19573. WOENSDAG 2 JANUARI Anno 1924 STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEI DSC DAGBLAD PRIJS DER ADVERTEVTIENi SO Cts. per regel. Bi] regelabonnament belangrijk (ageren prijs. Kleine Advert««li5n, uitsluitend bij raorultbetaling, Woensdags ea J&aterdags 60 Cts., bij een maximum aastal woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Voor erentaeele opzending van brieven 30 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175-Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 i PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden 72.85, per week Jp0.18, Builen Lelden, waar agenten gevestigd zijn. per week ,0.18, Franco per post 2.85 portokosten. Jlt nummer bestaat uit TWEE Bieden EERSTE BLAD. Qfffrippip I GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel Vischmarkt 18. tel. 1225 is Donderdag ver krijgbaar SCHELVISCH a 1 0.28—f 0.42, SCHOL a f 0.42—f 0.56, KABELJAUW a f 0.48, TONG a f 1.05 per pond en VOLLE HARING a f 0.04'A per stuk. N. C. DE GIJSELAAR, Burgcm. Leiden, 2 Januari 1924. Begrafenis van den heer P. J. Mulder. Op de iD sneeuwpracht gehulde begraaf plaats van de Ned.-Herv. Gemeente „Rhijn- hof" had hedenmiddag de ter-aarde-beslel- ling plaats van het stoffelijk overschot van den heer P J. Mulder, in leven oud-firmant yan de Steendrukkerij firma P. J. Mulder en Zn., oud-Lid van den Gemeenteraad en drager van verschillende kerkelijke ambten ,en maatschappelijke betrekkingen, zooals wij Maandag in een levensbericht meer uitvoerig hebben vermeld. Er was, ondanks het ongunstige weer groote belangstelling. Behalve de familieleden, vertegenwoordigers van de Gemeente-Commissiq, van het Ned.- Herv. Kerkgenootschap, don Kerkeraad en Éndere corporaties, was ook het personeel der zaak tegenwoordig. Op de begraafplaats aangekomen, werd de baar gedragen naar de kapel, waar de sleet deze volgde. Er waren geen bloemen. Het eerst werd de ontslapene herdacht door inr. dr. J. Schokking, predikant bij de Ned.-Hervormde Gemeente en lid der Twee de Kamer, welke spreker den heer Mulder Bchetste als de man, die, als klein burger begonnen, door den rijken zegen Gods zijn laak heeft opgewerkt lot zoodanige hoogte, dat zij in onze stad met eerc mag worden fcenoemd. Hij was een eenvoudig man, die zich niet spoedig gaf, maar zich dan ook ge heel wijdde aan de zaak, waaraan hij zijn hart had verpand. Zoo is er aan het eind yan zijn loopbaan rijke stof tot danken voor zijn bezit. In de eerste plaats voor zijn kin deren en kleinkinderen, die hij is voorge gaan in alles, wat hem tot zegen*is geweest. Verder heeft de Kerkeraad der Ned.-Herv. Gemeente reden God te danken voor het bezit van den heer Mulder, die zich een lange reeks van jaren aan de belangen dezer Gemeente wijdde. Maar ook de anti-revolutionnaire partij heeft veel aan hem te danken. Spr. noemde een rij mannen, met wie hij heeft samen- gewvkt om de Christelijke beginselen in den S'aat cn de Kerk te doen zegevieren en bet liberalisme in den Staat en het moder nisme in de I*erk te doen verdwijnen. Daar bij heeft hij ook gestreden voor het Christe lijk Onderwijs. Zoo heeft hij ontzettend veel gedaan voor de beginselen, die hem dierbaar waren. Spr. hield aan de familie den over ledene als een navolgenswaardig voorbeeld den braven vader voor oogen, evenals aan Ulle anderen, die hem in zijn vele werk zaamheden hebben leeren kennen en waar- deeren. De Kerstmis ïs voorbij, doch het Licht yan den Kerstnacht heeft over hem gesche nen cn dat licht zal hem ook na den dood leiden lot bet Eeuwige leven in Jezus Chris tus ''dus I nsloot spreker. Dr. J. Riemens, predikant bij de Ned - He; v Gem., sprak daarna een woord van eerbiedige hulde aan de nagedachtenis van don overledene «namens den Kerkeraad der Leidsche Gemeente. Voor den grooten zegen van hem voor de kerk past het ons God te danken, zeide spr., die den doode verder schetste als een patriarchale figuur, die niet licht vergeten zal worden. Hij was een persoonlijkheid en het is heerlijk voor cle familie en voor allen voor en met wie hij gewerkt heeft, dit te mogen getuigen. Spr. wilde hem als zoodanig ook herden ken met betrekking lot den Wijkarbeid in .Wijk VI, waarvan „Pniël" het middelpunt vormt. Dr. Ricmcns besloot met er aan te herinneren, dat tot aan hel einde zijns levens deze man heeft verzekerd, dat heel zijn le- yon steunde op Gods genade. Mr. P. E. Briët sprak daarna namens- de an li-revolutionaire partij, waarvoor de lieer Mulder reeds streed, toen het nog geen eer was tot die partij te behooren. Daarvoor zegt spr. hem hier dank namens deze partij, zich [aansluitende bij de woorden van dr. Schok- king, waar deze er van getuigde, dat hij mc-t anderen het modernisme uit de Kerk en het j liberalisme uit den Slaat trachtte ie doen verdwijnen. Spr. besloot met een persoonlijk woord, jvaarin hij wees op den grooten zegen tot een j groot gezin te behooren, aan het hoofd waar van vrome ouders stonden, zooals hij het 'zelf ook heeft ervaren, i De heer G. Th. Breebaart bracht vervol gens een eerbiedige hulde aan de nagedach- bracht hij den dierbaren doode een Iaatsten i groet. Ten slotte sprak namens het personeel de oudste der gezellen, de heer L. Zitman, dio van den heer Mulder getuigde als van een goed patroon, een humaan en ijverig en be kwaam werker, waarvan het personeel veel heeft kunnen leeren. Zijn stoffelijk omhulsel zullen wij straks toevertrouwen aan de aarde, maar wij ge- looven en vertrouwen, dat zijn ziel bij God zal zijn, aldus besloot spr. Hierna werd de baar grafwaarts gedragen, gevolgd door een langen stoet, die zich om de groeve schaarde, waarin de kist neer* daalde. Aan het graf dankte de oudste zoon, dr. N C. Mulder, uit Den Haag, namen3 de fa milie voor de laatste eer, hun onvergetelijken vader en grootvader bewezen. Hiermede eindigde de droeve plechtigheid en verlieten de velen de begraafplaats. Vergeet de vogels nietl I Nu vorst en sneeuw het den vogels weer i onmogelijk maken voldoende voedsel te vin- den, is het te voorzien, dat sommige soorten vooral meezen, roodborstjes, spreeuwen, enz. (nuttigê vogels dus) belangrijke ver liezen zullen moeten lijden. De afgeloopen broedtijd was reeds zeer ongunstig en indien er nu een strenge winter volgt, is het gevaar niet denkbeeldig, dat het zoo noodzakelijke evenwicht in de natuur zal worden verbro kentot schade ook van den mensck. Dit gevaar kan nog, ten deele althans, worden afgewend, n.l. door het verschaffen van voedsel en water aan onze vogels. Bevestig met behulp van een touwtje een spekzwoerd, een kaaskorst, een stuk bruin brood of een halve cocosnoot aan een boom tak en de meezen in verschillende soorten zullen niet lang op zich laten wachten. Rijg een snoer pinda's en hang die tusschen pa len of boomen. Maak een voerplaats (zoo mogelijk een voertafeltje) en leg daarop allen tafelafval; zoo mogelijk nog iets meer. Hen nepzaad, zonnepilten, raapzaad, enz. wor den door vele vogels met graagte gegeten en het voer voor volièrevogels, zpoals dal in den handel verkrijgbaar ia. bewijst ook in de vrije natuur goede diensten. Snipper kaas- korsten fijn voor de roodborstjes en appel schillen, bananenschillen enz, voor de lijsters. Bruin brood en gekookte aardappe len worden door bijna alle vogelsoorten ge geten. Laat vooral niets verloren gaanl Plaats ook een ondiep bakje met water; vogels moeten ook in den winter kunnen ba den. Om de musschen van de voederplaatsen der andere vogels te weren kunnen zwarte draden gespannen worden; de meeste vogels vreezen die niet. De musschen kunnen zoo noodig op een afzonderlijke plaats gevoerd worden. Het drukke bezoek op de voerplaatsen vormt een genoot voor de kinderen en over eenige weken zult u bovendien in den lente zang een rijke belooning vinden voor uw zorgen in den wintertijd. Zóó wil het het Hoofdbestuur der Neder- landsche Vereeniging tot Bescherming van Vogels en zoo wensclun ook wii. dac het geschieden zal. zing zal plaats hebben van een algemeen voorzitter (aftr. dé heer D. ten Cate Brou wer) en van de voorzitters.van de afd. Groot- en Kleinbedrijf. Verder zullen moeten worden gekozen de leden der vaste commissiën. In de commissie voor het Handelsregister treden af de heeren N. C. F. van Ginkel, Th. C. F. Stijnman, C. G. J. Alkemade en J. van der Steen. In de commissie voor Vervoer, Post en Telegrafie, treden af de heeren H. W. Tiele- man Jr., P. A. Wernink, G. J. van der Kolk, R. de Wilde en W. van der Laan, benevens de beide ondervoorzitters. Eindelijk zal nog een lid voot de commis sie voor jiet Jaarverslag, overeenkomstig art. 88 van het Reglement van Orde, waar de heer Arn. Smits aftreedt, worden benoemd. Verder staan nog op de agenda: vaarwa ter Leiden; Beurs, en bespreking van districts belangen. Met Shakespeare's „Een blijspel vol verwarring" hebben de Haghespelers gister avond nog eens een flink bezetten schouw burg gelrokken in hoofdzakelijk dezelfde be zetting. Kommer Kleyn had, wat de hoofd personen betreft, de rol van tweeling-slaaf Dromio van Dick van Veen overgenomen. Het succes was groot. Te 's Gravenhage is voor het voorloo- pig diploma als machinist geslaagd de heer D. Ketting alhier. De slraatcollecte voor het T.B.C.-fonds „Draagt Elkanders Lasten" heeft opgebracht f325.10. Er loopen hier in de stad geruchten over een ernstige mishandeling van een kind in een woonwagen. Men zou dit kind niet meer of niet minder dan blind Tiebben willen ma ken. Wij kunnen al deze geruchten geheel ver wijzen naar het rijk der fantasie. Hoe men er bij kwam, is een volslagen raadsel. Hedenmorgen kwam een fietsende jonge man in het btugwachtershuisje aan de Blauwpoorlsbrug dc|ir hij plotseling onwel werd. Daar vorloor hij zijn bewustzijn. Hij is naar het Acad. Ziekenhuis gebracht op last van den Eersten Hulpdienst, doch kon later vandaar weer naar zijn werk gaan. Ten huize van P. H. in de Tweede Binnenvestgracht no. 6 is hedennacht pl.m. 3 uur een klein schoorsteenbrandje ge- bluscht met een minimax en eenige emmers water. Gistermiddag heeft er nog een flink knok-partijtje plaats gehad hoek Vrouwen- steegApothekersdijk tusschen een zestal jongelui. Resultaat: een bloedneus en eenige builen. Toen de politie kwam, was men net overeen gekomen om het maar af te gaan drinken. Oudejaarsavond is een rijwiel, slaande voor den winkel van v. G. in de Haarlemmer straat gestolen. Het rijwiel behoorde aan W. A. B. alhier. Bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs zijn 15-1-7 werkzoekenden ingeschreven. Bij de Leidsche Spaarbank is in Decem ber ingelegd f 386,207.31 en terugbetaald f 218,617.88, terwijl 82 nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 54 boekjes geheel werden uitbetaald. Het tegoed der 16.214 inleggers bedroeg einde December f 5,185,187.87. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen in het tijdvak van Zondag 23 tot en met Zaterdag 29 Dec., 213 volwassenen, 11 kinderen, totaal 224 personen. jtcnis van den doode, die ruim veerfig jaar .de belangen van het Militair Tehuis heeft 'bevorderd. Mulder was do jongste vriend van lEpr.'s vader en spr. heeft het voorrecht hem 8ijn oudsten vriend te mogen noemen. Ook namens kapte Linde, uit Dep Haag. Er heeft zich een commissie gevormd, om prof. dr. S. G. de Vries, afgetreden direc teur der Universiteitsbibliotheek alhier en die benoemd werd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw, een uuldeblijk aan te bieden. In die commissie, bestaande uit ambtge- noolen, vrienden en personeel, hebben o.a. zitting: burgemeester De Gijselaar, prof. mr. II. Krabbe, reclor-magnificus, prof. dr. P. J. Blok, prof. dr. L. Knappert Jz., prof. dr. A. W. Nieuwenhuis, voorzitter der litterarische faculteit, de oud-hoogleeraar prof. mr. J. E. Heeres, dr. J. S. Theissen, directeur der Uni versiteitsbibliotheek le Groningen, dr. P. G. Molhuijsen, directeur der Kon. Bibliotheek te 's Gravenhage, dr. V. A. Büchner, onder-di recteur der Leidsche bibliotheek, dr. J. E. Kroon, mej. dr. Ruysch, en H. Cornet. Bij het reeds door ons vermelde afscheid van den directeur op a.s. Zaterdagmiddag tc half vier in de groote directeurskamer der Universiteit, zal prof. mr. Heeres als voorzit-* Ier bet woord voeren en het huldeblijk aan bieden, dat vergezeld zal gaan van een al bum met namen. Heden herdacht de heer Tj. Tigchelaar den dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad hijgde gestichten „Endegeest, Voorgeest cn Rhijngccst". In den laalslen tijd was hij werkzaam als portier aan het sanatorium „Rhijngeest". Hedenmiddag werd den jubilaris bij monde van den eersten geneesheer van het sanato rium de gebruikelijke enveloppe van het ge meentebestuur, inhoudende de voor 25-jari- gen dienst bestemde gratificatie, overhandigd. De jubilaris dankle hartelijk voor deze gratificatie en voor de vriendelijke woorden, door den heer Oost gesproken. Namens het personeel der gestichten werd den heer Tigchelaar een gouden horloge aan geboden, waarmede de jubilaris zeer werd verrast. Het was voor hem en zijn gezin ccn aan gename dag. De Leidsche Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland houdt Donderdag 10 Januari a.s., 's namiddags le half drie, in de bovenzaal van „Amicitia" aan de Bree- I onderhoud sedert einde 1920, toen het geï- skae.L <*en vergadering, waarin de yerkie- J dende R. D. V. tot stand kwam, in bedui- DE KABINETSCRISIS. Een nationaal bezninigingskabinet? „De Tijd" (r.-k.) verneemt, dat de Ko ningin, naar in parlementaire kringen ver wacht wordt ,de bespreking met de meerder heid als geëindigd zal beschouwen en ver moedelijk een poging zal doen, om door een staatsman van links een zoogenaamd na tionaal bezuinigingskabinet te laten vormen. Naar „De Tribune" (comm.) meldt, heb ben de Kamerleden Wijnkoop en Van Rave- steijn, den voorzitter der Tweede Kamer verzocht, thans in verband met de si tuatie zooals die door het Kamer-votum van 26 Oct. j.l. is ingeleid zoo spoedig moge lijk de Tweede Kamer te willen bijeenroe pen. Tevens, zoo meldt het blad, is de Kamer fractie van de S. D. A. P. door de commu nistische fractie van dezen stap verwittigd. De loonen van het spoorwegpersoneel. Door de Directie der Ned. Spoorwegen is gisteren aan het personeel de volgende dienstorder uitgereikt: De bestaande loonregeling, neergelegd in het R. D. V. 1921 (SS/HS) sluit zich niet meer aan bij de tegenwoordige omstandig heden. Niet alleen zijn de loonen in de par ticuliere nijverheids- en Iandbouw-onderne- mingen aanmerkelijk gedaald, waardoor de thans bij de spoorwegen betaalde bezoldi gingen over het algemeen ver daarboven uit steken ,maar ook zijn de kosten van levens- dende mafe afgenomen. Er is dus alleszins aanleiding om het loonpeil ook bij de spoor wegen te herzien en dat bij de gewijzigde omslandighêden le doen aanpassen. Gelet nu op de zeer ongunstige uitkom sten van ons bedrijf, hebben wij geen vrij- neid gevonden, om den bestaanden toestand wat betreft de loonregeling n& 31 Decem ber a.s. te bestendigen en hebben wij dus ook geen gevolg kunnen geven aan het ad vies van den Loonraad, die geen aanleiding voor eenige loonsverlaging aanwezig achtte. Wij hebben mitsdien besloten een nieuwe loonregeling, geldende van 1 Januari a.s. af, in te voeren. Vermits evenwel aan de toe passing daarvan reeds op dien datum, ook al zou de wijziging in een uniforme loons verlaging met 10 pCt. bestaan, administra tieve bezwaren verbonden zijn, en aange zien wij voor ons er de voorkeur aan zou den geven zonder overhaasting tot een nieu we regeling te komen, welke de meest bil lijke oplossing van het vraagstuk geeft, is de mogelijkheid geopend om voorloopig in afwachting tot-stand-koming der nieuwe regeling van alle bezoldigingen en van alle met de bezoldiging verband houdende uitkeeringen, lot nadere verrekening over den tijd 31 Dec. a.s. tien procent in te houden. De gehuwde ambtenares. Aan de gehuwde ambtenares bij de Pos terijen en Telegrafie, voor zoover zij geen koslwinster is en het dienstbelang zich le gen haar uittreden niet verzet, wordt met ingang van 1 Maart a.s. eervol ontslag aan gezegd. Naar vernomen wordt vallen do Rijks telefonisten echter voorloopig nog buiten dezen maatregel. Uit de mijn-indnatrie. Uit Heerlen wordt gemeld, dat de parti culiere mijndirectiën gisteren het arbeids contract, dat voor onbepaalden lijd, met een wederzijdschen opzegtermijn van zes maan den met de mijnwerkersorganisaties was af gesloten, tegen 1 Juli a.s. hebben opgezegd. De directies van de Staatsmijnen, die eveneens een arbeidscdnlract met de mijn werkers hadden afgesloten, hebben, ofschoon zij doorgaans met de particuliere mijnen één lijn trekken, niet tot opzegging besloten. Naar de secretaris der Vereeniging van mijndirecleuren ,mr. A. Haex, heeft mede gedeeld, heeft deze opzegging van de ar beidsovereenkomst voorloopig geen ander doel dan den wederzijdschen opzegtermijn van het nieuw af te sluiten contract korter te maken. Zulks wenschen de mijndirectiën le doen, om in verband met den onzeke- ren toestand in het mijnbedrijf en de ver lenging van den arbeidstijd in de Duitsche mijnen vrijheid van spoedig handelen te krijgen. De loonovereenkomst is In dc mijnin dustrie afzonderlijk van dc arbeidsovereen komst geregeld en met een opzegtermijn van 4 maanden, minstens tol 1 Augustus a.s. vastgelegd. R.-K. Werkgevers en werknemers. De Algemeene R.-K Werkgevers vereeni ging had, naar „De Maasbode" meldt, 18 BINNENLAND Eerst 16 Jannari a.s. zal de advocaat* Oeneraal bij den Hoogen Raad conclnslt nemen inzake da Leidsche navorderingsbe* lasting. De Kabinetscrisis. Do Pers over da wederom mislukte Kabinetsformatie. H. M. de Koningin heeft beden ter codIc. rentio ontvangen mr. Cort van der Linden, lid van den Raad van State. Een giil van een hali milliosn galden voor bet Koloniaal Instiinnt. R.-K. werkgevers en werknemers. De contracten bij de mijn-indasirie. lol stand is gekomen de stichting Emi gratie Centrale Holland. Maas en Waal zijn sterk gewassen. j BUITENLAND. Zal Engeland een slap doen inzake Ai Fransche leeningeu aan de Kleine Entente! De besprekingen tusschen DnitschlaniL Frankrijk en België. Spanje weigert de Tanger-overeenkomst goed te keuren. De poliiieke toestand in Engeland. Spanning tusschen Zuid-SlaviS en Bul garije. vrijmoedigheid spreek!, welke niemand zal ontgaan, meenen wij, onder de huidige om standigheden. voor de eer te moeten bedan ken. Wij zijn bereid in samenwerking met u het bedrijfsleven sociaal en economisch te reconslrueeren, wanneer zulks geschiedt in Chri3telijken, dat is in sohdaristischen en dus in anli-liberalistischen zin. Wij zijn met andere woorden bereid met u in vollen omvang te spreken over do noo- den en behoeften van het bedrijfsleven, wanneer gij de beginselen van het „Paasch- manifest" weder tol de uwe wilt maken ea de consequenties, die daaruit volgen, aan vaardt. Of alsdan de conclusies van uw congres lot basis van bespreking kunnen dienen, zul len wij gaarne nader onderzoeken. Dat ech ter het liberale orgaan „De Vrijheid" van uw congres kon schrijven: „Van de katholieke „solidarislische" be drijfsorganisatie, van een bedrijfsradenstel- sel en dergelijke fraaiighoden was dat con- December jl. een schrijven gericht aan de I crc3 mijten ver verwijderd" en dat do inlei dingen, behoudens dio over bescherming, I ook op een „neutraal" werkgeverscongrej J zouden kunnen gehouden zijn en voorts de heer Simon Maas, voorzitter van het Ver bond van Nederlandsche Fabrikanten-Ver- eenigingen zoo met het verhandelde op uw congres instemt, geeft ons wel iets te den ken. De Emigratie-Centrale Holland. Gemeld wordt: liet Hoofdbestuur der Ned. Mij. voor Nij verheid en Handel is na ernstige studie van het werkloosheids- en bevolkingsvraagstuk in ons land tot do overtuiging gekomen, dat, waar onze bevolking met circa 100.000 per jaar toeneemt, de werkloosheidsvoorziening pcr*jaar ruim 40 millioen kost, en er geen einde te zien is aan de economische ma laise, het wenschelijk is èn van ethisch èn van materiëel standpunt, om dc emigratie te bevorderen en iD goede banen te leiden, cn heeft zich daarom in verbinding gesteld met verschillende personen of lichameD, om een organisatie te vormen, die zich daadwerke lijk met de stelselmatige emigratie in het groot zal bezighouden, teneinde daarmee de hoofdbesturen van don R.-K. Boerenbond, do R.-K. Middenslandslederatie, dc Federatie van R.-K. Werkliedcnveroenigingen en Volksbonden in Nederland en het R.-K. Vakbureau, in welk schrijven mede namens het R.-K. Verbond van Werkgovers-Vakver- ccnigingen verklaard werd, dal men het op hoogen prijs zou stellen, wanneer de hoofd besturen der aangeschreven Bonden met de A. R.-K. W V. zouden willen samenkomen op Maandag 7 Januari a.s. te Utrecht, ten einde de reconstructie van het Nederlandsch Bedrijfsleven le bespreken. Daarop is door het bestuur van hel R.-K. Vakbureau o. m. geantwoord in dezer voege: „Deze uitnoodiging tot samenwerking heeft on9 om meer dan één reden be vreemd. Nadat tienlallen jaren het voorbereidend werk wa9 verricht, niet het minst door de katholieke sociologen, was men in begin 1919 zoo ver, dat het Nederlandsche volk per manifest kon worden medegedeeld, dat de Katholieke werkgevers en arbeiders zich stelden op het standpunt van de solidariteit, dat het bedrijfsleven publiekrechtelijk dien de le worden geregeld en dat een „Gêntralc Raad van Bedrijven" het middel zou zijn 1 belangen d*er Nederlandsche bevolking te om daartoe te komen. Toen het manifest door u en ons werd uitgegeven en de Cen trale Raad van Bedrijven werd gesticht, was de bedrijfsconjunctuur behoorlijk tc noemen. Wij mogen er u aan herinneren, dat nadien, toen het bedrijfsleven minder goed begon te gaan, u aanstonds uwe medewerking aan den Gentralen Raad van Bedrijven onthield om er later uit le treden en u legen publiek rechterlijke bedrijfsorganisatie ging verzet ten, met verloochening dus van het Paasch- manifest 1919. U verloor het solidarisme o. i. zoodanig uit het oog, dat er nadien wij denken o. m. aan het conflict in de ta pijtindustrie met bedreiging tot uitsluiting der textielindustrie over het geheele land voor velen geen verschil meer merkbaar was tusschen u en de als „liberaal'' bekend staande werkgevers. Thans is een commissie doende om na te gaan of herstel mogelijk is. Hoewel wij uw verlangen om in de door u aangegeven richting met ons saam te dienen. Ook de Regeering heeft blijk gege ven van haar belangstelling, door het be noemen van een Regeeringsverlegenwoordi- ger in de Opgerichte Stichting. Nederlandsche Staatsinstellingen zouden moeilijk kunnen werken in de vreemde lan den; een philantropische Vereeniging is om practische redenen onmogelijk; bij een par ticuliere firma of N. V. op het maken van winsten zou gewezen, zou de kans bestaan, dat de belangen deT emigranten zouden wor den achtergesteld bij de belangen der zaak hetgeen zou kunnen uitloopen op ronselarij. Vandaar dat verkozen werd de vorm eener stichting onder Staatstoezicht, een stichting, die volgens haar statuut geen winst kan maken, en wier constilueerende lichamen waarborg geven, dat de belangen van onze broers, zusters, zoons, dochters zoo goed mogelijk worden behartigd. De uitkomst van de gehouden besprekin- gen is dat tot stand is gekomen de stichting „Emigratie Centrale Holland", waaivan de werken volkomen begrijpen en daaruit een datum van in werking treding en _do plaat

Leidsch Dagblad | 1924 | | pagina 1