AGENDA VAN DE WEEK. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Vrijdag. „Pbebe": Broeder De Jong. Kwartier *éór 8 uur. Schouwburg: Opvoering van „Eén dag Khalif". HalfachL Zaterdag. Stadszaal Bal costumê el masqué S. P. JViolinga. 9 uur. .Yolksgebouw: Strijk muziek 8 uur. Dagelijks: „Apollo-lheater", Oranjegracbt 40-12. .Voorstellingen le 8 uur. *9 Woensdags en 's Zaterdags malinées te 2 en te 5 uur. „Casino-bioscoop", Hoogcwocrd: Voorstel lingen te 8 uur. Woensdag- cn Zaierdagnamiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinee. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. Dansinstituut Steens tra at 2: 's Woens dags van 8 tot 10 en Zaterdags van 8 tot 12 uur. Den Haag, „Scala": Variété-pro gramma. 8 uur. Do apotheek van „Hulp der Mensch- heid". Hooigracht 48 is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van 2 Januari tot en met Zondag 6 Januari waargenomen door de apotheken van de heeren G. II. Blanken, lloogcwoerd 171, tel. 502, en P. du Croix, llapeiiburg 9, tel. 807. "dit onbillijk en vroeg, waarom de postzegels op adreskaarten voor postpakketten en op poetwissels niet geplakt kunnen worden op de strook, die door den geadresseerde mag behouden worden. Dc overeenkomst omtrent de exploitatie van drijvende brandkasten is opgezegd. "Waarom? vroeg men. Men had vernomen, dat de Stant f 15.000 als aandeel in de winst bad genoten zonder een cent uitgaaf, en dat de assurantie-premie bij de verzeuding van belangrijke zendingen bij het gebruik van do drijvende brandkasten lager was. Andere loden meenden, dat er weinig gebruik van werd gemaakt maar hoe koD dan het winst aandeel van den Staat zoo hoog zijn 1 Nog betroffen enkele opmerkingen de tus- SehcnkoTDst van dc directie van het bedrijf ó'd het aanschaffen van rijwielen door leden Van het personeel waarbij één firma als leverancier optrad. Men vroeg of bevordering tot een hooge- ren rang van sommige ambtenaren verband hield met vacatures in dien rang. DE ALGEMEENE TOESTAND. Nu langzamerhand het moment nadert, dal in Engeland officieel beslist zal worden, wal er daar gebeuren gaat, treedt als van zelf do inwendige Engelsche politiek meer op den voorgrond. Men zie onder het hoofd Engeland en onder de telegrammen. Voor- loopig doet men het beste, maar le rekenen op een kabinet Mac Donald, dat niet een politiek zal voeren 3l la outrance, maar een zoodanige lijn zal volgen, dat het niet ter stond behoeft heen le gaan. Voor Engeland zou trouwens ook zoo'n politiek van: zoo zie je me, zoo zie je me niet, slecht passen in het kader van gewoonte etc. Poincaré, Frankrijk's premier, heeft in een nieuwjaarsboodschap aan het Ameri- kaanszhc volk nog eens uiting gegeven aan zijn groote bezieldheid om mee le werken aan Europa's economisch herstel. Echter ook nu met de toevoeging: binnen het ver drag van Versailles. In wezen zegt dus die boodschap al niets meer. In hel bezette gebied is echter werkelijk ccn andere richting ingeslagen, naar het zich laat aanzien. Dc Rijnlandcommissie heeft b.v. tlians aan alle in het bezette ge bied wonende personen vrijheid van ver keer in dit gebied en met het onbezette ge bied verleend. Bewoners van het bezette gebied, die bezoek wenschen le ontvangen van personen uit liet onbezette gebied kun nen lot dc Rijnlandcommissie daartoe het verzoek richten. 't Is vooruitgang, zij het slechts langzaam Algemeen vertrouwen in de Fransche po litiek i9 er echter nog geenszins. Dat be wijst o.a. het volgende: De Kculsche correspondent van de „Ti mes.' meldt dat hij verdere aanwijzingen ontvangen heeft omtrent ccn aanslaande nieuwe actie der Fransehen met hulp der separatisten in de Palts. Volgens hem was de beweging le Aken ccn streep door de Fransche rekening en in strijd met de fransche tactiek, die Poincaré daardoor moest veranderen. In de Palts gaat men nu niet zoo haastig meer te wérk; men is daar vrij van buitenlandsche journalisten en bracht het doel le bereiken door het be- fcclto gebied stukje voor stukje op le knab belen. De separatisten zouden zich in de Palts, waar de bevolking uit zich zelf bin nen 24 uur hot juk zou afwerpen, maar door de Fransehen tegengewerkt geen push meer hebben, zoo zeker voelen dat zij nu het plan opgevat hebben gelijksoortige autonome sta ten van Hessen en Nassau le maken, ITessen het eerst. Ook in Aiainz zou men uit de houding der Fransehen kunnen afleiden, dat zij dc Duilschc autoriteit praktisch niet jaeer erkennen. Men ziet, erg vleiend is dit niet. Op den Balkan dreigt dok v.*ecr eens een vuurtje, maar als we ons niet vergissen, zal hel dit keer daar nog wel bij dreigen blijven. Bulgarije zal wel in zijn schulp te rugkruipen. Voor behoud van den vrede is de Fransche taklïek: ontwapen je tegen standers, maak je zelf zoo sterk mogelijk, niet geheel zonder gevaar. Zuid-Slaviö drukt immers geheel het Fransche voetspoor en doet bij het minste geruchtje maar direct de wapens kletteren, met Fransch geld betaald, maar aan dat wapengekletter went men ook en als van zelf komt het eens verder. Zie i het Duilsehe voorbeeld van 19141 Op de conferentie van afgevaardigden van Zuid-SIavii?, Roemenië en Tsjecho-Slo- wakije, die 9 Januari te Belgrado zal plaats hebben, zal ook de' kwestie behandeld wor den van een verdedigend verbond met Frankrijk, dat op deze wijze meer en meer voorposten uitzet in Europa. Dc toevoeging verdedigend voor het woord verbond zegt immers zoo goed als niets. DUITSCHLAND. De naar Weimar gezonden commissie der Rijksregeeriug heeft in het departement van binnenlandsöhe zaken geconstateerd, dat tot 22 D^c. 1923 onafgebroken nieuwe ambtenaren zijn aangesteld. Men is daar bij op het spoor gekomen van vervalschin- gen in do aanstellingsbrieven, waarbij de datums zoodanig werden gewijzigd, dat de indruk moest ontstaan, alsof de betrokken personen reeds in September of October waren aangesteld. Naar aanleiding hiervan zijn de Thuring- sche minister van binnc-nl. zaken Hermann ea de Assessor Kunze in hechtenis geno men. Do betrokken ambtenaren zijn leden der ooc.-dem. partij. De ïtijksregecring zal de door haar aan te nemen houding eerst vaststellen, wan neer het Thuringsche ataatsrainistcrie haar oordeel omtrent dez2 aangelegenheid beeft uitgesproken. In de Berlijnscbe metaalindustrie dreigt een algemeen© staking der arbeiders ten gevolge van het feit, dat de bond van Ber- lijnseho metaalindustrieelen de loonen ge middeld met 11 pCt heeft verlaagd. De bond van me taaibewerkers heeft daartegen over het parool uitgegeven, dat moet wor den geweigerd tegen de verlangde loonen te werken en dit is door de arbeiders in vele bedrijven reeds opgevolgd. Wel ver schenen zij overal voltallig in de fabrie ken, doch zij pleegden lijdelijk verzet-. Daarop hebben de directies van omstreeks 20 bedrijven de arbeiders uitgesloten. Deze loonstrijd is geen op zich Kif staand verschijnsel, maar vormt een deel van de in het gansohe Duitsehe rijk dreigende loonactie, zegt hot „Hbld." Overal toont ziob een streven om met het oog op de da ling van het indexcijfer do loonen te ver lagen, waartegen de vakveroenigingen scherp front maken. Ook'in de Berlijnscbe houtindustrie heb ben de werkgevers de ioopende contraeten o-pgoaegd. Men vreest in dit bedrijf even-" eens voor moeilijkheden. De „Yorwarts" publiceert een rapport over de arbeidsvoorwaarden, Iocmen en den geest onder de arbeiders, waarin de algemeene indruk schokkend wordt ge noemd. „De angstwekkende prijsopdrijving, het omlaag drukken van den levensstandaard lot beneden het niveau van dien van een Dhineoschen koelie hebben een stemming doem ontstaan, die aan wanhoop grenst. Daarbij komen in talrijke gevallen gedeel telijke werkloosheid, opzegging, ontslag, die den noodtoestand der arbeiders nog verergeren alsmede een geraffineerd stuk werk-systeem, dat vaak cl© laatste krach ten uit de ondervoede arbeklers weg pompt en hen tot de uiterste grens van het menschelijk weerstandsvermogen brengt." Het blad waarschuwt tegen het vooruitdringen der reactie, vooral van de cbr. vakverenigingen die den lactsten tijd in do bedrijven steeds .meer aanhangers vinden en naar het blad uitdrukkelijk con stateert, ablls in do bedrijfsraden zijn door gedrongen. In weerwil van dit alles meent de „Vor- warts" echter, dat uit deze rapporten geen Pessimistische conclusies behoeven te wor den getrokken, want naar gebleken is be schikken de soc.-dera. over een vastaan- cengesloben kern van betrouwbare partij- genoote.n, die togen allo politieke en eco nomische aanslagen der reactie den strijd zullen aanbinden. FRANKRIJK. Dc correctioneel© rechtbank te Parijs ver oordeelde den agent Lcbas, die dezer dagen bij dc manifestatie van politie-agenten werd gearresteerd, tot vier maanden gevangenis straf. Hij werd beschuldigd een ambtenaar in de uitoefening van zijn openbare functie te hebben belemmerd. ENGELAND. Baldwin is tc Londen terug en had giste ren besprekingen met eenige ministers. He den zal vermoedelijk een kabinetsraad plaats vinden. Baldwin heeft den wcnsch geuit af te tre den als leider der conservatieve partij, maar voorlcopig zal hij wel moeten aanblijven als zoodanig, daar direct geen opvolger is te vin den. Chamberlain, lord Derby en Horna zijn toch niet direct beschikbaar. Van zekere zijde blijft men r.og pressie uitoefenen om een Tegeering der Labour- partij te voorkomen. Maar de kans op succes blijft vooralsnog uitgesloten, naar het zich laat aanzien. liet heet, dat in de Labourpartij al eenige wrijving is voor de ministerzetels. Het ver- koopen van de huid, voor de beer gescholen is. J. L. Thomas, een van de leiders der ar beiderspartij heeft in een rede te Derby ge zegd dat indien de arbeiderspartij geroepen wordt een regeering te vormen zij die zou aanvaarden als oen partij die in de minder heid is. maar vrij en ongebonden door eenig verband of overeenkomst met een andere partij. Dit was op zich zelf een ernstig politiek gevaar, maar het 2ou door Mac Donald en zijn collega's worden getrotseerd, niet omdat zij verlangend zijn aan de regeering te ko men, maar alleen als een grondwettelijke po ging tot het vervullen van den plicht om de regeering des konings voort te zetten. Stilstaande bij hetgeen hij beschreef als de onwetende vrees van hen, die de komst van de arbeidersregeering niet goedkeuren, zei hij dat men geen van de dwaze dingen die naar beweerd is door de arbeiderspartij zouden worden ingevoerd, zal trachten le verwezenlijken. Als dat hel geval was, zou de arbeiderspartij bij een stemming in het Lagerhuis zeer spoedig het antwoord ont vangen, dat zij verdiende. De arbeidersregee ring zou trachten den vrede in het huilen- land le scheppen en zou een ernstige poging doen om werk le verschaffen in plaais van bedeeling voor hen die in het eigen land werkloos zijn. OOSTENRIJK. De Commissaris-generaal van den Vol kenbond, mr. Zimmerman, publiceert gelijk tijdig hel tiende en het elfde rapport over de saneeringsactie in Oostenrijk. De beide rapporten loopen over het tijdvak van 15 September lot 15 November. In het tiende rapport bespreekt Zimmer man de geldverhoudingen en de mogelijk heid van een toeneming der landbouwpro ductie. De positie van de Oostenrijksche Na tionaal Bank wordt zeer gunstig genoemd. Uit hel buitenland zijn onlangs groote kapi talen in Oostenrijk gevloeid, wat natuurlijk de oprichting van vele ondernemingen ten gevolge heeft gehad. Wat de kwestie van den landbouw betreft, de experts zijn van meening, dat de bebouwde oppervlakte in Oostenrijk nog met ongeveer 300.000 II. A. uitgebreid kan worden en dat de opbrengst per H A. verbeterd kan worden. Per jaar zou dan een groolere productie bereikt kunnen worden van 3 millioen goudkronen, wat een vermindering van den levensmid- delcninvoer van ongeveer 1.6 pCt. zou ten gevolge hebben. Door toeneming der pro ductie zou men een belangrijken stap 'doen in de richting van een gunstige handels balans. Ook de sterke opleving in het Do- nauverkeer kan voor de Oostenrijksche be talingsbalans beduidende resultaten op leveren In het elfde rapport publiceert Zimmer man een overzicht van de resultaten van de groote Volkcnbondsleening, die aan de Oostenrijksche regeering een netto-opbrengst van 587.021.000 goudkronen heeft opgele verd. Aangezien Zwitserland crcdielen van 20 millioen en Spanje van 26 millioen heb ben toegestaan, is het totaal bedrag der lccning gestegen tot ongeveer 631 millioen goudkronen. De gemiddelde rentevoet zal 7.75 pCt. bedragen, de bankkosten -4.5 pCt. In zijn bespreking over de plannen in 1921 legt Zimmerman er den nadruk op, dat de voorstellen der regeering zich binnen de grenzen van het saneeringsplan bewe gen. Als de ontvangsten grooter zullen zijn dan de begrooting 1928 aanwijst, dan zal men een stap verder zijn gekomen tot het verlangde doel. Wordt dit echter niet be reikt, dan zal het noodïg zijn nieuwe bron nen tc scheppen oi nieuwe hervormings- maalrcgelcn te treffen, die verdere bespa ringen ten gevolge zullen hebben. Dc bedra gen die de begroeting overschrijden zijn de pensioenen met 3G5 milliard en het leger- wezen met 50 milliard. De meerdere "uit gaven voor het legerwezen zullen verdere besparingen noodzakelijk maken. Daartegen over slaat dat verschillende uitgaven klei ner zijn dan de begroote bedragen. Door de Südbahn-overeenkomst werd een vermin derde belasting van ongeveer 200 milliard verkregen. De Commissaris-Generaal wijst vervol gens op de belangrijke wijzigingen in de manier van belasting innen door den Bond, de Landen en de Gemeenten. Ten slotte wordt in het rapport gezegd, dat de medewerking van de regeering van dien aard is, dat vol vertrouwen de toe komst onder de oogen kan worden gezien. Slechts beslaat nog aarzeling over het tem po van de beambten-afvloeiing. Doch ook hierin komt, als de voorteekenen bij dc spoorwegen hem niet bedriegen, verande ring in gunstigen zin. GRIEKENLAND. Gisteren is dc Nationale Vergadering ge opend. Kolonel PlaRtiras heeft geopend met een lange uiteenzetting over de omwente ling. Nadat kolonel Gonatas het aftreden van de regeering had aangekondigd, werd de zitting rumoerig. De Venizelisten en de liberalen wenschten verdaging der zittin gen, de republikeinen voortzetting der be raadslagingen. Do Kamer heeft ténslotto beBioten de zitting te verdagen tot Zaterdag. Het heet, dat Venizelos bij referendum over het vraagstuk van republiek of monar chie zou willen beslissen. TURKIJE. De onafhankelijkheidsrechtbank te Kon- stantinopel heeft de dagbladdirecteuren, die beschuldigd waxen van publicatie van den brief van den Aga Chan vrijgesproken. RUSLAND. Tsjitsjerin heeft in een nieuwjaarsinter view voor de Moskousche bladen verzekerd, dat de buitenlandsche positie van de sovjet- regeering aanzienlijk versterkt is. Hij wees o.a. op de toenemende politieke en oecono- roische belangstelling voor Rusland in En- gelsche zakenkringen, op Mussolini's jong ste verklaringen nopens een erkenning de jure van de sovjetrepubliek en op de toene mende gunstige stemming voor Rusland in Amerika. Daartegenover staat onverander lijk de politiek van Frankrijk, welke den vrede in heel Oost-Europa bedreigt. De Fran sche politiek in Polen, de landen van de kleine entente, te Helsingfors, Riga cn Kaboel is veelzeggend. Een eerste vereisch- te voor een overeenkomst met Frankrijk is het afzien van een dergelijke wijze van optreden. VEREENIGDE STATEN. De minister van Arbeid zond het Congres voorstellen betreffende een immigratiewet geving. Hij laat de beslissing in zake de quota over aan het Congres en geeft het plan op tot registratie van vreemdelingen, onlaDgs door hem bepleit. De nieuwe voor stellen omvatten geneeskundig onderzoek io de haven van verscheping, voorts dc verrui ming van de quota ingeval van tekort aaa arbeidskrachten, stopzetting van de immi gratie bij werkloosheid en verder verdeeling van de quota voor de landen over een jaar, zoodat maandelijks een twaalfde deel der immigranten wordt toegelaten. De bestaan de wetgeving eindigt 30 Juni, wanneer het Congres dus nieuwe maatregelen moet ne- moa. MEXICO. Ho>e het in Mexico gesteld is, blijft nog altijd een soort rebus. Het tankatoomschip Mexican Eagle is te Tampico aangokomen, na een oponthouc te Vera Cruz, waarheen het door een ka nonneerboot van de opstandelingen opge bracht is en waar het achtduizend vaten ruwe olie moest achterlaten voür do spoor wegen, die zich in handen van de rebellen bevinden. Nog twee tankstoomschepen zijn naar Ycra-Cruz opgebracht ter voorziening van petroleum aan de rebellen. JAPAN. Het huwelijk van den prins-regent is be paald op 27 dezer. BUITENLANDSCH GEMENGD. De sneeuwval van de laatste dagen heeft in het Beïersche bergland heel wat ongeval len ten gevolge gehad, waaronder enkele met doodelijben afloop. Het sneeuwen heeft thans opgehouden. Naar uit Hirschberg, in Silezië, wordt ge meld, zijn daar Zondagmiddag drie toeris- j ten in een sneeuwstorm geraakt. Een hun ner is omgekomen. Gistermorgen Is de sneltrein uit Wiesba den op een trein uit Bingen gereden. Voor zoover lol dusver bekend is, zijn er 20 ge kwetsten. Het ongeluk moet een gevolg zijn van het weigeren van een sein ten gevolge van sneeuw en vorst. Het Berliner Tageblalt meldt dat le# Ber lijn van 1 Januari lot 30 September in de wijk Charlolter.burg 1G1 zelfmoorden zijn aangegeven, waaronder 79 aan gebrek aan voedsel zijn le wijlen. In de wijk Kreuzburg bedroeg het aantal 169 waarvan 144 door honger veroorzaakt zijn. Nog hooger is het cijfer voor de arbei derswijk Wodding. De meeste zelfmoorden komen in den middenstand voor. Te Ribiers, in het departement der Hooge Alpen, i3 op oudejaarsnacht een moord ge pleegd onder de volgende omstandigheden. Een man wekte zijn buurman door het ge roep van brand. Toen de buurman ver scheen schoot hij hem dood. Terstond daar op is de moordenaar zich bij de overheid gaan aangeven. De Italïaansche Tegeering zal een nieuwe ridderorde instellen en wel de „Ster van verdienste en van arbeid". Ieder jaar zullen ten hoogste 100 decoraties uitsluitend wor den toegekend aan mannen en vrouwen, die in de industrie of den landbouw werkzaam zijn. Ten Zuiden van Stockholm komt een nieuwe spoorwegbrug over heel het Aorsta- meer. Het zal de grootste spoorbrug in Zwe den worden. Ze heeft oen lengte van 750 M. De kosten zullen zes millioen bedragen. De brug wordt van beton opgetrokken en zal op 1 Januari 1927 gereed moeten zijn. Henry Laming, die eerelid is van Queens College te Oxford heelt aan dit college een som van 50.000 pond gegeven om een fonds te slichten voor reisbeurzen. Deze beurzen zullen voor 2 jaar telkens worden verleend en wel aan Engelsche onderdanen, die liun eindexamen te Oxford cum laude hebben af gelegd. Zij zijn in hoofdzaak bestemd voor degenen, die in diplomatieken of consulairen dienst willen treden, ten einde hen in slaat te 9tellen vooraf maatschappelijke en eco nomische verhoudingen in het buitenland te besludeeren. De pas verschenen nieuwe jaargang van de Jewish American Yearbook, een uitgave van de Jewish Publication Society of Ame rica, bevat een schatting over het aantal Joden over de geheele wereld, dat op bijna 16,000,000 wordt gesteld. Daarvan wonen er 3,600,000 in de Ver. Stalen. De concentratie yan Israëlieten in New York (stad) is bui tengewoon sterk. De Amerikaansche metro pool i3 de stad met de talrijkste Joodschc bevolking, die er ter wereld te vinden is. Noch Europa, noch Palestina hebben één stad aan le wijzen die ook maar in de verste verte met New York (stad) in dat opzicht kan wedijveren. Naar de „Daily Mail" uit Angora ver neemt, heeft de parlementaire commissie, welke nieuwe huwelijkswetten in voorberei ding heeft, besloten aan te bcve'on, dat de polygamie zal worden verboden. Er zal een verbod worden uitgevaardigd voor het ne men van een. tweede vrouw, zender dat hiervoor een dwingende noodzakelijkheid bestaat. In geval een man een tweede vrouw neemt, zal de eerste vrouw het recht hebben echtscheiding aan te vragen. De waterstand van de Theems buiten Lon den is in vier dagen meer daD een meter gestegen en bij de sluizen van Sheppcrton staat het water reeds lVè nieter boven het normale peiL Bij de brug van Walton is de rivier aan do zijde van Middle-Essex reeds buiten den oever getreden en heeft de aan het water grenzende weilanden over stroomd. Ook elders zijn verschillende kleinere ri vieren buiten de oevers getreden. In Ches hire cn Flintshire is een greote oppervlakte weiland en bouwland onder water geloopen en ook in tal van dorpen staan de straten blank. Te Dunmurry nabij Belfast is de groote linnenweverij van do Black Staff Cy. afge brand. De schade bedraagt vele duizenden ponden sterling. GEVEILDE PERCEELEN. Gehouden Verkoopiag id het Notarishuis te Leiden, ten overstaan van: 1. J A. van Hamel, notaris te Leiden, Morschstraat 60 en GO a. Kooper "VV. Goddijn q.q. voor f 14.310. 2. J. J. Ter Laag Cz. notaris te Leiden, Haarlemmerstraat 193. Kooper S< Jansen q.q. voor f 8300. Het Fransche antwoord. T->" PARIJS, 3 Jan. Havas meent le we ten, dat het Fransche antwoord op het Duitsche memorandum in zeer gematigde termen vervat is, vooral een technisch ka-, rakier zal hebben en volstrekt niet het voor* uitzicht op evenlueele onderhandelingen uitsluit, wanneer de omstandigheden zich daartoe leenen. De vertegenwoordigers van Frankrijk in het Roergebied zijn zeer ongunstig gestemd ten opzichte van de suggesties van Berlijn, daar zij de waarde van de Fransch-Belgi- sche winst" en de veiligheid van de bezet tingstroepen verminderen. Frankrijk zal waarschijnlijk verwijzen naar de rechten, die het verdrag haar toe kent en zal zekere verzoeken van Bcriijü in herinnering brengen omtrent de weder- in-dienststelling van de spoorwegarbeiders. In het antwoord zal Frankrijk verder de re denen uiteenzetten, welke haar verhinde ren gevolg te geven aait de verzoeken van Duilschland, die ten doel hebben de kwestie der leidende principes naar voren le bren gen, evenals de Fransche politiek betref- I fende het herstelvraagsluk. De Engelsche politiek. LONDEN, 3 Jan. (Reuter). De „Daily Chronicle" schrijft, dat Mac Donald a.s. Zaterdag naar Londen terugkeert met een volledig kabinet waarvan eenige ramen ver bazing zullen wekken. Mac Donald heeft een politiek die Diet licht door schrikaanjaging ten va' te bren gen is. Er moet niet te haastig werden aan genomen, dat de Labour-partij de regeeriag aanvaardt met het voornemen terstond wetvr af te treden, daar Mae Donald beseft dat te veel verkiezingen slecht voor Engeland en Europa is. LONDEN, 3 Jan. (V.D.) Daar verschil lende leden van het kabinc-t Dog buitens lands zijn, zal geen geregelde zitting van het kabinet voor de volgende weck kunnen plaats hebben. Doch nu de eerste miuister is teruggekeerd, wordt vernomen, dat be sprekingen van minder formeelen aard tus- sohen vier ministers, die in Lorden ver toeven, zullen worden gehouden ter ver dere behandeling van de rede van den Ko- uing, welke behandeling reeds begonnen is in de zitting van het Kabinet voor Kerst mis. De „Times" zegt, dat het ontwerp van dit document, dab onder de huidige omstandigheden van ongewone teteckcnïs is, reeds voorbereid is. De Dom in ions jjikcnd. LONDEN, 3 Jan. (Reuter). Naar ver luidt, circuleert thans de goedgekeurde, voorgestelde en herziene tekst van bet Anglo-Amorikaartsohe handelsverdrag on der de rogeeringen der Dominions, overeen komstig hun daarover uitgesproken wcnsch. Turkschc maatregelen. KONSTANTINOPEL, 2 Jan. (Belg. Tel. Ag.)' Onder verwijzing naar het verdrag van Lau sanne heeft de havencommandant aan de vertegenwoordigers der buitenlandsche scheepvaartmaatschappijen medegedeeld, dat van 1 Januari af de beloodsing, de ontsche ping en de douane uitsluitend door Turken zullen worden beheerd. Het Chincesche icoverJsm. SJANGHAI, 3 Jan. (Reuter). Een Bel gisch priester is te Okiaiio gedood toen do stad door roorers geplunderd werd. Wassen der Seine. PARIJS, 2 Jan. (Belg. Tel. Ag.) Het wassen der Seine wordt verontrustend. De hydrome- trische dienst der politie bericht dat de stand die thans 6.45 is, Zaterdag oI Zondag bij den Place d'Austerlitz wel tot 7 10 kan stijgen. Vele stratc-n in de omgeving van Parijs staan reeds blank. PARIJS, 2 Jan. (V.D.) Het Seine water is thans doorgedrongen in het hartje van Parijs. Het tramverkeer op de Quai d' Or- say is gestaakt, daar de rails onder water staan. Gevreesd wordt, dat het Invaliden huis zal moeten worden gesloten Het regende heden in Parijs, waardoor de Seine nog meer stijgt. Aardschok. ANCONA, 2 Jan. (Belg. Tel.-Ag Van ochtend 10 uur werd hier en langs de gan- solie kuststreek een lievig© aardschok ge voeld die 10 sec. aanhield. Een huis is in gestort zonder slachtoffers te maken. Spoorweg ongeluk. KAAPSTAD, 3 Jan. (V.D.) Bij een spoor- wegongeluk werden vier Europeanen gedood, en drie gewond. De snelirein van Joburg is nabij Kaapstad gederailleerd op een smallcn dijk. Drie salon-wagens stortten van den d'jk en kwamen terecht in de Graaf Reinelstraat. De stoker werd gewond, de machinist kreeg ernstige brandwonden. Anio-ongeval. PARIJS, 2 Jan. (V. D.) Engelsohe rei zigers, dio Oudejaarsavond en Nieuwjaar hadden doorgebracht in Monte Carlo, heb ben een ongeval met hun auto gehad. Toen zij op den terugweg naar Pa lijs een bocht te scherp namen, kantelde de ajto en vloog in brand. Een Fransch meisje kreeg levens-^, gevaarlijke brandwonden, twee Ecgelschen werden minder ernstig gewond. Ontploffing. OIL CITY, 2 Jan. (V.D.) Zes personen werden op slag gedood door ee:i te vroege ontploffing van een hoeveelheid aitro-gly*^ ceiine op de oliebron bij Frankl.n.

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 2