voor de huisvrouw. ÜST DE RijWSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. SPORT. zwareo van de afdeeling Overvcen-Bloemen- dnal, de motie óverveen-Bloeinendaal werd r.ict in behandeling genomen. Do lieer Kooiman, van de aidceting An- dijk, bracht huide aan liet hoofdbestuur voor haar besluit. De voorzitter sloot hierna de discussies over deze zaak. na gezegd te hebben, dat met de geuite wenschen zal worden rekening gehouden. Toegezegu kon echler niets wor den. De atdeeling Heemstede zou gaarne zien dat het hoofdbestuur zich cenige moeite ge troost om den zomertijd afgeschaft te krijgen De voorzitter zeide, dat het hoofdbestuur steeds in deze richting is werkzaam geweest. Van de bij den Bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken in Noord-IIolland aange sloten fabrieken hebben Ij zich verklaard voor ophelling van allo beperkende bepalin gen bij den uitvoer van kaas de overige 44 hebben zich uilgesproken voor behoud van de thans geldende voorschriften ten aanzien van den alleen-uitvoer van gecontroleerde kaas. ALP11EN. Gisteren had de aanbeste ding plaats vaD dnn bouw der burgemees- Ierswoning in het Burgemeester Visser- pa: k aan de Lemscnlaan. Ingeschreven werd door: L. v. d. Lek 120.820. A. Bergshoelf J20.G50. W. F. Boers 120 530, C. Slinger land f20.300. J v. Wieringen f20 195, W. v. d. Bijl f20.100, Gesman en Zoelemeijer 1 !9.ÖOO, D. Donker i 19.750, S. de Jeu 119.280, A. van Dam 119.274-, H. Turken- burg 119.210, H. Oudenes f 19.209, J. Ges man 119193, J Vonk'1 18 600. Alle aannemers zijn in deze gemcenle woonachtig. Tol ouderling cn diaken der Ned. Hcrv. Kerk, Julianaslraat, alhier, werden herbe noemd respectievelijk de heeren C. B. v. d. En!, Braat en K. Tolk. Uitslagen der Zondag alhier gespeel de wedslrijden G. V. B. klasse Ia. Rood- Wit IZwammerdam I 51; Alplien 1 Woerden 1 8—1 (wedstrijd geslaakt wegens incidenten). Naar wij vernemen heelt bet bestuur der elir bewaarschool aan de Hoofdstraat alhier besloten tot bet houden van een ba zaar. We hopen dat deze poging tot sterking barer financiën naar wcnsch zal slagen. Alhier is opgericht een atdeeling van den Christ. Vrijzinnigen Bond. BODEGRAVEN. Gemeenteraad. Voorzitter de burgemeester. Aanwezig alle Raadsleden. Na opening leesl de secretaris bet gebed. De nolulcn van de vorige vergadering worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken: Proces-verbaal van c-puame van kas en boeken van den gemeen- te-onlvahger, waaruit blijkt dat is ontvan gen (2-17.180.97 en uitgegeven 1 171093.925, zoodat iii kas was t 76.387.0 t>, goedgekeur de raadsbesluiten, bulrekking hebendc op V verknopen van grond aan M. J. Molenaar cn de wijziging der begrooting 1923; goed gekeurde rekening over 1921; med-.-deeling van den lieer B E. Spijker dat de benoe ming als directeur van de Ambachlsleeken- school wordt aangenomen; dankbetuiging van de T. 11. C. aldeeling voor de verleende subsidie; verzoek van de 11.-K. Vereeniging „Moedorschapszorg" te Heerlen lol bet be komen van een subsidie ad I 25. Al deze stukken worden voor kennisgeving aange nomen. Op een verzoek van de Lichlcommissie lot het verleenen van een subsidie aan den Polder Weipoort, wordt gunstig beschikt en zal 1100 worden uitgereikt Door den lieer C. Zaal Azn. te Bodegra ven is een plan ingediend lot verbetering van den toestand van de kaasmarkt met teekening. De Voorzitter zegt dat dit stuk 5 minuten vuur den aanvang der vergade ring werd bezorgd, doch dal alle Raadsleden een afschrift hebben bekomen zoodat de zaak bekend k3n warden ondersteld; aange zien dit stuk niet voor onmiddellijke afdoe ning vatbaar is cn er nog 5 andore plannen zijn ontworpen, komt het gewenscht voor deze aangelegenheid in handen van de Com missie voor publieke werken le stellen. Van de Kerkvoogdij der Nederd. Hervorm de Gemeenle is bericht ontvangen dat zij tot afkoop van bet genus van begraafrechten bereid is wanneer aan haar wordt betaald een bedrag ad (3000; aangezien dit een bil lijk bedrag is, stellen B. en W. voor deze af koopsom le betalen. Wordt goedgekeurd. Hel adres van J. Blijleven tot het beko men van toeslag, dat in de vorige verga dering in handen van B. en W. is gesteld, wordt nu besproken. Het Dag. Bestuur advi seert tot het verleenen van een bijdrage van f 250; de heer Van Baren ontvangt op zijn vraag om toelichting, nadere gegevens van den heer Van der Marei. Het bedrag wordt daarna verleend. In de vorige vergadering is in handen van B. en W. gesleld voor advies een verzoek yan de Nul3-Bewaarschool tot het bekomen van subsidie; de Voorzitter deelt mede dat even vóór den aanvang der vergadering, een nieuw adres is ingezonden, met verzoek het eerste als niet gedaan te willen beschou wen. Het laatste adres windt alsnu wederom in handen van het Dag. Bestuur gesteld. De aldeeling der Hollandsche Maat schappij van Landbouw vraagt vrijstelling yan het betalen van keurloon bij het doen yan huisslachtingen; wordt eveneens voor eivies aan B. en W. toegezonden, nadat de J.zrzitter opgemerkt heeft dat juist even voor de Inzending van het adres, de gewij- zjgde verordening op de hefling van keur loon-en was behandeld en ter goedkeuring Mn de autoriteiten toegezonden, hetgeen echter aan de afdeeling niet bekend kon zijn. Ingekomen 1. een verzoek van de Feest- Jommissie om het nadeelig saldo ad f 888.08 willen schenken. De Voorzitter onder steunt dit verzoek; de heer Beijen kan zich niet hiermede rereenigen en ie van oordeel dat da Feestcommissie het deficit moet dek ken-. de heer Van BarenjReunt he.t verzoek evenals de heer Turkenburg die meenen dat door iedereen geprolileerl is en het een zaak voor e:n i:-der bel'reil, de heeren I'. Batelaan en Horiensius zijn, hoewel zeer aarzelend er voor om bul deficit le dekken; de Voorzit ter zegt nog dat de U-den van de Feestcom missie zich «aarlijk niet onbetuigd hebben betoond. Het voorstel tot dekking van het tekort wordt zonder stemming aangenomen. Wordt overgegaan lot de benoeming van een gemeente-geneesheer, een verloskundige en een leverancier van geneesmiddelen voor de onbemiddeiden. De heer Van Baren zcude het gewenscht vinden dal de genees heer niet voor één jaar maar voor vast werd benoemd; de Voorzitter is or niet voor, om dat wanneer zich in deze gemeente een tweede geneesheer zich vestigt, deze even eens aanspraak zal maken op de Armenprac tijk; de heer Beyen is van dezelfde meening en is voor vrije artsenkeuze; de heer Van Baren geen steun vindende trekt zijn voor stel in. 'Tot geneesheer wordt benoemd de lieer J. J. van Brugge, tul verloskundige mej Zwart- Brouwer en tol apotheker de Firma Schou ten alhier. De balans en schalen van de kaasmarkt worden evenals in vorige jaren verhuurd aan D. Couperus ad 130 per jaar. De heer Beijen vraagt of het Dag. Bestuur uilgenoodigd is lot het bijwonen van een demonstratie met een aula-spuit, welke dezer dagen beeft plaats gehad. De heer Van Baren vraag! of ten vorige jare een bedrag uit de Armenbus beschik baar was gesteld veer de armen te Nieuwer- brug; de Voorzitter beantwoordt beide spre kers cn zal bel laatste nazien en Ier tafel"" brengen bij de Commissie van de Nieuw- jaarsbedeeling. Na het uitm van de beste wenschen voor het uiteinde van hc-t jaar, sluit de Voorzitter de vergadering. HAZERSWOUDE. De vereeniging lot werkverschaffing", die wel in naam doch in daad gedurende eenige jaren niet meer be stond, heelt plotseling weer van zich doen spreken. De werkloosheid in de gemeente beeit daaraan blijkbaar medegewerkt. Het dagelijkseh bestuur dezer gemeenle, met hel bestuur der werkverschaffing en eenige genoodigden hebben een vergadering gehou den om maatregelen te nemen tegen de werkloosheid. In deze vergadering werd be sloten een circulaire it de gemeente te ver spreiden, en gelden te doen inzamelen voor dit doel. Onze voormalige plaatsgenoot, de heer W. Blijleven, werkzaam aan hel postkantoor te Leiden, is Ihans overgeplaatst naar Den Haag, en werkzaam gesleld bij den post cheque en girodienst aldaar. Doordat een vrachtauto van de nielk- cenlrale le Zegwaard in het Westeinde al hier een voerluig moesl passeeren, kwam hel gevaarte in aanrakiDg met een lan taarnpaal, welke het natuurlijk moest ont gelden, en doormidden brak. WADDINXVEEN. Burger). Stand. Geboren: Jansje, dochter van M. Boslooper en J H. Sieiffer. Wilhelmus Johannes, zoon van A. van Loon en C. Bodegraven. OverledenArie Brouwer, 61 jaar, weduw naar van G. de Bruin. De collecte gehouden voor de Saksische pastoriên (comilé Idenburg) in de Ncd. Herv. Kerk, Christelijk Afgescheiden en Oud Gere formeerde Gemeente, heeft opgebracht de som van f468,30. Door den rijksveldwachter J. Been en den gcmeenlc-veldwachler Ringeiestein zijn twee personen aangehouden, die zich had den schuldig gemaakt aan diefstal met ver breking, gepleegd in de consnmptietent slaande op een voetbalterrein in den polder Bloemendaal onder deze gemeenle. Beide personen zijn op last van den burgemeester naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht. KATWLJK-AAN-ZEJc. Van die trawl- vissoh-erij kwamen Maandag te LJmuiden aan dc markt de loggere: KW 20, met f 505 35, met f 4S8 103, met f 654 21, met f 481 170, met f455; 107, met f633; 69, met f 50674, met f 51296, met f 74051, met f996 en 112, met f 533 besomming. Iii betrekkelijker! zin gesproken niag d© haringvanst als geëindigd beschouwd worden. Echter zal bet loggers chip, dat van de laatste reis binnenkwam, nog eens naar het Engelscbe Kanaal ter baring vangst vertrekken. Dit is een vaartuig van de reed er ij N. Pari ©vliet. Bij do Ned.-Herv. G-cin. zijn bot le den van den kerkoraad gekozen aJs ouder lingen de heeren M. den Duik en M. van der Harstals diaken de heeren A. cfe Best, en J. Duhbelaar. Behalve dat voor de „Oude Kerk" eenige bijzondere giften inkwamen, is ook een sierlijke kandelaar een mooi stuk kunstsmeedwerk geschonken. LIS SE. In de Ger. Kerk alhier is tot ouder ling gekozen do heer W. Kröeschol en tot diaken de hoer H. O. van Ginhoven. Maanda.g 17 December hield do ohr. jongeliogaverecniging „Obadja" in „Relio- both" een openbare vergadering. De op komst was niet groot. Zoowel over geeste lijke als maatschappelijke vraagstukken werd gesproken. Een der jongelingen gaf een opstel ovèi den „arbeid", en voor velen waa daar wat uit te leuren. Netje© omlijnd werd uiteen gezet hoe men van werkgevers- als van werknemers zijde, de aiheid moeèt beschot^ wen. Na het zingen van het Avondlied werd door den heer Marfme deze bijeenkomst gesloten. NOORDWLTK. De Vereeniging tot Opvoeding en Verpleging Van Idioten en Achterlijke kinderen, gevestigd te Utrecht, die te Ermelo, een 25-tal paviljoens heeft gesticht, bekend onder d© namen van 's-Hceren Loo, Lozenoord en Groot Emaus, samen ongeveer 1000 kinderen tellend, heeft in den loop van 1923 en 1923 to Noordwijk een viertal paviljoens aanbe steed, waarvan er dezer dagen een twee tal gereed zijn gekonic-n. Do stichting draagt haar naam naar wijlen ör. mr. Willem van den Bergh, indertijd predikant te Voorfchuysen, die den stoot heeft gege- ven tot de opl ichting der vereeniging. Zij is uitsluitend bestemd voor kinderen uit Zuid-Holland. Onder deze voorwaarde heb ben Provinciale Staten dezc-r" provincie aan de vereeniging een leening verstrekt. Voor enkele dagen kwamen de eerste kin deren aan uit '«-Heeren Loo aan, een 25- tal, allen uit Rotterdam en Den Haag af komstig. De bedoeling is, dat bier alleen achterlijke kinderen worden gehuisvest. De verpleeggelden bedragen (850 per kind, welk bedrag door de genoemde gemeenten wordt betaald, daar de ouders allen arm lastig zijn. De vereeniging heeft een klein geschriftje uitgegeven ten gerieve van ben, die in de noodzakelijkheid verkeeren, hun ongelukkige kinderen in een der stichtio- gen te doen opnemen, of van hen, die an deren daarbij de behulpzame hond willen bieden. Het eerste paviljoen biedt plaats voor 50 jongens, het tweede voer 12. Waar schijnlijk is bet thans in aanbouw zijnde 3de paviljoen voor 58 meisjes bestemd. Het 4de gebouw, waarvoor de fundamenten go- legd worden, zal bestemd zijn voor school gebouw. Voorloopig doet het eerste gebouw als zoodanig dhtst. Do kinderen worden bij aankomst onder zocht volgons de bekende tests- of intelli gentie-proeven en tc dien einde allen ge plaatst in een voorbereidende klasse, een zoogenaamde proefklasse. Het onderwijs bestaat in hoofdzaak uit spreekoefeningen, zingen, teekenen, handenarbeid, oefenin gen der zintuigen, veel fröbelen, lichaams oefeningen en bijbelsohe gcschiedeuis, naar aanleiding van platen. Na eenigen tijd beeft een splitsing plaats. De A-klasse om vat de kinderen, dio verder onderwijs kun nen ontvangen in lezen, schrijven en reke nen. Aan aardrijkskunde en geschiedenis wordt niets gedaan. Alleen dio kundighe den worden aangeleerd, die in het leven strikt noodzakelijk zijn. De achterlijkheid blijkt het meest uit de vorderingen in het rekenen. Hierin lijn de kinderen wel een jaar of vier bij normale kinderen ten ach ter. In do E-klasse worden diegenen ge plaatst, voor wie verder onderwijs niet wel mogelijk is. De school behoort tot het buitengewoon lager onderwijs. Behalve de waarnemend directeur, die tevens als hoofd der school optreedt, is aan de stichting ook een onderwijze*' verbonden. Elk heeft twee klassen voor zijn rekening, maar deze ontvangen toch geen gelijktijdig onderwijs, daar deze kinderen niet zelfstandig kun nen werken en voortdurende leiding en toezicht behoeven. De plannen voor uitbreiding liggen reeds klaar. Indien do financiën het toelaten, worden er achtereenvolgens 11 paviljoens gebouwd. Het zal dan worden een maat schappij in het klein. De bouw beeft gestaan onder het stren ge toezicht van den architect J*oh. Kort land uit Ermelo. Hieraan is het te dan ken, dat aJlea tot in de.kleinst© ondevdee- len buitengewoon nauwkeurig is afge werkt. Wanneer do toegangsweg, die nu een breed© zandvlakte is, des avonds onver licht, geplaveid is, en overal electrisch licht brand, zal de stichting officieel wor den geopend. Thans behelpt men zich nog op velerlei wijzen. Zoo is er ook nog een tijdelijke installatie voor drinkwater, maar men zal aansluiting zoeken aan de Nocird- wijksch© waterleiding. Vermelden wij ten slotte nog, dat aan de inrichting is verbonden als controlcerend geneesheer dr. Coc-nraads Nederveen en dat een zestal zusters, onder wie 4 gediplo meerde, aanwezig zijn voor de verzorging der verpleegden. NOORDWIJK AAN ZEE. Zondagavond had in do Herv. Kerk de jaarlijksche dank. stond plaats v-oor visscherij en gewas. Ds. J. Vermeulen bepaalde de talrijke opgeko- mepen bij Gen. 32 vs. 10a;. Naar wc vernemen zal de ondernemer van den auto-busdienst Noord-wijk-a&n-Zeö Haarlem, dezen dienst belangrijk uitbrei den en daartoe binnenkort do derde wa gen in dienst stellen. Dit jaar zal de Keistfeeetviering met de kinderen der Zondagsschool in de Heaw. Kerk plaats hebben op den 2dèn Kerstdag. Wasschen zonder water. (Vervolg.) Ook zijden kant moet u met benzine reini gen; andere verliest zij haar glans. Gebruik hierbij eveneens twee kommetjes; één voor wasschen en één voor naspoelen; en wees heel voorzichtig en zacht bij het behandelen van kant; zoolicht kan cr een draadje knap pen en dan is het heele stuk voorgoed be dorven. Na het spoelen moet u de kant lusschen een handdoek leggen en er zóó het vocht uit drukken. Daarna luchtig uitslaan en met zorg het model recht trekken. Laat het dan even drogen op een doek en strijk het op met een lauw ijzer, zooals u al uw zijden dingetjes strijkt. Pas op, dat het ijzer niet te heet is, want dat wordt gevaarlijk, wanneer iels met bezine gereinigd is. Leg bij het strijken de kant op een flanellen lap en strijk over den verkeerden kant. Kant moet in de breedte, niet in de lengte worden geslTeken; anders rekt het model te veel uit. Alle soorten van veeren kunt u met ben zine schoonmaken; dan behouden zij de krul en worden er vol en flossig van. Behandel ook deze met zachtheid! Doop ze in het vocht en laat ze er twee minuten in staan weeken. Schud ze voorzichtig heen en weer in de benzine tot zij schoon zien. Zijn zij erg vuil, dan kopt u er desnoods luchtig met de vin gers langs strijken. Spoel na in versche ben zine en leg ze op een schóoneh doek: Vouw dezen dubbel en druk er even op, zoodat hel" vocht er uitgaat. Klop zo daarna en hang ze in den wind. U moet niet schrikken, wanneer ze er eerst als verdronken katten uitzien. Alle natte veeren lijken absoluut bedorven en kaal. Als zij echter even flink doorwaaien worden zij prachtig dik en vol en gaan van zelf weer krullen. U moet ze af en toe nog eens uitkloppen, wanneer zij hangen te dro gen. Fluweel blijft een modestof; ook nog de zen winter. Weinig materialen zijn zoo sterk cn duurzaam. En u kunt het jarenlang weer laten veranderen of cr iets anders van ma ken. Maar als het vuil is? Dan wascht u het in benzine! Zijden fluweel, Liberty-stoffen en chiffons, worden alle van die kuur even mooi en als nieuw! Hoe kostbaarder mate riaal, des te beter kan het gereinigd worden. Katoenfluweel cn corduroy (geribde katoe nen stof) moet u daarentegen liever was- schéh. Maak hiervoor een flink vet sopje en wnseh het kleedingstuk op dezelfde wijze als u het flanellen doet: door zacht drukken. U nioogt deze materialen nooit wrijven of wrin gen. Als het schoon is, uitspoelen onder de kraan of in een groote bak met water; hang het daarna binnenste buiten op oen rek of droogstok te drogen, als hot kan vrij dicht bij een vuur, want dc stoom, die er dan af slaat werkt de noppen van de stof naar «boven. De mooie, bovengenoemde materialen moet u niet in dc benzine drukken, al zal eerste kwaliteit fluweel er niet door lijden. Leg het kleedingstuk, dat u reinigen wilt, liever plat op een tafel en giet er wat ben zine over uit en wrijf daar voorzichtig over met uw hand of een zacht lapje lot het goed schoon is. Leg het lusschen een doek en wrijf zoo de benzine er uit. Schenk er dan weer versche op om na te spoelen, wrijf nog- i^aals droog én hang het uit. Deze sloffen mbogt u echter nooit over een drooglijn han gen; want' dat zou moeten-geven aan het ma teriaal. Beter is het een vlaggestok of be zemsteel tc gebruiken, wanneer u ten minste geen droogstokken «bezit. Die kunt u lus schen twee stoelen plaatsen, dan hangt het goed heelemaal vrij. Gekleurde zijden kousen en handschoenen moet u ook met benzine reinigen; anders verkleuren zij. Over de handschoenen heb ik niets meer te zeggen, daar ik reeds vertelde, hoe u glacé- en suède-parcn wascht. Kousen moeten aan den verkeerden kant gewas- schen worden en vooral aan de voelen er van moet u veel aandacht geven. Als witte glacé handschoenen slechts een beetje vuil zijn, kunt u dat er gemakkelijk afhalen met wat versch wittebrood of een wit stukje gom-elasliek. Wanneer dit' laatste er vuil van wordt, moet het op een reepje papier schoonmaken. Als de handschoenen klaar zijn, legt u ze op een doek en strooit er wat krijt overheen. Wrijf dit er goed in en klop daarna de hand schoenen vóór u ze weglegt. Een andere methode is om ze aan te trek ken en schoon te borstelen met een halven Liter terpentijn, waarin \i een half lepeltje ammonia heeft gegoten. Daarna flink met puimsteenpoeder wrijven en in de buiten lucht te drogen hangen. Als ze cr niet schoon van zijn geworden, moet u de ganschc be handeling nog eens herhalen. Geplooide rokken en jurken van zij of wol moet u ook liever met benzine dan met wa ter reinigendan heeft u geen moeite met de plooien. Uw voornaamste zorg moet hier bij wezen, dat er geen valsche vouwen of kreukels in die plooien komen. Leg daarom den rok of dc jurk languit op een flinke, groote tafel, giet er veel benzine over uit en wrijf nu steeds in één richting: van den ceintuurband naar den zoom. Is de stof dun of leer, wrijf dan met een in dc benzine ge doopt zacht' flanellen lapje. Steviger mate riaal kunt u beter schoonborslelen. De ver dere behandeling is net als bij de andere kleedingstukken: droogdrukken tusschcn een doek. Uitspoelen in versche benzine; nog eens wrijven als dat noodig is; en ten slotte in een schoon laken drogen "cn daarna.uit hangen. Zwart laken maniels, pakken of jassen reinigt u, nadat de modder er uit is' gebor steld, met een halven liter water, waarin een theelepel ammonia is opgelost. Hiermee bor stelt u over hot, op een tafel uitgespreide kleedingstuk. Doop nu een lapje mousseline in dit water, wring het uit cn spreid het over den goeden kant van het kleedingstuk. Strijk met een tamelijk heet ijzer over de mousse line. Denk er om, dal u nooit over zwart la ken zélf mag strijken; de stof zou er van gaan glimmen en dat krijgt u er niet meer af. Oude zachte villen hoeden kunt u ook al weer zelf opfrisschen Haal er eerst het op- maaksel af en waseh dat in benzine. Borstel daarna flink alle stof en vuil van de hoed zelf. Leg hem op een groot theeblad en schenk cr zooveel benzine over, tot de hoed door en door nat is. U heeft daar minstens een halven liter benzine voor noodig, mis schien zelfs nog meer, want vilt slurpt veel vocht op. Draai den hoed nu binnensle-bui- len cn leg hem op zijn kant op het theeblad. Borstel hem schoon van binnen, zoowel de bol als de rand. Draai hem daarna terug en schuier weer over den binnenkant. Wentel hem stevig in een schoonen doek en wring hem zoo krachtig mogelijk uit. Houdt hem daarna boven een kom en schenk er versche benzine door en overheen. Leg den hoed ver volgens op een groot stuk papier le drogen en wrijf gloeiend-heete bloem in het vilt (wees op uw hoede voor brandgevaar! doe deze behandeling maar in de open luchtl) Strooi er nog een massa bloem over heen en laat hem zoo een paar uur liggen tot dc hoed door en door droog is. Klop nu de bloem er af en borstel net zoo lang met een goed droge borstel tot er geen spoor van de bloem meer over is. Harde vilten hoeden reinigt u hel beste met magnesia. Dit lost u op in benzine tot een goed, vloeibaar papje en borstelt het daarna met een klein borsteltje gelijk uit over den boed. Als deze goed droog is, schuiert u er de magnesia weer uit. Gewoonlijk wordt de hoed na één behandeling schoon; desnoods herhaalt u haar nog eens. Harde vilten hoe den mogen alleen aan de oppervlakte worden nat gemaakt; wanneer zij doorweekten, liep u kans, dat het model er uit ging. Zwarte „kaasdopjes'' reinigt u zoot schuier den velligen rand en de vies geworden voe ring met benzine cn borstel de rest 'van den hoed met een oplossing van een theelepeltje! ammonia in een hal ven liter water schoon, i VOETBAL. v. Nog eens: Sportiviteit. (ingezonden). Naar aanleiding van het verweer van den heer Burg(crjon) in het Leidsch Dagblad van Maandag j.l. voel ik mij verplicht de daarin gestelde vragen? te beantwoorden. Het blijkt echter, dat genoemde heer geen gezonde critiek kan verdragen, daar hij den inhoud van mijn schrijven bijna geheel on aangeroerd laat. Ik zal beginnen om het „ten eerste" tq beantwoorden, enz. Ten eerste. Heb ik, naar aanleiding, dat mij de zaak duister voorkwam, de zaak moeten onderzoeken cn op Vrijdagavond was ik daar nog mee bezig, wat de sport-» redacteur van het Leidsch Dagblad zelf ge constateerd heeft 1), cn om kwart voor elf 's avonds had ik nog een onderhoud met den L. V. B.-voorzitter over deze kwestie, zoodat het mij onmogelijk was om hel schrijven vroeger te plaatsen. Ten tweede. In mijn schrijven staat niets dat Lugdunum V. I. O. S. uilgenoo digd heeft, doch het is niet den eersten keer, mijnheer Burg(erjon), dat Lugdunum, wan neer L. F. C. alleen thuisspeelt, vriend schappelijk speelt (op 28 October toen L.F.C, alleen thuis speelde, speelde Lugdunum vriendschappelijk tegen H. V. C). Verdef heeft L. F. C. dit seizoen nog niet alleen thuis gespeeld. Ten derde. Slaat in mijn ingezonden stuk, dat L. F. C. een klacht bij den L. V. B. instuurt. Dit ging naar aanleiding van mijn onderhoud met den L. V. B.-vóorzitler op Vrijdagavond j.l. De zaak zal uitgezocht worden, dat beloof ik u. Ten tweede. Watrop de biljetten moet staan, mijnheer Burg(erjon)? „Vriendschap pelijke wedstrijd". Dus u gehoorzaamt mij dus? Anders gebeurt het net als als j.l. Za terdag, dat de consul van den N. V. B. zich ook vergiste en uw terrein kwam keuren. Ten vijfde. En dit is het kardinale punt U kon j.l. Zondag op uw terrein niet vriend schappelijk spelen daar volgens het L. V. B, programma vermeld stond, dat Lugdunum II tegen Quick Boys I om 2 uur moest spelen en Lugdunum III om 12 uur tegen Lcidsche» Boy§ I. Wanneer u het reglement van den Leid-* schcn Voetbalbond openslaat dan staat on der art. 50: „Uitstel van vastgestelde wedstrijden kan slechts verleend worden op verzoek van één der beide betrokken vereonigingen, mit9 2 x 24 uur van voren aangevraagd, onder; overlegging van de schriftelijke toestemming der tegenpartij. Het bestuur kan vastgestelde wedstrijden uitstellen wanneer het zulks in het alge meen voetbalbclang of met het oog op bij zondere omstandigheden wenschelijk acht. Quick Boy9 heeft geen schriftelijke ver klaring afgegeven en het bestuur heeft niets besloten. Terwijl toch moeilijk het laatste van het betreffende arlikel hier van toepas sing is. Dus wanneer ik zeg. dat een voor* aanstaand persoon dit met den compctilie- leider bedisseld heeft, dan heb ik niets meer don de waarheid gezegd. (Hoewel men niel altijd de waarheid mag zeggen). Volgons mijn schrijven vindt u onder art. 16a hetgeen wat ik bedoel met het schaden van belangen van bij den L. V. B« toegetreden voreenigingen. Thans zal ik mij nog even verdedigen le gen de aan mij toegeschreven „besliste spor- livileilen". Uit welke bron is mij bekend mijnheer Burg(erjon). Het is volkomen juist, dat ik namens dé vereeniging L. F. C. onder voorzitterschap van v. d. Burg (niet Wagemaker) verzoeh! heb om niet in de afd. van Lugdunum ge plaatst te worden, om reden onze spelers voor hun plezier voetballen en niet voor sensatie van het publiek, daar- het beter is de put le dempen voordat het kalf verdron ken is. Het verloop dezer wedslrijden was genoegzaam bekend. Dat u door den N V B. in een afdeeling geplaatst bent, welke meer-, dere reiskosten vergt is niet mijn schuld. Het had ook L. F. G. kunnen overkomen. Wanneer ik een klacht zend naar den L. V. B., dat er 7 van de 9 elftallen (en niet op den bewustcn dag van den wedstrijd U. V. S.L. F. C.) moeien spelen, dan is dat een zaak, welke L. F. IJ. zelf aangaat en waarin geen enkele vereeniging bena deeld wordt. Wat betreft het door u aangehaalde, be treffende U. V. S., dat was door ons in de voorgaande week verzocht, doch er is niet gevraagd om legen U. V. S. te spelen! Dit kan u informeeren bij uw eerstvolgende be zoek bij den heer Staal, s^cr.-penn. N.V.B. Hiermede, mijnheer Burgerjon, heb ik al uw vragen? beantwoord en wanneer u over een paar dagen meerdere inlichtingen van een ons beiden bekend, persoon heeft inge wonnen, dan komt u maar met een paar reusachtige stalen van sportiviteit (geen nie tige staaltjes) en dan zal ik u van ganscher harlo (rails ik niet te veel van U geachte heer Redacteur verg) beantwoorden 2). Hoogachtend J. H. LANGEZAAL', Secr. L. F. C. 1) Inderdaad. 2) De héeren loonen weer sterke neiging om de eigenlijke kwestie, waarom het hiei gaat, te vergelen. Het is geheel en al over bodig oude koeien uit de sloot le halen, en voor zulke pogingen zullen wij dan ook ver der geen ruimte meer afslaan. De heer Bur gerjon heeft nog het recht van repliek. Wij hopen, dat hij kort zal zijn. Daarna sluiten wij de discussie. Red. L. D.) Het voorstel aan den L. V. B. (Ingezonden). M. de Redacteur, Beleefd verzoek ik opname van het vol-» gende: In antwoord op uw voorstel aan den U. y. B., vervat in het Sportblad van hei

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 7