AGENDA VAN BE WEEK. BUITENLAND. TELEGRAFEN. LAATSTE BERICHTEN. Prov. Staten v. Zuid-Holland. Vrijdag. „Prediker": Kerstfeeslviering Stadsevan- jclisatie Morachweg 59. 8 uur. Schouwburg: Het Ned. Toon eel. „Zijn we lat dan niet allemaal?" 8 uur. K a t w ij k-a a n-Z e e, Zaal voor Chr.- Prot. Belangen. Uitvoering Zangschool Kat- vijk. Ilalfacht. Zaterdag. „De Graanbciirs" Worstel- en bokswed strijden. 6 uur. Stadszaal (foyer): Balavond van den heer W. F. van Wijk. Volksgcbouw Strijkmuziek. 8 uur. „Zomerzorg" Concert van „Jong Hol land". 8 uur. ZondaQ. „Jcruël" (Qrocnesteeg 16) Samenkomst. Halfzeven. Schouwburg: Uitvoering Leidsche too- teel-vereeniging „Jacob Cats". 8 uur, Stadszaal; Kerstvergadering S. D. A. P.# Hf<l. Leiden. 8 uur. Volksgebouw Helman,, Van Leeuwen en Van Beekum enz. 8 uur. 's Morgens 11 uur demonstratie. Volkshuis: Kerstconcert. 8 uur. - De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 17 December tot en met Zondag 23 December waarge nomen door do apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, tel. 552. De apotheek van „Hulp der Mensch- beid". Hooigracht 48 is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. Kerkvoogden en notabelen der Ned.- Herv. Gemeente to Oud-Yossom.eer hebben uit bezuinigingsoogpunt het traktement van den dli-eoisteleenden predikant van f 3200 op f 3000 gebracht. Do algcmecne dienst der Nederland- ■che spoorwegen, voorheen bestaande uit vier bureaux en 't secretariaat der scheids gerechten, te Utrecht, is teruggebracht tot drie bureaux en vorengenoemd secretariaat. Met ingang van 1 Januari a.s. wordt de inspectie der comptabiliteit Nijmegen op geheven. Beide maatregelen zijn, naar „De Rsb." meldt, gevolgen der bezuiniging. Do zaken van de Bank-Associatie, res- eortoerende onder haar kantoor Nijmegen, worden i Januari gebracht onder het be heer van het kantoor Arnhem. Derhalve wordt hot kantoor Nijmegen eindo Decem ber opgeheven. Naar „De Tel." verneemt zijn voor 't Centraal-bestuur uit den Nedcrlandschcn T'uinbouwraad financieclo moeilijkheden ontstaan, omdat de Regeering de subsidie heeft ingetrokken. Aanvankelijk bedroeg deze subsidie f 7000, doch later werd zij verminderd tot f3.500. Velen vreezen, dat het centraal-bestuur daarom dan ook den langsten tijd heeft bestaan. Vele vereeni- gingen zeggen hun lidmaatschap op en meo- nen genoeg te hebben aan lidmaatschap Van de groep, waartoe zij behooren. Bij Kon. besluit is de Staatseommis- flie, aan welke is opgedragen te onderzoe ken wat van Staatswege kan worden ver richt tot verbetering van het lot van blin den e>n halfblinden, ingesteld bij Kon. be slui fc van 27 Maart 1916, ontbonden, onder dankbetuigingis lo. aan den graveur lsto klasse bij de Topografische Inrichting M. van Ravensteijn op zijn verzoek op grond van zijn leeftijd, met ingang van 1 Januari, eervol ontslag verleend uit zijn voormelde betrekking2o. benoemd tot rid der in do orcle van Oranje-Na&sau do gra veur 1ste klasse Van Ravenstijn, voor noemd. In dc jongste vergadering van het be stuur van den Alg. Ned. ZuiveAbond is be handeld de brief van den directeur-gene raal van den landbouw inzake de regeling van den uitvooT van boter en kaas. Aangaande de boter blokon alle aange sloten bonden (voor zoover deze de zaak besproken hadden) van meening, dat een uitvoerverbod voor het ongecontroleerde product ongeweaisoht is. Wel werd van en kele zijden gewezen op het bezwaar, dat bij vrijen uitvoer huitenlandsche boter nis Nedcrlandeebe boter zou kunnen worden uitgevoerd. De Fricsoho en de Noord-Hol- landscho Bond, die speciaal bij den uitvoer van kaas belang hebben, zijn van meening dat do toestand voorloopig onveranderd moet blijven. Tot in-stand-pouding van oen behoorlijke productieregeling, welke steun vindt in de kaascontróle, acht men een verbod van uitvoer van ongcoontraleerde kaas noodig. Tegen eon Kaas wet, zoonJs deze er thans ligt, heeft men echte r, voor al in Friesland, overwegende bozwaren. Ook de kaasmerken voldoen niet aan de olsohen, die men hieraan moet kunnen stollen en men wil daarom de Crisdswet, waarop het uitvoerverbod thans steunt, voorloopig liever gehandhaafd zien, dan dav thans een en ander in een wet zou werden vastgelegd. Overeenkomstig deze gevoelens zal do F. N. Z., de directie van den landbouwer ad- viseeren. UIT MED. OOST-ÏNDIE. Radio-concessies. WELTEVREDEN, 19 Dec. (Aneta). De Regeering heeft een beslissing inzake do ro«dio-conccssio3 genomen, waarbij aan Ane ta en aan de Radio-Associatie ieder bin nenkort concessie verleend zal worden tot V t opvangen van persradio's onder ver- ichillemdo voorwoorden, o.a. ten behoeve van net telegraafgeheim. Voor d» controle van elk station zal een gouvcrnenionts-tc- Icgraai-Jiisptcteur worden toegevoegd, waarvan de salarissen door b?icl0 organi- mlies opgebracht moeten worden. (Racbo-Associatio is een combinatie van da^ibladenh DE ALGEMEENE TOESTAND. Voor heden slechts één woord stilstand. De Engelsche leden der Commissie van Des kundigen zullen zijn Montague Norman, gouverneur der Bank van Engeland, Regi nald Mac-Kenna, de vroegere kanselier der Schatkist en Sir Joshue Stamp, een bekend economist. De commandeerende generaal in het be zette gebied heeft bepaald, dat met bet oog op de Kerstdagen en Nieuwjaar aan de Duit- schors, zoowel in hel bezette als het onbe zette gebied, vergunningen tot vrijelijk heen en weerreizen van 20 December 1923 tot 10 Januari 1924 verstrekt zullen worden. De Raad van den Volkenbond heeft zijn laatste zitting te Parijs gehouden. Hij heeft acte genomen van den uitslag der onder handelingen, die sedert verscheidene weken zijn gevoerd tusschen de regeeringen der Kleine Entente en van Hongarije ééner- en de financiecle commissie van den Volken bond anderzijds. Do Raad heeft met alge- meene stemmen een motie aangenomen, die zegt dat de Raad zijn goedkeuring hecht aan den tekst van het protocol en de plicbteij aanvaardt, die dit protocol hem oplegt, zoo dra het in werking zal treden door de on- derteekening der betrokken regeeringen De Raad heeft aan de Hongaarsche commissie volmacht verleend om binnen de grenzen van hare bevoegdheid alle besluiten te ne men en het financieele voorstel tot uitvoe ring te brengen in den tijd tusschen den datum van heden en de a.s. gewone zitting. Daarna is de zitting gesloten. BELGIE. Bij de bespreking in de Kanier van het voorstel lot bepaling van het legcrcontingent voor 1924, betoogde de minister van verdedi ging, dat de regeering liet contingent reeds zoo laag mogelijk gesteld heeft. Het is onmo gelijk het contingent nog meer te beperken, zeide hij, omdat de kwestie van dc Roer nog niet is opgelost. Daarna is het voorstel aan genomen. De Senaat heeft het zonder debat goedgekeurd. DUITSCHLAND. De Zeit, Stresemann's orgaan, schrijft, dat de eerstvolgende maanden, gezien den toestand der Rijks- en der gemeentelijke financiën, hel uitzicht openen op een ont zettende ramp, wat de ondersteuning der noodlijdende bevolking betref 1. De regee ring zoekt middelen om de ellende te ver zachten. Zij ondersteunt in het onbezetto Duitschland anderhalf millioen werkloozen en ca. 3 millioen arbeiders die slechts een beperkt aantal uren werken, en in het be zette gebied 2 millioen werkloozen. Het Rijk kan in de volgende maanden niet meer dan 78 pfennig per wcrklooze en per dag betalen, wil men een nieuwe inriatie ver mijden. Verder moeten worden ondersteund ca. 800.000 oorlogsverminkten, anderhalf millioen oorlogsweduwen, 320 000 invaliden en gepensionneerden. Een derde ongeveer der Duitsche werknemers zijn op dit oogen- blik werkloos De industrie brengt zware offers doordat zij gedwongen is ook den overtolligen krachten, den oorlogsvermink ten en den arbeiders die in korte termijnen werken, werk te verschaffen. Zij moet bovendien de welvaarlinfichtingen bijsprin gen en speciale belastingen opbrengen voor het Rijnland en de Roer. De landbouw heeft in den zomer 250.000 kinderen uit de steden opgenomen en levert per maand 4200 ton aan Liebesgabcn. Het blad legt er den nadruk op, dal alle volksklassen in Duilschlnnd hun plicht tot ondersteuning tot hel uiterste nakomen. De noodverordening van de regecring be treffende den werktijd is thans gereed. Prin cipieel zal zij den 8-uren werkdag eerbiedi gen. In de proctijk zal het echter mogelijk worden uitzonderingen te maken in de be drijven waar zulks noodzakelijk mocht blij ken. Meer dan 30 dagen per jaar, door de patroons te bepalen, zal edit er in geen be drijf langer dan 8 uren per dag mogen wor den gewerkt. Meer dan 10 uur per dag zal bovendien in geen geval mogen worden ge werkt. De Beiersche Landdag heeft besloten de stemming over het door dc Beiersche Volks partij ingediende voorstel tot ontbinding van den Landdag voorloopig uit te stellen. Wel* werd een voorstel van de rechterzijde aan genomen, waarbij de regeering uitgenoodigd wordt een nieuwe kieswet voor te bereiden. Op voorstel der D.-nal. werd besloten tot verlaging van het aantal ministeries lol vijf en beperking van hel aantal afgevaardigden tot een derde. De overige voorstellen tot opheffing van den uitzonderingstoestand en verzekering der vrijheid van de verkiezingen werden naar de commissie verwezen. Het is dus gebleken, dat de Beiersche Landdag het niet waagt met het oog op de gevaarlijke agitatie in 't land en von Katos aanspraken cp de macht aan Beieren de grondwettige volksvertegenwoordiging te ontnemen De politie heeft onlangs inlichtingen ont vangen over een plan voor een aanslag op den algemeenen slaalscommissaris. Het on derzoek, dat onmiddellijk is ingesteld, leid de tot de arrestatie van den tooneclspeler Har. Barlhel, geboren in Saksen. Bartliel, die erkende het plan te hebben gekoesterd den algemeenen commissaris dood te schie ten en reeds inlichtingen te hebben inge wonnen met hot oog hierop, is aan het ge recht overgeleverd. FRANKRIJK. De Kamer heeft een voorstel behandeld lot verhooging der ambtenaarssalarissen. De door de regeering voorgestelde verhooging kost jaarlijks in totaal 2G3 millioen; de link- sche socialisten willen dit bedrag lot 1160 millioen opvoeren. Ten slotte is het voorstel 33* tegen 200 plemmeq aangehouden ep, naar de commissie teruggezonden ter nadere besludeering. De Lasteyrie had echter de kwestie van vertrouwen niet gesteld. Stephen Pichon, de bekende politicus, die herhaaldelijk minister is geweest en tijdens den oorlog minister van buitenlandsche za ken was in het kabinet-Clëmenceau, heeft zijn kiezers medegedeeld, dat hij zich uit het politieke leven gaat terugtrekken. ENGELAND. Uit goedo bron kan worden medegedeeld dat vrienden van Ramsay MacDonald in Citykringen poolshoogte nemen omtrent de opvattingen aldaar als een eventueele ar- beidersregecring zou willen overgaan tot erkenning der Sovjetregcering. Het is be kend dat zoowel in liberale- als in arbei derskringen deze erkenning wordt bepleit en dat ook verschillende zakenlieden van een dergelijke stap goede resultaten ver wachten voor handel en bedrijf in Engeland. Als Ramsay MacDonald dus als premier optreedt is een voorstel in dien geest onge twijfeld te verwachten en zal het zeer veel kans hebben aangenomen te worden. Een der moeilijkheden der erkenning is de kwes tie van de Russische schuld aan Egeland, dio ongeveer 20 millioen pond bedraagt. Men meent te weten dat Moskou bereid is deze vordering te erkennen mits Rusland een zakencrediet van circa 50 millioen krijgt ter aanschaffing van verschillende goederen voor ondernemingen, waai bij Engeland zal worden geïnteresseerd. Naar het schijnt is men in c»e City niet geheel ongeneigd op een dergelijk voorstel in te gaan mits Moskou voldoende waarborgen verstrekt. De berichten aangaande den toestand op de Afghaansche grenzen blijven onduidelijk. Nog steeds weet men niet of de groote troo penmacht die Afghanistan in do buurt van Jelahabad heeft bijeengetrokken, - be schouwd moet worden als ccn bedreiging der Noordgrens van het Britsch-Indië, dan wel als een bewijs dat het Afghanistan ernst is een eindo te maken aan de moord- en strooptochten van eenige bandietenbenden die op zijn gebied huizen. Indien het laatste het geval is, begrijpt men niet waarom voor het vatten van een 20 of 30-tal moordenaars een legermacht noodig is. NOORWEGEN. Nadat reeds herhaaldelijk wijzigingen zijn aangebracht in de Noorsche wetgeving, die het drankgebruik verbood, schijnt het thans zeker, (lat de verbodswet binnenkort zal wor den opgeheven, aangezien thans de commu nisten de bestaande wet in haar tegenwoor- digen vorm beschouwen als een nadeel voor de arbeiders. Daar op andere gronden ook de conservatieven en enkele andere groepen zich tegen de wet richten, is een meerderheid tegen de bestaande wet verkregen, die ver moedelijk binnenkort lot herroeping er van zal leiden. De vrijwel opgedrongen invoer van Zuidelijke wijnen en het op ruime schaal verkrijgbaar stellen van alcohol voor medi cinale doeleinden hadden aan de wet reeds veefvan haar bcleekenis ontnomen. VEREENIGDE STATEN. Do Amerikaansche senator Watson heeft een voorstel ingediend om de rente, ten bedrage van zevenentwintig millioen uit do onder Amerikaansch dwangbeheer staande eigendommen van do vroegere tob een vij- andclijkcn staat be-hoorendo burgers te be steden voor den aankoop van tarwe en yet- ton voor Duitschland. MEXICO. In strijd met de berichten over een wa penstilstand is wel heb volgende: Telegrammen van de rebellen uit Vera Cruz kondigen een overwinning aan bij Pueblo na 8 uur vechtens; er zijn 3 ma chinegeweren buitgemaakt en 300 gevan genen. Er wordt hevig gevochten te Afi- cago, een belangrijk epoorwegknooppunt. BUITENLANDSCH GEMENGD. To Rome is een geheim consistorie geo pend. De Paus benoemde tot kardinalen mgrs. Lucidi cn Galli, en hield vorder een toespraak, waarin hij zich richtte tot de nieuwbenoemde bisschoppen. In het proces tusschen prins Friedrich T.»eopold van Pruisen en den Pruisischen fiscus om de historische ex-keurvorstelijke kasteden en andere bezittingen, gelegen in klein-Glienirko bij Potsdam, heeft het Landgericht aldaar, nadat reeds de -beide kasteelon aan den Prins wa ren toegewezen, thans ook do daarbij behoorende aan de Havel gelegen parken als eigendom van den prins erkend en de aanspraken van het ministerie van finan ciën op deze bezittingen afgewezen. Inzake het resteerende gedeelte waarover eveneens uog geschil bestaat, zal later uitspraak worden gedaan. Volgens een le New-York ontvangen tele gram uit Bogota, zijn bij de aardbeving in Escuador 400 menschen omgekomen. De stoffelijke schade is zeer aanzienlijk. De „Tirncs"-corespondcnt te New-Yoik meldt aan zijn blad, dat het sinds oeroude lijden le Marlow in den staat Oklahoma een ongeschreven wet was, dat daar geen neger mocht overnachten. Aan alle toegangswegen lot het stadje, staat op groote borden to lezen: „Neger", laai hier de zon niet over u onder gaan." Tot vooreenige dagen was dit verbod trouw in acht genomen. Toen engageerde een van Marlow's bekendste burgers een neger als portier in zijn hotel. Deze uittarting der publieke opinie is hem echter duur te slaan gekomen. Er meldden zich vijftien burgers, welke geenerlei moeito hadden gedaan om hun identiteit te verhergen, aan het hotel en eisckten den neger op om hem le lynchen. Zijn baas sprong voor hem in de bres en trachtte zijn medeburgers van dit voornemen af te brengen. Het gevolg hiervan was echter, dat beiden, meester en knecht, zijn doodge schoten. H3- Een nieuwe ontwapenings conferentie 7 LONDEN, 21 Dec. (N.T.A. draadloos). Naar uit New-York gemeld wordt, is presi dent Coolidge geneigd een nieuwe ontwape nings conferentie bijeen te roepen, indien hij zekerheid heeft dat uitnoodigingen daar toe welkom zullen zijn. Dnitsch kapitaal in Amerika. WASHINGTON, 22 Dec. (Reuter). De „New-York Times" zegt, dat een nauwkeu rige schutting door een bankiersgroep als Duitsch bezit in Amerika opgeeft ongeveer 200 millioen dollar, welk bedrag zou kun nen dienen voor het geldelijk steunen van handelstransacties ter waarde van 12 milliard. Do levensmiddelennood. WASHINGTON, 20 Dec. (V. D.) Het de partement van Financiën deelt mede, dat het levensmiddelentekort in Duitschland on- middclijkcn steun noodzakelijk maakt. De weigering van Frankrijk aan een levens- middelenleening de prioriteit te verlcenen boven de schadevergocdingskweslie, heeft deze leening onmogelijk gemaakt. Mellon acht thans hulpverleening door weldadig heid noodzakelijk, doch gelooft, dat dit ern stige vertraging zal medebrengen voor de reconstructie van Europa. Elzas-Lotharingen. STRAATSBURG, 21 Dec. (Belg. Tel. Ag.) De commissie van advies voor Elzas-Lolha- ringen nam met op 4 na algemecnc stem men en 2 onthoudingen liet regeringsvoor stel aan om het hooge commissariaat op le heffen en ccn onderstaatssecretariaat in le stellen. De moordaanslag tegen von Kshr. MUNCFIEN. 21 Dec. V. D.). Wegens den voorgenomen moordaanslag op commissaris generaal Von Kahr heeft de politie nog vier nationaal-socialisten gearresteerd. Italiaansch verzet legen het Tanger-veidrag. ROME, 21 Dec. (V. D.) Italië weigert het verdrag inzake Tanger, lot stand gekomen tusschen Engeland, Frankrijk en Spanje te erkennen, daar dit verdrag een inbreuk is op de rechten van Italië in de Middel- landsche Zee. De leening aan Hongarije. LONDEN, 21 Dec. (V. D.) De Raad van den Volkenbond beeft het eenstemmig rap port ontvangen van do Financieele Com missie, bevattende een plan voor een lee ning aan Hongarije en bij heeft don tekst goedgekeurd van twee protocollen, waarin de nocklige voorwaarden zijn gesteld, waar op do leenirtg van tweo honderd vijftig millioen gouden kronen kan worden uit gegeven. De protocollen, waarin het plan is op genomen, moeten door de betrokken re- ge o ring en voor de te eken mg van do over eenkomst worden aanvaard en de Commis sie van Herstel moot do prioriteit op de Hongaaj-sohe bronnen van inkomsten heb ben om de voorgestelde leening te kun nen uitgeven. In tusschen moeten zekere factoren van bet probleemnog worden bestudeerd en een verdere zitting van de Hongaarsobe commissie zal in Januari te Londen wor den gehouden, wanneer naar gehoopt wordt de betrokkèn regeeringeu en dc Commissi© van Herstel bun besluit zullen mededeel en. Het plan beoogt in de eersto plaats het doen beëindigen van de inflatie om de Hongaarsche kroon te stab;liseeren en de opriohting van een onafhankelijke circula tiebank mogelijk te maken. Ten tweede d© begrooting in evenwicht brengen tegen 30 Jimi 1826, na welken datura de gewone uitgaven gedekt moeten worden door be lastingen. Ten derde een r cco ns traeti el e e- niriig tot dakken >nn het deficit tot dien datum en ten vierde dc control© door een commissaris-generaal, te benoemen door den Raad Voorgesteld wordt, dat Honga rije. niets hoeft te leveren voor de schade vergoeding tot dien datum. Na dien daturn zullen zij gedurende twintig jaar, dat do leening wordt verstrekt-, niet moer bedra gen dan tien millioen gouden kronen per jaar of vier honderd pond sterling, terwijl dp jaarlijksehe betalingen in do jaren, die direct volgen op 1926 belangrijk minder zullen zijn don dit bedrag. De Regent beccdigd. ATHENE, 20 Dcc. (V. D.). Admiraal Coun- douriotis is als regent van Griekenland be- eedigd. Uit China. HONGKONG, 21 Dec. (Reuter). Aanplak biljetten in de stralen van Kanton sporen de bevolking aan Brilsche of Amerikaan sche goederen te boycotten en doen een beroep op het volk zich le vereenigen, ten einde het surplus der douane machtig te worden teneinde de Chineesche natie te redden. Gijzelaars ontsnapt. LONDEN, 21 Dec. (N.T.A. draadloos). Volgens een telegram uit Delhi zijn de gij zelaars, die genomen werden uit de stam men die schuldig zijn aan de moorden, ge pleegd op de N.W. grens van Indië, in den nacht ontsnapt. Sneeuw in Engeland. LONDEN, 21 Dec. (N.T.A. draadloos). Uit alle deelen des lands wordt veel sneeuw en hevige wind bij 20 graden vorst gemeld. De aardbeving in Ecuador. PARIJS, 21 Dec. (Belg. Tel. Ag.) Volgens een telegram aan de bladen uit New-York vonden luidens de jongste berichten in Bo gota 3000 menschen den dood bij de aard beving die de streek der equatoriale grens teisterde. Ook de maleriale schade is enorm. Weer een aardbeving. DOUGLAS (Arizona), 21 Dec. (Reuter). Gemeld wordt, dat Woensdagavond 9 uur een aardbeving plaats had, welke de steden Granada en Zapalo met den grond gelijk \jrinpkle. Velen werden gedood of gewond. De Kabinetscrisis. H. M. de Koningin heeft hedenochtend andermaal ten Paleize ia Den Haag ter conferentie ontvangen mr. J .Schokking, voorzitter van de Christelijk-Historische fractie in de Tweede Kamer. Nederlandsch Wegsncoagies. De vereeniging „Het Nederlandsch We gencongres" hield lieden te 's-Gravenhage: haar derde jaarlijksehe algemeen e verga dering onder voorzitterschap van prof. ing. S. G. Everts. Op de agenda stond een be spreking van de „Regeling van het ver keer met zware motorrijtuigen". De Minister van Waterstaat had zich op deze vergadering laten vertegenwoordigen door mr. Schönfeld. Ook Gedeput. .Slaten van Zuid-Holland waren officieel vertegen-» woordigd, terwijl tevens de provinciale be sturen van Overijsel, Utrecht en Friesland vertegenwoordigers hadden gezonden. Alle leden van de „zware-vrachten-com- missie" en van de commissie van Provin ciale Hoofdingenieurs, welke commissie eveneens het vraagstuk heeft bestudeerd, hadden uitnoodigingen ontvangen. Uit een mededeeling van den penning meester bleek, dat de vereeniging thans 273 leden telt, onder wie 20 corporaties. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren Ido Borgsma, voorzitter A. N. W. B., ir. R. A. v. Sandick, mr. dr. R. A. De Vos van Steenwïjk en ir. G. I. v. d. Broek. Sieanbe weging Textielarbeiders. Het Hoofdbestuur van den Ned. R.-K. Landarbeidcrsbond besloot om elke week zoolang de uilsluiting in de textielindustrie duurt een bedrag van I 100 beschikbaar le stellen voor de steunbeweging der R.-K,, ar beidersbeweging. Deze week kwam de vierde honderd gulden bij het R.-K. Vakbureau binnen. Door den Ned. R.-K. Volksbond in het Bisdom Haarlem werd een bedrag van f 100 voor datzelfde doel beschikbaar ge steld. De Katholieke Coöperatie te Oldenzaal zond een bedrag van f 100; de Coöperatie Prcaferenlia te Utrecht trok f 100 uit als steun aan de Twentsehe Coöperaties in de zen strijd en daarnaast f 100 als bijdrage in de steunbeweging van de R.-K. Arbeiders- beweging. De afdeeling Nijmegen van den Ned. R.-K. Grafischen Bond besloot f 50 uit de afdeelingskas le nemen als steun voor de Twentsehe textielarbeiders. De R.-K. Tram- mannen in Den Haag trokken f 60 uit de kas. en namen daarnaast het besluit elke week 25 cents per lid voor de steunbeweging af te dragen. De gezant van Denemarken te 's-Gra- venhage, de heer Axel Nörgaard, is van zijn verblijf in het buitenland op zijn post terug gekeerd. De Zwitsersclic regcering heeft naar aanleiding van het overlijden van den ge zant, jhr. Van Panhuys, een schrijven van rouwbeklag gericht tot den lijdclijken zaak gelastigde der Nederlanden le Bern. In dien brief schrijft de heer Molta o.a.: „Met den heer Van Panhuys verdwijnt een scherp verstand en een groote zedelijke kracht. Omringd door achting en eerbied wist de vertegenwoordiger van H. M. de Ko ningin te Bern, door den eenvoud cn de beminnelijkheid waarmede hij iemand be jegende, de genegenheid te winnen van al len, die het voorrecht hadden met hem in aanraking te komen. In den langen tijd dien zijn zending duurde, heeft de heer Van Panhuys niet op gehouden zijn ondervinding en toewijding in dienst te stellen der belangen, welke beide landen gemeen hebben, waarbij hij het beste wat in hem was aanwendde, om de sympathie aan le blijven kweeken, welke steeds tusschen de Nederlanders en de Zwit sers beslaan heeft". De brief eindigt met het verzoek om aan llr. Ms. Regeering de deelneming van den Bondsraad over te brengen met het verlies van dezen trouwen dienaar van zijn land en bnar de verzekering te gevpn, dat de na gedachtenis van den heer Van Panhuys in Zwitserland in levendige en geëerde herin nering zal blijven. In den IJsel onder de gemeente Gou-» derak i9 de 30-jarige schipper P. M. Stuur man, varende op zijn schip „Zelden Rust", over boord gevallen en verdronken. Red dingspogingen, welke door den knecht wer den aangewend, bleven vruchteloos. liet dreggen bleef ook zonder resultaat. ToÉ heden is het lijk nog niet gevonden. Onder voorzitterschap van den Commis saris der Koningin baron Sweerts de Lan- das Wyborgfh, is beden de najaarszitting voortgezet met een bespreking van de in terpellatie-Roe tman betreffende de arbeid* voorwaarden bij de uitvoering van provin ciale werken. De beer Rcctman bad deze interpellatie reeds eender toegelicht. Het lid van Gedeputeerde Staten, de beer VON FISENNE^, deelde thans mede, dat de bestekben inderdaad bepalingen bevatten betreffende de arbeidsvoorwaar den. Er zijn daarin voor verschillend© groepen van werklieden minimum-uurloo-» nen vastgesteld. Dat or bij bet door detf heer Roetman bedoelde werk van onder" aanneming sprake zou kunnen zijn moestl spr. betwisten. Er beeft weliswaar een af- levering van klei plaats gehad, docih voor de arbeidsvoorwaarden van bet personal van dezen leverancier is de aannemer uiti den aard der zaak niet aansprakelijk. Waf de loonen, die aan deoe z.g.n. „losser*'-" werden uitgekeerd, aangaat, deze bedrofH gen 60 cent per uur. Uit oen overgelegd stuikje blijkt, dat over de 10 weien, bet werk duurde, gemiddeld© weekloon^ van f22.78 werden betaald. Yoort» heeft men rich, behoudens kleine afwijkilUMtti in overleg met de arbeiders^ urige werkweek gebonden*

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 2