No. 19563. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 21 uecember. Derde Blaa. Anno 1923 Gemeenteraad van Leiden. BINNENLAND. FEUILLETON. SSsjn stem. T (Vervolg van gisteren). De lieer PERA steunt den heer v. Wall. De meer gegoeden betalen door meer gebruik el meer. De heer v. ECK: is dat progressie? De heer PERA acht het uitspelen van het rijk al zeer funest, dat zelf geen geld heeft. De heer v. ECK: En de Vlootwet dan? De heer PERA meent, dat hetgeen de heer y. Eek wil, moet strekken tot nadeel van de gAwjenleving. Weti.ouder SANDERS zegt den heer Heemskerk gaarne de gevraagde cijfers toe. Wat het voorstel v. Eek betreft, er is niets nieuws te zeggen. De retributie is hier ge heel op haar plaats. De vergelijking met' tram /n waterleiding gaat niet op, daarmee zijn aparte overeenkomsten gesloten. Wel degelijk lijn er kosten, die door de retributie gedekt worden. Geheele afschaffing der winst acht loch ook de heer Wibaut ongewenscht, voe lend zijn, verantwoordelijkheid als wethouder van financiën. Te Utrecht is de clausule, dat' de gasprijs geregeld moet worden naar den kostprijs, ge schrapt. Dank zij de goede leiding der directie is het verbruik steeds toegenomen en dus de prijs gedaald, ook voor de buitengemeente. Leiden bi>ngt de winst maar gedeeltelijk ook. Hoofd zaak is, dat de prijs hier ni^t hooger is dan elders en hij lo*st voor, Loe de prijs hier wer kelijk laag is. 't Zelfde geldt voor de electri- citeitsprijzen. 't Is dus alleszins billijk, dat de winst vloeit in de gemeentekas. De prijs is ook wel ieiwat progressief, want er zijn vaste kosten en variabele kosten. Voor de kleine gebruikers zijn de prijzen daardoor feitelijk iets beneden den kostprijs, terwijl de grootere de winst brengen. Hij ontraadt aannemen, want dat zou f 316.000 scholen voor de belastingbetalers. De lieer v. ECK bestrijdt ten scherpste dat er progressie is in den gasprijs. Ieder betaalt hetzelfde. Iets anders was nog, wanneer de winst be nut werd voor de lichtfabriek-zelf in den vorm van een reservefonds als in Den Haag. Laat men dan ook die richting inslaan, zoo komt de winst ten goede aan de gebruikers. De VOORZTTf^' zegt dal' het laatste iets anders is. Spr. citeert den heer Wibaut om aan te tooïfen dat deze bij lage tarieven is voor winst en wel wetens en willens. Alle ingezetenen hebben recht op mededee- ling in de fabrieken, die loch geen verbrui- kersc.oöperaties zijn. Spr. herhaalt, dat de schulden hier safe zijn, het inkomen is wat anders. De inkomstenbelasting is op 2 millioen ge raamd met' 14.6 maximum-percentage bij vrij lage inkomens Schrapt de heer v. Eek f 316.000 dan wordt het vcrmenigvuldigings- getal 1.3 (thans is dit 1.Velen zouden dan eenvoudig g.. noodzaakt zijn om te vertrek ken uit Leiden. De Leer v ECK: ik begrijp dat de kapita listen ongelukkige menschcn zijnl Er schiet toch nog genoeg over. De -VOORZITTER: niemand zou zich hier meer vestigen vele vertrekken en dan komen alle lasten op de lage inkomens. Iïet vermenigvuldigingscijfer zou zelfs 1.7 worden, werd het voorst'el-v. Eek betreffende de inkomstenbelasting aanvaard. Het voorstel v. Eek wordt verwor pen met 219 stemmen. Voor de S. D. A. P., de heeren Witmans, Knuttel cn mevr. Dietrich. Bij art. 503 (vischbcdcijf) dringt de heer GLOENEVELD aan op uitbreiding, 't Gaat wel goed, maar 't kon beter. De winkel ziet er ook niet erg fraai uit en opknappen is wel noodig. Z.i. maken alleen menschen, die te lefoon, hebben er in hoofdzaak gebruik van. Kunnen de telefonen van de politieposlhui- zen niet beschikbaar worden gesteld De heer WILBRINK meent, dat het doel van den vischwinkel geheel bereikt is, dus kan men z.i. ophouden. Er zijn thans visch- winkels van particulieren genoeg. Of willen B en W. geregeld doorzetten De heer PERA wijst er op, dat men overal aan vischwinkels van gemeentewege een strop heeft gehaald, behalve hier. De ge meente heeft de bewoners dus wel aan zich verplicht. Thans zijn er overal al vischwin kels verrezen. Tegen behoud heeft hij geen bezwaar, 't is hem vrij onverschillig, maar uitbreiding acht hij uit den booze. De heer SPENDEL meent ook, dat bereikt la wat men bereiken wilde een visch-etend Leiden. De particuliere prijzen zijn al veelal lager. Dus k£n de gemeente wel ophouden. Wethouder REIMERINGER zegt, dat eens deels wordt gevraagd uitbreiding, anderzijds afschaffing. B. en W. zijn er dus z.i. juist goed midden in. Uitbreiding ontraadt hij zeer, blijven acht hij zeer gewenscht, daar de vischwinkel goed prijsregelend werkt. De post wordt goedgekeurd met 2010 stemmen. Tegen de heeren Spendel, Mulder, Coster, Bergers, Pera, Wilmer, Splinter, Huurman, Wilbrink, mevr. De Stoppelaar. Bij art. 515 (Waschbureau vraagt de heer HUURMAN of de Pasleurstraat nog lang zal worden ontsierd, door dat houten gebouw. De VOORZITTER zegt, dat er aan gewerkt wordt om het te verwijderen. Wethouder REIMERINGER deelt mede met 1 Jan. wordt het tarief met 2 ets. per K.G. verlaagd. De inkomsten zijn daarmee afgehandeld. Ook de kapitaaldienst wordt goedgekeurd. De post Onvoorziene Uitgaven wordt uit getrokken op f 91.810. Alzoo komt nog post 424 (Belasting op het Inkomen). Hierbij is een voorstel-v. Eek. Ondergeteekende stelt het volgende voor De Raad verzoekt Burgemeester en Wet houders zich te wenden tot de Regeering, zoo mogelijk gemeenschappelijk met de col leges van dagelijksch bestuur van de andere gemeenten tusschen de 50.000 en 100 000 inwoners, ten einde te bereiken, dat 't dezen gemeenten wordt toegestaan om het bedrag, dat voor noodzakelijk levensonderhoud wordt afgetrokken bij den aanslag in de plaatse lijke directe belasting naar het inkomen, met f200 te verhoogen. Deze verhooging acht hij beslist noodza kelijk. Wat nu wordt afgetrokken is veel te laag. De heer KNUTTEL zegt, dat de aftrek vol strekt niet voldoet aan leveusonderhoud- eischen. Er zijn echter maatregelen noodig, opdat de gemeenschap de macht krijge te be letten, dat de kapitalisten zich door verhui zing aan betaling kunnen onttrekken. Wethouder SANDERS wijst er op, hoe het vermenigvuldigingscijfer 1.4 zou worden bij aanvaarden, daar ruim f 373.000 zou wor den gederfd. Voor heel bescheiden inkomens zou het slelsel-v. Eek zelfs veel slechter zijn; hij geeft voorbeelden. De heer v. ECK zegt, dat de wethouder met dit laatste wel aantoont hoe onhoud baar het huidige stelsel is, dat men de be- hoeftigen niet eens kan helpen. De VOORZITTER: vindt u daar dan eens iets op. Wat een gedeelte minder betaalt, moet toch de rest meer betalen? Het voorstel v. Eek wordt ver worpen met 1811 stemmen. Voor de S. D. A. P en de heereq Knuttel, Sijtsma, Witmans, mevr. Dietrich en mevr. v. Itallie. De geheele begrooting met een eindcijfer van f 3.579.880 voor uitgaven en inkomsten op den gewonen dienst en f 3 683.550 op den kapitaaldienst wordt goedgekeurd met 291 stem, die van den heer Knuttel. Hierna kwam aan de orde: Voorstel: a. tot verpachting van het baggerwerk en de uitvoering van bijkomende werkzaamhe den, aan II. J. de Heyder; b. tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de overneming en aanschaffing van baggervaartuigen. (369) Van den lieer Van Ulden is inmiddels nog ingekomen een nieuw aanbod ora het te doen voor f 1000 per maand. Tevens een verzoek van G. J. Hooger- vorst om ook nog te mogen meedingen. De heer WILMER wijst er op dat thans door den wethouder is gevolgd een verkeer de taktiek: eerst openbare aanbesteding, dan onderhandsch cn hij heeft bezwaar daartegeu temeer waar zoo'n taktiek z. i. onnoodig was Men had den tweeden keer denzelfden weg kunnen bewandelen als de eerste maaldan had men de onbillijkheid tegenover den heer v. Ulden niet behoeven te begaan die het in 1923 f 5000 minder deed dan de niéuwe firma van B. en W. voor 1924 het wil doen. Waarom ook de heer Van Ulden, toch de eenige inschrijver bij de aanbesteding ook niet bij de onder- handsche gekend? Hij erkent, dat er nu wel niet veel meer aan te doen zal zijn. De heer WILBRINK steunt de heer Wilmer.* Ook de heer v. STRALEN aöht de toe gepaste wijze onbillijk. Spr. vraagt dan naar loon en werktijd die tl. gevaar loo- pen door de gemaakte bepalingen; hij wil verandering daarin. Bij een nieuwe pachter vreest hij ver vanging van personeel hetgeen z.i. de ge meente geld zal kosten. Do heer HUURMAN acht de gevolgde wijzo ook niet sympathiek. Wethouder MULDER aegt, dat na de eerste aanbesteding pas bleek dat er be zwaren waren. Toen was er een inschrijver die beslist te boog was en voor hein gold niet het bezwaar der booten. Toen zijn do voorwaarden veranderd ca zijn drie ern stige onderzoekers naar do «erste aanbe steding gevraagd. B. en W. meenen goed te hebben gehandeld. Ook nu nog is do heer v. Uldem f 900 hooger. Voor bijzonderheden zou een geheime zit ting noadig zijiL In de bezwaren van <ïen heer Van Stralen kan s.i. de gemeente niet treden. De dienst moet iedere aan nemer zelf regelen Do heer SPLINTER zegt nog dat een tweede openbare aanbesteding moeilijk meer ging daar alles al gereed was.' Laat men ook eenig vertrouwen hebben in de commissie van lahrioage. De heer HUURMAN vraagt een zitting met gesloten deuren. Voor hiertoe wordt overgegaan wordt nog afgedaan Benoeming van een leeraar aan het Gym nasium (368) Benoemd wordt de heer A. A. Rijnbach met algemeene stemmen. Voor f 16 620 wordt de levering van den ijzeren bovenbouw en bewogingsinriohting der nieuwe Slngelbrug opgedragen aan de N.V. Hollandsche Constructie-Werk plaateen. Hierna geheime zitting. Na heropening werd het voorstel van B. en W., terwijl dfe meeste raadsleden reeds met hun portefeuilles voor het vertrek gereed stonden, zonder debat en hoofdelijke stemming aangenomen. De rondvraag had niet plaats. De Voorzitter wensohte den leden pret tige Kerstdagen en een gelukkig uiteinde van het jnar, waarna hij de vergadering sloot. Landstormverband. 's-Gravenhage I n en Leiden. Oefentableau voor do kaderlandstonners gedurende do Kerstvacantie op 27, 28, 29 cn 31 December 1923. Iedereen wordt ver zocht 1, 2, 3 of alle vier dagen vrijwillig in zijn eigen belang deel te nemen; desnoods de vrijwilligers van de afdeeling Leiden bij die van den Haag of omgekeerd. Geen bijzondere vergoedingen, doch alleen vrij reizen op vervoerbewijzen met op 27 en 28 December ook de rijwielen, boterham men en drinken meenemen. Donderdag 27 Decembér. Om 9.30 voorm. verzamelen Bij de sfcormschool ('s-Graven hage) inzake oen demonstratie mot zware mitrailleurs, bommenwerpers, werpen met halfscherpe handgranaten, viammenspuiten, enz. enz. Voor Leidsche onderafdeeling vertrek om 8.47 Ho 11. Spoor uit Leiden; vertrek uit den Haag om 3.42 en aankomst Leiden 4.00, (voor Woerden en Alphen a. dL Rijn vertrek uit Leiden 4.16). Hierbij geeft alleen het personeel van de stormschool instructie en wordt geen instruc tieloon uitbetaald. Vrijdag 28 December. Het bouwen vau mitraillcurnesten en steunpunten op de stormschool te Waalsdorp. Voor tijdsindeeling, instructief personeel enz. Zie 27 December. Zaterdag 29 December. Marsch van 25 K.M. in den omtrek van de standplaatseu der klassen waarbij voor ieder plaats slechts een Instructeur die betaald wordt, aan te wijzen door den kapitein-afdeelings com mandant. Afdeelingen Woerden en Alphen a. d. Rijn mitrailleurschieten, opleiding van de groep en patrouilledienst in de duinen tc Katwijk hierbij geen instructeurs die betaald worden Tijdsindeeling: zie 27 December. Maandag 31 December. Velddienstoefe ning tusschen den Haag en Leiden. Voor afdeeling den Haag verzamelen om 9.00 voorm. vóór het Huls ten Bosch. Voor afdeeling Leiden verzamelen om 10.12 voorm. bij het station H.LJ.S, in Lei den. Terugkeer voor Alphen a. d. Rijn en Woerden uit Leiden om 1.48 (of 4.16). Alleen voor afdeeliog den Haag één in structeur die betaald wordt, aan te wijzen door den kapitein-afdeelings-commandant. Alle vier dagen veldtenue met ransel en rol. Na afloop appellijsten inleveren betref fende alle vrijwilligers door de instruc teurs, door tusschenkomst van de kapiteins- afdeeïings-commandanten. Afschaffing zakelijke bedrijfsbelasting. Naar de ,,N.R.Crt." verneemt, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken een wetsontwerp tot wijziging van artikel 240 der Gemeentewet in gereedheid gebracht, dat de afschaffing van de zakelijke belas ting op het bedrijf beoogt, met ingang van 1 Januari 1924. Het blad deelt dit bericht onder voorbehoud mede, omdat het niet begrijpt, hoo de gemeenten dan een aeq'ui- valent moeten vinden voor de reeds uit die belasting voor 1924 geraamde inkomsten, en het ook twijfelachtig voorkomt, dat een demissionair Minister de indiening van een dergelijk wetsontwerp voorbereidt. De Kabinetscrisis. De heer Frowein meldt, naar aanleiding van het bericht van ,,De Maasbode", dat hij wordt genoemd vodr de portefeuille van Arbeid ter vervanging van minister Aal- berse, dat hem van een dergelijke porte feuillewisseling niets bekend is. Hij noemt dat deel van het bericht van „De Maas bode", wat hem betreft, absoluut onjuist. Uit parlementaire kringen der rechter zijde wordt vernomen, dat men daar van het bericht van „De Msb." betreffende po gingen tot bestendiging van het kabinet- Ruys niet zonder verbazing kennis heeft genomen. Hoewel men zich de bestendiging van het bewind-Ruys als mogelijke eindoplos sing kan voorstellen, meent men, dat die weg in dit stadium nog niet kan zijn en nog niet is ingeslagen. In het zoo juist verschenen nummer van „De Vrijz.-Democraat" doet (rnr.) Mer chant) een mcdedeeling, die een nieuw licht werpt op do kwestie, in hoeverre de Regee- ringspartijen vrij stonden tegenover de Vlootwet. Herinnerd wordt aan de jongste uitspraak van mr. De Geer in zijn lezing, te Delft gehouden, dat er in 1922 geenerlei, ook niet een voortoopige, verklaring was afgelegd (door de Katholieken) waarmee de later uitgebrachte stem (tegen de Vlootwet) in strijd is gekomen. Mr. Marchant voegt hieraan toe: „Hij (mr. De Geer) had het nog krasser kunnen zeggen. Bij de onderhandeling over het „program" of „convenant" is uit een der fracties van de rechterzijde een aanvul ling voorgesteld, luidende: „De Vlootwet wordt aanvaard." Dit voorstel is niet aan genomen. Er is slechts vernjeld, dat de 8taatscommissie zou worden ingesteld met de bekende opdracht. „Hieruit blijkt., dat niet alleen de Katho lieke Kamerfractie zich niet tot de aan vaarding der Vlootwet had verbonden, doch dat omgekeerd de verbintenis tot aanvaar ding uitdrukkelijk was afgewezen." Loonsverlaging spoorwegpersoneel. Gisteravond heeft de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel te Utrecht, een drukbezochte, openbare vergadering gehou den, waarin de heer P. Moltmaker de door de directie voorgenomen loonsverlaging be sproken heeft. De voorzitter, de heer G. Joustra, merkte in zijn openingswoord op, dat de houding van den Bond van Ambte naren in deze zaak meer lijkt op een bestrij ding van de Nederlandsche Vereeniging dan van het voorstel der direclie, hoewel de Vereeniging verklaard heeft met den B. A. N S. wel te willen samenwerken. De heer Moltmaker gaf allereerst een uit eenzetting van het verloop van de zaak. Ieder meende, dat door de uitspraak van den loonraad de loonsverlaging voor geruimen tijd van de baan zou zijn maar toch heeft het hoofdbestuur het geweer bij den voet ge houden, gezien de reactie, die overal heerscht in ons land. Spreker gispte de hou ding van den vertegenwoordiger van den B. A. N. S. in den loonraad indien zijn voor stellen waren aangenomen, zou de loonsver laging reeds lang een feit geweest zijn. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Ver eeniging zal in Januari een congres bijeen roepen om de loonsverlaging te bespreken. Vervolgens besprak de heer Moltmaker de uitnoodiging van den B A. N. S. tot samen werking. Hij meende, dat, al had de Neder landsche Vereeniging daartoe besloten, dit geen verandering in de houding van de dL rectie zou hebben gebracht. De B. A. N S. heeft een permanente samenwerking met ons afgewezen en zelfs stemde zijn verte genwoordiger in den loonraad voor een vier* de loonklasse. En thans is de B. A. N. S. verontwaardigd, dat wij ditmaal met de an dere Bonden niet in zee wilden gaan. Spr. zette uitvoerig het verhandelde in de gisteren gehouden conferentie met de di* rectie uiteen. De directie deelde nog mede, dat de Minister nog niet geantwoord heeft op haar verzoek, de loonsverlaging goed te keuren, doch zij twijfelde er niet aan of da Minister zou het met de direclie eens zijn. Daar die beslissing er niet was, heeft spr, er met geen wooM over gerept of er op an* dere wijze bezuinigd zou kunnen worden. En toch zou het wellicht voor het personeel van groot belang zijn geweest, om allerlei zaken te bespreken, waardoor de verlaging zoo gering mogelijk zou kunnen gemaakt worden, indien de beslissing van den Mi* nister er geweest was. Doch dan waren de vier organisaties er niet bij geweest. Daaruit blijkt ook, dat hun houding onjuist was DIo Bonden zijn ineens zoo revolutionair ge* worden, dat zij zelfs over een concreet voor* stel niet met de directie willen spreken. (Ge* lach.) Het hoofdbestuur heeft zich met een tele* gram tot den Minister gewend, om de loons* verlaging niet goed le keuren, en in het Par* lement zal, indien de Minister het loch doet, deze kwestie niet ongemerkt voorbijgaan, dat verzekert spreker. (Applaus.) De directie is eensgezind, doch het perso* neel is nog steeds verdeeld. Spreker wektö krachtig op tot het vormen van een groole,, sterke organisatie. Nadat eenige vragen waren beantwoord, werd de vergadering gesloten. De Bond van Ambtenaren in diengt bi] de Nederlandsche Spoorwegen, die Zondag 16 dezer met zijn afdelingsbestuurders heeft vergaderd, nadat Zaterdags de directie der Nederlandsche Spoorwegen aan de vertegen woordigers van het personeel haar voor nemen om met ingang van 1 Januari over te gaan tot een loonsverlaging van 10 pCt had bekend gemaakt, heeft zich op hel stand punt gesteld, dat artikel 36 van het Regle ment Dienstvoorwaarden deze loonsverla^ ging ontoelaatbaar maakt. De B. A. N. S. ovérwoog, dat de direclie deze loonsverlaging motiveert met door het rijk voor zijn personeel te nemen maatrege len van gelijke strekking, aan welke maat regelen, in hun vermeende gevolgen ten zeer ste dubieus, intusschen door do demissionaire regeering begrijpelijkerwijze geenerlei voort gang wordt gegeven (en waartegen zich art. 40 van het Rijksbezoldigingsbesluit zou ver zetten), zoodat in dit stadium elke grond voor loonsverlaging ontbreekt. Ook de loonraad heeft op 8 December j.l. met 116 stemmen vastgesteld, dal er lhan9 geen aanleiding was, een voorstel tot loons verlaging voor het spoorwegpersoneel in overweging te nemen. Op deze gronden besloot de B. A. N. S., de loonsverlaging af le wijzen. Waar het voor nemen der direclie om, zonder rekening le houden met bovengenoemde omstandigheden ingaande 1 Januari de loonwijziging toch in tc voeren, zoo positief werd uitgedrukt, achtte men verder overleg met de directie over* bodig. De B. A. N. S. is zijn actie van verweer begonnen met een onderhoud te vragen met den Minister van Waterstaat, dat Zaterdag 22 dezer zal plaats hebben. Het conflict in dc Textielindustrie. Omtrent het Texlielconflicl in Twente, meldt men aan het Persbureau Vaz Dias: Wanneer geen verandering komt in den stand van zaken, zullen Maandag 24 De cember wederom een 10.000 tcxtielarbei- ders(sters) worden uitgesloten. Met de 10.000, welke reeds te Enschedé op straat slaan, zal dit voor geheel Twente worden een aantal van c a. 20.000. Niet ten on rechte wordt dit conflict als een der om vangrijkste beschouwd in de geschiedenis der Nederlandsche arbeidersbeweging en onwillekeurig rijst de vraag of dat conflict niet had kunnen voorkomen worden. Dat had gekund, aldus is het oordeel der Organisaliebesiurcn. Zij denken in dit ver band aan de bemiddelingspoging van den heer Zaalberg, den directeur-generaal van den Arbeid, waarvan de heeren werkgevers niet gediend waren. Naar het Duitsch van R v. GAUDECKER (Nadruk verboden Do mooie mevrouw Maria Donati dronk baar thee met langzame teugen. De knecht kwam inmiddels de matgroenen overgordijnen toe schuiven. Het vuur uit den open haard wierp een zachten gloed over haar lichto japon en gaf aan hot elogante salon een atmosfeer van J behaaglijkheid. Mevrouw Donati verwaehtto iemand. Niet mot hartklopping of blijde vreugd dól lag niet in baar. aard. Koel en gesloten stond zij tegenover alles, wat de dagen haar mochten brengen. Maar toch, vandaag was er iets om cn bij de hartstreek, dat zekere onrust aanduidde. Zij verwachtte haar zoon terug, dien zij in geen twee jaar gezien had. En nu had Busso zijn vader bezocht op de thuisreis. Dat was het :>u d&t was het punt, waar omheen haar gedachten wal koel, doch ook iets onrustig, draaiden. Haar gezicht, licht ver brand door dc zon van den Italiaanschen herfst verried kracht en gezondheid, sedert het terug- koeren in haar eigeïi geboorteland. Haar jonge, veerkrachtige pas ondernam graag gi-ooto wandelingen. Vrij, vrij zijn. dat bad haar «e oude kracht hergeven. En nu kwEdn &U8O0. Twee jaren had hij te Oxford studeerd, daarop had hij do reis over Kopen hagen ondernomen, om den vader terug to zien. Zij kneep de oogen toe als om in de vorte dat beeld te kunnen realiseerenBusso, de vader en zij, dc jonge Deenscbe met de kinderlijke oogen. Twee bijeen, dat ging, maar drio Busso ook er bij, dat was vreemd. Hoe verdroegen zich dan wel de kleuren Zij zag haar blonden knaap vóór zich, groot en 6lank, misschien was hij wel nog gegroeid zeker gesterkt cn verbrand door alle sport. En tegenover hem zijn vader, donker en breed in de schouders, met een wonder-klare, dragende stem een stem, die zoo vaak in lange winter avonden haar bad voorgezongen. De man, dien zij niet lief kon hebben, van wien zij zich bo- vrijd had met behulp eener andere vrouw, stond plotseling scherp-omlijnd voor haar geestes oog. Ach, hoo goed, hoe goed, dat haar loven niet meer in zijn handen lag I Maar had het ear wel ooit in gelegen, of was zij het niet geweest, die de teugels had vastgehouden Had zij, voor zoover zij kon nagaan, zich ooit verloren in een ander „Neen I" sprak zij halfluid en kalm. „Neen I" En zacht-gümlachcnd staardo zij verloren in herinneringen, naar hot stilbrandende haard vuur. Het is reeds laat. Busso staat aan den roet der donker eikenhouten trap met de massieve kandelaber in do hand en wil zijn moeder goe- den-nacht zeggen. Slank, bleek en nog jeugdig staat Maria vóór bom. Beiden hebben dezelfde blauw-grijze oogen met de eonigszins staal-bardo uitdruk king beiden hetzelfde lichtblonde, golvende baarbeiden vormen een mooi menscbenpaar. Busso buigt zich voorover, om haax hand te kussen, terwijl hij zacht fluistert„Goeie- nacht, Mia I" Ja, dat naampje is van hemsedert hij spre ken kan, noemde hij haar zóó, en toch, toch had Maria hedenavond liever gewild, dat hij haar moeder had genoemd. Busso heeft haar van het eerste portaal nog oven toegekniktdaarop verloren zich zijn etappen over den langen corridor. Mevrouw Maria Donati heeft hem met haar blik gevolgd, terwijl baar hand den pilaster omknelde. Toen zij dien losliet, scheen zij even to wankelen. Met den hoogen, zilveren luchter stapt zij nu rechtop naar de zaal terug, waar de houtblokken bijna zijn uitgebrand. Op de zware mahoniehouten tafel plaatst zij de cande- laber met rustig gebaar, met bestudeerde kalm te, alsof het een gewichtige handelwijze gold. Dan staat zij doodstil en kijk* de leegte in. Wat was dat Wat is dat nu Iets nieuws Zij luistert naar zichzelf, binnen-in. Het vijan dige komt weer. Zij kent dat nog niet, die on zekerheid, dat wantrouwen in zichzclve. Precies boven de zaal ligt de kamer van Busso. Zij hoort hoe hij op cn neer loopt, hoe hij zich ontkleedt, onderwijl een paar maten fluitend. Ais zij dat fluiten opvangt, grijpt Maria onwillekeurig naar haar keelzij voelt een benauwenis. Dan pakt zij dc candclaber en loopt er mee naar den spiegel en bekijkt scherp critisch haar gezicht. Zij nadert met haax oogen het glas en met wreedo kalmte dooihooit zij met haar blik baar eigen gelaat Totdat zij door een plotselinge bevreemding wordt overvallen, die wij allen ondervinden, als de uitvorsohende ziel al te lang het omhulsel heeft willen doordringen, die dat omkleedt, wat wij aan haat, leed cn liefde door deze wereld met ons meedragen. Dit^omhulsel, dit uiterlijk, dat kennen wij, dat ziet immers iedereen, en toch is het niet opvallend-vreomd, wonder- geheimzinnig, dat, wat daar vóór ons staat Kennen wij hem inderdaad zoo goed, dien eigen blik van ons, en hetgeen hij openbaart en ver bergt Doodsbleek treedt Maria van bet spiegelglas terug. Het licht blijft flikkerend naast den spie gel staan, de witte gestalte spookachtig belich tend, die zioh langzaam, langzaam verwijdert. Nu is zij den vleugel genaderd en opent mecha nisch de kap. Met haar linkerhand steunt zij haar hoofd, terwijl de rechterhand zachtjes over do toetsen een kleine melodio zoekt van een jagerliedje. Dat heeft hij ook daarboven zoo juist ge floten hij, die groote jongen, en dat heeft hij ook eens gczongeD, hij, de vader I Nu is het zoo ver, nu hebben haar gedachten haax dool bereiktnu houden zij daaraan vast, zooals jachthonden aan hun prooi. Zij weerde het af tot dusver, de trotsohe vrouw, doch nu niet meer nu ziet zij den vijand recht in het gelaat. Waarom dat alles Geen woord spraken zij immeTS over hem Wel over allo andere mo gelijke dingen op vroolijken, rusGgen, zakelijken koelen toon, zooals nu eenmaal dc manier van omgang tusschen hen is. Maar juist zoolang zij spraken, kwam het er niet op aan, waarover het was. Want-dit spreken op zichzelf, dat wai de vonk, de kwellende, dat hedenavond tot haar doorgedrongen is. Deze stem I In deze paar jaren is Busso'# stem die van een man geworden, on dadelijk, toen rij hem hoorde in de verte, heeft zij zich bevend vastgegrepen aan den deurknop, had zij gemeend, dat hij daar stond, hij, do andere, van wien zij zich bevrijd achtte. Vrij had zij zich gewaand en nu vermag dezo stem haar zoo sterk le emotioneeren. Dezo siom, met hetzelfde ver-dragende, volle timbro, dio lot zingen dwingt, zomernacht-herinnoringon oproept, die stom, die alles vermag I Hoe kan men praten ovor vrijheid-hernemen na een scheiding, wan neer deze stem iemand in hel oor gehamerd zit Maria wil hel niet uitsnikken zij drukt haar mond too met haar handen. Het is als vuur, dat geen uitweg vinden kan, dat in het hui# terugslaat, om alles daarbinnen te vernietigen. Hoe komt het, dat dezo stem, die zij meende niet te kunnen liefhebben, nu alles opeischt cn ook oordeelt over dat, wat zij deed Ja, maai wat deed zij dan, om zich vrij tc maken Zij staart star voor zich uit, dan spreekt zij in gedachte heel zacht tot zichzclve „Ik heb hem genomen, omdat ik heel jong was, on omdat er niets anders was en ik mij verveelde. Ik had eigenlijk niemand lief, alléén maar mezelf. Ik heb hem den zoon geschenken

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 9