No, 19580. DINSDAG 8 JANUARI Anno 1924 STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaa mste nieuws van heden. PRIJS DER AD VERTE NTIEN! 80 Cis. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertenöan, uitsluitend bij vooruitbetaling. Woensdags eb laterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Voor evenlueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175 Redaetle 1507. Postchèque- en Girodienst No, 570S5 Postbus No. 54 PRIJS DEZER CODRANTi Voor Lelden per 8 maanden 2.35, per week 0.18. Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18, Franco per post 2.S6 portokosten. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Off*iee!e KenRisr»pvï,,,,on. GEMEENTELIJKE VISCBVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, yisclimarkt 18, tel. 1225, is WOENSDAG verkrijgbaar SCHELV1SCH a i 0.27 f 0.39— f 0.45, TONG a fO.95 per pond en VOLLE HARING a 4*/» ct. per stuk. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 8 Januari 1924. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat door Ph. Stierman, te Leiden, een verzoekschrift is in gediend ter bekoming van verlof voor den I verkoop van alcoholvrijen drank voor ge- bruik ter plaatse van verkoop in bet perceel Hoogewoerd no. 43. N. O. DE GUSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 8 Januari 1924. Gecoslnmeerd ijsfeest van de Leidsche IJsclub. Wat wij U nu gaan vertellen, lezer, heeft veel van een sprookje, maar het is toch alle maal waar gebeurd. En derhalve dient gij ons verhaal te volgen met den wil om ons te gelooven. Men leze ons anders liever niet. want werkelijk, wij houden het ditmaal met wat Mullaluli zijn lezers toevoegde. Gij weet het, nietwaar? Machtig welfde zich de hemel over het landschap. Aan het blauwzwarte uitspansel spikkeldon ontelbare schitterliclitjes. Lang zaam, doch schier zonder ophouden, schoof een dichte drom van vroolijk babbelende mensch?/i over het donkere veld; allen in één richting, naar één en hetzelfde doel, dat te bereiken was door een poort, waar zwijgende lakeien den toegang vrij hielden. Waar.wij hier zijn, vraagt gij? Wij zeiden leeds, dat dit alles veel weg heeft van een «prookje Het schijnt een Oostersch paleis, *il wondere pracht, dat glinstert en glanst Jm den stralenkrans van vele enorme lam pen, terwijl tal van kleine schemerlichtjes geheimzinnig over den gladden vloer wor den voortbewogen. Men danst hier niet, hoe wel er muziek is, maar toch krioelen er hon derden gasten door elkaar meest twee aan twee, met fleurig en krachtig beenbewecg. Het gezelschap is zeer verscheiden. Kijk, daar wandelt een „Sjeik", arm in arm met een Javaansch planter. Pierrots en pierrettes brengen leut en vermaak. Hel op klinkt hun vroolijken lach. Maar hoe komt hier dal Russische paar, dat zich zoo stijlvol over den dansvloer voortbeweegtGeen vra gen thans. Het zou immers een sprookje zijn en bovendien: is de Oostersche geheim zinnigheid voor ons niet steeds onverklaar baar geweest? Hoewel.... Ook wij aarzelen. Geen Oos tersch paleis, doch een tuin wellicht? Mid- zomernachtsoroom? In het schemerlicht, iets meer naar den huilenkant, waar het volk zich heeft verzameld om het schouw spel gado te slaan, suist een „Zwaluw" ons voorbij. Onhoorbaar bijkans. „Clowns" ver maken de gasten met hun grappen en grol len. Zonderling is de verscheidenheid van cosluums. Uit alle oorden schijnt men bijeen gekomen om hier feest te vieren: Het 'waar om" blijft onopgehelderd. Brand, brandklinkt plols een kreet. Fel lanit het vuur op Schrik niet, reeds voert de „Eenmanswagen" de „Brandweer- plannen' aan. Het gevaar zal spoedig ge weken zijn, want het bluschmateriaal kon immers dadelijk worden aangevoerd doordat ,ook hier de meest moderne hulpmiddelen als „Draadlooze telefonie", enz. niet ont breken. Velen zijn derhalve geen moment ongerust. Gaat die. heer daar niet rustig voort met z'n spelletje? Maarmirable öiclu!.... het is „Prikkebeen", op jacht naar vlinders. Er zijn vele concurrenten voor hem aanwpzig: Maar dat is go raadt 'l wis. Voor Prikkebeen geen hindernis. En hij vangt ze in zijn nel, Waar z'n naam is opgezet. Zusier Ursula is eveneens ter plaatse. „Pardon, u zegt?" „Hartevrouw" is het? Maar zijn ze dat eigenlijk niet allemaal? Het toekijken verveelt. Wij willen ook een dansje wagen. Daar nadert een dame. Links van haar moeten wij zijn, naar het schijnt. Allons dan.Het volgend moment vegen wij den vloer, wantwant...., die dame is... aan de linkerzijde: heer, rHalf om half". Nu krijgen wij het benauwd. Het geheim zinnige werkt drukkend en klemt des te meer als zelfs de Hood" blijkt rond te wa- j ren. Grimmig i.- ?.ijn blik, want hier heeft Zjjn macht opgehouden. Hij wordt uitge lachen door een schare vroolijkc meisjes, pie het devies „Leve de pret" schijnen te huldigen Een sprookje, een wonder tuin wij vat ten het niet. Zelfs het „Leidsch Dagblad", dat hier door een „Ako" wordt verkocht brengt ons thans geen opheldering. Daar mede'houdt toch alles wel op....l Laten wij huistoe gaan, ver weg van dit wat ons angst aanjaagt en toch tevens ver vult mei een gevoel van groote vreugde. Het wordt bovendien koud. Gij huivert reeds? Het schijnt te vriezen. Even zien, hier is een „Thermometer". Wat zegt U, v/ijst zij veel warmte aan? En dat met dit weer? De maat i3 vol. Vaarwel wonderland, vaarwel geheimzinnigheid. Vaarwel of nog liever: lot weerziens! Zeiden wij niet. lezer, dal het veel lijkt op een sprookje, hetgeen wij zouden ver tellen. Zoo is het inderdaad. Het gecostu- meerde ijsfeest der Leidsche IJsclub was een buitengewoon succes. Wij laten hier de namen volgen van de prijswinnaars: De heer Branls en mej. A. van Leeuwen (Hildebrandt en appelvrouwtje); gebroeders Zaalberg (3 clowns); jongeheer Roel de Wilde (Charley Chaplin); mej. Heymans (thermometer); mej. Ellie Steyns (Schotsch meisje); mej. Gerda van Dijk (Zuid-Beve- landsche boerin); Prikkebeen (naam onbe kend); mej Lideke de Graaff (Zwaluw); de heer Wernink Jr. (Sjeik); de dames gez. Sloos, Raadscn en Van Dam (4 Marker meisjes); jongej. Tup Veriaeren (Leidsch Dagblad)): jongeh. Max van der Voet (Eier- boertje); de lieer Hans Straatsburg (Half om half); jongej. Anna Kelder (schoorsteenveeg- ster); de heer G. J. Kranlz (draadlooze tele fonie); de heer L. Zitman en mej. C. Chris- liaanse (groen-rood kaartspel); jongedames Ella Brugmans en Jeane Flesch (roode kool en boerenkool); de heer Touw en mej. Wij ding (Russisch paar); de Huishoudschool, on do Indianen. Het ijsvermaak. liet is gisteren den geheelen dag tot aan den laten avond op de banen pan de Singels en met name aan den Zoeterwoudsche Sin- gel weder recht gezellig geweost. Er reden honderden menschen groot en klein. Er werd nu ook heel goed voor de banen gezorgd. De baanvegers, die na afloop nog een beroep de den op de offervaardigheid van de bewo ners van den Singel, omdat zij, zooals ze ons mededeelden, door de rijdenden ietwat karig werden bedeeld, klaagden slechts weinig te hebben ontvangen. Als het waar is wat wij ons haast niet kunnen indenken, omdat schaalsrijders meestal royaal zijn, dan zou den wij onze. lezers die van deze of andere banen profiteerden, op het hart willen druk ken niet al te karig te zijn. Een arbeider en niet het minst een baanveger, die zelf wer kend, een ander het genieten veraange naamd, is zijn loon waard. De tentjes en stalletjes die er in zeer ge noegzaam aantal aanwezig waren, maakten goede zaken. Scharenslijpers stonden hier en daar aan den wal om de bot gereden schaat sen weder ijshoudend te maken. Anderen zorgden voor gebroken leeren en riemen. Zoo brengt het ijs niet alleen fleur en levendigheid aan maar doet ook het geld rollen. Vanmiddag was het niet zoo druk als I gisteren omdat juist de scholen weder zijn begonnen maar de banen waren weder heel goed. „Door Vriendschap Vereenigd". Gisteravond gaf de nog jonge Leidsche tooneelvereeniging „Door Vriendschap Ver- I eenigd" in de groote zaal van „Zomerzorg" reeds haar zevende uitvoering. Zij is dus I wel productief, wat niet verhindert, dat als i regel de uitvoeringen goed zijn voorbereid en i de rollen flink ingestudeerd. Ondanks den tegenwerkenden factor „ijs vermaak", was de opkomst zeer bevredi gend en de zaal goed bezet. Jammer echter, dat men bij zulke gelegenheden het publiek niet kan winnen op tijd te komen. Er wordt daardoor al te laat begonnen en daardoor blijft het den geheelen avond een „late boel" Te halfnegen ruim, nadat de muziek, die wel waard was gehoord te worden, reeds teekenen van opgewekt leven had gegeven, opende de voorzitter de heer N. G. Kok, de bijeenkomst met een woord van welkom tot de aanwezigen. In het bijzonder heette hij welkom de afgevaardigden van de Leidsche Dilettantenclub, de Christelijke Metaalbe werkers en de Commissie voor Arbeiders ontwikkeling uit de S. D. A. P. en den L. 13. B. en spoorde de aanwezigen aan om als lid of donateur(trice) toe te treden, waar voor zij slechts een inteekenbiljet hadden in te vullen, dat hun was aangeboden. Het programma bevatte twee stukken van nogal eenige bcteekenis: „Fata Morgana", oorspronkelijk karakterspel in vier bedrijven door Henri Sas. gevolgd door het blijspel „Rustige Luitjes". Het gezelschap had met het eerste stuk, waarin rollen voorkomen, welke groote speel qualilciten vereischen nogal hoog gemikt. In aanmerking genomen, dat deze dilettan ten voor het meerendeel jonge menschen zijn uit den werkenden of kleinen burger stand, moeten wij zeggen, dat het spel ons zeer is meegevallen. Er zijn bij dit clubje spelers met aanleg, zij moeten voor het meerendeel nog iets be ter op het tooneol vertrouwd geraken en zich afwennen met den rug naar het publiek te spelen. Verder zij over 't algemeen wat lui der spreken zeer aanbevolen Er ging, hoe wel het rustig was, in de zaal nogal veel verloren. Aan het looneel en aan de grimage was "Veel zorg besteed. Daaruit wordt wellicht verklaard de al te lange rustpoozen tusschen de bedrijven, wat ten- gevolge had, dat het eerste stuk tot over elven duurde. De hoofdrollen van Albert Dubois, kunst schilder, en Frida Dubois, zijn zuster, waren vooral in goede handen. Jammer, dat de laat ste door heeschheid haar stem niet mee had. Zij werden na het' tragisch slot, waarbij beiden gedesillusioneerd, na den giftbeker geledigd te hebben, op het tooneel sterven, buitengewoon gehuldigd: de eerste met een mooien krans, de laatste door de aanbieding van een keurige bloemenmand. Het publiek bezegelde deze huldiging met een ware ovatie. Ook de andere spelers en speelsters oogstten welverdiend applaus. Hierop trad de pauze in, waarna het ge noemde blijspel vlot werd afgespeeld, waarop weder, naar wij vermoeden ,een geanimeerd bal zal zijn gevolgd. Wij zijn er echter geen getuige van geweest. j Gaarne brengen wij ook een woord van j hulde aan de twee muzikanten, die zich van i hun moeilijke taak bijzonder goed hebben gekweten. De heer J. F. Kruit, cand. alhier, hoopt 13 Januari a.s. zijn intrede te doen bij de Ned.-Herv. Gem. te Valthermond (Odoorn) Geslaagd zijn voor het diploma „Mer- curius" boekhouden de heeren Wr C. Lou- rens, Chr. Wetselaar en II. E. Christiaanse, alhier. De heer C. van der Wijngaarden hoopt 13 Januari a s. den dag te herdenken waar op hij vóór veertig jaren in dienst trad der firma Hasselman en Pander, alhier. De heer Van der Wijngaarden was eerst bediende in de zaak, daarna magazijnknecht. Ingevolge ons verstrekte inlichtingen deelden wij in het verslag over de huldiging van prof. dr. S. G. de Vries gisteren mede, dat de curator Staatsraad prof. mr. Oppen- heim niet aanwezig was. Naar ons later is meegedeeld, woonde hij de huldiging echter wel bij. De onthulling en aanbieding van het „L a.w.e.t."-vaandel zal plaats hebben Maandagavond 21 Januari a.s. in den foyer der Sladszaal. Het Comité lot regularisatie en werk verruiming in het Schildersbedrijf, bestaan de uit werkgevers en werknemers, een or ganisatie, orn te trachten meer werk in de zen wintertijd te brengen, heeft alhier ver gaderd. De voorzitter, de heer J. Meijer Jz„ kon reeds (al was het nog niet geheel bevredi gend) meer medewerking constateeren. Rijk en gemeentebesturen moeten in deze voor gaan, maar particulieren mogen niet achter blijven. Hij drong alsnog er op aan, dat de commissie niet genoeg het nut van het re- guleeren van schilderwerk kan bekend ma ken aan het publiek, en wenschte door mid del van een circulaire de aandacht er op te vestigen, dat de ingewortelde gewoonte van alleen in den zomertijd schilderen doelma tig bestreden wordt. Het comité besloot het volgende verzoek te richten aan cliënleele: „Het schildersbedrijf kent telkenjare maanden van groote werkloosheid. Dit kan met goeden wil aanmerkelijk bestreden worden, wanneer ieder, bij wien dit Doodig is laat uitvoeren datgene wat evengoed in de wintermaanden kan geschieden. Wij zouden dan ook U dringend willen verzoeken al wat U voor ons kan doen spoe dig te laten verrichten. U werkt er toe mede, dat op doeltreffende wijze bezuinigd wordt aan steun voor werkloozen." Doordien met den vrachlauto van den Leidschcn Bouwmalerialenhandel, dir. de heer J. den Duyn, gisteren een te korte draai werd genomen, kwam het voorgedeelte van het voertuig van den wal van de Kalver markt op het ijs terecht, hetwelk het hield. Het' achterdeel bleef op den wal. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats. Met een bok is de auto gelicht. In een advertentie van de afd. Leiden van de Mij. tot Bev. der Toonkunst, in ons Blad van gisteren, slaat: „Le Chant de la Clocke". Dit laatste woord moest „Cloche" zijn. Ieder belanghebbende zal dit wel be grepen hebben. Men verzocht ons echter er op te wijzen. LEIDSCHE SCHOUWBURG. De Rotterdammers. Miss Hobbs, blijspel van Jerome K. Jerome. Miss Hobbs is cn blijft een aardig, preten tieloos blijspel, dat is gisteravond nog eens weer in onzen Schouwburg bewezen. Sinds de laatste opvoering alhier, op 22 April 1923 is in de bezetting nog al eenige verandering gekomen, doch niettemin handhaafde miss Hobbs zich volledig als licht ontspannings werk van aangename bekoring. Marie Hol- trop was miss Hobbs gebleven en typeerde opnieuw, deze „vrije" vrouw, zoolang voor haar de ware Joseph niet is gekomen, keu rig. Tartaud was nu de veroveraar en hoe wel niet kwaad, kon hij ons Chrispijn jr. in deze rol niet doen vergeten. Theo Frenkel en Lily Bouwmeester had den de rollen van jeune amant en ingenue, dus waren zij goed. Jo Steenbergen als Bessy, Morriën als haar echtgenoot en Wilh. Kley als de tante completeerden uitnemend. Er waren echter slechts een 100-tal be zoekers, de concurrentie van ijsfeest etc. was te Sterk. Of het daaraan lag, dat het tempo wel eens wat erg werd versneld, waardoor nu en dan eenige niet-rol-vastheid bleek? De aanwezigen hebben zich kostelijk ge amuseerd en gedaan wat zij konden om het applaus te vergrooten. DE KABINETSCRISIS. Het Nederl. Correspondentiebureau te 's-Gravenhage meldt: De Koningin heeft op het op 27 October jl. gedaan verzoek van de Ministers, om ont heffing uit hun ambt, geantwoord, dat zij genoodzaakt is, dit verzoek niet in te wil ligen. Bezuiniging bij de spoorwegen. Gistermorgen had de bespreking plaats tusschen de Directie der Ned. Spoorwegen en de Vakbonden over eventueel te treffen maatregelen, die geheel of gedeeltelijk zou den kunnen komen in de plaats van de ver langde 10 pet. loonsverlaging. Aan de be spreking werd deelgenomen door Moltmaker en van Braambeek namens de N. V. Voor „St. Raphael" cn den P. C. B.. die geen be zwaar meer maakten tegen hun medewer king, nu de Minister het ontworpen art. 185 R. D. V. had goedgekeurd, waren aanwezig Ilellemons en Augusleijn. Er werd een program ontvouwd, dat in het algemeen werd geaccepteerd door de ver tegenwoordigers der drie Bonden. In de eer ste plaats werd gepleit voor het maken van hetere concurrentievoorwaarden tusschen de Spoorwegen en de andere middelen van ver voer, die door het kosteloos gebruik van den- weg een grooteren voorsprong hebben, ter wijl eveneens verlangd werd, dat de poste- i rijen voor haar vervoer zouden betalen. De i Directie verklaarde evengoed als de vak- bonden te willen medewerken aan het op heffen der ongelijke concurrentievoorwaar den, terwijl er maatregelen in voorbereiding zijn, die de verhouding met de post in bo- vengenoemden zin zullen vaststellen. Als punten om tot de besparing te komen, werden genoemd: 1. Voor het Ziekenfonds en het ontvangen van loon in geval van ziekte wordt voortaan betaald, waarbij het beheer dezer instelling en de zieken-controle in handen van het per soneel zullen worden gesteld; 2. de uitkcering van 4 dagen loon, zoo men over het afgeloopen jaar niet ziek is ge weest, komt te vervallen; 3. ook de regeling, dat feitelijk ieder per jaar een dag te veel loon ontvftngt, doordat een dagloon wordt berekend naar 1/364 van het jaar, wordt afgeschaft; 4. verlangd werd verder, dal de 7 pet. uit- keering aan de hoogere ambtenaren niet wordt bestendigd; 5. de pensioenkorting zal worden opge voerd van 8lk% op 12l/=%, zoodat de loons vermindering in dit opzicht zich niet zoo sterk merkbaar maakt aan het gevorderde bedrag. In 't algemeen stond de Directie tegenover deze punten niet afwijzend, doch zoo hieruit geen 10 millioen werd gehaald, hetgeen zij betwijfelde, zou ook nog een herziening der loonregeling onder de oogen moeten worden gezien. Omtrent dit laatste hebben de Bon den zich nog vrij gehouden. Voorts werden nog behandeld de door de Directie genoemde maatregelen op de vorige conferentie o.a. het doen vervallen der be vorderingsclausules voor treinpersoneel, het geen f 112000 per jaar zal opleveren en het geven van geen hoogere periodieke verhoo ging dan de regelmatige, heigeen gebeurt met de laatste verhooging. Het vervallen daarvan zou f 80.000 opleveren. De bevorderingsclausules wilden de vak bonden behouden, wijl het anders een maat regel betrof, die slechts één groep van het personeel raakte. Tegenover dit alles werd verlangd 1. Een wijziging der wachtgeldregeling, zoodat de overcomplete menschen non-actief en niet ontslagen worden; 2. het werkplaatspersoneel zal niet de volle verlaging krijgen, doch de reeds toege paste verlaging van 7 pet. zal dan worden teruggebracht tot 5 pet.; 3. de herclassificatie zal een aftrek geven van 4, 8 en 12 pet. in plaats van 4, 8 en 16 pet.; 4. voor den duur der overeenkomst zal er geen wijziging worden gebracht in de rege ling der dienst- en rusttijden; 5. het bestuur van het ziekenfons en dat van het pensioenfonds zal worden gevormd door het personeel 6. een ziekencontrolecommissie van het personeel zelf zal komen in de plaats van de conlroleerende geneesheeren 7. er zal een personeelraad komen, die de personeelaangelegcnhcden te behandelen krijgt in plaats van den Loonraad, die thans waardel (Tos is geworden; 8. er zal gedurende den duur van de over eenkomst geen wijziging in de arbeidsvoor waarden worden gebracht' dan met mede werking der vakbonden BINNENLAND De Kabinetscrisis. H. M. de Koningis heeft op het 27 October j.l. ingediend ver* zoek van de Ministers, cm ontheffing nit hnn ambt, geantwoord, dat zij genoodzaakt is dit verzoek niet in te willigen. De conferentie inzake de bezuiniging bij de spoorwegen. De staking in het taxi-bedrijf te Amsterdam is «pgeheven. De arbeidsregeling in hel bakkersbedrijf. BUITENLAND. De eerste bijeenkomsten der twee dw« knndigen-commissies. De politieke toestand in Engeland. De Duitsche regeering tegen weelde ed uitspattingen van Duitschers in den vreemde Mislukte aanslag op Moestapha Kemal pasja. 9. de overeenkomst zal voor twee jaar aan-» gegaan worden. De besprekingen zijn nog niet afgeloopen en worden a.s. Maandag 14 Januari voortge zet. Daarna zullen de vertegenwoordigers der drio Bonden het resultaat der onderhande lingen aan hun organisaties, die de beslis sing houden. De arbeidsregeling in het bakkersbedrijf. Het hoofdbestuur van den Alg. Nederl, Bond van Arbeiders(sters) in het Bakkers-, Chocolade- en Suikerbcwerkersbcdrijf ver strekt het volgende communiqué: Aan de gezellen-organisaties is bericht ge zonden, dat, ingevolge de gedane toezegging in de conferentie van 20 December in Def Haag. thans vaststaat, dat de afdeelingej van den Ned. R.K. Bakkersbond en den Nel Bakkersbond in die plaatsen, waar de Atv beidsovereenkomst geldt, zich bereid hebber*, verklaard, om de bestaande Arbeidsovereen komst tot de eerste betalingswcek in Februari te verlengen. Gelijke toezegging is ook ontvangen van de Nederl. Vereeniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf voor haar afdeelingen Rotterdam en Den Haag. Hieruit moet worden geconcludeerd, dat binnnen enkele dagen de besprekingen over de vaststelling van een nieuwe overeenkomst zullen worden voortgezet, maar ook, dat de Nederl. Vereeniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf daarbij een bescheiden rol zal vervullen. Het schijnt, dat voor enkele afdeelingen van de Ned Vereen, van Werkgevers geor ganiseerd overleg overbodig is, waardoor echter ernstige moeilijkheden met de leden dezer vereeniging aan het uilbarsten zijn. Ged. Staten van Zuid-Holland kebbeu gisteren belanghebbenden in do gelegenheid gesteld, een mondelinge uiteenzetting te geven van eventueele bezwaren tegen het na<lero plan der Haagsche Tramwegmaat schappij voor de doortrekking van de tram lijn DelftDen. Haag van het Huygensplein naar het Staatsspoor. Bij dit gewijzigde plan wordt de Heerengracht vermeden en zou de tram langs Zieken, Spui, Fluwoelen- Burgwal, Muzenstraat en Rijnstraat worden geleid. De onderofficiersvereeniging ,,Ons Be lang" heeft als rechtskundig adviseur in wachtgeldaangelegenhedcn aan haar Ver eeniging verbonden mr. Joan Muller in Der Haag. Hij zal zich belasten met die zaken welke het hoofdbestuur aanhangig zal ma* ken. Te Oegstgeest heeft 16 dezer een ah gemeene bestuursvergadering der leden van de hoofdbesturen der Samenwerkende Zen- dingscorporatiès plaats, waar dr. M. J. A. de Vrijer to Amsterdam zal bespreken de vraag, hoe de juiste verhouding te vindon tusschen de uitgaven, die het Indische werk vraagt, en do mogelijkheid, waartoe de Ne- derlandsche Christenheid in staat is. Dr. G. H. Wagenaar, te Rotterdam, zal een overzicht geven van de wijze, waarop de Synode der Ned.-Herv. Kerk de voorstellen van het Comité voor Kerkelijke Zendings actie heeft ontvangen, en van de sedert hierover gevoerde besprekingen. Van de zijde der Synode is inzonderheid aangedron gen op een meer omlijnd voorstel inzake den Centralen Zendingsraad der Kerk, waarover het gevoelen der Zendingecorporaties moet worden ingewonnen. Op 21 dezer zal het vijftig jaar gele- den zijn, dat de burgemeester van Houten, do heer J. Waller, destijds burgemeester van Koudekcrlc-aan-den-Rijn, als zoodanig werd benoemd.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1