men nu al verder wil gaan. Men zie ook de moeilijkheden, die zich vooral in het Ncd. Zend. Gen. zullen voordoen, dat van den aanvang af men schen uit verschillende kerken ih zich ver- eenigd heeft. Ds. Blauw is bevreesd, dat de kerkelijke beweging de Zending schade zal doen in hare ontwikkeling. Ds. Wagenaar vraagt of de gevormde commissie, waarin ds. Rauws namens de Corporaties zitting heeft, als intermediair dienen kan tusschen de Synode en de Cor poraties om de wederkeerige wenschen over te brengen. De vergadering beant woordt die vraag toestemmend. Ook geeft hij in overweging eens met een bepaalde classis de proef te nemen en die kerkelijk te organiseeren. Over dit voorstel zal na der overleg gepleegd worden. De Voorzitter sluit de vergadering, waar na ds. Wagenaar in dankzegging voorgaat. RECLAME. Men is het er in de geneeskundige wereld over eens, dat eene vale gelaatskleur in den regel wordt veroorzaakt door verstopping der poriën, omdat zich daar, al hooren ze er natuurlijk niet, vele huidschilferljes ver zamelen. Eiken avond een zachte massage met een crème, uit gelijke deelen Cold Cream en Recal-zalt bereid, is het allerbeste middel om alle onzuiverheden, die de po riën verstoppen, kwijt te raken, en er voor goed van af te komen. Pen volgenden mor gen wassche men het gezicht zorgvuldig met Recal-zeep en warm water en droge het met een zachte handdoek af. Recal- zcep heeft zulke voorname hygiënische eigenschappen, dat de huid spoedig hare volte gezondheid, en de gezichlstint hare natuurlijke schoonheid herkrijgt. 35 cents. 6390 Een ter dood veroordeelde. (Nadruk verboden). Hel mag algemeen bekend geacht wor den, dat naast het stenografisch verslag van de vergaderingen van de Tweede Kamer, de z.g. „Handelingen" sedert vele jaren nog een „Kort Verslag" beslaat, dat wel niet woordelijk het gesprokene weergeeft, maar geroepen was om een zakelijk overzicht te geven van het gesprokene; het moest vol gens het oorspronkelijke plan een goed ob jectief resumé geven van alles, wat in de Kamer gebeurt. Dat plan was ontworpen in 1906. Som migen achtten liet Kort Verslag onnoodig, maar anderen ijverden er zeer vóór. In mooie parlementaire vormen gezegd, heette de verwachting le zijn, dat het Kort Ver slag overal met instemming zou worden ontvangen, in de eerste plaats natuurlijk bij hen, die de „Handelingen" te duur of te om vangrijk vonden; maar men rekende er ook op, dat do dagbladen voor de samenstelling van hun verslagen van het Kort Verslag ge bruik zouden maken. Booze tongen beweerden, dat er nog iets anders zat achter die liefde voor de_ dagbla den. Maakten die gebruik van het Kort Ver slag, dan zou de Kamer zelve invloed heb ben op hetgeen er over haar doen en laten in de krant kwam. Bladen, die hun eigen verslaggevers zonden en uitvoerige versla gen leverden, schreven wel eens stoutighe den, die de heeren liever niet gedrukt za gen en dan waren er bladen, die van enkele sprekers, geen nola namen, omdat de kleur niet aanstond, en deze sprekers wilden toch ook wel genoemd worden. Zij hoopten, dat het Kort verslag zoo redeneerden die booze tongen door de bladen zou worden gevolgd en dat hun redevoering ook ver meld zou worden en haar propagandistisch werk zou doen. Men bedenke, dat wij over 1906 spreken, toen er nog grooien en klei nen in de Kamer waren en niet als nu, énkel grooten, Hoa het zij, het Kort Verslag is niet maar zoo zonder tegenstand ontstaan. Het artikel van Hoofdstuk n van de Slaatsbegrootini voor 1807, waarbij golden werden gevraagd voor bet ontworpen Kort Verslag, werd op 4 December 1906 aangenomen met 87 t?- ten |5 gle'mmen. Mi bet boent maar weinig RECLAME. 0425 gescheeld, ol de Eerste Kamer had het Hoofdstuk verworpen, alleen om dat Kort Verslag. Veel gejuich is er dus bij de geboorle niet geweest en het kleintje is een stumpertje gebleven. De hooge verwachtingen, die men er van had. zijn niet verwezenlijkt. Do inhoud was goed, naar het oordeel der leden; de abonneraenlsprijs was laag; er zijn zelfs middelen beproefd, om liet abonnement door lusschenkomst van dc nieuwsbladen nog goedkooper te stellen, maar de abonnó's kwamen niet ol in te klein aantal. Ai in 1921 werden uit de Kamer wenken gegeven, die onmiskenbaar de bedoeling hadden het Kort Verslag maar te doen ein digen. Het Kamerlid De Kanter vroeg een onderzoek naar de mogelijkheid, om met één verslag te volstaan, en de heer Van Ra- veslein drong aan op maatregelen, om het verlies op het Kort Verslag te matigen. Men ziet er uit, dat er twee slroomingen waren: een, die op opheffing gemunt was, en een andere, die het wilde behouden. Er bestaat een commissie uil de Kamer voor het verslag; tegenwoordig zijn dat de heeren Schokking, Van Vuuren en Mar- chant. De commissie gaf na de motie-De Kantor en de motie-Van Ravestein te ken nen, dat zij nog eens wilde trachten de on kosten geringer te maken en het aantal abonné's le doen toenemen, voor zij tot op heffing adviseerde Want dat was de oor zaak van de beide motiën: de kosten waren niet evenredig aan het gebruik, dat van het Kort Verslag gemaakt werd. De belangstelling is verbazend vermin derd en daarmee hel aantal abonné's. Of de Kamer daar zelve schuld aan heeft door grooter spraakzaamheid en meer propagan distisch geredevoer dan wenschelijk is, of door vervreemding van de burgerij ten op zichte van de Slalen-Generaal, durven wij niet uitmaken. In elk geval, het aantal abonnementen daalde in dezelfde jaren, dat de kosten aanmerkelijk toenamen; wellicht was er verband tusschen beide omstandig heden. Waren er aanvankelijk 26.000 abon né's, in het jaar 7 9211922 waren het er gemiddeld 4200 en in het jaar 19221923 ongeveer evenveel; maar aan het eind van 1923 waren het er nog maar 3750. En nu de kosten. Op Hoofdstuk II der Staatsbegrooling voor 1921 wordt geraamd ten behoeve van het Kort Verslag: aan traktementen 130 510 (welke posl misschien zou da len lot f 29.400) aan kindertoelagen I 230 aan papier, druk en expeditie f 70.000 Totaal 199.630 Daar komt nog frankeering bij, nu de portvrijdom voor dergelijke stukken is af geschaft: rekent men 1 cent per exemplaar voor "3750 abonné's bij 100 vergaderingen dan wordt dit f 3750 en dus samen f 103.380. Verlaging van kosten is niet te verwach ten. Wel waren de kosten voor papier, druk en expeditie in 1922 lager en zullen zij misschien voor 1923 ook lager zijn, maar dat is dan een gevolg daarvan, dat er in die ja ren door toevallige omstandigheden minder vergaderingen zijn gehouden. Tegenover die uitgaven slaat de opbrengst van 2150 abonné's van f 3 en 1300 van f 2 50, dat is samen f 10.600, of een schade post van bijna 193.000. Bij de behandeling van Hoofdstuk n voor 1921 in de afdeelingen is opnieuw op af schaffing van het Kort Verslag aangedron gen, ook als maatregel van bezuiniging. De Commissie is het er mee eens, dat een der gelijke uilgave voor zoo weinig abonné's niet mag worden voortgezet. En zij geeft daarom in overweging, om de uitgave van het Kort Verslag met 1 April 1921 le doen eindigen. Wel zijn de abonnementsgelden al ge stort, maar die kunnen voor de helft ge restitueerd worden. (Dat wordt weer een uit gave aan papieren, als aan 3750 personen elk f 1.50 of fl.25 moet worden toegewe zen). De hesparing zal natuurlijk geen f 93.000 bedragen, omdat het vaste personeel op wachtgeld zal worden gesteld. ALPHEN. }i Is een wispelturigen winter. Nu dooit het eens, terwijl den volgenden dag de temperatuur weer een 20 graden is gedaald. Dat het den vorigen nacht weer hard heeft gevroren, hebben de booten weer kunnen ondervinden. In het Kanaal geraakten 2 vrachtbootcn in het ijs bekneld. Hoewel alles aan boord in conditie was vermochten zij niet verder te komen, totdat een ijsbreker hen uit hun geisoleerden toestand kwam verlossen, doch toen deze hierin was geslaagd werd de schroef afgeslagen. Do ijsbreker werd nu door de beid© andere booten naar Am sterdam medegeslcept. Eenzelfde lot ondergingen twee „Volhar- <Jipg"booten. Nabij 's-Molenaars geraakte bij de fcene de stuurinrichting defect, ter wijl de andere de schroef verloor. Beide booten zjm later naar Leiden getranspor teerd. Ook de Rijn nabij Zwnmmerdant w&gt nog Steeds bpengehèudeB. Na veel moeite zijn een drietal motoren erin ge slaagd weder een vaargeul te maken. On der dat alles werd er fijn schaatgcreden» Het ijs is beter dan de vorige maal. In de bovenzaal van hotel „do Vergul de Wagen" werd dpor de voorloopigo com missie tot veif^aaiing van onze gemeente een vergadering gehouden onder het presi dium van burgemeester Lovink. Overge gaan werd tot oprichting van een vereeni- ging, welke werd gedoopt met den naam „Alphcn aan den Rijn Vooruit". Do sta tuten en huishoudelijk reglement werden vastgesteld, waaiop de Koninklijke goed keuring zal worden aangevraagd. Een voorloopig bestuur werd gekozen* bestaande uit de heeren H. J. Lovink, W, van Wermer8kcrken, JV. B. Kroon, B. Lemkes, C. L. Jou^euburger, A. Pannevis en J. Zonneveld, die uit hun midden den heer Lovfnk als voorzitter benoemden. Voorgesteld werd samenwerking te ver krijgen met de verr-eniging „Alphens Be lang", welke vrijwel 1*1 zelfde doel beoogt. Hieromtrent werd berl^ten dat beido be sturen zich met elkaar in verbinding zul len stellen. Verschillende steixr.en gingen op bij de behandeling van het voorloopig werkpro gramma tot aanleg van een straat van het Burg. Visserpark naar De Hoorn, het leg gen van een brug over den Rijn nabij 's-Molenaars, eon betcro regeling betref fende de oveizetveoren op Zondag e.a.- Dienaangaande zal later een definitief plan de vergadering worden voorgelegd. De burgemeester dankte voor aller mede werking, waarna hij de vergadering na een hartelijk woord voor het welzijn van Alphen gesproken te hebben, sloot. TER AAR. Benoemd is tot onderwijzeres aan de christelijke school, hoofd do heer It. do Rooy, alhier, mej. J. G. C. HicrastrS te Katwijk aan Zee. OEGSTGEEST. Benoemd is tot onder wijzer aan de christelijke school, hoofd dé heer R. van Til Jr., alhier, de heer J. Schoneveld te Alphen. HILLEGOM. De uitvoeringen met bal, dus de echte amusementsavonden volgen hier in de laatste dagen in snel tempo ntt elkaar. Het begon dezo week met de Har monie, daarna gaf „De Post" een tooneel- uitvoering, beide met bal na. Direct daarna' kwam het Nut met een avond, wel is waar, zonder bal, doch door dc meesten als eetf uitgaansavondje beschouwd. Het onderwerp, was de moderne dichtkunst, waarover Me vrouw BoldinghGoemans een voordracht} hield,wel iets bijzonders hier. Elke uitvoe ring of vereeniging heeft zijn eigen kring van vrienden; daaraan is het toe te schrij ven dat alle avonden druk bezocht kunnen zijn, ondanks de opeenvolging van de data.: Toen het vorige jaar de poging van de af- dceling Leiden van den N. B. L. O., om hier ter stede een athletiek-kring, als onder.' deel van den Zuid-Hollandschcn Athleliclc Bond, op (o richten, ondanks de interessan. te lezing van den heer Deenen, mislukte, waren de athletiek-enthousiaslen, waartoe ook wij ons meenen te mogen rekenen, bet er oogenbiikkelijk over eens dat de zaak hiermede niet van de baan mocht zijn. Ze ker, voor dat seizoen was er geen redden meer aan, en 't zou wellicht ook weinig tactisch zijn geweest indien men alsnog haa gepoogd het zinkende schip le redden, nadat het al eenige maanden in nood had ver. keerd, maar eenparig was het oordeel, dat van uitstel geen afstel mocht komen. Da nllilétiek, onze zomersport bij uitnemend heid, waardoor de fundamenten worden ge legd voor de beoefening van vrijwel alle an dere takken van sport, verdient een beter lot dan in een hoekje te worden gedrukt. Juist in tijden van malaise en wederopn bouw, als wij IhsM door maken, heeft on» Volk, en in de corsle plaatsde jeugd, tet* noodig om zi:h voor le bereiden op de toe. komst, om zich te harden en te si alen voor den wellicht zwaren strijd om hel bestaan, wetke men tc wachten heeft. Want welk ten vreugde, wolk een in!en» genot de beoefening dezer sport ook kan schenken, feit is toch dat de athletiek geep doel doch slechts middel is, ai(han3 behoort te zijn. Het is daaraan dat zij haar hijzonder» waarde tc danken heeft, en hel is ook daar. om dat wij on3 over het algemeen tegen standers hebben betoond van het systeem van spcciali3eeron, waarop zoovclen tegen, woordig aandringen. Is men voorstander, met het oog op de naderende Olympiade i soit, daar is nog vrede mee le nemen, maar in algemeenen zin gelooven wij dat me» door sterk specialiseeren het doel, hetwelk door de beoefening der athletiek wordt b». oogd, voorbij schiet. En thans ter zake. Hel uitstel mag, zooal» wij al opmerkten, geen afstel worden, «p aangezien iri} Wervan sterk raren dm».

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 9