ZATERDAG 15 DECËtóËfeR Anno 1923 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuwsv, van heden. '/•Lak.- No. 19563. i PRIJS DER ADVERTENTIE?!t 60 Ctf. pv tegsJ. Bij regelabonnement belangrijk fageren prijs. Klein* XivertentUn, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en jpsterdagf 60 Cis., bi) een maximum tantal woorden yan 80. Incasso volgens postrecht. Voor «ventueele opzending yan brieven f0 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 175 Redactie 1507, Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTl Voor telden per 8 maanden SM, per week g 013.; Bulten Lelden, waar agenten gevestigd rijn, per week .vgvri' -„0.18, Franco per post 2.85 -f portokosten. 9tt nummer bestaot uit VIER Bladen EERSTE BLAD. BELANGRIJKE UITBREIDING VAN PA1ÜE MES ZONDER PRUSVERHOOGING. Wij kunnen onzen lezera tot ons genoegen mededeelen, dat Pak me mee met ingang van ücze week, belangrijk wordt uitgebreid. Het aantal pagina's zal van twaalf op zestien .worden gebracht en zulks zonder verhooging yan den reeds zoo lagen abonnementsprijs. Zij, die reeds abonné op Pak me mee zijn, zullen dit goede nieuws ongetwijfeld met in stemming vernemen. Wij vertrouwen even wel, dat degenen, die nog niet tot de gere gelde lezers van Pak me mee behooren, hier in aanleiding zullen vinden, een abonnement jojp deze goed verzorgde en allergoedkoopste uitgave te bestellen. Desverkiezend vrage men vooraf gratis proefnummer aan. Wie zich abonneert, ontvangt de vóór 6 Januari nog te verschijnen nummers gratis. Men jeve zich daarvoor op aan onze admi nistratie, agenten en loopers. DIRECTIE LEIDSCH DAGBLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Visdim&rkt 18, tel. 1225 is MAANDAG ver krijgbaar MAKREEL a f 0.22, KLEINE SCHELVISCH a f0.20, GROOTE SCHEL- itlSCH a f 0.32, en KLEINE SCHOL a f 0.27 per pond. i Leiden, 15 December 1923. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Éeiden brengen ter algemeene kennis, dat de be slissing op het verzoek van A. Dreef en W. M. Vreeken, om vergunning tot oprichting van een ondergrondsche bewaarplaats voor benzine in de Nieuwstraat, Sectie I onge- nummer, vóór het perceel Nieuwstraat No. 83, Sectie I No. 2083, is verdaagd, t Leiden, li December 1923. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. HINDERWET. f' Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien het verzoek van C. Dirkse, om ont- slag van een aan het besluit van hun col- leg» van 12 November 1923, houdende ver gunning tot oprichting van een sigarenma- kerlj en tabakskerverij in het perceel Narm- •traat No. 8, Sectie B No. 2287, verbonden voorwaarde. Gelet op artikel 12 der Hinderwet; Geven bij dezen kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag den 29 Decem ber e.k. des voormiddags-te half elf uren op bet Raadhuis, gelegenheid zal worden gege ven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vesti gen, dat niet lot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinder wet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne be zwaren mondeling toe te lichten. Leiden, 15 December 1923. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. GEMEENTELIJKE OPHAALDIENST VOOR SCHOOLGELDEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden maken bekend, dat voor hen, die in de In komstenbelasting beneden f 2000 zijn aan- goslagen. dr gelegenheid bestaat hun school gelden voer het gewoon lager-, buitengewoon lager- en uitgebreid lager onderwijs door middel var. den ophaaldienst in wekelijk- sche termijnen te voldoen. De termijnen worden door den bode van den ophaaldienst aan de waningen der schoolgeldplichtigen in ontvangst genomen. Zij, die van deze gelegenheid over het heffingsjaar September 1923September 1924 gebruik wenschen te maken, dienen daarvan zoo spoedig mogelijk schriftelijk of mondeling kennis te geven aan het kantoor van den Gemeente-Ontvanger, alwaar te vens nadere inlichtingen worden verstrekt. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden. 13 December 1923. C. H. Krantz. t Hedennacht is op zijn buitenplaats te Warmond, na een betrekkelijk korte onge steldheid, een onzer meest geachte stadge- nootcn, de heer C. H. Krantz, oudste iirmant van de bekende firma J. J. Kranlz Zoon, alhier, overleden. De heer G. H. Krantz werd 20 November 1853 te Leiden geborau en bereikte dus den leeftijd van 70 Jaar. Na uitnemend onder wijs te hebben genoten, werd hij opgenomen in de firma, welke reeds werd opgericht tij dens Lodewijk Napoleon en wier lakenfa brieken een groolen naam verwierven, zoo wel in het buitenland als in Nederland zelf. De oude firma zette de traditie der 16de eeuwsche beroemde Leidsche lakenfabricage in de 18de en 19de eeuw voort en het was vooral de heer C. H. Krantz, die zich met groote werkkracht en energie op de verdere volmaking van dit fabricaat toelegde. De techniek van het vak had zijn volle belang stelling en er werd in vakkringen wel eens van hem getuigd, dat hij in de eerste plaats fabrikant was en slechts in de tweede plaats koopman. In superieur fabrikaat zocht hij zijn kracht en zoo heeft hij in de eerste plaats gewerkt voor de fabriek. In het openbare leven heeft hij geen voor aanstaande rol gespeeld. Hoe dikwijls daar toe ook aangezocht en hoe hij er op zijn plaats zou geweest zijn, noch in den Leid- schen Gemeenteraad noch in do Provinciale Staten heeft hij zitting gehad. Hij gevoelde zich te veel man-uit-één-sluk, die van geen transigeeren wilde weten. En daarom meen- d» hij voor functies in het openbare leven r.iot aangewezen te zijn. Zelfs functies als bestuurslid of commissaris van vereenigin- gen ambieerde hij niet. Dat wil echter niet zeggen, dat hij niet voor het algemeen welzijn voelde. Vele Lei- denaars welen het wel anders. Maar hij werkte liefst zonder opzien. Tal van goede zaken hadden zijn belangstelling en in vele gevallen was hij baanbreker. Zoo was hij mede-oprichter van de eerste school voor handenarbeid in Den Haag, waaruit de Haagsche Schoolvereeniging i3 voortgeko, men. In 1897, toen men in ons land nog weinig dacht aan volksbadhuizen, richtte de heer Krantz op eigen initiatief en uit eigen mid delen reeds het Volksbadhuis op aan den Oude-Singel, dat nog tot een model dient voor andere dergelijke inrichtingen. Daar- voor'reisde hij persoonlijk naar Berlijn, om de inrichting der daar reeds beslaande bad huizen te besludeeren- En hoe hij zich heeft geïnteresseerd voor het vraagstuk der waterverversching in onze gemeente, daaraan werden wij nog dezer dagon, toen do rioleoringeplainnon van B. en W. aan de orde kwamen, meermalen her innerd. Met den heer Krantz i3 uit ons midden weggegaan een man, op wien Leiden trotsch mocht zijn en die in onze gemeente en daar buiten niet licht zal worden vergeten. Een nienw adres tegen de Zakelijke Bedrijfsbelasting. In aansluiting aan de adressen over de Zakelijke Bedrijfsbelasting, de beide vorige jaren den Raad toegezonden, veroorlooft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden zich nogmaals te wijzen op de noodzakelijkheid, om deze belasting geheel af te schaffen. Ten einde zoo min mogelijk in herhalin gen te vervallen, heeft zij er van afgezien, om de economische en sociale nadeelen, op welke in de vorige adressen reeds met zoo veel nadruk is gewezen, nogmaals naar vo ren te brengen. De Kamer van Koophandel meent thans uitsluitend op het onrechtvaardig karakler den nadruk te moeten leggen. Daaraan toch is het voornamelijk toe te schrijven, dat het protest tegen deze belasting steeds sterker wordt. Andere heffingen, welke veel zwaar der drukken, worden, al is hel, vooral thans met groote moeite, opgebracht in de over tuiging, dat legen de belasting' op zichzelf moeilijk opgekomen kan worden, ook al is de toepassing soms zeer onbillijk. Bij de Zakelijke Bedrijfsbelasting is ech ter het principe, de rechtsgrond zelf in het geding en op grond van het bij de betrok kenen zeer levendige besef, dat de rechts grond niet deugt, kan verklaard worden, dat de rustelooze actie niet eindigen zal, voor dat deze belasting geheel en al afgeschaft zal zijn. Waar eenerzijds verschillende industriee- len bijwijze van protest geweigerd hebben deze belasting te betalen, en andere dreigen deze belasting op de arbeiders te verhalen, moet de Kamer (Jw Raad met den meesten aandrang verzoeken, de bezwaren tegen deze belasting volle recht te laten weder varen en niet toe te staan, dat deze onrecht vaardige heffing de oorzaak zou kunnen worden van nog meerdere ontwrichting van het economische en sociale leven. Al is het zeer aanlokkelijk verschillende gronden, welke aangevoerd worden om deze belasting nog een schijn van recht te geven, aan een critisch onderzoek te onderwerpen, toch zai de Kamer, ten einde groote uitvoe righeid te vermijden, daartoe niet overgaan, te meer, daar dit reeds geschied is in het laatste nummer van de „Mededeelingen" van de Kamer van Koophandel, waarvan een exemplaar hierbij gaat. Alleen moet gewezen worden op het feit, dat de oor spronkelijke rechtvaardigingsgrond door niemand meer wordt verdedigd, en dat door den een déze, en den andere dié motivee ring als ter verontschuldiging naar voren wordt geschoven, welke verschillende po gingen overigens er op wijzen, dat een af doende reden niet is te vinden. De Kamer acht zich echter verplicht, den Raad er nogmaals op te wijzen, dat het ont breken eener rechtvaardigingsgrond, den ondernemers het gevoel moet geven, dat zij builen de rechtsorde geplaatst worden, nu zonder redelijke motïveeriftg met vrijlating van alle andere .categorieën der burgers, door middel eenér door Uw Raad vastge stelde verordening, van hen deze exlra hef fing gevorderd wordt. Dit moet hoe langer hoe meer deze psy chologische uilworking hebben, dat de pa troons, die voorheen in tijden van werkloos heid het werkvolk nog zooveel mogelijk aan den gang hielden .deze thans gaan ontslaan, zoodra dil voor hen voordeeliger is. Het is de Kamer bekend, dat het aan het onrecht vaardig karakter dezer belasting te danken is, dat deze feilen zich voordoen bij werk gevers, welke steeds tot de meest humane gerekend worden. Op grond van de alom zoo sterk gevoelde bezwaren, zijn dan ook reeds tal van ge meenten tot afschaffing overgegaan. De Kamer verzoekt daarom den Raad met den meesten aandrang den druk der belastingen zoo gelijkmatig mogelijk over alle burgers Ie verdeelen. door te besluiten op de begrooling voor 1921 den post „Zake lijke Belasting op het Bedrijf" te schrappen, en B. en W. uit te noodigen de intrekking der betrokken verordening voor te bereiden. Vooratellen aan den Raad. De heer J. 1. van Stralen doet den Raad volgende vier voorstellen: De Raad noodigt B. en W. uit maatrege len te nemen, waardoor aan werklooze hoof den van gezinnen, die een huurprijs verwo nen van meer dan f 3.50 per week en dien huurprijs niet kunnen betalen, een toeslag op de huur wordt verstrekt tot een bedrag, waarmede de huur f 3.50 te boven gaat. De Raad besluit de Gemeentelijke Sleun- commissie te verzoeken de ondersleuning aan dubbel uitgetrokken werkloozen niet te verminderen. De Raad, van oordeel dat het gewenscht is om gezinnen, welke door langdurige werk loosheid met gevaar van volstrekte armoede worden bedreigd, voor algeheele inzinking te bewaren noodigt B. en W. uit maatregelen te ne men, waardoor het mogelijk wordt aan die gezinnen bijzondere hulp te verleenen. Dé Raad, gezien de wenschelijkheid om in het midden der stad over een kinderspeelter rein te beschikken van meening, dat het terrein van het voor malig Invalidenhuis aan de Middelweg zeer geschikt is om tot speelterrein te worden in gericht; besluit na afloop der bestaande huurcon tracten het Invalidenhuis niet meer te ver huren, te doen afbreken en het openkomend terrein voor speelterrein in te richten. De heer W. A. van den Heuvel doet vol gende twee voorstellen: Ondergeteekende stelt den Raad voor te be sluiten onverwijld de noodige stappen te doen om te komen tot hot bouwen van een nieuwe Groote Havenbrug, welke voldoet aan de eischen van het tegenwoordige verkeer. Ondergeteekende stelt de volgende motie voor: De Raad spreekt de wenschelijkheid uit, dat de exploitatie van do Zweminrichting aan het Rijn-Schiekanaal voortaan van ge meentewege zal geschieden. De heer K. Sijtsma heoft aan den Raad het voorstel gedaan om bij de behandeling der begrooling a.s. Maandag geen alge meene beschouwingen te houden, doch on- middeling met de behandeling der volgnum mers le beginnen. Het gedrukt verslag van de sectie-verga deringen hetwelk ook tot leiddraad der mondelinge besprekingen moet dienen, be vat in de eerste plaats bespiegelingen ge wijd aan de samenstellingen van het Col lege van B. en W in verband met de sterkte der partijen en den Raad, over de wijze, waarop de verkiezingen zijn gevoerd en over de vraag waarom de tractie van de S. D. A. P. geen wethouderszetels accepteert. Al deze punten werden ook bij vorige begroo tingen reeds uitvoerig besproken, zoodat er weinig belangrijks meer van zal kunnen worden gezegd. Wel is het te voorzien dat hierover weer uiterst uitvoerig zal worden gedebatteerd, feitelijk geheel buiten de be grooting om. Dit zelfde geldt ook van andere punten, zooals die, betreffende den overgang naar de komende nieuw» maatschappij. Het zakelijke in de algemeene beschou wingen kan z. i. bij de behandeling der af zonderlijke volgnummers even goed tot zijn recht komen. Ten gevolge van de daardoor uitgewonnen tijd komt waarschijnlijk de artikelsgewijze behandeling zelfs beter tot zijn recht Vandaar dat hij zijn voorstel dat mede in het financieel belang der gemeente aanbe veling verdient bij B. en W. en bij den Raad in ernstige overweging geeft Het nienwe Wetboek van Strafvordering en het nitvoerheslnit. Op uitnoodiging van de afdeeling Zuid- Holland van de Rijksveldwachtersvereeni- ging, in samenwerking met de onderafdee- lingen „Leiden" en „Noordwijk" van den Algemeenen Nederlandschen Politiebond, hield gistermiddag de heer P. Kramer, com missaris van politie te Scheveningen, in da groote zaal van café-restaurant „Zomer- zorg" ee.i voordracht over bovengenoemd onderwerp. De vergadering was druk bezocht. Aan de bestuurstafel had ook de commissaris van politie, de heer P. Stapel, plaats geno men en in de zaal zaten mede eenige in specteurs van politie en politieagenten uit Leiden. Namens de besturen heette de voorzitter, de heer Th. te Brake, voorzitter van de afd. Zuid-Holland van de Rijksveldwachters-ver- eeniging, le Katwijk a. d. Rijn, de talrijke aanwezigen hartelijk welkom. De voorzitter zeide, dat de afd. gaarne de haar toegestoken hand tot medewerking heeft aanvaard, omdat, al staan de verschil lende corporaties altijd niet geheel naast el kaar, zij toch allen beoogen hetzelfde doel: de ontwikkeling van den politiestand. En nu had hij hel genoegen aan de vergade ring voor te stellen een man, die op het politiegebied zijn sporen heeft verdiend. Hij heette den heer Kramer dan ook namens de talrijke aanwezigen hartelijk welkom. Het zwaard van Damocles heeft een oogenblik boven het hoofd der samenwerkende ver- eenigingen gehangen. Het bericht kwam, dat de spreker ongesteld was. Gelukkig kon hij vandaag toch zijn rede houden. Hij ver zocht echter de vergadering niet te rooken, daar dit den spreker, die nog altijd verkou den is, zou hinderen. Hierna gaf hij het woord aan den heer Kramer, die aanving met op le merken, dat het hem een groot genoegen deed zich heden als ambtenaar van de Gemeentepolitie, in den meest .letterlijken zin, zooals de Ge meentewet het uitdrukt, dienstbaar te kun nen maken aan de Rijkspolitie door een en ander mee te deelen over de practische be- teekenis der moderne strafprocedure, zooals die tot uitdrukking komt in het nieuwe Wet boek van Strafvordering, dat binnenkort in werking zal treden. Dat tijdstip zal een hoogst belangrijke ge beurtenis zijn in onze rechtsgeschiedenis, omdat zij een tijdperk zal afsluiten van tal van andere begrippen en opvattingen, welke niet meer passen in het kader der moderne maatschappij. Waar spr. meende te kunnen volstaan met het geven van een overzicht van datgene uit het nieuwe Wetboek, dat de politie onmiddellijk interesseert, wilde hij er toch de aandacht op vestigen, dat hij elk modern denkbeeld, dat thans in het nieuwe Wetboek is ontwikkeld, nog niet met lotzang kan overladen. Dit neemt niet weg, zeide sprdat inderdaad zeer vele en groote verbeteringen in de strafprocedure zijn tot stand gekomen en de bevoegdheid der opsporingsambtenaren aanmerkelijk be ter is geregeld. En waar ons het gevoel mocht bekruipen van een al te weekelijke behandeling van den verdachte als ware hij een „lievenheersbeestje", daar is het maar 't beste te bedenken, dat de ver dachte nog niet behoeft te zijn de schuldige en dat ook wij in die égards en rechten zou den deelen, indien wij eens de plaats van den verdachte»schuldig of onschuldig, zou den moeten innemen, meende spr. Als wij het oude Wetboek van Strafvor dering in dal licht bezien, aldus spr. dan kan het geen verbazing wekken, dat een grondige herziening werd ter hand geno men; wel, dat zulks niet veel vroeger ls geschied. Het oude W. v. S. dateerende van 1838, was, behoudens enkele later daarin aange brachte wijzigingen, inderdaad niets anders als een navolging van den Code d'Inslruc- tion Criminele, waarin de beginselen om trent het geheime schriftelijke inquisitoire- proces waren neergelegd, zooals die golden in den tijd van Lodewijk XIV. Roods in 1848 noemde mr. A. de Pinlo ons W v B. S een „ellendig wetboek". Na de voorgeschiedenis van het nieuwe Welhoek, die dateert van 1910, te hebben medegedeeld, herinnerde spr. er aan, dat het terdege voorbereide ontwerp op 28 Ja nuari van dit jaar als wet in het „Staats blad" verscheen. Bij de grondige voorbe reiding hebben de ontwerpers, niet slechts acht geslagen op de hier te lande gewijzigde denkbeelden, den volksaard en het volks karakter. doch ook rekening gehouden met de stroomingen en de daaruit voortvloeien de hervormingen op het gebied der straf rechtspleging in het buitenland.. Nooit werd hierbij echter uit het oog verloren, dat het nieuwe Wetboek bovenal een nationaal welhoek moest zijn. Reeds tijdens het voor onderzoek zijn in de nieuwe regeling aan den verdachte belangrijke rechten toege kend en is er voor gewaakt, dat hij voor zijn belangen bij den rechter kan opkomen, die belangen kan doen verdedigen en zich in ruime mate als proces-partij kan doen gelden. Spr. ging vervolgens uitvoerig en duide lijk do nieuwe wet na, in het bijzonder dat gedeelte, waarmede de politie-ambtenaren het meest te doen hebben, verklaarde o.m. wat men had te verslaan onder opsporings ambtenaren, onder verdachten en hun raadslieden, onder het begrip op heeterdaad, onder aanhouding, onder verhoor, enz., een en ander toelichtend met voorbeelden uit de practijk, niet zelden uit eigen practijk. Op deze wijze wist hij aan de uit den aard droge stof een levendigheid te geven, waar door hij onafgebroken het oor der vergade ring hield, terwijl hij sleeds de behandelde onderwerpen ter nadere bestudeering aan zijn bijna uilsluitend uit politiemannen be staand gehoor aanbeval. Een nieuwigheid is de politierechter. Het rechtsgeding wordt door den politierechter vervolgd, indien naar het aanvankelijk oor deel van den vervolgenden ambtenaar de zaak van eenvoudigen aard is, bepaaldelijk ook ten aanzien van het bewijs en de toe- BINNENLAND Adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden aan clea Raad inzake afschaffing der zakelijke be drijfsbelasting. Te Warmond is overleden de heer C. H, Krantz. Brief van den voorzitter van den Minister raad ten aanzien van de gehnwde en te hu wen ambtenaressen. j Geen stopzetting der periodieke verhoogin gen van de loonen van spoorwegpersoneel. Arrestaties in verband met de inbraak in het kantoor van de Ned. Bank te Kampen, Het rapport van de commissie nopens be lastingheffing in Ned.-Indi6 zal vóór 1 Fe bruari gereed zijn. ■ÏV-V" BUITENtANTT.' -+-J, De Dultsche zaakgelastigden te ParfJi en Bmsael worden heden door Poincaré en Jaspar ontvangen. Frankrijk tot rechtstreeksche zij hel be» perkte besprekingen bereid, j Kabinetscrisis in Saksen, De opstand in Mexico. Lj passing der wet en daarin geen zwaardere hoofdstraf dan een gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden dient te worden opge-. legd. Voorgeleiding voor den politierechter is vooral aan le bevelen bij de misdrijven wederspannigheid, huisvredebreuk, mishan deling, op heeterdaad ontdekte kleine dief, stallen, enz. Spr. besloot zijn van groote wetekenni» en rijke ervaring getuigende rede, met er op lo wijzen, dat thans het woord is aan ik» practijk. Deze zal kunnen uitwijzen ln wel ken omvang de nieuw toegekende en thans zoo nauwkeurig omlijnde bevoegdheden zullen werken. Dat het de Nederlandsch* politie hierbij niet zal ontbreken aan 4# noodige medewerking, tact en ijver, daar» van hield spr. zich overtuigd. Er volgde op de rede een luid applaus. Verschillende aanwezigen, waaronder ook de heer Stapel, commissaris van politie, d* inspecteur de heer Weyers en eenige veld, wachters en agenten van politie, deden vragen of maakten opmerkingen, welk# door den heer Kramer werden beantwoord. De voorzitter dankte den spr. voor zijn voordracht, alsmede den heer Stapel voor zijn tegenwoordigheid en voor de welwil, lendheid ten opzichte van zijn personeel door het in grooten getale in de gelegenheid te stellen deze vergadering bij te wonen. De heer Stapel sloot zich in den lof van den voorzitter over de lezing gaarne aan en dankte dezen op zijn beurt er voor, dat men nu ook voor de Leidsche politiemannen de gelegenheid heeft geopend een zoo goed spreker te kunnen hooren. Lener-kwartet. Jeno Lener. 1 Joseph Smilovitf Sandor Roth. "ri Imre Hartman. Afs derde concert fn de serie De Koos if gisteravond in de groote Stadszaal het Le, ner-kwartet opgetreden, dat zijn naam tf danken heeft aan den eersten-viool en daar, mede den leider: Jeno Lener. Genoemd kwartet is gekomen met een programma van meesters lusschen pl.m. 1750 en 1850, die hoofdzakelijk teer zijn en fijn; met name: Mozart, Haydn en Schu, mann. Men kan het met deze keuze van programma eens zijn of niet, men kan bij zichzelf overwegen of niet een kwartet van Beethoven het programma had aangevuld ol opgevoerd; zeker is het, dat het Lener-kwar, tet juist in deze lichte, kleurrijke compost, ties, dat zij ons bracht, zijn goede hoedanig, heden het beste naar voren kan brengen. Het Lener-kwarlet munt uit door fijnheids fijn is de streek, fijn is de geheele lijn weer, gegeven in rhythme en loon. Wij zouden naast zeggen, dat de fijnheid in loon van alls instrumenten het onafgebroken voortgaan daar, waar de melodie overgenomen word! door een van de andere violen of de cello, het glanspunt is van het Lener-kwartet; meer dan een coloriet, dat alle instrumen> ten met en door middel van elkaar geven. Een warme bijval weerklonk na Mozart G gr. t. no 1 en Schumann op. 41. A. gr. t., met het rhylhmische assai agitato beginnend in 3/8 maat en overgaand in Tisterso tempo ifl 2/4 om daarna te voeren langs een deel poco adagio, waarin dezelfde melodie van het assai agitato voorkomt, maar doorgaand in één lijn, terwijl deze in het eerste deel tel, kens afgebroken wordt), in het adagio en eindigend met het min of meer resolute Fi» nale, 11 'S.

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1