Opgave van personen, die uit Leiden i zijn vertrokken. Mej. Th. v Hesse, Gouda, Tuiv-ingel 19. D. Rosenhaum, Leeuwarden, Stationsweg 10. 1', Weijenbergh, RoUerdam, Maaskade 35 I. W. 1T'. Larnan, Amslerdam, Vijzel, gracht 57. Mej. C. v. Romers, Amsterdam, Saxen Weimarl. 6. Mej. M. Pflug, Den Haag, Pr. Mauritspl. 4. FI. Nieuwenburg, Koordwijk, Schever.ingsche straat 87. D. van Dommelen, Leiderdorp, Middenstr. 8. B. W. J den Tex. Den Haag, Slephensonstr. 92. D. Keijzer, Uirecht', Waldeck Pyrinont- kade 1. Mej. J. Visser, Wierum (Fr.), bij de ouders. Mej. W. Grothe, Rüdesheim bij Kreaznach. Mej. Th. Sclimid, Augsburg. Mej. J. M. Keercweer, Bloemep.dr.al, prov. Ziekenhuis. Mej. .1. ter Burg, S"sscnheim, Minneweg 20. M Dirkzwager, Alphen a.d. Rijn, Raadhuisstraat 203. J. H. de Boer, Leek, )nj do ouders. 11. Posthuma, Lon- r.eker, bij de ouders. J. A. Iloftraann, Ant werpen, Jutiaan Dillentstr. 54. P. M. La nen, Utrecht, Sluisstr. 13. P. Rekerbusch, Culemborg, West rwalatr. 17. S. H. do Mie, Haarlem, Aelb :rtsbergslr. 119. Mej. A. Rijlers. Bodegraven. Mej. J. M. Am- merlaan, Razersw.aude, Groenendijk bij de ouders. H. -Meina rsma, A r sterdam, Leid- sche kade 76 III. Mej. Ella Heitinüllêr, Amsterdam, Sarphalikade 21. M. J. Ser- dijn, Heerlen, Elfmorgmstr. 43. W. Mou- lijn, Den Haag, Z. Binn msingel 114. Mej. YV. J. v. Leeuwen. Bennekom (G.) ICrulstr. 4 B a Mej. A. M. M. Nozeman, Amster dam, Hotel Terminus, Warmoesstr. Mej. A. v. d. Lee, Voorburg. Rembr-iaan bij v. d. Berg. Mej. V. A. v. Y'elzen, Zoelerw.udo bij de ouders. J J. v. Veen, Groningen, Grachtslr. 47. Bsjrgr;iiike SM y. Lelden. GEBOREN: Willem Adrianus, Z. van W, Verhoeven en G. Cornelissc. Jacobus, Z. van J. Ie Febro en C. Liglvoet. Adrianus Johs. Jacs., Z. van A. J. J. Crama en M. J Buis. Janna Christina, D. van J. Lancel en G. J de Graaff. Hendrika Johanna, D. van J. T. v. d. Voert en G. Konst. Dirk, Z. van P. v. Pijlen en A. C. Bentveld. Comelis Marinus, Z. van T. L. J. Zitman en M. II. v. Biemen. Frederika, D. van J. Sleijser en M. F. van Leen. Anna Elisth. Maria, D. van II. Ileyue en A. T. Esman. Catharina Maria, D. van M. IL de Water en C. M. LasschuijL Casper cn Dirk, twee zoons van D. v. Rijn c-n R. IL Brussee. Catharina Hendrika, D van J. H. Wolker9 en J. v. d. He ij de. Johanna, D. van G. de Graaff en J. Mierenet. Catharina, D. van G. Stouten cn J. Mie-reinet. Helena Maria Gera. An la., D. van M. II. v. Domburgh en M. J. P. Teeuwisse. Susanna, D. van H. Verver en li. Jansen. Catharina Maria, D. van D. S. Dickholf en C. I. M. Slikkel- nian. Gerarda Johanna, D. van P. Keijzer en W. v. d. Lelie Nellij, D. van J. II. v. Slraaten v. Nes en E. de Bruin. Corne- liske Johanna, D van A. v. Wcslbroek en J. T Post. Petronella Jaccba, D. van H. '"V- iUtla en J. M. J. de Raad. Francis- cus, Z van J. A. v d. Tuijn en D. Rijgers- veer. Johannes, Z. van C. Wassing en A. J. v. Leeuwen. Gerardus, Z. van H. Teleng en S M. Bernard. Johanna Cor nelia, D. van J. G. Koot en M. M. J. Knij- nenburg. Jacoba Cornelia, D. van J. Boon en G. II Opdam. Lena, D. van P. Laman en J. Verver. Cornells, Z. van C. Snaiersen en K. M. v. Loenen. Gesina, D. van W. A. Voskuil en C. B. Ansink. A-nlonius, Z. van J. A. Miltelmeijer en A. M. Iloogwaerts. Jannetje, D. van W. C. v. d. Wille en C Kop. Lconardus Louis, Z. van I. G. v. Tut cn C. J. Langeveld. Adrifr.i-i Johanna, D. van H. Vinkestijn en A. Streelland. Eleonora Margarelha Jo hanna, D. van J. Tegelaar en P. M. J. Spaar garen. Arnoldus Gerardus Ants., Z. van H. H. Schalks cn J. M. v. Toeren. GEHUWD: E. A. M. Winkler jm. en M. W. J. Blocker jd. II. Prak jm. en J. Flaman jd. N. Luyendijk jm. cn J. Rietkerken jd. H. v. He-usden jm. en M. P. v. WcJzen jd. J". W. Benning jm. en N. dc Roode. OVEPJjlEDEN: M. SmittenaarOnder- wat -r wed. 83 j. R. Fr uitmanBlom wede. 69 j. N. Duk m. 75 j. M. A. P. Ladan-Hag&n&ns vr. 2S j. H. J. Zwiera z. 58 j. J. M. Bijnsdorp z. 14 j. J. G. Bakker wede. Kouwenberg 73 j. J. W. Lely wedr. 71 j. J. W. Kesler m. 74 j. J. T. v. Benten wede. 75 j. C. J. v. Zanten, d. 14 j. J. Doornheim z. 3 m. J. II. v. Houten z. 25 j. N. v. Straaten—v. Nes d. 2 6. E. M. Th. Hoo- gv-nstvaatcn wedr. 53 j. C. P. L. v. Hcl- vcrtv. Baa] vr. 33 j. Prov. Staten v. Zuid-HofM. Aan dc ordo was het voorstel van Gedo- puteerdo Staten tot aannemiDg der motie van de hceren Van Zadelhcff c.s. om zich in beginsel bereid te verklaren tot subsi dieering van Volksuniversiteiten. De heer Van Zadelhoff (S.D.) lichtte deze motie toe, Waarbij hij er met eenigen na druk op wees, dat hei, hier slechts een be ginselverklaring gelJt. De motie werd na eenïge discussie met 38 tegen 26 stemmen verworpen. Aan dc ordo wss vervolgens een voorstel betreffende de sul-si dieering van den Bond van Openbare Leeszalen en Bibliotheken ia Zuid-Hoi Unci. Ntar aanleiding van dit voor stel van Gedeputeerden had de heer Hoff mann ecu motie ingediend van den volgen den inhoud: De Provinciale Staten van Zuid-Holland; van oordeel, dat de subsidieering van open bare leeszalen en bibliotheken niet tot de eigenlijke taak der provincie behoort; dat vaar andere, wel tot die taak behoorende e» meer dringende belangen niet immer dé nocdige gelden aanwezig zijn dat groote groepen in het Zuid-Hollandsch volksdeel in beginsel tegen openbare subsidiccrin'g van genoemde leeszalen en bibliotheken zijn en het als een onrechtvaardigheid beschou wen aan deze subsidieering te moeten mede betalen; dat subsidieering op den uuur zeer groote bedragen zal vorderen bij nieuwe aanvragen van toekomstige leeszalen en bi bliotheken, die uit de eigen energie der burgerij behooren te komen; noodigen Ge deputeerde Staten uit voorstellen uit te werken, ten einde te geraken tot geleidelijke opheffing der reeds verleende subsidies en tot het niet meer voorstellen van nieuwe subsidies, en gaan over tot de orde van den dag. De Voorzitter vond dit een motie van zoo ver gaande strekking, dat hij in overweging gaf haar in handen van Gedeputeerden te stellen, ter fine van prae-advies. Daartoe werd besloten. Het voorstel van Gedeputeerden werd hierop, met- een kleine wijziging aangenomen. Vervolgens behandelden de Staten hefc voorstel tot wijziging van het Provinciaal Werkliedenreglement in verband met de invoering der 43-urige werkweek en met de wijziging der Pensioenwet. Het lid van Gedeputeerde Staten, de heer De Wilde, merkte op, dat het hier gaat om voor in totaal 22 man personeel da werk week van 45 op 48 uur te brengen. De heer Ter Laan deed een voorstel de 45-uige werkweek voor de betrokkenen te handhaven, met dien verstande, dat Gede puteerden hiervan in bijzondere gevallen kunnen afwijken. Na eenige discussie werd het amende ment-Ter Laan verworpen met 47 tegen 14 stemmen. Hiermede was het voorstel van Gedepu teerden aangenomen. Hierop was aan de orde het voorstel tot nadere wijziging van de verordening tot herziening der Provinciale Pensioensbepa lingen. Dit voostel werd aangenomen zonder discussie of hoofdelijke stemming. Bij het voorstel tot wijziging der Provin ciale begrootingen van 1922, 1923 en 1921 deelde het lid van Gedeputeerde Staten, de lieer Rutgers mede, dat ten aanzien van de subsidies van de vee-artsen znet de noo- dige oordeelkundigheid te werk is gegaan. Hefc voorstel werd aangenomen. Daarna kwam in behandeling een motie- De Graaff tot intrekking van subsidies aan Roomsch-Katholieke vereenigingen. Deze motie is reeds in de zomerzitting door den heer De Graaff toegelicht. De motie werd verworpen met óp één na algeroeene stemmen. Hierop werd de vergadering \erdaagd tot Vrijdag. UIT DE RUHSTREEK. BODEGRAVEN. Bij de ten overslaan van notaris Ivrüsemann gehouden publieke veiling van een woonhuis in „-de Tempel", is dit perceel gekocht door gehr. Koster voor 1 3800. Het concert, gegeven in de Luther- sche kerk, alhier, door mej. Berla Aten, altzangers, mej. Eli Donath, violiste en den heer Kouwenhoven, organist, is uitstekend geslaagd. Er was geen plaatsje irr de kerk onbezet, zoodat de opbrengst van dc toe gangsbewijzen, die voor de noodlijden-den in Duitschland bestemd is, nogal beduidend zal zijn. Er is den velen toehoorders een avond vol kunstgenot bezorgd. De autofcusdienst van hier op Gouda heeft deze week een concurrent gekregen, liet gevolg hiervan is dat de tarieven ver laagd zijn. Bij beide -diensten kost een rit BodegravenGouda nu 40 ct., vroeger 60 cent. HAZERSWOUDE. Op de veiling in café Boers alhier gehouden, werden aangevoerd 732 eieren, prijs kipeieren f 13.1014.90, t eeudeieren f 10.95. Eenden f 1.351.70. Ko nijnen f 2.103.80. Hanen f 1.15l.$0. LEIMUIDEN. Gemeenteraad. (Vergadering van 17 December.) Aanwezig alle leden. Voorzitter dc heer J. A. Bakhuizen, burge meester. De voorzitter opent dc vergadering met ge bed. De notulen van de vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd goedge keurd. De volgende stukken zijn ingekomen: 1. Missive van den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid d.d. 10 December 1923 waarin medegedeeld wordt dat de minister, ook na de audiëntie van het college van B. en W. geen termen heeft kunnen vinden om het Kon. besluit van 3 December in le trek ken. De voorzitter leest nu het Kon. besluit van 3 December voor, hierin wordt bepaald dat de gemeenten Rijnzaterwoude en Lei- muiden, wat den vleeschkcuringsdienst be tref!, op Leiden aangewezen blijven. 2. Schrijven van de gemeente Leiden naar aanleiding van het Kon. besluit van 3 De cember waarin den raad, verzocht wordt hel raadsbesluit van 24 Sept. j.l. waarin besloten werd lot opzegging van het contract met dc gemeente Leiden, inzake den vleesclikeurings dienst, in le trekken en zoodoende stilzwij gend het contract met Leiden voor vijf jaren te verlengen. De heer Heenk komt met het voorstel het raadsbesluit van 24 Sept. le handhaven. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aan genomen. 3. Verzoek van het R.K. Par. Kerkbestuur om een bijdrage in de kosten van uitbreiding en verbouwing van de R.K. school. De totale kcslen worden geraamd op een bedrag van f 2-3548.90. De voorzitter stelt' voor dit verzoek in handen van het college van B en VY. te stellen. Hiertoe wordt z. h. st. besloten. 3. Missive van Ged. Staten waarbij het Raadsbesluit lot wijziging van de begrooting goedgekeurd wordt. 4. Missive van Ged. Staten, waarbij de gemeente-rekening, dienst 1921, goedgekeurd teruggezonden wordt. 5. Een adres van Brand cn Aartman waar in deze verzoeken om uitbetaling van de bij- rekening van de be9choeiingswerken te Bil- dcröam wordt in handen van B. en W. ge steld. 6. Ged. Staten zenden de politie-verorde ning terug. Z. h. st. wordt besloten de door Ged. Stalen aangebrachte wijzigingen goed le keuren. Aan dc orde komt nu punt 3 van de agen da cn wel het voorstel van B. cn W. lot liet aangaan van een Rek.-Courant bij de Bank voor Ncd. Gemeenten. Dc voorzitter deelt mede, dat dit gebeurd is om een weg le vin den voor liet overtollige kasgeld. Aangezien de Rijkspostspaarbank van alles wat een be drag van f 1200 te boven gaat geen rente be- laalt. IIc! voorstel van B. en W..wordt zon der hoofdelijke stemming aangenomen. IV. Voorstel tot wijziging der instructie van den gemeente-ontvanger, De voorzitter stelt voor in plaats van: het overtollige kas geld wordt gestort op do Rijkspostspaarbank, le lezen: liet overtollige-kasgeld wordt ge stort op de Bank voor Ncd. gemeenten. Zon der h. st. wordt dit voorstel aangenomen. V. Aangezien de ontvangsten gedurende de laatste 5 jaren zeer góslcgcn zijn, stellen B. en W. voor om de door den gemeente-ont vanger te stellen Zekerheid van f 1400 op f 2500 te brengen. Het voorslei van B. en W; wordt zonder h. st. aangenomen. VI. Op voorstel vail B. cn W. wordt z. h. st. besloten lot het aanbrengen van een licht punt aan het Iransformalorenhuisje. De voorzitter en de heer Visser zijn van meening dat er nu wel meerdere verzoeken dienaangaande zullen inkomen.' VIL Het voorstel van B. en W. lot ruiling van een stukje grond mei den lieer van Ber- kel wordt aangenomen. VIH. Het voorstel lot het vcrlecnen van vergunning tot het bouwen van een houten schuur aan den heer Breedijk wordt aange nomen. IX. Besloten wordt tot wijziging van de bcgrooting 1923. Uit den post onvoorziene uitgaven is n.l. de storting voor dc pensioe nen der gemeente-ambtenaren geschied. De voorzitter wenscht nog een 10de punt op de agenda te brengen. Hij wil n.l. aan den rijksveldwachter Witvliet die van Bilderdain naar Leimuiden is overgeplaatst cn die al daar in liet bezit van vrije woning was een tegemoetkoming van 1150 toekennen. Z. h. st. wordt hiertoe besloten. Vervolgens vraagt de voorzitter of er nog iels voor de rondvraag is. De heer Koot zegt dat geklaagd wordt over het pad bij Roest. De voorzitter deelt mede dat hierin spoedig verbetering zal komen. Vervolgens vraagt de heer Koot of er te Bil- deróam geen los- en laadgeld meer geheven wordt. Dc voorzitter deelt mede dat dit is afge schaft. De heer Rietdijk het woord verkrijgend brengt de beklagenswaardige staat van de brandspuit ter sprake. Do» heer Rietdijk is sterk voor hel aanschaffen van een motor- brandspuit. De andere leden van den raad vcnschen echter niet op het voorstel van den lieer Rietdijk in le gaan. De heer van den Akker doet nog eenige vragen aangaande ncodslachtingen, die door den voorzitter beantwoord worden. De voorzitter deelt nog mede dat van de achterstallige belasting al f 400 binnen is. Aangezien het waarschijnlijk de laatste raadsvergadering is wenscht do voorzitter den leden van den raad een goed uileinde toe en spreekt den wenscli uit allen in het nieuwe jaar weer gezond terug le zien. Met genoegen ziet de voorzitter op de prettige sa menwerking van het laatste jaar terug. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. ZWAMMERDAM. Gemeenteraad. Voorzitter de burgemeester, de heer P. Hoogenboom. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering en lezing der notulen, doet de vcorz. mededeeling van eenige missives van Ged. Staten, houdende goedkeuring van Raadsbesluiten. 1. Ingekomen stukken. Verzoek van de Vcreeniging tot bestrijding der Tuberculose, om een subsidie van f 150 voor hefc jaar 1924. Idem, van de Nufcsfröbelschool om een subsidie van f 8 per kind uit deze gemeente, dat in 1924 genoemde school zal bezoeken. Beide verzoeken zullen bij de begrooting worden behandeld. Adres van het bestuu: der bijz. school m. d. Bijbel (hoofd de heer A. R. Koster) om beschikbaarstelling van de noodige gelden voor aanschaffing van natuurkundige instrumenten ten dienste van het onderwijs in do natuurkunde. De ra ming der kosten bedraagt pl.m. f 200. De voorz. wil dit adres dat eerst heden is ingekomen, in handen van B. en W. stellen. Wethouder v. Muiswinkel kan zich daar mede vereenigen, doch wil het geraamde bedrag al vast in de bcgrooting opnemen. Aldus wordt besloten. B. en W. van Bodegraven berichten, dat zij door aanschaffing van een motor-brand spuit voor hun gemeenfco geen belang meer hebben bij het tot stand komen eener rege ling voor onderlinge hulpverleening bij brand tusschen de gemeenten Alphen a. d. Rijn, Zwammerdam en Nieuwkoop. Voor kennisgeving aangenomen, nadat de voorz. zijn spijt heeft uitgedrukt dat Bode graven in deze geen medewerking wil ver- leenen. Dijkgraaf en Hoogheemraden van den polder „Nieuwkoop en Noorden." deelen mede, dat zij voornemens zijn om de hooge brug over de Ziende, nabij Zwammerdam te herstellen en tevens to veranderen in een ophaalbrug, waardoor hefc mogelijk wordt dat deze brug belangrijk lager komt to liggen, wat zeer zeker aan hefc verkeer ten goede komt en vragen of de gemeente Zwammerdam genegen is een jaarlijkscho bijdrage te geven voor de bediening en het onderhoud van deze brug. De voorz. wijst er op dat deze brug bui ten onze gemeente ligt en de verbinding vormt tusschen Alphen a. d. Rijn en Bode graven, zoodat Zwammerdam bij deze zaak weinig of geen belang heeft, waai om hij er niet voor is subsidie te verlecnen. Wethouder v. Muiswinkel zou het per soonlijk als zakenman zeer toejuichen als deze brug, die door haar hoogte zeer hin derlijk en gevaarlijk is voor het verkeer werd veranderd, doch als wethouder van Zwammerdam is hij er niet voor hieraan van gemeentewege subsidie te verleenen. Het noodige geld moet men zien te vinden door bijdragen van particulieren, wier zaken er belang bij hebben, en door subsidie van Alphen a. d. Rijn en Bodegraven, die er meer bij zijn betrokken. Wethouder Hoogendijk vindt dat het voor den polder met hulp van twee groote bloei ende gemeenten als AJpbcn en Bodegraven, toch zeker geen bezwaar zal zijn dit werk zonder onze hulp tot stand te brengen. Met algemeene stemmen wordt hierna be sloten op het verzoek afwijzend te be schikken. 2. Benoeming gemeente-geneesheeren. Vcor het jaar 1924 wordt benoemd tot gemeente-geneesheer voor de wijken A en B, levens belast met de kostclcoze vacci natie en doodschouw in wijk O, dr. F. Schrcuder; tot gemeente-geneesheer in wijk C, met uitzondering van vaccinatie cn dood schouw dr. A. \V. van Beek en tot ge meente-geneesheer in wijk D (Tempel) dr. J. M. van Staveren te Rceuwijk. 3. Benoeming lid van het Burgerlijk Arm bestuur wegens periodieke aftreding yan den heer P. Hoogenboom. Üe aftredende wordt met algemeene stem men herbenoemd. 4. Wijziging van de verordening tot hef fing en invordering van schoolgeld. De voorz. deelt mede, dat in verband met de wijziging der Lager-Onclerwijswefc het noodig was een nieuwe verordening voor schoolgcldheffiDg to ontwerpen, welke ver ordening door liem wordt voorgelezen. De heer van Beek merkt op, dat de hoog ste klasse van heffing reeds wordt bereikt bij een inkomen van f 5OC0, zoodat personen met een inkomen van f 10.000 of f 20.000 maar*evenveel betalen als iemand met f 5000 inkomen. Spr. vindt dat onbillijk. Wethouder v. Muiswinkel zegt, dat vol gens de wet hefc hoogste schoolgeld nooit meer mag bedragen dan den kostenden prijs per leerlinghefc schoolgeld is slechts een tegeraoetkomiug in de kosten van liet onder wijs. De heer Edelman vraagt of de opbrengst van het schoolgeld volgens de nieuwe rege ling ongeveer gelijk zal zijn. De Voorzitter meent van ja, ofschoon met zekerheid niets kan gezegd worden voor dc nieuwe regeling eenigen lijd heeft gewerkt. De heer v. Beek zegt, dat, wanneer de meergegoeden een hooger schoolgeld betaal den, liet mogelijk zou zijn liet tarief voor de minder gesitueerden wat te verlagen. Wethouder v. Muiswinkel antwoordt, dat de wet zich hiertegen verzet, ofschoon deze regeling spr.'s sympathie niet heeft. De ver ordening wordt hierna met algemeene slem- men vastgesteld en zal zoo mogelijk 1 Jan. 1924 in werking treden. 5. Vaststelling rooilijn in Oud-Bodegraven. Ingekomen is een verzoek van de liecren G. Blommestcijn, te RoUerdam, en A. W. van Beek cn A. Domburg, alhier, om de rooilijn voor hunne perceelen in Oud-Bodegraven vast te stllen, zooals op dc bij hun verzoek overgelegde leekening is aangegeven. Over dit punt ontstaat een breedvoerige discussie, waarbij de hceren Hoeks en Van Vliet bezwaar maken met hel oog op te ge ringe breedte voor het verkeer, waartegen door do heeren Van Beek en wethouder Hoogendijk wordt aangevoerd, dat voldoen de breedte overblijft en er een beteren toe stand door wordt geschapen. Ten slotte wordt door den heer v. Beek in het oorspronke lijke plan nog een wijziging aangebracht, waarmede alle leden zich kunnen vereeni gen, zoodat het aldus gewijzigde plan wordt goedgekeurd. 6. Vaststelling rekening 1922 en begroo ting 1924 van het Burgerlijk Armbestuur. De rekening 1922 van het Burgerlijk Arm bestuur wordt vastgesteld zooals aangeboden ontvangsten f 656.84, uitgaven f 394.04 ba- lig saldo f 264.80 De begrooting 1921 wordt geraamd op f 475 in ontvangst en uilgaaf, waaronder is begrepen f300 gemeentelijke subsidie. De Voorzitter zegt, dat door meerderen onderstand gedurende 1923, over dat jaar geen sluitende rekening zal worden verkre gen, waarom bij het opmaken der begrooting is gerekend op f 300 gemeentelijke subsidia, welke subsidie evenwel nog bij de behande ling der gerneentebegrooting moet worden goedgekeurd, waardoor het vaststellen der begrooting moet worden aangehouden tot na de behandeling der gemeente-begrooting. 7. Vaststelling gemeente-begrooting dienst 1924. Namens de commissie, belast mei liet onderzoek dezer begrooting, wordt door den heer Edelman rapport uitgebracht, waaraan de heer Linschoten nog toevoegt, dat de commissie met genoêgen heeft gezien, dat B. en W. op verschillende posten, die daar voor het eerst in aanmerking komen, hebben bezuinigd. De Voorzitter geeft hierna gelegenheid tot liet houden van algemeene beschouwingen, waarvan evenwel geen gebruik wordt ge maakt. Besloten wordt als naar gewoonte de bcgrooting weder artikelsgewijze te behande len. r Bij den post Jaarwedde van de Wethou ders, die van f 380 op f 300 is teruggebracht, verklaart de heer Linschoten zich tegen deze verlaging als zijnde niet in overeen stemming met de werkzaamheden aan het wethouderschap verbonden. Aangezien de wethouders dit evenwel zelf hebben gewild, zal hij er zich bij verleggen. De Voorzitter is het geheel met den heer Linschoten eens, doch het voorstel daartoe is van de wethouders zelf uitgegaan. De post wordt hierna goedgekeurd. Bij volgn. 56, Kosten van de Bouwpolille, doet de heer Linschoten het voorstel dezen post te verhoogen in verband met de wen- schelijkhcid van het aanstellen van een ge meente-opzichter. In het afgeloopen jaar, zegt spr., is reeds meer dan f 600 uitgegeven voor bouwkundige adviezen, terwijl voor 2 5 f 300 zeker een goede gemeente-opzichter is te vinden, wiens salaris vermoedelijk ruim gedekt zal wrorden door hetgeen nu te veel wordt uitgegeven aan werken, waarbij alle opzicht eh controle ontbreekt. Wethouder v. Muiswinkel merkt op, dat al hadden we een opzie hl er, buitengewone wer ken toch extra betaald moeten worden. De heer Edelman zegt. nu toch over een opzichter gesproken wordt, gehoord te heb ben dat er iets niet in orde zou zijn met den bouw van de R.-K. Meisjeschool aan den Overtocht, waar hout zcu zijn gebruikt, dat door den heer Zaal, aan wien van gemeen tewege het opzicht over dien bouw is opge dragen, zou zijn afgekeurd en door den q$- zichler vanwege het Schoolbestuur zou zfjii goedgekeurd, terwijl later onze opzichter toch toestemming zou hebben gegeven oin hout te verwerken. Iudien zulks waar is, is spr. hierover niet erg geslicht. De Voorzitter antwoordt dat hem zulks niet bekend is. Wethouder Hoogendijk zegt, dal hij van deze zaak afweet en gaarne in geheime ver-a gadering den heer Edelman daaromtrent na-i dere inlichtingen wil verstrekken. De heer Edelman had deze zaak liever irt het openbaar besproken. Het geldt hier toch een gemeentebelang. Wij betalen den heer Zaal f570 voor opzicht en mogen daarom dan ook verwachten, dat hij onze belangen zal voorstaan. Wethouder lloogendiik blijft cr bij, dat hij in besloten vergadering inlichtingen wil geven en dan zal blijken dal liet geheels ge val van zoo geringe beteekenis is, als een storm in een glas water. Spr. wil nog even opmerken dat door den heer Edelman een eenigszins scheeve voorstelling van dezet kwestie wordt gegeven. Wethouder Muiswinkel had beter gevon- den dat de opzichter het geval eerst met B. en W. had besproken, dan had nu vanwege den opzichter de noodige opheldering gegc- ven kunnen worden. In het belang van eer en goeden naam, vindt spr. er niets tegen dat maar helderop wordt gesproken. Na in lichting in geheime vergadering kan dezaj zaak dan in openbare zitting verder afge- daan worden. De voorzitter zegt dat er omtrent den bouw der bedoelde school wel geschillen zijn geweest tusschen de uitvoerders van het werk en B. en W. inzake hel fundeerings- werk, doch altijd van vriendschappelijken aard. Besloten wordt slraks in geheime zitting de vraag van den lieer Edelman nader to behandelen. Na deze afdwaling van het eigenlijke on derwerp kemt de heer Linschoten terug op de wenschelijkheid van het aanstellen van een vaste gemeente-opzichter, als zijnde in het belang cn voordeel der gemeente. De voorz. vindt een bezwaar dat dc be zoldiging niet bcog kan zijn en het derhalv* ah een bijbaantje moet worden beschouwd. Wethouder Hoogendijk voelt wel iel» voor de argumenten van den heer Linscko* ten, daar B. en W. onmogelijk op alles toet zicht kunnen houden en niet deskundig zijn op het gebied van onderhoudswerk van gemeente-eigendommen etc. Spr. gelooft dat voor een salaris van f 150 plus belooning van extra-werk, wel een geschikte kracht is te vinden. Op voorstel van den heer Linschoten wordt alsnu besloten de post: Kosten Bouw-, politie van f25 op r 200 te brengen en na derhand te beslissen over aanstelling van een gemeente-opzichter. Bij den post: Onderhoud riolen enz. wijsl wethouder van Muiswinkel op de onvol doende afwatering van een gedeelte der Brugstraat, waar bij nat weder altijd gTOole plassen blijvm slaan, waarom spr. voorstelt aldaar een vervalput te doen bijmaken in verband waarmede besloten wordt dezen post met f 100 le verhoogen. Op kapitaaldienst wordt voorts nog een post van f500 geraamd voor aanschaffing schoolmeubclen voor de Bijz. school (hoofd de heer Huisman) en aanschaffing natuur kundige instrumenten voor de bijz. school (hoofd de heer Koster). Bij den ontvangstposl: Opcenten Grond belasting stelt de commissie voor de opcen ten op de ongebouwde eigendommen te ver lagen voor 20 op 15 in plaats van 20 op 10. zooals door B. en W. was voorgesteld. Daarentegen zag de commissie liever de op- centen op de Personeele Belasting verlaagd van 25 op 20. i Hel voorstel der commissie wordt verde digd door de heeren Edelman en Linscho ten, die er op wijzen dat door de verlaging der Pers. Bel. alle ingezetenen worden ge-» holpen, terwijl de door B. en W .voorge stelde maatregel slechts aan oen bepaalde! catagorie ten goede komt. Wethouder van Muiswinkel verdedigt het voorstel van B en W., dal voornamelijk! bedoelt den boerenstand te helpen die dooc de belasting op de ongebouwde eigendom men onbillijk wordt getroffen. Het voorstel van B. en W. hierna in stemming gebracht wordt aangenomen met 5 tegen 2 stemmen, die der heeren Edelman en Linschoten, waardoor het voorstel der commissie komt te vervallen. De geheele begrooling sluitende op den ge wonen dienst aan ontvangsten en uilgaven met f 62.087,813 en op den kapitaaldicnst met f 120.981,55, hierna in stemming ko mende, wordt rnet algemeene stemmen vast gesteld, evenals de bcgrooting van hel Bur gerlijk Armbestuur. 8. Mededeeling inzake eleclrificatic. Dit punt zal in geheime vergadering wor den behandeld. Alvorens de openbare vergadering te slui ten doet de voorz. de gebruikelijke rond vraag. De heer Van Vliet informeert hoe liet staat met de watervoorziening in Oud-Bode-» graven. De voorz antwoordt dat do voorbereiden de maatregelen reeds zijn getroffen en zoo spoedig mogelijk met deze uitbreiding een aanvang zal worden gemaakt. De heer Linschoten vraagt naar hel pre advies van B. cn W. inzake de aanvraag der Ned. Herv. School om aanschaffing van schoolmeubclen. De voorz. zegt dat daaromtrent aan het Schoolbestuur nadere inlichtingen zijn ge- VTaagd, welke nog niet zijn beantwoord. Hierna sluiting der openbare zitting. Deze raadsvergadering des avonds l«' 7 uur aangevangen heeft met inbegrip der geheime zitting geduurd lot 's nachts halfeen. FAILLISSEMENTEN. Opgeheven: A. van der Flicr, veehouder en koopma® ie Waddingsveen.

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 7