No. 19572. VRIJDAG 28 DECEMBER Anno 1923 Officieels Kennisgeving. STADSNIEUWS. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. UIT ONZE STAATSMACHINE. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIE»» BO Cta. per regel. Bij regelabonoament belangrijk legeren prfja Kleine AdvertentiEn, uitsluitend bij Toorullbelallng, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van SO. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto to betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noerdelndspleln Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 17S Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT» Voor Lelden per B maanden 72.85, per week 70.18, Bullen Lelden, waar agenlen tevtsiigd zijn, per week „0.I8L Franco per post 2.85 4- portokosten. Dit nummsr bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel Vischmarkt 18, tel. 1225, is Zaterdag ver krijgbaar en voor zoover voorradig ook Za terdagavond, WIJTING a f .26, KABEL JAUW a f 0.50 per pond en volle HARING f 0.0Vh per stuk. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 28 December 1923. Ter gemeente-secretarie alhier is met ingang van 1 Januari a.s. door B. en W. bevorderd tot commies 1ste klasse, de com plies 2de klasse J, H. de Vries. Voor het examen voor costumière zijn geslaagd de dames M. Overpelt, J. Slijkhuis en Y. Bergman, en voor dat voor coupeuse de dames H. van Dijk en M. Overpelt, allen alhier. Gisteravond waren de vertrekkende mi litairen, bezoekers van het Chr. Militair Te huis, aan den Morschweg, alhier, in deze instelling aanwezig, om afscheid te nemen van kameraden, huisvader 6n bestuur. ■Zooals reeds meermalen gaf „Bobelle" zich ook dezen avond geheel belangloos, en luisterde, onder leiding van den heer Wolf, den avond op met schoone, zeer goed uitge voerde muziek, terwijl mej. Van der Reijden eenige liederen op zeer verdienstelijke wijze voordroeg, daarbij geaccompagneerd door de pianiste mej. Boekkooy. De heer W. van Pelt, 1ste luit. van den Landstorm, wekte de vertrekkenden op lot aansluiting aan den Vrijwilligen Landstorm, en ds. Peters, legerpredikant, sprak een echt soldatenwoord over komen en gaan. Eindelijk bood een der bezoekers namens alle vertrekkenden aan het bestuur een mooie schilderij aan tot aandenken aan het ver blijf te Leiden. Een der bestuursleden opende de vergade ring en bedankte aan het einde allen, die medegewerkt hadden dezen avond te doen slagen en in 't bijzonder de jongens voor hun bewijs van sympathie. Men schrijt ons: Daartoe in staat gesteld door vele giften zoowel in geld als in natura, is door de „Ver- eeniging van Vrijz. Jongeren" (afd. Leiden van den V.G.J.B.) aan ruim honderd zeer be hoeftige kinderen een Kerstfeest bereid kun nen worden, hetwelk op den middag van Tweeden Kerstdag in de met kinderen, ouders en gevers geheel gevulden „Graanbeurs" plaats vond. Nadat de kleinen zingend waren binnengeleid en den inwendigen mensch reeds dadelijk met warme chocolade was te goed gedaan, hield een spannend Kerstver haal op voortreffelijke wijze door de leidster van het feest, een der damesleden van de Vereeniging, verleid en afgewisseld met bij- behoorende lichtbeelden, zoowel kinderen als ouderen geruimen tijd zeer aangenaam ge boeid. Hoe is er meegeleefd met den voor galg en rad opgioeienden „Heggehannes", die ten slotte bleek een hart van goud te bezitten; hoe is ongetwijfeld door allen genoten van het altijd weer mooie „Eer zij God", door een verdekt opgesteld dameskoortje op zoo zui vere en plechtige wijze ten gehoore gebracht. Vormde dit gezang niet het hoogtepunt van den middag of was dat het door de kinderen daarna aangeheven zoo heel zacht gezongen „Stille Nacht"? Wij durven niet kiezen, maar willen ons liever er toe bepalen eenerzijds het dameskoortje hulde te brengen voor het bezorgen van een oogenblik van zoo diepe wijding, anderzijds de leidster der kinderen voor wat zij vooral ten opzichte van het zin gen bij dezen bereikt heeft, 't Was heel mooi! Nadat vervolgens nog onthaald was op cho colade en Kerstboomproducicn, cn de kinde ren nog een dankliedjc hadden doen hooren, kwam als slot van het feest het uitreiken der cadeaux, waarbij voor het nuttige als het aangename bleet te zijn gezorgd. Voor wie nog twijfelen mocht of dit feest aan zijn doel heeft beantwoord, zou een blik op de van vreugde stralende kinderoogen vol doende geweest zijn om le doen inzien dat het doel was bereikt'. Want och neen! een sociale omkeer h£t*Ldit feestje niet gebracht, maar een weinig licht in de vaak zoo doffe oogen van een goede honderd Leidsche bleek neusjes is stellig ontsteken enis een kinderband niet gau«r gevuld? Woensdag 2 Januari a.s. zal het een halve eeuw geleden zijn, dat do zaak van de firma G. Splinter Znaannemers en tim merlieden, Hooigracht 5, alhier, werd opge richt, terwijl de tegenwoordige firmant, de heer J. Splinter Gz., op dien datum het 20-ia- rig jubileum als patroon zal kunnen herden ken. De zaak werd aanvankelijk door den heer G. Splinter Sr., die dertig jaar aan het hoofd der zaak stond, eenvoudig opgezet, doch zij 'nam gestadig in bloei toe en breidde zich weldra uit tot een der meest beklante timnier- zaken van de stad. De firma staat bekend voor het maken van degelijk en solied werk en geniet daardoor in ruimen kring het vertrouwen van velen; daardoor heeft zij haar klanten vooral onder dat deel der burgerij, dat nog van de ouder- wetsche leer is, dat goedkoop in de practijk veelal duurkoop is. Hieraan heeft de firma het voorts te danken, dat zij sinds vele jaren belast wordt met do onderhoudswerken van een aantal fabrieken in Leiden en in de om geving. Wanneer aan de firma Splinter een opdracht wordt gegeven, kan men zich over tuigd houden, dat de uitvoerder zich strikt aan die opdracht houdt Op deze wijze heeft zij haar goeden naam gevestigd en gedurende vijftig jaar weten te behouden. De tegenwoordige firmant legt zich mede toe op het aannemen van groote werken, waarvan er thans nog enkele in uitvoering zijn. Wij twijfelen niet of deze oude Leidsche firma zal op den dag van het jubileum tal rijke welverdiende bewijzen van belangstel ling ontvangen. Brieven en andere stukken, door parti culieren gericht aan Departementen van Al gemeen Bestuur, Slaten-Generaal, Rijksver zekeringsbank, Raden van Arbeid, openbare instellingen en ambtenaren moeten in het al gemeen van 1 Januari 1924 af worden ge frankeerd. Is zulks verzuimt, dan worden die stukken met port belast. Slechts in enkele gévallen is verzending op den voet van dienst stuk (d.w.z. zonder verantwoording van port door middel van zegels) aan*sommige col lege's en ambtenaren geoorloofd. Als regel wordt dan door die college's of ambtenaren een omslag voor het antwoord toegezonden. Loonsverlaging spoorwegpersoneel. De Minister van Waterstaat heeft zijn goedkeuring gehecht aan onderstaand arti kel R.D.V. inzake loonsverlaging voor het spoorwegpersoneel Artikel 185 (1) In afwachting van de tot standkoming van do nieuwe loonregeling, welke van 1 Januari 1924 af gelden zal, wordt a. bij elke uitbetaling van bezoldiging en van overgeld bij premiewerk, welke op den voet van de bestaande regeling over den. na 31 December 1923 gelegen tijd verschul digd ia, een bedrag ter grootte van 10 van het aan bezoldiging of (en) overgeld bij premiewerk verschuldigde bedrag voor- loopig tot nadere verrekening ingehouden; b. bij elke uitbetaling van hetgeen de Maatschappijen schuldig zijn op grond van het bepaalde bij de artikelen 40, 43 lid 2, 48, 62, 67, 68, 69, 110 a, 111, 174 en 176 voorloopig tot nadere verrekening zooveel ingehouden, als uit voormelden hoofde minder uitgekeerd zou zijn, indien de be zoldiging, welke op den voet van de be staande loonregeling ia aanmerking komt, over den na 31 December 1923 gelegen tijd met 10 der bezoldiging verminderd ware. (2) De verrekening van het ingevolge het voorgaande lid ingehoudone zal geschieden, zoodra do in aanmerking komende bezoldi ging op den voet van do bedoelde nieuwe loonregeling definitief vastgesteld is. (3) Zoodra ten aanzien van een daarbij betrokkene aan de nieuwe loonregeling toe passing gegeven wordt, zullen te zijnen op zichte geen inhoudingen, als in het eerste Tid bedoeld, meer plaats hebben. Op d© Algemeene Begraafplaats in Deai Haag Is gistermiddag onder talrijke blijken van belangstelling ter-aarde-besteld het stoffolijk overschot van den heer Jan Visser Jac.an., oud-lid der firma Wamfaer- sie Zoon, te Rotterdam. Het woord werd o.a. ge voord door ds. Rauws, Zendingsdurcctor te Oegstgeest, die getuigde van zijn erkentelijkheid voor hetgeen de overledene als thesaurier van het Zendingsgenootschap heeft gedaan. In zonderheid gewaagd© spr. van den steun, dien d© heer Visser verleend heeft bij de stichting van het gebouw der Zendings school te Oegstgeest. Zijn arbeid in ons midden aldus spr., was die van een vader. De Haagsche Raad heeft met 19 tegen 18 stemmen besloten aan de Burgerwacht geen subsidie meer te verleeoeD. De Raad verwierp het voorstel van B. en W. tot aankoop van het park „Cromvliet", te Rijswijk, met 23 tegen 20 stemmen, Ter gelegenheid van het 100 jarig be slaan van de Nederlandsche Handelmaat schappij, dat in Maart a.s. te Amsterdam zal worden herdacht, zal oen lijvig gedenkboek verschijnen. Het hier te lande werkzaam zijnde personeel der Maatschappij zal aan deze instelling het te vervaardigen borst beeld van den president, dr. C. J. K. van Aalst, ten geschenke aanbieden. Het perso neel der Maatschappij, dat in Azië werk zaam is, zal, naar reeds is gemeld, een mo numentaal geschilderd glasraam aanbieden. De S. D. A. P. heeft het plan, in den loop van Januari of begin Februari te Am sterdam voor afgevaardigden van alle af- deelinge-n een landbouwcursus te houden, waar o.m. do volgende onderwerpen zullen worden ingeleid: ds emigratie en de land bouw, socialisatie van den bodem, toestand tuindersbedrijf, wetgeving en de kleine ge bruikers, en het pacht-vraagstuk ©n d« klein© boer. Tot directeur van don Douw- en Wo- ningdienst te Utrecht is benoemd met 22 stemmen ir. J. H. de Bruin, oud-chef der afdeel ing Woningtoezicht van het Bouw en Woningtoezicht te Amsterdam, No. 3 van de voordracht. Op dfen heer A. M. de Blauw, reserve-majoor der genie, adj.-di recteur der gemeentewerken to Leiden, No. 1 der voordracht, werden uitgebracht 6 en op den hoer J. D. Meyaing, directeur van den Woningbouwdienst der gemeente Tilburg, No. 2 van de voordracht, werden uitgebracht 8 stemmen, Bij Kon. besluit ie benoemd tot rid der in de orde van den Nederlandsohen Leeuw mr. H. A. van RaaJte, kantonrech ter te 's-Qravenhage is toegekend de aan de orde van Oranje Nassau verbonden eere medaille, in zilver, aan M. de Goeijo, voorzitter van den Marktbond ,,MSercu- rius'r, te Arraterdam, en, in brons, aan F. Dol, mandenmaker en rietvlechter, ln dlonst van v de familie Hoekstra, te Dok- kumia, met ingang van 1 Februari 1924, benoemd tot vice-adïmirtyal, de schout-bij nacht A. F. Gooazen, commandant van de zeemacht en chef van het Departement der Marine in Nederlandsch-Indië. ,,De Ambtenaar" meldt, dat het vrij zeker is, dat het tegen 1 Januari aange zegde ontslag aan de hulpkommiezen van de belastingen niet zal doorgaan. Op een tiental na zullen de betrokkenen overgaan naar bet Departement van Justitie. Dit tiental zal over de betrokken directies der directe belastingen, invoerrechten en ac cijnzen worden verdeeld de keuze van de personen zal aan de directeuren worden overgelaten, waarbij, naar de secretaris generaal van het Departement van Finan ciën heeft meegedeeld, rekening zal wor den gehouden met de omstandigheden van do betrokkenen en met bet recht op dade lijk ingaand pensioen. Te Nijmegen is overleden de heer J. W. Campagne, oud-assistent-re>sident van N ederlandsoh-Indië. De Minister van Financiën brengt in de „Sts.-Ct." ter kennis, dat do commis sie van deskundigen voor het invoerrecht op versoh en gekoeld vleesch, in haar ver gadering van SI dezer, de in de wet van 19 Mei 1922 bedoelde prijscourant heeft vastgesteld als volgt! Rund- en kalfsvleesch, versoh of gekoeld 100 K.G. f 100. Paarden- en ander vleesch, versoh of gekoeld, 100 K.G. f 50. Gedurende Januari 1924 zal mitsdien het invoerrecht voor de hierboven bedoelde vleoschsoorten bedragen 10 pCt. van cf# hiervoor vermelde waarden. De Bond van Gepensionneerden bij de Nederlandsche Spoorwegen'heeft te Haar lem zijn algemeene jaarlijksche vergadering gehouden onder leiding van den heer P. J. H. v. d. Drift, die in zijn openingsrede sprak van eon noodtoestand, waarin vele gepensionneerden door een te laag pensioen zouden verkeeren. Dit is, zeide hij, een aanklacht togen de Regeering, die doof blijft voor moties en klachten. Hij noemde het voorts onrechtvaardig, dat de pensi oenen van hen, die dezelfde functie vervuld hebben en denzelfden tijd in dienst van de spoorwegmaatschappij zijn geweest, va- rieeren van f 10 tot f 25. Do Vereeniging staat er financieel goed voor. Het aantal leden bedraagt ruim 9000. Er zal moeite worden gedaan tot het vormen van een federatie, ten einde tusschen ale belang hebbenden in Nederland een nauwen band te leggen en iemand in de Tweed© Kamer te krijgen, die hun belangen daar kan be pleiten. Met algemeene stemmen word besloten, een motie aan de Regeering te zenden, houdende het verzoek, op grond van de reeds meermalen aangevoerde motieven zoo spoedig mogelijk aan do oud-gepensionneer- den een koogeren bijslag te verleenen. Gisteren vergaderde de Vereeniging voor M. U. L. O. onder voorzitterschap van den heer A. M. Borren, uit Breda, te Utrecht. In zijn openingswoord gaf de voorzitter een overzicht van de ingrijpende verande ringen welke de bezuiniging, ook in het M. U. L. O. onderwijs heeft gebracht. Uit het voorloopig jaarverslag memoree- ren wij, dat het aantal candidaten der Ver. voor het M. U. L. O. examen steeg van 1603 in 1922 tot 1920 in '23; dat het aantal afdee- lingcn gelijk bleef; het aantal leden vrijwel hetzelfde. Bij de bespreking van het beleid hoofdbe stuur werd o.a. critiek geoefend op het aan wijzen van personeel bij het M. U. L. O., dat geen ervaring op dit gebied had. Verder werden de regelingscommissies voor de examens becriliseerd. Men achtte de com missies, gezien de examen opgaven, door haar gesteld in het Engelsch, incompetent in dit vak. Het H. B. zegde onderzoek toe. De penningmeesteres meende, in verband met een voortdurend nadeelig saldo over de algemeene rekening en verantwoording, dit jaar pl.m. f 600 bedragende, tot contributie verhooging te moeten adviseeren, De rekening van inkomsten en uitgaven van het examen M. U. L. O. 1922 aan debet en creditzijde het bedrag f 57.827 vermel dende sloot met een batig saldo van f 28.65*. De rekening van het examenfonds der Ver. voor M. U. L. O. over 1922 aan debet en creditzijde f3681 vermeldende, sloot met een nadeelig saldo van f 135.93. In verband met het contributie-voorstel werd dit'punt aangehouden. Als plaats der volgende jaarvergadering werd Utrecht gekozen. Bij de verkiezing van twee leden in het H. B. wexdeD de aftredende leden, de heeren Borren en Lobstein bij acclamatie herkozen. Bij de bespreking van een voorstel van het H. B. luidende: „De vergadering mach tige het H. B., eventueel in samenwerking met de Vereen, voor Chr. M. U. L. Oen de R. K. Vereeniging voor M. U. L. O. een com missie in te stellen, ter voorbereiding van de invoering van een handels M. U. L. O.- diploma (diploma C.)" werd door den heer G. Schaafsma, eersten secretaris, toegelicht. Het bestuursvoorstel werd ten slotte met groote meerderheid van stammen verwor pen. Vervolgens had de herziening plaats van de statuten en het huishoudelijk reglement. Daar deze herziening punt voor punt ge schiedde ging hierdoor veel lijd verloren, zoodat een deel der agenda niet kan worden afgedaan. Na uitvoerige besprekingen werd door het bestuur toegezegd dat overwogen zal wor den een voorstel-Rotterdam om het Cor respondentieblad in eigen beheer te nemen en een voorstel van dezelfde afdeeling dat de Vereeniging zich aansluit bij de Vereeni ging tot „Vereenvoudiging van de schrijf taal". De strenge vorst is slechts kort van duur geweest. Reeds waren giste ren verschillende ijsbanen, o. a. te Zwolle en te Winschoten, geopend, terwijl er ook overigens al druk werd gereden, doch thans is er van schaatsenrijden al geen sprake meer. In den afgeloopen nacht heeft het niet weinig gedooid en de vooruitzichten schijnen voor de liefhebbers der winter sport bij uitnemendheid allesbehalve gun stig. In Friesland hadden Ged. Staten het bevaren der provinciale kanalen en vaarten reeds verboden, welke verbod vermoedelijk wel heel gauw buiten werking zal worden gesteld. Toch ondervindt het verkeer te wa ter groote vertraging. Gisteren was bijvoorbeeld de Gouwzee dichtgevroren. De visscherij le Volendam lag stil. De vaart EdamVolendam was ge stremd. Er zullen ook werkelijk wel heel wat men- schen zijn, die zich over den dooi geen oogenblik beklagen. Er is niet alleen ijs- vreugde, maar ook ijsleed. Daar zullen do schippers van mee kunnen praten Bij het passeeren van een schuit onder de brug aan het Spui in Den Haag is gisteren een kind, dat wilde meehel pen het schip tc duwen, uitgegleden op het dek. Het viel overboord cn raakte bekneld tusschen schip en muur. Doodelijk gewond is het uit zijn benarde positie bevrijd. In het Gem. Ziekenhuis is na eenige oogenblikken overleden. Gisterochtend vroeg is te Amsterdam de „Gelebes" van de stoomvaart maatschappij „Nederland" binnengekomen, wat op zichzelf geen bijzonderheid is; maar wel is het vermeldens waard, dat dit schip het 3000ste schip is, dat dit jaar in de haven is aangekomen. Verleden jaar bedroeg het totaal aantal schepen, in die haven aange komen, 2680; thans zal het dus de drie duizend overschrijden. De moord te Gule mb org. Op het kerkhof te Culemborg heeft de be grafenis plaats gehad van den ouden Toon van Wiggen, die in zijn woning aan den Achterweg vermoord werd. Er waren zeer veel nieuwsgierigen. Ds. Dorgclo hield een rede. De begrafenis van de zuster zal morgen geschieden. De politie van Culemborg wordt over stelpt met mededeelingen, maar waarvan de belangrijkheid nog zal moeten worden on derzocht. De daders waren vermoedelijk in het be zit van rijwielen en droegen pelten. Waar heen zij de wijk hebben genomen is niet bekend. Aan de naspeuringen der Culem- borgsche politie ligt ecu buitenlandsch on derzoek ten grondslag. Het ontvreemde bedrag wordt geschat op ongeveer vijfduizend gulden aan bankpa pier. Waarschijnlijk is hieronder een biljet van 1000 gulden. De justitie te Tiel looft f500 uit voor hen, die in staat zijn, inlichtingen te verschaf fen, welke een aanhouding van de schuldi gen ten gevolge hebben. Te Hilversum is ingebroken in het kantoor van Gebrs. Dinkclman, brandstoffenhandel, Zeedijk. Uit een geld kistje is een bedrag van bijna f200 ont vreemd. Eenige zakjes met geld werden on aangeroerd gelaten. Te Arnhem is tijdens afwe- zigheid van de bewoners ingebroken in'de villa „De Beuk", a^n den Hulkesteinsche- weg. Men heeft zich door het indrukken van een ruit toegang verschaft. Er wordt f 700 vermist. BINNENLAND. Commissie te Leiden voor emigratie naac Canada. De Pers over de opdracht aan de rechter* zijde tot vorming van een Kabinet. De Eerste Kamer heeft het initiatiefvoor* stel-Fleskens inzake de verlenging van d* beperking van den schoeneninvoer aange nomen. Besluit van den Minister van Waterstaat betreffende het loon van het spoorwegper soneel. BUITENLAND. De samenstelling der beide commissie* onder de Commissie van Herstel. Hot Fransch-Tsjecho-Slowaksch verdrag. Het Japansche kabinet is afgetreden. Gisteravond is de brug over den Ouden IJsel bij Doelichem defect ge raakt. Nadat de brug was opgehaald voor het doorlaten van een schip, braken bij het weer neerlaten van de brug de beide bene- denassen en kwam het losse brugdeel in geheel scheeve en half geopenden stand to hangen. Alle communicatie met de overzijda is verbroken. Voetgangers, ook reizigers der stoomtram ZutphenEmmerich, worden mei een roeiboot overgezet. Het „Nederlandsch Week'-» blad voor den Handel in Kruidenierswaren" meldt, dat in de afgeloopen week naar Enge** land zijn verscheept 1,431,200 eieren. E i g e n w ij s. Conducteur: „U moet uw hoofd binnen het raampje houden, meneer." Eigenwijs passagier: ,.Ik zal uit het raampje kijken als ik will" Conducteur: „Dat weet ik wel. Maar al» u straks met uw hoofd iels aan het ijzer van de brug beschadigt, moet u de schade vergoeden 1" Forensenbelasting. (Nadruk verboden.) Bij het afd-eelingsorvderzoek van Hoofd- stuksftuk V der Btaatsbegróoting voor 1924 I cn ook nog oven bij Hoofdstuk VII B zijn J opmerkingen gemaakt over bet stelsel vaa de forensenbelasting, dat in enkele, mis schien in vele, opzichten, als onbillijk werd beschouwd. Jaren geleden is de forensenbolasting ingevoerd, toen personen, die meestal ia een groote stad hun bedrijf of zaken had den, elders gingen wonen on dagelijk* heen en weer reisden van hun woonplaats naar bun bedrijfsplaats en omgekeerd. Zoo vestigden zioli o.a. vele Amsterdarnsoba zakenman soli en in het Gooi of in den om trek van Haai'lom. Misschien deden zij dat> om meer met hun gezin van de schoone natuur te genieten, maar er waren er ook, die verdacht werden de hoogo Amsterdam- sohe belastingen tc ontwijken in plaatsen, waar de belastingdruk minder zwaar was. Dat cr maatregelen tegen genomen wer den, was niet onbillijk. Om bij Amsterdam dat .wij onwillekeurig kozen to blij ven. Amsterdam zorgde voor allerlei in richtingen cn gemakken voor d© uitoefe ning van het bedrijf, en voor veiligheid, gezondheidsmaatregelen, enz. voor de vela arbeiders in de bedrijven, maar do eige naar verteerde 't inkomen elders, waar hij. wellicht, naar lager grondslag belasting betaalde. Men overwoog, dat het billijk was, dat dezulken ook te Amsterdam hij- droegen in de gemeentelijke huishouding. Toen werden de bepalingen gemaakt, dab zij, die gedurende meer dan 90 dagen in een jaar voor zich of hun gezin in de ge meente een gemeubelde woning, of een kant toor of andere inrichting tot persoonlijke uitoefening van ccn betrokking, beroep of bedrijf beschikbaar hielden; cn zij, die in een gemeente in een jaar meer dan 90 da gen verblijf hielden en zij, die in een jaar op meer dan 90 dagen tot uitoefening vaa een beroep of bedrijf in oen kantoor, win kel, werkplaats af andere vaste inrichting tot vervulling van een dienstbetrekking aanwezig waren, in die gemeente van tij delijk verblijf konden worden aangeslagene voor één derde van den aanslag over een vol jaar, wat betreft den hoofdolijken om* slag of een andere belasting-naar bet in komen. De belasting werd dus geheven naar heb volle inkomen van den forens, omdex «lab er rekening mee werd gehouden, of dab inkomen wel geheel voortsprootuit heb bedrijf, dat in de andere gemeente werd

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1