DE NUTTIGE ROT VAN DE PORIËN. UIT DE OMSTREKEN. SPREEKCEL. RUNSBURG. Zooals verwaohfc werd, was deze week de aanvoer van tulpen aan de veilingen bijzonder groot. Niettemin blij ven de prijzen op dezelfde hoogte. Ook voor export gaan belangrijke partijen weg. Ohrysanten hebban thans geheel afgedaan. De aanvoer aan de groen ten veiling mindert zeervoornamelijk kool wordt ge veild. De prijzen blijven ongeveer op de zelfde hoogte; ook uien handhaafden ach. In de Hervormde Kerk alhier sprak gisteravond de Hongaarsche prof. Kalay over de noodtoestanden daar te lande, in hoofdzaak voor de kinderen. Hetgeen hij daarvan wist mede te dee- len, vooral ook over de kindersterfte in groote steden als Boedapest e.d., was wel in staat het medelijden op te wekken. De kerk was maar matig bezet. VALKENBURG. Kerkelijk bericht. Ned. Herv. Gem.: Zondagmorgen, te tien uur, de heer Fruyt, agent der Ned. Zondagsschool - vereeniging, 's avonds te halfzeven, dezelfde. V OORSCHOTEN. Gemeenteraad, Voorzitter E. Vernóde, burgemeester. Afwezig: de heer L. H. van "Wissen- wet houder. Do notulen der beide vorige ver ga ckringcn worden onveranderd vastge steld. 1. Ingekomen stukken: Voor kennisge ving worden aangenomen: Proces-verbaal van kasopname van den Gem.-Ontvanger. Alles* is in ordo bevonden. In kas was £3171.2-1; een besluit van Ged. Staten, vaststellende de gemeenterekeningen over 1021twee missives van Ged. Staten waar bij goedgekeurd worden teruggezonden twee raadsbesluiten inzake comptabiliteit; een missive van den voorzitter van hot college van Ged. Staten meldende het Kon, Besl. van 16 Nov. No. 9 waarin -oedgekeurd wordt de heffing van een plaatselijke in komstenbelasting; een missive van Ged. Staten inzake comptabiliteit. In handen van B. en W. wordt gesteld een adres van dr. R. BirHioff, arts, alhier, om hierop na der to adviseeren, waarin adressant ver zoekt de schade te herspellen aan een hok vóór zijn woning, hetgeen ontstaan is door het vellen van boomen, waarbij geen toe zicht was. 2. Benoeming leden schoolcommissie. Er zijn drio vacaturestwee zijn niet herkies baar, nl. mevr. wed. v. Dam me Jalink en do heer J. Braggiaar. Door de oommissie is een voordracht bijgevoegd. Uitgebracht worden op den beer J. A. Mens (affcr.) 0 stommen, dr. J. F. Sirks 8, W. Waarden- burg 9, W. G. Duynisveldt 1, O. Bolle 2 en M. Nas veld 1 stem, zooidat gekozen zijn de hceren J. A. Mens, dr. J. F. Siifcs en W. Waardenburg. 3. Wegen3 opheffing van het vervolgon derwijs worden eervol ontslagen met in gang van 1 October 1923 resp. als hoofdon derwijzer, onderwijzer en onderwijzeres de heeren J. H. Rutten, J. H. Romeyn, F. Jager en de dames J. E. H. Sorgdragor, A A. Sogaar en M. Verhoog. 4. Besluit tot aangaan tijdelijke geld- leening. Zoolang de werken nog niet geheel zijn uitgevoerd kan deze tijdelijke g-eldleo- ning nog niet in can vaste leening wor den omgezet. Besloten wordt de«e tijdel. leening wederom to verlengen, uiterlijk af losbaar 1 A*pril a.s. en deze te sluiten met de Boerenleenbank. B. Het suppl. kohier hondenbelasting wordt vastgesteld tot een b^-dlrag van f 5. 6. Daar de verordening op de heffing van schoolgeld voor gewoon lagor onderwijs en voor uitgebreid, lager onderwijs door do Koningin voor dezo gemeente slechts is goedgekeurd voor den tijd van één jaar en dus goldig is tot 1 Mei 1924 moet dezo opnieuw worden vastgesteld, er zijn geen veranderingen aangebracht alleen op ver zoek van den minister enkele wijzigingen, o.a. bolast-baar inkomen, omgezet in be lastbare som e. d. De verordening wordt zonder wijzigingen en stemming goedge keurd. 7. Voorstel gemeenschappelijke regeling met Zoete rwoude. Ged. Staten konden zioh niet geheel vereenigen met het genomen besluit en enkele kleine wijzigingen zijn aangebraoht. Het is van niet veel beteeke- nis en betreft slechts tweo leerlingen. De voorzitter spreekt de hoop uit dat het nu goedgekeurd zal worden. Aldus vastgesteld 8. Op het verzoek van het bestuur van de M.U.L. O.-school, huize Bijdorp, om gelden beschikbaar te stellen voor het ver bouwen van een veranda en het aanbren gen van privaten, wordt daar het betreft het veranderen van een speelplaats afwij zend beschikt.. 9. Voorstel dempen aloot Bijdorp. Door B- en W. wordt het wenschalijk geacht een gedeelte sloot vormende do scheiding tus- schen de openbare straat en den tuin van huize Bijdorp -te derapen. De kosten zijn door den gem. opzichter geraamd op f 500 waarvoor door huize Bijdorp f 160 zal wor den bijgedragen. Door de tramwegmaat schappij is aan difc gedeelte niet veel ge daan, waardoor dit entree van d© gemeen te een ons makel ijk en aanblik gekregen heeft en B. en W. zien hiervan een goede verbetering. De heer Braggaar vraagt voor wien h#t> onderhoud zal zijn van het hek dat ter Beheading zal worden aangebracht en de heer C. Eggink Sr. zag dit gedeelte gaar ne beetraat, waardoor het geheel nog be ter tot zijn recht zal komen en deze strook niet spoedig kan veranderen in speelter rein voor de jeugd. Het hek blijft eigen dom en dus in onderhoud bij Bijdorp en wat de bestrating betreft, geeft de Voorzitter toe dat difc nog grooter verbetering zal zijn, maar in de kostenberekening is nier niet op gerekend. De heer Eggink vindt de kos ten van f 500 voor het dempen van 1G Me ter sloot, aanbrengen van rioleering, af sluiten van een kopsloot en plaatsen van een hek ruim genomen, waardoor deze be strating het bedrag niet zooveel grooter zal maken. Heb voorstel van B. en W- wordt met do wijziging van den heer O. Eggink Sr. aangenomen. 10. Voorstel betreffende wateronderzoek Voorheen was in de keuring van eet- en drinkwaren begrepen het keuren van het water, maar dbor een nieuwe uitvoering is hierin verandering gebracht en moet elke gemeente zijn onderzoekingen zolf be talen, waardoor wordt ondervangen dat b.v. Voorschoten moet betalen aan de on kosten voor een andere gemeente gemaakt of anderzins. De voorzitter geeft nog en kele inlichtingen waaruit blijkt dat na ge voerde besprekingen met dr. Van Eek te Leiden, directeur van bet bureau van on derzoek, gekomen is tot een bedrag van kosten van f 200, waarvoor minimum zullen geschieden bacteriologische en 6 soheikimdige onderzoekingen van het drink water. B. en W. zijn er vóór, dat het wa ter waarvan bijkans 80 tot 90 percent der bevolking gebruik van maakt voortdurend wordt gecontroleerd. De heer J. Mens vraagt of viermaal in plaats van zes niet- voldoende is, waardoor het bedrag lager zal worden, hetgeen do voorzitter betwij felt, daar volgens de tariefregeling deze kosten thans lager zijn dan aangegeven en men er rekening mee moet houden d zich op do een of andere wijze iets in het water voor kan doen, hetgren dan terstond is aangewezen. De heer C. Eggink Sr. vindt dit onderzoek wel goed, daar men ten allen tijden kan zeggen, wanneer men b.v. over d€ kleur klaagt dat dit water onder dosbundigo controle staat en onscha delijk is, bovendien zou hij rekening willen houden met eventueele goedkoopere aan biedingen en de mogelijkheid doen be staan het contract te kunnen verbreken. Tot wederopzegging toe wordt besloten, dit onderzoek te doen plaats hebben. (Wordt vervolgd). Nadat door den voorzitter een kort openingswoord was gesproken, waarin hij o.m. den aanwezigen verzocht hun boeken kast eens na te zien ten behoeve der Nuts- bibliotheek, gaf deze het woord aan den heer Louis Laudry, voordrachtkunstenaar te 's-Gravenhagc, die in „Het wapen van Voorschoten" voor het departement Voor schoten der maatschappij tot Nut van liet Algemeen een lezing hield. Op zeer ver dienstelijke wijze vertolkte deze begaafde declamator eerst' de bekende geschiedenis van „Saïdjah en Adinda" en „het gebed van den Onwetende" van Mulfcatuli. Verder gaf hij ten gehoore „Scheepspraet" van Huygens, de „Schippersknecht" uit de Ca mera en ten slotte liet ondeugend, geestige gedichtje „Machteld" van Potgieter. De ademlooze stilte tijdens en het warm ap plaus na iedere voordracht bewezen, dat de heer Laudry zijn gehoor weet te boeien. Veel wordt er gevraagd en telkens weer klopt men voor het een of andere liefdadige doel aan de deur, maar er wordt gegeven en men kan onze gemeente rangschikken onder diegene waar liefdadigheid een open oor vindt. „Patrimonium" de omstreeks 30- jarige, zorg cis gisteravond dat een 41 per sonen, zonder onderscheid van godsdienst, werden voorzien van kleeren. Telken jare prijken des middags vóór de uitdeeling de stapels goed in het Ambachtshuis en zorgen dames er voor dat alles zooveel mogelijk gelijk en naar de behoeften van den tockora- stigon eigenaar wordt verdeeld en gerang- Nu reeds, en 9traks nqf in meerc.ere male, zullen duizenden kostbare arbeidsuren ver spild worden. Nu reeds ,en straks nog erger .'.wordt er door do uitgeslotenen bittere ar- imoede geleden-. En waarvoor? Do werkgevers, aangesloten bij de drie werkgeversorganisaties zeggen, dat het be drijf werktijdverlenging of loonsverlaging eischt, inaar met geen enkel bewijs wordt dit geslaafd. Op de cijfers omtrent den eland van zaken in de Twentsche Textiel industrie, door de arbeidersorganisaties ge publiceerd, i9 geen enkel verweer van de zijde der werkgevers verschenen. Uit de ge publiceerde cijfers der organisaties blijkt, dat de loonen in de textielindustrie reeds .voor de laatste loonsverlaging voor menig feezin ontoereikend waren. Aangaande de intensiviteit van den ar beid in de Twentsche textielfabrieken deed men zien hoe vroeger het vier getouwen- stelsel regel was en nu zes getouwen wor den bediend. Dit geldt voor de witweverij in het algemeen. In de bontweverij, althans \c Hengelo, was vroeger het twee-getouwen- stclscl regel, thans vier getouwen. Uit dien hoofde is de arbeidsprestatie zoo opgevoerd, dat een blijvenden langoren werkdag naar verhouding niet meerdere productie zou op leveren. Bovendien is aangetoond, dat een loonsverlaging van 10 pCt. den verkoops prijs van liet product hoogstens met 1.5 a 2 pCt. zou kunnen verlagen, zoodat dit geen invloed van beleekenis op den verkoop kan hebben. Ten opzichte van de concurrentie met Japan en Griekenland is komen vast -te slaan, dat de Twentsche Textielindustrie haar positie volledig weet te handhaven. RECLAME. Elk van de lallooze poriën, waarmede onze huid bezaaid is, heeft tot doel de onzuiver heden uit het bloed te verwijderen en de levenverwekkende zuurstof uit de lucht te absorbeeren. Wanneer deze uiterst kleine en tegelijk hoogst waardevolle werktuigjes, die de natuur ons heeft geschonken, verstopt raken, heeft dit een zeer schadelijken in vloed op de huid en op de gelaatskleur. Het overvloedige schuim van de Recal-zcep dat tot diep in de poriën doordringt, doet alle sporen van onzuiverheid verdwijnen, houdt de huid volmaakt gezond en verhoogt de schoonheid van de gelaatskleur. 35 cents. 529Ó HAARLEMMERMEER. B u r g e r 1 ij k e Stand. GeborenAnna Elisabeth, d. v. J. Bokhorst en L. Bouterse; Pctronella, d. v. C. van Saase cn N. Persoon; Aldert, z. v. N. Maarso en J. van ZijverdenCornelia, d. v. K. Bos en M. Schippers; Adrianu9 Jacobus, z. v. A. J. Speijker en A. Homau; Adriana Frederika Anna, d. v. G. van der Peet en A. Janssen; Margareliia Maria, d. v. J. Meijer en L. J. van do Vall; Maria .Wilhclmina, d. v. A. van den Ochtend en A. do Ron; Anfcje, d. v. J. Zoeteman en H. M. Smit; Tijs, z. v. C. Reurekas en M. E. van Winkel; Antje, d. v. R. Heikens en M. C. Jagfc; Marinus Johannes, z. v. J. Heikens cn H. Jagfc; Johanna Gijsbcrtha, tl. v. A. Bijl en G. P. Kreuger; Pieter, z. v. J. Mans cn J. L. Koolhaas; Melis Abra ham, z. v. P. van Gent en C. M. Stor. Ondertrouwd: G. Jonker, wedr. 56 j. en hl. Roos, wcd.e 53 j., L. Jagt, 25 j. en A. M Camfferman, 25 j. GehuwdH. J Koolhaas, 25 j. en F. Groen 2-1 j., J. Spaargaren, 25 j. en J. ter Burg, 22 j., C. P. Kwaak, 28 j. en J. van Huizen, 19 j., J .Goes, 28 j. en C. G. Zwart, 27 j., C. Tabcrnal, wedr. 58 j. en A. Nieuwenhui- zen, 52 j. OverledenHondrika Meijer, 37 j. geh. met A. SchuilenburgTheodora Janna, 4 mad. d. v. D. A. van Beek cn Th. Meier; Odclia Maria Jansen, 20 j. ongeh. d. van H. Jansen en M. Geutskens; Stoffel van Lenige, 6 mnd. z. van A. van Eenigc. KATWIJK-AAN-DEN-RIJN. Voor de eerste maal sedert hare oprichting hield het christelijk meisjeskoor „Echo der Duinen" cene openbare uitvoering. Als directeur van hel koor trad op de heer J. Sehonevcld Jzn., terwijl de piano werd bespeeld door den heer D. Sehonevcld. Voor hetgeen deze jeugdige le den ten gehoore brachten in hun zang was zeker bel woord van dank, lot hen gericht, wel op zijn plaats. Vijftien keer liet zich het koor hooren, het was een prachtuitvoering, die nog werd verhoogd door het prachtig pianospel. De vergadering werd verder geleid door Ds. Meijering. Ook werd nog gecollec teerd voor den nood der Saksnsdlie predi kantsgezinnen. f™ 1 zonder vreugde maar ik vond net een ver plichting aan onzen stand. Meer en meer keer de ik mij van hem. Dat hij mij liefhad, wist ik maar 'I liet mo onverschillig, als alles. Van Busso heb ik veel gehouden, doch niet als een inoodex. In mij was steeds dio zekere koelheid, idie zolfcritiek nooit was er oen impuls. Daar hield ik hcelcmaal niet van, terwijl hij die p aag mocht. Ik snakte naar mijn vrijheid cn toen ik ge waarwerd, hoo mijn vriendin Gina voor hem gloeide, begroette ik hel komende' met inner- Jijko blijheid. Erich's warm bloed, en daarte genover het jouge meisje, dat hem aanbad, dat alles voor hom over had, het was hel ge- .wonschto En toen alles kwam, zooals het komen moest, besprak ik rustig met beiden de feiten cn ging hoon. Wij scheiden ik werd met meelij over laden door de wereld en zag Erich sedext niet moer terug De beiden trouwden. Inmiddels wilde hij Busso vaarwel zeggen, die op een col lego was, wal nu achter den rug is. In deze jaren wilde ik Busso niet om mc hebben; nu is hij teruggekomen, cn nu weet ik, dat alles, alles tevergeefs was 1" Toen zij zich uitgedacht had, heel den loop der dingen nagegaan, wist Maria, dat in huis een steun was, die sprekend of zwijgend haar richten zou tot in het diepst harer ziel De K or-t dag en naderden met veel ©noeuw, yoal lichten, veel gasten. Busso bewoog zich on- KATWJ7K-AAN-ZEE. De onlangs aan den vierden paal geslrande motorboot uit Urk is door de steeds hooge zee tot aan de duinrand opgestuwd. Wij vernemen, dat de motor nog was verzekerd, het vaartuig zelf niet. Bij den gehouden haringhfslag werden alleen eenige tientallen tonnen z.g.n. „sprot" aangebracht. Deze werden echter opgehou den. Van de trawlvisseherij kwamen Don derdag te IJmuidcn aan de markt de loggers KW U met f 829, KW 66 met f 365 en KW 105 met f 1308 besomming. LISSE, De uitslag van <Te gehouden veiling van woonhuizen en landerijen is als volgt: Huls en bollenschuur van de Erven Hul- sebosch f 1SG00, kooper de firma A. C. van Ruiten, te Lisso. Hyacintengrond in den Berg en Daal-polder, twee perceclen in oombinatie f 25409kooper de heer J. Speelman, te Sasseiubeim. Woonhuis ver lengde Wagenstraat f3850; kooper de heer H. Mijnders, te Lissc. Woonhuis met bol lenschuur f 5500, kooper de heer H. R. Smakman, to Lisse. Donderdag had alhier de eerste hout- veiling plaats op „Wassergeest". Do prij zen waren buitengewoon hoog. N00RDWIJK-AAN-ZEE. Alhier verga derde de Noordwijksche*Reddings-Brigade. De waarnemend voorzitter de lieer J. vaq Kan opent do vergadering met een woord van welkom aan de talrijke aanwezigen. Deze samenkomst is uitgeschreven met het doel de thuiskomst van Dr. Ilermadides te bespreken. Het bestuur stelt voor Woensdag 2den Kerstdag 's middags om 3 uur in de zaal van pension Hollander dr. Hermanides le verwelkomen. Daar zal hem een stoffelijk blijk worden aangeboden, van de warme liefde, die dc brigade haar voorzitter toe draagt. Het bestuur zal Zaterdagmiddag den doe ter van zijn familie in Den Haag afhalen aldus wordt besloten. Om kwart na negen komt de nieuwe secretaris ter vergadering. Hij wordt hartelijk toegesproken door den voorzitter, die de hoop uitspreekt dat hij lang werkzaam moge zijn in het belang van onze brigade. De secretaris dankt met een kort woord, voor het vertrouwen dat de brigade in hem gesteld heeft, en leest daarna de notulen der voor-vorige vergadering, die na enkele op merkingen worden vastgesteld cn geleekend. Ingekomen is een schrijven van een tiental leden om nog eens in behandeling t& nemen het punt: „Zwemmen in Den Haag tijdens de wintermaanden." De heer De Groot verde digt met vuur het voorstel van dat tiental om een hooger bedrag beschikbaar te stellen voor de ploeg zwemmers van de brigade, het geen na een zeer warme bespreking met al- gemeene stemmen wordt goedgevonden. De voorzitter zegt, er nu op le rekenen onder de zwemmers personen aan te treffen die inge val van nood als plaatsvervangers kunnen en durven optraden in de Reddingboot. De penningmeester geeft gelegenheid lot het in zien van de boeken. Na de rondvraag waar van druk gebruik gemaakt wordt, sluit de voorzitter deze zeer geanimeerde vergadering Op uitnoodiging der chr. jongel.-vereen. „Volg Mij" sprak gisteravond ds. Ekering van Amsterdam. Zijn eerw. bepaalde zijn talrijk gehoor bij Psalm 31 vs. 23. In de Ger. Kerk werd gisteravond de jaarlijksche dankstond gehouden voor vis- scherij en gewas. Voorganger was ds. Koers. In de Schoolstraat alhier wordt alle9 langzamerhand vol gebouwd. Thans verrij zen op de hoek De Ruyterstraat weer eenige winkels, welke aan de straat daar, voorze ker 'een aardig aanzien zullen geven. NOORDWIJKERHOUT. - Voor ecu good bezette zaal gaf do ohristel. muziek- vereen. ,,Harpc Davids" een uitvoering in „De Gemeen te woning." Acht muzieknum mers werden keurig ten gehoore gebracht ondor leiding van den heer G. W. v. Vel- zen te Lolden. Daarna kwam do afd. too- neel met twee hoofdnummers. Mej. C. P. Arnaud de Calavon, onder wijzeres alhier, is als zoodanig benoemd aan de St. Jacobusschool t© Amsterdam. OEGSTGEEST. Kerkelijk bericht. Ned.-Herv. Gem.: Zondagmorgen, le tien uur, in de kerk, ds. I. Voorsteegh, van Katwijk- aan-Zee, en 's namiddags te vijf uur, in Irene", ds. Ruysch van Dugtcrcn, van Lei derdorp. Eersten Kerstdag, 's morgens te tien uur, in dc kerk, ds. B. Bollee, van Katwijk-aan-den- Rijn. Tweeden Kerstdag, 's morgens te tien uur, in „Irene", ds. J. G. W. Goedhard, van Lei den. der hen allen met rustige, jongo waardigheid, met een bewuste zekerheid, als van den waren heer des huizes. Een meer constateerendo dan wol vragende blik naar zijn moedor schoen te willen zeggen „Nietwaar, dai is nu mijn taak, du vader niet hier is Heel gemakkelijk verdroeg zij dat niet. Het was merkwaardig, maar voor 't eerst in haar leven scheen zij haar wil niet te kunnen door zetten. Zooals een wild paard, dat zijn meester hoeft gevonden- En het was toch haar zoon 1 Zij waren slechts één keer te zamen alléén goweest, toon zij van een feest huiswaarts keer den. ,In het zachte licht van de hal, nog staande in zijn pels, had hij heel zacht, maar met on weerstaanbare duidelijkheid tot haar geszegd ..Mia, ik moet je nog een groet overbrengen. Wil jo even een cogenblik in mijn kamer ko men Daar stond zij voor hem, hij licht verhit, in fcc.-telijk kleed. „Ja, Mia, Vader liet jo groeton. Wij spraken eigenlijk niet ovor je. Hij zei, dat ik jou maar vragen moest, als ik wat woten wilde". Vast keek Busso zijn moeder in de oogen. „Maar, nietwaar, wat zou ik vragen Ik weet immers alles. Hij beging aan jou een onrecht cn jij ging heenje hadt niet anders kunnen doen". Hij treuzelde toch even het scheen alsof een brandende vraag hem over de lippen joeg. Maar dadelijk daarna hief hij hot hoofd losjes om hoog oc herhaald*; „Natuurlijk, zoo was het immers, dat weet ik immers. Goeie nacht, Mia". Zij kuste hem op het voorhoofd zij kon geen woord uitbrengen en ging heen. Zij voelde hoe zijn blik haar volgde en zij wist wat die blik inhieldoen twijfel, ja een twijfel. Dit was het moeilijkst© uur van haar leven. Opnieuw had zij een schrede omlaag moeten gaan Verder, steeds verder in den zinkenden nacht De dagen volgden elkaardo zon bleef aan den hemel, er waa wintervreugde rondom. In Maria's hart werkto een groot vorlangen, om van die klare, rustige stem, die voortdurend om haar heen zweefde, do absolutie voor haar loven te ontvangen. Nooit had zij een rusteloos smach ten gekend. De tee re kinderstem was tot een rechtersstom versterkt. Het hulpelooee kind, bij wiens wieg zij gestaan had, wa^ haar tot biecht vader geworden, voor wien neer te knielen haar groot© begeert© was. Zij herkoodo zichzelve niet. Wanneer zou dat uur aanbrken En zou het haar bevrijding of vernietiging brengen. En, was het bevrijding, zou zij dan geheel vrij zijn Zóó vrij, als zij zich ooit gewenscht had Nachten vol radeloosheid en strijd brachten geen licht en met vrees en te gelijk met ver langen zag zij oen alléén-zijn met haar zoon t« gemoet. A Be sleden rinkLnkclden vroolijk do allee door. Bna&o stond op het terras buiten en firoett© do vertrekkende gasten. Toen trad hij huiverig terug in de hal. Binnen wachtte zijn moedor hem. Mooi was Maria in avondtoilet, waaraan haar voorname gestalte de echte chic verleende. Do muzikanten verlieten groetend de zaal. Het was een prachtige avond geweest. Busso nam zijn moeder bij don arm en wandelde met haar nog even door de ruime zaal, verlicht door veel kaarsen. Do vleugel stond nog open. Busso drukto zijn moeder neer in een fauteuil bij den haard en liet zijn vingers over do toetsen glij den. Hij speelde zacht de eene melodie na do andere, hcelemaal verzonken in do muziek. Eindelijk preludieerde hij week on aanvankelijk er bij fluitend, zijn lievelingsliedtoen zong hij het in-melanoholieke, kleine jagerslied je. Won dermooi zong zijn heldere, weeko stem de ook voor zijn moeder zoo bekende woorden. Nacht werd het om de ziel dezer vrouw, bit tere, zwarte nacht, dio aan dc grens van haar beproeving meende te zijn gekomen. Wat haar ooit als lichtende ster had toegeschenen hein haar bekentenis te doen, dat verzonk nu in do donkerte van haar twijfelingen. Hoe kon zij het hom ooit zeggen. Was hij niet haar zoon Moest zij niet alléén dragen, wat zij-alléén had begaan En in do stilte van dat late uur voelde zij haar hart breken zij gaf het op. Rechtop, zittend, mooi en rustig, schijnbaar luisterend, zat zij daar en tranon, dio nog nooit door verdriet haar waren afgeperst, vielen nu nis zwaro mannetranen in haar schoot. Zij wiide heengaan, voordat hij ten einde senikt eu dan, des avonds ziet men vji-ri naar huis toe koeren, zooals ook gi«tcr»roa i met kleeren. Patrimonium had dit behalve veel eu mooie kleeren, aan eor-.tan- ten nog f 187 ontvangen en de heeren, be last met de regeling waren bijkans nog dankbaarder gestemd dan menige bcdatmt©. Het was hen een plezier in deze koude da gen te kunnen geven en te kunnen blij ma ken, daartoe in de gelegenheid gestekl door. onze inwoners, die weten iels te kunnen missen. Er wordt wel dikwijls een beroep gedaan, maar daar zijn er die het altijd nog minder hebben dan wij zelf! WASSENAAR. Kerkelijk boricht. Ned. Protestantenbond: Eersten Kerstdag, '9 morgens te halfelf, ds. G. J. Sirks. Rem. predikant te 's Gravenhagc. Zaterdag a.s. zal in deze gemeente in werking treden de verordening, waarbij het gebruiken van den op.m knalpot voor mo torrijtuigen of motorrijwielen is verboden. Op den Achterweg alhier kwam Woensdagavond de auto van den heer D. in botsing met een boerenwagen. Ten gevolge van den schok sloeg dc auto een halven slag om en botste tegen een muur op. De auto werd zwaar beschadigd. De inzitten den bekwamen geen letsel. Het feestcomité hield Woensdag zijn laatste vergadering ten Raadhuize. Deze bijeenkomst was in hoofdzaak be legd, om den penningmeester in de gelegen heid le stellen rekening en verantwoording te doen terzake van zijn beheer. Het bleek, dat de totale ontvangsten voor de feesten hebben bedragen f 9656.08 en de uitgaven f 897L873, zoodat er een batig saldo is van f 6S2.103. De ontvangsten voor do armenbedceling beliepen een som van M9G5 en de uitgaven f 1619.483. zoodat hierop nog over is f 315.513. Bij monde van ds. Van der Heij den werd gerapporteerd, dat de coatrcleconv missie rekeningen en. bescheiden had na-, gezien en dat alles, voor zoover aanwezig, in orde was bevonden, zoodat zij de verga dering meende te raogen adviseeren lot décharge van den penningmeester. Nadat enkele leden omtrent sommige punten inlichtingen hadden gevraagd en deze waren verstrekt, werd met algemeene stemmen lot goedkeuring der rekening be sloten. Op voorstel van hit Dagclijksch Bestuur werd goedgevonden van het wir.slsaldo ad f 997.62 een bedrag van f G00 le bestemmen voor een uitdeeling aan de armen. De com missie, die indertijd met de armenbedeeling belast was, zal zich ook met deze uilkeering belasten. Het restant ad f397.62 zal aan den burgemeester worden overhandigd als bijdrage voor liet fonds van den burge meester. Hierna nam de voorzitter het woord om allen hartelijk dank te zeggen voor de on dervonden medewerking, waarna de verga dering werd gesloten. RECLAME. 3379 Bioscoopgevaar 1 N. N. wijst ei* op, dat van overheidswege over het hoofd wordt gezien de verplich ting, om in lokalen, dienende voor publiek- vermaak op tijd behoorlijke luchtverver- sehing to doen plaats hebben, waardoor voorkomen zou worden, dat het broeinesten zouden worden van ziekte-bacillen. Zoo be-« vond hij zich dezer dagen in een bioscoop. Bij zijn binnentreden uit de friseehe bui tenlucht kwam hem een kille, vie3-bedorven lucht tegemoet, inplaats dat de ontspan- ningsplaats een aangename verwarmde lucht uitstraalde. Blijkbaar bewaart men uit zui nigheidsoogpunt de door menschen verhitte en natuurlijk verbruikte lucht voor een vol gende voorstelling en vermeent hierdoor het verwarmingsapparaat wel buiten dienst te kunnen stellen. Ook gedurende dt> voorstel ling taalde men niet de met rook bezwan gerde lucht door een der in de zoldering voorkomende ventilatiekleppen uit te laten. Het gevolg was dan ook, dat men na een voorstelling van circa uur zich onbeha gelijk voelde en naar de buitenlucht snakte.- was, voordat hij hij haar zou staan. Zij stond op cn in haar Irotsckc, mooie houding ging zij langzaam als een slaapwandelaarstor de dour te geraoet. Toen zij aan den hoogen spiegel voorbijging, zag zij daarin het beold van haar zoon vóór den vleugel: het blonde hoofd even achtenner, zingend verzonken, mooi in zijn verheven, weeke stemming. Hij boeide haar. Zij stond stil. In dit oogenblik vingen zij eikaars blikken op. Maar dit was geheel haar kind in zelfbe dwang en houding, in mateloozo macht over zichzelf. Hoewel hem haar geheel vertiukken, met tranen .bedekt gezicht aanstaarde, waarop ccn wilde, wecö vraag lag in radeloozo verla tenheid, trilden zijn oogleden geen oogenblik* vormde zijn mond rustig de zachte woorden van het liedjo. Doch hun oogen konden zich niet van elkaar afscheuren. Zijn stem, veek-door-ziugend, schoen alios uit haar ziel te willen halen. Haar tranen, stomme woerden, schenen alles too te staan. Zij waren van hetzelfde bloed, zij be grepen elkander. Nog enkel© seconden cn toen zweeg hij. Toeü trad hij op haar toe. Sterk en te gelijk weck lef hij do armen om haar. „Moeder 1" zei hij. „Moeder l" Zij vernam dit woord voor de eerste maal van hem. En het beteokend© voor haar haa* verlossing. J 8-

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 10