De ÖnziciJare Hand. No 19583. GEMENGD NIEUWS. LE1DSCH DAGBLAD, Vrijdag 11 Januari. Tweede Blad. Anno 1924, GEBRUIKT TOCH EEN 00E0EZEEP! FEUILLETON. De bakker A. R. kwam op den JJtreclilsche-slraahveg te Woerden door de gladheid zoodanig le vallen, dat hij dood ■^3j0gliggen. Voorts viel een dochtertje van den heer H. juist op het «ogenblik, dat een meelwa- gen passeerde. Het voertuig ging over haar arm, welke zwaar gekneusd werd. De directie ia» de Stoom- vaartmaatschappij „Nederland" heeft voor gerekend, dat er f 820,000 ongedekt zou zijn gebleven, indien de bouw van haar nieuwe passagiersschip zou zijn gegund aan de_ Ne derlandsche Scheepsbouwmaatschappij en niet aan een welf in Frankrijk. Hierbij is als inschrijving van de Nederlandsche Scheeps bouwmaatschappij een bedrag genoemd van f 6,G00,000 „De Tel." heeft nu echter ver nomen, dat, toen hel aan de betrokkenen bekend was, dat de gunning van den bouw van het schip aar het buitenland of aan de Nederlandsche Scheepsbouwmaatschappij zou geschieden, deze laatste overleg heeft gepleegd met haar voornaamste onderleve ranciers, en het haar ten slotte mogelijk w*as geworden haar inschrijvingscijfer tot '6,050,000 te reduceeren. Het is evenwel ebleken, dat de maatschappij „Nederland" op het oogenblik, dat de Scheepsbouwmaat schappij de verlaagde offerte deed, niet meer vrij was om daarvan gebruik le maken. Naar „De TeU' nog verneemt, zouden bij den bouw van het mailschip tc Amsterdam 1000 man een jaar lang werk hebben ge vonden. Thans zal de Nederlandsche Scheepsbouwmaatschappij in April genood- laakt zijn. haar groole werf aan de over zijde van het IJ le sluiten, waardoor plm. 400 werklieden op straat zullen komen. NaarhetV. D. bureau vernee m t i aan de Nederlandsche Maatschappij voor Havenwerken ondershands opgedragen de bouw van een kaaimuur te Hongkong Ier lengte van 1800 voet. De raming van kosten der uit le voeren werken bedraagt ongeveer twee millioen gulden. Zooals bekend is, voert deze Maatschappij ook reeds belang rijke havenwerken uit in het nabijgelegen Macco. Dj expedilicknechl F. Geir- r.aert, die Woensdag op den Rotlerdamschc- Weg te Delft door een auto is overreden, is gisteren, zonder tot bewustzijn te zijn geko men, in het gasthuis te Delil overleden. De moord te Culemb'org. De commissaris van politie te Culemborg Verzoekt in het „Algemeen Polilieblad" in verband met den op 23/21 December j.l. al daar gepleegden dubbelen moord en roof, 'onderzoek en inlichtingen omtrent een alibi, enz betreffende de volgende bekcDde en biibek-v.de personen, waaromtrent van poli- tie-aulcrit-olen en particulieren mededeelin- gen zijn ontvangen en alsdan naar omstan digheden te handelen: 1 F. M. H. v. d. K., geb. Li 's-Gravenhage 8 Februari 1890, vent met negotie, is in het bezit van een bruine city-bag. Was laatst te Zaandam woonachtig, i? 21 Dec. j.l. van daar vertrokken onbekend waarheen. 2 Vermoedelijk cp 21 Dec. j.l. des voor middags tusschen 10 en 107» uur heeft in een apoiheek te Leerdam zich een onbekend manspersoon, weike aan duim en vinger van de rechterhand bloedend verwond was en welke wonden hevig bloedden, doen ver binden. Signalement van den verwonde: klein, gezet postuur, geen baard of knevel, droeg eer. pet en was por rijwiel. 3. Op 28 December j.l. heeft in Het post kantoor te Enschedé een onbekend man, die meerdere bankbiljetten van f 1000 in zijn bezit had. één dergelijk bankbiljet ge wisseld en zeide gezonden te zijn door den industrieel Van Heek, hetgeen hij onderzoek onjuist bleek. Signalement: ong. 30 jaar, glad geschoren, boerachtig- type, flink ge bouwd, droeg donker cosluum en liggend boord 1. In den nacht van Vrijdag 21 op Zater dag 22 December j.l. werd een woonwagen bewoner. verblijvende te Leerdam; gewekt door een hem onbekend persoon, dia een rij- wielpomp te leen vroeg; nadat hij de ban den opgepompt had, deelde deze persoon den woonwagenbewoner mede, naar Zijder- veld te moeten gaan. Hij reed zonder licht en hield zich in hel donker om wellicht niet herkend te worden. Signalement: ong. 1.70 m. lang, donkere overja3 bij jockeypet; sprak met Rotterdamsch dialect. 5. In den nacht van 19 op 20 December j.l. hebben twee personen in een logement te Gorinchem hun rijwielen gebracht en ze den volgenden morgen weggehaald en heb ben in dit logement niet gelogeerd en zijn vertrokken onbekend waarheen. Zij zijn ge naamd: N. van C„ geb. te Kaatsheuvel 30 December 1896, grondwerker, wonende te Sprang-Capelle, en P. II R., geb. te Raams- donksveer 12 October 1902, grondwerker, wonende te Geerlruidenberg. Zij kwamen van Ridderkerk en zeiden werk te zoeken. Signalement no. 1: tamelijk lang, zwart haar, droeg jockeypet, lange bruine jas en zijn broek in zijn kousen; no. 2: kort en dik, zwart haar, droeg jockeypet, colbert jasje en had zijn broek met schoenveters vastgebonden. 6. Te Culemborg heeft in den pluktijd als los-arbeider vertoefd zekere B. van W„ 20 jaar, koopman, adres onbekend, doch moet vermoedelijk in Noord-Brabant werkzaam zijn in het houihakkersbedrijf, Is bijge naamd „de korporaal". 7. Op 26 December j.l. zijn omstreeks 67) uur namiddag van Amsterdam W. P., rich ting Utrecht, op het oogenblik van vertrek per trein vertrokken twee onbekende mans personen, die den conducteur toeriepen geen plaatsbewijs te hebben. Zij deden zeer vreemd en zeiden een groote reis achter den rug te hebben en naar Culemborg te reizen. Signalement no. 1: ong. 40 jaar, ong. 1.75 M. lang, smal gelaat, donker haar, donkere hangknevel, zonder baard, droeg grijze pet en gestreept overhemd; no. 2: zelfde leef tijd, ong. 1.05 M. lang, blond haar, en dito kortgeknipt kneveltje, opvallend groot ach terhoofd; gekleed als no. 1. Waren elk in het bezit van een linnen zak, gedeeltelijk ge vuld, de een wit en de andere blauwgeruit. 8. A. J. H. K 23 jaar, voogdijkind. Is on geveer zes jaar geleden knecht geweest bij den smid Van Rijn, te Culemborg. Slond niet gunstig bekend. Zijn tegenwoordig adres is onbekend 9. Op 15 Dec. j.l. is Hij de politie le Cu lemborg aangitte -gedaan, dat twee onbe kende manspersonen, op een rijwiel gezeten, zich verdacht ophielden op een doodloopen den weg, aan de achterzijde van een aantal villa-woningen gelegen. Door een tuinman aangehouden, zeiden zij goud. zilver en hulst le willen koopen, terwijl zij de omge ving goed opnamen. Signalement: 20 4 25 jaar. droegen elk een lange jas en een pet. Een hunner i3 kenbaar aan een uitpuilend neuslusschenschot. De Arnhemsche recherche heeft drie Arnhemmers gearresteerd, ver- i dacht de daders le zijn van of althans be- Irokker. le zijn bi: oen in den avond van 13 September 1923 te Heerde gepleegde in braak, waarhij o. m. werd ontvreemd Hol- j landsch en Duitsch bankpapier, een pand- i brief van de Utrechlsche Hypotheekbank groot f 5000, een van de Westlandsche Hy- potheekbank groot f 1000, een van de Overijselscho Hypotheekbank groot f 1000 j en twee schuldbekentenissen resp .groot f1600 en f1000. Dezer dagen bood iemand bij een ban- kiersfirma te Arnhem een pandbrief van de Overijselsche Hypotheekbank aan. Daar men de zaak niet verlrouwde, werd den aan bieder verzocht na een halfuur terug te zullen komen. Ondertusschen werd de po litie gewaarschuwd en deze constateerde, dat de aangeboden pandbrief afkomstig was van bovenbedoelde inbraak. De aanbieder, die than9 van een tweeden persoon vergezeld was, ontkende iots van de inbraak te weten, evenals zijn metgezel. Zij verklaarden het stuk voor f700 te heb ben gekocht van een Duitscher, wiens naam zijn niet kenden. Later werd door de re cherche nog een derde persoon aangehou den, die evenmin iels van de inbraak ver klaarde te welen. Een huiszoeking in de wo ningen dc-r verdachten leverde niets op. De drie.verdachten zijn evenwel in ver zekerde bewaring gehouden, om ter beschik king van den officier van justitie te Zutfen te worden gesteld. 71 Ter Prov. Griffie te Assen, waar sollicitaten opgeroepen worden voor de betrekking van klerk, op een aanvangssa laris van f 1200 met 10 jaarlijksche verhoo gingen van f 100, hebben zich niet minder dan ruim 300 liefhebbers(sters) aangemeld, o.w. verschillende jonge meesters in de rech ten. De Zuiderzeevi9scliers zul- len in 192-4 geen nieuwe credieten ontvan gen van de Credielvereeniging voor de Zui derzee. Naar aanleiding van vragen deelde het hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie mede, dat de voorraad weldadig heidszegels van 2 en 10 ct, welke "na 15 Ja nuari o s. onverkocht mocht zijn gebleven, vernietigd zal worden. Van elk der beide soorlen is een oplaag aangemaakt van 500.000 stuks. Bij verschillende wïnke- liers te Enschede lieeft de politie partijtjes manufacturen ter waarde van meer dan f 1000 in beslag genomen, afkomstig- van diefstal, meermalen bij de firma Jannink gepleegd. Een aantal partijen .ter waarde van duizenden guldens zijn ontvreemd, doch daar deze reeds lanjj verkocht zijn, kon dit niet achterhaald worden. In verband hier mee is iemand aangehouden en naar Almelo overgebracht. Het „D g b 1. v. N.-B." vermeldt neg de volgende bijzonderheden ten aan zien van den moord op den landbouwer A. Naalden, te Etlen: Naalden had onlangs een erfenisje van f 600 ontvangen. De man deed alleen zijn werk en Huis houdentje. 's Avonds kwam er evenwel steeds een knecht slapen. Die knecht zou er, naar uil het eerste verhoor scheen te blij ken, in den nacht van den moord niet ge weest zijn. Bij nader onderzoek is echter gebleken, dat hij wel degelijk in den nacht van Dinsdag op Woensdag in de boerenhof slede heeft vertoefd, wat de politie aanlei ding gaf om den knecht in verzekerde be waring te stellen. liet vermoeden ging spoedig uit in de richting van een dieven- en moordenaars bende, waarvar het bestaan bij de autori teiten in Etten en omgeving bekend was en wier hoofdmannen in het beruchte Heike wonen. Heel die bende is reeds Woensdag gearresteerd. Toen hun een voorloopig ver hoor waS afgenomen, viel de knecht door de mand. Daar Naalden zich krachtig heeft verdedigd legen zijn belagers was het waar schijnlijk, dat de daders de zichtbare spo ren van deze worsteling zouden verloonen. Dit was ook het geval met een paar der rced3 gearresteerden en bij twee hunner waren die sporen dermate duidelijk, dat een vrij sterke aaDwijz<ng tegen hen bestaat. Woensdagavond zijn de vermoedelijke da ders gevankelijk Etten binnengebracht, om geven door twintig politiemannen. De per sonen, legen wie het sterkste vermoeden ge richt is, zijn: B., harmonicaspeler, tijdelijk wonend le St.-Willebrord; G. van P., ver blijvend te St.-Willebrord, zonder vaste ver blijfplaats: een harmonicaspeler uit Bos- schenlioofd; De K-., uit Rucphcn, een be rucht vechtersbaas, en S., de knecht van Naalden. liet Nederlandse he stooms chip „Ilolendrechl", uit Rotterdam, kwam op de Theems in aanvaring met de „Silvertown", waardoor het zonk. De „Ilolendrechl" is in 1918 bij J. Th. Wilmink en Co., te Groningen, gebouwd en behoorde aan de N.V. Mij. „Kustvaart". Het schip meet 468 ton. Het werd gebruikt voor de Noordzeevaart. DeFranscHe b'laden maken melding van een drama, dat zich heeft af gespeeld op eer plek aan de rotsachtige kust bij Menton, genaamd „Baousse Rousse", waarbij een 50-jarige Nederlandsche dame, mevrouw Joh. BossonVriesendorp, uit Dordrecht, die voor haar gezondheid naar den Cöle-d'Azur gekomen was, het slacht offer werd. Toen de dame op Italiaan9ch grondgebied 100 M. van de grens, aan het wandelen was in gezelschap van een andere dame, gleed zij van de rotsen eD viel in zee. Op het hulpgeroep der andere dame kwam een fas- RECLAME. 6110 cistisclïe korporaal, Basalli genaamd, aan- geloopen en sprong in zee, maar beiden ver dronken. Met groole moeite zijn later beide lijken door een boot der Italiaansche douane beambten aan land gebracht. Vreemdeling (die door den knecht eener bevriende familie aan het sta tion wordt afgehaald): „Ge zoekt al zoo langje kon mij niet gemakkelijk vinden. Heeft mijnheer u geen beschrijving van mij gegeven?" Knecht (verlegen): „O jawel, mijnheer, maar er zijn verschillende heeren met roodc neuzen aangekomen." BUITENLANDSCH GEMENGD. Uit Florence wordt aan het „Giornalo d' Italia" gemeld, dat Dinsdag op de spoor baan tusschen Brato en Calansano een post zak werd gevonden, bevattende militaire poststukken. Er moeten documenten uit ge stolen zijn, betrekking hebbende op de werkzaamheden der intcrgeallieerdo mili taire commissie ter afbakening van de gren zen van Albanië, die thans te Florence zit ting houdt. De Engelsche admiraliteit deelt mede, dat de duikboot L 21 vermoedelijk met man en muis is vergaan, tijdens een oefening onder do kust van Portland. Alle pogingen worden aangewend om het wrak te vinden, waarvan dc ligging ongeveer bekend is. De vertegenwoordiger van Lloyd te Whymouth zegt dat de duikboot L 21 met het Atlanti sche eskader uitstoomdc, en werd overvaren door het slagschip Resolution, waarop het vaartuig zonk. De Resolution is naar Port land teruggekeerd. Op het oogenblik dat do ramp plaats had, was het mistig weer, doch een kalme zee. Van andere zijde wordt medegedeeld dat vermoedelijk een aantal extra-manschappen aan boord waren ten einde te worden geoefend. Een schip dat spe ciaal is uitgerust voor het opzoeken en naar boven haleu van gezonken duikbooten is onmiddellijk met den grootstcn spoed naar de plaats des onheils gezonden ten einde zoo mogelijk nog eenige leden der beman ning te redden. Het zoek geraakte vaartuig was gedurende den laatsten tijd van den oorlog gebouwd, en liep kort na den wapen stilstand van stapel. Het schip had, onder gedoken, een watcrverplaatsing van 1070 ton en een snelheid van 17 knoopen. Ruim 2 jaar geleden bij het vertrek uit Whymouth heeft een dergelijk ongeluk plaats gehad waarbij toen de duikboot K 5 verloren ging. De gewone bemanning telde 30 koppen. Te Bradford is gisteren in de Zetland Wolspinnerij een ernstig ongeluk gebeurd De vloer van de derde verdieping van een der fabrieksgebouwen bezweek voor den last van een zware machine, die daar was opgesteld, zoodat de machine door de beide andere verdiepingen heen naar beneden viel. De meeste arbeiders in dit. gedeelte der fa briek wisten zich nog bijtijds in veiligheid te brengen, doch een veertigtal werden on der de puinhoopsn bedolven. Des middags konden reeds twee lijken en 12 gewonden onder do puinhoopen wor den vandaan gehaald. Het -^reddingswerk werd evenwel zeer bemoeilijkt door het ge vaar van verdere instortingen. Het kermen der onder het puin nog begraven gewonden was hartverscheurend. Een man, die een arbeidster tusschen de balken beklemd zag liggen cn pogingen wil de doen om haar te recTdeD, werd daario door de politie wegens het gevaar, dat daar aan voor zijn eigen leven verbonden was, verhinderd. Zoo snel als maar mogelijk is, wordt eveaiwel aan den reddiugsarbeid roortgewerkt om dó nog levendo slachtof» fers onder de puinhoopen ten minste te kun. nen behouden. Volgens een draadloos bericht uit Parijs heeft de vloedgolf, die de kusten van En geland, Ierland en Frankrijk geteisterd heeft, waarschijnlijk aan zes menschcn het leven gekost. Aan de kust van Dublin tofc Biarritz zijn vele schepen gezonken, huizen onder water gezet en strandmuren bescha digd. Te St. Nazaire is een stuk van de pier weggeslagen en steenblokken van 500 kilo zijn over een afstand van negentig meter verplaatst. Te Royan is een kleine stoom boot door de vloedgolf opgetild en op deiï zeeboulevard neergezet. Bij do St. Sebastian is een stoomschip gezonken; er zijn 9 personen verdronken. Het stadsbestuur van Wcenen heeft beslo ten tot het bouwen van een huis met 13 verdiepingen. Dit zal het eersto huis van Amerikaansch model to Weenen zijn. Do kosten zullen ongeveer 40 milliard kronen bedragen. In de Ardennen zijn wolven waargeno men. Vele vcrgecfschc jachten hebben reeds plaats gehad. De bijzondere republikcinsehe rechtbank te Konstantinopel heeft, naar de „Man chester Guardian" verneemt, een jong pre diker veroordeeld tot een jaar gevangenis straf, omdat hij naar huu oordeel veel to reactionair preekte. Ibrahim Effendi werd beschuldigd da massa tegen do wet op te zetten cn als verzwarende omstandigheid gold het feit, dat hij deze opruiende woorden in da mos kee hield. Zijn preeken in de Hagia Sofia waren berekend zijn gehoor op te zetten tegen eiken vorm van vooruitgang of her vorming in de republiek. In Nabha State heeft een hevig gevecht plaats gehad tusschen politie uit Putalia cn Nabha State en een gevaarlijke bende Sikk-Dacoiten w elke reeds tal van bloedige misdaden op hun rekening hebbefi. Midden in het gevecht werd een oogen blik wapenstilstand toegestaan om de vrou wen en kinderen der Dacoiten gelegeuheid te geven weg te^ trekken. Onmiddellijk daarop werd do strijd weer hervat, waarbij drie Dacoiten gedood en een aantal gewond of gevangen genomen werden. Ook werd een grooto voorraad gestolen goederen in beslag genomen. De politie verloor ëézi doode, terwijl een onder-inspecteur gewond werd. RECLAME. Uiterst bezwaarlijk is het, door middel van ccnc gewone zeep, de poriën uwer huid, door slofjes en luiidschilfcrtje3 verstopt, daarvan te ontdoen. De zeepen toch waaraan gij ge woon zijt .bevatten veelal een overmaat van alkalische zouten, welker aanwezigheid een tolale reiniging in den weg staat. liet gebruik van een volmaakt zuivere zeep, gelijk do Recal-zeep, zij u daarom met den meesten aandrang aanbevolen. liet roomachtige schuim, dat de Recal-zeep geeft, zuivert de poriën volkomen en verhoogt derzelver werk zaamheid; ook verzacht en verfraait het de huid. Zoo gij nog nimmer Recal-zeep hebt gebruikt, dan, (misschien is het een beetje kras gezegd) hebt gij nog slechts een gebrek kige voorstelling van wat zindelijkheid is in de volle heteekenis van het woord. 35 cents, 6114 Door DOUGLAS VALENTINE. Schrijver van „De man met den Klompvoet". Geautoriseerde vertaling van W. E. P. (Nadruk verboden). - 15) y „Goeden avond. Martha", zei Desmond, en hij stapte h»l huis binnen. Behalve Martha's lamp was er geen licht in do gang. maar ia de halt stroomde licht door i-oji hail open deur van een kamer daarachter. Terwijl Martha, fsthmatUeh hijgend, de deur weer grendelde, ging Desmond naar de kamer, waar het 1 i i31 vandaan kwam, en stapte bie.ncn. liet was een kleine zitkamer mei boeken planken langs d» muren, verlicht door een petroleumlamp, op een klein tafeltje naast een divan, met aetonee bekleed, die naar den haard getrokken was. Op den divan lag Xur-el-Din te slapen. HOOFDSTUK X. De D.O.R.A.staat machtel.os. Toen Barbara in de wachtkamer van den chef kwam, was het er vol mensehen. Mari gold stond er te praten met kapitein Sirang- w;se, die juist afscheid nam; dan was er - Defence of lie Realm Act. een klein, dik, Joodsch uitziend mannetjo, prachtig opgedoft met een groote diamanten dasspeld, en een mager, onbeduidend heer met grijzen snor en de roode rozet van het Legioen van Eer in zijn knoopsgat. Mat thews kwam uit de kamer van den chef, ioen Barbara de antichambre binnentrad. „Miss Mackwayte", zei hij, „we zijn zoo gelrolfen, we vinden het zoo naar voor u..." „Meneer Matthews", zeide zij haastig, met zachte stem, spreekt u daar nu niet over. Ik moet den chef dadelijk spreken. Het is heel dringend." Matthews maakte een breed gebaar door de kamer heen. „Al deze mensehen, behalve die officier daar, wachten al om hem te spreken, juf frouw, en hij moet naar een diner om acht uur .Er is haast hij, zeg ik u, meneer Mat- ihews. Wanneer u niet even wilt zeggen, dal ik er hen, ga ik zelf naar binnen!" Miss Mackwayte, ik durf hem nu niet laslig vallen. Weet u wie er hij hem is.7" Slrangwise liep de kamer door, naar Bar bara toe. „Ik kan wel vermoeden, wat u hierheen voert, miss Mackwayte", zei hij vriendelijk. „Ik hoop, dat u mij wilt veroorloven u te condofeeren Hel meisje deinsde even terug, bijna on merkbaar; maar toch zag Slrangwise, wiens oogen strak op haar bleek gelaat gevestigd waren, dit onwillekeurig terugtrekken. De zonneschijn verdween uit z.ijn vriendelijk uiterlijk en voor één oogenblik zag Barbara Mackwayte Maurice Slrangwise zooals slechts heel weinig menschen hem hadden gezien; ernslig en koud en hard, zonder een spoor van zijn eeuwigen glimlach. Maar de schaduw verdween even snel als zij geko men was en zijn gezicht had weer de ge wone, vriendelijk-voorkomende uitdrukking, toen hij mompelde: „Geloof mij, 't doet mij veel leed voor ut" „Dank u, dank u zeer!" zei Barbara haas tig en stevende hem voorbij, dwars door de kamer naar de deur van den chef. Zij duw de de kruk open en ging binnen. De kamer was slechts verlicht door een enkel eleclriseh lampje op het bureau, efi bij dat licht zag zij twee mannen in druk gesprek vlak naast elkaar. De een was de chef, de ander kende Barbara van gezicht uit de geïllustreerde bladen. Toen hij de deur hoorde opengaan, sprong de chef op. „O, het is miss Mackwayte", zei hij cn voegde er fluisterend, enkele woorden aan toe lol den anderen man, die inlusscheD was opgestaan. „Miss Mackwayte", vjrvolgde hij luider tot Barbara, „ik zal dadelijk met u spreken, maar op dit oogenblik kan ik niet gestoord worden. Dat had Matthews u moeten zeg gen." „Chef', riep Barbara met krampachtig ge wrongen handen, u moet dadelijk naar mij hooren. Wat ik tc zeggen heb, kan niet wachten. O, u moet naar mijn luisteren!" De chef keek beteuterd, zooals een man gewoonlijk kijkt, wanneer hij op een over druk moment gestoord wordt door een bui tengewoon aantrekkelijk meisje. ,,Mis3 Mackwayte", zei hij vast, maar toch heel hoffelijk, „u moet in de wachtkamer wachten. Ik weet hoe zenuwachtig u is door alles, wat u hoeft doorgemaakt, maar ik ben nu in gesprek. Over een poosje kan ik naar u luisteren." „Het is over mijn vader, chef", antwoord de Barbara met bevende stem, „ik ben er achter, met welk doel do dieven zijn geko men!" „Ah!" zeiden de chef en de andere man gelijktijdig. „We moesten liever eens eersl hooren, wat zij te vertellen heeft!" zei de andere, „maar wilt u me eerst even voorstellen?" „Sir Brislowe Marr, onze opperbevelheb ber ter zee", stelde de chef voor, terwijl hij een sloel voor Barbara aanschoof; Miss Mackwayte, mijn secretaresse, admiraal!" Toen vertelde Barbara met zachte, toon- loozc stem het verhaal van liet pakje, dat haar door Nur-el-Din was toevertrouwd en hoe dit verdwenen was uit haar slaapkamer in den nacht van den moord. Naarmate zij verder vertelde werd de rimpel tusschen de borstelige wenkbrauwen van don chef dieper en dieper en liij staarde afgetrokken naar den vloeilegger voor hem. Toen hel meisje het verhaal ten einde had verteld, zei de chef op beslisten toon: „Lambelel moet dit hooren, sir; u weet, dat is de chef van den Franschen Inlich tingsdienst. Ilij is nu in de wachtkamer. Zullen wij hem hier roepen? Miss Mack wayte moet hel verhaal dan nog eens doen en dan kunt u hooren, wat I.ambc-let tc zeg gen heeft over dit veranderlijke danse resje." Zonder verdere toeslemming ai te wach ten, drukte hij op een schel op zijn bureau cn dadelijk liet Matthews den mageren man met het Legioen van Eer, dien Barbara in de antichambre gezien had, binnen. Dc chef stelde den Franschman voor en legde hem in enkele woorden de situatie uit, Toen wendde hij zieli lol Barbara: „Kolonel Lambelet spreekt uitstekend En- gelsch", zei hij; „steekt u dus maar van wal en wees niet zenuwachtig!" Toen zij klaar was, zei de chef tot Lam belel: „Wal vindt u van het geval, kolonel? De kleine Franschman maakte een wel sprekend gebaar. „Madame is er achter gekomen, dat u he'- lang stelt in haar doen en laten, Monsieur. Zij greep de gelegenheid van deze ontmoe ting met de dochter van haar ouden vriend aan, om iels, dat haar verdacht kon maken, een code of iels dergelijks, wie weet wat? kwijl te raken. Misschien waren deze inbraak en de moord, die er mee ge paard ging, alleen maar een volledig uitge werkte list om een of ander hijzonder be langrijk bericht omtrent dc bewegingen van uw schepen over te brengen Quit sail? „IJ is dus voor u zelf overtuigd, kolonel, dat die vrouw een spion is?" De heldere slem van den admiraal klonk luid door de duisternis van de kamer, hui ten den lichtcirkel rondom het bureau. „Mais cerlaincmcntl" antwoordde do Franschman rustig. „Luislcr, dan zuil u liet hooren! Zij is van geboorte een Poolsche. uit: Warschau, van goede, misschien zelfs van adellijke familie, Iteecies kan ik het u niet zeggen, want we hebben haar naam niet met zekerheid kunnen vaststellenpar- blcu, nu die Bocbes uil Warschau zitten, is dat natuurlijk onmogelijk, nietwaar? klaar we welen dan toch, dat zij in haar prille jeugd onder den naam van „la petite Mar- celle" deel uilmaakle van een acrobalcn- groep, die zich „Dc zeven Duponts" noemde. Met dezen troep maakte zij een tournée dooe heel Europa, (Wordt vervolgd). T

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5