AGENDA VAN DE WEEK. INGEZONDEN. BUITENLAND. Dinsdag. 1 Morschweg 59 Stadsevangelisatie. 8 uur. SladszaalGenerale repetitie van „Das Lied von der Glocke". Halfacht. Volksgebouw Cursus voor z$ng en mu ziek. 8 uur. Oegstgeest, „Irene"; Uilvoering Clir. zangv. „Dc-bora', 8 uur. Sassen hei rn, „Het Bruine Paard" Soirée dansante inusizale. t Woensdag. Patrimonium"Openbare verg. afd. Leiden Ned. Bond van Chr. Fabricks- en transport-arbeiders. 8 uur. Pieterskerk Apologetische samenkomst. I uur. Sladszaal: Uitvoering Clir. zangver. „Con Ainore". 8 uur. Donderdag. ïlisabclhshof: Medisch Consultatie-bu reau voor Alcoholisme. 8 uur, „Tcruël" (Groeneslceg 16)Vergadering Moi.dervcreeniging. Ii&lfdrie. „.Jfaracl" (Grocnesteog 1G): tSamenkomsfc. 6 uar. Schouwburg Gaslvoorslclling Paul We gener. „Der Gedanke". 8 uur. StadszaalEiuslcin-Iihn. 8 uur. Volkshuis: Scheikundecursus. 8 uur. K a t w ij k-a a n-Z e e, Gemeentezaal Ds. D. J. van Drummen, van Driebergen. 7 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 14 lot en met Zondag 20 Januari waargenomen door de apotheken van de heeren G. F. Reyst, Steenstraat 35, tel. 136, en A. J. Donk, Doczastraat 31. lel. 1313. Do apotheek van „Hulp der Mensch- beid". Hooigracht 48 is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. RECLAME. Goede eetlust, goede spijsvertering, goed bloed en een goed humeur worden ,»erkaegen door Foster's Maagpillen te ge bruiken. Deze pilletjes helpen de lever, maag en ingewanden door de vloeiing der gal te regelen. Zij werken zeer zacht en hebben geen nadceligo reactie. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pill<£n f 0.G5; in apotheken en drogistzaken. 6270 werkster om vier uur was vertrokken. De laatste verklaarde aan de politie, dat zij dem eleutol in het z.g. kattegat had ge legd, terwijl gebleken was, dat bij het uit breken van den brand de sleutel in de deur stak. De inboedel van den timmer man was verzekerd voor een bedrag, dat nogal hoog genoomd werd. De voorzitter van do Apel- doorn8che Kynologenclub deelt mede, dat sinds Oudejaarsdag iemand aldaar zich be zighoudt losloopcnde honden, dio zijn huis imsseeren en bij ongeluk op zijn erf komen, met strychnine te dooden, hetwelk hij op stukjes vleesch gestrooid in zijn tuin heeft liggen. Het tot op heden bekende aantal vergiftigingen bedraagt thans negen. Ge bleken is, dat de dader is dr. C. J. M., ze nuwarts te Apeldoorn, die ook reeds aan de politie bekend heeft. Voorts wordt ge meld, dat de dader eerst op de dieren ge schoten heeft en later naar aanleiding van een verbod van de politie de honden met door strychnine vergiftigde stukjes vleesch gedood heeft. De Maas is de laatste dagen zoo aanzienlijk gewassen, dat dc toegangs wegen naar verschillende Maasdorpen be dreigd worden. Ook staat weiland onder water en is de arbeid op nagenoeg alle steen- eD pannenfabrieken langs deze ri vier stilgelegd. Door den koogcD stand van de Maas en de Waal begint men in de polders last te krijgen van kwelwater, iu verband waar mede de stoomgemalen op verschillende plaatsen in werking worden gesteld. Er is gisteren, in verband met den moord te Culemborg, weer iemand gearresteerd, juist op het oogenblik, dat hij in den trein naar Utrecht wilde stappen. De man is gevankelijk naar Tiel gebracht. De ontvanger der directe belastingen te Arnhem is overgegaan tot het in-gijzeling-slellen van een belastingplich tige aldaar, die in gebreke bleef een navor dering van oorlogswinstbelasting te voldoen. Ilecmaf, te Hengelo, heeft 15 Februari con loonsverlaging van tien per cent aangekondigd. Zaterdag werd te 'sllerlogen- boseh het Badhuis aan de Kempenlandstraat officieel door burgemeester Van Lanschot geopend. Voor het gebouw hadden de genoo- digden, dc medici, leden van den Gemeente raad, onderwijsautoriteiten, enz. zich in twee breede groepen opgesteld. De burgemeester beantwoordde dc inleiding van den wethou der van Sociale Werken en was juist aan het woord, toen een prachtige, glanzend- zwarte poes rustig over het terrein k\vam en voor den burgemeester bleef slaan. De par mantige poes trok zich niets aan van de groote vroolijkheid, welke haar verschijnen teweegbracht en kuierde rustig de rijen langs. En de burgemeester gevat, betrok de poes bij de plechtigheid en laschte bij zijn beloog dc opmerking in: „Zóó groot is de be langstelling voor het nieuwe badhuis, dat zelfs de poes, symbool van zindelijkheid komt kijken, wat we hier aan het doen zijn." Professor (tot examinan- diiE): ,,Dat is nu al de derde vraag, die u Diet kunt beantwoorden." Candida at (stotterend),,Laat mo een oogenblik tijd, om na te denken, profes sor.0 Professor: „Heel graag. Is een halfjaar li voldoende l'i (Uuilen verantwoordelijkheid de: Redactie.) Copie van al of niel geplaalsle slukken wordt niet teruggegeven. Het gesol met de marktkooplieden. Geachte Redactie. Beleefd verzoek ik U plaatsing van onder staande regelen, waarvoor bij voorbaat dank. Met stomme verbazing las ik gisteravond in Uw geëerd Blad het ingezonden stuk van den heer L. Weyl, waarin deze in kernach tige bewoordingen uiting geeft aan zijn van „ergernis opgekropt gemoed" door het „gesol cu geslinger" der Zaterdagsche marktkoop lieden (hoeveel keer werden zij ook weer naar den waterkant geplaatst, lieer Weyl?) Het betoog .waarmede de geachte inzender een lans breekt voor de „geslingerde" markt kooplieden, getuigt (het zij hier openlijk be kend) van een „ongekende scherpzinnig heid", een „ongeëvenaarde vërzienden blik" alsmede een „buitengewoon helder inzicht". Op werkelijk „meesterlijke" wijze heeft hij, gesteund door zijn historische kennis, en zijn bewonderenswaardig „matglas helder" inzicht, zijn wijsgcerige conclusies neerge schreven. Helaas, moderne Socrales, dezen keer heeft U de plank toch glad mis. Alleereerst moei U zich eens ernstig op de hoogte stellen, hoe groot het aantal marktkooplieden is, woon achtig in Leiden, die dus aanspraak kunnen maken op het door U zoo verdedigde recht. Of stelt U de rechten van neringdoenden van elders en die uit Uw eigen stad op één lijn? Blik, alvorens deze vraag te beant woorden, even op Uw plaatselijke belasting papiertjes, en de uitwerking hiervan zal U zelf wellicht verbazen. Nu de oorzaak van het „gesol" eens die per opgezocht dan U dat deedt. Destijds werd door de winkeliers van de Yischmarkl aan den Directeur van het Marktwezen hier ter plaatse, verzocht, de kramen aan den wa terkant (q doen plaatsen, ten einde te voor komen, dat hun stoepen en portieken ver- ontreingd werden door allerlei voorwerpen, als papier, bananen-schillen, enz. en tevens een fatsoenlijken doorgang tot de winkels te behouden. De voormalige Directeur liet hierop de kramen, slechts circa een meter meer naar liet midden der straat plaatsen. De nieuwe Directeur heeft nu als proef, aan het verzoek der winkeliers voldaan en daar mede hun het recel bewijs geleverd, ook rekening 1c moeien en willen houden met de belangen van de aldaar gevestigde winke liers. Maar nu is Uw „ergernis" geboren in Uw eenzijdige belangstelling voor de neringdoen den in Leiden, zoo groot, dat zelfs Uw rechts gevoel in opstand komt. Waar U op „geniale" wijze doceert dat een winkelier, hij liet vestigen van zijn zaken, zelfs meer dan een halve eeuw, in de hem onbekende maar U op waarschijnlijk w'on- derbaarlijke wijze geopenbaarde toekomst moet kunnen zien, daar geeft U blijk, talen ten te bezillcn, die zelfs van groot belang kunnen zijn voor dc geheele samenleving. U is een „ziener" zonder weerga. Het slot van Uw geacht betoog, lieer Weyl, daarover zal ik geen lijd verspillen. Ieder weldenkend nienscl), met een klein beetje ineer doorzicht en nog iels, zal bij het lezen van dergelijke redeneering en conclusie, medelijdend de schouders ophalen. U ziet zoo ver vooruit, dat U de nuchter heid voorbij ziet. Wikkel dus Uw ietwat op geblazen ergernis maar in de copie van Uw betoog en laat ze te zamen in Uw prullen mand een zachten dood sterven. U, Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, met dc meeste hoogachting, FR. SCHLATMANN. Leiden, 15 Januari '24. DE ALGEMEENE TOESTAND. Gistermorgen elf uur is de commissie van deskundigen ter onderzoek van den iinantieelen toestand van Duilschland voor het eerst bijeengekomen. De president vsn de Commissie van Her stel, Barthou, heelte de leden welkom en verklaarde, dat do Commissie van Herslel geen wonderen verwachl, noch een onver wachte oplossing van het vraagstuk der vergoeding, maar dat ze oprecht hoopl, dal de bevoegdheid en het gezag van de leden van het comilé van deskundigen tot bespoe diging van een resultaat zullen bijdragen. Hij wees er verder nadrukkelijk op, dal de werkzaamheden van het comité in vol ledige onafhankelijkheid en onpartijdigheid zullen moeien plaals hebben, echter binnen de bepalingen van het verdrag van Ver sailles. Het evenwicht in de Duitsche begrooting en de stabilisatie van de Duilsche valuta zijn twee nauw verbonden problemen, wel ker oplossing voorwaarde is voor de rege ling van de Vergoedingskwestie. Wij zullen alle reeds verrichte studiën en alle noodige documenten te uwer beschikking stellen, zeide Barthou verder. De gedelegeerden zullen vrij zijn hun werkmethoden te be palen. Barthou sprak verder nog do hoop uit, dat Duilschland, dat zich zal kunnen lalen hooren, de taak van het comilé zal willen vergemakkelijken. Niet alleen de schuld- eischers van Duilschland en dat land zelf hebben belang bij een regeling van het vcr- goedingsvraagsluk, men mag zeggen, dat hel vreedzaam evenwicht van heel de we reld er van alhangt Do Commissie van Herstel verheugt zich vooral over de mede werking van Amerika, welke aan de bevin dingen van hel comilé meer gezag nog zal geven. Barthou eindigde met het aanbieden van het voorzitterschap aan generaal Dawcs, een der Amerikaanschc vertegen woordigers. Deze verzekerde, dat de deskun digen zonder vooruit vastgestelde meenin gen aan den arbeid gaan. Hij voegde hierbij dat de Commissie van Herstel z. i. verstan dig deed te verbieden, dat quacslies van buitenlandsch politieken aard zooals die van welligheid van de bezetting van het Roergebied en het comité zouden worden besproken. Voorts zeide hij o.m. Indien wij, zonder vrees of gunslbejag, plannen voorstellen tot slabiliseering van de mark en lot het brengen van evenwicht in de Duilsche begrooling, die de commissie van herstel meent te moeten goedkeuren, zuilen wij iels voorgesteld hebben, dat do Commissie van Herstel gelegenheid biedt om Duilschland op weg naar de productivi teit brengt. Dc Duil-che productiviteit is het uitgangspunt van Uuropa's welvaart. Naar mate de economische functies van Duilsch land onder den invloed van het waardevaste geld cn do kloppende begrooling zich her stellen, zal het Duitsche betalingsvermogea aan den dag komen. Wat het betalingsvormogen van Duilsch land betreft, zullen dc Commissie van Her slel en de heele wereld naar de deskundigen luisterenlaat ons eerst Duilschland weer op de been te helpen. Nu dat wij leden zijn van een commissie met een bepaald om schreven doel, moeten wij ons minder bezig houden met Duitschland's vermogen om te betalen, dan met het oogenblikkelijk vermo gen en den moed van dit comilé om te han delen. Waarom duidelijke verklaringen uilslcl- lcn Waarom tijd verliezen met plichtple gingen en convcnlioneele formules, die niets beteekenen Laat mij praclische voorstellen doen. Onder Harding heb ik een stelsel van bolie# en toezicht ontworpen, onder hetwelk de eerste begrooling der Vereenigds Slateu volgens onze nieuwe begrootingswetgeving opgemaakt werd. Ik aarzel om mij begcoo- tingsdeskundige te noemen, omdat dit mijn roep van gezond verstand zou kunnen in gevaar brengen. Maar hoe zou iemand, des kundig of niet, deu minsten maatregel kun nen voorstellen, die het onderzoek waard is, lielreffende een Duitsche begrooling, indien het geld, voortkomend uit da belastingen, die binnen de grenzen dier begrooling wor den geïnd, geen koop- of betaalkracht heeft? De eerste maatregel, dien wij zouden moe ten nemen, zou, dunkt mij, zijn om een stel sel te ontwerpen lot stabilisatie van het Duilsche geldwezen, len einde water te run den om den begrootingsmolen in beweging te brengen. Wij zullen den molen houwen als wij water gevonden hebben om zijn ra deren te bewegen. In dien laatstcn geest werd besloten en reeds 's middags werd in een tweede zitting een aanvang gemaakt met do studie van de slabiliseering van het Duitsche geld. Voorts werd besloten geen persoonlijke mededeelin- gen te verstrekken en slechts bij uitzondering aan de pers een communiqué te verstrek ken. Zaterdag vertrekt de Commissie naar Berlijn. De geschiedenis in de Palts heelt lusschen Frankrijk en Fngeland een eigenaardige si tuatie geschapen. Clive, de Engelsche con sul-generaal te München is ondanks de op positie van Fransche zijde toch zijn onder zoek naar de toestanden in de Beiersche Palts begonnen, gelijk telegrammen gisteren nog meldden. In Parijs is men van meening, volgens den Parijschen correspondent van de „Temps", dat deze handelwijze het gezag der Hooge Rijnlandcommissie ondermijnt, maar Engeland ontkent, dat deze commissie in dezen iets heeft in te brengen. Edoch, Frankrijk heeft nu iets nieuws bedacht. Clive wil het niet alleen doen reizen, het geelt hem gezelschap van een Fransch oiiicier. Clive heelt dat gezelschap wel geweigerd, maar de Franschen schijnen beslist daarop le slaan. Wat een heerlijke reis van die twee, waar Clive den Franschman gewoon ais een gezonden dwarskijker beschouwt en den Franschman hem waarschijnlijk ditol Verder neemt Frankrijk een soort repre saille, door kolonel Ricbin naar Keulen te zenden om „zich op de hoogte te stellen van de geheime organisaties te Keulen, wier op treden aan de Engelsche overheid is bekend gemaakt en wier aclie bloedige onlusten in de Fransche zone veroorzaakt heeft." Heerlijk, dat geplaag! De Keulsche correspondent van de „Ti mes" knoopt aan deze zending de volgende opmerking vast: „Daar er reeds 20 4.30 vooraanstaande Fransche ambtenaren mei een uitgebreid personeel le Keulen zijn, j druk aan den gang om de Fransche doel- j einden in Engelsch gebied te verwezen lijken, gezwegen van de gewone niet otfi- cieele Fransche spionnagedienslen, begrijpt men niet goed wat de nieuw aangekomene ontdekken moet, dat aan het oog van zijn collega's ontsnappen zou, en het is ook niet makkelijk om een vergelijking te maken lusschen den normalen toestand in onze zone en de terreur in de Palts, waar onze correspondent de eerste Engelschman is ge weest, die er sedert maanden den voet heeft gezet." Wat de Palts zelf betreft, generaal dr. Metz heeft de publicaties verboden van de verklaring welke Zondag van alle Katho lieke en Prolestantsche kansels is voorgele zen, en waarin d- bevolking 'werd aange spoord de zoogenaamde autonome regeering niet le gehoorzamen. Do algemecne raad van het Engelsche vakvereenigingscongres en het bestuur van de labour-party heeft een omzendbrief ge- schreven aan „de vakvereentgingen, la- bour-partijen cn geestverwanten", waarin zij de aandacht vestigt op den ernstigen toe stand, waarin de arbeidersbeweging in Duilschland zich op politiek en industrieel terrein geplaatst vindt en spoedige hulp ver zoekt door het geven van gillen en het hou den van ten minste één inzameling in elke stad, waar politieke oi vakvereenigingsver- gaderingen worden gehouden. De oproep zegt, dat hel lijden van de Duilsche arbei ders hen een geschikt veld maakt voor het zaaien van rcactionnairc of revolutionnaire doctrines. De oproep eindigt als volgt: De arbeidsvoorwaarden der Duitsche arbeiders, die meer dan 48 uur per week werken, moe ten ongetwijfeld een reactionnaire uitwer king hebben op onze eigen arbeidsvoor waarden. Er is naar aanleiding van de conferenlie der Kleine Entente te Belgrado ook gemeld, dat er tussehen Italië en Zuid-Slavie over. eenstemming zou zijn bereikt over Fiume. Dit zou dan zijn op de volgende punten Italic zal het verdrag van Rapallo en de door graaf Sforza gesloten regelingen nako men Zuid-Slavie geeft aan Italië volle vrij heid in zake de organisatie van den slaat Fiume Zuid-Slavie krijgt gedurende 50 jaar het recht van gebruik van de haven van Fiume Italië en Zuid Slavië zulta een handelsverdrag sluiten. Van Ilaliaansche zijde wordt wel ccnigs- zins gewaarschuwd legen een le groot opti misme, maar wordt toch erkend, dal een overeenkomst bereikt is. Het Fransch-Tsjecho-Slowakseh verdrag schijnt overigens tegen dc verwachting in, de Kleine Entente eenigszins iD gevaar ie brengen, daar Roemenië en Polen, hoewel geen lid dezer entenle vreest, gezien de toenadering te Belgrado en Praag lol sovjet- Rusland, alleen te komen slaan tegenover Rusland, hetgeen Roemenië, daar Praag en Belgrado voor Frankrijk kozen, naar Enge land doet zien, waartoe zelfs Warschau nei ging zou gaan voelen. DUITSCHLAND. De nadere berichten 'nopens de Saksische gemeenteraadsverkiezingen (Pvestigen, dal deze in bijna alle steden een geweldige ne derlaag voor de soc.-dem. hebben opgele verd, waartegen de toeneming van het aan tal communistische zetels niet opweegt. Bijna zonder uilzondering is in de groolc steden, maar ook in de kleine plaatsen, de meerderheid der soc.-dem. en communisten door een min of meer krachtige burgerlijke meerderheid vervangen. De meeste zetels schijnen de Deutsch-völkischen te hebben gewonnen. In elk geval toont de uitslag der verkiezingen ten duidelijkste, dat er een sterke „Ruek nach rechts" door de heele Saksische bevolking gaat. De besprekingen tussehen de Rijksrcgee- ring en de Thuringsche regeering zijn afge- loopen. De Thuringsche regeering heefl zich bereid verklaard, alle voorwaarden na te komen, die dc Rijksregeering noodzakelijk acht ,om van scherpere maatregelen af le zien. FRANKRIJK. Poincaré heeft de ministers van finan- •ciën, binnenlandsche zaken en justitie ont vangen, mei wie hij, naar men meent, de maatregelen heeft besproken, die de regce- ring overweegt om de daling van den franc tegen te gaan; maatregelen die heden aan den ministerraad ter goedkeuring voorgelegd zullen worden. Het algemeen verbond van de handels beurs heeft besloten wegens de buitenge wone stijging van het pond en den dollar, geen koersen le noteeren. Alle artikelen zijn dus ongenoleerd. ENGELAND. Hedenmiddag om twaalf uur opent de ko ning het nieuwe Lagerhuis met een troon rede, waarna de groote strijd een aanvang neemt, die eindigen zal met Baldwin's val, daar Labour zoowel als liberalen bij hun plan blijven om de regecring zoo spoedig mogelijk ten val te brergen. Het beslissende amendement der arbei derspartij op het antwoord op de troonrede zal morgen worden ingediend, en algemeen verluidt dat dit zich zal bepalen tot de ver klaring, dat de regeering het vertrouwen van het Lagerhuis heeft verloren. In arbei derskringen verwacht men, dat weinig libe ralen zich van stemming over dit amende ment zullen onthouden en dat nog minder liberalen er tegen zullen stemmen. Er worden pogingen tot bemiddeling in het werk gesteld in het conflict tussehen de machinisten en stokers en de spoorweg directies. De voornaamste slap was wel het houden van een buitengewone bijeenkomst, van den algemeencn raad van het congres der vakvereenigingen, welke voorgezeten werd door Miss Margareth Bondlicld, hel nieuwe parlementslid der arbeiderspartij. Na langdurige beraadslagingen werd een commissie benoemd om te bemiddelen lus schen het spoorwegpersoneel en de spoor wegmaatschappijen. Algemeen neemt men aan dal een weg zal worden gevonden om een staking te ver hinderen, vooral met het oog op het feit, dat een staking ernstig zou praejudicieeren, op de positie van de a.s. arbeidersregeering. De tegenwoordige regecring heeft de noo dige maatregelen getroffen om het vervoer in geval van nood te waarborgen. De officieelo uitslag van dc verkiezingen in Egypte is: gekozen 150 Zagloelislen, 14 conslilulioneel-liberalen, 8 anderen. In 41 kiesdistricten zal er op 17 dezer worden overgestemd, omdat de candidaten niet de vereischte meerderheid hebben verkregen. ZWEDEN. De Zwcodsohc Rijksdag )s geopend met een troonrede, waarin werd aangekondigd, dat binnenkort voorstellen den Rijksdag zullen bereiken ter oplossing van het de- fensievraagstuk in overeenstemming met dc economische kracht van de natie. Voor stellen zullen voorts worden gedaan on) de markten voor graanproducten te vermeer deren en het vraagstuk van het landbouw- erediet te vergemakkelijken. Nieuwe belas tingen rullen niet worden ingevoerd. De koning hoopt, dat de onderhandelin gen met Rusland resultaat zullen hebben, waardoor de ware belangen van bedde lan den zullen worden bevorderd en in dit op- ziolit gewaagde hij er van dat eveneens met andere landen onderhandelingen wor den gevoerd over handelsovereenkomsten. Do bcgroot-ing van den Minister van Fi nanciën geeft aan voor uitgaven voor liet jaar 1 Juli 1921—tot 30 Juni 1925 648.9 mil lioen kronen tegen een raming van 737.6 millioen in bet vorig jaar. Do Zweodsche handelsbalans geelt reden tot ongerustheid. De tegenwoordige om standigheden goven den indruk, dat er geen evenwicht is tussohen de uitgaven en in komsten. NOORWEGEN. Do regcering heeft bij hot Storting een voorstel ingediend om de tarieven op do staatsspoorwegon met 10 püt. te verhoo- gen. In de troonrede, wordt gszegd. dal all* onderteekenaars van het verdreg nu;nt Spitsbergen thans het Noorsche ontwerp- mijnivet op Spitsbergen hebben aanvaard, Binnenkort zullen het verdrag en de mijn wet aan het Slorling ter ratificatie worden voorgelegd. De Noorsche regeering heeft besloten met sovjet-Rusland in onderhandeling te treden over de tussehen de twee landen nog han-. gende aangelegenheden. Da ramingen voor het begrootingsjaar 1024—'25 zijn ingrijpend besnoeid, met name de militaire uitgaven zijn zooveel mogelijk verminderd. De regcering zal eerlang het Storting voorsteilen de wet op het drankverbod in te trekken. SPANJE. n Het staatsblad publiceert een decreet, waarbij de ontbinding wordt afgekondigd van alle provinciale radon, behalve die van A1 ava, Guipuzeoa, Biscayo en Navarre. Do nieuwe afgevaardigden zullen door de gouverneurs der provincies worden be lloc n d. BUITENLANDSCH GEMENGD. Bij een vechtpartij tussehen Fransche, Belgische en Ilaliaansche arbeiders ie Ar- genteuil zijn er Iwee Italianen gedood en een derde ernstig gewond. Eonigen tijd geleden overleed le Mantua graaf Gactano Bonaris, een edelman, die als zeer rijk en zeer mild bekend stond. Zijn rijkdom is geen fabel gebleken. In een var zijn kasleelen heelt men achter de kapel ee: geheime schatkamer ontdekt, waarin cfe schatten inderdaad lagen opgehoopt. Daar vond men o.a. 100 stapels gouden munten van nieuwen en ouden stempel, baren en blokken puur goud, juweelen van groolo waarde, saffieren, diamanten, robijnen, gou den en plalina ringen cn armbander met zeldzame steenen, een kostbaar collie/ van paarlen cn diamanlen, een verzameling bankbiljetten van alle landen, telkens van elk Jand voor een waarde' van 50.000 lire, enz. Daar de graaf weinig vertrouwen sieide in banken en de gewoonle had zijn gold op zijn drie kasleelcn in verschillende berg plaatsen weg le sloppen, verwacht men, uat er nog heel wat meer voor den dag zal ko men. De schatten zijn vermaakt aan een kerkelijke instelling, met de bepaling, dat 's graven derde zoon, die nog in leven is, er het vruchtgebruik van zal genielen. Na diens dood zullen zij voor werken van barm hartigheid moeten dienen. De Zwccdseho ingenieur Joinberg iiceR succes geliad met eeu toestel voor kunstma tige mist. De Ilaliaansche vloot zal liet tip al hare kleinere schepen invoeren. Het lo*. stel kan 2'U millioen Al® mist per minuut voortbrengen. In een der voornaamste hotels van Boe- dapesl ie een elegante jongedame in hech tenis genomen, die zich voor keizerin Zita uitgaf en het gerucht liet verspreiden, dat zij met haar zoon kroonprins Otlo nnar Bu dapest was gekomen om den Iroon te bestij gen. Zij bleek Ilona Toth te heeten. Te weenen Is een „sadistische salon" ont dekt van twee zoogenaamde taalleeraresasn, waar kinderen voor de oogen van het pu bliek, dat de inrichting bezocht, ernstig miz- handcld werden. Verscheidene lieden zijn in verband daarmee in hechtenis genomep, o w. een bekend oogarls cn een groot-fabri kant, wier namen in de bladen genoemd worden. Te Montevalla, in den Slaat Alabama', hebben zich in een kolenmijn schokkende looneclen afgespeeld. Bij die plaals heelt men een gevangenkamp, het Aldrich Prison Camp, waar de veroordeelden verblijf hou den, die te werk gesteld zijn in een kolen mijn aldaar. Nu waren 63 van die gevange nen, die zich in de mijn bevonden, tot mui terij overgegaan, hadden hun bewakers ver jaagd en waren met de dynamietpalrö- nen waarover zij voor hun werk de beschik king hadden een ondergrondsche vernia- lingscampagne begonnen. Alle machinerieën in de mijn werden vernield en de bewakers, die welbcwapend dc beide mijnuilgangen be zet hielden, hoorden het in de mijn al maar knallen en donderen. liet rumoerige leven daar beneden had echler voor de veroordeel den geen aantrekkelijkheid ni-er, toen zij al hun mondkost hadden opgegeten. En ten slotte moesten zij zich, door den honger ge dreven, aan de bewakers overgeven. Het is nog niet bekend, wat hen tot da muiterij had gebracht. De door de muiter» in de mijn aangerichte schade is zeer aan zienlijk. Mevr. Minla E. Arbuckie, de cchtgenootë van den vermaarden „Fatly" van de Ame- rikaansche films, laat zich van haar maa scheiden. De voorloopige scheiding is er al c» over zes maanden werdt het vonnis de finitief. „Fatly" had zijn vrouw verlaten en neen niets voor haar onderhoud. Zaterdag is te Rijscl een man terechtge steld, wiens verrock om gratie door don president van de Republiek was verworpen. De man had een drievoudigen moord op zijn geweten, dien hij in den naftt van 8 April 1919 gepleegd heeft. Hij vermoordde toen een boerin van nagen-en-vijftig jaar, die zijn weldoenster waa geweest, haar dienstmeisje van negen-en-twintig en haar knecht van vijf-en-dertig jaar. Met een rcvoJvcT beeft hij de drie mensehen neer geschoten hij stal vervolgens 4500 frank aan bankpapier en 0000 frank aan eifeo- ten. De moordenaar, die eerst geruimen tijd na do misdaad gepakt is, woonde <M begrafenis van zijn drie -Blaohtoffers bij- Toen hij later gepakt werd wegens dief stal bij den zoon van de door hem veff- mooiklo boerin, ontdekte men, dat zijB vingerafdrukken overeenstemden met die, welke gevonden waren in de hoeve, waaf de drievoudige moord was gepleegd. D* misdadiger beeit toen onder tranen «ep volledige bekentenis afgelegd aan de» soon van zijn slachtoffer. Latei ia MJ

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2