De Onzichtbare Hand. No. 19577. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 4 Januari. Tweede Blad, Anno 1924. GEMENGD NIEUWS. FEUILLETON. Omstreeks kwart voor zes eergisteravond reed een auto van do zuivel fabriek „Nutricia" uit Zoetermeer, be stuurd door den chauffeur B. van V., uit Bleiswijk, den Haringvliet N.Z. to Rotter dam op. Men moest daar oor pand no. 13 zijn. Om te draaien reed de chauffeur ach teruit en kwam daardoor achter aldaar staande boomen, waar de stiaat glad was. Ten gevolge daarvan gleed de auto te wa ter. De broeder vaD den chauffeur, J. van V., de losse werkman C. N., beiden uit Bleiswijk, en de 14-ja*igö J. R., uit Rotter dam, die in den auto gezeten waren, wisten fcr tijdig uit te springen, doch de chauffeur B. van V. en de 14-jarige D. W., uit Rot terdam, die mee had mogen rijden om den ~eg te wijzen, geraakten met den auto te water. De chauffeur wist zich onder de kap van den auto vandaan te werken en is met haken en touwen op het droge ge bracht. Daarna heeft mon hem naar h;t- ziekenhuis vervoerd, waar hij ter verple ging is opgenomen. Een kwartier later is de 14-jarige W. D. met een dreg opgehaald; jhr. dr. C. D. Roëll, wiens hulp men inriep, kon slechts den dood vaststellen. P. v. H., uit Den Haag, heeft gistermiddag bij de politie aangifte gedaan dat hij in een café aan de Korte Hojg- straat is opgelicht voor een stuk van 1000 dollar Wabash preferent no. 12556 met talon on coupon no. 13 los aangespeld Hij had het stuk in onderpand van een ander, die hem f 1000 schuldig was en beweerde het te kunnen verkoopen voor f 1200. Deze had hem verzocht het mede te brengen naar het café. Do kooper nam het stuk even mee naar de telefoon, zoogenaamd om aan een bank naar den koers te vragen, doch is er niet meer mee teruggekomen. Een geheimzinnig geval. - W. D., te Delft, die vroeger geruimen tijd in het buitenland werkzaam was, werd aldaar in eenige verwikkelingen betrokken, waar van thans de gevolgen nog niet geëindigd schijnen te zijn, schrijft de „üelftsche Ct." Toen genoemde heer vijf jaren geleden 's avonds den schouwburg te Barcelona ver liet, werd hij aangesproken door een vreem deling, die hem in gebroken Hollandsch dringend verzocht in een gereedstaanden auto lo slappen. W. D., eenigszins overbluft door het overmoedig optreden van den vreemdeling, deed zonder nadenken hetgeen hem gevraagd was. Vóór hij tot bezinning kwam, dat hij aan een zeer ongewoon en vreemd verzoek gehoor gegeven had, was dc auto reeds in beweging. Met groote snelheid reed het voertuig door scnaars verlichte, on bekende straten. De vreemdeling had tegen over den heer D. plaats genomen. Toen de laatste opheldering van het gebeurde vroeg, deelde zijn reisgenoot hem mede, dat hij op het oogenblik nog niets kon zeggen. Hij ver zocht den heer D. vooral zich rustig te ge dragen en geen moeite le doen de opmerk zaamheid te trekken. Met een veelzeggend gebaar wees de man naar buiten en haalde vervolgens een kleine revolver uit zijn over jas. De Hollander koos de meest wijze partij en zweeg. Nadat zij, naar schatting, onge veer een kwartier met groote snelheid gere den hadden, de laatste minuten op een on derlichten weg, stopte de auto voor een la- ïielijk groot huis. De chauffeur belde aan en spoedig werd de deur geopend. De mede- inzittende opende het portier van den wa gen, stapte uit en sprak lot don heer D. Volg me D. zag geen anderen uitweg dan aan liet bevel te voldoen en hij ging het huis binnen. De deur werd snel door een bediende gesloten. Deze nam vervolgens van de beide heeren jas en hoed in ontvangst en ging hun daarna voor naar een kamer, aan het einde van den corridor gelegen. Bij hun binnentreden kwam een jonge man den be zoekers te gemoet. Hij wendde zich in vloeiend Fransch tot den Hollander, bood zijn verontschuldiging aan voor hetgeen ge beurd was, en hij hoopte, dal dit geen belet sel zou zijn om eenige besprekingen tot een goed einde te brengen. Hij zelle zich in een clubfauteuil, noodigde de twee anderen met een handgebaar uit eveneens plaats te ne men en begon toen uiteen le zetten met welk doel de heer D. op zoo'n vreemde wijze dien avond zijn gast geworden was. Ik heb hier eenige teekeningen, die in ver band staan met een gebouw in Holland, ving de jonge man zijn verhaal aan. Uit de geschiedenis zal het u bekend zijn, dat in vroegeren tijd vele Spanjaarden bezittingen in Holland hadden. In die dagen kwam het vaak voor, dat kostbare kleinoodcn en gelden onder den gtond verborgen werden. Deze be-> schadige stukken die door een erfenis on- der mijn bereik geraakten, wijzen er op, dat een van mijn voorvaderen tusschen de jaren 1570 en '72 in het Hollandsche plaatsje Delft éen huis bewoonde en daar een aan zienlijk bedrag aan goud en edelsteenen ver borg. Ik ben reeds jaren achtereen bezig uit deze verminkte teekeningen nadere gegevens le verzamelen omtrent de plaats, waar het huis gestaan heeft, doch het is mij niet ge lukt. U is Hollander, bouwkundig ingenieur; ik hoop, dat het u wel gelukken zal. Waar om ik dit verzoek op deze wijze deed Om dat dit geval een geheim tusschen drie men- schen moet blijven. De heer D., wien "het verhaal wel interes seerde, vroeg wat er gebeuren zou, als hij, in de stad teruggekeerd zijnde, andere men- schen van het voorgevallene op de hoogte zou brengen. Ik zou het u niet aanraden, wij vergeten niet vlug, antwoordde do ander kalmweg. Als het u gelukt de teekeningen zoodanig le herstellen, dat ik weet waar het huis zich bevindt, zult u geen spijt van uw werk heb ben. Nadat men nog eenigen tijd over het ge val gesproken had, vroeg D. of hij gaan kon. Dit werd hem toegestaan, nadat hij beloofd had zich op de teekeningen toe te leggen. Dezelfde auto bracht den Hollander in snelle vaart in het begin van de stad. Eenige maanden later vertrok D. voorgoed naar Holland. Van het vreemde avontuur had hij niets meer gehoord het adres van den Spanjaard kende hij niet en de teeke ningen had hij nog niet ingezien. Op Nieuwjaarsdag 1921 ontving D. een briefkaart, met een Spaanschen postzegel ge frankeerd. Met groote letters stond er in het Hollandsch op geschreven Nog 3 jaren. Wij vergeten niet snel. Onder de woorden een groot zwart kruis. Verder niets. D., die de teekeningen geruimen tijd gele den als niet in orde te brengen stukken ter zijde gelegd had, en aan het geheele geval niet meer gedacht had, werd het toch eenigs zins zonderling te moede. Wat hielden deze geheimzinnige woorden in Op den volgenden Nieuwjaarsdag kwam er weer zoo'n kaart met dezelfde woorden, alleen in plaats van 3 jaren, stond er Nog 2 jaren. Zeer benieuwd hoelang de Spanjaard dit vol zou houden, zag de heer D. den eer sten dag van 1923 te gemoet. Weer bracht dc post eenzelfde soort briefkaart. Thans stond het cijfer 1 met rood potlood onder streept. De jaarlijks lerugkeerende, geheimzinnige Nieuwjaarsgroet heeft niet nagelaten een zekeren invloed op het leven van D. te oefe nen. Zoo tegen den zomer dacht hij er niet aan doch als het herfst werd en winter, dan begon het geval hem onrustig te maken. Van andere zijde heeft het blad een nieuwe inlichting gekregen. De heer D. had zich bereid verklaard onderzoekingen te doen I en had daarvoor cenig honorarium ontvan gen. Nadat hij le Delft beproefd had de plaat9 I van het bedoelde huis te vinden, heeft hij geschreven aan zijn lastgevers in Barcelona 1 dat het niet mogelijk was de juiste plaats j van het pand lerug le vinden, zoodat hij er van afzag, zich verder met de zaak in to laten. Het geringe bedrag, dat heni ter hand i was gesteld, beschouwde hij als betaling voor de genomen moeiten. De Spanjaarden zijn daarmede blijkbaar niet tevreden geweest cn hebben toen ge poogd D. bang te maken mei hun jaarlijks sclie briefkaarten. Dit jaar heeft de hoer W. D. niets ontvan gen uit Spanjp. Een vrachtauto met 2500 ge vulde melkbussen voor do fabriek van zui velproducten te Uithoorn is Woensdag middag van de steilo Goudsohe brug te Boskoop in de wetering gestort. De chauf feur wist er bijtijds af te springen. Het nieuw© ijzeren hek van de brug werd door den auto, die, na bet hoogste punt van de brug te hebben bereikt, achteruitreed, weggerukt. Hot onderïöök door de 'des- kundigen heeft uitgewezen, dat aaD geen enkelen door de politie te Haarlem in be slag genomen autobus noemenswaardige schade is aangericht. Alleen is van een autobus bij het vervoer een voorbalk ont zet. Met alle wagens, behalve den een, die defect is, zijn nu de diensten hervat. De autobushouders blijven evenwel protestee ren tegen de nieuwe standplaatsen in de buitenwijken^ Het t a k i-b e d# ij f to Amster- dam. Nadat verleden week een door het bestuur van de chauffeursvereeniging Be wust Streven" bij de groote werkgevers aangevraagde conferentie werd afgewezen, op grond, dat er geen nieuwe voorstellen te bespreken waren, heeft Bewust Stre ven" Woensdag wederom een ledenvergade ring gehouden. Daarin is, na lange discus sies, besloten, op advies van het bestuur, aan de patroons het voorstel te doen, f 10.50 weekloon toe te kennen, verhoogd met 10 provisie. Dit besluit is aan de patroons meegedeeld; tevens werd een nieuwe con ferentie aangevraagd. Het bestuur van-„Bewust Streven" deelt mee, dat in die vergadering over het voor- stel-Van Zanten gestemd is, en het voorstel is aangenomen met 175 tegen 69 stemmen. Hieraan is verbonden dat het luxe-bedrijf bij de Amsterdamscho Rijtuigmaatschappii, de Entam en de B.W.T. stilligt. Het be stuur zal trachten een bespreking met B. en W. to houden omtrent do chauffeurs, die niet meer in dienst gesteld zijn. Het bestuur van den Centralen Bond van Transportarbeiders is in deze nieuwe po ging tot onderhandelen nog niet gekend- De chauffeurs van den Bond van Trans portarbeiders hebben zich weer bij de Am- stordamsche Rijtuigmaatschappijen aange meld om te gaan rijden. Zij deden dit, om dat zij vernomen hadden, dat zeven leden van „Bewust Streven" zich als werkwilli gen aangemeld hadden. Er wordt nu met 15 wagens gereden, cn wel van de garage uit, zoodat molest op de standplaatsen wordt voorkomen. Uit en kantoor aan de K e i- zersgracht te Amsterdam is een bedrag van f1000 ontvreemd. Twee rechercheurs van do Centraio Recherche te Rotterdam hebben gisteren aangehouden den 47-jarigen D S., wiens opsporing in het „Algemeen Politie blad" in 1908 is gevraagd. S. had voor ecu inbraak in het postkantoor te 's-Graven- hage nog 6 jaar gevangenisstraf te goed. De bijna 16 jaar, sedert zijn veroordeeling door het Haagsche Hof verloopen, had hij in het buitenland hij is varensgezel doorgebracht. Het vorige jaar was het ver langen naar het vaderland hem blijkbaar te machtig gewordenalthans in den zomer van 1923 is hij hier in de stad geweest cn toen bijkans zooals hij zelf aan de po litiemannen, die hem aanhielden inge rekend. Hij kwam een paar oudgediende rechercheurs tegen, wier aandacht hij trok. Slechts door toen zeer luid Spaansch te gaan spreken tegen zijn makkers gelukte het hem, hun argwaan te stillen. S. is 'daarop, voelende, dat de grond hier nog wat te warm onder zijn voeten was, er weer tusschen uit gegaan. In November nu, nadat hij door een advocaat had laten on derzoeken of zijn straf nog niet verjaard was, is hij weer in het land gekomen. En bij de behandeling van dc zaak van de berooving per autc iu het Sterrebosch te Schiedam gaf hij uiting aan zijn belangstel ling in zijn ouden vriend W. M., die toen terechtstond, door op de publieke tribune de zaak te volgen. Een politieman zag hem daar en herkende hem als een der verme telste misdadigers van een twintig jaar ge leden. Daarop is een onderzoek ingesteld, met het resultaat, dat men in het oude Politieblad zijn tegoed weer vond. S. is daarop gistermorgen gearresteerd, naar het parket geleid en van daar overgebracht naar den Haag. Het schijnt, dat, als hij weggebleven was tot begin April, het von nis verjaard zou zijn. S. zelf is van moo ning, en die meening grondt hij op het ad vies van zijn advocaat, dat die verjaring onderwijzer op de school, die zal u kunne vertelle, hoè arm ik was Maar de chef liep de kamer door naar de deur en de detective duwde den gevangene voor zich uit. Toen kwam de beambte binnen, dien zij te voren al hadden gezien. „Blij, dat ik u tref", zei hij. „Ik dacht, dal u misschien graag het proces-verbaal van de lijkschouwing zou zien. De dokter heeft het juist ingeleverd." De chef maakte een afwerende beweging. „Ik geloof niet, dat eT eenige twijfel is omtrent de oorzaak van den dood'V ant woordde hij; „wij hebben het lijk zelf ge zien „Zeker", antwoordde de ander, „maar er is toch iels in dat rapport, dat wel even de aandacht verdient. Zij hebben den kogel uit de wond kunnen krijgen I" „Aha!" zei de chef, „die kan ons mis schien heel wat vertellen 1" „Dat doet hij ook!" antwoordde de be ambte. „We hebben den kogel voorgelegd aan onzen expert op het gebied van vuur wapenen, en die zegt, dat het een kpgel is van een automatische revolver van onge woon groot kaliber." De chef keek Desmond aan. „Dus u hadt gelijk", zei hij. „En", ging de beambte voort, „hij be weert, dat er vcor zoover hij weet, maar één type van revolver is, dat dergelijke groote kogels zooals deze kan afvuren 1" „En dat is?" vroeg de chef. „Een verbeterde uitgave van een Duil- schen Mauserrevolver!" was het verbluf fende anlwoord. De chef klople nadenkend een sigaret tegen den rug van zijn hand. „Okcwood", zei hij, „je bent ëesn model op 19 December reeds heeft plaats gehad en men hem dus ten onrechte heeft aange houden. I n 1923 zijn te Barnevcld ter markt aangevoerd ruim 23J/s millioen eie ren, die f 1.678.840 hebben opgebracht, of gemididieJd f 7.13 per 100 stuks. De hoogste prijs werd besteed in November eu Decem ber, toen de eieren gemiddeld f 15 per 100 stuks golden, terwijl de laagste prijs in April werd betaald, namelijk gemiddeld 5j oent per stuk. Bij eenpogingom aftevaren kreeg Woensdag de postboot van Ameland een defect aan den motor, hetwelk daar niet kan worden hersteld. Allo hoop op een spoedige verbinding met den vasten wal is hierdoor vervlogen. Eenige passa giers trachtten een sleepboot te huren, doch het tarief was te hoog. De school te Nes is gesloten, daar de leerkrachten op den vasten wal vertoeven cn het eiland niet kunnen bereiken. Van de drie leer krachten van de school te Hollum vertoe ven er twee aan den vasten wal. Het drama te Rhoine. Men schrijft uit Enschedé aan „Het Vad.": De geheimzinnige verdwijning van den jongen Falk, die nu sinds bijna veertien dagen het stadje Itheine in opschudding lieeft gebracht en waarover zelfs in do Ne- derlandsche grensplaatsen druk wordt ge sproken, heeft een tragische oetknoopincr gehad. Zooals wij reeds in ons laatste bericht meldden, had de vader van den verdwenen Falk een belangrijk bedrag uitgeloofd voor hen, die in deze duistere zaak ecnig licht kondeu verspreiden. Nadat nu de heer Falk nog eenige dreig brieven had ontvangen, zonder daarop te reageeren, vervoegden zich Maandag twee jongelieden van 17 en 18 jaar oud, vroegere vrienden van den vermiste, bij den manu- facturier, die dezon mededeelden andere inlichtingen omtrent de verdwijning van zijn zoon te kunnen geven, mits hij hun de uitgeloofde belooning wilde verstiekken. De heer Falk wist de beide knapen aan. den praat te houden en waarschuwde in middels de politie, die geholpen door eenige detectives uit Berlijn, dag en nacht werkte om een spoor van de(n) ontvoerder(s) te ontdekken. Deze nam do beide jongelieden in ver hoor. Zij wezen do plaats aan, waar men den jongen Falk zou kunnen vinden: in een kuil achter het slachthuis in de Münster- strasse. De politie steldo een onderzoek in en in- dordaad vond men op de aangeduide plaat3 het lijk van den vermiste, waaraan een voet en dc rechterarm ontbraken. Bij het scherpe verhoor, dat thans volgde, vielen de beide jongelieden spoedig door de mand. Zij had den t-o zamen den jongen Falk ontvoerd, hem daarna met een revolver bewusteloos goslagen en in een kuil achter het slacht huis gelegd. Toen zij bemerkten inet do herhaalde dreigbrieven geen resultaat te bereiken, hadden zij Falk een voet afgesneden cn deze in een nctctasch in één der straten van Rheino neergelegd. Nadat hem op deze wijze ook nog een arm was ontnomen, was Falk overleden. Nu zij echter inzagen door het schrijven van dreigbrieven toch geen geld to zullen krijgen, hadden zij dit laatste middel het te doen voorkomen of zij jiaderc aan wijzingen zouden kunnen geven te baat genomen. Zoodra de belooning in hun han den zou zijn, waren zij van plan naar Ham burg en vandaar naar Amerika te vertrek ken. Uit een en ander blijkt dus, dat de destijds gevonden voet inderdaad aan den jongen Falk heeft toebehoord. Het geheele stadje is diep onder den in druk van deze gruweldaad, niet in liet minste do ouders van het slachtoffer, die tot de meest geziene filantropen van Rhcine behooren. Tot zoover het verhaal van onzen En- schedeschcn correspondent. Van iemand uit Rheinc hooren wc nog, dat het lijk nog op andere wijze deerlijk verminkt was. Hot „N ederl. Weekblad voor den Handel in Kruidenierswaren" meldt, dat in de afgeloopen weck 1.191.000 eieren naar Engeland zijn verscheept. la een autobus. Do goo d 9 oude dame waagde zich 't eerst in een* auto-bus en den chauffeur niet uit hot oog verliezend, zag zij, hoe hij nu eens links,; dan weer rechts, ziju hand buiten do autoi stak. Er was veel verkeer en talrijke voor* tuigen volgden den bus. Ten slotte werd zij zenuwachtig. „Jonge man", riep zij tegen de ruit tik-, kend, „kijk jij nu maar waar je rijdt en ?as op, dat we nergens tegen op botsen. k zal je wel waarschuwen als 't mochtj gaan regenen." 0 BUITENLANDSCH GEMENGD. 1 Do Seine wast nog voortdurend. Verschil* lende districten slaan onder water. In Parij? zijn twee stations voor het verkeer gesloten, o. a. het Austerlitz-stalion. Verwacht wordt, dat binnen twee dagen de hoogte van den vloed nog slechts een nieter lager zal zijn dan in 1910. De Loire is nabij Ne vers iels gezakt. Daf Rhone, daarentegen bedreigt het district Valence, terwijl de Garonne ook nog steeds wast. De Russische prinses 01 ga Koslovski is lo Kopenhagen gearresteerd wegens diefstal en inbraak. De prinses is de dochter van don door da bolsjewiki vermoorden generaal Koslovski. De weduwe en de dochter weken uit naar Denemarken. Een jaar geleden stierf do weduwe. De dochter leefde in een der eerste, hotels en was gast in voorname kringen. Gisteren is zij gearresteerd onder verdom* king van diefstal van juweolcn ten nadeele van haar laatste gastvrouw. Zij wordt ver dacht van verscheidene hoteldiefstallen. Het door haar gestolene moet vele duizenden kronen bedragen. Zij is dertig jaar oud. Een ontzetlende ontploffing, veroorzaakt door een ontploffing van meelstof in een meelfabriek in de stad Peoria in Illinois i? gevolgd door "een brand, die zich tot de na burige gebouwen uilbreidde. Er zijn vijf-en-der Lig dooden en zes ver misten, elf zwaar gewonden cn 30 lichtge wonden te betreuren. Na den eersten aardschok zijn vijftien nieuwe aardschokken van wisselende heftig heid gevoeld in Italië in de streek van Pcsaro, Mon do, Leo, Macerala en San-» caslango. Behalve malericelc schade zijn ec ook eenige gekwetsten. Do overheid heeft maatregelen genomen om de bevolking onderdak le verschaffen, die door de sneeuw niet in haar huizen kun nen trekken. Do datum voor het vertrek van den prins van Wales naar Zuid-Afrika is voorloopig vastgesteld op 2 Mei. De prins zal per stoomschip en niet per oorlogsschip de reis maken en ongeveer 2 maanden uit Enge land afwezig zijn. Uil heel België meldt mon overstroomin gen. De Maas is in een groot deel van de provinciën Luik en Namen buiten haaf oevers gelreden, evenals de Sainbre. Er ij heel wat schade aangericht Ook te Brugge en Zeebrugge staat veel water. Te lleyst hebben geniesoldaten de zeesluizen moeten laten springen om ernstige overstroomingen van het binnenwater te voorkomen. In den nacht van Woensdag op Donder dag hebben onbekenden op niet minder dan .16 van de in de Siegcsallec te Berlijn staan de standbeelden met roode verf het woord Volksbedrückcr geschilderd. Het zal uiterst moeilijk zijn, de verf weer le veFwijdercn« De daders hebben zeker (wee uur noodig gc-r had om dc 16 standbeelden te schenden. Da Bcrlijnschc pers vindt het onbegrijpelijk, dat de politie hen niet bij den arbeid heeft ge stoord. Voor de jury te New Jersey hebben dezer dagen twee opgeschoten jongens terecht gestaan, één van 17 en één van 18, beschul digd van moord op hun speelmakkers van wie één een broertje was van een der beklaagden resp. 16 en 11 jaar oud. Het geval heeft zich als volgt toegedragen. De jongens besloten „Indiaantje" te gaan spelen cn do béide beklaagden zouden do Roodhuiden zijnde twee anderen de vijan dig gezinde blanken. Een hardnekkige jacht volgde, doch len slotte werden de beide Doof DOUGLAS VALENTINE. Schrijver van „De man met den Klompvoet". Geautoriseerde vertaling van W. E. P. (Nadruk verboden). 9) „Het was heelemaal donker achter het gordijn, maar van uit de badkamer kon ik door de open deur juist de oude Mac zien staan, met ZLjn rug naar mij toe, hij hield het gordijn vast. Hij moet achter het gordijn zijn gekrope om naar den ander te kijke, die naar bove kwam. En toenen toen hoorde ik een stap op de trap een zachte, lichte voetstapen loon schoot Mac achter het gordijn vandaan en riep: „Wie is daar?" Pang! dede ander op (h? trap die schoot. Ik zag liet vuur en ik rook de het kruit, nie-waar? De ander wachtte niethij liep in ééne door de trap op cn de ouwe Mac bleef daar ligge op z'n rug, cn het bloed druppelde op het zeil. En ik sloop inet m'n tasch op m'n rug de trap af en de achterdeur uit en ik holde en ik holde en eindelijk liep ik wat zachter. Hemel! wal heb ik geloope! Ik was zoo bang! En toen op het laatst ben ik naar een politie-agenl toegegaan cn heb mezelf aan- gegevel" Barney hield op. De tranen waren hem in dc oogen gesprongen; hij legde zijn vuil gezicht op zijn arm en snikte het uit. De detective klople hem op den rug. „Kom, den moed niet opgeven, man!" rei fcij bemoedigend. „Die man op de trap", vroeg de chef ver der, heb je dien gezien?" „Ach was!" antwoordde de gevangene, met zijn behuild gezicht naar hem opgehe ven, „ik heb niks gezien, behalve den rug van de ouwe Mac, die vlak voor mij lee, het was veels-te donker!" „Maar kon je dien ander heelemaal niet zien, zelfs niet zijn gestalte?" drong de chef aan. De gevangene maakte een gebaar van wanhoop. „Het was zoo donker, zég ik u ommers! Niks heb ik gezien! Ik heb alleen zijn stap gehoord!" „Wat voer een slap? Was het een zware of een lichle stap? Of hoe? Maakte het den indruk alsof hij gehaast was?" „Een kleine, lichte voetstap..,, zool één, twee, één, tweeen zoo vlug, of-lie zeker dacht, dat-ie naar boven kon slippen zonder dat iemand 't merkte!" „Maakte hij veel leven?" „Ach wasl bijna geen geluid.,., die voetstap was zoo licht, of-tie van een vrouw was „Van een vrouw, eherhaalde de - chef, alsof hij in zichzelf sprak, „waarom denk je dat?" „Omdat 't zoo zacht wast De trap kraakte niet half zoo weinig, als-lie kraakte, toen ik wegsloop!" De chef wendde zich lot den bewaker. „Je kunt hem nu weer meenemen, vriend", zei hij. Bevend sprong Baraey op. „Niet weer lerug naar die cel", riep hij smeekend. „Ik kan niet alleen zijn. O, heore! U wilt wel voor mij spreke! Ik heb niks met de polisie le maken gehad, al dien tijd nietl De neef van mijn vrouw, die is van bescheidenheid. Ik heb je stilzwijgend heid op een aardig zware proef gesteld van morgen, en je hebt die prachtig doorstaan. Maar ik begrijp, dat je even vol vragen zit als een stekelvarken met stekels. Het uur van vragen is nu gekomen, steek maar van wal!" Zij zaten in de rookkamer van de United Service Club. „The Senior", zooals het meestal genoemd wordt, is om zoo le zeg gen haast het parlement van Engelands be roeps-land- en -zeemacht. Zelfs in deze da gen, nu de oorlog de deuren van deze beide diensten wijd open heeft gezet voor ieder, die zich maar beschikbaar stellen wil, heeft die club nog een deftig cachet. Beroemde generaals cn admiraals zien van af de hooge wanden neer als zwijgende getuigen van vroegere oorlogen. Over den tegenwoordigen oorlog hoort men in iedere groep mannen rond de kleine tafeltjes spreken. Eiken dag na lunchtijd worden gevechten weer over geleverd, personen becritiseerd, en beslis singen gewikt en gewogen met de grootste vrijmoedigheid en openhartigheid. En vandaag, terwijl hij in een gemakke- lijken clubfauteuil het scherpe gelaat van den chef gadesloeg van over het kleine ta feltje, waarop hun koffie stond le dampen, voelde Desmond het dwaze van de legen- stelling tusschen de werkelijkheid van de menschen om hen heen en het ongewone web van geheimzinnigheden, dat gespon nen scheen om het kleine huis in Seven Kings. Voordat hij dc vraag van den chef beant woordde, bestudeerde hij hem een oogen blik, terwijl hij een sigaret opstak. Er was zeker maar weinig, dat aan dien snellen, zwijgzamen geest ontging. Bij de lunch had de chef zorgvuldig vermeden de minste toe speling te maken op datgene, dat in Des monds geest kookte cn ziedde. In plaats daarvan had hij, nvcl de levendigheid van ec-n geboren verteller, een heele serie bui tengewoon kluchtige verhalen opgcdischt van zoogenaamde „doublé crosses", men- 6chen, die heel vriendelijk voor beide zijden lo gelijk willen spionneeren; in zijn lange lcopbaan vol afwisseling was hij er zoo met eenige in aanraking gekomen. Desmond had hem aangehoord en had de vele vragen, die hij op de lippen had, teruggedrongen. Van daar die onverwachte uiling van den chef in de rookkamer. „Wel", zei Desmond langzaam, „er zijn werkelijk wel een paar dingen, die ik graag zou willen weten. Waarvoor ben ik hier? Waarom liet u mij gisteravond volgen? Hoe wist u, nog voordat we naar Seven Kings gingen, dat niet Barney den ouden Mackwayte vermoord had? En ten slotte..." Hij hield op, vreezend te overhaast te zijnmaar toen waagde hij het: „En ten slotte Nur-el-Din?" De chef leunde achterover in zijn stoel en lachte hartelijk. „Ik ben er zeker van, dat je je nu al op-? gelucht voelt, niet?" zei hij. Toen werd zijn gezicht ernstig en hij voegde er bij: „Je laat ste vraag is een antwoord op alle andere." „U bedoelt Nur-el-Din?" vroeg Desmond De chef knikte en herhaalde: „Nur-el-Din, ja. Daarvoor ben je hier, daarvoor liet ik je gisteravond volgen, daaromhij aarzelde even voor het vol gende woordlaten we zeggen veronder stelde ik (want in ons werk weten wij zoo zelden iets met zekerheid), dat onze vriend Barney niets uit te staan had met den ge- welddadigen dood van dien armen ouden

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 5