RUGPIJN No. 19563. LESDSCH DAGBLAD, Zaterdag 15 December. Tweede Blad. Anno 1923. BINNENLAND. §clioenr@]»aratie. GEMENGD NIEUWS. Zijn Uw handen en lippen U BUITENL. WEEKOVERZICHT. Het rijn in hoofdzaak een drietal feiten, Üie ons deze week hebben bezig gelioudeD, behoudens enkele „kleinigheden" als daar fijn de opstanden in Portugal en Mexioo, waarvan de eerste reeds weer tot het ver leden behoort, de laatste nog in ongewis- Ben gang is. Dat zijn immers van die din gen, die daar bebooren tot wat geregeld als een uurwerk terugkeert. Met de moe dermelk eahijnt daar ieder te hebben inge bogen pronunciamento-aanleg. Genoemde drietal feiten zijn: de uitslag Her verkiezingen in Engeland, het meedoen van Amerika aan de twee commissie®, door 'de Commissie van Herstel te benoemen, tot instelling van een onderzoek naar de mo gelijkheid van stabilisatie van het Duit- eche gold, een sluitend budget enz. en naar het „gevlucht" kapitaal, en tenslotte bet aannemen door den Duitsohen Rijksdag van de machtigingswet. Een drietal feiten, die met elkaar in nauw verband zijn te brengen. Zooals zich reeds dead vermoeden, zijn de Duiteohe socialisten teruggeschrikt voor een Rijksdag-ontbinding, wel innende, dat de winst dan zonder twijfel zou zijn voor uiterst rechts en uiterst links en speciaal voor de hoer a-patriotten in Duitsohland. Zij hebben daaTom gezorgd, dat heden voor een week het quorum van 2/3 aanwecig was en daarmee was de machtigingswet er. Het kabinet Marx is daarmee ingehaald tot zeker uiterlijk Januari, wanneer de Rijksdag tooh pas weer bijeen zal komen, onverwachte groote gebeurlijkheden voor behouden. Marx en StTesemann het is toch in wezen een twoeling-kabinet 1 «uilen nu ongetwijfeld in de.i tijd van rust, hun gegund, een tweetal dingen trachten te bereiken: lo. verbetering in de economi sche toestanden binnenslands, zulks met medewerking van het offervaardige buiten land, dat, naar men mag hopen, de ergste hongersnood zal weten te voorkomen men behoeft niet te vragen, hoe ver het dus bij onzo Oostelijke buren al gekomen jgi so direct contact met de geallieerde regeeringen over de diverse buitenlandscho aangelegenheden, v-*at in de practijk wil «eggen: contact met de Fransche regeering, daar mot de overigen het contact nooit verbroken is geweest. En ongetwijfeld zal Duitschland daarbij Bteun erlaugen door do twee andere ge noemde hoofdfeiten. Ook in zijn streven, duidelijk te doen uitkomen, dat het Roer en Rijnland onafscheidelijk deel uitmaken van het Daiitsche rijk en dat het op de in komsten etc. daaruit aanspraak zal en moet maken. Zonder het Roergebied kan men wel aannemen, dat elke sohadevergoe- ding voor Duitsohland onmogelijk is op te brengen en de Duitsche vertegenwoordi ger in de eerste commissie zal daarop zekeT vollen nadruk doen vallen. In deze eerste commissir zal toch een Duitscher zitting mo,gen nemen, hetgeen ook moeilijk anders denkbaar is. Gaarne zou Duitson land ook in de tweede oommissie aanwezig zijn, maar van overwegend belang lijkt on» dat' niet, daar tooh wel niet zal zijn vast ts etellen, hoeveel kapitaal naar het bui tonland is gebracht, daar de diverse ban ken etc. niet verplicht zijn tot opening hunner boeken en dat dus wel niet zullen doen ook. Door een en ander komt het echadevei- goedongsvraagstuk, dat door de Fransche politiek langzamerhand op den achtergrond was gedrongen, weer naar voren en her neemt dit zijn gewichtige plaats, die het toekomt. Amerika heeft nogmaals door den mond van zijn president doen hooren, dat bet niet denkt aan annuleering der ge allieerde schulden, dat het weliswaar geen lastig sdhuldeischer wil zijn, maar tooh een regeling, geschoeid op een leest als met de Engelsche echuH, wil. M.a.w., Frankrijk zal er ernstig aan moeten denken eindelijk eens tenminste re-nte te gaan betalen van d^ schuld aan Amerika, om over aflossing nog maar niet eens te spreken. Om aan den drang daartoe meer kraoht bij te zetten, heeft Amerika o.i. ook alleen besloten, om door middel van particulieren let wel: particulieren l zich in de bedde commis sies te doen vertegenwoordigen. Het staat toch wel vast, dat do Amorikaansche leden in die commissies zullen aandringen op een volledige regeling van het gansche rhadevergoedingsvraagstuk oc£c door toiddel van een door niets beperkt onder soek over de gansohe linie, als door Hugihos voorgesteld, maar door Frankrijk geketst. Daarbij en het lijkt ons niet onmogelijk, dat do uitslag der Engelsche verkiezingen Amerika van koers deed veranderen krachtig ondersteund door Engeland, dat eveneens van het uitstaande geld rente wil zien, om zelf eemgszius uit de nesten te geraken. Frankrijk komt door dit alles in een zeer lastig paricet en het zal o.i. moeten zwich ten, al zal het nog wat tegenstribbe len. Het zal moeten daar voortaan Engeland weer een aigebakende buiten- landsche politiek zal gaan volgen, parallel loopend aan de Amerikaansohe, tegenover do Fransche, die Europa heeft gebracht aan den rand van don afgrond. Dit als noodwendige gevolg van den uitslag der verkiezing, waarop wij reeds even terloops zinspeelden. Baldwin heeft de nederlaag geleden. Zwaardc-r zelfs, dan we in een vorig over zicht durfden vermoeden. De meerderheid van plm. 70, waarover de conservatieven beschikten, is geworden een minderheid van zoo'n 00 stommen. Tea.vtinste. wan neer men de Labour-party en de liberalen samentelt. Hetgeen ons het meest waar- -hijnlijke lijkt, dat tenslotte te voorschijn al komen uit den pojitieken ketel in En- land, dat voor het eerst een parlement reft zonder dat ét5n partij daarin alleen ver oen meerderheid beschikt. Labour- irty en liberalen gaan op buitoni. terrein 'thans vrijwel samen in sterk uitgespro- n geest tegen de richting der Fransche •olitiek, zooals die door Poincaré is ge leid, maar waarin kentering komt. Wan neer de Labour-party op binnenlandsch gobied wat water in zijn wijn doet, is ©en samengaan van beide linksche groepen o.i. gemakkelijk te bewerkstelligen met de li beralen op de wip. En we vermoeden, dat het dien kant wel op zal gaan: een regee ring gevormd uit de Labour, met welwil lende medewerking der liberalen, die ten allen tijde do besjjssing in. handen houden. 't Zal echter begin Januari worden, voor Baldwin heengaat, die om zijn partij 'o gerieven, die blijkbaar een ministerie der Labour wilde voorkomen, doch dit juist door zijn houding bevorderde, aan is ge bleven trots de eclatante nederlaag, tot het parlement hem naar huis zendt. Dit laatste zal spoedig gebeuren, zoodra het Lagerhuis maar bij elkaar is. daarop kan men rekenen. Erg eervol is net heengaan voor Baldwin dan niet meer RECLAME. Moeder, laat de smarten van rugpijn die door zoo vele vrouwen worden ver duurd U niet belemmeren en Uw werk een triestige taak maken. Brengt de pijn tot bedaren zoodra zij door U wordt opgemerkt met behulp van het pijnstillende Sloan's Liniment. Er bestaat ryets dat met Sloaa's kan worden vergeleken voor het verdrijvender smarten van Ischias, Rugpijn, Lendenjicht, Neuralgie, en andere spier- en zenuw-pijnen. Inwrijven onnoodig Sloan's dringt door. Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. B053 De gehnwde ambtenaressen. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, voorzitter van den Raad van Ministers, heeft den volgenden brief aan den voorzitter der Tweede Kamer gericht: Naar aanleiding van de vragen, door mej. Westerman en mevrouw BakkerNort ge steld, waaruit blijkt, dat omtrent het ont slag van gehuvde ambtenaressen een mis verstand bestaat, dat bij velen tot onnoodige ongerustheid aanleiding geeft, meent de Re geering, hoewel van oordeel, dat, terwijl het kabinet demissionair is, gestelde vragen niet kunnen worden beantwoord, goed te doen aan U. H. E. G. de volgende mededeeling le doen. Reeds vóór de crisis heeft de Ministerraad als zijn meening uitgesproken, dat, onder de tegenwoordige omstandigheden, indien tot ontslag wegens overcompleet moet worden overgegvan, allereerst de gehuwde ambte nares, die geen kostwinster is, voor ont slag in aanmerking moet worden gebracht, voor zooveel althans het dienstbelang zich daartegen niet verzet. De redenen, die daartoe leidden, zullen geen uitvoerige toelichting behoeven. Vóór en na is deze aangelegenheid o.a. ook in de Staten-Generaal besproken. Meder uit dien hooide kwam het der Regeering aanvanke lijk voor, dat over deze aanvulling der af vloeiingsregeling, die geheel aansluit aan de leidende gedachte daarvan, dat nl. de las ten, die voor de ambtenaren aan de af vloeiing onvermijdelijk zijn verbonden bij voorkeur moeten wurden gelegd dóór, waar daarvan de minste druk mag worden ver wacht hel advies der centrale commissie voor Georganiseerd Overleg niet behoefde te worden gevraagd. Nu echter nader is geble ken, dat die commissie er toch prijs op stelt ter zake haar meening te doen kennen, heeft de Regeering geen bezwaar gezien de uitvoering van het besluit tot na ontvangst van dat advies op te schorten. Bovendien is het der Regeering aanvan kelijk voorgekomen, dat de aanspraken met betrekking tot het genot van wachtgeld en pensioen, welke uit de bestaande regelingen ter zake voor de gehuwde ambtenaressen zouden voortvloeien, bezwaarlijk kunnen worden gehandhaafd. Voorts hebben de overwegingen ter zake, die de Regeering reeds vóór de crisis heeft gehouden, haar tot de overtuiging geleid, dat in de toekomst als regel de huwende ambtenares uit den dienst behoort te worden ontslagen. Omtrent deze laaiste punten heeft de Re-' geering zich om advies gewend tot de cen trale commissie voor Georganiseerd Overleg. N.V. Hanzebank ia het Bisdom Haarlem. Vanwege het bestuur van de Hanzebank wordt ons medegedeeld, dat, terwijl op 1 Ja nuari 1923 het gestori kapitaal dezer instel ling f 816.000 bedroeg, dit bedrag op 1 Dec. j.l. was gestegen tot f 1.600.000, terwijl nog wekelijks een aanzienlijk aantal aandeden worden volgestort, zoodat binnen korten tijd de algeheele volstarting van het geplaatste kapitaal ten bedrage van f 2.159.400 een vol dongen feit zal zijn. Op initiatief van een aantal relaties der Bank heeft het bestuur gemeend buiten en behalve dezen waarborg, gelegen in het ka pitaal zelf, nog een extra-waarborgfonds le slichten voor spaarders; deposanten en cre diteuren, die de voortzetting van het bedrijf helpen bevorderen. Dit waarborgfonds is een vrijwillige in schrijving, waarbij ieder inteekenaar tot een door hem zelf bepaald maximum zich borg- sielt tegenover genoemde crediteuren voor hetgeen bij buitengerechtelijke liquidatie na het te-gelde-maken van alle bezittingen der vennootschap rfiocht ontbreken om spaar ders, rekening-couranthouders en deposan ten volledig te voldoen. Een aantal bestuurd :ren en vertrouwens mannen van de Hanzebank, die uiteraard volledig met het bedrijf bekend zijn, heb ben bij eersle kennisneming van dit plan onmiddellijk voor belangrijke bedragen in- geleekend. De belangstelling, welke in verscheidene kringen nu reeds voor dit plan bestaat, wet tigt de verwachting, dat de tot-siand-ko- ming van dit fonds binnen korten tijd ver zekerd kan zijn. De locnen bij de Spoorwegen. Omtrent het stopzetten der periodieke ver hoogingen bij de Nederlandsche' Spoorwegen verneemt „De Tel." in een onderhoud met een tweetal vertegenwoordigers der Neder landsche Vereeniging van Spoor- en Tram wegpersoneel, dat de directie oralrent loo- pende geruchten heelt medegedeeld, dat zij de uitreiking der verhoogingsbewijzen heelt doen slaken, o.m. uit nuttigheidsoverwegin gen, omdat haar uiteraard niets bekend was van de beslissing, die de loonraad nemen zou inzake loonsverlaging. Van het niet- doorgaan der periodieke verhoogingen van 1 Januari a s. is echter geen sprake. Daartoe kan de direclie niet overgaan alvorens art. 55 van het Reglement Dienstvoorwaarden gewijzigd, en waarvóór de goedkeuring van den Mmisier van Waterstaat noodig is. Bo vendien is het ondenkbaar, dat een derge lijke ingrijpende maatregel zonder eenig over leg met de vakbonden zou worden ingevoerd. Belasting-heffing in Ncderl.-Indië. De parlementaire redacteur van „Het Volk" schrijft aan zijn blad: De Minister van Koloniën, heeft, zooals eengen tijd geleden in de „Staatscourant" is vermeld, een commissie ingesteld, waar aan is opgedragen, aan hem, Minister, ad vies uit te brengen over de vraag, of en in hoever het wenschelijk is, de tegenwoor dige regeling van de belastingheffing in Ne- derlandsch-lndiè van naamlooze vennoot schappen en andere rechtspersonen, vervat in cte herziene ordonnantie op de inkomsten belasting 1920 en de ordonnantiën op de daarmede verband houdende bijzondere hel lingen, te vervangen door die, welke door de commissie tol herziening van het Indisch belastingstelsel, ingesteld door den gouver neur-generaal. is aanbevolen in het eersle door haar uitgebracht verslag, dan wel door eenige andere en, zoo ja, door welke rege ling. Naar wij thans van bevoegde zijde verne men, koestert de door den Minister ingestel de commissie de stellige verwachting, te kunnen voldoen aan 's Ministers verzoek om haar advies uiterlijk op 31 Januari 1924 ge reed te hebben. Om te bewerkstelligen, dat zulks zal ge schieden. wendt do commissie alle (>ogin- gen aan. Zij vergadert bij voorkeur tweema len per week, telkenmale gedurende den geheelen dag. De leden der commissie be sleden een groot deel van do andere dagen der week om zich voor de vergaderingen te prepareeren. De werkzaamheden der com missie zijn nog in het stadium van een overweging der verschillende zijden van het vraagstuk, hoewel zich uiteraard reeds iels van een zekere lijn, die het rapport volgen zal, begint af te feekenen. Het verzoek van den Minister aan de commissie, om met haar werk voor Februari gereed te zijn, staat in verband met het feit dat de Minister over haar advie9 overleg zal moeien plegen met de Indische regeering mede in verband met het verslag der Indi sche commissie het resultaat van welk overleg zal moeten worden opgenomen in de ontwerp-begrooting voor 1925, welke op den derden Dinsdag in Mei a.s. bij den Volksraad wordt ingediend. De Haagsche Raai besloot tot instelling van een scheidsgerecht voor gemeentewerk lieden en -ambtenaren. Bij Koninklijk besluit is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille, in zilver, aan H. A. Krul, meesterknecht bij de firma C. R. van San ten en Zoon, te 's Gravenhageis toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbon den eere-medaille, in brons, aan Jac. Dieters kleermaker in dienst van den heer P, P. Bertram, te Assen. Voor de buitengewone algemeene ver gadering van aandeelhouders der Nederland sche Bank, te houden op 28 dezer, in het ge bouw der Bank te Amsterdam, staat als eenig punt op de agenda de benoeming van een directeur ter voorziening in de vacature, ontslaan door het overlijden van den heer Joost van Vollenhoven. Als candidaten zijn gesteld de heeren J. F. de Beaufort, D. D. Stilten en H. W. van Marie. De Amslerdamsche Raad heeft de be- groolingsdcbalten beëindigd en de begrooting goedgekeurd met 33 tegen 5 stemmen. De leden van de Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam hebben bij de ter Beurze gehouden stemming met 192 te gen 85 stemmen besloten op Maandag 24 December geen beurs te houden. Te Utrecht is gisteren een buitenge woon congres van het Nationaal Verbond van Gemeente-ambtenaren in Nederland ge houden, waar dr. ir. Van Hettinga Tromp, directeur van het Arbeidsbureau der gemeen te Amsterdam, gesproken heeft over: „Rechts toc-standwet of wettelijke regeling van de medezeggenschap van het overheidsperso neel over zijn rechtspositie en arbeidsvoor waarden." Op deze voordracht volgde gedachtenwis- seling De inleider beantwoordde de debaters. Gisteren is le Ulrechl de algemeene vergadering van den Alg. Bond van R.K, Rijkskieskring-organisaties in Nederland be gonnen. De voorzitter, mr. A. baron v. Wijn bergen, heelle aldus „De Tijd"speciaal welkom de leden der commissie-Barge, aan wie hij hulde bracht voor hun arbeid. Spr. constateerde, dat overal wordt gepraat over reorganisatie en herstel, echter zonder veel resultaat. De ware Christelijke geest zal op nieuw de wereld moeien doordringen. Het werk der Katholieke Staatspartij in Neder land zal eerst vrucht dragen, wanneer ieder lid van die partij in zijn persoonlijk leven bet Katholicisme ten volle weet te beleven. Spr. ging uitvoerig na, hoe na de invoering van het stelsel der evenredige vertegenwoor diging de Algemeene Bond van Rijkskies- kringorganisaties is gegroeid en hoe na de- vier jaar van zijn bestaan de wenschelijk- heid is gebleken een commissie te benoemen welke tot laak had ,het bondsbestuur van advies te dienen omlrent de vraag: op welke wijze het recht der R.-K. kiezers tot het stel len van candidaten voor de Tweede Kamer zóó wordt uitgeoefend dat hel belang der partij en het landsbelang zouden zijn ge diend. Spr. stelde in vooruitzicht, dat bij de rond vraag de politieke kwesties van den dag zul len worden besproken. Onder applaus der vergadering bracht ba ron Van Wijnbergen hulde aan den arbeid van den heer J. W. Helmer, aan wien, zeide hij, vele jongeren nog een voorbeeld kunnen nemen. Bij de opening van de vergadering waren aanwezig de Tweede Kamerleden Ch. v. d. Bilt, Wintermans. mevr. Bronsveld-Vitringa, Bomans, Bulten. Deckers. Engels, Knigge en Van Rijckevorsel. Te Ulrecht heeft een vergadering plaate gehad van een sub-commissie van de com missie van overleg tot bespreking van de actie, welke men ihans, nu de Schoenenwet is verlengd, wil voeren tot verkrijging van een verbod van invoer van leer. De Raad van Goor heeft de zakelijke belasting op het bedrijf opnieuw ingevoerd. „Katholieke Staatkunde", het week blad van dr. E. Verviers, gaat van naam veranderen. Van 1 Januari a,s. af zal hqt „Opbouwende Staatkunde" heeten. RECLAME. Hccrciizolcn cn Hakken 1.95 Hameszolcn cn Hakken f 1.50 „De Ossekcp", Donkersteeg 5. „Brabant", Haariemmerstr. 299. Zoo noodig binnen EETt1 dag gereed. 6081 Naar wij nader vernemen, ia do te Katwijk gestrande motor-schokker uit Urk als verloren te beschouwen. Het geval is voor don 6ohipper en de beman ning een groote ramp, daar het vaartuig niet was verzekerd. Eenig-en tijd geleden heeft voor de Haagsche rechtbank terecht ge staan de dader van den moordaanslag in do Boschjes-van-Poot, waarbij een 19-jarig meisje met een mes in de keel was gesto ken. Het O. M. eisohte zee jaar gevangenis straf de rechtbank gelastte echter een na der onderzoek naar de geestvermogens van beklaagde. Het resultaat biervan is, naar „De Res.bode" meldt, dat de man thans naar een Rijkskrankzinnigengesticht in over gebracht. To Delft it gearresteerd P. G. V., agent van de reederij ,,Oe Usel", wegens verduistering van ruim f 1000, ten nadeele van die reederij. Verder is aange houden mej. D., eveneei s te Delft, wegens beling. Maanden terug werdgewaar- sohuwd tegen de praktijken van H. en H. A. de Jong, handelende onder den naam Gebroeders De Jong. Zij begonnen dio on der leiding van bun vader nu overle den in de Blasiusstraat te Amsterdam en verhuisden daarna naar de Holendrecht etraat, waar tal van slachtoffers vielen. Toen vestigden zij zich op de-n Binnenkant. De centrale recherche zag zich genoodzaakt een paar dagen geleden het publiek nog maals to waarschuwen niot met deze per sonen in relaties te treden. Gisteren werd bij Eden in de Molsteeg een kantoor am emblement besteld, en even later verscheen een kar om een en ander te halen. Daar het schrijfbureau nog met gereed was, kon dit niet worden meege geven. Het ameublement werd uit voorzong niet op den Binnenkant bezorgd, maar naar den opkoopor De Heer, In de Goudbloean- straat, gebracht. De oorzaak, dat dit adres werd opgege ven is te danken aan het feit, dat de re cherche den kelder aan den Binnenkant heeft gepost. Wanneer karrenvrachten wa ren of pakketten bezorgd worden, waar- echuwt de rechercheur de brengers, met het gevolg, dat de leveranties niet aan de Gebroeders de Jong worden afgegeven. Met een groote partij kaas Is dit mislukt en deze is dan ook in handen der flessohen- trekkers gevallen. De kaas werd to Pur merend besteld. De partij arriveerde jui oven nadat de rechercheur vertrokken was zoodat zij in den kelder terecht kwam en als verloren beschouwd kan worden. Even te voren werd een Remington- en een Un- derwood-schrijfmachino bezorgd, maar na waarschuwing van den rechercheur bracht de kruier het naar den leverancier terug. Het is de politie opgevallen, dat de be RECLAME. VE/ÏKR)J6EN^£ 6051 kende Arie Kastelein dikwijls in gezel» schap van de Gebroeders De Jong vertoeft* De bewuste personen bestollen alle moge* lijk artikelen. Schuin tegenover den Binnenkant wooqI ©en gewezen nachtwaker, in wiens keldec dikwijls vertoeven Vloothuis en P. Kore- mans tegen wie de recherche eveneens ver schillende keeren heeft gewaarschuwd- Dezen speci aliseeren zich uitsluitend op het gebied van consumptieartikelen. Ook deze verdachten ondervonden, dat een vast© post zich in de nabijheid ophield. Evenals te Edam enin eenig© omliggende plaatsen, komen thans ook te Purmerend twe© gevallen van typhus voo»r. De kantoorhouder dor post»- rijen te 's-Gravendeel S., schijnt zich reeds geruimen tijd aan verduisteripgen te heb ben schuldig gemaakt van gelden, die krach tens zijn ambt onder hem kwamen. Velen hadden trouwens al de ondervinding opge daan, dat het met geldstortingen, te zij nen kantore gedaan, niet altijd in orde was. Nu zijn Zaterdag j.l. twoe inspecteurs uit Dordrecht eens een onderzoek komen instellen naar de boeken en de kas van dezen kantoorhouder. Nadat de majoor dor Rijksveldwacht ter plaatse zioh bij hen ge voegd had ,is S. naar de secretarie over gebracht en den dag daarop naar Dordrecht Het onderzoek naar de verduisteringen, die tot ©en tamelijk groot bedrag schijnen op te loopen, duurt nog steeds voort. Men meldt uit Amsterdam, dat de recherche dezer dagen boslag heeft gelegd op den auto, waarvan de inbrekers, die in den nacht van 25 op 26 November j.l. in het correspon ntschap eerste klasse der Nederlandsohe Bank te Kampen zijn binnengedrongen en 75 000 gulden hebben ontvreemd, vermoedelijk gebruik hebben ge maakt, ora zich van Amsterdam naar Kam pen to begoven. Het is een geel bruin ge lakte Ford mot geblindeerde wielen, welk© uit de hand reeds was verkocht aa/n een in woner van Aalsmeer. In aansluiting hier aan beeft te Amsterdam de arrestatie plaat© gehad van een Nederlander en een Duit scher, die verondersteld worden dezen dief stal te hebben gepleegd. Op de gemeent8o c r t ari van Borne is de t©lo£oon ondergebracht in de safe. Toen nu dezer dagen ©en der amb tenaren moest telefoneeTen, had hij de on voorzichtigheid de kluisdeur achter zioh dicht te trekken. Tot overmaat van ramp bad hij den sleutel mee naar binnen geno^ men, zoodat d© deur van de buitennjd© ook niet kon worden geopend. Per tele foon maakte de gevangene daarop een der wethouders mot zijn banarden toestand, waarvan zijn mede-ambtenaren Dog steed© onkundig waren, bekend. Toen hebben alle smeden van het plaatsje met vereend© krachten ©en opening in een der wanden van de safe geboord, groot genoeg om een touw, door t© laten, waaraan de sleutel vervolgens naar buiten werd ingeKaald ©n eindelijk kon don ingeslotene zijn eng ver blijf verlaten. Volgens mededeeling van het Handelsinformatiebureau van Van der Graaf èc Oo.'s Bureaux voor den Handel, zijn over d© afgoloopen week, eindigend© 14 December, in Nederland uitgesproken 100 faillissementen, tegen 64 in dezelfde week van het vorige jaar. Von 1 Januari tot en met 14 December 1923 4054 faillis sementen tegenover 2998 over betzelfde tijd perk van het vorige jaar. BI ij kons mededeeling tan den consul-generaal in Havana is *?ederland defintief geplaatst op de lijst dei landen, waaruit invoer van aardappelen in Ouba verboden is. Voor de rechtbank te Luik beeft terecht gestaan de 27-jarige Neder lander H- 8., die op 27 October een ander© Nederlander, Antoon Epskam, een dolk steek beeft toegebracht. De moordaanslag bad plaats te Herstal, bij het verlaten van oen drankgelegenheid. Epskam is eenig© dagen later t crleden. S. is veroordeeld tot vier jaar detentie. De hooggeleerde was zeer verstrooid. Hij keek verbaasd op, toen een paar van zijn kinderen zijn kamer binnen stormden. „Wat is er aan de hand vroeg hij. „Wij komen u goeden nacht zeggen, va der", riepen zij. „Best", antwoordde de professor, „maar Icom dan liever morgenochtend. Ik heb 't nu verbazend druk". RECLAME. pijnlijk, schraal of gesprongen door de koude, gebruik dan de heerlijk verzachtende cn snel genezende Purol. In doozen van 30, 60 en 90 cis. Bij apothekers en drogisten. 4510

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 5