Kwellende pijnen in kiezen, UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. LAN0- EN TUINBOUW. INGEZONDEN. -! To Heerlen is gisterochtend eeto auto door den mist in botsing geko men met de eleetvische tram uit Hoens- bioek. De auto werd awaar beschadigd. Drie personen, die er in zaten, werden vrij ernstig gewond. De onnoofelé. *-■* Mevrouw had do meid gezegd, boe zij fijn koffie moest zetten. En na de inlichtingen om trent do hitte van bet water de melk, de >uiker, zei ze nog: ,,En dan een snufje zout er in, zóóveel, als op een dubbeltje liggen kan." De koffie kwam en smaakte als zee- Water. ,,Maar heb je dan niet gedaan, wat ik fcei V' vroeg mevrouw. Jawed, mefrou, maar ziet üwes, van 'dat dubbeltje, dat bad ik niet. Ik had niet tneer dan zeve cente." RECLAME. landen en aangezicht .verdrijft men door Sanapirin-Tabletlen (Mijnhard!). Koker 75 c. Bij apoth. en drogisten. 5786 ALPHEN. De hulstverkoop ten bate der chr. ziekenverpleging heeft alhier opge bracht de niet onbelangrijke som van I 473.35. Zekere Z. kwam gisteren zoodanig op bét ijs to vallen dat hij verschillende bloe dende hoofdwonden opliep en zijn onderlip jjeheel werd gespleten. Geruim en. tijd is bij buiten bewustzijn geweest. Dij moest lich direct ondetr doktersbehandeling stellen Ondanks de sneeuwbuien van den vo- irigen nacht is hier nog fiks schaatsgereden. Bet Dinsdag zoo druk bereden „Spoorgat" lag bijna geheel verlaten. Enkelen konden waarschijnlijk van deze geliefkoosde plek geen afscheid nemen. Het „afgereden" ijs was daar echter zoo slecht, dat zij als be wijs van waardeering een nat pak opliepen (naar wij vernemen zijn er niet minder dan 0 van deze surprises uitgereikt). ©etor ging het op de Kromme Aar, een bp een halfuur afstand van hier gelegen JVaart. Een aantal werkloozen werd in den arm genomen en niet lang duurde het of •de met niet minder dan een decimeter Sneeuw bedekte vaart was in een goede baan herschapen. Alle liefhebbers moesten alvorens te mogen rijden „dokken". Hoe er genoten en hoeveel „scènes" er xijn afgespeeld bij de respectievelijke bot singen, zullen wij maar niet vermelden, Srant deze zijn denkbeeldig genoeg. Bij Kon. besluit is benoemd voor 1924 in de commissie lot vaststelling van de minimum-uitwatering tot waarnemend plaatsvervangend secretaris ir. M. C. Pon- pevis, scheepsbouwkundig ingenieur alhier, yoor het tijdvak van 1 Jan.1 Mei. BODEGRAVEN. Tot directeur van het post- en telegraalkanloor alhier is met in gang van 1 Februari a.s. benoemd do heer P. J. Meerburg, thans in gelijke betrekking te Krommenie, BOSKOOP. Voor liet tijdvak van 1 Jan, lot 1 Sept. a.s. is wederom benoemd tot jeeraar aan de Rijksluinbouwwinlerschool, Ce heeren J. J. v. Eupen, te Nijmegen, en B. Lemkes, te Alphen-aan-den-Rijn. (HAZERSWOUDE. Op d« in caié Boers gehouden veiling, waren aangevoerd 1373 oiore-n, waarvoor wordt besteed f 14 at 13.00 por 100 stuks. Hanen f 1.45 per Btuk, Eenden f 1.00 per stuk. Konijnen 1 2.00 per stuk. In do gehouden vergadering van no- labelen der Ned.-Hcrv. gemeente is tot kerkvoogd met alg-emeene stemmen op hieuw benoemd, do heer Pil Groen lan. Een bafckersleerling van den heer A. N. van E. geraakte in het Rietveld met een slede, geladen met brood, door het ijs. Aan omwonenden mocht het gelukken na Veel moeite hem weer op het droge te bren gen. Hulpvaardige bewoners hebben bet jengmenseï van droge kleeren voorzien. ga ik niet met u mee. Maar misschien wilt u mij vanmiddag nog spreken?" De vraag werd met de grootst mogelijke bnschuld gedaan. De chef draaide rond op zijn hielen en monsterde Marigold met een doordringende lilik van onder zijn borstelige wenkbrau- ,wen. Do detective beantwoordde dien met .de meeste onschuld. „Wel, Marigold", antwoordde de clicf, ,,ilt denk van wel. Schikt het om zes uur?" „Zeker, mijnheer!" zei Marigold. Desmond slond bij de deur; dit duel van Jwee scherpe breinen amuseerde hem ge weldig. Do chef en Marigold kwamen naar de deur. Desmond draaide zich om, len einde deze te openen en stond loen vlak tegenover een groote, ingelijste fotografie van den chef, die aan cfen muur hing van Miss Mackwaytes slaapkamer. „Wel, mijnheer", riep hij, „u beeft mij nooit verleid, dat u Miss Mackwayle Jrendel" Do chef was blijkbaar lievig verbaasd over dezen uitroep, „Goede Hemel, Keb' ik dat niet, Oke- wood?" antwoordde hij, en zijn oogen lach ten. „Zij is mijn secretaresse!" v HOOFDSTUK VI, r, „Barney genaamd". 1 „Miss Mackwayle heeft opgebeld of ik bij haar kon komen", zei de chef tot Desmond, terwijl zij naar Whitehall lerugreden. „Marigold zei het mij juist, toen wij het huis uitkwamen. Zij liet vragen of ik vanmiddag kon komen. Ik wilde jou in mijn plaats zen den, Okewood. Ik heb een conferentie met den directeur van het Fransche Informatie bureau om drie uur, en de Hemel weet, wan- WADD1NGSVEEN. Burg. Stand. Geboren: Christina, d. van C. Verweij en F. Bont. -Willem, z. van C. Broer en Boeve. Overleden Anna Pelronella v. Bhijn 3 maanden. Marijtje de Booij, echtgen. van A. Asscheman. Met ingang van 1 Januari zijn de hee ren Be Jong en Kruithof uit Gouda hier ge plaatst als kommiesen der belasting. Bij den lieer C. Melselaar ontstond een begin van brand. Eenig lijfgoed verbrandde, doch de vrouw van Melselaar wist verder onheil te voorkomen, De damwedstrijd gehouden lusschen de damvereenigingen T. O. G. alhier en S. D. 0. te Gouda, eindigde in een overwinning van T. O. G. met 15 punten legen 5 punten yoor S. D. 0. WOUBRUGGE. De brulo-opbrengst van de gehouden collecte ten behoeve van dei. nood in Duitschland bedroeg f 149.70. Bij den landbouwer J. A alhier, zijn oen twintigtal kippen ontvreemd. Een onder, zoek is ingesteld. HAARLEMMERMEER. Landbouw. Volgens deskundige opgave zijn de volgende gegevens over den landbouw in 1923 in deze gemeente bekend geworden Uilgestrektheid der gronden van dezen polderbouwland 15567 H A. blijvend grasland 1100 H.A.tuingrond 461 H.A. bosch (hakhout) 4 H.A. dijken en bermen 276 H.A. woeste grond 20 HA. vergraven grond 350 H.A. veld- en spoorwegen 190 H.A.onbelastbare eigendommen 250 H.A erven van gebouwen en lustplaatsen 307 H.A. totaal oppervlakte der gemeente 18525 H.A. Bezette oppervlakte cn geschatte opbrengst bouw- en grasland Granen: wintertarwe 3000 H.A op-i brengst per H.A. 35 H.L. zomerlarwe 400 I-LA., opbrengst per H.A. 30 H.L. rogge 350 H.A., opbrengst per H.A. 25 H.L. winter-, gerst 150 II.A., opbrengst per H.A. 36 H.L. 7 zomergerst 200 II.A., opbrengst per H.A. 34 ILL. haver 2800 II.A., opbrengst per H.A. 60 H.L.totaal granen 6200 H.A. Peulvruchten: veldboonen 475 H.A. opbrengst per II.A. 30 H.L.; erwten 1725 II.A., opbrengst per H.A. 32 H.L. slamboo-. nen 200 H.A., opbrengst per H.A. 12 H.L. J totaal peulvruchten 2400 H.A. Handelsgewa s s e n: koolzaad 75 II.A opbrengst per II.A. 24 H.L.; bruin mosterdzaad 10 H.A., opbrengst per II.A. 12 H.L. geel mosterdzaad 150 H A.j opbrengst per H.A. 22 II.L. karwijzaad 326 H.A., op brengst per H.A. 14 baaltjes 50 K.G. blauwmaanzaad 350 H.A., opbrengst per II.A. 750 K.G. vlas H>0 IIA., opbrengst per H.A. 3000 K.G. kanariezaad 50 II.A., op brengst per II.A. 16 H.L. andere handels gewassen (roode en witte kool, tuin- en spercieboonen, sla, wortelen, enz. 150 H.A. totaal handelsgewas 1260 H.A. Land- entuinbouwzaden: sul- kerbielenzaad 5 H.A.; knolzaad 150 H.A.;1 ajuin- en uienzaad 1 H.A. graszaad 4 II A.; 9pinaziezaad 400 H.A. radijszaad 100 II.A.; andere land- cn tuinbouwzaden 50 H.A.';1 totaal land- en tuinbouwzaden 710 II.A. Knol-, wortel- en bolgewas sen: consumptieaardappelen late 210 II.A., opbrengst per H.A. 175 H.L. vroego 40 H.A., opbrengst per H.A. 160 ILL.suL kc-rbieten 2610 H.A., opbrengst per H.A. 24000 K.G. mangelworlels en voederbieten 200 HA. koolrapen en knollen 10 II.A. gele wortelen of paardepeen 5 H.A. bloem bollen, sjalotten, kroten enz. 150 H.A. uien 5 H.A. totaal knol-, wortel- en bolgewas sen 3230 IIA. Groenvoederge w a s s e n: roode of hoofdzakelijk roode klaver 750 II.A. witte of hoofdzakelijk witte klaver 12 H.A. mengklaver (roode en witto dooreen) 100 H.A.lucerne 75 H.A. kunstweiden 100 H.A. wikken 5 H.A. groene mais 5 H.A, totaal groenvoedergewassen 1067 H.A, Totaal bouwland 15567 H.A. Opbrengst hooiland le snede per TI.A. 6000 K.G. neer dal afgeloopem zal zijn. Ik hel5 zoo het gevoel, dat jij cn miss Mack way te heel goed samen zult kunnen werken." „Zeker", zei Desmond, „het viel mij op, dat zij een bijzonder aardig en verstandig meisje was. Nu weet ik, door welke bron u zoo precies op de hoogte was van mijn doen en laten gisleravondl" „Dat weet je zeker niet!" antwoordde de chef dadelijk; „als ik dacht, dat >e dat wist, zouden Duff en no. 39 op staanden voet ont slagen worden!" „Was het dan niet Miss Mackwayle, die het u vertelde? „Ik heb niets van Miss Mackwayle ge hoord of gezien sinds zij gisteravond van het bureau ging. Maar je werdt gevolgd!" „Waarom dan toch?" „Ik zal je alles vertellen aan de lunch 1" Desmond kroop weer in zijn schulp; hij was paf. Dit alles was hem nog een over tuigend bewijs te meer, dat de chef niets meer losliet dan hij kwijt wilde wezen. Marigold had blijkbaar bun komst aan Scotland-Yard gemeld, want een zeer voorkomend beambte kwam hun tegemoet aan den ingang en geleide hen naar een ver-, trek, waar de gevangene reed9 wachtte, onder bewaking van een opzichter in bur- gerkleeding. De beambte verdween na eenige verontschuldigende woorden en liet hen al leen met den gevangene en zijn bewaker. Barney bleek een kleine, dikke Jood te zijn van middelbaren leeftijd, het gewone Poolsche of Russische type, zooals men die in East End vindt. Hij had kleine, zwarte kralenoogjes, een paffig bleek gezicht en een breeden, plompen neus. Zijn kleeren waren meer dan schunnig en de politie had zijn boord en das in beslag genomen. Doordat hij dus niets aan zijn hals droeg en het bene-. Op Maandag 7 Januari a.s. zal te Hoofddorp de officieele opening plaats heb ben van de Nijverheidsschool voor Meisjes, uitgaande van de Middenslandsvereeniging, alhier. In het afgeloopen jaar werden op de markten te Hoofddorp aangevoerd 240 paarden boven 3 jaar20 paurden beneden 3 jaar, en 48 runderen groot vee en 3 run deren jong vee. Onder deze cijfers zijn alleen d§ voornaamste markten begrepen. HILLEGOM. Nu het gaat dooien, is het bestuur van de Usclub alhier van een nachtmerrie verlost. Dit klinkt vreemd, want een ijscluh kan in den regel slechts floreeren bij vorst. De Hillecomsche blijk baar niet, althans in de laatste jaren iet, want de eigen baan aan de Vessel aan beeft bfct bestuur tn het publiek keer op ke?r teleurgesteld. Dit jaar stond het veld toe vallig vroeg genoeg onder water, al waren de langste graassprieton dan ook nog zicht baar. Toen de vorst inviel, bleek echter dat het water van het land wegliep. De kade was weer eens bezweken, naar men zegt, door holen van ratten in de grond. Er werd opnieuw wat-er ingelatenhet vroor nog eens wat-; maar van rijden op de baan was geen sprake. Een doodgewone pt> Idlersloot was beter berijdbaar dan de ijsbaan. De liefhebers van schaatsenrijden waren te vinden op de Lange Bloot, op de Vossevaart en op verschillende krabbel- baantjes. Dat er scherp en vinnig g-ecriti- soerd wordt over het bestuur, spreekt van zelf. Docxi verlost 't bestuur van een ware nachtmerrie; er is niets goeds meer van te maken. Do vei"koop van het bloempje ten bate van bet t.b.c.fonds van „Draagt Elkan ders lasten" beeft f 130.70$ opgebracht-. KATWIJK-A AN-ZEE.Het gemeente bestuur beeft vergunning verleend om ge durende den wintertijd op een gedeelte van de Van Wassenaerkade visahafslag te boucïen. Aan het strand is het dan ook to donker voor dat werk. Tot regent van bet Gasthuis is be noemd de heer S. Parlcvliet, en tot regent van bet Weeshuis den heer Abr. Ouwe hand. Naar wij vernemen la het voordeelig saldo van de gehouden zanguitvoering be stemd voor de Oude Kerk. Dit gold een l>edrag van ongeveer f 150. Tegelijk kan wordien vermeld dat is toegezegd een zilve ren doopbekken te gebruiken bij de bedie ning van dien H. Doop. Met ingang van 16 dezer is benoemd lot directeur van het post- en telegraafkan toor le Zandvoort, de heer J. C. Felir, than3 in gelijke betrekking alhier. Volgens mededeehng van liet hoofd consulaat van den A. N. W. B. is het café „De Zwaan" alhier aangesteld als bonxls- café, garagehouder en bewaarplaals- houder, LISSE. Voor het tijdvak van 1 Jan. tot 1 October a.s*. is Wederom benoemd tot leeraar(es) aan de Tl ijkstuinbouw winter school, mej. G. Andreae en dr. M. Braun, beiden te Amsterdam. RIJNSBURG. Aan de bloemenwei li n- gen alhier waren gistermorgen de eerste Darwintulpen, William Copland, aange voerd. Zij brachten f 15 per 100 stuks op. S A SS EN HEI MDe nieuwe openbare school zal 8 Januari in gebruik worden go" nomen. Dinsdag ia beti meubilair overge bracht. Onze plaatsgenoot, de heer H. v. Kla veren heeft met zijn hoenders op de ten toonstelling be t- hoogs to aantal punten be haald, waarvoor hem een zilveren medaille werd verleend. Ook ontving hij een zilve ren medaille voor de mooiste collectie van een kleur van hetzelfde ras. Van zijn 11 in zendingen werden 8 bckrocsndd De plidmveetentooiistolling is Woens dagavond om 9 uur gesloten. Hierna wend een verloting gehouden. De prijzen wer den gewonnen doorH. YerHeij, een Bar nevelder haan mej. Posthumus, een trio Barnevelders; L. Kromdijk, t© Lisse, een Koekoek Plymouth Rock hen; D. Kooijman, te Voorbout, 50 pond gemengd voerC. Homan, een Koekoek Plymouth Koek hen dondeel van zijn gezicht bovendien ontsierd werd door een stoppeligen baardgroei, had zijn uiterlijk iets zeer boef ach tigs. Hij zat op een stoel, het hoofd op de borst gezonken. Zijn oogen stonden hol en zijn ge laat was akelig, groenachtig bleek als van iemand, die in een toestand van uitersten angst verkeert. Zijn handen, die liij op de knieën hield, frummelden en trokken kramp achtig. Telkens schokte zijn heele lichaam als in een stuiptrekking. De man was blijk baar op het punt in elkaar* te makken. Toen de chef en Desmond de kamer bin nen kwamen, keek de Jood met een hevigen schrik op. Toen sprong hij met een schreeuw overeind en wierp zich op de knieën, jam merend „O nee I Breng mij niet weg Ik heef geen kwaad gedaan, heeren Help me toch, hee ren, ik hen geen moordenaar Ik zweer u, dat „Laai hem opslaan 1" zei de chef met af schuw,, „en geef hem het een of ander te drinken. Ik wil met hem spreken, maar in zoo'n toestand is er geen verstandig woord uit hem te krijgen I" De detective drukte op een knop aan den muur, daarop verscheen een politie-agent en even later kreeg de gevangene een stevig glas whiskey met water. Toen Barney het uitgedronken had, zei de chef: „Hoor nu eens, man, vertel mij nu precies wat er gisteravond gebeurd i9. Geen verzinsels, hoor, denk er aan I Ik weet, wat je aan de politie verteld hebt, en wanneer ik "bemerk, dat je er allerlei bij verzint, nou, dan wordt het er niet beter voor je op Ik wil je wel zeggen, dat je er leelijk voor staat 1" De gevangene zette loom het glas neer en veegde zijn voorhoofd af met den rug van mej. H. v. Dam, 50 pond gemengd voer D. v. d. Voort, te Lisse, een zilver Duck- wing henO. v. d. Voort, to Lisse een wit Wyandotte Haan. De Buif Leghorn van W. v. d. Wel heelt een le prijs met een eere-piijs. Abusievelijk was genoemd W. v. Diggele. VOORSCHOTEN. De collecte gehouden na een liefdadigheidspredicatie, door den Zcereerw. heer Maas, pastoor te Katwijk, ten bate van de parochie Katwijk, heeft opgebracht f 300. De R.K. Vrouwcnbo-nd alhier, heeft een kinderfeest georganiseerd voor de kin deren der leden van den Vrouwenbond. Ruim een honderdtal kinderen werden oDfc- haald op verschillende versnaperingen. Door de leden van den jongevrouwenbond werd een operette op uitstekende wijze uit gevoerd en werden eenige voordrachten ge geven. Tevens werden door de bioscoop verscheidene films op het doek vertoond, die zeer in den smaak vielen van kleinen en grooten. Dc pianobegeleiding was bij mej. M. van Geest in goede handen. Zeer voldaan keerden allen huiswaarts WASSENAAR, De rijksveldwachter O. P. van den Ende is van den Haag naar hier overgeplaatst. Einde der vorige week ontstond in het electrisch net hier ter plaatse plotseling een groote storing. Onmiddellijk ging het personeel der electrische erop uit, om het gebrek te vinden, hetgeen echter niet spoe dig mocht gelukken. Na lang zoeken bleek de voedingskabel op drie plaatsen te zijn doorgesmolten, n.l. bij de Drie Papegaaien, in de Zijlstraat en in den Middenweg. Op Nieuwjaarsdag in den middag was men met het herstellen gereed. Plnimvee. Eierproductie in den winter. Op de boerderij ziet men eer in de eieren dan in het stadstuintje. Dddr heeft men don warmen stal en de voordeeleoi van het vroegbeginnen met het werk, waardoor de hoenders veel eer in den morgen gevoerd worden dan in de stad, waar het werkzame leven veel later begint. En toch wil do stadslicfhebber ook zoo graag een eitje rapen in de korte dagen van het jaar. Vooraf zij opgemerkt, dat de kippen in het stadium van legrijpheid moeten verkee- ren, dat zij dus voldoenden leeftijd en te vens de noodige ontwikkeling cn gezondheid moeten bezitten, om van haar lichaams- oveivloed af te geven in den vorm van eie ren. Want daar gaat het toch om. Na door- gemaakten rui, die zooveel vormende be- standdeelen van het bloed opeisehte, moet er een zekere mate van eiwitstoffen zich in de verschillende vloeibare en vaste dee- len van het hoenderlichaam opgehoopt heb ben, die weer verbruikt kunnen worden om de inmiddels achtereenvolgens rijpworden- de dooiers na hun loslaten te omhullen. Dan moeten er ook zijn die stoffon, welke de vliezen vormen en de kalkdeelen van de schaal. En waaruit zouden al die benoodig- de stoffen kunnen ontstaan dan uit het opgenomen voer 1 Hieruit volgt de groote belangrijkheid van een voeding, die al deze onderscheidene stoffen in verbonden of in vrijen vorm bevatten kan. Niet alleen het voer zelf, maar ook de voedermethode is van belang. Zoo is het mijns inziens voor stadskippen voordeeliger het zoogenaamde morgenvoer, niet in den morgen, maar midden op den dag te geven of zelfs als laatsto voedering. Wat heeft in dit opzicht de ondervinding den stedeling geleerd 1 A,ls zacht-voer in den morgen wordt gegeven, vullen de kippen snel hun krop en zijn dan geneigd om in den een of anderen hoek op een koppel te gaan staan, in plaats van de in dezcD tijd zoo nuttige en noodige lichaamsbeweging te ne men door krabben en zoeken naar eten. Bijzondero oplettendheid vereischen de overjarige hennen, waaronder er zijn, die tot laat in den herfst gelegd hebben. Dat worden 'dan late ruiers. Die moeten, omdat zij soms in koude dagen rond moeten lóopen men weinig dek op 't lijf, bijzonder verzorgd en bij vriezend en guur weer binnen gehou den. Het ligt voor de haDd, dat van de late ruiers pas ongeveer Januari eieren te wach ten zijn. zijn hand. Hoewel het vertrek hitter koud was, stond het zweel in parels op zijn voor hoofd. „Ik heef de waarheid gozeg, mcheer", zei hij heesch, „en nau komp 'et niet in mijn voordeel, niet Heef ik m'n eigen niet op gegeven an de polisie Ik had toch ook de buit kennc late valle en d'r vandoor zijn ge gaan Natuurlijk kon ik dat I En waarom dee ik 'et niet Alicenig om w.it ik in dat huis zag. Ik heef wel meer met de polisie to make gehad en waarom zou ik hun nou ver-, lelie, wat ik gisteravond der bij deed, as bet niet de waarheid was Ik heef wel wat op me kerfstok, Jieere, dat zeg ik ommers ook, maar ik ben 'geen moordenaar, God zal me liefhebbe, dAt ben ik niet Ik heef vroeger goed geld verdiend in variété's, maar bet leven is moeilijk en ik heef de laatste dago altijd honger gehad. Gistere kom ik de oude Mae tegen, die ik vroeger ook dikwijls zag als ik voor me baas an 't werk was.dat was/ bij het bureau, waar ik naar een baan tje kwam vrage I Die beroepstooneellui ma ke altijd een heele poeha over hun verdien ste en Mac vertelde me wat een hoop geld hij maakte op die tournée met Samuel en dat hij al zoo veel bij elkaar had. dat hij hei in de oorlogsleening kon slc-ke. Ik heef vroe ger nooit een diefstal gepleegd, hecre, maar ik had geld reuzen-noodig, God beter het 1 Ik dee het niet tot gisteravond toe, om die luchlaanvallelk most eerst zeker zijn, dal de ouwe Mac cn z;jn dochter va9t in slaap ware. Ik kwam liet huis aan den ach terkant binne, oclï jé 1 het was doodmakke- lijk door het raam van de bijkeuke. lk pikte een tasch vol met allerlei spul op i-n de eet kamersbuite de zitkamer was d'r niks en zestig pond nam ik uit een oud sigaren kistje in z'n lessenaar. De polisie heelt het Eenige kleinigheden zyn soms bevorder lijk aan den vroegen leg. Zorg voor zinde lijke legnesten, aanlokkelijk voor een kip om in te zitten. Een zindelijk nejst geeft zindelijke eieren. Kunt u zich een onoog lijker gezicht denken dan een mand met door mest bevuilde eieren Het nachthok moet overdag vooral eens flink kunnen uit wasemen met open deur of raam; in den namiddag weer afsluiten. Geef niet dag aan dag hetzelfde voer, er moet afwisseling zijn. Te lang vasten kan bij voering kropover- Jading ten gevolge hebben, waardoor soma ernstige spijsverteringsstcornisscn kunnen ontstaan. Niet alleen zindelijke legnesten, maar ook zindelijke en gemakkelijke slaap- s tokken. Voortdurend strijd te voeden tegen mijt en luis is ook een van de hoogstsnoodig» —handelingen van eiken hoenderliefhebber.. Het ongedierte geeft, dc kippen bloedar moede en iedereen vat, dat een bloedarme stadskip een eitje legt. En dan nog een v/enk voor hen, die van stadshennen broedeieren willen hebben, iets, dat zeer goed mogelijk is, daar de ondervinding geleerd heeft, dat van een goeden foktoom bij goede houding, wel uit stekende bevruchting verkregen ban wor den. Ik bedoel hier behalve do veroischto leeftijdsgrens ook het eenigsziDs gewijzigde menu, waarin vooral het dierlijk voedsel niet mag achterwege blijven. Ook moet de groDd, waarop de legkippen moeten leven, volkomen droog en hooger liggen dan do omgeving, dan de voetpaden in den tuin b.v. Bij regenval blijft do goed afgedekte ren dan droog. Het omgekeerde, als n.l. het niveau van de ren lager is, maakt cr een modderpoeltjo van, de welige groeiplaats van allerlei ziektekiemen. (Buiten veranlwoordelijklieid der Redactie.} Copie van al ol niet geplaatste stukken wordt Diet teruggegeven. Internationale Aifaeidershtdp. - Mijnheer de Redacteur. Eenigen tijd geleden heeft de heer J, Tjalsma in Uw Blad bezwaren geopperd le-> gen het werk van de Internationale Arbei. dershulp. Hoewel ik toen aanstonds dc ver. dachlmakirigen, waarvan de heer Tj. zich tot echo maakte, heb weerlegd, blijft er, helaas, altijd wat van hangen. Thans hen ik echter in staat zeer positieve gegevens te verstrekken, die ook den meest achterdoek, tige moeten bevredigen. 2G December is le Amsterdam een rede, gehouden door het sociaal-democratisch? Rijksdaglid Mathilda Wurm die o.a. zeide:| „Spr. moet iets zeggen van het praatje, als zouden door dc I A II. alleen communisten worden geholpen. Niet alleen spr., die voor. zitslur is van het comité voor geheel Duiisch. land, maar ook de voorzitster van het Ber. iijnsche comité, is sociaal-dcmocrate. In Thuringen en Saksen werkt ons comité zelfs met het ministerie voor Volkswirlschaft sa. men. Wij heben in Berlijn eens onderzocht, tol welke organisa'ies de door ons gestcunden behoorden en toen blec-k, dat 70 pet. politiek ongeorganiseerd was. Wij vragen er ook niet naar hoe menvpolitiek georganiseerd is; wij vragen er slechts naar of men behoeftig is en het noodig heeft. In Eerlijn zijn nu 00 keukens, in Thuringen 7, in Saksen 3 cn in lal van andere plaatsen zijn wij bezig." Ten tweede haal ik onderstaand bericht aan uit dc „N. II. C." van 2 Jan., Ochtend blad A: „Gisterochtend zijn in de groote zaal van het Berlijn.che stadhuis een paar duizend pakkelten .inhoudend rijst, meel, vet, kolfie, suiker, enz., aan Berlijnsche werkloozen uit. gedeeld. Deze pakketten waren gezonden' door de Nederiandsche afdeeling van het in. lernationale comité voor hulp aan noodlij, dende arbeiders." In da groote zaal van het Berlijnsche slad. huis zegt dat niet alles? Ook le Hamburg en elders hebben zulke uitdeelingen plaats gehad. Ten slotte wilde ik er op wijzen, dat bij al onze pogingen de naam I.A.II. en de namen van landelijke of plaateelijke bestuurders duidelijk naar voren worden gebracht. Als „het comité" dieren wij ons nimmer aan. Met dank voor de plaatsruimte, i! J. A. N. KNUTTEL'. Ik heef 't alles teruggegeve. Ik heel ge. slole, maar een moord Ncc 1" Hij hield op. „Ga verder", zei de chef. De gevangene keek angstig om zich heen. „lk stond juist te denke, dat ik beter dee, maar weg te gaan", vervolgde bij met zijn schorre keelgeluid, „maar toe"eên ge smoorde snik.... „hoorde ik een sleutel in de voordeur. Ik stond bij de trap.ik had geen tijd meer om terug le gaan zooals ik gekomen was, dus ging ik naar boven naar. het porlaal waar een gordijn hing. Ik ver. slople me achter het gordijn cn wachtte. lk dorst niet uit le kijke, maar ik luisterde) met allebei m'n oore. Daar hoor ik iemaDd de eetkamer binnengaan en daar rondschar. rele. Ik doe 't gordijn een eindje ope zoo Iomdat ik dochtnou mot ik naar beneje, terwijl de ander in de eetkamer be. zig is.en daar zie ik de ouwe Mac in zijn' kamerjapon juist van de eerste verdieping kome. En tegelijk hoorde ik een stap in do lestibule. Ik zag, dat de ouwe Mac opschrikte, maar hij liep door. Hij liep regelrecht naar beneje, en ik gong weer achter m'n gor dijn totdat ik een deur vond, die ik open duwde. lk dorst m'n licht niet aan te steke, maar ik tastte al gauw met mijn hand tegen^ de koude rand van een bad. Daar bleef il(' staan en wachtte. O jé, o jé, en nou zal ik wel niet wille geloove wat ik vertel!" Sidderend hield hij op. „Ga door, Barney", zei de deteelive, „zul je niet, dat de heeren wachten?" De Jood ging weer voort, maar zijn slemi daalde langzamerhand bijna lot een ge lluister. V i 'te i r' t A -'--j A V i (Wordt vervolgd), a J S i p

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 6