Nieuwjaarsadvertentiën Mo. 18571. DONDERDAG! 27 DECEMBER Anno 1S23 - Officieels Kennisgeving. STADSNIEUWS. Ook dit jaar stellen wij, evenals andere jaren, de gelegenheid open in ons blad van Maandag 31 Dec. Nieuwjaarswenschen te plaatsen tegen den prijs van 50 ct. van 1—5 regels elke regel meer 10 ct. Deze advertentiën kunnen tot Vrijdag 28 Dec. a.s. tot 12 uur 's middags aan ons bureau aangeboden worden. De advertentiën, welke na dat tijdstip aangeboden worden, zullen tegen den gewonen advertentieprijs worden berekend. Het voornaamste nieuws1 van iiedsn. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVEP.TENKEKl BO Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs, Kleine -Advertentiën, nitduitend bij vooruitbetaling, Woensdags eb Zaterdags 60 Cis., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueels opzending van brieven 10 Cta. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507. Postchèqus- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTt Toor Leiden per 8 maanden 'S.2.85, per week fcO.18, Buiten Lelden, waar agenten gevestigd gijn, per week ,0.18, Franco per post 2.85 4" portokosten. Bit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischvrinkel iVischmarkt 18, tel. 1225, is Vrijdag verkrijg baar WIJTING a f 0.26, SCHELVISCH a f 0.38—f 0.52, groote SCHOL a 10.56 per pond en volle HARING a f O OI1/, per stuk. N. C. DE GIJSELA AR, Burgemeester. Leiden, 27 Dec. 1923. Tweede Maiekerk-avond. Het Comité voor de inwendige verbete ring van de Marekerk blijft waakzaam en 'werkzaam en het laat geen enkele gepaste gelegenheid ongebruikt en onbenut ter ver krijging van de geldelijke middelen om zijn doel, zoo mogelijk in den koristen tijd, te bereiken. Het rekent daarbij ook op veler financieelen en moreelen steun in de naaste toekomst, gesterkt door de hulp, in het nu bijna geëindigde jaar ondervonden van menschen uit alle rangen en standen der Samenleving en van Vereenigingen. Het beleggen van Marekerk-avonden Blaat ook op het ongeschreven programma van 't Comité bureau De-Wet-slraat 8 en na. den eersten welgeslaagden avond in October, door ons destijds beschreven, had ft'faandag jl. de tweede plaats en wel in de .verwarmde Oosterkerk, welke goed bezet ,was, al zullen er naar het oordeel van het Comité en zijn vrienden nog le veel plaat sen ledig zijn gebleven. Ook nu weer traden twee Leidsche pre dikanten als sprekers op, nl. ds. Boisse- vain en ds. Beekenkamp. De eerste had de leiding van deze bijeenkomst aan den voor avond van het Kerstfeest en heettte, nadat mooi orgelspel had weerklonken, de aan wezigen, na dezen op de lippen gelegd te hebben de verzen 1, 8 en 4 van den Sisten Psalm en voorgegaan te zijn in gebed, wel kom. Hij zette hoofddoel en voornaamste be- teekenis van dezen avond in 't kort uiteen; legde er vooral den nadruk op, dat het stre ven van het Comité gold een van de eerste [Protestantsche kerken met een architectuur, Welke haar stempelt tot een echten tempel n tot een bedehuis in den waren zin des woords, waarmede het inwendige in over eenstemming behoort te zijn, wil een en 'ander inderdaad medewerken tot de eere Gods. Ook vestigde hijv er van den kansel nog eens de aandacht op, dat er thans niet zou worden gecollecteerd, onder opmerking evenwel, dat natuurlijk gaven met het c Kerstfeest en ook daarna voor de Marekerk- jreslauratie zeer welkom zouden wezen. De eigenlijke spreker van dezen avond, ids. Beekenkamp, had, met het oog op het Kerstfeest, dat zeer weldra stond gevierd te worden, tot onderwerp zijner rede gekozen: „Op, tot het feest". Meer in 't bijzonder gaf hij als grondslag zijner overdenking aan de woorden uit Joh. 7 vers 8: „Gaat gijlieden op tot dit feest". Na o. m. te hebben voorop gesteld de feiten, dat dezen avond Kerst- klanken klonken van Koninklijke Paleis- klokken, dat in den eersten Kerstnacht de ihcmelklokken luidden; dat wij op den avond van voorbereiding tot het Kerstfeest niet 'anders doen dan klokken luiden, de ad- "yentsklokken; dat het morgen den Heere een feest zou zijn, beantwoordde spreker de vragen wat voor een feest het zou wezen in dezer voege, dat het Kerstfeest is een feest, 'dat belangstelling wekt; een feest, dat zekerheid geeft; een feest, niet enkel van vrede en welbehagen, maar ook een feest van de blijdschap; een feest mede van de o eere Gods; welke viervoudige gedachte hij nader voor zijn aandachtig gehoor ontwik kelde. Ds. Boissevain eindigde de samenkomst jmet een korte toepassing, waarvan de hoofd gedachte was: Wat is het Christendom rijk aan muziek; met het uitspreken, mede na mens het Comité, van groote erkentelijk heid jegens allen, die dezen avond hadden mogelijk gemaakt, en met dankgebed. De ge meenschappelijke slotzang was Psalm 118: 13a en 9b. Te voren had ter afwisseling van het ge sprokene schoone zang, veelal begeleid door den heer Van Leeuwen, den organist der Oosterkerk, op een gewoon orgel, door het kerkgebouw weerklonken. Dit hooge genot werd den hoorders andermaal bereid door de Ghr. zangvereeniging „Ex Animo", van welker hoedanigheden door ons reeds menig maal is gewag gemaakt, en door de soliste mevr. Blooker, mezzo-sopraan, van Haar lem. Do welwillende medewerking van koor en soliste is zeer op prijs gesteld. Op vorzoek deelen wij ten slotte nog imede, dat de alt-solo in het koorwerk „Avond", van W. F. K00I9, gezongen werd door onze stadgenooten de dames L, iWcertsma en Paats. De begeleiding in dit nummer werd door het koor gezongen, Openb. Leeszaal en Bibliotheek „Renvens", De Openbare Leeszaal opent met Januari .1924 een afzonderlijke afdeeling voor kin deren. Tot nu toe was» de bibliotheek in hef bezit yan kinderboeken, die eens in de week DE DIRECTIE. aan de leden ten behoeve van hun kinderen werden uitgeleend. Het groote gebruik, dat hiervan gemaakt werd, zou verblijdend moe ten zijn, ware het niet, dat de uitleening in zoo'n bedroevend kleine ruimte moest plaats hebben, dat deze storend op het hcele be- i drijf werkte. Wanneer 's Zaterdags ongeveer een honderd vijftig kinderen kwamen, die el kaar bijna verdrongen voor de kaslen, was hierin met den besten wil niets goeds te be reiken. Nu is de leeszaal een kamer rijker geworden, die te voren verhuurd was, bij den ingang eerste deur rechts. Die is nu inge richt voor uitleening van kinderboeken De voorraad boeken is door geschenken en aan koop sterk vermeerderd, zoodat men nu wer kelijk met een eigen jeugdbibliothcekje be gint. De kinderen, die hiervan gebruik willen maken, lezen niet meer op naam van de oudere, maar worden zelfstandig als lid van de jeugdbibliotheek ingeschreven Zij kunnen eens in de week hun boeken ruilen, waartoe de jeugdbibliotheek 's Woensdags- en 's Zaterdagsmiddags van Gén uur tot half- vijf, is opengesteld. Men hoopt het ledental zoodoende in twee ploegen te verdeelen. De kamer ziet er gezellig en fleurig uit. De lage kasten zijn voorzien van de nieuw aangekochte boeken de oude boeken, die hersteld moesten worden, zijn in een rood en blauw kleedje gestoken. Een tafel met roode stoeltjes er omheen noodigt de jonge gasten uit om rustig het door hem gekozen boek in te zien vóér zij het mee naar huis nemen. Er is ook nog een kastje, bestemd voor studieboeken. Het is de bedoeling om lang zamerhand eenvoudige boeken op allerlei gebied aan te schaften om den lezers gele genheid le geven hun kennis te verrijken. Men is dus een stap verder gekomen in de goede richting, al moet worden bekend, dat het ideaal nog lang niet bereikt is bij het plaatsen van de meubeltjes viel de ruimte lang niet mee. Maar op het oogenblik moet men tevreden zijn met deze uitbreiding van het lceszaalwerk en de hoop koesteren, dat betere tijden ook voor dat werk mogen aan breken. Invalidenhuis te Leiden. Uit het verslag van de Commissie van In spectie over het Koninklijk Militair Invali denhuis te Leiden in 1923 blijkt o.m., dat bij het' onderzoek boeken en kas in volmaakto orde werden bevonden. Vooral het tabella rische kasboek maakte een snel en duidelijk overzicht van de verschillende ontvangsten en uitgaven zeer gemakkelijk. Het kassaldo was belegd bij de Bank-Associatie te Leiden. Op 20 Juni 1922 was de sterkte 59 man. Se dert kwamen er bij 12 man totaal dus 73 man. Sedert afgegaan 4 man, op verzoek ontslagen 3 en verwijderd 1, zoodat op 13 Juni 1923 de sterkte bedroeg 63 man. De commandant had over het gedrag der invaliden niet te klagen slechts 10 keeren moesten straffen worden opgelegd, wegens vergrijpen tegen de lucht, waarvan 5 we gens dronkenschap, 4 wegens afwezigheid zonder verlof. Alles verkeerde in een goeden slaat van onderhoud. Uit de dagelijksche menu's bleek een stre ven naar afwisseling en naar de meest mo gelijke voedzaamheid. De Commissie besluit haar verslag met een woord van waardeering over de wijze van beheer en een van hulde aan den Raad van Administratie, den commandant en den onder-commandant. l. Kerkconcert. Nadat in eenigc kerkgebouwen in 'de gods dienstoefeningen ter gelegenheid van het Kerstfeest in verband hiermede op bijzon dere wijze eenige liederen waren ten go- hoon? gebracht, werd gistermiddag, op den Tweeden Kerstdag alzoo, een concert gege ven in de verwarmde kerk der Waalsche Gemeente, hetwelk mede groolendeels aan dat feest was gewijd, en gelukkig door een bevredigend aantal hoorders werd bezocht. Gelukkig, zeggen wij, want immers het zou zeer te betreuren zijn geweest, wan neer op dezen middag gebleken ware uit een slechte opkomst, dat hier te voren geen genoegzame aandacht was geschonken aan het feit, dat drie talentvolle daipes zich wilden doen hooren. Do concertgeefsters waren, genoemd in de volgorde, waarin de officieele kennisgeving haar aan ons voorstelde, de dames Berta Aten, altzangeres; Eü Donath, violiste, en C. M. de Haas, orgeliste (wij spreken liever van organiste) van de Waalsche kerk. Wij kunnen dadelijk onomwonden vor klaren, dat er van drie uur tot halfvijf hooge kunst ie gegeven en rein kunstgenot is gesmaakt Voor de keuze der nummers, zoowel voor het vocale als voor het muzi kale gedeelte, niets dan lof, evenals voor de uitvoering er van zelve. Allen konden na afloop dankbaar zijn voor hetgeen hun in deze stille ure was geboden. De altzangeres heeft heerlijk gezongen, ruslig,. eenvoudig, met zuiver en klaar ge luid. Haar uitspraak Het niets te wenschen over en daardoor kon men een tijdlang, toen de kerk in schemerdonker lag, hetgeen den indruk, door zang en muziek teweegge bracht, o. i. ten goede kwam, maar niet kon gehandhaafd blijven tot het einde, het ge drukte programma missen. Vooral In „Heer, mijn hert is boos en schuldig", van L. de Haas; „Der Hirten Lied am Krippe- lein", van M Reger; „Cantique de Noêl": Minuit, Chrétien, c'est l'heure solem- nellc" van A. Adam, en „Sed nur still", van Joh. W. Franck, munlle de zangeres uit. De violiste bleek te beschikken over een vasten streek en zuiverheid van toon en vooral in haar begeleiding van de zangeres kwam haar kunnen bij betrachtte beschei denheid naar voren. Het „Larghetto", van H&ndel, was zeker een barer beste solo nummers. Ten slotte de organiste. Zij had de meest omvangrijke taak van het trio, daar zij al door haar instrument moest bespelen, ter begeleiding en voor haar enkel-spel. Ieder der hoorders zal het met ons eens zijn, dat de laatstgenoemde der concertgeefeters niet den minsten lof toekomt. Hoe fijn genuan ceerd was haar begeleiding, welke altoos, hetzij alléén de zangeres geaccompagneerd werd dan wel of dit geschiedde mèt ds viool, begeleiding bleef. Ook de orgel-soll, werken van Th. Dubois, O. Roels en A, Quilmant, maakten den meest gunsligen Indruk. Geheel Het concert stond in het teeken van den eenvoud en deze is Immers nog altijd het kenmerk van het ware?. Op voordracht van den Griekschen ge zant heeft de Grieksche regeering het com mandeurskruis van de orde Georges I ver leend aan prof. dr. D. C. Hcssellng alhier, en het ridderkruis van dezelfde orde aan den heer Albert Vogel. Prof. Hesseling heeft reeds sedert vele jaren belangrijke diensten aan het Hellenisme bewezen .door zijn studiën en publicaties in het Oud- en Nieuw-Griekseh. En zijn metrische vertaling van een op het eiland Kreta gevonden Oud-Grieksch drama, het offer van Abraham behandelend schonk den heer Albert Vogel de gelegenheid dit too- neelstuk te doen vertoonen. Bij de Ned.-Herv, KerE te BI. Maar* tensbrug ts beroepen de heer A. Nord- kreeke, candidaat, alhier, Het vraagstuk van 't ontslag van 'ge- huwde onderwijzeressen schijnt ln onze ge meente actueel te zullen worden. Een onderwijzeres btj 't openbaar onderwijs alhier, die trouwplannen koesterde, infor meerde eerst bij den wethouder van onder wijs, den heer Meijnen, welks gevolgen d» volvoering van haar plan zou kunnen heb m ben. Deze liet haar vrijwel in het onzekere, doch de oud-wethouder, mr. Van der Lip, was evenals de heer Baak, van oordeel, dat het sluiten van een huwelijk geen aanleiding zou geven tot ontslag. Naar aanleiding daarvan, zoo werd ons medegedeeld, besloot de onder wijzeres haar plannen door te zetten en is zij reeds ondertrouwd. Dezer dagen werd haar echter door B. en XV .medegedeeld, dat hun college haar tot on gevraagd eervol ontslag zou voordragen, in te gaan op den dag van het huwelijk. De onderwijzeres zal zich daar niet bij neerleggen, doch zich tot den Raad wenden. Maandagavond had „Boefje" weer een zoo goed als uitverkochten Schouwburg. Het succes was even groot als de eerste maal. Annie van Ees ontving een keurigen bloe menmand. Gisteravond trok „Oud-Heidelberg", een van die oude tooneelwerken, die de eeuwige jeugd hebben, eveneens een uitstekend be zetten Schouwburg met daarmee evenredig Op de in de Kerstdagen te Amster dam gehouden internationale tentoonstel ling van pluimvee, konijnen en duiven, be haalden onze stadgenooten de hoeren H. L. A. van der Horst met vijf inzendingen dui ven vier eerste, een tweede en eereprijs en P de Wolf met twee inzendingen Japan- sche krielen twee eerste en eereprijs. Wij herinneren hier nog even aan de morgenavond te houden leden-vergadering der 3 October-Verfeniging waarin belang rijke mededeelingen zullen worden gedaan betreffende de luisterrijke feestviering in 1921. Hoewel allee nog in beginsel en in ruim perspectief is opgesteld, zijn toch reeds allerhande voorbereidingen getroffen en zal er heel wat te verrichten komen. Vandaar ook de voorgestelde bestuurs-uitbreiding, Maandagavond, even voor negen uur, ontstond er een uitslaande brand in de Koekfabriek „De Bij", slaande op een ter rein, ruim 200 Meter afstands van liet Rijn- Schiekanaal aan de oostelijke grer.s der ge meente en loebehooren aan de keeren Bakhuys en Co., alhier. Het personeel had te vier uur reeds de fabriek verlaten en een der eigenaren, de heer B., was le zes uur nog in de fabriek geweest zonder iets le hebben bemerkt. De oorzaak van den brand is dan ook tot dusverre onbekend. De brandweer, on3er leiding van den commandant, den heer Verboog ,was spoe dig op het terrein, maar de auto-spuit had het niet gemakkelijk. De afstand tusschen het kanaal en de plaats van den brand be droeg niet minder dan *200 Meter. Ondanks dien grooten afstand werd met drie stralen een massa water in het vuur geworpen, dat door de aanwezige voorraden ruim voedsel vond, terwijl het mastieken dak van het ge bouw de brandbaarheid ook zeer bevor derde. Te één uur ln den nacht was men het vuur meester en kon de brandweer inruk ken. Ondanks den verren afstand van de kom der gemeente en het late uur, waren toch nogal veel nieuwsgierigen aanwezig. Ook de commissaris van politie, de heer Stapel, en do inspecteur der recherche, de heer Weyers, waren op het terrein. Over de oorzaak tast men echter nog in Het duister. Het gebouw en de aanwezige voorraden waren verzekerd. De treinen uit alle richtingen kwamen gisteravond met aanzienlijke vertragingen hier aan. De (rein van Amsterdam van 12.05 eerst om 12.16 die van Utrecht van 12.05 eerst om 1 uur en die van Rotterdam van 12.20 eerst om 1 uur. Op de Maandagmarkt in Den Haag is van juffrouw P., van hier, een portemonnaio met f 20 gerold. De twee oudste daders van den drijf- riemen-dlefstal zijn naar Den Haag gebracht cn ter beschikking der Justitie gesteld. In den nacht van 24 op 25 dezer is aan de N. Z. H. T. M. een spiegelruit vernield in het wachtlokaal bij het Station, alhier. Maandagavond is op den Stationsweg een fietsrijder aangereden door een militai ren vrachtwagen. De wagen ging den fiets rijder over beide beenen en over de fiels. Beide beenen zijn licht gekneusd, de fiets is vernield. Over en weer geeft men elkaar de schuld, Maandagavond is op de Breeslraat, de 41-jarige A. J. N., onder invloed van sterken drank, tegen een auto aangeloopen, waar door zijn linker enkel werd gekneusd. Door den Eorste-Hulpdienst is hij naar het A:ad. Ziekenhuis gebracht Hedenmorgen is de S7-jarige P. M., uif Den Haag, in de 2de Looierstraat gevallen door de gladheid. Hij is door den Eerste- Hulpdienst naar het Acad. Ziekenhuis ge bracht, waar bi) onderzoek bleek, dat zijn rechterpols gebroken was, In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen in de week van Zondag 16 lot en met Zaterdag 22 Dcc.' 228 volwassenen en 13 kinderen, totaal 241 personen. BINNENLAND. De Pers over de opdracht aan de rechtere zijde tot vorming van een Kabinet Voorgestelde regelingen ln de textielnij verheid. Nieuw bankbiljet van honderd gnlden. V Moord met roof te Cnlemborg. Belangrijke verlaging der spoorwegvrachV tarieven op 1 Januari a.s. BUITENLANDS Voortzetting der besprekingen tnssches Brussel, Parijs en Berlijn. Commcnisiisch revolntie-complot ln Spanje en Portngal verijdeld. Be moordenares van den royalist Plateau te Parijs vrijgesproken. Venizelos zal naar Griekenland terngkee- ren om orde op de zaken te stellen. Frankrijk's minister van financiën over den tinantieelen toestand van het land. Een schot gelost op de auto van den Ja- panschen prins-regent. De Kabinetscrisis. Het volgende bericht, ons Maandag nog toegezonden door het Ned. Correspondentie- bureau in Den Haag, konden wij toen niet in onze geheele oplaag opnemen, om welke, reden wij het hier nu nog eens laten vol gen: De Koningin heeft door bemiddeling van de heeren mgr. W. II. Nolens, mr. V. H. Rutgers en mr. J. Schokking, aan de rech terzijde in de Tweede Kamer opdracht gege ven tot vorming van een kabinet. Uit de textielnijverheid. Na een te Hengelo gehouden conferentie tusschen de burgemeesters van Borne, Eibergen, Goor, Haaksbergen, Hengelo, Noede, Oldenzaal en Winterswijk eener- zijds en de commissie ad boe uit-de fabri- kanlenverceniging en afgevaardigden van de texlielorganisaties „De Eendracht", „Sint. Lamberius" en „Unitas" anderzijds, hebben ter beëindiging van het hangende conficl de burgemeesters aan de werkgevers- en ar beidersorganisaties do volgende regeling ter beoordeeling toegezonden: 1. een overeen komst wordt aangegaan voor een jaar; 2. de loonsverlaging wordt teruggebracht tot 5 pet.; 3. in het jaar, waarin de overeen komst van kracht is, mag het aantal werk uren met 154 worden uitgebreid; 4. gedu rende ten minste 26 weken mag niet meer dan 48 uur per week gewerkt worden; 5, aan de arbeiders worden 3 vacantiedagen in dat jaar gegeven met behoud van loon. Van de zijdo der arbeidersorganisaties is daarop schriftelijk geantwoord, dat zij be reid waren deze voorstellen als basis van onderhandeling tusschen haar bestuur en de besturen der werkgeversorganisatie te aan vaarden. Alhoewel zij meenden er op ta moeten wijzen, dat sinds het uitbreken van het conflict de toestand in het textielbedrijf zich huns insziens in gunsligen zin gewij zigd heelt en dus naar haar mecning loons verlaging ol werktijdvexlenging nog minder noodzakelijk kan worden geac'nt. Van werkgeverszijde werd een afwijzende hou ding tegenover de ter beoordeeling toege zonden regeling aangenomen, onder mede- deeling, dat de onderwerpelijke strijd niet gaat over verlenging van den werktijd, dochi uitsluitend om 10 percent loonsverlaging. In de Maandag gehouden conferentie van genoemde burgemeesters met de besturen der voornoemde arbeidersorganisaties heb'- ben deze laatsten, na uitvoerige bespreking, te kennen gegeven, dat zij met genoegen hebben vernomen dat de werkgevers blijk baar geen prijs meer stellen op verlenging van den werktijd en de strijd alleen gaat over loonsverlaging cn dat zij ten allen tijda bereid zijn deze loonsverlaging aan een punt van bespreking te aanvaarden, waar bij dan een langer werktijd en vacantie dagen buiten beschouwing worden gelalen. H. M. de Koningin-Moeder woonde Eer sten Kerstdag de voormiddaggodsdienstoefe ning bij in de Kloosterkerk in Den Haag on der gehoor van prof. dr. G. van der Leeuw, hoogleeraar te Groningen. H. M. de Koningin, Z. K. II. de Trins cn H. K. H. Prinses Juliana woonden dien dag aldaar de voormiddag-godsdienstoefening bij In do Zuiderkerk, onder gehoor van ds, Schokking.

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1