AGENDA VAN DE WEEK. Amsteriiamsciie Anthracief- Maatsch. domaniale mijnen KUNST EN LETTEREN. Begrafenis- Onderneming KEEREWEER crematie, auto-transport RECHTZAKEN. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. Dinsdag. 1 Remonslr. Kerk: Wijdingsuur. Half negen. Stadstaal: Opcrarconcert en ballet ten bate van de Ncderlandsehe kinderen in den Vreemde. 8 tiur. Woensdag. Nulszaal: Openbare voordracht over de beteckems van de Vrije Katholieke Kerk. 8 uur. „Prediker": Openbare vergadering Ned. Chr. Landarbeidersbond. 8 uur. Stadszaal: Openbare les leerlingen Muziek school Mij. voor Toonkunst. 1 uur en 7 uur. Dagelijks: „Apollo-theater", Oranjegracht -4042. Voorstellingen te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags malinées te 2 en te 5 uur. „Casino-bioscoop", Iloogewoerd: Voorstel lingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagnamiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-thcater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. D e n H a a g, „Scala": Kerstpro gramma. 8 uur. Do avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 17 December tot en met Zondag 23 December waarge nomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, tel. 552. De apotheek van „Hulp der Mensch- bcid". Hooigracht 48 is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. RECLAME. "Wees liever verstandig dan spijtigwaarom niet lieden oen flacon Foster's Maagpillen ge kocht Dit geneesmiddel wekt de lever op, regelt de vloeiing der gal, draagt zorg voor goede spijsvertering en houdt de ingewanden werkzaam. Dit beduidt reiner blood, betere ze nuwen en een helderder hoofd. Prij9 per flacon van vijftig versuikerde pillen f0.65; in apothe ken en drogistzaken. 5152 koopman Westerbaan blijven voorloop;g nog te Amsterdam in arrest. Van officieeel zijde wordt naar aanleiding van de opsporing van do vermoedelijke daders van de geruchtmakende inbraak bij h'ct correspondentschap der Ned. Bank al hier het volgende medegedeeld: Medio October kreeg een auto uit Amster dam aan de Spoorkade alhier een defect Bij deze auto behoorden drie personen. Twee ervan zijn vermoedelijk met de nacht boot naar Amsterdam teruggekeerd. De derde was do tbans in hechtenis genomen Max Maycr. Hij liet de auto hier herstellen cn is den volgenden dag weggereden. Heel in begin November werd 's avonds «ven buiten de stad op den berm van den weg door de politie een auto aangetroffen. Tweo personen, die bij deze auto behoor den, begaven zich naar de stad om, naar ze zeiden, een autohersteller te zoeken. Toen kwam de inbraak. Den dag daai'na deden ecnige politie-autoriteiten een veis per auto van Kampen naar Amsterdam, het geen echter geen bijzonderheden opleverde. Met do gegevens van beide bovengenoemde auto's kwam men te Amsterdam, waar bleek, dat Max Mcycr een niet gunstig be kend staand persoon was. Op Dinsdagmorgen na de inbraak bleek wit een nauwkeurig onderzoek, dat onder de gemeente Doornspijk langs den weg een auto een defect had gehad en dat men met ecnige personen bezig was geweest deze te herstellen. Dat signalement werd naar Am- eterdam opgegeven en kwam overeen met dat van do auto, die men in den voornacht van de inbraak onder do gemeente Kamper veen had zien staan wachten. Deze auto was van een bijzonder maaksel. Dit alles nu heeft geleid tot de ontdekking van den auto en de in hechtenis-ncming van Max Alaycr en B. Westerbaan. De bewering, dat Brand te Kampen, die in arrest is gesteld, ook tot de daders zou foehooren, is voorbarig. Methetoogopde gespan n en verhouding tusschen de rechtzinnige en vrij zinnige leden der Herv. Gem. te Nijehorne, die zich o.m. al in ruiten stuk slaan in de pastorie uitte, is het politietoezicht ver scherpt. DejachtopzionerM. deDreu, te Elsloo, ontdekte 's middags' in de omge ving van dat dorp een tweetal slroopers. Bij de nadering van den jachtopziener sloegen deze beiden op do vlucht, doch do Dreu ver volgde hen. Onder het loopeu herkende hij de mannen en riep hun toe: „Blijft maar «taan, want ik heb toch al gezien, wie jul lie zijn." Beseffende, dat zij zich nu toch wiet meer konden redden, keerden de stroo- pers zich om en richtten hun .vuurwapenen op de Dreu. Deze werd ernstig verwond en is naar het Ziekenhuis te Groningen ge transporteerd. Als verdachten zijn gearres teerd J. de B. cn M. O., beiden to Elsloo. Zij zijn ter beschikking van de justitie te Leeuwarden gesteld. Overweging van een jonge dame: „Jan belooft mo, dat hij zal ophou den met drinken als ik hem neem, en Piet zc<;;dat hij aan den drank gaat, als ik hem weiger. Wat na?" RECLAME. Vertegenwoordigster der Heerens'ngel 34-35 - Telef. 1523 5106 „Zijn we dat dan niet allemaal?" Vrijdag 21 December 8 uur, geeft de Kon. Ver. ,,Het Nederlandsch Tooneel" Direc teur Dr. Willem Royaards in den Schouw burg te Leiden de eerste opvoering alhier van „Zijn we dat dan niet allemaal?" blij spel van Frederick Lonsdale. In dit stuk treden op de damesJacque line RoyaardsSandberg, Sophie de Vries, Anna Sablairolles, Magda Janssene en de heeren: Willem Royaards, John Gobau, Louis Gimberg, Henri Eerens, Meyer van Bcem, Jan Wensma, Rien van Noppen en Johan van Iersel. Regie en vertaling van dr. Willem Roy aards. Nieuwe decors van de Kon. Ver. „Het Nederlandsch Tooneel". RECLAME. OPGERICHT 1871 AALMARKT 10 TELEF. 8«1 7797 HOOGE RAAIL De moordaanslag te Valkenswaard. De procureur-generaal bij den Hoogeu Raad, mr. Tak, heeft geconcludeerd tot verwerping van het cassatieberoep, inge steld door C. P. de W., huisvrouw van M. D., die door het gerechtshof to 's-Hertogen- bosch veroordeeld is tot vier jaar gevange nisstraf ter zake van medeplichtigheid aan poging tot moord. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het antwoord van Frankrijk op den jong- sten Duilschen stap om tot rechtstreeksere besprekingen te komen, is gisteren reeds medegedeeld. Volledigheidshalve geven wij nu nog het Belgische antwoord, dat het Fransche volslagen dekt, zooals men zal zien. De Belgische regeering verklaart zich be reid nu het lijdelijk verzet is gestaakt, om in onderhandelingen te treden met de Duilsche regeering over de kwesties, die deze tiaar langs dipiomatieken weg zal voorleggen. Het is aan de Duilsche rcgcering om de pun ten op te geven, die het onderwerp zijn kunnen van een vruchtdragend onderzoek ol een eventueele bespreking. De Belgisehe regecring meent er echter de aandacht der Duilsche regecring op te moeten vestigen, dat zij, bij de overweging der denkbeelden, die Duilsehland zou kunnen opperen, over leg zal moeten plegen met de andere geal lieerden, die belang hij de zaak zouden kun nen hebben. Bovendien moet de nadruk er op worden gelegd, dat ook het Verdrag van Versailles geëerbiedigd moet worden, mede in de kwestie der schadevergoeding waar aan de Commissie van Herstel haar aan dacht wijdt, nadat zij twee commissies van deskundigen heeft benoemd, die zich met het onderzoek moeten belasten van de vraagstukken, die het onderwerp vormen der Belgische technische studies, waarvan de Duitsche regeering herhaaldelijk de be- leekenis heelt willen erkennen. Eindelijk dringt de Belgische regecring er op aan, dat in het bezette gebied liet gezag der geallieer de overheid zou worden erkend, ten einde liet herstel van het economische leven te bevorderen. Zij zal gaarne, met het oog daarop, de denkbeelden in overweging ne men, die de Duilsche regeering kan oppe ren, wat betreft het herstel der betrekkingen tusschen het bezette cn onbezette gebied, de regeling der bestuursvraagslukkcn en do verlenging der overeenkomsten tusschen de industrieelen en de Belgische regecring. De Belgisehe regecring neemt acte van do verklaring, dat de Duilsche regeering zich aan haar verplichtingen niet wenschl lo onttrekken, maar in dit opzicht tot een overeenkomst met de geallieerde regcerin- gen wenscht le komen. Zij maakt van de ge legenheid gebruik, om ééns te meer de aan dacht te vestigen der Duitsche regeering op de tegenwerking der inlergeallieerde mili taire controle-commissie en om te verklaren dat de geallieerden in dit opzicht geen vol doening ontvangen hebben en de verplich tingen van het verdrag niet als loyaal uit gevoerd kunnen beschouwen. Want zonder twijfel zou de hervalling der controle-werk zaamheden met de samenwerking der Duil sche overheid geschikt zijn om liet noodige vertrouwen te scheppen in den loop der on derhandelingen. waarvan de Duitsche regee ring de opening vraagt. Hoe staat Duilsehland daartegenover? Daarover wordt gemeld, dat de Rijksregec- ring de kern van liet Fransche antwoord daarin ziet, dat de Franoche regecring zich nu, ofschoon onder voorbehoud, bereid ver klaart in onderhandelingen te Ireden met dc Duitsche regecring en vooral besprekin gen le openen over de voorloopige regeling der verhoudingen in het bezette gebied. Hoe wel daarbij met nadruk verklaard wordt, dat dc Fransche regoering iedere directe herziening der bepalingen van het Verdrag van Versailles over de Rijn- of Roerkweslie weigeren zal, moet men in de eerste plaats er op wijzen, dat het Verdrag van Versail les ten aanzien van de Roer geen enkele bepaling bevat. Wat de verdragsbepalingen over 't Rijnland beireft, Duitschland heeft in geen enkel opzicht een wijziging dezer bepalingen voorgesteld. Het oogmerk der Duitsche regeering is veeleer 7.00 spoedig mogelijk den verdragsmaligen toestand hier te herstellen. Om dit doel te bereiken, is het vooreerst noodig, den toestand in het be zette gebied dragelijk te maken, door, zoo als in de nota van den Duilschen zaakge lastigde voorgesteld, onderhandelingen te voeren over het herstel van het Duilsche bestuur en van het verkeer met het onbe zette Duitschland. De Duitsche regeering is voornemens haar voorstellen in dit opzicht nu nader le omschreven. Zij hoopt, dat de onderhandelingen dan met vrucht voortge zet zullen kunnen worden, en een resultaat opleveren, dat ook zal kunnen bijdragen tot de definitieve oplossing van het Roer- cn Rijnvraagstuk. Duitschland aanvaardt dus de geboden kans in de hoop, eenmaal in bespreking, vanzelf verder te komen. Wat toch eens on vermijdelijk zal zijn Nansen. de relief-commissari9 van den Volkenbond, heeft echter geen vertrouwen in directe onderhandelingen tusschen Frank rijk cn Duitschland, daar de ktvestie van herstel voor alle landen van belang is. Geheime diplomatie, aldus NanseD, is de grootste bedreiging voor den vrede van Europa. Het ecnige redmiddel ligt in internatio nale samenwerking. 't Is ook 0 i. geheel juist, maar misschien ligt in den weg, dien men nu gaat, wel het middel, om het groolc doel te bereiken? De Kriegslastencommission heeft de Com missie van Herstel een nota van Duitsch land overhandigd, om prioriteit te vragen voor de terugbetaling van credieten, die de Ver. Stalen zouden voorschieten voor de voedselvoorziening van Duilsehland. De ge wone Dinsdagzitting der Commissie van Herstel zal heden niet plaats hebben, daar Bradbury nog le I.onden vertoelt. De com missie zal niet vóór Woensdag bijeenkomen om liet bovenstaand verzoek van Duitsch land le overwegen, dat de Fransche delega- toe hoogstwaarschijnlijk niet zal inwitligen. De Yolkenbondsraad is tot het besluit ge komen, dat de voorstellen van de Poolsch- Tsjechoslowaksche commissie van grensaf- bakening in de streek van Javorina niet in overeenstemming waren met de voorwaar den, die gesteld waren door den gezanten- raad. De raad verzoekt de regeeringen, die in den gezantenraad vertegenwoordigd zijn de afbakeningscommissie uit te noodigen nieuwe voorstellen te doen in overeenstem ming met dc beslissing van het permanent hol van internationale justitie en met het resultaat van de beraadslaging van den Yolkenbondsraad, zonder inbreuk te maken op de wijzigingen ol regelingen, die in der minne tusschen de belanghebbende regee ringen tot stand gebracht zouden zijn. Inzake Memel besloot de Volkenbonds raad een speciale commissie te belasten met het grondig bestudeeren der ontwerp-over- eenkomsten, die opgesteld werden ten einde middelen te vinden om een einde aan de moeilijkheden te maken en zoo spoedig mo gelijk een ontwerp-overcenkomst voor te be reiden. in overeenstemming met de door Lithauen aanvaarde beslissing van dc ge zanten-conferentie. De vertegenwoordiger van Lithauen verklaarde dit beslist le aan vaarden. DUITSCHLAND. Het rijkskabinet behandelde het beginsel van de derde noodverordening in zake de belastingen. De voorstellen van den minister van linanciën werden in beginsel aangeno men. De verordening tot verplichting van het opmaken van een goudbalans en over ver lenging van den balanstermijn werden goed gekeurd. Slresemann heelt de pers ontvangen. Hij deelde mede, dat dezer dagen de tweede reeks documenten van het departement van buitenlandsche zaken zou worden gepubli ceerd. Deze documenten dragen bij tot stu die van de geschiedenis der tijden, die aan den oorlog voorafgingen on de oorzaken van den wereldoorlog. Stresemann sprak vervol gens uilvoerig over de pogingen, die nog vóör de bezetting van het Roergebied waren on dernomen, ten einde tot een overeenkomst met Frankrijk te komen. Daarna behandelde hij actueele vraagstukken van de buitenland sche politiek. Met de commissie, die de Duit sche draagkracht zal moeten bepalen, en met dc commissie, die zal moeten vaststellen hoe veel Duitsch kapitaal naar het buitenland is gesmokkeld, zal men tot een accoord moe ten komen. Spreker hoopt dat deze commis sies midden Januari aan het werk zullen kunnen gaan. Indien de eerste commissie haar taak ernslig opvat, zal zij zich op de hoogte moeten stellen van den toestand, waarin zich de Duilsche financiën bevinden. De Duitsche boeken zullen voor deze com missie openstaan. Wij zullen de commissie zooveel mogelijk helpen. Hetzelfde geldt voor de commissie, die het vraagstuk van de ka- pitaalvlucht zal behandelen. Wij zijn bereid elke internationale overeenkomst te steunen, die de banken zou kunnen verplichten het bankgeheim prijs te geven, ten einde te kun nen doen constateeren welk Duitsch vermo gen op een bepaald tijdstip naar het buiten land is gebracht. Indien het Duitsche volk gebrek en honger lijdt, moeten wij degenne niet sparen, die geen rekening hebben willen houden met deze ellende, maar hun vermo gen op het gunstige oogenblik in veiligheid hebben gebracht cn hun noodlijdende land- genooten aan hun lot hebben overgelaten. Over de hervalling der militaire controle zeide de minister nog: Wij hebben ons ver zet tegen liet hervatten van deze controle in het belang van hen, die deze controle zou den hebben moeien uitoefenen. Indien men ons nu de vraag stelt of de opgewondenheid van de bevolking inderdaad zoo groot zou zijn, zullen wij moeten antwoorden, dat ze van dien aard is, dat wij niet verantwoorde lijk willen zijn voor het leven en de veilig heid van hen, die de controle zullen moe ten uitoefenen. Te Berlijn zijn een paar communislische vergaderingen door de polilie overrompeld. De ambtenaren hebben drie protestverga deringen gehouden tegen de plannen der re geering inzake de salarissen, de werklijdver- lenging en de afvloeiing.. De communistische sprekers hadden het meeste succes, waar zij natuurlijk het scherpst stelling namen tegen de regeeringsplannen, Een algemeene sta king werd aanbevolen, maar heeft nog wei nig kans. Tegen overbrenging van staatsbedrijven naar het particulier inilialiel zal echter scherp worden geageerd. FRANKRIJK. Na de polilie hebben gisteren de beamb ten gedemonstreerd voor loonsverhooging. 't Is weer op relletjes uilgeloopen. De politie joeg de betoogers uiteen. Twintig personen werden gearresteerd, maar voor liet meerendeel weer los gelaten. Een bctooger werd gewond. ENGELAND. Heden heeft de vergadering plaats der liberale party, waaraan veel gewicht wordt gehecht. Zoowel Asquit-h, Lloyd George als sir John Simon zullen het woord voeren en waar de vergadering openbaar is, vat men dit op als een teeken, dat de leiders het geheel eens zijn. Men acht het waarschijnlijk, dat de libe ralen zullen besluiten geen deel te nemen aan eenige coalitie, doch dat zij steun zullen geven aan amendementen die de arbeiders partij vermoedelijk zal voorstellen op het adres van antwoord op de troonrede bij de opening der nieuwe parlementszitting. In liberale kringen meent men algemeen, dat de partij haar onafhankelijke positie moet handhaven, ook als de arbeiderspartij aan 't roer komt en deze slechts in zoover moet steunen, als de programma's der beide groepen overeen stemmen. Door het aannemen dezer houding ont staat de voor dc liberalen zeer gewenschte toestand dat zij bij iedere stemming, onver schillig welk ministerie aan het roer is, den doorslag kunnen geven, zoodat dus zoowel rechtsche als linkseho principieels politiek onmogelijk wordt. Dientengevolge zal de middenpartij feitelijk zonder verantwoorde lijkheid beslissende stem hebben in de lei ding der staatkunde. Naar men zegt is een der motieven voor dit besluit, dat de staats inkomsten belangrijk tcrugloopen, zoodat iedere regeering die met een begrooting bij het parlement komt, het vraagstuk eener bela3tingvei-hooging en de daarmede verbon den impopulariteit onder het oog zal hebben te zien. GRIEKENLAND. Zondag zijn in Griekenland de verkiezin gen gehouden, waarbij goed gestemd i9. Geen enkel incident deed zich voor. Oud-Griekenland heeit ongeveer in zijn ge heel de liberale niet-republikeinsche lijsten gekozen Macedonië en Thracië hebben voor de republikeinen gestemd. De candidaten van Vcnizclos staan overal op den voorgrond. Men voorziet, dat er 250 niet-republikein sche liberalen, 120 republikeinen en G agra riërs gekozen zullen zijn. BUITENLANDSCH GEMENGD. Het 12.000 tons stoomschip Armach, met bestemming naar Australië, stootte op een muur onder water in de Mersey. Het schip brak binnen een paar uur onder invloed van de hooge zeeën. De bemanning van 07 koppen, 7 passagiers, waaronder 4 blinde, werden door een reddingsboot na een hevi gen strijd met de golven gered. In de suikerraffinaderij Tangermünde, da grootste van het vaste land, is een zware brand uitgebroken. De schade is niet te overzien. Een gedeelte der fabriek is reeds door het vuur vernietigd. Men hoopt het ketelhuis to kunnen redden. De bladen uit Boedapest melden, dat re chercheurs van de staatspolitie huiszoekin gen hebben gedaan bij verschillende boek handelaars en ongeveer 10.000 boekon van Tolstoï, Zola, de Maupassant in beslag genomen bobben, alsmede alle voorhanden exemplaren van vijftien dagbladen en tijd schriften. Alles werd <bor de politie ver brand. Een Amerikaansche kustwachter pikte een boot op met zes dooden van het Noorseho stoomschip Runa, dat Zaterdag ter hoogte van de Frying pan zandbanken zonk Een tankstoomschip pikte een andere boot met vier man op, die, naar men gelooft, de eenige overlevenden der bemanning zijn, welke uit 27 man bestond. De Runa was op weg van Havana naar Liverpool. De Japansche regeering verklaart, dat de te tale verliezen ten gevolge der aardbeving 7 h 10 milliard yen bedragen. De Univer siteit van Tokio alleen heeft 43 millioen yen schade geleden. De enorme leening aan Duitschland. NEW-YCRK, 18 Dec. (V.D. Een exchangc- telcgram uit Washington meldt, dat aange nomen wordt, dat de regeering samenwerkt met de bankiers voor een groolsch opge zette herstelleening aan Duilsehland, in ge val het onderzoek van de Commissie van Experts een gunstig resultaat mocht ople veren. In niet-officieele kringen verwacht men, dat deze leening de grootste in de historie der linancieele transacties van Amerika zal wor den, uitgezonderd natuurlijk de leeningen, die Amerika gedurende den oorlog aan de Geallieerden toestond. Verwacht wordt, dat Groot-Brillanniê en andere mogendheden zullen deelnemen, doch hef grootste gedeelte van de leening zal in Amerika ondergebracht worden. Raad van den Volkenhond. PARUS, 18 Dec. (Belg. Tel. Ag.) Op initiatief van do Albaneesohe regeering veiiklaardo de vertegenwoordiger van Grie kenland aan den raad van den Volkenhond dat zijn regeering niet ds bedoeling heeft onder den uitruil van Griekeohe en Turk- sdhe bevolkingen ook de Moslemin van Al- baneoscOi ras te doen vallen. Inzake het Poolsch-Tsckeohisetho Javorzina-gcechil ver klaarde Shirmunt dait Po-lcn het ten zeer ste betreurde zich niet bij dte meaning vnn den raad te kunnen neerleggen. Bene® ech ter aanvaardde de beslissing. Dc uitbreiding van het Verdrag van Washington. MOSKOU, 18 Dec. (V. D.) In October heeff de Volkenbond de SovjKirpgeering uilgenoo-» digd, marine-deskundigen le willen zenden om deel te nemen aan de zittingen van de. sub-commissie voor marine, welke tot taak heeft de uitbreiding van het Verdrag van Washington te bespreken. Deze subcommis-. sie komt op 21 Januari a.s. te Geneve bijeen. In het antwoord op deze uitnoodiglng zegt TsTchitsclierin „De houding van de Unie van Sovjet-Republieken is door den Volken bond verkeerd begrepen. Zij wenscht deel le nemen aan de maritieme ontwapening en zal een marine-deskundige zenden op voor waarde, dat de zitting ergens anders dan in Zwitserland wordt gehouden. De Zwitsersche regeering heeft de Unie van Sovjet-Republieken geen voldoening ge geven voor den moord op Vorowsky en heeft de moordenaars vrijgelaten. De Zwitsersche autoriteiten hebben duidelijk blijk gegeven, dat zij deze aanslagen lolereeren, hetgeen gelijk slaat met aanmoediging. Daarom ls het voor de Sovjetregeering niet mogelijk een vertegenwoordiger naar een Zwitsersche stad te zenden." De Tangerkwestie. PARIJS, ]8 Dec. (V.D.) Do „Matin" verneemt, dot heden de onderteekening zal plaats hebben van het verdrag inzake den status van Tanger. De Britschei vloot naar de Middellandsche Zee. LONDEN, 18 Dcc. (V.D.) De gcheclo Britsche Atlantische vloot vertrekt op 10 Januari uit Portland en aal zich verzamelen in de Pallensa-baai (Majorca) voor het hou den van vlootmanocuvres in de Middelland sche Zee van 15 Maart tot het einde der maand. Ook de Middellandsche Zee-vloot, die haar basis te Malta heeft, zal bij de manoeuvres aanwezig zijn. Het presidentschap der Vereenigde Staten. LOS ANGELOS, 18 Dec. (Reuter). Mao Adoo, voormalig staatssecretaris der schat kist en schoonzoon van den ooid-piosidenfc Wilson heeft thans definitief bekend ge maakt-, dat de democratische partij hem' Candida at voor het presidentschap zal stellen. De strijd in Mexico. VERA CRUZ, 18 Dcc. (Reuter). Gisteren heeft er een strijd gewoed om het bezit Yan Apisaco. De bijzonderheden omtrent het slrijdvcr-; loop zijn alsnog onbekend. Vanuit Vera Cruz rukten versterkingen voor de rebellen aan. In de omgeving van San Marco deden de regeeringsaanhangers een aanval op de rebellen. De Grieksche koning uitgewezen. ATHENE, 13 Dec. (V.D.) De Koning vertrekt hedenavond naar Boekarest. Hij is tot dit besluit gekomen na de ontvangst* van een schrijven, geteelcend door Plastira? en Gonatas, waarin wordt verklaard dat zijn afwezigheid cocdig is om een Trije beslis sing over den staatsvorm mogelijk te maken., De Koning heeft, telegrafisch Venizclos uitgenoodigd do regeering over te nemen.: Admiraal Councouriotis zal, zoolang nog geen beslissing over den tockomstigen staats vorm is genomen, als Regent van Grieken land optreden. ATHENE, 18 Dec. (Reuter). Do regce^ ring heeiflt den koning meegedeeld dat rij hot wenschelijk acht dat hij Griekenland verlaat, totdat de nationale vergadering een beslissing heeft genomen ten aanzien van het bestuur van het land. De koning heeft zich zijn antwoord voorbehouden. De kabinetscrisis in Portugal. LISSABON, 18 Dec. (Reuter). Er ia een kabinet gevormd door Alvaro Gastro, dïo zelf kokkien en financiën neemt. STADSNIEUWS. Ter-aarde-bestelling van den heer C. A. Krantz. Oiitk?r enorme belangstelling, zoowel uit Leiden rJ® udfc Warmond, geschiedde heden-* middag op do begraafplaats der Ned.-Hcrv. Gemeente in laatstgenoemde plaats ter- aarde-bestelling van het stoffelijk ovt - schot van wijlen ósn heer C. H. Kranig, in leven groot-industrieel, oudste firmant der firma Kran-tz en Zn., alhier. Behalve het personeel der fabriek, zoo wol van do kantoren als van do fabriek zelve, waren nog een groot aantal belang stellenden uit de burgerij van Lei&m, menschen, die in een of ander opzicht mefe den nu overledene in aanraking waren ge weest cn de meest aangename herinnerin gen van hem hadden behouden, aanwezig. Uit Warmond zelf, waar hij als edel men- scfcenvrieaid bekend stond, waren vele deel nemen den tegenwoordig, om den man, aan wie-n het dorp en vele persoonlijk tal van verplichtingen hadden, de laatste eer to bewijzen. Onder do aanwezigen merkten wij o a.- o-p vertegenwoordigers van hot bestuur der Haagschto Schoolvereenigine, de slich ting, voortgekomen uit de bandweitkschool, door den overledene indertijd opgericht. Eerst ongeveer halfeen kwam de lijk stoet, bestaande uit een zestal volgkoetsen, C^der klokgelui aan en werd de lijkkist naar de laatste rustplaats gedragen. De bon* derden, die zich er om heen schaarden, ontblootten eerbiedig het Niet min der dan veertien kransen en bloemstuk ken, zoowel van familieleden als van vliem» d-en en van het. personeel legden getuige-» nis af van tïe liefde en waardeering van zeer velen. In den stoet bevonden zich Z.Excellentie oud-minister Lely, de hoogleeraren Blok, Nolen en Vogelsang, overste Methorst, dr. Rocüenberg, dr. Van Dieren, dr. Van Emiv den, mr. B. H. Bvert®, mr. Joh. Enschede, de burgemeester van Warmond, de höBÜ

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 2